ïthodesië laakt VS Carter nog ver van Witte Huis Ian Smith: een koppige rebel Carter noemt Ford ,,niet eerlijk" AMERIKA KIESTZUN PRESIDENT Onrust na dood Spaanse student Strauss nam dossiers over Lockheed mee 3h\laar: verder overleg niet uitgesloten fl Malaria komt weer krachtig opzetten sraëlische Arabieren: ontsla ambtenaar Britse premier contra rebellen in Labourpartij Soepel draaiende campagne ondervindt tegenwind i- v'".a ti igtriwrii iMiiiim jnrirnTrTirirT~ rwm'I mwiim u—W» 9ENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 jONN (AFP, UPI) De Vestduitse bondskanselier Helmut Ichmidt heeft gisteren gezegd dat let ministerie van defensie nauw- ieurig zal onderzoeken of de ver- Iwijning van Lockheed—dossiers Ijdcns FransJosef Strauss minis terschap op defensie. Westduitse kwaliteitskranten, Frankfurter AUgemeinc Zeitung Hp de Süddeutsche Zeitung, be- ihtten gisteren dat de documenten over de aankoop mogelijk met omkoping van Starfighter—straal jagers van Lockheed door CSU- voorman Strauss zijn meegeno men toen hij van het ministerie van defensie in 1962 overstapte naar dat van financiën. Beide dagbladen zeiden dit te heb ben vernomen van regerings woordvoerders, Het Westduitse mi nisterie van defensie heeft bevestigd dat dat er getuigen zouden zijn van 99 de verhuizing van de Lockheed- dossiers. Strauss zou de dossiers hebben mee genomen toen hij in 1969 wegging als minister van financiën. Wat er daar na mee is gebeurd is uit het onder zoek nog niet duidelijk geworden. Het Beierse hoofdkwartier van de CSU heeft de berichten gisteren te gengesproken. ,Het is verkiezings propaganda "om de magere kansen van de regeringscoalitie (van socia listen en liberalen) te verbeteren, aldus de CSUwoordvoerder. Strauss heeft in een vraaggesprek met het zondagsblad Welt am 'Sonntag de suggestie gewekt dat Schmidt, tijdens diens minis terschap op defensie van 1969 tot 1972 contacten heeft onderhouden met de Amerikaanse vliegtuigfa briek Northrop. Zo zou hij een on derhoud hebben gehad met de alge meen directeur van Northrop en her haaldelijk brieven hebben geschre ven aan prins Bernhard om het de fensiesysteem van Northrop aan te bevelen. Londen (Reuter, upi, ap) De leider van de blanke minder- cibeidsregering in Rhodesië, Ian Smith, bestrijdt dat over de eBrits-Amerikaanse bemiddeling voorstellen te onderhandelen iwalt. volgens hem zouden de voorstellen Voor een zwart meerderheidsbewind binnen twee jaar zijn aanvaard door We presidenten van de buurlanden van Rhodesië. Aanvankelijk aldus Bmith. moest over de opzet van de overgangsregering nog worden ver per gepraat, maar later gingen Zam bia en Tanzania met de voorstellen akkoord. Hij beschuldigde de Afri kaanse onderminister van buiten landse zaken William Rogers van jkwade trouw. Deze heeft gezegd dat laover de Brits-Amerikaanse voorstel verder kan worden gepraat. Smith toonde zich daarover zeer ver- maar sloot verder overleg niet Dl uit. De frontlijnpresidenten hebben na een vergadering in de Zambiaan- se hoofdstad Loesaka dit weekeinde n| tot Groot-Brittannië het verzoek ge- A richt een grondwetgevende confe- e| rentie bijeen te roepen om over een nieuwe constitutie voor Rhodesië te praten. Zij vrezen dat in de voorstel- len zoals die nu op tafel liggen toch nog te veel invloed zal blijven bij de blanke minderheidsregering van e| Rhodesië. iij De Britse onderminister voor buiten af landse zaken Ted Rowlands is op het ogenblik in Botswana om met de frontlijnpresidenten of hun verte- )i genwoordigers te praten over hun verlangens en over eventuele aan- e passingen van de Brits-Amerikaanse voorstellen. Uit de reactie van Ian Smith op de LONDON (UPI). De malaria rukt internationaal weer op. zelfs in ge bieden waarvan gemeld was dat de ziekte er bijna was uitgeroeid, nadat de Wereldgezondheidsorganisatie in 1955 tot een gezamenlijke bestrij ding had opgeroepen. Maar de doelstellingen waren hopeloos opti mistisch. aldus dr. I. A. McGregor van het Nationaal instituut voor me disch onderzoek in Londen op een symposium over malaria. „Op het ogenblik gelooft niemand dat uitroeiing over de hele wereld praktisch of haalbaar is in de nabije toekomst. In tropisch Afrika komt malaria bijna net zo dikwijls voor als ooit. Er zijn jaarlijks bijna hon derd miljoen patiënten, van wie er een miljoen overlijden. gang van zaken blijkt niet dat hij eventuele wijzigingen bij voorbaat van de hand wijst. Wel heeft zijn minister van Buitenlandse zaken Pieter van der Bijl laten weten dat er niet verder over te praten valt. Smith heeft Rowlands uitgenodigd ook naar Rhodesië te komen .om zo snel mogelijk verder te kunnen gaan' met het overleg met Afrikaanse lei ders over een zwart meerderheidsbe wind. Joshua Nkomo Rowlands zal tijdens zijn verblijf in de hoofdstad van Botswana, Gabo- rono. ook zeker een gesprek hebben met de zwarte nationalistische lei der Joshua Nkomo. Nkomo, die wordt gezien als mogelijk de eerste zwarte premier van Rhodesië, bestrijdt dat de frontlijnstaten de Brits-Amerikaanse voorstellen heb ben verworpen. Volgens hem heb ben zij alleen benadrukt dat Groot- Brittannië het enige land is dat een grondwetgevende conferentie bij een kan roepen. Nkomo leidt de binnenlandse vleu gel van de Afrikaanse nationale raad die op het ogenblik overlegt met de buitenlandse fractie die thans onmiskenbaar onder leiding lijkt te staan van Robert Moegabe. Woordvoerders van de twee bewe gingen zeiden dat zij wilden probe ren eensgezind deel te nemen aan een eventuele grondwetgevende conferentie. Moegabe hecht echter vooral aan een militaire samenwer king die voor Nkomo op de tweede plaats komt. Moegabe staat aan het hoofd van naar schatting 12 duizend guerrilla's, die voor het merendeel voorkomen uit de ZANU (de Afri kaanse nationale unie van Zimbab we), terwijl Nkomo vanuit zijn ZA- PU (de Afrikaanse volksunie van Zimbabwe) over een sterke politieke organisatie kan beschikken. Een sa mengaan van de twee groeperingen kan volgens waarnemers een factor van groot belang worden in de ver dere ontwikkelingen in Rhodesië. De besprekingen die tot nu toe wer den gehouden in Zambia zijn inmid dels verplaatst naar Mozambique. Reden daarvoor zou zijn dat overleg in Zambia minder met publiciteit wordt omgeven en dat het overleg dichter bij de guerrillakampen zou plaatsvinden. Volgens Moegabe zou ook bisschop Abel Moezorewa, aarts rivaal van Nkomo en op papier nog steeds leider van de Afrikaanse nati onale raad, bij het overleg moeten worden betrokken. Duizenden Arabische ambtenaren in Israël hebben gisteren twee uren ge staakt en gewaarschuwd voor krachti ger acties als de regering niet overgaat tot het ontslaan van Jisraël König, de hoofdadministrateur in Galilea. Deze heeft in een door Jeruzalem als „niet officieel" betiteld rapport voorgesteld de groei van de Arabische bevolking in Galilea te beperken. Ook de inwo ners van steden op de westelijké" Jor- daanoever en in de strook van Gaza hebben betogingen gehouden. König stelt in zijn omstreden rapport onder meer voor meer joodse nederzettingen te stichten in het noorden van Israël, de toeslagen voor grote Arabische ge zinnen te verlagen en Arabische stu denten via aanmoedigingspremies naar het buitenland te lokken, waar ze dan moeten blijven. Op de foto: Israëlische soldaten pa trouilleren over een markt in het Ara bische deel van Jeruzalem om moge lijke ongeregeldheden tijdens de beto gingen te voorkomen. BLACKPOOL (Reuter, UPI) De Britse premier James Callaghan heeft zijn LabourpartiJ bezworen dat de overheidsuitgaven moeten worden verminderd en dat het be drijfsleven in de gelegenheid moet worden gestold winst te maken. Cal laghan zei dit tegen een opstandig congres van zijn partij in Blackpool Volgens de premier is het dwaas door te gaan met het tegen de huidi ge rente lenen van 50 miljard gulden per jaar In het buitenland, zelfs als de buitenlandse geldschieters ge vonden zouden worden. Callaghan zei te geloven in een hoog peil van overheidsuitgaven, maar kon het niet eens zijn met degenen, die be weren dat van het buitenland kan worden geleend om de sociale voor- zieningen te verstrekken. Hij bood geen geneesmiddelen aan voor de zieke Britse economie maar zei dat de lange weg naar het herstel was begonnen met de sociale rust onder de Labourregering. In het bui tenland mag men dan denken dat het bij ons steeds slechter gaat maar ik wijs slechts op d,e mechanismen ter voorkoming van stakingen, die uniek zijn, aldus Callaghan Inhakend op het besluit van het partijcongres dat de overheidsuitga ven niet mogen verminderen en dat Groot-Brittannië meer socialistisch moet worden zei de premier dat de regering niet gebonden is aan partij resoluties en dat er in het beleid niets zal veranderen. Callaghan kreeg voor zijn rede een applaus, echter minder dan zijn voorganger sir Harold Wilson in het verleden kreeg, en in de linkervleugel van Labour werd de toespraak fel gekri tiseerd. De premier deed een scherpe aanval op de linkse activisten binnen de partij die volgens hem steeds zijn te herkennen aan hun taalgebruik en hun intolerantie. Op het gebied van de buitenlandse politiek bepleitte hij uitbreiding van de handel tussen Oost en West MADRID (Reuter. UPI, AP) De dood van een 21-jarige Madrileense student ten gevolge van de schot wonden. die hij eergisteren tijdens een demonstratie opliep, hebben ook na de massale eendaagse staking in Baskenland de spanning in delen van Spanje laten voortduren. De politie van Madrid heeft ver klaard onschuldig te zijn aan de dood van de student omdat zij de betoging, waaraan hij deelnam zon der gebruik te maken van vuurwa pens uit elkaar heeft gejaagd. Vol gens de politie zou de student zijn neergeschoten door een rechtse groep tegenstanders van de beto gers. In Spaans Baskenland zijn de arbei ders gisteren weer aan het werk ge gaan. De Baskische oppositie toonde zich tevreden over de deelname aan de staking van maandag, waarbij een geduchte politieke macht werd gedemonstreerd. Volgens de sta kingsleiders hebben meer dan een half miljoen Basken het werk neer gelegd om de betogen voor algemene amnestie voor politieke gevangenen. De Spaanse koning Juan Carlos heeft aangeboden persoonlijk te be middelen in de staking van Spaanse postbeambten. De koning heeft daarover een gesprek gehad met de Spaanse posterijendirecteur. Het dagblad Informaciónes heeft giste ren gemeld dat de afgelopen dagen 'diverse ministers door rechtse groe pen zijn bedreigd met de dood. Eén van de ministers zou al kogelvrije ruiten in zijn auto hebben laten aan brengen. Van een onzer redacteuren Wie is Ian Smith, de leider van de blanke minderheidsregering in Rhodesië. die afgelopen vrijdag na elf jaar eenzijdige onafhankelijk heid een knieval maakte voor de zwarte meerderheid in zijn land? Tot dan toe had de rebellenleider zich steeds onvermurwbaar be toond tegenover de verlangens van de zwarte nationalisten. „Een zwart meerderheidsbewind? Over mijn lijkis een bekende uitdrukking van hem. In algemeen kiesrecht gelooft Smith niet omdat dat volgens hem gelijk staat aan het tellen van hoofden zoals je schapen telt. Eerdere Brits- Amerikaanse voorstellen voor schadeloosstelling van Rhodesiërs noemde hij smalend het plan van de „dertig zilverlingen". Smith beschouwde het beschaafd dus blank houden van zijn land en het veilig stellen van dc belangen van de blanke minderheid als zijn levensdoel. Lange tijd heeft het ernaar uit gezien dat hij daarin zou slagen. Pas bij dc onafhankelijk heid van de Portugese koloniën Angola en Mozambique en het wegvallen van de Zuidafrikaanse steun begon de rebellenregering het moeilijk te krijgen. Internatio nale druk en boycotacties tot dan toe hadden zijn regime niet écht in de problemen gebracht. In eigen land probeert Smith met harde hand zwart verzet en blanke ongehoorzaamheid dc kop in te drukken. Zwarte leiders als Nkomo en Sithole zette hij tien jaar achter de tralies, maar ook dc uiterst be houdende minister De Cock werd terzijde geschoven toon hij een be dreiging voor Smith begon tc vor men. Smith bleef ervan overtuigd dat Groot-Brittannië eens de onaf hankelijkheid van Rhodesië zou moeten erkennen, maar daarin Is hij nu bedrogen uitgekomen. Smith was één van de stichters van dc Rhodesische frontpartij die dé overheersing van de blanke min derheid in Rhodesië veilig wilde stellen. Daarvoor studeerde de op~8 april 1919 in Seloekwe (Zuid- Rhodcsië) geboren zoon van een Schotse slager handelswe tenschappen in Zuid-Afrika. In de buurt van zijn geboorteplaats ves tigde hij zich na de oorlog.als boer waar hij in 1948 werd gekozen als parlementslid. Dc breuk met de regerende Ver enigde Nationale Partij in 1961 en de oprichting van het Rhodesische front werd een succes: de partij won de verkiezingen in december 1962. Tweo jaar later werd de oud student handelswetenschappen minister van financiën en wee* twee jaar later premier. Op 11 no vember 1965 riep Smith eenzijdig de onafhankelijkheid uit die hij nu lijkt te moeten prijsgeven. President zou onwettig geld hebben aangenomen WASHINGTON De democratische presidentskandidaat Jim my Carter vindt de regering van zijn rivaal, president Gerald Ford, „niet eerlijk". Op een verkiezingsbijeenkomst in Portland (Oregon) beschuldigde Car ter de huidige regering ervan dat zij geld aanneemt van vertegenwoordi gers van de Industrie en van speciale belangengroepen. „Onze regering is niet eerlijk. En u kunt niets beter verwachten van mensen die al 25 of 30 jaar in Washington werken. Zij krijgen raad en financiële steun van lobbyisten en belangengroepn. Zij spelen samen golf, eten ln dezelfde restaurants en zijn lid van dezelfde clubs. Armoedegrens Carter verweet de regering verder dat zij niet had weten te voorkomen dt nog eens 2.5 miljoen mensen on der de armoedegrens zijn geraakt Bijna 26 miljoen Amerikanen (of meer dan één van de acht) leven nu onder de armoedegrens, ongelijk verdeeld over blank en zwart. Van de zwarte bevolking verdient bijna 30 procent minder dan 5500 dollar per jaar, tegen van de blanken ruim 12 procent. De toespraak van Carter spéelde duidelijk in op berichten dat presi dent Ford misbruikt heeft gemaakt van verkiezingsfondsen. Tijdens Zijn campagne om in het congres te ko men zou Ford onwettig geld hebben aangenomen van de vakbond van zeelleden De beschuldiging geuit door Charles Ruff. de bijzondere Wa tergate aanklager, worden door het Witte Huis in alle toonaarden ontkend. Achter in het vliegtuig waarmee Jimmy Carter momenteel de Verenigde Staten doorkruist (de „Pinda 1") staat een computer. De machine is rechtstreeks verbonden met het grote elektronische geheugen in Carters hoofdkwartier in Atlanta. Ze kan daardoor ieder moment onder meer alle gegevens leveren over de talloze opiniepeilingen die er in zo'n verkiezingsjaar constant worden gehouden. Voor Carter en zijn staf is dit brein een zeer belangrijk hulpmiddel. Ze willen in de campagne zo weinig mogelijk aan het toeval overlaten en proberen het effect van iedere stap zo nauwkeurig mogelijk van tevoren te berekenen. De laatste tijd produceert vriend Computer cijfers, die Carter en zijn mannen maar slecht bevallen. De onaangename boodschap uit de computer is dat Carter bezig is ter rein te verliezen aan zijn Republi keinse tegenstander Gerald Ford. De Democraat Carter, die deze zo mer nog volstrekt onverslaanbaar leek voor welke Republikein ook, komt nu langzamerhand in de geva renzone. In juni. kort na de Demo cratische conventie waar hij tot pre sidentskandidaat werd gekroond, had Carter een voorsprong op Ford van 62 tegen 29 procent (volgens de Gallup-peilingen). Halverwege deze maand was die verhouding 51 tegen 40 procent. Dat is nog altijd een zeer veilige marge. Maar. zo als president Ford vorige week na het tv-debat met Carter zelf zei. „de hele bewe ging in de campagne is op dit mo ment duidelijk in ons voordeel." Andere taktiek Deze opkomst heeft Ford voor een groot deel aan zichzelf te danken. Na zijn historisch gevecht met Ronald Reagan om de presidentskandida tuur binnen de Republikeinse partij is hij van taktiek veranderd. Hij ge draagt zich nu wat meer als een president en wat minder als zo maar een kandidaat. Hij vliegt niet meer van hot naar her om te vertellen hoe druk de president het wel heeft, maar opereert vooral vanuit het Wit te Huis. Daar krijgt hij, door zich gewoon te gedragen als de regerings leider die iedere dag wel wat be langrijks om handen heeft, vanzelf alle publiciteit die hij nodig heeft. Zijn tv-optreden van vorige week paste precies in die nieuwe taktiek. Voor. de camera stond geen weifelen de politicus, die bezig is aan een hopeloos lijkende verkiezingsstrijd, maar een ervaren leider, die weet wat hij doet. President Ford maakt ook goed ge bruik van de zwakheden van zijn tegenstander. Zo speelt hij handig in op het alom gehoorde verwijt dat Carter zo vaag is in zijn uitlatingen. „We weten niet wat we aan Carter hebben", zegt Ford in feite, zonder zelf erg veel duidelijker te Zijn. Onbekendheid Carter slaagt er ondertussen niet in zich te ontdoen van dit beeld. Het lijkt er op dat hij nu meer gaat lijden onder de handicap dat hij zo gloed nieuw is in de nationale politiek. Voor de meeste Amerikanen is hij nog steeds een Grote Onbekende. Daarom wordt van hem niet geac cepteerd dat hij zich wat op de vlak te houdt, terwijl dat toch heel nor maal is bij verkiezingen. Zo is Carter bijvoorbeeld over de abortuskwestie, waarvan de rooms- katholieke geestelijkheid dit jaar een hoofdpunt heeft gemaakt, hele maal niet vager dan Ford. De standpunten van beide kandidaten komen practisch op hetzelfde neer. Carter is persoonlijk volkomen te gen abortus, maar hij vindt het niet nodig dat er in de Amerikaanse grondwet een artikel wordt opgeno men waarbij abortus geheel wordt verboden. De abortus-wetgeving kan het best per staat worden gere geld. Tot voor kort dacht Gerald Ford daar precies zo over. Maar het programma van de Republikeinse Partij, waarmee hij nu de verkiezin gen is ingegaan, gaat wat verder. Daar staat dat de Republikeinen voorstander zijn van de invoering van een grondwetsartikel ..om de bescherming van het recht op leven voor ongeboren kinderen te herstel len". Betekent dat nu. dat Ford nu wel voorstander is van een grondwettig verbod op abortus? „Nou nee", zegt zijn woordvoerder Ron Nessen. „De regel uit het Repu blikeinse partijprogramma ls na tuurlijk op verschillende manieren uit te leggen". Ford is wat de abor tus -kwestie betreft dus eigenlijk wat minder recht door zee dan Car ter. Toch wordt Carter, en niet Ford. door de luidruchtige anti abortusbeweging uitgescholden voor „morele lafaard" Katholieken Ernstiger is dat de abortuskwestie wrijvingen heeft veroorzaakt tussen Carter en de leiders van de rooms- katholieke kerk. Voor de Democra ten zijn de rooms-katholieke kiezers vaq groot belang. Om tc beginnen zijn ze erg talrijk: ruim 23 procent van de Amerikanen is rooms- katholiek. Verder zijn zij nogal trou we stembusgangers. Bij nationale verkiezingen is de opkomst onder de katholieken altijd beduidend hoger dan het landelijk gemiddelde De meerderheid van dit grote aantal stemmen gaat doorgaans naar de Democraten. John Kennedy, zelf lid van de „moederkerk", kreeg in 1960 zelfs 82 procent van dc katholieke stemmen. Gemiddeld scoorden de democratische presdeitnskandida- ten sinds 1952 bij het rooms- katholieke bevolkingsdeel ruim vijf tien procent hoger dan bij de Ameri kaanse bevolking als geheel. Enige paniek Begrijpelijk dat er in de Democra tische gelederen enige paniek ont stond toen de bisschoppen zeiden dat zij „niet geheel tevreden" waren over het abortus-standpunt van Carter. Zou de Democratiche kandi daat zijn voorsprong bij de katholie ke kiezers nu gaan verliezen? Als zuidelijke baptist had Carter toch al niet veel crediet bij deze groep, die in meerderheid in het verstedelijkte noord-oosten woont Carter zeil toonde zich duidelijk geïrriteerd over de uitspraak van de bisschop pen. maar hij liet zich niet verleiden tot een herziening van zijn standpunt Daarmee voorkwam hij nieuwe verwijten dat hij gemakke lijk van standpunt kan veranderen als het er om gaat stemmen binnen te halen. Carter hijst zich in een truitje tijdens een bezoek aan een buurtfeestje in Pittsburgh. Inmiddels is ook wel duidelijk dat de rooms-katholieken hun keuze niet uitsluitend door de abortus kwestie zullen laten bepalen. Toch heeft de botsing met de bisschoppen Carter wel kwaad ge daan. Het was zijn eerste grote te genslag in zijn aanvankelijk zo soe pel lopende campagne tegen Ford Het was een aantasting van het beeld van Carter als de kandidaat die soepeitjes het Witte Huis zou binnenwandelen De resultaten daarvan zijn nu terug te vinden in de cijfers van de opiniepeilers, die steeds duidelijker vertellen dat Car ter er nog lang niet is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7