'alestijnenbang actie Syrië hoteloverval Komplot kwam Soeharto van pas Westduitse verkiezingen CDU staat er beter voor dan 4 jaar geleden Ford wint tóch tv-debat Algemene staking in Spaans Baskenland Rhodesië Mig-25 blijkt nogal krukkig te werken ^ie commando's opgehangen Overstromingen in India Actie postbeambten uitgebreid )nvrede in Indonesië vormt bedreiging voor regering □AG 28 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Pt r^hOET. DAMASCUS (Reuter, UPI, AFP, AP) De snelle door ophanging in het openbaar van de drie gevan- su genomen overvallers van een hotel in Damascus is volgens ^woordvoerder van de Palestijnen en hun linkse bondgenoten Libanon het voorspel van een massaal Syrisch offensief tegen groepen. landse zaken Fachmi zei Joemblatt dat hij de nieuwe president van Li banon Elias Sarkis voorstellen had gedaan ter beëindiging van de bur geroorlog in zijn land. lewering dat de bezetters van Jemiramishotel leden van El Fa- zijn is slechts bedoeld ^Uen Syrische aanval te rechtvaar helheid, waarmee de terroristen ^berecht, veroordeeld en opge- kan bedoeld zijn om de wer- politieke identiteit van de ldigen te verbergen en om El ih opzettelijk de schuld te ge- aldus de Palestijnse zegsman, irvan overtuigd is dat de Syriërs dig vanuit de lucht aanvallen aoin doen op de Palestijnse en itfe stellingen in de bergen en el- in Beiroet, d eUrie commando's hadden voor de hfisie verklaard dat zij lid waren juni", een in Irak geves- organisatie. ?o|groep maakte volgens de com- deel uit van El Fatah, de htfnaamste Palestijnse organisatie id»en de PLO, die ook door Jasser ;Mat wordt geleid. In Beiroet heeft eijwoordvoerder van El Fatah ont- dp iets met de actie van doen te erf)en. Volgens de Palestijnen is de e het idee van de oud-El Fatah- lewerker Aboe Nidal, die nu van- ïrak opereert en er in het verle- 1 onder meer van is beschuldigd aanslag op Arafat te hebben tamd bphanging van de drie comman- verantwoordelijk voor een e waarbij vier hotelgasten (onder i één Deen), de commando-leider ^vier Syrische soldaten omkwa- gebeurde voor het Semira- hotel en werd door duizenden ilegeslagen. Het drietal hing uren »en wit tuniek aan de galg voor de hamen werden weggehaal- ïnval Israëlisch oorlogsschip heeft Sag een aanval gedaan op de it. waarbij de linkse Libanese lei- [Kamal Joemblatt van Libanon Cyprus voer. Een beschuldiging iromtrent van een Libanees parle- itslid werd in Nicosia door de bitein van het schip bevestigd, militaire kringen hebben Iter ontkend dat de actie was uit- Hoerd door een schip uit Israël. J èmblatt kwam gisteren vanuit Cy- as voor overleg in Egypte aan. Na li twee uren durend gesprek met I Egyptische minister van buiten- De voorstellen gaan uit van te rugtrekking van de Syrische troe pen. een wapenstilstand, die gega randeerd wordt door gemeenschap pelijke Arabische vredeskorpsen. onderhandelingen tussen de oorlog voerende partijen en de formatie van een regering-van-nationale-eenheid voor het ten uitvoer leggen van een regeling aan de conferentietafel. Er bestaat een kans dat de Westduitse christen-democraten dit jaar bij de Bondsdagverkiezingen een meerderheid behalen. Dit ondanks het feit dat ook zij niet uitgeblonken hebben in het bieden van een duidelijk omlijnd program, laat staan van een berekening, waar al het geld vandaan moet komen. De Indiase premier Indira Gandhi vliegt over de door overstromingen getroffen gebieden in oost-India. Bij de moessonvloeden in Bihar en Oettar Pradesj zijn tot nu toe zeker 240 mensen om het leven gekomen en is grote schade aangericht aan woningen en landbouwgewassen. Tripoli Linkse woordvoerders in Libanon hebben gisteren gezegd dat in Tripo li. na Beiroet Libanons grootste stad. 300 burgers zijn omgekomen door beschietingen tijdens een beleg van vier maanden door rechtse en Sy rische troepen. Tripoli, een overwe gend moslemse stad van 350.000 in woners in het noorden, kan door linkse Libanezen alleen vanuit zee worden bereikt. Aan de fronten in Beiroet werd giste ren weer zo intensief geschoten dat Sarkis weer moest afzien van overleg met de Palestijnse leider Arafat. Een bemiddelaar van de Arabische Liga heeft gezegd dat de ontmoeting zeer binnenkort zal geschieden op een plek. waar voor de veiligheid kan worden ingestaan. NEW YORK (AFP. Reuter) Pre sident Gerald Ford is toch duidelijk als winnaar te voorschijn gekomen uit het televisiedebat van donderda gavond met de democratische kandi daat Jimmy Carter, dit blijkt uit een opiniepeiling van de televisie maatschappij CBS. Van de ondervraagden was 37 pet van oordeel dat Ford het er het best van af had gebracht, terwijl 24 pel Carter als winnaar aanwees. De overige 39 pet had geen mening. Het is opmerkelijk' dat dc percentages ongeveer gelijk waren aan die welke oud-president John F. Kennedy en zijn republikeinse tegenstander uit 1960, Richard Nixon, behaalden na hun eerste historische debat voor de televisie. Volgens de deskundigen had Kennedy zijn overwinning bij de daaropvolgende verkiezingen voor een deel te danken aan zijn guntig beoordeeld televisie optreden. Bij hetzelfde onderzoek van CBS bleek dat slechts weinig mensen van de ondervraagden hun mening over Carter hebben veranderd door diens geruchtmakende vraaggesprek met het blad Playboy. Slechts 2 pet ver klaarde wegens dit interview op pre sident Ford te zullen stemmen in plaats van op Carter. Vijf pet noem de het vraaggesptek belangrijk, zon der dat zij hierom zouden overstap pen van Carter op Ford. Tenslotte verklaarde 93 pet dat de uitspraken van Carter in Playboy hen overschil- lie hadden gelaten. MADRID (Reuter, UPI, AFP) Het werk in Spaans Baskenland heeft gisteren vrijwel stil gelegen ten gevolge van de algemene staking, waartoe de samenwerkende oppositiegroepen inclu sief de afscheidingsbeweging ETA hadden opgeroepen. Naar schatting 250.000 arbeiders hebben meegedaan aan de staking, die ten doel had het verlangen naar algemene amnestie duidelijk te maken en tevens te herdenken dat een jaar geleden vijf Spanjaarden door het Franco-regiem werden terechtgesteld. ARSCHAU (DPA) - Het Poolse loggerechtshof heeft gisteren astisch de straffen verlaagd, die ven arbeiders van de tractorenfa- iek Ursus bij Warschau waren op- legd wegens hun deelneming aan otestacties tegen voorgenomen ijsverhogingen De staking en de demonstraties van gisteren hebben niet tot ernstige ge vechten tussen burgers en politie geleid. In Guernica dreef de politie met schoten in dc lucht een groep stakers uiteen, die naar het stadhuis wilden trekken. Vier mensen werden gearresteerd. In San Sebastiaan trachtten demonstranten acties van de politie te verhinderen door barri cades op te werpen van auto's en betonnen paaltjes Ook in voorste den van de Baskische hoofdstad Bil bao werden barricades opgeworpen. In de voorstad Baracaldo dreef de politie een vreedzame betoging van stakers uit elkaar. In de provincie Guipuzcoa werd een betoging met rubberkogels uiteen gejaagd De nu een week durende poststaking in Madrid heeft zich gisteren tot het hele lapd uitgebreid. De postbe ambten voeren geen politieke sta king maar willen meer salaris. Vol gens de thans oogluikend toegesta- neondergrondse vakbond heeft de staking een landelijk karakter ge kregen omdat de overheid heeft ge probeerd vrijwilligers met het bestel len van de post te Delasten. Ditheett echter niets uitgehaald en in Madrid wordt de achterstand geschat op vijf miljoen onbestelde poststukken. Ook het telegraafverkeer stagneert maar de telefoon functioneert nor maal omdat die wordt verzorgd door een particuliere onderneming. Canarische eilanden Ook op de Canarische eilanden, en met name het eiland Tenerife, werd gisteren algemeen gestaakt. Dit als protest tegen het doodschieten door de politie afgelopen zaterdag van een 21-jarige student. De oproep tot de staking werd zeer nauwkeurig na geleefd. Alles op het eiland was maandag gesloten, tot en met de kruideniers toe. Vooral het toerisme ondervond grote hinder van de acties. De Spaanse minister van buiten landse zaken Marcelino Oreja Aguir- re heeft gisteren voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties verklaard dat Spanje zich in een periode van verandering bevindt, waaruit het tevoorschijn zal treden met een democratisch bestel, geba seerd op erkenning van het beginsel van de soevereiniteit van het volk. Dit omdat het zo wordt gewenst door het volk. de regering en de koning. In de loop van zijn rede sprak Oreja over het probleem Gibraltar dat vol gens hem een overblijfsel is van het kolonialisme en de gebiedseenheid van Spanje breekt Het is volgens Oreja dringend nodig dat Groot-Brittannië en Spanje in de nabije toekomst een verdragsluiten, waarbij Spanje zijn gebiedseenheid terugkrijgt oor Johan ten Hove i mei volgend jaar worden erin Indonesië parlementsverkiezin- en gehouden en het jaar daarop presidentsverkiezingen. De 'gering van president Soeharto heeft bekend gemaakt dat de "ifficiële campagnes van de verschillende politieke groeperingen as volgend jaar op 24 februari mogen beginnen. Maar de erschillende groeperingen zijn al lang bezig hun posities in te emen en het Indonesische volk te bewerken straks hun stem uit e brengen op de eigen politieke partij. aarbij is de regeringspartij, de Gol- ir. waarvan de kern wordt gevormd oor het leger en het ambtenaren- orps. ver in het voordeel boven het ilamitische blok (Eenheidspartij oor de ontwikkeling. PPP) en de 'emocraten, een samenwerking van ationalisten. protestanten en ooms-katholieken (Indonesische lemocratische Partij. PDI). •e Golkar kan voor haar propagan- a gebruik maken van het gigan- sche ambtenarenapparaat. Verder het voor de beide andere partijen erboden hechte organisaties te ves- igen in de grote massa van de Indo- esische bevolking. Bij de laatste erkiezingen in 1971 behaalde de Jolkar een ruime meerderheid, bij- ia 63 procent van de stemmen, maar ijdens deze verkiezingen werd er loor het leger op grqte schaal druk 'itgeoefend en werd er met stemmen emanipuleerd Leiders van de mos- ems. nationalisten en christenen lebben hun vrees al uitgesproken lat dit in 1977 weer zal gebeuren. Optimisme ïegin dit jaar waren regeringsleiders vol vertrouwen over de komende ver kiezingen Men zei te mikken op 65 )rocent van de stemmen. Luitenant- ïeneraal Ali Moertopo. adviseur van resident Soeharto. zei ..Golkar zal éer waarschijnlijk hetzelfde percen tage van de stemmen krijgen als in >971, of misschien zelfs meer dankzij de grote vooruitgang op het gebied van de ..interne consolidatie en de training van kaders" Dat optimisme is wel wat minder geworden. Tijdens mijn bezoek in maart aan Jakarta, waren verschil lende vooraanstaande Indonesiërs van mening dat alleen het Islami tisch blok wel eens meer dan een derde van de stemmen zou kunnen halen. Waarbij er echter meteen werd bijgezegd dat dit in de uitslag wel niet te merken zou zijn. Waar mee ook zij de vrees uitspraken dat er ook in 1977 bij de verkiezingen gemanipuleerd zal worden. Inmid dels heeft de Islamitische partij van minister van binnenlandse zaken. Amir Machmoed. toestemming ge kregen om de Kaaba. de heilige steen van de Islam in het centrum van Mekka, als verkiezingssymbool te gebruiken Volgens oud-minister van defensie en oud-generaal Abdoel Haris Nasoetion kan dit symbool miljoenen gelovige moslems aan trekken. Geduchte knauw Een aantal factoren speelt mee bij de matiging van het optimisme. Het prestige van president Soeharto heeft een geduchte knauw gekregen door de affaire Oost-Timor. Binnen het Indonesische leger bestaat grote ontevredenheid over de wijze waar op de legerstaf deze zaak heeft aan gepakt en nog aanpakt. Het pro bleem Timor zou binnen zeer korte tijd ..opgelost" worden, aldus All Moertope en minister van defensie, generaal Maradan Panggabean. Maar nog steeds biedt de bevrij dingsbeweging van Oost-Timor. het Fretilin hardnekkige weerstand. De Oud-premier Mohammad Malta (links) en oud-generaal Simatoepang. twee van de ondertekenaars van de bewuste documenten. strijd heeft al aan duizenden Indone sische soldaten het leven gekost. Verder is er de „ontploffing" van de staatsoliemaatschappij Pertamina. waarbij een schuld aan het licht kwam van 13 miljard dollar. Alleen olie-generaal Ibnoe Soetowo ging tenslotte, en zeker niet onbemid deld. de laan uit. Zes andere direc teuren. de raad van commissarissen, de minister van mijnbouw Moham mad Sadli en professor Widjojo Niti- sastro. hoofd van het planbureau Bappenas en minister voor econo mie en financieen gehandhaafd In juni maakte de regering bekend nog eens 3.4 miljard dollar te zullen lenen. Een kind weet dat daar de Pertamina-schulden mee afbetaald moeten worden. Velen in Indonesië vragen zich af wie er nu eigenlijk profiteert van de enorme olie opbrengsten en leningen die de rege ring sluit Te meer daar de kosten voor allerlei directe levensbeno digdheden in het land het afgelopen jaar sterk gestegen zijn. Een voor aanstaande moslim-leider en finan cieel expert dacht het antwoord wel te weten Hij schatte onlangs dat de helft van de buitenlandse hulp in de verkeerde zakken, en wel in die van de militairen en de nieuwe elite, te recht kwam. Daarbij komt nog dat Jakarta meer en meer de aanblik geeft van een uitbundig centrum met zijn dure ho tels. luxe wolkenkrabbers voor de zakenlui, casino's, restaurants en prachtig groene villawijken. Waar aan de meerderheid der bevolking zich slechts kan vergapen. Ontevredenheid Er is een grbeiende ontevredenheid bij de Indonesische bevolking, een ontevredenheid die geen uitlaatklep kan vinden in massa-organisaties, die immers door de regering verbo den zijn. Ook bij de intelligensia wordt de kritiek op het sociaal- economische beleid van de regering sterker. De studenten en hun docen ten. die zich na de Malari-rellen van januari 1974. wat meer op de ach tergrond hielden, vergaderen weer en stellen pamfletten op waarin om een verandering van beleid en om een nieuw, niet-corrupt maar integer leiderschap gevraagd wordt. In dit licht moet zeer waarschijnlijk ook de onlangs door de regering be kendgemaakte „samenzwering te gen president Soeharto" gezien wor den Er zijn verschillende, vaak eli taire. groeperingen in Iridonesië die een andere politiek voorstaan en daar graag de steun aan verbonden zien van vooraanstaande Indone siërs De bewuste documenten waar in werd geprotesteerd tegen corrup tie en moreel verval en waarin werd opgeroepen tot een soort geestelijk reveil waren deze keer ondertekend door verschillende vooraanstaande islamitische, protestantse, roomska- tholieke en nationalistische leiders. Mensen die een groot prestige genie ten bij het Indonesische volk, maar die niet in staat geacht moeten wor den tot een ..subversieve" daad. Angst en weerzin Het is niet uitgesloten dat de rege ring deze „samenzwering" zoveel be kendheid heeft gegeven om juist de ze groeperingen (die immers de op positie tegen de Golkar bij de ko mende verkiezingen vormen) bij het Indonesische volk in discrediet te brengen. Want na de bloedige gebeurtenissen rond de machtswisseling in 1965 en '66. waarbij honderdduizenden het leven lieten en die in de Indone sische samenleving traumatische ge voelens hebben achter gelaten, is er waarschijnlijk niets wat meer angst en weerzin bij het volk oproept dan „samenzwering en staatsgreep". Er zijn enkele feiten die in het voor deel van de christen-democraten kunnen werken. Het eerste punt is dat de oppositie in Helmut Kohl een kanselierskandi daat heeft die zich iri een grotere populariteit mag verheugen dan de te gladde Rainer Barzel vier jaar geleden. Een ander punt is dat Kohls te genstander. kanselier Helmut Schmidt, als sociaal-democraat lang niet zo veel sympathie bij de bevol king heeft, als Willy Brandt in 1972 bezat. Een belangrijk punt is voorts, dat de Beierse CSU-voorzitter Franz Jo sef Strauss (bekend om zijn venijni ge uitlatingen) enkele weken geleden gezelschap heeft gekregen van Brandt. Schmidt, en andere leidende sociaal-democraten, die wat schel den betreft nauwelijks voor hem on derdoen. Punt vier is dat de Westduitse politiek ten opzichte van Oost- Europa, in 1972 mede bepalend voor het succes van Willy Brandt, thans niet meer in het voordeel van de regeringspartijen werkt. Punt 5: de CDU kan profiteren van het algemene verschijnsel dat partijen als de SPD. die zeven jaar achtereen regeringsverantwoorde lijkheid hebben gedragen, in de op vatting van de kiesgerechtigden, maar ook in werkelijkheid slijtage- verschijnselen vertonen. En een laatste punt: de CDU kan dit jaar niet als enige worden aange merkt als de partij van het „grote geld". Gebleken is dat ook sociaal democraten grote geldbedragen ac cepteren. zelfs als de milde gevers onbekend willen blijven. Bij elkaar is het opgesomde voldoen de om een uitslag te verwachten, die voor de sociaal-democraten een gro te terugslag te zien zal geven. Voor kanselier Schmidt lijkt dit jaar alles af te hangen van de mate. waarin de liberale FDP de moeilijkheden te boven weet te komen, die zij zichzelf door haar zig-zag-politiek van dit jaar met betrekking tot de keus van een coalitie-partner op de hals heeft gehaald. Malaise We schreven het al: als de oppositie wint. heeft zij dat niet te danken aan een kant-en-klaar-oplossing. die de huidige coalitie-partijen uit de markt prijst. De christen democraten delen in de malaise, waardoor de verkiezingscampagne wordt gekenmerkt. Terwijl de soci aal-democraten oproepen om „de vrede te kiezen" en de liberalen re clame maken met de „Leistung" 'oi wel prestaties) van hun ministers, komen de christen-democraten met de politiek weinig ter zaken doende aanbeveling om „uit liefde voor Duitsland de vrijheid te kiezen". De uitslag van de verkiezingen zal dit jaar niet worden bepaald door de slogans van de partijen en nog min der door pogingen (die zo nu en dan gedaan worden) om met argumen ten voor de dag te komen. De rege ringspartijen moeten tot vervelens toe toegeven dat zij niet kunnen garanderen, wat er na de verkiezin gen gaat gebeuren met de pensioen uitkeringen, het bestrijden van de werkloosheid, het opvangen van het groeiende probleem van de jeugdwerkloosheid, het uitbreiden- van studiemogelijkheden en vooral met de inflatie-bestrijding. Schulden Voor de oppositie liggen de zaken eenvoudig. Zij kan zeggen dat zij in door J den Boef 1969 een welvarend land aan de coa litie van SPD en FDP heeft overge dragen. Kohl beroept zich daar dan ook op en beweert tegelijkertijd dat de coalitie van Schmidt zich voor ongeveer 70 miljard mark in de schulden heeft gestoken. Hij veront schuldigt zich dat als hij na 3 oktober kanselier wordt zijn rege ring onder bijzonder moeilijke omstandigheden zal moeten begin nen om orde op zaken te stellen. Kohl spreekt op zijn verkiezingsbij eenkomsten naar het hart van dege nen. die de moeite hebben genomen om hem te komen toejuichen. Maar Kohl past ervoor, kwetsende opmer kingen te maken over Brandt en Schmidt. Vijf miljoen De uitslag van de verkiezingen hangt uiteindelijk af van het antwoord op de vraag, of de niet- partij-gebonden kiesgerechtigden het nog vier jaar willen proberen met de coalitie van Schmidt, óf dat zij de christen-democraten dit jaar het voordeel van de twijfel willen geven. De ongeveer 5 miljoen kies gerechtigden. waarom het hier gaat. behoren tot groepen die weten, dat zij er geenszins op achter uit zullen gaan. als Helmut Kohl de leiding van Schmidt zou overnemen. Vertrouwen Het vertrouwen dat een groot deel van deze mensen in 1972 aan Brandt gaf. kan nu Kohl ten deel vallen. Deze maakt in zijn verkiezingstoe spraken de indruk van een predi kant. die zijn mensen vertelt dat hij weet wat hun zorgen zijn. Vervol gens stuurt hij hen naar huis met de boodschap dat zij zich nergens druk over hoeven te maken, als hij een maal kanselier is geworden. Dit betekent niet, dat Kohl geen fouten of zwakheden heeft. Maar die kunnen ook in zijn voordeel werken. De onbarmhartige wijze, waarop vooral de sociaal-democraten lange tijd geprobeerd hebben om Kohl voor te stellen als een nietszeggende provinciaal en als een marionet, van Strauss kan bij velen averechts wer ken. Daar komt nog bij. dat Kohl Strauss helemaal niet dankbaar hoeft te zijn voor zijn kanselierskan didatuur. Als het aan Strauss had gelegen, was bij wijze van spreken iedereen behalve Kohl kanse lierskandidaat geworden. Vervolg van pagina 1 overschot over d£ maand augustus Meer mensen dan ooit sinds de elf jaar oude breuk met Groot- Brittannië (om precies te zijn 1520) verlieten het land. terwijl er maar 611 binnenkwamen. Sinds begin dit jaar hebben nu duizend mensen hun koffers gepakt en zijn vertrokken Ook hebben dit jaar minder toeris ten en zakenlieden Rhodesié bezocht. Vertegenwoordigers Het overleg tussen de verschillende groeperingen onder de Rhodeslsche nationalisten gaat tussen vertegen woordigers van Joshua Nkomo en Robert Moegabe Nkomo wordt als gematigd beschouwd en gezien als de mogelijke eerste zwarte premier van Rhodesië. Moegabe staat als radicaal bekend en is één van de leiders van de guerrillastrijd in Rho desië. Bij het overleg in Loesaka zijn andere nationalistische voorman nen als bisschop Moezorewa en do minee Sithole buitenspel gezet Nkomo heeft zich achter de afwij zing door de frontlijnpresidenten geschaard en gezegd dat de regeling zoals die er nu is te veel macht in blanke handen zou hebben gelaten Via een woordvoerder liet hij weten dat een regering die werkelijk Rho- desie's zes miljoen zwarten verte genwoordigt de leiding heeft over de machtsoverdracht door de 270 dui zend blanken in het land WASHINGTON (UPI) Het idee dat de Russische Mig-25 een van de beste onderscheppingsjagers ter wereld zou zijn zo niet de beste blijkt met het vorderen van het onderzoek naar het in Japan staande exemplaar steeds minder realistisch. De jongste gegevens daarover komen niet van het team dat het toestel volledig uit elkaar sleutelt, maar van de gedeserteerde piloot, die in Amerika door inlichtingendiensten wordt ondervraagd Luitenant Belenko heeft zijn gastheren verteld dat de toch al tegengevallen topsnel heid van de Mig maar moeizaam bereikt kan worden en ook lastig volgehou den Verder zou de apparatuur die de bruikbaarheid van het toestel bij slechte weersomstandigheden moet verzekeren, niet behoorlijk werken

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7