)ntheffingsaanvraag f emt beveiliging taxi's af Onderwijsprotesten zijn niet massaal 'WW CDA Sociaal statuut van wordt opgezegd Philips batterijen die gaan lang mee. Chauffeurs beraden zich op acties steenvuller Alabastine Kinderboekenweek met thema ,,Je eigen taal" lorzieningen moeten 1 oktober zijn aangebracht „Intersafety" Qrootstoü; industry?! kunststofjfen Pond keldert naar 4,35 PHILIPS „Werkgevers vragen om moeilijkheden" Organisaties pleiten voor herstel relatie NKV en KWJ Algemene bond erg kritisch over Van Kemenade Vanavond-een demonstratie Groot aantal gegadigden voor rattenvanger Opoffering werd gestraft J zonder postzegel sturen naar CDA Antwoordnr. 1700 Den Haag DAG 28 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (i een onzer verslaggevers "®}>TTERDAM Op 1 oktober moet elke in Nederland rondrijdende taxi voorzien zijn van een ergJyerpzeef, waarin de chauffeur zijn ontvangsten kan deponeren. Verder moeten er een aanslui- ïze IK op het mobilofoonnet en alarm-installatie (met zowel licht- als geluidssignalen) zijn aange- n aficht. Hoewel dit in een koninklijk Besluit is vastgelegd, zal vrijwel geen enkele taxi op die en jtum over deze drie veiligheidsvoorzieningen beschikken. vrj komt doordat minister Wester- waj> van verkeer en waterstaat het n? [iwezen ais een puur gemeentelij- rde aangelegenheid blijft zien en ai treenkomstig deze, met name ichbr de vervoersbonden betreurde jn ie, de gemeentebesturen heeft ge- ;n ichtigd al of niet ontheffingen te prelenen. netet gevolg is", aldus vertelde ons da heer A. van Zeist van de ver- nefcrsfederatie NVV/NKV, „dat alom sfiet land de verzoeken om onthef- nt% binnendruppelen", ind idejgens de heer Van Zewlst heeft de eicbister de gelegenheid voorbij la- ami gaan de structuur van deze vorm kn openbaar vervoer op landelijk i steau te verbeteren. Veel taxi- i Olernemers zien niets in de beveili- jaagsvoorschriften, omdat deze nog al wat kosten vergen. Alleen al de mobilofoonaansluiting is een kostbare zaak. De chauffeurs zijn blij dat de minis ter niet tot „scheiding" heeft beslo ten. zoals in de Londense taxi's het geval is. Zij zijn om verscheidene redenen tegen een ondoordringbare afsluiting tussen voorbank en passa giersplaatsen onder meer omdat ze daardoor een plaats zouden kwijt raken. Even gekant zijn ze echter tegen het „kluisje", de inwerpzeef, die volgens hen zeer onhandig in het gebruik zal zijn en overvallers wellicht juist tot handelen zal brengen. De heer M. van Koppen, voorzitter van de lande lijke commissie veiligheid taxichauf feurs. noemt de inwerpzeef een ab surd ding dat geen enkel nut heeft. ADVERTENTIE •°^<^^boceer(S 9etnM "lyS#****9' /AvitJLVïWK B.V. V T"" 45006 ADVERTENTIE 'tkan Naast het bekende cellulose vulmiddel brengt Alabastine nu ook een speciaal steenvul middel. Het is bedoeld voor permanente reparaties aan alle soorten steen-, beton-, cement- en metselwerk. Steenvuller van Alabastine is onmisbaar bij het verankeren van bouten, het vastzetten van losgeraakte stenen, tegels en dakpannen. Ook voor het uit vlakken van betonnen vloeren en voor reparaties om leidin gen. rond kozijnen en venster banken is steenvuller van Ala bastine werkelijk steengoed Steenvuller van Alabastine is water-, weer- en windbesten- dig. Haal een pak bij uw leve rancier en ontdek dat topkwa liteit niet altijd duur behoeft te zijn. Verpakking van 1 kg f 4,35 Verpakking van 2 kg f8,35 Van een verslaggever UTRECHT „Terwille van de dui delijkheid" is de vervoersfederatie NW-NKV van plan het sociaal sta tuut met de Nederlandse Spoorwe gen op te zeggen. Dit statuut, waarin afspraken tussen de NS en de vakbonden zijn vastge legd over de hoofdlijnen van een sociaal beleid, is volgens de federatie een „dode letter" geworden omdat de NS-directie van de overheid te weinig bevoegdheden zou hebben opgeëist voor een goede naleving ervan. Zo zouden de richtlijnen van minis ter Westerterp over bezuinigingen in het railvervoer door de NS-directie zo strak worden opgevat, dat er voor het in 1972 overeengekomen sociaal beleid geen ruimte meer is. De NS was in 1972 een van de eerste ondernemingen in ons land met een sociaal statuut, waarin er principieel van werd uitgegaan dat sociale, eco nomische en technische belangen even zwaar zouden wegen in het beleid. Volgens de federatie komt daar wei nig van terecht omdat bij reorgani saties voortdurend eenzijdige econo mische uitgangspunten worden ge kozen. Onlangs nog leidde dat tot het besluit het Amersfoortse goede renrangeerterrein te sluiten, nadat de vervoersfederatie op grond van sociale motieven een gedeeltelijke sluiting van het emplacement had geadviseerd. Hetzelfde gebeurt volgens de fede ratie weer nu de NS-directie op last van de minister veertig miljoen op het reizigersvervoer wil gaan bezui nigen in 1978. De federatie vindt dat de NS-directie niet in de „dictaten" van de minister mag berusten, maar hem ervan moet overtuigen dat zij de verantwoordelijkheid heeft voor 27.000 personeelsleden en hun ge zinnen Bijzonder veel daarentegen ziet hij in een nieuw alarmeringssysteem dat hij gisteren in Rotterdam de monstreerde. Het heeft „Intersafety" en verschilt van alle andere installa ties in die zin dat het na een simpele handeling automatisch in werking treedt. Het zwakke punt van de tot dusver in gebruik zijnde installaties is dat de chauffeur een knop moet indruk ken en dat kan hij moeilijk meer als hij neergeslagen is. Het nieuwe systeem schakelt zelf de knipperlichten van de taxi en een sirene in als de portieren worden geopend terwijl het niet ontkoppeld is. Bovendien geeft het noodsignalen af via de mobilofoon. Ook als de chauffeur buiten de wagen aangeval len zou worden gaat de installatie na een bepaalde tijd werken. Moeilijk punt is nog de bepaling van de plaats waar een in nood verkeren de taxichauffeur zich bevindt. Het systeem kan echter zo worden ont wikkeld dat die plaats precies kan worden vastgesteld. De landelijke commissie zou dit systeem graag uniform willen zien voorgeschreven. Eén van haar grieven wat dit betreft is dat de minister wel een „optisch en akoestisch alarmeringssysteem" voorschrijft maar dat hij daar verder geen richtlijnen voor geeft. In wezen heeft hij de hele ver antwoordelijkheid voor de naleving van zijn beveiligingsvoorschriften doorgeschoven naar de gemeente besturen. Het ene zal het daarbij wellicht nauwer nemen dan het an dere en dat is wat de vervoersbonden dwarszit. Volgens hen is het taxibedrijf ziek en moet elke gelegenheid worden aan gegrepen er verbetering in te brengen. AMSTERDAM Het Britse pond sterling is gisteren op de Amster damse wisselmarkt gezakt van 4,47 tot ruim 4,35, veruit de laagste koers die ooit voor het Britse betaalmiddel is gegeven. De koers van bankpapier zakte van 4.32 in koop 4 62 verkoop tot 4,25- 4.55. De oorzaken lagen op de Londense geldmarkt waar het pond voor het eerst minder dan 1.70 dollar waard was. nl. 1.6865. Opmerkelijk was gis teren dat de Bank van Engeland geen enkele poging deed het pond te steunen. Fiel van der Veen toont ..Het verdwenen plakboek", waarvan hij de vormgeving verzorgde. Hel boek is voor 2.75 verkrijgbaar bij aankoop van een kinder- of jeugdboek tijdens de kinderboekenweek. AMSTERDAM Ter gelegenheid van de opening van de kinderboekenweek zal op 13 oktober in Frascati in Amster dam het door Karei Eykman geschreven cabaret „Kind toch, wat een taal!" in première gaan. Dit in opdracht van de Commis sie voor de collectieve propagan- de van het Nederlandse boek (CPNB» samengestelde kinder programma zal worden uitge voerd door het Kindercabaret Potvoordrie. Na de première zul len ook elders in het land voor stellingen worden gegeven. Na afloop van de voorstelling in Amsterdam zullen de dit jaar toe gekende Gouden en Zilveren grif fels en de Oouden penseel worden uitgereikt. De Gouden griffel is toegekend aan Guus Kuijer voor zijn boek „Met de poppen gooi en". De Nederlandse auteurs Jan- tien Buisman. Anke de Vries en Diana Lebacs (afkomstig van de Nederlandse Antillen», alsmede een aantal buitenlandse schrij vers. ontvangen een Zilveren grif fel. De Gouden penseel is toege kend aan Lidia Postma voor haar illustraties bij de sprookjes van H. C. Andersen Tijdens de 23e kinderboeken week. die van 13 tot en met 23 oktober wordt gehouden, is bij aankoop van een kinder- of jeugdboek voor 2.75 gulden de speciale kinderboekenweekuitga- ve „Het verdwenen plakboek" verkrijgbaar. Deze door zeven au teurs samengestelde uitgave sluit aan bij het dit jaar gekozen the ma voor de kinderboekenweek „Je eigen taal". Het schrijversteam dat ..Het ver dwenen plakboek" vervaardigde, werkt ook mee aan bekende tele visieprogramma's als „De strate- maker-op-zee-show" en ..De film van Ome Willem". De kinderboe- kenweekuitgave heeft dit jaar een oplage van 124.000 exemplaren. 14.000 exemplaren meer dan vorig jaar. Ruim 3000 basisscholen ontvan gen behalve deze uitgave ook een daarop aansluitende lesbrief, die de mogelijkheid biedt thema en boek in de klas te behandelen. De brief zit in een zogeheten informa tiepakket. dat verder onder meer een exemplaar van „De kinder boekenmolen" bevat. „De kinder boekenmolen" is een door de CPNB uitgegeven brochure vol informatie over de kinderboeken week en de zo juist verschenen kinderboeken Tijdens de kinderboekenweek worden behalve van het al ge noemde kindercabaret ook voor stellingen gegeven van het muzi kale programma „Kom op je ver haal" van Robert Borremans en van een meer op kleuters afge stemd poppentheater van Marion Wardenaar. Andere evenementen zijn onder meer: de voorpremière van het nieuwe kindertoneelstuk „Alle vogels vliegen" van Mies Bouhuys in het Cultureel Centrum in Amstelveen op 13 ok tober. een bezoek van Guus Kuij er aan Boekhandel Willa Reinke in Haarlem op 14 oktober, een kinderboekenmarkt rondom het standbeeld De maagd van Hol land in Rotterdam op 16 oktober en een kinderboekenfeest onder de titel „Met de boeken gooien" in het HOT-teater m Den Haag. eve neens od 16 oktober. ADVERTENTIE Zes soorten drop, Engelse drop en nog zeven andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. ADVERTENTIE «000 NORMAL DUTY. G0U) HEAVY OUT V. ZWART DOUeieDUTY Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De kaderleden van de vervoersfederatie FNV hebben besloten zich met de vrachtwagenchauffeurs te gaan beraden over eventuele acties. In een goede afloop van het cao- overleg met de werkgevers in het beroepsgoederenvervoer over de weg hebben zij geen vertrouwen meer. Vorige week reeds besloten de kader leden van de vervoersbond CNV te gaan nadenken over acties, waarbij een staking voor mogelijk moet wor den gehouden. Volgens de vervoersfederatie hebben de vervoersondememers met nieuwe voorstellen in het cao-overleg de grens van het fatsoenlijke over schreden. Uit de houding van de werkgevers blijkt dat zij zich niets aantrekken van eerder vastgelegde afspraken over het optrekken van cao-lonen." aldus Bertus Hoekstra van de ver voersfederatie. Volgens hem is uit een vergelijkend onderzoek van de cao-lonen met an dere bedrijfstakken gebleken dat vrachtwagenchauffeurs 30 tot 80 gul den bruto per week te kort komen. „In plaats van het zo snel mogelijk wegwerken van deze achterstand proberen de ondernemers door het inbrengen van nieuwe onderhande lingspunten tijd te winnen." aldus Hoekstra. Hij meent dat de werkge vers „om moeilijkheden vragen Van een verslaggever UTRECHT Een veertiental orga nisaties heeft een dringend beroep gedaan op de verbondsraad van het NKV om de banden met de werken de jongerenorganisatie KWJ niet te verbreken In een brief aan de ver bondsraadvergadering dringen de organisaties er op aan al het mogelij ke te doen om met de KWJ een goede samenwerkingsrelatie te blij ven onderhouden, omdat zonder fi nanciële en ideëele steun van NKV of FNV het werk van de KWJ aan zienlijk zal worden bemoeilijkt Zo als bekend liepen vorige week onder handelingen over samenwerking tus sen beide organen vast Volgens de briefschrijvers is de KWJ door zijn democratische organisatie en radicale vakbondsopstelling een belangrijke steun gebleken voor veel werkende en werkloze jongeren. Bo vendien heeft de KWJ bewezen zijn banden met vakbonden en dis- trictsbetuurders binnen het NKV te respecteren en heeft de KWJ bijge dragen tol een grotere weerbaarheid onder jongeren in het gevecht om een eerlijke kans in het arbeidsmi lieu, ongeacht hun leeftijd, beroep of eventuele lidmaatschap van een vakbond Zo schrijven de organisa ties. waaronder de katholieke jeugdraad, de hervormde jeugdraad, de katholieke plattelandsjongeren. VVDM. PPR PSP luthers»» jeugdbond en federatie van jeugd en jongerenwerk Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De bezuiniging met bijna een half miljard gulden op onder wijs heeft felle protesten uitgelokt bij de studentenbeweging LOG. Buiten universitaire kring wordt wel zacht gemurmureerd, maar van een massaal protest is geen sprake. Wel valt op dat het commentaar in het weekblad van de algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) erg kritisch is tegenover de eens zo bejubelende minister Van Kemenade. Vanavond wordt in Utrecht een protestbijeenkomst ge houden tegen de bezuiniging op universitair personeel Be halve studenten zullen ook vertegenwoordigers van de Algemene bond van ambte naren (ABVAl en het univer siteitsbestuur het woord De organisatoren van de de monstratie vrezen dat de be zuiniging op personeel (voor Utrecht zou zes procent min der begroot zijni het onder wijs zal schaden Het we- tenschappelijk onderwijs moet het leeuwedeel van de bezuinigingen voor zijn reke ning nemen En die bezuini ging wordt dan voornamelijk op het personeel afgewen teld salarisverlaging voor jonge academici, meer tijde lijke aanstellingen en taak verzwaring Het landelijk overleg van grondraden <LOGt. de orga nisatie van linkse studenten, verwijt minister Van Keme nade dat hij het aandeel van onderwijs in de rijksbegro ting heeft laten terug lopen van 23 tot 21 procent Het wetenschappelijk onderwijs moet meer dan tweehonderd miljoen inleveren Op bijna alle onderdelen (personeel investeringen. studiebeur zen. studieprogramma s exploitatiekosteni zal gesne den worden Het LOG is van plan op 20 november een lan delijke demonstratie te orga niseren Minister Van Kemenade In vergelijking meldeprotes ten van universitaire zijde is de kritiek van de drie groot ste onderwijsbonden iABOP. PCO. KOV) gematigd. Het felst is het Schoolblad van de Algemene bond van onder wijzend personeel. dat concludeert dat 'de grens van het aanvaardbare is over schreden'. Volgens het Schoolblad is dit duidelijk een verkiezingsbegroting Daardoor is de situatie rooskleuriger voorgesteld dan zij in feite is. In de vol gende jaren zal het onderwijs weer op harde klappen moe ten rekenen Vette jaren voorbij De heer Th M Knippen, voorzitter van de katholieke onderwijs vereniging, conclu deert ook dat de vette jaren voorbij zijn en dat we waarschijnlijk het dal tege moet gaan PCO-voorzilter J Huisman is verheugd dat de Evenals de vervoersbond CNV heeft de vervoersfederatie een onderhoud met minister Boersma aangevraagd om het vastlopen van de onderhan delingen toe te lichten. ASSEN Overheidsbanen zijn in trek. Zelfs als ze tijdelijk zijn Dat is in Drente gebleken toen de provin ciale waterstaat rattenvangers nodig had. Voor die twee baantjes hebben zich 596 gegadigden gemelcf. Onder de sollicitanten zijn erg veel werklozen, maar ook boeren die irv het landbouwbedrijf geen toekomst meer zien Ook zijn er onder de sollicitanten mensen die een lagere technische school achter de rug hebben en men sen die tot voor kort een administra tieve baan hadden. De laatsten zeg gen liever in de natuur te werken dan op een kantoor Het gaat om het vangen van de muskusrat. De beide aan te stellen vangers zullen eerst een opleiding moeten volgen alvorens ze in 1977 aan het werk kunnen gaan. De mus kusrat is vooral gevaarlijk voor wa terkeringen, daar het dier de dijken doorgraaft. In 1975 zijn in Nederland 70.000 muskusratten gevangen. Van een verslaggever ASSEN Een werkloze man. die een straf wilde uitzitten voor zijn (wel werkende» broer, heeft daarvoor een flinke boete opgelopen De man. de 23-jarige Willy van A. uit Arnhem wilde, aange zien hij toch de tijd had. een straf van een maand en zestien dagen in Bankenbosch bij Veenhuizen van zijn broer overnemen Hij meldde zich op 8 maart van dit jaar bij het parket in Assen en gaf de personalia van zijn broer op Twee dagen daarna viel hij door de mand bij een controle in Bankenbosch. waarheen hij inmiddels was overgebracht De officier eiste een boete van 250 gulden. De politierechter vonniste con form deze eis ADVERTENTIE Wij hebben u nodig! Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. Noteer mij als lid van □ARPOCHUQKVPQCDA* naam adres plaats. bezuinigingen de politieke wensen van de protestants christelijke onderwijsbond nauwelijks treffen. Vooral kleuter en lager onderwijs zijn gespaard. Maar de toe komst ziet er somber uit F J Roefs. voorzitter van het Nederlands genootschap van leraren, dat vorig jaar meer dan tienduizend leraren op de been bracht voor een lan delijke demonstratie, roept op tot waakzaamheid, maar niet tot actie ..Het dilemma werkloosheid of salarisverla ging is voor de leraren in gunstige zin opgelost" schrijft hij voldaan De grote re nadruk op de ontwikkelin gen in het bestaande onder wijs waardeert hij positief, maar wel vreest hij dat al die ontwikkelingen uiteindelijk ingepast zullen worden in het vernieuwingsbeleid van mi nister Van Kemenade 'Muk het blokie ven uw keuze zwart I, k. Rita Dit doet me denken aan die opera die *»p de Iv was

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3