osemary Brown: onder of bedrog? Oost ontmoet West op Musicultura '76 direkteur- geneesheer De ware halfzware. "Peter Custers jfioemt zichzelf „Stations aan de wand" van Spoorwegmuseum Subsidies voor mimeprodukties JISDAG 28 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET 13 c-g Dor Jac Kort tosemary Brown, de Engelse weduwe van middelbare leeftijd, die in de laatste acht jaar meer dan luizend composities heeft geschreven, die haar zijn „gedicteerd" door de geesten van Bach Seethoven, Schubert, Schumann, Chopin', Liszt, Brahms, Debussy, Rachmaninof en Strawinsky Man haar besteedde de NOS-televisie zondagavond een programma van bijkans drie uur AMSTERDAM In samenwerking met de Eduard van Beinum Stichting organiseert het Tropeninstituut te Amsterdam op 3. 7 en 10 oktober een aantal manifestaties ter gelegenheid van Musicultura '76, een ontmoeting tussen musici, componisten en musicologen uit Oost en West, dit jaar gewijd aan India en Iran. grootheden mochten hun gje over mrs. Brown en haar muzi- ile activiteiten zeggen: prof. Ten- laf en de paragnost Croiset zowel s Louis van Dijk (die klungelighe- •n in het werk signaleerde) en Tera i Marez Oyens, vice-presidente van ;t Genootschap van Nederlandse )mponisten. )e uitzending begon met een BBC- lmpje, waarin Chopin mrs. Brown 6j.a. adviseert, welke bananen zij 3,poet kopen en Liszt, die in dezelfde sneller voor haar uitre gent, hoeveel zij moet betalen, dan iet kasregister dat vermag. In dat- filmpje werd aangetoond (of gilthans gesuggereerd), dat mrs ^MAASTRICHT „In de eerste ^plaats ben ik revolutionair. Al mijn 'energie zal ik aanwenden óm een en radicale verandering 5,|in de wereld tot stand te brengen". zei de in Bangladesj veroordeel- 'ide en daarna gegratiëerde ontwik kelingswerker en journalist Peter Custers in een telefonisch vraagge sprek met Jos Benders voor de regi- jjonale omroep zuid. die van Bangkok uit sprak «zei te geloven in een socialistisch maatschappijbestel, waarin arbei ders en boeren in eerste instantie de Apolitieke macht in handen hebben niet, zoals nu in bijna alle landen tjnog het geval is. een kleine laag van economisch bevoorrechten. zijn verblijf van bijna negen ïaanden in een gevangenis in langladesj zei Peter Custers. dat hij het allerminst gemakkelijk heeft ge had. Hij zei zowel geestelijk als li chamelijk mishandeld te zijn. Maar, voegde hij hieraan toe, als revolutio nair moet je bereid zijn voor je idee alles over te hebben. Om zijn mede standers die nog gevangen zitten rijniet in gevaar te brengen ging hij niet verder op de mishandelingen in. Wel kondigde hij aan daarop later in Nederland terug te zullen komen. De procesvoering achter gesloten deuren waarbij hij hoofdverdachte was, noemde hij willekeurig. „Dit had zelfs niet de schijn van een echte rechtspraak". Als ontwikkelingswerker heeft Pe ter Custers in Bangladesj schooltjes opgericht en onderwijsprogramma's voor boeren opgesteld. „Mijn idea len staan niet los van mijn werk, omdat ik onderwijs zie als een mid del om de beoogde sociale verande ring te bewerkstelligen". Brown a. geen muzikaal gehoor heeft, b. niets weet van de mu ziektheorie, c. de stukken die zij zoals dat heet „door krijgt", zelf niet kan spelen. Integriteit Jacques van Belle, die deze reuze- „zienswijze" op zijn bekende objec tieve manier leidde, stelde, dat de integriteit van mrs. Brown naar zijn stellige overtuiging boven verden king staat en dat wil ik graag geloven. Maar dan blijf ik zitten met een aantal moeilijk te beantwoorden vragen. Zolang mrs. Brown zich be perkt tot planostukjes, die met enige goede wil toegeschreven zouden kunnen worden aan Schubert, Liszt of Chopin, kun je enig geloof hech ten aan haar vermogen, deze compo nisten te imiteren. (Overigens liet Tera de Marez Oyens daar zelf een veel overtuigender voorbeeld van horen in haar Nocturne la Chopin!). Wanneer echter het Radio Philhar- monisch Orkest onder leiding van David Porceleijn na de film en nó de diepgaande discussie van paragnos ten, theologen, psychiaters en com ponisten, in de Bavokerk in Haarlem twee delen uitvoert van een Symfo nie, die Beethoven haar vanuit het hiernamaals zou hebben ingefluis terd, dan vraag je je af, waar de muzikale analfabete Brown de in strumentatie-handigheid vandaan gehaald heeft, om dit op papier te zetten. Inferieur Zeker, de muzikale inhoud van deze twee delen van de z.g. Elfde Symfo nie (er zijn ook nog fragmenten van een Tiende) is inferieur aan ieder ander orkestwerk van Beethoven. Maar er hoort toch heel wat kjennis toe om dit laag bij de grondse mate riaal te verdelen over een vijfstem mig strijkorkest, hout, koper en slag- wérk. Dat zou men van de mrs. Brown, die voorgeeft, niets van mu ziek te weten, toch ook weer niet hebben verwacht. Zijn er dan toch geesten bij haar aan het werk, die op deze (overigens vrij klungelige) wijze willen bewijzen, dat er een leven na dit leven is? (Jezus zou zeggen: „Zij hebben Mo- zes en de profeten. Dat zij die horen.") Of valt de lieve mrs. Brown met deze proeve van symfoniecomposities op een verschrikkelijke wijze door de mand? Spiritiste Herhaalde oproep. STICHTING "BEILEROORD" BEILEN PSYCHIATRISCHE INRICHTING met gezinsverpleging en een geriatrische afdeling heeft een totaal-beddencapaciteit van 500, waarvan circa 200 verpleegden m pleeggezinnen. Het aantal medewerkers bedraagt ongeveer 475. B Wegens pensionering van de huidige funktionaris ontstaat een vakature in de Direktie. Na overleg in de inrichting heeft het Bestuur besloten over te gaan op een twee-hoofdige Direktie, waarbij de daaronderstaande struk- tuur nog zal moeten worden aangepast. Het Bestuur roep sollicitanten op voor de funktie van die samen met de aanwezige Oirekteur Algemene Zaken de direktietaak heelt uit te voeren, waarbij als kernpunten moeten worden gezien - de dagelijkse leiding van de gehele inrichting - het voorbereiden en uitvoeren van bestuursbesluiten het onderhouden'van de interne en externe overlegstrukturen. Voor deze funktie gaan de gedachten uit naar een geneeskundige, gespecialiseerd zenuwarts, met - leidinggevende organisatorische kwaliteiten - gevoel voor management - kennis en ervaring op hel terrein van de psychiatrie - bereidheid tot opbouw m onderling overleg van een moderne struktuur Nadere informaties kunnen worden verstrekt door de Direktie (tel. 05930-2541). Inspraak van een uit het personeel te formeren commissie maakt deel uit van de selectieprocedure. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne tegemoet gezien door dn Sekretaris van het Bestuur van de Stichting "Beileroord" te Beilen eerlijke spiritiste, die meende dat zij in verbinding stond met de geest van enkele componisten. Daar hebben enkele uitgevers en platenmaat schappijen brood in gezien. Zij heb ben enkele boeken en platen van haar uitgegeven en haar (uit com mercieel oogpunt) tot beroemdheid gebombardeerd. Je gelooft in hokus-pokus, zoals en kele geleerde en hooggeleerde mede werkers aan deze uitzending van „Zienswijze", of je gelooft er niet in, zoals Louis van Dijk, Thera De Ma rez Oyens en schrijver dezes. In het eerste geval geef je geleerde uiteen zettingen en stel je tal van hypothe ses. In het laatste geval wantrouw je de hele zaak, hoe lief en betrouwbaar mrs. Brown er ook moge uitzien en heb je het vermoedelijk bij het rech te eind. UTRECHT Tot 25 oktober kunst in het Spoorwegmuseum, Johan van Oldebarneveltlaan 6, Utrecht: Charles en Maarten Kemper uit Rotterdam exposeren er dan aquarellen, waarvan de meeste nog niet eerder getoond werden. Zowel de vader als de zoon, want zo ligt de verhouding, hebben door de jaren heen de rail nogal eens tot onderwerp van hun beeldende acti viteiten genomen. Zomaar, omdat die hen aansprak, maar ook meer malen op verzoek van het museum om van een veranderende of verdwij nende „spoorse" situatie de sfeer voor het nageslacht vast te leggen. Zo zijn er op deze tentoonstelling afbeeldingen van de altijd rusteloze grotestads-rangeerterreinen en de oud-en-nieuw-wirwar op bouwplaat sen, van de roezige gezapigheid on der de kap van het provinciestation of de midden in de landelijke een zaamheid langzaam kwijnende plat telandshalte. Twaalf Kamper-aquarellen met het station als onderwerp zijn ook het onderwerp voor de bladen van een kleurige maandkalender voor 1977. die op de tentoonstelling in het Spoorwegmuseum te koop is. Nog iets ongewoons voor het Spoor wegmuseum: kortgeleden heeft het eerste voertuig dat niet aan rails gebonden is, daar zijn intrede ge daan. Het is trolleybus 139 van het Gemeente Vervoerbedrijf Arnhem. Dit is een eerste stap om te komen tot een Nederlands Openbaar Ver- voersmuseum. DEN HAAG Het ministerie van CRM wil voor het seizoen '76-'77 twee ton beschikbaar stellen voor afzonderlijke mime-produkties van beroepsartiesten. Het is de bedoe ling tijdelijke projecten mogelijk te maken die aan de mime in Neder land groter bekendheid en nieuwe impulsen kunnen geven. Het gaat hier om rijksbijdragen bui ten de subsidies om die mime- groepen krijgen via de vereniging van gezelschappen op mime-gebied. Bedoelde projecten mogen vier maanden duren en daarin is dan begrepen de voorbereidingstijd en de tijd die met de voorstellingen is gemoeid. Voor het beoordelen van aanvragen voor subsidiëring zal de minister advies vragen aan de Raad voor de Kunst. HEILIGERLEE De zestienjarige B. Kolhof uit Heiligerlee (gr) is in zijn woonplaats om het leven geko men toen hij met zijn bromfiets werd aangereden door de stoptrein Groningen—Winschoten. Het onge luk gebeurde op een met automa tische knipperlichten beveiligde overweg. Zondag 3 oktober staat in het teken van de Indiase muziek. Om 14.00 uur die dag wordt in het Soeterijnthea- ter, Linnaeusstraat 2, de film Raga vertoond, die handelt over de ver schillen in de beleving van de mu ziek in India en in het westen en over de wederzijdse beïnvloeding. Daar na, om 15.45 uur is er een optreden van de Zuidindiase solisten T. Vis- wanathan op bamboedwarsfluit: R. Ayyangar, zang: K. S. Subramani- am, vina (een snaarinstrument) en T Ranganathan, mridangam (trom). De wereldberoemde sitar- en surba- harspeler Ustad Imrat Khan geeft zondagavond om 20.00 uur een con cert met begeleiding op tabla door Kumar Bose. Dit gebeurt in de Grote Aula van het Tropeninstituut, in gang Mauritskade 63. Donderdag 7 oktober om 20.00 uur is er, opnieuw in Soeterijn, een muzikale ontmoe ting tussen Oost en West. Muziek van o.a. Laguestra en John Mayer. Een sitarist en een jazzpianist zullen die avond samenspelen. Het laatste programma in de serie, op zondag 10 oktober, is gewijd aan de muziek van Iran. 't Begint om 14.00 uur met film en toelichting in Soeterijn en dan is er een optre den van Faramaiz Payvar, santur. Het is voor het eerst dat dit soort muziek in Nederland wordt uitge voerd. Ik houd het op het laatste. Mrs. Brown is begonnen als een argeloos Grondverplaatsingsproject te Diemen. „Kijk, je hebt ook de verant woording voor het onderhoud van zo n machine. Ruim drie ton kost zo n ding. Dus het is zaak dat je weet wat je doet. Maar dat is eigenlijk met alles zo, vind ik. Zelfs met shag. Ik rook Drum. Heb ik altijd al gedaan eigenlijk. Ja, ik heb vroeger weieens wat anders geprobeerd, maar dat vond ik gewoon niet lekker. Nee, geef mij maar Drum. Dat is niet te licht en niet te zwaar. Maar wel pittig!' Dram als je je draai gevonden hebt

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13