reel Meppeler Muggen op Ie bres voor hun grachten Veel contrasten bij Edgar Vos (oeweit dreigt wel, üaoedi-Arabië niet net olie-embargo De ABN en de financiering van uw groei. liegroep verzamelde vijfduizend handtekeningen Protest tegen niet vervolgen van Prins Personalia R.k. studenten achter Konijn )AG 28 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 I >r Jan Sloothaak PPEL Talloze Meppeler Muggen gruwen bij de gedachte ze hun grachten kwijt zouden moeten. De inwoners van {>pel hebben hun bijnaam Muggen te danken aan die keer, wen geleden, toen er alarm werd geslagen voor brand in de ktoren. Brandweerlieden ijlden met hun leren emmertjes er de trappen op, om boven tot de ontdekking te komen dat een rookwolk leek, in werkelijkheid een enorme zwerm ggen was. Uit zelfspot hebben de Meppelers achter de kerk i monument met muggen opgericht. die grachten is in het Politiek „in de Muggenbeet" al heel wat jraat. De Hoogeveensche Vaart, waar hij door Meppel loopt He rengracht. Keizersgracht en Gasgracht heet, krijgt in de komen de jaren een geheel nieuwe loop, om Meppel heen. Het stadsbestuur heeft al lang met de gedachte gespeeld om die oude grachten dan maar dicht te gooien, of in ieder geval een deel ervan. Dat zou tegelijk geweldig zijn als oplossing van een aantal ver- keers- en parkeerproblemen. Er is inmiddels een gemeentelijke knelpuntennota verschenen „Maar wat is nu eigenlijk een knelpunt." vraagt Wim Drost zich af. „Twee minuten voor een stoplicht wachten, of voor een brug. Dat is toch geen punt? In Amsterdam is dat heel nor maal." Wim Drost is, behalve leraar Nederlands aan de Pedagogische Academie, ook woordvoerder van de Grachtwacht. „Wij zijn een actie groep." En met een achteloos gebaar naar een hoek in de woonkamer van zijn huis: „Daar liggen vijfduizend handtekeningen. Die hebben we in gezameld om aan b. en w aan te bieden. En ook om het provinciaal bestuur op onze actie te wijzen." Vijfduizend handtekeningen op een inwonertal van twintigduizend (ze ven- tot achtduizend gezinnen) Stuurgroep Folklore van Edgar Vos. Door vissersvrouwen gënspireerde klederdracht aan de Zuiderzee. Links de kobaltblauwe blouse iniet handgeborduurde lila motieven op een gerimpelde zwart /baaien rok met een omgeknoopte shawl en rechts een met rood gevoerde openvallende rok, over een zwarte baaien rok onder een boeren streepbloes met een kobaltblauwe bolero. Edgar Vos viert dit jaar zijn twaalfeneenhalfjarig bestaan, zolang zit hij ook al in zijn modehuis in de P. C. Hooftstraat in Amsterdam. Het publiek tijdens de show bestond voor een groot deel uit bekende artisten uit de theater- en televisiewereld, hetgeen ook duidelijk te zien is in zijn collectie. Veel daaruit kan zo voor het voetlicht, omdat zijn kleurencontrasten en zilveren en gouden borduursels nu eenmaal niet dagelijks op straat of tijdens een feestje gedragen worden. „Lenny, wat vind je?" vroeg Edgar Vos bij een fel roze, met paars, rood en kobalt geappliceerde rok van glimmend satijn met een paars zijden mousseline mini poncho. Zangeres Lenny Kuhr knikte nadrukkelijk en voegde daar een applaus aan toe Principieel blijft Edgar Vos met zijn ontwerpen onder de duizend gulden, ook met de overdadige handgeborduurde avondjurken. Daar schrikt een normaal mens behoorlijk van. maar dat zijn nu eenmaal de prijzen die men voor couture op tafel moet leggen. Voor overdag brengt Edgar Vos pakken met een kraigloos jasje en wijde rimpelrok. De naden van de jasjes worden met zwarte biezen benadrukt. Onder de pakken worden dunne pully's gedragen meteen grote col/capuchon. De kleurcombinaties zoals kobaltpaars, zwart/rood, zwart'kobalt en paars/rood werken mee aan het folklore-effect in deze collectie. Tunieken zijn er volop, meestal gedragen op een plissérok of op een pofbroek van dezelfde stof; ook in de uni combinaties zijn felle kleurcontrasten te vinden. De veelheid van kleur en verschillend materiaal is soms wel wat overweldigend, maar het publiek is er uiterst tevreden mee. Vindigrijk is een pak bedoeld voor de aprèsski', de dubbele mouwen van de zwart/grijze streep tuniek blijken arm warmers te zijn. ook de grote capuchon is los in te passen. In dezelfde reeks zijn een aantal leuke gebreide tuniek-truien en pakken Vos werkt veel met fluweel en brede rib. allemaal afkomstig van Schuttersveld. WASHINGTON (Reuter) Koeweit heeft zich aangesloten bij erdere waarschuwingen van Saoedi-Arabië dat zal worden vergegaan tot een olie-embargo als het Amerikaanse congres en wet aanvaardt die ondernemingen verbiedt mee te werken an de Arabische boycot van Israel. 'olgens de Amerikaanse ondermi- lister van financiën Gerald Parsky het echter niet juist dat Saoedi- irabië in dat geval de levering van Üe zal stopzetten en berusten •ersberichten op een misverstand, lij zei dat de Saoediërs hem te ver- taan hadden gegeven dat een olie- ftnbargo niet in hun beleid past 'arsky verklaarde dat het wets- intwerp dat op het ogemblik in een [emeenschappelijke commissie van ienaat en Huis van Afgevaardigden 'ordt besproken het voor Ameri- Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De oud-verzetsman en oud-rechercheur van politie J. van den Ende uit Schiedam heeft namens een aantal verzetsgroepen „van het eerste uur" geprotesteerd tegen het achterwege blijven van een gerechtelijk vooronderzoek naar de schuld van prins Bernhard in de Lockheed-affaire. In een open brief wordt het parlement ervan be schuldigd, evenals de regering, laak baar te hebben gehandeld. „Uit het onrechtmatig ingestelde onderzoek van de commissie van drië blijkt noch de prins, noch onze vriend Hans Gerritsen zich aan in Neder land strafbare handelingen te, heb ben schuldig gemaakt", aldus de verzetsmensen in de open brief. Hij meent dat prins Bernhard „om politieke redenen door het kabinet- Den Uyl en de leden van het parle ment op onrechtmatige wijze is ver oordeeld. zonder dat hiertoe de wet tige bewijzen zijn geleverd." Opge- Hiaten merkt wordt dat „een stok moest worden gevonden om de hond te slaan, maar op een wijzé meer be kend bij CIA-medewerkers en aan verwante diensten." Volledige op heldering wordt geëist over de vraag of prins Bernhard „is gestaft door de Nederlandse regering met intrek king van al zijn functies op grond van gepleegde corruptie, omkoping, het aannemen van steekpenningen, dus dat wettig is bewezen dat prins Bernhard zich aan een strafbare handeling heeft schuldig gemaakt". De Grachtwacht is overigens niet de enige groep burgers die zich weert. In de Meppeler krant verscheen on langs een paginagrote advertentie van een stuurgroep die is gevormd door vooraanstaande Meppelers en waarin „Het Groene Plan voor Mep pel en Omstreken" werd gelanceerd. Er wordt verzet aangetekend tegen alles wat het Meppeler stadsbestuur aan het verkeer wil opofferen. De stuurgroep schetst het beeld van een voor het verkeer „opengebroken tochtige binnenstad"; bovendien een stad die in het oosten en zuiden „omgeven zal zijn door kanalen en vierbaans snelwegen." Voor het ge motoriseerde verkeer wordt het via snelwegen en hoog oprijzende via ducten steeds beter, voor wande laars en fietsers steeds minder. De stuurgroep ziet ook met afschuw aan tegen het feit dat het stroomgebied van de Reest straks wordt doorsne den door de om te leggen Hooge veensche vaart. De Grachtwacht en de stuurgroep hebben geen contact met elkaar. „Maar we hebben wel 5en raakpunt, via het water van de Hoogeveensche Vaart", zegt Wim Drost. "Wim Drost:.dat is toch niet sentimenteel, of wel soms? De knelpuntennota van de gemeente heeft niet de goedkeuring van de Grachtwacht gekregen. „Er zitten al lerlei hiaten in. Zo wordt er niet gesproken over eventuele gevolgen van het dalen van de grondwa terstand en de mogelijke schade aan funderingen die daaruit voort kan komen. De alternatieven die de ge meente in de nota naast elkaar zet, zijn alleen maar van financieel- technische aard. Ondanks de bewe ring in de inleiding dat het niet al leen om financiële maar ook andere factoren gaat. handelt de nota toch alleen maar over verkeer, financiën en waterstaat." Wim Drost wil ook die andere factoren belicht zien. Hij wil het stadsschoon erin betrekken, de levendigheid die water aan een stad geeft, de meeuwen en eenden die erin zwemmen. („Dat is toch niet sentimenteel, of wel soms?") En wat blijft er over van de verhoudingen, als de grachten met hun weerspiege ling van grachtwoningen en bomen Straks dicht zouden zijn en omge bouwd tot brede straten waarlangs de dan veel te kleine straatwanden in het niet vallen? Moeilijke keus Het is erg moeilijk, meent Drost, op basis van de knelpuntennota een keus te doen. Het is trouwens ook twijfelachtig om eerst een deelbeslis- sing over de grachten te nemen en daarna het bestemmingsplan te her zien. Het is beter eerst een totaalvi sie te ontwerpen en alle aspecten tegen elkaar te bezien. Aan de andere kant is het waar dat Meppel groeit. De wijk Koedijkslan- den is er gekomen en er wordt ge werkt aan Oosterboer. Die mensen moeten natuurlijk wel de stad in kunnen. Maar de vraag is: hoe ver. Moet je met de auto tot het centrum kunnen komen? Dat centrum is zo klein, het is gemakkelijk te voet te bereiken. Wim Drost en zijn Grachtwacht er kennen ook wel dat het geld een belangrijke rol speelt en er is ook inderdaad veel geld mee gemoeid. De duurste mogelijkheid, het hele maal open houden van de grachten (ook voor de scheepvaart) kost ruim twintig miljoen gulden. Het volledig dempen komt op ruim vijf miljoen gulden. Tussen die twee uitersten in zit een serie varianten. „Omdat wij vinden dat er op grond van de huidi ge knelpuntennota geen keuzemoge lijkheid is, willen we uitstel. Dat is onze tactiek op de hoorzittingen die tot en met 4 oktober worden gehou den. We willen uitstel om het in breder kader te onderzoeken." Ook aardige dingen Wim Drost vindt dat er ook wel aar dige dingen gebeuren in Meppel Het stadsbestuur heefteen leuk voetgan- gersgebied gemaakt en van het kerkplein bijvoorbeeld een aardig geheel gemaakt. Het zou jammer zijn als aan de andere kant nu te veel wordt opgeofferd aan het verkeer. „Als geboren Meppeler staat mij het spookbeeld voor ogen dat de stad doorbroken wordt door een autoweg. En wat er dan van de intimiteit van zo'n stadje overblijft, is voor mij de vraag. Daarover moeten de mensen in Meppel nadenken en dat moet nü. Vaak komt het gemor pas als de eerste schep grond het water in gaat voor de demping. De mensen moeten niet kunnen zeggen dat ze het vooraf niet hebben geweten. Daarom zijn wij als Grachtwacht actief gewor den. ADVERTENTIE kaanse oliemaatschappijen onmoge lijk maakt zaken met Saoedi-Arabië te doen en dat alle Saoedische olie naar de Verenigde Staten zal moeten worden vervoerd in schepen die geen eigendom zijn van Amerikaanse reders. Saoedi-Arabië verkoopt op het ogenblik aan niemand olie tenzij het de verzekering krijgt dat de olie niet zal worden doorverkocht aan Israël Het wetsontwerp verbiedt Ameri kaanse ondernemingen die toezeg ging te doen. Overleden Op- 63-jarige leeftijd is in Luxemburg overleden de Neder landse ambassadeur aldaar, mr. Th. F. Valck Lucassen. Hij heeft in zijn diplomatieke loopbaan eerder pos ten bekleed in Brussel. Washington. Mexico. Melbourne. Tsjoenking, Ba- 'tavia, Manila, Saigon. Belgrado. Ko penhagen. Moskou. Hamburg, Gua temala, Antwerpen. Tynis en Hel sinki. Justitie Mr. W. Dirkse. rechter in de arrondissementsrechtbank te 's- Hertogenbosch is bij Koninklijk Be sluit benoemd tot kantonrechter te 's-Hertogenbosch.— DEN HAAG Aan mr. E. A. J. Hillen is per 1 november eervol ontslag verleend als arrondissementsofficier van jus titie te 's Gravenhage. AMSTERDAM Het landelijk be raad van studenten aan de katholie ke theologische faculteit en ho gescholen heeft protest aangete kend tegen de beslissing van de bisschoppenconferentie, om de be noeming niet goed te keuren van drs S. Konijn als wetenschappelijk me dewerker systematische theologie aan de katholieke theologische ho geschool te Amsterdam. Volgens het beraad maakt deze be slissing zonder opgaaf van redenen het voor de faculteiten en hogescho len onmogelijk een verantwoord personeels-, onderwijs- en onder zoekbeleid te voeren. „H?t zou van normaal fatsoen getuigd hebben, als de bisschoppenconferentie de rede nen voor haar beslissing had gege ven. om verdachtmakingen op het gebied van orthodoxie te voorko men. De heer Konijn kan zo op geen enkele manier reageren." aldus het beraad. Van de bisschoppen verwacht het beraad, dat zij de benoeming alsnog goedkeuren en een duidelijke ver klaring geven over de gevolgde pro cedure Vanwege deze nieuwe affai re en het ontslag van prof. dr H. van Luijk vorig jaar. streeft het beraad ernaar het beleid van de theolo gische instellingen los te koppelen van de bisschoppenconferentie. Nu deze faculteiten en hogescholen tien jaar bestaan, vindt het beraad het nodig hun plaats en functie binnen kerk en samenleving opnieuw te be kijken. Groei vraagt om investeringen. En investeringen vragen om geld. Geld dat er meestal niet is, omdat het eigen vermogen niet snel genoeg is meegegroeid. Zo kan een vitaal bedrijf met een groeiende om:et toch in financieringsmoeilijkheden komen. De ABN weet er alles van. We komen dit vraagstuk tegen bij onze klanten in vrijwel alle bedrijfstakken. En bijna altijd vinden we een mogelijkheid om onze klanten aan geld te helpen. Intelligent financieren is immers ons vak - of het nu gaat om krediet op lange of korte termijn, om factoring, leasing of mengvormen daarvan. Wilt u ook eens weten hoe de ABN uw groei kan financieren? Neem dan contact op met de directeur van ons ABN-kantoor in uw omgeving. Waarschijnlijk weten we meer van uw branche dan u denkt, zodat u ook daarmee uw voordeel kan doen. U kunt ook de bon opsturen om tot een kennismaking te komen. Algemene Bank Nederland Ik :al graag de volgende brochure(s) ontvangen: De ABN voor de importeur e.» de exporteur. Algemene Bcdrijfskrcdietbank. Woonplaat*: Telefoon:. Ik verzoek u contact met mij op te nemen. In ongcfrankecrde envelop zenden aam Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. UM±*id

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11