i\ ieloven in Ariadne n moeilijke zaak leldere voorstelling ijan Ibsens Brand „Geen garantie voor democratie in Spanje" Schubert-avond van Ned. Kamerorkest PPR wil Ria Beckers als lijsttrekker en niet Van Huiten Rhodesië cm Luns: eerst met NAVO praten over defensie VARA-matinees met een Frans programma begonnen Staatssecretaris- lijdt nederlaag Socialistenleider Felipe Gonzales over regering-Suarez: n» AG 27 SEPTEMBER 1976 KUNST/BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 mui Adr. Hager ENINGEN In een bezet en voor het doel nstlte groot theater als het kreningse Circus komt de eropera Ariadne auf kois" van Richard Strauss r etot zijn recht. Alle enthou- g verhalen in muziekency- :lij dieën ten spijt is het een eiq dat nog enigszins accep- z is bij een glanzende en ,uele opvoering. daarvan was in deze reprise aj pvoeringen in 1972 en 1974 wei- Drake. Op één uitzondering na: indeel van de Amerikaanse col- nofursopraan Janet Perry in de ast onuitvoerbare partij van netta, een schitterende bezet- een groot talent. •gjomponist van opera's met een Ine bezetting als Elektra, Der en Salome brengt in auf Naxos het instumentale ld nble terug tot 36 stemmen. Met sd dichter Hugo von Hof- schrijft Richard Strauss een opera met tegenstellingen. Een vermenging van tragisch pathos en komische „commedia dell'arte". het verhaal van de trouw van Ariad ne en de luchthartige levenshouding van Zerbinetta. tragedie en klucht. In het voorspel maakt men kennis met de componist die genoegen moest nemen met de idee van de rijke gastheer: de première van de tragische opera zal gevolgd worden door een komisch naspel. Het wordt nog erger als blijkt, dat het noodzakelijk is beide stukken tegelijkertijd op te voeren. En dan begint de voorstelling. Men moet wel onvoorwaardelijk in Strauss geloven om na deze voorstelling vol te hou den dat hij met Ariadne auf Naxos een meesterwerk schiep. Tussen de première in 1912 en de opvoering van een geheel nieuwe versie in 1916 be reikte Strauss de 50-jarige leeftijd en hij bezat wel zoveel theaterervaring, dat hij met flair een dergelijk gege ven kon verwerken. In hoeverre daarbij werkelijke inspiratie een aandeel had. blijft een open vraag. Zoals gezegd, een topuitvoering kan veel zwakheden verbloemen, maar de Nederlandse opera biedt in dit werk geen topopvoering. Wel goede individuele prestaties als van de reeds genoemde Janet Perry, verder Stella Axarlis, Cora Canne Meyer. Anton de Ridder en Johan Schmitz (spreekrol). Doch de regie van Lofti Mansouri doet er weinig aan om te doen geloven, dat „de componist" werkelijk paniek voorziet als zijn dramatisch werk doorkruist gaat wprden door een klucht. Kenneth Montgomery kon ons er al evenmin van overtuigen dat hij geïnspireerd werd door een geniale partituur. Het bleef een wat matte en vlakke bedoening, ondanks het acceptabele werk van het Omroepor kest. In Scheveningen komt Ariadne op 10 oktober, op 27 en 29 september, 3 en 4 oktober gaat de opera in Amster dam, op 1 oktober in Breda en op 6 oktober in Rotterdam, met daar bij de aantekening, dat de voorstellin gen van 29 en 6 oktober geleid zullen worden door Kees Bakels. Stella Axarlis als Ariadne Vervolg van pagina 1 Slthole heeft de voorstellen vastbe sloten van de hand gewezen en meent dat de gewapende strijd In Rhodesië moet doorgaan. Uitgesloten Het beroep op GrootrBrittannië de „wettige vertegenwoordigers" van Rhodesië uit te nodigen voor een grondwetgevende conferentie bete kent dat Smith zou worden uitgeslo ten van de beraadslagingen. In Rho- deslsche regeringskringen verluidde echter dat de gedeeltelijke verwer ping niet betekent dat er geen enkele ruimte meer is voor verder overleg. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken beschouwt de verklaring van de vijf Afrikaanse staatshoofden evenmin als een defi nitieve verwerping. In Londen zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Crosland dat het bijeenroepen van een grondwetge vende conferentie inzake Rhodesie een regeling van het conflict zou vertra een. In Zuid-Afrika, waar overigens de verklaring van Smith vrijdagavond vanwege een stroomstoring met ver traging door radio en tv werd uitge zonden, leek de regering overrom peld. Er was geen officieel commen taar te krijgen, maar de radio noem de de verwerping „de tweede diplo matieke bom" binnen een week tijd. De eerste was de aanvaarding van Smith van een meerderheidsrege ring binnen twee Jaar. Meer in het algemeen waarschuwden blanke Zuldafrikaanse parlementsleden dat de druk die op Smith is uitgeoe fend en die hem de knieval deden maken nu ook op hun land zal wor den toegepast. Radio Moskou was fel over Kissin gers safari en over zijn bemiddeling. Zij sprak van een kongsie tussen Washington en de racistische régi mes van Pretoria en Salisbury met het doel de economische en politie ke belangen van de Verenigde Sta ten veilig te stellen. Belangen door W. H. Wolvekamp or André Rutten IMEGEN Een verrassend- dere voorstelling bij de to ngroep Theater, zaterdaga nd in première gegaan; —rand" van Henrik Ibsen, ge- isseerd door Jochen Neu- ïs, die ook samen met Karei lier de prozabewerking van k in verzen geschreven stuk fit gemaakt, esf en stelt in zijn stuk uit 1866 de :ers een reeks vragen door middel de lotgevallen van dominee ft nd. een man die van geen ipromissen wil weten en onder de te „alles of niets" alles eist. aller- n 1st van zichzelf. Hij gaat daarin 1 er dat zijn gemeente hem uit- eijrpt. Dit wordt bewerkstelligd door ls notabelen van het dorp, de man- van de compromissen, waarmee hun aangename posities in stand uden. r nlfrch is deze Brand geen fanatieke- ës g. De manier waarop Eric van der ink hem speelt laat hem zien als n n levend, vurig man. die zich spon- an stort in wat hij vindt dat hij a|ben moet, open en eerlijk. Het stuk eft daar een reeks voorbeelden at n. Eén van die voorbeelden: de ikter heeft geconstateerd, dat n ands zoontje, een babytje nog. zal d erven als zij niet naar een beter imaat verhuizen. o a een korte maar hevige tweestrijd II fesluit hij dat het zijn plicht is bij n gemeente te blijven. Als kijker je meteen met de vraag: is dat 1st? Elk voorbeeld stelt zo'n vraag. !t antwoord ligt telkens bij de kij- die zifch die vragen ook nog 'rsoonlijk kan aantrekken aan- lande de eigen integriteit en die in samenleving om hem heen. cichen Neuhaus maakt in zijn voor- elling ook duidelijk, dat het om ?n reeks voorbeelden gaat, die Ib- ;n aan zijn negentiende-eeuwse. mond Classen. In zijn decors (van Christian Steiof) mijdt hij het realis me: op simpele manier worden al leen grotere en kleinere ruimtes aan gegeven. Wel is de achterwand een hoge muur, als van een hedendaags flatgebouw, met alleen aan de onderkant een reeks ramen, die aan het begin openstaan, maar geleidelijk gesloten worden, het middelste het laatst, door Margreet Blanken, die heel zui ver de vrouw van Brand gespeeld heeft, die bij Ibsen na haar dood als een geestesverschijning terugkeert. In deze voorstelling „verschijnt" zij in truitje en spijkerbroek achter dat raam. en spreekt eigenlijk uit het heden haar man toe. Tussen die muur en de speelruimte staat trouwens een rij paaltjes met sierkoorden verbonden, de accentue ring van de afstand tussen het ver toonde toen en het nu. Het is wel een voorstelling die eisen stelt aan de toeschouwer. Je moet meedenken, maar daardoor wordt het boeiend. ROTTERDAM - In de serie „Jonge romantiek" bracht het Nederlands Kamerorkest vrijdagavond onder leiding van Szymon Goldberg een Schubertprogramma ten gehore, be staande uit de Symfonieën no. 3 en no. 5 en de op 18-jarige leeftijd ge schreven mis in g. Medewerkenden waren het Nederlands Kamerkoor (instudering Bruno de Greeve) en een drietal vocale solisten: De so praan Nelly van der Spek, de tenor Mlchiel ten Houte de Lange en de bariton Phillip Langshaw. Dit eerste concert van het N.K.O. genoot een grote belangstelling. De kleine Doe lenzaal was nagenoeg geheel bezet. De ter opening gespeelde symfonie in bes staat geheel in het teken van Schuberts grote voorgangers Haydn en Mozart. Een zuiver klassiek werk, ook wat vormgeving en instrumenta tie betreft. Er doen zich in deze be koorlijke muziek nog betrekkelijk weinig typische Schubertiaanse ken merken voor. In dit opzicht laat de Symfonie no. 3 in d (na de pauze Franse muziek was gewijd, werd voortgezet met Introduction et Ron do capriccioso van Saint-Saëns voor de pauze en Tzigane van Ravel daar na. Twee stukken voor viool en or kest. die gerekend worden tot de „hoge school". door Jac Kort V. 0 Brand (Eric van der Donk) en zijn vrouw Qgnes (Margreet Blanken) in Ibsens Brand bij Theater. Noorse samenleving ontleend heeft. Hij typeert de figuren zeer precies in hun tijd door hun kostuums (van Barbara Buri) en hun gedrag dat wordt ook fraai gespeeld door b.v. Bernhard Droog. Jan Gorissen, Henk Voges. Wim Hoddes en Ed- AMSTERDAM De serie VARA- matinees op de vrije zaterdag had nauwelijks daverender kunnen wor den geopend dan met Hector Berli oz" ouverture „Le carnaval romain" in de uitvoering door het Radio Fil- harmonisch-Orkest onder leiding van Roberto Benzi. Het werd een feest van klank met een prachtig gespeelde alt-hobo solo. „Chasse royal et orage" uit de opera „Les Troyens", van dezelfde componist, dat op het openingsstuk volgde, was voor mij een aangename kennismaking, mede door de fraaie vertolking van deze compositie. Het programma, dat geheel aan De jonge Roemeense violist Eugene Sarbu. die in deze werken optrad als solist, heeft stellig de mechanische mogelijkheden in zich en ook het temperament om dit soort virtuoze werken te spelen. Zoals hij het er deze middag afbracht was zonder twijfel zeer verdienstelijk en ook veelbelovend. Maar vergeleken met de topprestaties, waaraan vaste con certbezoekers nu eenmaal een soort van maatstaf ontlenen, ont brak er niettemin zowel technisch als artistiek nog teveel aan om in enthousisasme voor het spel en de vertolking door Eugene Garbu uit te uitgevoerd) eigenlijk een meer per soonlijk geluid horen, al is de affini teit met Van Beethoven in het pres to-vivace d en die met Haydn in het allegretto evident. De Lëndler is eoht Weens en honderd procent Schubert. Hoewel het orkestspel de ze avond veel schoons te genieten gaf, kwam het ons voor dat het en semble in de d-dur Symfonie welzijn beste prestatie leverde. De achttien leden van het Neder lands Kamerkoor produceerden in de verschillende delen van de mis een fraaie en homogene klank. Deze overwegend homofone muziek wordt slechts een enkele maal afgewisseld door een klein fugatlsch deel (het Hosanna). De instrumentale begelei ding is over het algemeen weinig zelfstandig en volgt de stemmen, zij het -vaak omspelend. De keuze der vocale solisten was voor deze avond bepaald gelukkig. Nelly van der Spek en Michiel ten Houte de Lange zongen hun partijen geheel in over eenstemming met het hoge peil dat wij van hen gewend zijn. De bariton Phillip Langshaw die wij voor het eerst hoorden, verraste met zijn so nore en volumineuze stem. De sa menzang van de drie solisten in het Benedlctus (een van de hoogtepun ten van de mis) voldeed bijzonder goed. Het volgend concert van het N.K.O. wordt op 8 oktober gegeven onder het motto „Mozart - concer tant". In het geheel aan Mozart ge wijde programma treedt dan als so list op de pianist Daniël Wayenberg met het klavierconcert in a (K V. 488) (Van een verslaggever) LEEUWARDEN - De secretaris generaal van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. mr. Luns, houdt Nederland aan zijn plechtige belofte dat eerst de NAVO- autoritelten zullen worden gecon sulteerd alvorens men overgaat tot een vermindering van de militaire inspanningen. Dit zei de heer Luns in Leeu warden. waar hij sprak op een bij eenkomst van de WD-afdeling Leeuwarden. „Ik heb in de krant gelezen dat Nederland volgend jaar een paar honderd miljoen minder wil besteden aan defensie, maar ik yertrouw erop dat men eerst zal overleggen alvorens er definitieve besluiten worden genomen", aldus de heer Luns. De secretaris-generaal wees erop dat het van vitaal belang is orn de Sowjet-Unie geen militair overwicht in de wereld te laten verkrijgen. Inmiddels komen Amerikaanse. Britse en Zuldafrikaanse deskundi gen dinsdag in Washington bijeen om de aanbevelingen te bespreken die de Rhodeslsche economie moe ten steunen en de blanke belangen beschermen tijdens de overgangspe riode naar een zwart meerder heidsbewind in Rhodesië. Het gesprek zal zich concentreren op de internationale garanties (via een beheerschapsfonds) voor het handhaven van blanke boerderijen, zaken en investeringen en het voor komen van willekeurige onteigening door toekomstige zwarte regerin gen. Verder moeten blanke pensioe nen worden gewaarborgd, moeten prikkels worden geschapen om de blanken aan te moedigen te blijven en Rhodesië economisch stabiel te houden, en zal een versneld pro gramma moeten worden opgesteld voor het opleiden van zwarten voor bestuurlijke en andere functies. Wat dit allemaal gaat kosten is niet te becijferen. Onofficiële schattingen variëren van 1,5 tot 3 miljard dollar. breken. Mogelijk had een minder zwaar programma een gunstiger oordeel omtrent het spel van deze begaafde jongeman opgeleverd. Het concert werd besloten met de enige symfonie (een jeugdwerk) van Georges Bizet, een compositie in de Mozart-Schubert-stijl. die eerst zes tig jaar na de dood van de compo nist bekend werd Aangenaam om te horen, maar niet karakteristiek voor de latere Blzet. Van onze parlementsredactie UTRECHT. De kerngroep van de PPR heeft zaterdag par tij voorzitster Ria Beckers voorgedragen als lijsttrekker voor de PPR bij de komende verkiezingen. De tweede be langrijke kandidaat voor het lijsttrekkerschap, staatssecre taris Van Huiten, leed bij de definitieve stemming een ge voelige nederlaag, ondanks het feit dat hij vlak voor de stem ming probeerde een aantal ar gumenten die op voorafgaande regionale partiiconeressen te- öc loor Herman Amelink >e regering van de Spaanse premier J? luarez verdient niet het intematio- '"baal vertrouwen zolang ze de indivi duele en politieke vrijheden niet "Waarborgt. Dit zei de leider van de ie»paanse socialistische partij PSOE ^"Felipe Gonzales die zaterdag de gast a' kas van de Partij van de Arbeid, in eJJtijn rede tot de partijraad van de ëJPvdA «Voor Gonzales* rede tot de partlj- Wraad spraken we een uur met de giocialistische leider over de politieke 3'«tuatie in Spanje. Gonzales noemt 11 de situatie In Spanje heel bijzonder, |S" omdat het voor het eerst is dat een geleidelijk einde komt aan een dicta- w tuur. Meestal gaat zoiets heel plotse- "jling. Het beroerde van de situatie is dat de regering-Suarez hervormin gen doorvoert met behoud van de wetten en regels van Franco. Er is 'r dus geen enkele garantie dat er een J' echte democratie komt. J Hoezeer de oude garde haar positie i veilig stelt, blijkt wel weer uit de recente voorstellen van premier Sua- rez. Zijn parlementaire stelsel voor ziet in een twee-kamersysteem. De senaat zal samengesteld worden uit vier afgevaardigden uit elk van de vijftig districten, ongeacht hun grootte. Dat betékent dat grote ste den als Madrid en Barcelona even veel afgevaardigden in de senaat zul len hebben als dunbevolkte landbouwdistricten. Bedenkt men dat de oppositie haar aanhang voor al in de steden heeft, dan zie je dat de regering zich op deze wijze van een conservatieve meerderheid ver zekert. Op deze wijze krijgt de demo cratische oppositie hoogstens 32 ze tels in de senaat. Verder benoemt de koning nog eens 41 senatoren en behoudt hij het recht van veto over bepaalde wetsvoorstellen en kan hij deze voor stellen in een referendum aan het volk voorleggen. Gonzales bevestigde desgevraagd dat de regering-Suarez erop uit is de Coördinación Democratica, het sa menwerkingsverband van de demo cratische oppositie, te splijten. En kele groeperingen kunnen zich na melijk vinden in de voorstellen van Suarez. De socialisten beschouwen de regeringsvoorstellen echter als een poging de macht in de handen van de huidige politici te houden. Gesprekspartner De Coördinación Democratica is een tijdelijk samenwerkingsver band, aldus de socialistische leider. Hierin werken vier communistische, twee socialistische, één christen democratische en één liberale groe pering samen om druk op de rege ring uit te oefenen en om tegelijker tijd een gesprekspartner te zijn voor de regering. Het samenwerkingsver band verliest zijn betekenis zodra er een echte democratie is doorge voerd. Gonzales verwacht geen scheiding van de geesten tussen socialisten en communisten, zoals die in Portugal heeft plaatsgevonden. De samen werking tussen de partijen heeft in Spanje een heel ander karakter. Een ontwikkeling als in Portugal zou zich alleen voordoen als de verhou dingen zich totaal zouden wijzigen en dat voorziet de socialistische lei der vooralsnog niet. Dat de door de regering genomen maatregelen voor de diverse regio's een bedreiging voor de oppositie zouden betekenen, gelooft Gonzales niet. De huidige regering zal bij lan ge na niet kunnen tegemoetkomen aan de aspiraties van Baskenland, Catalonië en Galicië. Wel erkent Gonzales dat er spanningen bestaan tussen de regiovertegenwoordigers en de Coordinacion Democratica. Deze zullen worden bijgelegd. Afge lopen zaterdag is hierover een confe rentie gehouden in Valencia. De de mocratische oppositie hoeft echter niet bang te zijn de regio's te verlie zen omdat er een „organische" soli dariteit bestaat met de regio's: socia listen en communisten In de Demo cratische Coördinatie hebben hun wortels in de regio's. De PSOE. de Spaanse socialistische partij waarvan Fell be Gonzales voorzitter is. is voorstander van een federale staat. Er zal nooit een echte democratie zijn, als de macht niet gedeeld is, aldus Gonzales. De mili tairen spelen een belangrijke rol in de Spaanse politiek en hebben een nauwe band met de huidige regering. Het grootste deel van hen heeft geen rechtstreekse interesse voor het poli tieke leven. Ze blijven echter altijd achter de hand als de „grote red ders", voor Gonzales een griezelige gedachte. Gonzales gaf ons een korte uiteen zetting van het partijprogram van de Spaanse socialisten, zoals dat zal worden voorgesteld op het partij congres dat in november wordt ge houden. De eerste prioriteit is de afremming van de inflatie en het bestrijden van de werkloosheid. Daarnaast moeten er belastingher vormingen komen die leiden tot een herverdeling van de Inkomsten. Nationalisatie De PSOE wil de voornaamste ban ken nationaliseren, omdat deze een belangrijk deel van de industrie in handen hebben. Ook de basisindus trieën moeten naar het oordeel van de PSOE genationaliseerd worden. Tot nog toe was het zo dat de onren dabele mijnen in handen van de re gering waren en de rendabele in han den van particulieren die met de winst gingen strijken. Ook daaraan moet een einde komen. Gonzales legt er de nadruk op dat het niet de bedoeling van zijn parti} is om alle buitenlandse industrieën te nationa liseren. Wel moet er werk komen voor alle Spanjaarden in Spanje zo dat de arbeiders niet aan de Westeu- ropese landen behoeven te trekken. Voordat het zover is, moet echter eerst een democratische regering tot stand worden gebracht Zover is het nu nog niet. De huidige regering geeft alle politieke partijen en de vakbonden nog niet de ruimte die ze nodig hebben. Ook de radio en de televisie zijn nog niet toegankelijk voor de oppositie. Dat betekent dat er nog een erg ongelijke verhouding tussen regering en oppositie bestaat. Als er dit najaar een referendum over de door Soares voorgestelde maatregelen komt, dan zal Gonzales zijn kiezers adviseren tegen te stem men. als niet aan de bovenstaande minimale voorwaarden voor demo cratie voldaan is Over het buitenlands beleid van mi nister Orefa schertst Gonzales: deze minister poogt iets in West-Europa te verkopen wat hij niet heeft en wat ze in de Europese landen niet nodig hebben, namelijk democratie. Gon zales spreekt de verwachting uit dat gen hem waren gebruikt, te ontzenuwen. Zo was onder meer gesteld dat de staatssecretaris slecht in een team zou kunnen werken. Van Huiten hield zijn partijleden voor „een ge vaarlijke tendens" signaleren: „Er wordt teveel gestreefd naar een club die bij elkaar hoort, en dat kan uitlo pen op kliekvorming. Het is een ont erecht arguement dat men tegen mij gebruikt." Het verweer van Van Huiten baatte niet, zijn tegenstreefster Ria Bec kers verwierf 49 stemmen, en hij zeventien. De twee andere kandida ten voor het lijsttrekkerschap, de kamerleden Jansen en Coppes, kre gen resp. vijf stemmen en één stem. De kerngroep, vergelijkbaar met de partijraad van andere partijen, stel de formeel het advies op voor de kieslijst, die het PPR-congres in no vember definitief moet vaststellen. Het standpunt van de kerngroep zal daar echter zwaar wegen. De ontwerp-lijst voor de tweede ka merverkiezingen ziet er verder als volgt uit: 2 Kamerlid Jansen. 3. Staatssecretaris Van Huiten, 4. Ka merlid Dilia van der Heem. 5. Ka merlid Coppes, 6. Kamerlid Waltmans, 7. Het Haagse raadslid Verduijn Lunel, 8 Kamerlid Van Kuijen en 9. De Amsterdammer LankhorsL Oreja hetzelfde lot zal ondergaan als zijn voorganger Areilza. Het Spaanse buitenlandse beleid is een bede- laarspolitiek en Europa accepteert dat niet meer. West-Europa gaat steeds meer voorwaarden stellen. Dit betekent dat Oreja's politiek snel zal slijten wanneer hij zich niet kan ontdoen van het negatieve beeld dat de regering van Soares steeds meer krijgt. De PSOE is principieel republikeins, maar is bereid de monarchie te ac cepteren als de meerderheid van het Spaanse volk dat wil. Het uiteinde lijke doel, van Spanje een republiek te maken, blijft echter, omdat op die manier de invloed van het volk het beste tot zijn recht komt. aldus de socialistische leider.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7