schot in :-Sarkis Vloskou verdeeld over Carter Amnesty legt vinger bij situatie Midden-Oosten Rhodesië-akkoord uiterst onzeker |raël wil ^eer praten 3et buren Tien aanslagen in Rome rpte wil top over Libanon Khaddaffi wil Sadat spreken Weer vlieger uit Sow jet-Unie weg Spaanse poststaking leidt tot chaos Vooral in Irak en Iran geen rechtsbesef ^JAG 27 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 ftOET (Reuter, AFP, UPI) Er zit geen schot in de vredes- ^rekken van de nieuwe Libanese president Elias Sarkis en de ^pe leider Kamal Joemblatt. Zij hebben gisteren opnieuw Srhandeld maar zijn nog steeds ver van overeenstemming. uwee uur durende bijeenkomst plaats in het museum van Bei- I ztn neutraal gebied. Het was de keer in vier maanden dat Sar- waagde buiten het door e Isen en Syriërs gecontroleerde h»d van zijn land. Sarkis heeft ïngesteld dat de linkse troepen eqterugtrekken uit het heuvelge- o ten oosten en zuid-oosten van bet. als onderdeel van pogingen deen staakt-het-vuren te be- egBtelligen. De leider van de Liba- enlosse linkse coalitie, eiste dat de ^trekking gepaard ging met een gtocht van Syrische en rechtse getuigen zeiden dat rechtse itters uit machtsvertoon in de ■4t vuurden, toen Joemblatt het ,|ëum verliet om het westerse ge- >ple van de stad, dat door de wordt gecontroleerd, binnen AVIV (UPI) De Israëlische mier. Rabin heeft zaterdag ge- dat Israël bereid is hetzij over J „werkelijke vrede" te praten in !k kader van een nieuw leven inge ven Geneefse conferentie, hetzij Plzijn Arabische vi janden beëindi- (g-van-de-oorlogstoestand- foorden te sluiten. Rabin zei dit in I radiovraaggesprek ter gelegen- van het joodse nieuwjaar. in stelde echter dat nieuwe on- /handelingen in het raam van de -Sneefse conferentie slechts kunnen op basis van haar oor- ronkelijke opdrachten en deelne- ■%-s, dus zonder de Palestijnse be- Sdingsorganisatie (PLO). pH is bereid tot verreikende te- ekkingen in de Sinai en minder ngrijke concessies op de gvlakte van Golan, welke in de flog van 1967 werden veroverd op pectievelijk Egypte en Syrië. pr goedkeuring van een overeen- ist met Jordanië over terugtrek ken op de Westelijke Jordaanoe- r, zou een Israëlische regering ver- ngen moeten uitschrijven. t premier zei dat Israël op een (ortzetting van de Amerikaanse un kan rekenen, ongeacht de Islag van de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Hij meende dat betrekkingen met de VS het afge- l>en jaar aanzienlijk waren verbe- d „op fundamentele punten". Ra- gaf toe „nooit alles wat we wilden ,f n de VS te hebben gekregen" op t gebied van militaire uitrusting. t kar „de Amerikaanse wapen- voorrading sinds de oorlog van k, 13 is indrukwekkend geweest en eft het militaire evenwicht in het idden-Oosten in Israëls voordeel en slaan", aldus Rabin. te gaan. President Sarkis en Joemblatt zijn overeengekomen hun besprekingen te hervatten, nadat de linkse leider een bezoek heeft ge bracht aan Egypte. Dit bezoek zal binnenl'ort plaatsvinden. Palestijn se kringt.1 melden dat een geplande bijeenkomst tussen de nieuwe presi dent en de leider van de PLO, Yasser Arafat, is opgeschort in afwachting van veiliger omstandigheden bij het museum. De Egyptische president Anwar Sa- dat heeft inmiddels Sarkis voorge steld een topconferentie van zes Arabische landen bijeen te roepen voor het regelen van de Libanese crisis. De zes landen moeten zijn Libanon, Egypte, Saoedie-Arabië, Koeweit, Syrië en de PLO. Het voorstel van Sadat was vervat in een boodschap die hij op 22 sep tember naar Libanon stuurde, aan de vooravond van de beëdiging van Sarkis. Dit melden verschillende ra diostations in Beiroet. Sadat, zo heet het, zou hebben verduidelijkt dat koning Khaled van Saoedie- Arabië, met wie hij in voortdurend contact staat, heeft voorgesteld de mini-top op zo kort mogelijke ter mijn in Saoedie-Arabië te houden. President Sarkis zou bereid zijn aan een dergelijke topconferentie deel te nemen. Volgens radio Cairo heeft hij zaterdag in een telegram aan Sadat laten weten dat hij „geen enkele poging wil sparen om de Libanese tragedie te beëindigen. Vandaar dat ik elke Arabische bijeenkomst op tbpniveau toejuich, of die nu plenair is of beperkt tot de staten die direct betrokken zijn bij de crisis". ROME (UPI) De Libische leider, kolonel Moeammar Khaddaffi, heeft de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA beschuldigd van pogin gen de kloof tussen zijn land en Egypte nog te vergroten. Khaddaf- fie wil graag een ontmoeting met de Egyptische president Anwar Sadat, in een neutraal land, om hun onder linge meningsverschillen uit de weg te ruimen. Dit blijkt uit een inter view dat het Italiaanse weekblad Tempo met de leider van Libië had. Onlangs vertelde de diplomatieke afgezant van Libië in Cairo aan ver slaggevers dat een poging wordt on dernomen de diepe kloof tussen de Arabische buurstaten te over bruggen. TEHERAN (UPI) De Sowjet-Unie heeft een formeel protest gezonden naar Iran, en gevraagd om de terug komst van de Russische piloot die vorige week in een klein burgervlieg tuig vluchtte. Een woordvoerder van de Russische ambassade heeft dit bekendgemaakt. De Iranese regering heeft laten we ten dat vlieger Iwanowitch politiek asiel heeft gevraagd in de Verengide Staten. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade heeft ech ter gezegd dat nog geen officiële aanvraag voor asiel is gedaan. De vrijwillige postsortering in Spanje een poging om de al vijf dagen durende staking bij de posterijen te doorbreken is op een fiasco uitgelopen. De bewoners van Madrid was meegedeeld dat zij zaterdagmiddag bij de bijkantoren in de diverse wijken hun post konden ophalen maar daar bleek niets van terecht te zijn gekomen. Gistermiddag stonden honderden mensen in de rij bij het hoofdpostkantoor en dan nog alleen om aangetekende stukken op te halen. De actie was Sater dag van start gegaan toen de directeur van de Spaanse posterijen de jeugd had gevraagd te komen helpen. De achterstand bedroeg toen drie miljoen poststukken. De staking heeft zich inmiddels uitgebreid tot de meeste grote steden. De stakende postbeambten willen meer geld. Op de foto: stakende postboden trekken aan het hoofdkantoor in Madrid voorbij. STRAATSBURG (Reuter. UPI, DPA, AP) Er bestaat in de landen van het Midden-Oosten geen besef voor individuele rechten van de mens. Dit geldt vooral voor Iran en Irak en in mindere mate voor landen als Oman, Libië en Syrië. Dit zegt de internationale organisatie voor men senrechten Amnesty International in haar jaarverslag. De organisatie meldt dat in 112 landen het afgelo pen jaar de rechten van de mens zijn geschonden. Amnesty International, een organi satie, die zich ten doel stelt mensen te bevrijden, die gevangen worden gehouden of in hun vrijheid worden beperkt om redenen van godsdienstige of politieke aard, waarbij als voorwaarde geldt dat zij nooit geweld hebben gebruikt of daartoe hebben aangezet, heeft het afgelopen verslagjaar 1880 nieuwe gevallen in behandeling genomen en zag 1599 mensen in vrijheid gesteld. De organisatie houdt zich nu bezig met 3859 gevangenen. Over het Midden-Oosten zegt Am nesty dat „de onderdrukkende sys temen de bevolking hebben geïnti mideerd tot stilte." Het grootste obstakel bij het werken in het Mid den-Oosten de organisatie zendt dikwijls missies naar bepaalde ge bieden is het gebrek aan informa tie, uit de landen waar de geweldda den gebeuren. Amnesty stelt als an der struikelblok dat er in het Midden-Ocsten geen traditie is om bij ontrechting de hulp in te roepen van onafhankelijke organisaties. Martelen Het rapport van Amnesty meldt dat in Iran de onderdrukking van de oppositie toeneemt. Bovendien breidt de Iraanse veiligheidspolitie SAVAK haar werk uit tot buiten Iran zelf om te voorkomen, dat in het buitenland kritiek ontstaat op het bewind van de sjah. Amnesty heeft geen cijfers over het aantal politieke gevangenen in Iran maar de rappor ten gaan van 25.000 tot 100.000. Het verslag zegt dat in Iran het martelen van gevangenen tijdens het verhoor gemeengoed is geworden. Grote ongerustheid is er ook over de situatie in Azië, waar meer politieke gevangen zijn dan in de rest van de wereld. In India zitten er meer dan 40.000 gevangen terwijl het aantal in Indonesië meer dan 100.000 zou kun nen zijn. In China, Cambodja en Vietnam maakt het gebrek aan infor matie het onderzoekwerk bijzonder moeilijk. Over Azië zegt Amnesty verder: „van nauwelijks één Azia tisch land kan worden gezegd dat de justitie daar werkt met integriteit en geloof in de gewone beginselen van gerechtigheid." In Afrika constateert de organisatie een steeds veelvuldiger gebruik van de doodstraf voor politieke gevange nen, met name in Rhodesië, Nigeria en Soedan. Amnesty zegt met name diegenen te willen helpen, die we gens hun verzet tegen het Rhode- sische minderheidsbewind en de apartheid in Zuid-Afrika en Namibië gevangen zitten. „Detentie zonder proces, grote politieke processen, waarbij de verdachten sterk in het nadeel waren, martelingen en dood straf blijven nog steeds aspecten van de meeste Afrikaanse regimes". In Latijns-Amcrika houden vier lan den Chili, Argentinië, Uruguay en Brazilië 30.000 mensen, dat is 90 procent van het totale aantal politie ke gevangenen van het continent vast. De Cubaanse politieke gevan genen zijn hierbij buiten beschou wing gelaten. Op het continent heeft zich een lichte maar onmiskenbare verslechtering voorgedaan, aldus Amnesty. Europa en VS Over Europa en Noord-Amerika tenslotte wordt gezegd dat in de VS acht gevallen worden onderzocht. „Het aantal politieke gevangenen in de VS is onmogelijk te schatten om dat daar mensen officieel niet om hun politieke inzichten gevangen worden gezet. In sommige gevallen is moeilijk te ontkomen aan het ver moeden dat een veroordeling te ma ken kan hebben met politieke activi teiten. KrMiek is er met name op de Britten martelingen in Noord- Ierland en Turkije. Ook in Zwe den worden twee gevallen van ge vangenhouding onderzocht. Van één onzer redacteuren In het Rhodesië-akkoord voor een zwarte meerderheidsregering binnen twee Jaar zit een groot aantal onzekerheden. In hoeverre ls het aanvaardbaar voor de frontlljnstaten rond Rhodesië? En: wat zal de houding zijn van de zwarte nationalisten. Zullen zij hun geschillen weten te overbruggen en wie zullen als ze hun woordvoerders aanvaarden? De presidenten van de frontlljnsta ten hebben uiteindelijk de Brits- Amerikaanse voorstellen voor een regeling in Rhodesië van de hand gewezen en nu een beroep gedaan op Groot-Brittannlë een grondwetge vende conferentie bijeen te roepen over de toekomst van het land. Lon den is nog steeds 'verantwoordelijk' voor Rhodesië, sinds de blanke min derheid daar in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. De presidenten van de "harde lijn' (Neto van Angola en Machel van Mozambique) hebben het in het overleg in Loesaka gewonnen van meer gematigde staatshoofden als Khama van Botswana en Kaoenda van Zambia. President Nyerere schijnt de mannen van de 'harde lijn' te hebben gevolgd, waarmee de uitslag van de bijeenkomst beslist was. Angola en Mozambique hebben bei de hun eigen onafhankelijkheids strijd (tegen de Portugezen) vlak achter de rug wat veel van hun hou ding verklaart. De Angolese regering heeft gisteren in een verklaring laten weten dat slechts 'gewapende strijd' de overwinning van de onderdrukte volkeren van Zimbabwe (de Afri kaanse naam voor Rhodesië) kan waarborgen. De guerrilla's in Rhodesië opereren grotendeels vanuit Mozambique en president Machel is daarbij nauw betrokken. Het zou kunnen blijken dat één van de fouten van Kissinger in zijn bemiddelingsrol het onder schatten van de positie van Neto maar vooral van Machel is geweest. Met hen heeft hij geen overleg ge voerd, evenmin als met de leiders van de radicale vleugels van het ver zet in Rhodesië, die aan Kissingers safari overigens helemaal geen be hoefte hadden. Scrabble Alle afkortingen van nationalis tische bewegingen in en buiten Rho desië doen eerder denken aan scrabble dan aan verenigd verzet. ZANU, ZAPU, ANC. ZIPA die elkaar deels overlappen, deels aanvullen en deels op zeer gespannen voet met elkaar staan. ZAPU (de volksunie van Zimbabwe, de Afrikaanse naam voor Rhodesië) en meest gematigde. Haar voorman, Joshua Nkomo, onderhandelde vo rig jaar met premier Smith over een uitweg maar het overleg sprong als snel af op de onverzettelijkheid van Smith. Nkomo wordt gedoodverfd als de eerste zwarte premier van Zimbabwe: een suggestie die hij gis teren zelf weinig geloofwaardig van de hand wees door te zeggen dat hij er zelfs nooit aan gedacht had. Nko mo (59) wilde zich gisteren niet uitla ten over de nieuwe voorstellen voor een meerderheidsregering binnen twee jaar. Hij is wel de enige natio nalistische leider waarmee Kissin ger heeft gepraat, wat hem in ogen van de aanvoerders van de meer radicale vleugels binnen het verzet verdacht maakt. Eén daarvan is dominee Ndaba- ninghi Sithole de leider van de ZA- PRETORIA (AFP) De Zuldafrl- kaanse politie heeft verscheidene le den van de uiterst conservatieve apartheidspartij Hers tigs te Naslona- le Party gearresteerd tijdens een de monstratie voor de residentie van premier John Vorster in Pretoria. De demonstratie was bedoeld als een openbaar protest tegen „het ver raad" aan de Rhodesische zaak. On der de gearresteerden bevindt zich de vice-voorzltter van de partij van Albert Herzog. NU (de Afrikaanse nationale unie van Zimbabwe, een afsplitsing van de ZAPO). Hij wees gisteren de Brits-Amerikaans voorstellen van de hand omdat zij „bedoeld zijn om de revolutionaire strijd te splijten en een neo-koloniallstisch bewind in Zimbabwe te scheppen". Ooit heb ben ZAPU en ZANU geprobeerd op nieuw samen te gaan, en wel in 1974 toen Nkbmo en Sithole na tien jaar gevangenschap onder het régime- Smith op vrije voeten kwamen. Maar deze Afrikaanse nationale raad (ANC) onder leiding van de „neutrale" bisschop Abel Moezore- wa kwam nooit echt van de grond en in feite bleven de radicale vleugel (ZANU) en de meer gematigde frac- tie (ZAPU) voortbestaan. Sterker nog: de ZANU zélf begon te scheu ren, deels langs stammenlljnen, wat uiteindelijk leidde tot de moord var op één van de ZANU-voormannen. Herbert Chitepo in Loesaka. Eerst werd Smith' geheime dienst van de actie verdacht maar uiteindelijk bleek dat Chitepo in Loesaka. door eigen mensen om het leven was ge bracht. De ANC-top viel al snel uiteen, met aan de ene kant Moezorewa en Si thole die in het buitenland actief waren en aan de andere kant Nkomo die in Rhodesië bleef en door de andere leiders niet langer werd er kend. Daardoor kon ook hij vorig jaar de besprekingen met Smith voeren die uiteindelijk op niets uit liepen. Nkomo heeft geprobeerd zijn aan hang te vergroten door in te spelen op een initiatief van de presidenten van Mozambique. Tanzania en Zam bia voor een nieuwe bundeling in de plaats van de Afrikaanse nationale raad, de ZIPA (het volksleger van Zimbabwe) die delen van de voor malige ZANU en ZAPU omvatte. In plaats van meer aanhang door deze manoeuvre voelde Nkomo grond on der zijn voeten wegzakken door de grote invloed van de radicale ZANU binnen de ZIPA en de rol van Mo zambique daarbij. Nkomo hekelt de ZIPA fel en be strijdt nu dat er een scheuring heeft plaatsgevonden binnen de Afri kaanse nationale raad. Hij «erkent twee vleugels, die van oud-ANC- leider Moezorewa, buiten Rhodesië, en zijn eigen beweging in het land zelf. Nkomo zou voor de Rhode sische blanken het meest aan vaardbaar (of beter: het minst on aanvaardbaar) zijn als onderhande laar. Nkomo zegt over een lijst te beschikken met namen van hen met wie blank Rhodesië eventueel zou willen praten. Op die lijst staan niet de namen van Sithole. Moezorewa. laat staan de radicaal Robert Moe- gabe, wiens ster binnen ZANU stijgt. Overigens is de suggestie van Sitho le dat de knieval van Smith bedoeld is om het Afrikaanse verzet nog ver der te splijten eerder gehoord. Het zou een nieuwe machiavellistische meesterzet zijn van Smith om het nog langer uit te zingen. Waarschijn lijk is het dat niet: Smith ziet het wegvallen van de Zuidafrikaanse laat staan Amerikaanse steun voor zijn bewind, de economische proble men door de boycot, de trek van Rhodesiërs naar het buitenland en de militair onhoudbare situatie met de guerrilla-activiteit aan de grenzen. Dat heeft hem ten dele overstag doen gaan en als daaraan verder gaande meningsverschillen binnen het Afrikaanse verzet te wijten zijn, kan dót althans moeilijk aan Smith worden toegeschreven. "oor Victor Zorza bver Jimmy Carter zijn in de Sowjet-pers twee verschillende meningen te destilleren. Hieruit hogen we concluderen dat er binnen het Kremlin twee verschillende en mogelijk zelfs tegenstrij dige visies over deze Amerikaanse presidentskandidaat bestaan. Prawda heeft Carters spreken ver de mogelijkheid van het aan- enden van economische druk tegen e Sowjet-Unie gekwalificeerd als fn poging zich te bemoeien met de innenlandse aangelegenheden in e Sowjet-Unie. Carter waarschuwde oskou dat hij op verdere avontu- :n als in Angola zou antwoorden iet een volledige stopzetting van de andel. Voor de Prawda betekent dit at Carter economische druk op de owjet-Unie wil uitoefenen om de oeleinden van het Amerikaanse uitenlandse beleid te bevorderen. owjet-kranten hebben de opmer kingen die Carter gemaakt heeft her- aaldelijk omschreven als innerlijk egenstrijdig. Hij zegt dat hij voor rede is, aldus het in Moskou ver fijnende blad „Nieuwe Tijden", naar hij wil dit bereiken door „ver- oon van kracht" en niet met goede i? ril. Hij spreekt zich uit voor het 'ergroten van de ontspanning, maar rtl tegelijkertijd een harde houding egenover de Sowjet-Unie aannemen n de militaire macht van de Ver enigde Staten vergroten. De indruk lie uit deze commentaren naar vo- *n komt is dat het Kremlin de voor beur geeft aan Ford boven Carter, ioals het de voorkeur gaf aan Nixon boven McGovern. Tactiek De andere mening in de Sowjet-Unie irt*8 dat de echte Carter niet zo oor logszuchtig is als sommige van zijn publieke uitspraken zouden suggere ren. Het was de top van de democra tische partij die innerlijk tegenstrij dig is. aldus een radiocommentator in Moskou, maar Carter zelf heeft herhaaldelijk blijk gegeven van een eerlijke bedoeling om de relaties met de Sowjet-Unie te verbeteren. Wan neer men het geheel overziet, aldus deze commentator, dan heeft Carter een zeer positief programma voor zijn buitenlandse politiek op tafel gelegd. Deze verklaring lijkt lijn recht in tegenspraak met de inzich ten van de Prawda. Carters eigen tegenstrijdigheden, al dus de „Nieuwe Tijden" moeten wor den toegeschreven aan electorale overwegingen, die hem dwingen een veel harder standpunt in te nemen. Maar dit zijn alleen oppervlakkighe den, ingegeven door politieke oppor tuniteit, terwijl Carter zelf in feite geneigd is tot het nemen van een realistisch standpunt op het terrein van de buitenlandse politiek. Welke van deze beide standpunten vertegenwoordigt nu het echte standpunt van Moskou? Een van de regels van de Kremlinologie is dat het Kremlin zelf verdeeld is. als er in de Sowjet-pers tegenstrijdige inzich ten worden geventileerd. Deze in druk wordt versterkt door sommige vragen die de Washingtonologen in het Kremlin onlangs gesteld hebben. Brzezinski Zo hebben zij hun vragen overeen boek van professor Zbigniew Brze zinski. de belangrijkste adviseur voor buitenlandse zaken van Carter. Bepaalde opmerkingen die Brze zinski een jaar geleden nog deed. komen niet voor in een boek van hem dat net is verschenen. Die weg lating kan de Russische Amerika- kenners doen overhellen naar de mening, dat Brzezinski niet langer wenst door te gaan voor Amerika's grootste anti-communistische ideo logie. zoals hij tot dusver in de Sow jet-pers werd omschreven. Als dat het geval zou2ijn, dan zou het beleid van een regering-Carter wel eens minder tegen de Sowjet-Unie ge richt kunnen zijn dan vroegere uit spraken van Brzezinski in Moskou hadden doen verwachten. Het harde standpunt van Brzezinski tegenover de ontspanning en over de wijze waarop de Verenigde Sta ten hun invloed zouden moeten aan wenden om het Kremlin te dwingen tot een liberalisering van haar be leid, werd uitvoerig uiteenzet in een vorig jaar door Radio Free Europe uitgezonden vraaggesprek. Dit in terview werd onlangs gepubliceerd in een boek dat is samengesteld door George Urban, getiteld „Ont spanning". Hierin zijn de inzichten van een aantal vooraanstaande wes telijke deskundigen op het terrein van buitenlands beleid bijeen ge bracht. Weglating ding vergeleken met het boek. In het boek ontbreekt de stéun die Brze zinski gaf aan het amendement van Jackson (om de economische sa menwerking met de Sowjet-Unie aan zwaardere politieke voorwaar den te verbinden red.) en zijn spijtr betuiging dat de regering niet heeft aangedrongen op die concessies, die senator Jackson van de Russen had geëst. „Het is voor mij buiten kijf", aldus Brzezinski in de oorspronkelij ke versie," dat de Russen vatbaar zijn voor politieke druk ook op vele andere en belangrijker punten. Maar dan moeten we eerst de be reidheid hebben om ook druk uit te oefenen." Ook deze passage ontbreekt in het boek en het hoeft geen verbazing te wekken dat de Sowjet-Unie zich af vraagt welke gevolgen deze weglatin gen voor het beleid hebben. Ze zijn evenzeer geneigd tussen de regels van de westelijke verklaringen door te le zen als Kremlinologen dat doen tussen de regels van de Prawda. Speculeren Moskou blijkt dit boek heel nauw keurig bestudeerd te hebben en ze hebben de tekst van de radiouitzen De enige die deze vragen kan be antwoorden is Brzezinski zelf, maar wanneer je hem ernaar vraagt, dan antwoordt hij met een lach, dat hij niet bijzonder gebrand is om op dit moment „het werk van hun inlich tingendienst te doen" en de punten op te helderen die hen duister zijn. „Laat ze maar speculeren als ze dat willen." Hij vertelt wel dat de betrokken passages door de samensteller van het boek zijn weggelaten, die dat desgevraagd bevestigde. Het is ook waar dat de gepubliceerde tekst heel wat bevat dat uiterst verwerpe lijk moet zijn voor het Kremlin. Daarbij valt vooral te denken aan het pleidooi om druk op Moskou uit te oefenen om interne veranderin gen in het Sowjet-systeem af te dwingen. Er is een aantal mensen in Moskou dat gelooft dat Carters ei gen oproepen voor de aanwending van pressie in de verhouding tot de Sowjet-Unie betekenen dat een re gering-Carter zal proberen een der gelijke interne verandering af te dwingen. Wanneer men Brzezinski nu hier naar vraagt dan is hij veel minder stellig dan vroeger over de noodzaak om directe invloed op het Kremlin uit te oefenen om grote en verrei kende veranderingen in het Sowjet- systeem aan te brengen. Hij spreekt van een uitzonderlijk langzaam en moeilijk proces. In zijn eigen ontmoetingen met Rus sen. zo zegt hij, betoogt hij steeds dat de nauwere betrekkingen tussen Oost en West die hij wil onvermijde lijk zullen leiden tot veranderingen in de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie. Het is een thema waarvan Carter het wel eens nodig zou kun nen vinden het zelf op te nemen. Een Amerikaans beleid dat erop ge richt is veranderingen aan te bren gen in het Sowjet-systeem kan zijn doel al of niet bereiken. Maar het Kremlin is nu ai voortdurend be zorgd over de duurzaamheid van het systeem en heel gevoelig op het punt van de gebreken, dat het hevig verontrust wordt door iedere poging om zich te bemoeien met de interne Sowjebaangelegenheden. Als het Kremlin gelooft dat Carter als president dit zal doen. dan zou het bereid zijn bijna alles te doen om dit te voorkomen. Het Kremlin zou dan proberen Ford aan een ver kiezingsoverwinning te helpen door hem die concessies te doen, waar door het buitenlands beleid van het duo Ford-Kissinger een spectaculair succes zou lijken. Een zeldzame ontmoeting van de leiders van de Afrikaanse natio nale raad in Dar-es-salaam, februari vorig jaar: Sithole, Nkomo en Moezorewa ROME (UPI) In Rome zijn dil weekeinde meer dan lien aanslagen mei springladingen en brandbommen gepleegd. De aanslagen, waarbij geen slacht offers vielen, waren meest gericht op Amerikaanse, Joodse en Libanees- christelijke doelen. Het merendeel van de aanslagen gebeurde zaterdagavond laat na een bijeen komst van bijna 50.000 linkse, pro-Palestijnse jongeren die betoogden tegen de Syrische interventie in Libanon en voor de Palestijnen en de linksen in Libanon. De „Gassan Kanafani anti-zionistische commando's", een weinig bekende groep, legde in een telefooncel een briefje neer, waarin men zei verantwoorde lijk te zijn voor een paar van de aanslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5