i CHU: voorzichtig zijn met uitspraken over komende samenwerking Ik zie een stee „Korter werken tegen een lager loon" ARP Wiegel legt vier eisen op tafel imentaar Unieraad wil „misverstanden voorkomen" JDA-lijst (1) CD A-lijst (2) CHU: zaak- Tolman is afgedaan Heerlijk, helderHeineken. Tegen plan afschaffen kinderaftrek Prins ontving „dambusters inderdaad prima wasdrogers PvdA ziet als serieuze mogelijkheid voor bestrijden werkloosheid: Den Uyl prijst initiatief van twee bonden Fotograaf kiest Hella. inderdaad prima stofzuigers NDAG 27 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 )c beslissing tot deelneming aan de kmeenschappelijke verkiezingslijst fen het CDA, die de A.R.- *artijraad zaterdag heeft genomen, yas een onvermijdelijke geworden, ttiet alleen omdat de wil daartoe de katste jaren bij een belangrijk deel ran het A.R.-kader onmiskenbaar tas geworden, maar ook omdat na jlles wat er is gebeurd, het nauwe- |jks meer fatsoenlijk zou zijn ge feest, beide zusterpartijen KVP en CHU in het zicht van de verkiezin- jen op een afstand te houden. iu een ieder zoveel gelegenheid ar ad gekregen, aan de nieuwe situa- nn e te wennen nog voordat zij for- >eel was ingetreden, was de verga- ering niet spannend, de discussie cv^kt geïnspireerd en de feestvreugde thi igehouden. Toch is een gevoel van ep oldoening. zelfs van triomf, niet no lisplaatst bij de partijbestuurders ie zoveel eriergie, inventiviteit en ^^ardnekkigheid in het CDA gesto- ut en hebben. 3f ntussen zullen zijzelf de eersten s°l ijn om vast te stellen dat de toe- g omst van hun troetelkind lang niet nbewolkt is. Weliswaar is er, aan iezers naar het schijnt, geen ge- rek, maar aan eenheid des te n (fcieer. Dit weerspiegelt zich reeds in hl e openlijke strijd om de keuze van 0 e lijsttrekker. Dat PvdA en VVD - beide concurrerende blokken op markt van de politiek de di hristen-democraten op dit vitale aount een lesje in eensgezindheid 31 lebben getoond, zou in de kring fan het CDA toch als onduldbaar 1 n noeten worden ervaren. Het is H( 'oor het CDA zelf in de eerste H< ilaats te hopen dat het er in zal t lagen, de discussie over de keus ?8%ran de eerste man spoedig en met j ;oed resultaat af te ronden voordat ta ij een publieke vermakelijkheid «ordt. ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie UTRECHT De CHU heeft grote moeite met het plan van het CDA om de mogelijkheden te bekijken om vóór de volgen de verkiezingen in een intentie verklaring vast te leggen met welke politieke groeperingen Ook op het allerlaatste moment zijn r op de AR Partijraad nog afge vaardigden geweest die zich niet tot het ,,ja voor het C.D.A." hebben kunnen laten vermurwen: van de 228 slechts 33 een kleine maar daarom zeker nog niet te verwaarlo zen minderheid. Het zou alweer: in de eerste plaats voor het C.D.A. zelf goed ijn als de christen democraten zich lAij gelegenheid nog eens zouden :rdiepen in de motieven die de 33 f tot hun afwijzende houding hebben "gebracht. V De bezwaren richten zich in de eerste plaats op het bekende me ningsverschil over de werking van de grondslag van de partij een controverse die een poteniële splijtzwam binnen het C.D.A. blijft en opnieuw gevaarlijk kan worden wanneer de fusie van de partijorga nisaties aan de orde komt. Wie beweert dat over deze kwestie geen werkelijk open discussie is g» gevoerd, heeft volmaakt gelijk, om- bt dat met name de K.V.P. van tevo ren had uitgemaakt wat de uitkomst ervan zou zijn. Of het tijdens het overleg over de fusie alsnog tot een open gesprek zal kunnen komen, zal in hoge mate afhangen van de minderheid die zaterdag ,,nee" tegen het C.D.A. heeft gezegd. Zoals mr. Aantjes het trefzeker uitdrukte: wie tegen heeft gestemd, kan bij de voortgang van het C.D.A. het minst worden gemist. Dat geldt onverminderd voor de tegenstemmers die gemotiveerd zijn door twijfel over de vraag of het C.D.A. de huidige koers van de partij wel zal voortzetten. De heer Aantjes die er blijk van heeft gegeven dat hij beide motie ven in zich verenigt, heeft trouwens zelf het voorbeeld gegeven: hij blijkt op een hoge post op dc A.R - deellijst. Het moet voor velen bin nen de partij en daarbuiten een geruststelling zijn dat hij zijn werk blijft doen als bewaker van een politieke koers die op dit moment onmisbaar is voor de oplossing van de nationale problemen. Het C.D.A. als geheel kan zich erover verheugen dat Aantjes blijft als de vriend die zijn mede-christen democraten van tijd tot tijd hun feilen toont. Vervolg van pagina 1 kan, dan zal ook de organisatievorm ter discussie kunnen komen. Dan zal beslist kunnen worden of er een federatie of een fusie tussen de par tijen mogelijk is, niet eerder. Er zal in de tussenliggende periode een voortgezet gesprek over het functio neren van de grondslag noodzake lijk zijn. Zolang de zaak van de grondslag niet geregeld is. blijven alle AR-partijlijnen. ook regionaal en plaatselijk volledig in takt. Niet de beste weg Voordat de beslissing viel had Aan tjes nog eens uiteengezet waarom hij het CDA niet de beste weg vindt om een werkelijk christelijke poli tiek te voeren. Hij verwees daarvoor met name naar de meningsverschil len over de grondslag de mate waarin CDA-vertegenwoordigers ge bonden zijn aan de evangelische uit- gangspunten). „Het CDA is al te zeer doel in zichzelf geworden. De beslissing ten gunste van de ene lijst zal meer het resultaat zijn van gewoon doorzet ten dan van overtuiging, meer van berusting dan van enthousiasme," aldus Aantjes. „Laat niemand den ken," vervolgde hij, „dat na van daag alles gemakkelijker zal zijn. Als de problemen er straks nog blij ken te zijn zal alle hoop gesteld worden op de ene fractie. En als het dan nog niet lukt, zal de oorzaak gezocht worden in het nog ontbre ken van één partij. De christen democratie staat en valt echter met wezenlijker zaken." Aantjes blijft actief Aantjes maakte duidelijk dat, nu de AR zich tegen zijn zin in heeft uitge sproken voor het CDA, hij daarin toch actief zal blijven om het evan gelisch geïnspireerde beleid dat hem voor ogen staat, te bereiken. „De strijd voor eenheid van beginsel en beleid boven eenheid van organisa tie moet doorgaan." Hij kreeg daar voor steun van De Boer en het vroe gere AR-kamerlid prof. Goud zwaard. Deze wees erop dat het „ja" voor de ene lijst geen blanco cheque inhoudt. „We moeten het CDA kri tisch blijven volgen. De evangelisch- kritische inbreng van Aantjes is on misbaar voor de toekomst van het CDA." aldus Goudzwaard. Aantjes besloot zijn rede voor de partijraad met een citaat uit de troonrede: „Laten we vandaag, in het besef van een gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid, vooral zien naar het vele dat ons te doen staat." het CDA na de verkiezingen wil samenwerken. Op initiatief van oud-minister Beernink nam de unieraad afgelopen za terdag in de Utrechtse jaar beurs met één tegenstem een motie aan, waarin werd gesteld dat met zo'n intentieverklaring de grootst mogelijke voorzich tigheid moet worden betracht, vooral om misverstanden te voorkomen. De unieraad haakte met deze uit spraak in op een verklaring van het CDA-bestuur, waarin de mogelijk heid werd uitgesproken om bij de komende Tweede Kamer verkiezingen met een intentieverkla ring te komen, en deze mogelijkheid nader te onderzoeken. Een deel van de CH-delegatie in het CDA-bestuur had toen al moeite met deze moge lijkheid. CHU-voorzitter Baron van Ver- schuer zette zich voordat de motie werd ingediend af tegen de eventue le gevolgen van het geven van een intentieverklaring. „Door dit vóór de verkiezingen te doen wordt de iden titeit van het CDA geschaad omdat wij dan op één hoop geveegd worden met de partij waar de intentieverkla ring naar toe gaat". Hij stelde dat de CH-delegatie in het CDA-bestuur alleen stond in de vol strekte afwijzing van de intentie verklaring. en dat men tenslotte in meerderheid akkoord is gegaan om dat in een dergelijke verklaring geen principiële voorkeur voor een be paalde partij moet worden gezien, maar als een zakelijke overeen komst. Hij noemde het trouwens twijfelach tig dat wederzijdse intentieverkla ringen van partijen die met elkaar een regering willen vormen, er ooit zullen komen. Hij meent dat er geen intentieverklaring kan worden geac cepteerd. op basis van een onaan tastbaar programma, een dictaat van één van onze tegenpartijen. Positief Op de CH-unieraad liet men zich positief uit over de samenwerking binnen het CDA. De raad stelde zich. zoals verwacht, op achter de éne verkiezingslijst. Fractievoorzitter Kruisinga betoogde dat de samen werking tussen de fracties van de drie CDA-partijen redelijk goed werkt en voorspelde dat de overge bleven meningsverschillen niet van zodanige aard zijn dat ze de nauwst mogelijke samenwerking bij de ko mende begrotinsbehandeling in de weg zullen staan. De unieraad besloot, zoals werd ver wacht, dat fractievoorzitter Kruisin ga straks de hoogst geplaatste CH- man wordt op de gemeenschappelij ke CDA-verkiezingslijst. Kamerlid legt functie neer Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Ka merlid voor de CHU de heer T. Tolman treedt met onmiddel lijke ingang af als voorzitter van de Nederlands Zuidafri- kaanse Werkgemeenschap. Dat heeft hij, zoals nog in een deel van onze vorige oplage ge meld. na een gesprek met zijn fractie-voorzitter Kruisinga en CHU-voorzitter baron Van Ver- schuer meegedeeld. De unieraad van de CHU, die zater dag in Utrecht besloten vergaderde, reageerde niet op de verklaring, die door voorzitter Verschuer werd voor gelezen. „Het bestuur en de fractie beschouwen met deze verklaring de zaak als afgedaan." aldus baron Van Verschuer in het besluit van Tolman om af te treden. De heer Tolman nam zijn besluit na de opschudding die vorige week ont stond toen hij namens de werkge meenschap een bedrag van 30.000 gulden had geschonken aan het Zuidafrikaanse Zuiderkruisfonds, dat gelden inzamelt voor nabe staanden van militairen en politiea genten. Tolman zei daarbij in Zuid- Afrika dat men in Nederland langza merhand anders over het Zuidafri kaanse apartheidssysteem gaat denken. Tolman zegt (zoals in een deel van de Trouw-oplagen al gemeld) het te be treuren dat „door hem gedane uit spraken in geïsoleerde context de indruk hebben gewekt als zou hij het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika goedkeuren." Dat dit niet het geval is illustreert Tolman met het feit dat hij de stelling in het CHU- beginselprogramma onderschrijft, waarin nadrukkelijk elke vorm van apartheid wordt afgewezen. Prins Bemhard sprak zaterdagmiddag op paleis Soestdijk met de weduwe van de Britse oorlogsvlieger Guy Gibson, die in de oorlogsjaren om het leven kwam tijdens een vlucht boven Noord-Brabant. Mevrouw Gibson was in het gezelschap van oud-strijders van het 617e squadron van de Royal Air Force, die door de Prins ontvangen werden. Dit squadron, in de wandeling aangeduid als „dambusters", maakte in de oorlogsjaren grote faam door het bombarderen van de damwanden van de waterstuwen in het Duitse Roergebied. Van onze parlementsredactie ROTTERDAM De WD- Fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Hans Wiegel, zal bij de komende algemene beschou wingen in de Kamer een viertal maatregelen van het kabinet eisen om het vertrouwen tus sen werknemers, werkgevers en overheid te herstellen. Op een partijraadsvergadering van de WD, zaterdag in Rotterdam, leg de Hans Wiegel de volgende eisen op tafel: Toepassing van de inflatiecorrec tie in de belastingen voor de volle honderd procent en niet, zoals het kabinet wil. voor maar tachtig procent. De vervanging van de kinderaf trek door een nieuwe kinderbijslag regeling. waardoor de inkomens bo ven 26.000 gulden erop achteruit zul len gaan, mag niet doorgaan. De investeringsaftrek voor het be drijfsleven mag niet ongedaan ge maakt worden. —Een speciale belastingverlaging voor de „modale werknemer" (echtpaar met twee kinderen met een inkomen van 26.000 gulden) Deze maatregelen zullen uiteraard geld kosten. Dat geld wil Wiegel ver krijgen door een verdere verminde ring van de stijging van de overheid- ADVERTENTIF. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Korter werken tegen lager loon of tegen inlevering van een deel van de prijscompensatie, als middel om de bestaande werkgelegenheid eerlijker te verdelen. Dat wordt in de leiding van de PvdA als een serieuze mogelijkheid gezien om het aantal werklozen sneller naar beneden te krijgen. Zowel minister president Den Uyl als PvdA-fractieleider Van Thijn gaven zaterdag aandacht aan deze mogelijkheid in een vergadering van de partijraad van de PvdA in Amsterdam. De partijraad van de P.v.d.A. was bijeen voor bespreking van troonrede en miljoenen nota van vorige week. De par tijraad bleek het eens met hetgeen de P.v.d.A-fractie uit de Tweede Kamer als eerste reacties op het regeringsbe leid had gegeven. De partij raad benadrukte vooral dat voor de P:v.d.A. verder mee- regeren, nu en ook na de ver kiezingen van volgend jaar, geen zin heeft als geen voort gang wordt gemaakt met vier „maatschappij- hervormende" voorstellen van het kabinet: vermogens- aanwasdeling, nieuwe grondpolitiek. sterkere on dernemingsraden. en de „in- vesteringsrekening" (het plan van KVP-minister Lub bers van economische zaken tot stimulering van investe ringen). Den Uyl viel in zijn toe spraak. nadat hij door de par tijraad tot lijsttrekker was uitgeroepen, uit tegen het nieuwe verkiezingsprogram van de WD. „Ze kweken de voorstelling dat je in dit land wordt kaalgeplukt en dat je je geld beter elders kunt be- leggen. Dat is onwaarachtig. Dat is onvaderlandslievend", aldus Den Uyl. De premier ziet in het WD- program „een openlijk aan prijzen van de prestatiemo- raal, het benadrukken van het groepsbelang, een lok roep om kortstondige mate riële verrijking, een aanval tot ondermijning van de ont wikkelingshulp en tot bevrie zing van sociale uitkerin gen". Ook eerder al in zijn toespraak sprak Den Uyl over „de vervloekte presta- tiemoraal, het mensenverslij- tende concurrentiesys- teem". Vorige week legden de bestu ren van de industriebonden van NW (voorzitter Arie Groenevelt) en NKV in een brief hun leden de vraag voor of zij bereid zijn een deel van de prijscompensatie te ge bruiken voor verkorting van de werktijd op voorwaarde dat daardoor meer arbeids plaatsen ontstaan. In de par tijraad zei Den Uyl hiervan „Arie. ik ken je weer. Onze uitgangspunten zijn gelijk. Laten we samen verder gaan. Op die manier komen we er". Drs Van Thijn noemde het idee van de industriebonden „een serieuze variant" voor de strijd tegen de werkloos heid Vier voorstellen Den Uyl hekelde diegenen in linkse kring die het kabinet- Den Uyl een mislukking vin den. die de hervormingsvoor stellen kleineren en afdoen als „schroefjes draaien aan het vliegwiel van het kapita lisme" Den Uyl: „Democra tische politiek betekent wer ken binnen smalle marges. Ik heb me nooit gegeneerd voor de politiek van kleine stappen, want die maken met elkaar fundamentele veran deringen. in macht, invloed en vrijheid „De vrijheid, ver duidelijkte Den Uyl. van bij - voorbeeld de AOW'ers. wier koopkracht onder het kabi- PvdA-lijsttrekker Joop den Uyl met zijn vrouw Liesbeth op de partijraadsvergadering in Amsterdam. net-Den Uyl ongeveer met een kwart is toegenomen Als de hervormingsplannen van het kabinet zo weinig zouden voorstellen, zouden ze nooit zo'n grote weerstan den hebben opgeroepen, zo betoogde de kersverse PvdA- lijsttrekker. De premier kantte zich tegen „diegenen die leunend op de restaura- tiegolf onder alle vernieu wing een streep zullen zetten." De premier sprak zich uit voor voortzetting van de hui dige regeringssamenwerking „zolang zij haar progressieve karakter waarmaakt". Teleurgesteld. PvdA-fractieleider Van Thijn deed „zeer teleurgesteld" over de reactie van KVP- fractieleider Andriessen op miljoenennota en troonrede In juni nog. bij het kamerde bat over de bezuinigingsnota (éénprocents-operatie) wil den KVP en ARP de samen hang zien tussen bezuinigin gen. loonmatiging en hervor mingsplannen In de reactie van Andriessen. deze week. ziet Van Thijn echter „nieu we wankelmoedigheid", on der meer op het punt van de Vermogens-Aanwas-Deling Van Thijn waarschuwde dat suitgaven. Deze overheidsuitgaven zouden volgens hem niet sneller mo; gen stijgen dan de lonen. Wiegel voegde overigens nog een vijfde eis toe, namelijk het inperken van het begrotingstekort, dat hij onaan vaardbaar noemde. „Puin ruimen" Moet de WD na de volgende verkie zingen aan de regering komen, dan zal de eerste taak voor het kabinet zijn: het puin ruimen dat het kabinet Den Uyl heeft achtergelaten, aldus Wiegel. Het is volgens hem niet mo gelijk om de werkloosheid in één kabinetsperiode geheel te laten ver dwijnen, maar hij acht het wel moge lijk deze terug te dringen tot onge veer 125.000. het niveau bij het begin van het optreden van het kabinet. Kritiek leverde Wiegel ook op het verkiezingsprogram van de PvdA en met name op het feit dat dat gepre senteerd is als een minimum program. „Je kunt je eigen wensen niet absoluut stellen. Ons land is alleen regeerbaar bij compromissen. Ons program ligt niet als absoluut op tafel. Wij willen er met anderen over praten", aldus Wiegel. Hij voor spelde overigens een lange en waarschijnlijk hevige verkiezings strijd. Democratie Tijdens het eerste deel van de partij raadsvergadering hielden de burge meester van Utrecht, H.J.L. Vonhoff. en het eerste Kamerlid H.C.G.L. Po lak een inleiding over de verfijning van de democratie. Vooral Polak le verde hierbij kritiek op het feit dat In het ontwerpverkiezingsprogram van de WD werd gepleit voor een ver kleining van de Eerste Kamer tot vijftig leden en van de Tweede Ka mer tot honderd. Hij zag hierin eer der een vergroving dan een verfij ning van de democratie. Terecht staat in het program dat wij tegen een kunstmatige kiesdrempel zijn (een minimum aantal zetels om in de kamer te kunnen komen). Verminde ring van het aantal kamerzetels heeft in zekere zin hetzelfde effect", aldus Polak. ADVERTENTIE dit de ondernemers zal stij ven in hun verzet Van Thijn betoogde dat rege ringssamenwerking met de Christen-Democraten niet meer hoeft als „het kwartet hervormingsplannen" van het kabinet zou kapseizen Dit kwartet is vermogens- aanwasdeling. nieuwe onder nemingsraden. grondpoli tiek. investeringsrekening Van Thijn noemde het „een eis", dat ook de Eerste Ka mer erin zal slagen de wets- ontwerpen op deze vier ter reinen nog voor de verkiezin gen van mei af te handelen WAO-uitkering De partijraad nam met alge mene stemmen een motie aan tegen verlaging van de maximum uitkering WAO voor nieuwe gevallen van ar beidsongeschikt geworden werknemers. Eerder al heb ben de vakcentrales. FNV en CNV. dit onderdeel van de bezuinigingsmaatregelen van het kabinet onaan vaardbaar genoemd Van Thijn probeerde nog de mo tie tegen te houden De Ka merfractie van de PvdA heeft nog geen standpunt, ook al is men „uiterst kritisch" op dit punt Van Thijn waarschuw de dat tornen aan een onder deel van het bezuinigmgs pakket het gevaar meebrengt dat andere regeringspartijen ook gaan tornen aan onder delen die hén niet aanstaan Veeleisend als hij is, wanneer het om perfekte belichting gaat. rust hij lijn auto natuurlijk uit met Hella H4 halogeen koplamp units. Voor dubbel- zoveel-licht. Vraag om gratis produktanloldar an cartoon-atlckar Sluytar b. v Franclacutdraaf 40 Z"o£-t1 41.41. liH Haf. 28) Rita mijn tekening

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3