Westduitse verkiezingen 'olitiek thuislanden gaat uit van ongelijkheid Ithiopische sider ontsnapt an aanslag Liberale leider Genscher oogst veel sympathie lertzog dringt aan op ftreden van Vorster Debat Ford-Carter matte vertoning Spaanse oppositie wil geschillen bijleggen tricia Hearst v jgt zeven jaar ëpcialistenleider India in staat *fn beschuldiging Serti Pranuj weer Thailands iremier Harde aanval op Vaticaan Gevangenisstraf voor Tsjechische pop-muzikanten Strijd Libanon is afgenomen 1DAG 25 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 r )is ABEBA (Reuter, UPI) De Ethiopische leidet majoor gistoe Haile Mariam, is in de nacht van dondffdag op n |ag ontsnapt aan een aanslag op zijn leven, zo heeftde radio e hoofdstad Addib Abeba gisteren meegedeeld. Di majoor, de daadwerkelijke heerser in Ethiopië is, liep sltchts een ronding aan zijn been op. persconferentie betichtte hij i „anarchisten en imperialis- ^Tran de poging. De daders wisten It itkomen, maar de majoor zei er )e van te zijn dat zij zullen wor- »c ppakt. Volgens de majoor, die bijzonderheden over het ge- vertelde, vond de aanslag toen hij van zijn bureau naar jeïging Een van zijn collega's was jüchte verwondingen in het zie- opgenomen. FRANCISCO (UPI, AP) Pa- infc Hearst, de enkele jaren gele- c ontvoerde dochter van Ameri- u ise krantenmagnaat Randolph rst, is gisteren tot zeven jaar mgenisstraf veroordeeld wegens kroof en tot twee jaar wegens ebruik van vuurwapens in sa- erking met een bende misda- "4rs. Maar de federale rechtbank ian Francisco besliste dat beide ?effen tegelijkertijd ingingen zo el Patricia Hearst zeven jaar moet ;n. Rechter William H. Orrock oi laarde dat men tot het vonnis gekomen nadat juffrouw Hearst n maanden lang psychiatrisch on- 'e locht was. DELHI (Reuter) De Indiase ialistenleider George Fernandes isteren in staat van beschuldi- gestefd wegens samenzwering n de regering. Fernandes komt jende maand voor de rechter, wordt de eerste dergelijke zaak een belangrijke oppositie- j iticus sinds in India 15 maanden de noodtoestand werd uit- poepen. nandes, een uitgesproken criti- van de noodtoestand, werd sa- i met 24 anderen beschuldigd samenzwering tot „intimidatie" de centrale regering met midde- van misdadig geweld. De politi- s en zijn medebeschuldigden zou- ti explosieven hebben bemach- d en hebben geïntrigeerd met het .jjl „door het hele land chaos te leppen via een grootscheepse sa- tage van het spoorwegennet en ;eringsgebouwen". Volgens bewoners van h't centrum van de hoofdstad hebbereich echter zware schietpartijen voogedaan. Zij hoorden tenminste zwaa: machine geweervuur en een zwïe ontplof fing. Vermoed wordt daide aanval lers de auto van de Ethbpische lei der onder vuur hebben pnomen en dat zijn escorte terugscbot. Mengistoe is eerste vie-voorzitter van de regerende militare raad die op 3 september 1974 een;ind maak te aan het bewind van leizer Haile Selassie. Met de term „anarchistm" worden in Ethiopië vaak de leen van de ondergrondse Ethiopisch Revoluti onaire Volkspartij (ERPtoangeduid die verantwoordelijk woiten gesteld voor verscheidene actief tegen het militaire bewind. Zo zoden zij de hand gehad hebben in d< stakingen van de laatste dagen bijvele staat sorganisaties, zoals de bnken, ver zekeringsmaatschappijen en super markten. Doorgaans goedingeliche bronnen in de Ethiopische hoofdsad hebben inmiddels verklaard datdonderdag bij verscheidene botsigen tussen' betogers en veiligheidstoepen zeker negen mensen werden loodgescho- ten. De betogers zoudei met stenen gegooid hebben naa de veilig heidspolitie Na de aaslag op ma joor Mengistoe kwamo talrijke ge pantserde voertuigen ear de hoofd stad. Militairen contrceerden perso nenauto's, terwijl jeös met machi negeweren door de sraten patrouil leerden tot op mïdernacht het nachtelijke uitgaanverbod inging. Volgens deze bronnfl was het giste ren rustig in Addis^beba. BANGKOK (Reuer. UPI) Een dag nadat de Thilandse premier Seni Pramoj was jgetreden heeft hij aangekondigd dahij eerste minister zal blijven, maaidan van een ander kabinet. Binneneen week zal zijn kabinet gewijzigl worden. Seni Pra moj trad af nadf felle kritiek opzijn, leiderschap (of ever gebrek aan lei derschap) in vfband met de terug keer van Thiïands oude dictator Thanom Kitfkatsjorn. „Het pro bleem van dföesluiteloosheid zal in het gewijzide kabinet opgelost zijn", aldus'eni Pramoj die nu nog waarnemen premier is. tETORIA (AP. Reuter, AFP) Allfrt Hertzog, leider van de :htse „Herstigte Nasionale Partij" i>n Zuid-Afrika heeft giste- bfi aangedrongen op het aftreden un premier Vorster. A&ta zouden aanvallen noemde H«tzog bangmakerij. Het is ook niet nfiig bang te zijn voor een paar ekleurde Cubanen", die in Angola ychten, aldus Hertzog, die vroeger »inister geweest is. De 300 toehoor iers van Hertzog namen een resolu tie aan waarin ze de missie van dr 1Jrtzog is van oordeel dat de Zuid- ikaanse regering niet nard genoeg treedt tegen de zwarte bevolking. inheemsen begrijpen geweld en zag. Zwakheid verstaan ze niet. De eep erover, dat is de manier om die mensen weer fatsoenlijke ïeemsen te maken. De regering dtobeert de zwarten voor zich te win- Kissinger als anti-christelijk beti- n", aldus Hertzog. telden, n rder verklaarde hij dat Vorster df De Amerikaanse minister van bui- nerikaanse minister van buiter tenlandse zaken zal volgende week ïdse zaken. Henry Kissinger ha een ontmoeting hebben met Sam tmoet om het doodvonnis van Noejomo. de secretaris-generaal van >s (nke in Zuid-Afrika te tekent de SWAPO, de bevrijdingsbeweging m rhalen dat Rusland of China Zid- van Namibië, Zuid-West-Afrika. VATICAANSTAD (UPI) Een in ternationale groep, die zich „de we reldfederatie van atheïisten noemt, heeft gisteren 100 miljoen dollar geëist van de rooms-katholieke kerk. Het bedrag is bedoeld als „schadeloosstelling voor de gruwe len die de kerk gedurende haar bestaan de atheïsten heeft aange daan." Voorzitster van het gezelschap is de Amerikaans-Ierse dr. Madalyn Murry O'Hair. Zij vertelde gisteren in Rome dat de groep een lijst met eisen heeft ingediend bij de congre gatie voor de niet-gelovigen, die door paus Paulus in het leven werd geroepen om een gespreksbasis te vinden met niet-godsdienstigen. In een verklaring zeggen de atheïs ten dat „de toekomst van de kerfc in een door het atheïsme gedomi neerde cultuur zal afhangen van haar handelen vandaag." Dat han delen kan beginnen met het over maken van de 100 miljoen dollar, aldus de wereldfederatie. Andere eisen van de groep zijn: de kerk moet zich in de toe komst buiten de slaapkamers hou den en zich niet langer drukmaken over de baarmoeders van vrouwen. het Vaticaan moet een ten toonstelling organiseren ..van alle martelwerktuigen waarmee zij in het verleden afvalligen de mond snoerde, zoals de „ijzeren maagd", de pijnbank en de duimschroeven de kerk moet haar zakelijke en financiële belangen over de hele wereld openbaar maken. de kerk dient haar infiltratie op de scholen te staken en op te hou den onontwikkelde kinderen te doordrenken met de psychopatho logische stellingen van het chris tendom. Een Vaticaanse woordvoerder heeft de verklaring en de eisen als „ab surd" van de hand gewezen. Een snelle telefonische opiniepei ling, uitgevoerd door het bureau Ro per, wees uit dat Ford het er volgens de Amerikanen iets beter had afge bracht dan Carter. Geen van de kan didaten eiste een regelrechte over winning voor zich op. Carter vond dat ze het allebei wel aardig gedaan hadden. „Wat ik er zo van gehoord heb", aldus Ford, „deden we het wel goed. En als we de volgende keer over de defensie en de buitenlandse politiek praten, zullen we het nog beter doen". Ford voegde eraan toe: „we bevinden ons nu op het be langrijkste moment van de cam pagnes". Verschillende politici en medewer kers van beide kanten vonden dat „hun kandidaat voorlag op de ande re. Het scherpste moment in de nog al vlakke discussie kwam toen Ford vertelde dat hij de integriteit van het Witte Huis had hersteld en dat de problemen nu vooral lagen in het (door Democraten) overheerste Congres. Waarop Carter wees op het Watergate-schandaal en de regering- Nixon. Carter zei verder dat „de heer Ford, voor zover mij bekend, niet een belangrijk programma voor dit land voltooid heeft, uitgezonderd het vermijden van een tweede Wa tergate". Over het algemeen beantwoordden PRAAG (DPA) Vier jonge Tsje- choslowaakse popmusici zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fe** van acht tot achttien maanden omdat ze met hun verboden en sembles „decadente" Westerse pop muziek met psychedelische effecten speelden. Politieke waarnemers verwachten dat de Spaanse oppositie het eens zal worden over een gedeeltelijke acceptatie van de hervormingsplan nen die premier Suarez twee weken geleden bekend maakte. De linkse groeperingen in de Coordinacion De- mocratica, het samenwerkingsver band van de Spaanse oppositie, heeft de voorstellen van de premier verworpen. De christen-democraten en de socialisten staan er echter niet a priori negatief tegenover. De gesprekken binnen de oppositie spitsen zich verder toe op de over heersende positie die de communis ten binnen de democratische coördi natie zouden innemen. Vertegen woordigers van de Spaanse socialis tische partij PSOE liepen donderda gavond weg uit het overleg van de democratische coördinatie toen be sloten werd een communist en een pro-communistische afgevaardigde te sturen naar het overleg met de regionale groeperingen. Ook ter rechter zijde beginnen de politieke groeperingen aansluiting bij elkaar te zoeken nu de Spaanse regering serieus van plan lijkt de De Westduitse liberalen hebben in Hans Dietrich Oenscher een intelligente leider, die weet hoe hij met het kiezersvolk moet omgaan. Wie hem hoort praten, krijgt de indruk dat alles in de Bondsrepubliek gladjes verloopt. Niemand hoeft zich zorgen te ma ken, als de liberale FDP bij de ver kiezingen van volgende week zondag maar genoeg zetels in de bondsdag krijgt. Dan kan zij wezenlijke in vloed blijven uitoefenen op het be leid van de regeringscoalitie met SPD van kanselier Helmut Schmidt. Genscher komt over als een integer politicus. Op lastige vragen geeft hij eerlijke antwoorden, zij het meestal met veel omhaal van woorden. Genscher die zich in de afgelopen twee jaren als minister van buiten landse zaken een goed diplomaat heeft getoond, neemt geen risico. Hij verstaat de kunst, zijn antwoor den zo te formuleren, dat de vra genstellers er begrip voor tonen, zon der dat Genscher hen naar de mond hoeft te praten. Een jonge werkne mer die er zich over beklaagde dat loonsverhoging voor het grootste deel naar de staat gaat. kreeg van Genscher te horen dat de sociale verworvenheden in de Bondsrepu bliek inderdaad steeds meer geld gaan kosten, maar dat het vanzelf sprekend niet aangaat om te doen alsof de staat „iemand anders" is. door J den Boef Na afloop van het debat krijgt Carter een zoen van zijn\rouw en moet Ford het doen met de gelukwensen van een aantal medewerkers. WASHINGTON (UPI, Reuter) Het eerste televisie-debat tussen de Amerikaanse presidentskan didaten Ford en Carter is geen opwindende gebeurtenis geworden Beide mannen gedroegen zich nogal voorzichtig, waardoor het echte politieke vuurwerk uitbleef. beiden de vragen alsof zij gerepe- zou eindigen werd Carter onderbro- teerd hadden en weiden wat uit over ken door het uitvallen van een ge- hun al lang bekende standpunten, luidsversterker. Na bijna een half Negen minuten voordat het debat uur was de zaak hersteld. MADRID (UPI, AP, Reuter) Vertegenwoordigers van verschil lende Spaanse oppositiepartijen zijn gisteren met elkaar om de tafel gaan zitten om hun meningsverschillen over de hervor mingsplannen van premier Suarez bij te leggen. Niet uithalen Genscher slaagt er ook in te vermij den, naar de rivaliserende partijen uit te halen. Daarmee weet hij te voorkomen dat hij niet op één hoop wordt gegooid met leidende chris ten-democraten en sociaal democraten. die elkaar te pas en te onpas om de oren slaan. Op de vraag of de FDP na de verkiezingen van volgende week zondag eventueel be reid zou zijn, met de CDU van Hel mut Kohl en de CSU van Franz Josef Strauss te gaan samenwerken, antwoordt hij dat de oppositie niet minder democratisch is dan de rege ringspartijen en dat er niet aan ge twijfeld mag worden dat zij rege ringsverantwoordelijkheid kan dragen. Niettemin heeft Genscher's partij zich vastgelegd op een voortgezette samenwerking met de SPD van Schmidt en Brandt. Voordat in de deelstaat Baden-Württemberg Landdag-verkiezingen werden ge houden, leefde bij talrijke liberalen de gedachte dat zij er mogelijk goed aan zouden doen om bij de verkie zingen van dit jaar niet van te voren te zeggen, of zij met de sociaal democraten dan wel met de chris ten-democraten in zee zouden gaan. democratie door te voeren. Vier ex- ministers hebben besloten hun poli tieke groeperingen bijeen te voegen. Onder hen bevindt zich de liberale ex-minister van binnenlandse zaken, Fraga Iribarne. Binnenkort hoopt de nieuwe politieke combinatie haar program bekend te maken. De Spaanse politie heeft gisteren de opdracht gekregen voor aanstaande maandag extra veiligheidsmaatregelen te treffen in verband met dan te verwachten de monstraties. Maandag is het een jaar geleden dat vijf Baskische vrijheids strijders geëxecuteerd werden. In Baskenland is opgeroepen tot mas sale stakingen en demonstraties. Hoewel de regering de demonstra ties verboden heeft, schijnt de poli tie opdracht te hebben gekregen niet gewelddadig op te treden tegen de betogers. De staking van 3500 postbodes die in Madrid is begonnen heeft zich gis teren over het land uitgebreid. In Bilbao en Malaga legden honderden werknemers bij de posterijen het werk neer om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Verwarring De stembusstrijd in Baden- Württemberg had voor de FDP een testcase kunnen zijn. De liberale lei ding in de deelstaat maakte er geen geheim van fat zij veel voelde voor samenwerking met de christen- Hans-Dietich Genscher democraten van premier Hans Fil- berger. In de deelstaat, maar vooral daarbuiten bleek echter zo veel ver zet tegen dit voornemen te bestaan, dat het moest worden opgegeven De verwarring, die hierdoor ont stond was zo groot, dat de FDP in Baden-Württenberg een nederlaag leed. De leiding van de FDP in Bonn concludeerde uit het verkiezingsre sultaat, dat de FDP zo snel mogelijk duidelijk moest zijn over de keuze van een toekomstige coalitie partner. Dekeus vile toen bijna on vermijdelijk op de SPD met welke partij de FDP sinds 1969 niet zonder succes had samengewerkt. Meer dan in 1972, toen kaselier Willy Brandt en vice-kanselier Walter Scheel (de huidige president van de Bondsre publiek) bijzonder nauw met elkaar samenwerkten, toont de FDP echter een eigen gezicht, zonder dat zij zich tegen de SPD afzet. Belangrijke rol Daar komt nog bij, dat de SPD beseft dat het wel eens van de ver kiezingsresultaten van de liberalen kan afhangen, of de huidige coalitie onder leiding van Schmidt een meerderheid in de Bondsdag zal be houden. Desociaal-democraten hou den er ernstig rekening mee. at zij zetels zullen verliezen aan de chris ten-democraten en dat alleen de FDP de coalitie in Bonn kan redden, als het verlies van de SPD nog gro ter uitvalt dan op het ogenblik al mogelijk wordt geacht. Het is goed mogelijk dat kiesgerech tigden, die niet op de SPD van Schmidt willen stemmen, maar het voortbestaan van de coalitie even min op het spel willen zetten, hun stem aan de FDP zullen geven. Niets is bij deze verkiezingen echter met enige zekerheid te zeggen, zelfs niet over de uitwerking van de populari teit van Genscher. naar men zegt met name bij de vrouwen die evenals de jongeren op 3 oktober eenbelangrijke rol zullen spelen. Enkele weken geleden verzuctte een liberaal politicus: „eigenlijk vinden alle Duitsers de FDP sympathiek. Maar of de mensen ook in het stem hokje een kruisje achter on zullen zetten, dat is altijd nog heel wat anders." !oor Harm Lamfrrts e grote apartheid i geen oplossing voor welk probleem van i uid-Afrika dan ookomdat het een poging is de fundamentele igelijkheid in dat and wettelijk vast te leggen, dit beleid is ,e)oor de blanken nieontwikkeld om de Afrikanen gelijke kansen geven, maar omogen positie veilig te stellen. 1968 zei Vorster tegn zijn kiezers: tatuurlijk, de zwarth werken voor is Dat zullen zij og generaties rig blijven doen ondanks het leaal van een vol'dige scheiding at wij hebben Ietfreen weet toch at het zo blijft." dat datzelfde jar merkte hij ook „Waar het or gaat- »s dit: wij ebben hen nodig^ndatzij voor ons 'erken, maar heteit datzij voor ons erken kan noo! betekenen dat de warten politiek rechten kunnen ei- en, niet op ditnoment, noch in de Bekomst. Alsvij dat accepteren, ekenen wij o«* eigen doodvonnis. zijn zich in aparte bantoestaten te ontwikkelen. Dat is niet zoals we het graag zouden willen. Het is een vorm van versnippering die we niet had den gewild als we die hadden kun nen vermijden. Maar met het oog op de druk die op Zuid-Afrika wordt uitgeoefend, kan er echter geen twij fel over bestaan, dat dit uiteindelijk gedaan moet worden, waarmee we voor de blanke man zijn vrijheid kopen en het recht te blijven domi neren in wat zijn land is. waar zijn voorvaders zich gevestigd hebben." Dat zei hij op 4 april 1961 in het Iet maakt gert verschil of zij in de parlement in Pretoria. Vandaag zul- van het huidige verzet zal onnoeme lijk meer slachtoffers eisen dan ten tijde van Sharpville. De afgelopen maanden zijn honderden mensen ge dood. Tenzij er een radicaal andere politiek komt, zullen het er vele dui zenden worden. In zijn autobiografie heeft Lutuli er voor gewaarschuwd: „Ik ben geen man van dreigementen, maar als mijn volk inziet met welk een ongehoord brutale aanmatiging het hier te doen heeft en dat ziet het inderdaad in dan zal het han delbare volk waarmee de regering nu te maken heeft een onherkenbare verandering ondergaan. De leugen is al te groot. Je kunt niet voortdurend een hele bevolkingsgroep be driegen." Iedere dag heeft Lutuli meer gelijk gekregen en iedere dag heeft de blanke regering er nieuwe regels bij bedacht om de apartheid te vervol maken. Een lange stroom wetten re gelen het leven van de zwarte Afrika nen tot in de allerkleinste details. Nu breken ze met geweld uit dat web. leden of in thuislanden verblij- en. onder geo enkel beding krijgen ij rechten ifons gebied." 'erwoed lie uitspraen lagen helemaal in de ijn van zijjvoorganger Verwoerd. In 971 had Vrwoerd het al heel duide- 'jk gezeg: ..de bantoe zal in staat len de Zuidafrikaanse leiders het niet meer zo ondiplomatiek zeggen. N6d6rlddQ maar ze bedoelen nog altijd het zelfde en de zwarten weten dat. Daarom komen ze nu massaal in verzet, zoals ze dat in de jaren zestig deden De leiders van toen zitten levenslang uit op Robbeneiland of zijn overleden, zoals Nobelprijswin naar Albert Lutuli. Het neerslaan De komende onafhankelijkheid van de Transkei zal het tij niet meer kunnen keren. Beter dan wie ook weten de Afrikanen in de Transkei zelf het beste wat die onafhankelijk heid voorstelt. Nog altijd is daar proklamatie 400 van kracht, een speciale wet voor de noodtoestand, die ingevoerd werd in 1960 toen de bevolking in opstand kwam. Bij de eerste verkiezingen in Transkei leed chief Mantanzima een gevoelige nederlaag. De mensen stemden in grote meerderheid op de Democratische partij die de nieuwe grondwet afwees en apartheid be streed. Die grondwet moet garande ren dat ook in Transkei Zuid-Afrika toch het laatste woord houdt. Hoe wel Matanzima bij de verkiezingen verslagen werd, werd hij toch in het parlement tot premier gekozen. De Zuidafrikaanse regering wilde deze trouwe vazal in Transkei aan het bewind zien en daarom stemden de door de blanke regering benoem de parlementsleden voor Matanzi ma. Later is Matanzima zich wat zelfstandiger gaan opstellen tegeno ver Vorster. maar die raakte daar natuurlijk niet meer van onder de indruk. Waar was de premier van Transkei immers zonder Vorsters steun geweest? Niet levensvatbaar Heeft Transkei politiek gezien geen zonnige toekomst, ook economisch zijn de vooruitzichten somber. Nu al moet de helft van de nodige mais. hoofdvoedsel in Transkei, ingevoerd worden. Er zijn een paar fabrieken en een irrigatieprojekt, maar die bie den slechts soelaas voor enkele dui zenden mensen, niet voor de paar miljoen die er nu al wonen en de miljoenen die er verondersteld worden straks te leven. Transkei is zelfstandig niet levensvatbaar en het is ook niet de bedoeling dat het dat wordt. Zuid-Afrika wil dat de bantoestans zonder het grote 'moe derland' niet in leven kunnen blij ven. Het gaat er immers om de posi tie van de blanken veilig te stellen? Alan Brooks, voormalig lector in het staats- en bestuursrecht van de uni versiteit van Kaapstad en nu banne ling in Engeland, heeft geschreven (Kairosberichten 1976-2): In zekere zin zijn de bantoestans net zo oud als Zuid-Afrika zelf. Toen in 1910 de Unie van Zuid-Afrika werd gevormd door het samengaan van de twee Britse koloniën met de twee Boeren republieken was de inheemse Afri kaanse bevolking al beroofd van het grootste deel van hun land De Afrikanen verloren hun land en daarmee hun vrijheid". Geen grond Tot voor 1913 was het voor de Afri kanen nog mogelijk geweest in som mige delen van Zuid-Afrika grond te kopen, maar de Land Act van 1913 maakte daar een eind aan. Die wet bepaalde dat in totaal 7,5 procent van het Zuidafrikaanse landop pervlak bestemd was voor de zwarte Zuidafrikanen, die toen al zestig procent van de bevolking uit maakten. In 1936 verloren de Afrikanen in de Kaap hun laatste beetje politieke invloed doordat hun beperkte kies recht ook nog verdween. In ruil daarvoor kregen ze er land bij. De Bantoe Land- en ontwikkelingswet bepaalde dat in de toekomst de Afri kanen over bijna veertien procent van de grond zouden kunnen be schikken. Nu. veertig jaar later, moet er nog altijd grond op basis van die wet aan de Afrikanen overgedragen worden. Maar ook al gebeurt dat, het zal niets oplossen. De Zuidafrikaanse economie is ongedeeld. De blanken willen hun welvaart in stand houden op basis van de zwarte ar beidskrachten. die ze in ruil daar voor willen afschepen met thuislan den, die geen levensvatbaarheid hebben. Zo'n politiek is al te door zichtig. Ze krijgen nu de rekening steeds nadrukkelijker gepresen teerd. (Dit is het laatste van twee artikelen over de 'thuislanden-politiek' van Zuid-Afrika; het eerste stond in de krant van gisteren) BEIROET (Reuter. UPI) De ge vechten in Libanon waren gisteren minder hevig dan in vorige dagen De verbetering in de situatie wordt toegeschreven aan de verklaring van de Palestijnse leider Jasser Arafat dat zijn troepen een bestand in acht zullen nemen en aan het feit dat de Ramadan, de Mohammedaanse vas tenmaand. ten einde loopt De mos lims vieren dan feest De donderdag in functie getreden president Elias Sarkis probeerde gis teren de christelijke leiders ertoe over te halen het door Arafat aange boden bestand te aanvaarden. De rechtse voorman Pierre Gemayel verklaarde het bestand echter een komedie te vinden. Arafat heeft ook bij de vorige 54 bestanden nooit woord gehouden, aldus Gemayel. In middels is Sarkis verhuisd naar het presidentiële paleis in Baöbda. Zijn voorganger. Soeleiman Franjieh, verliet dit paleis enige maanden ge leden wegens voortdurende beschie tingen door de linkse moslims Hoewel alle bij het conflict betrok ken partijen Sarkis hun steun heb ben betuigd, slaan politieke waarne mers de kansen dat de president een regeling voor het verdeelde Libanon bereikt niet erg hoog aan. Het is de vraag of de christenen bereid zijn in te gaan op de eisen van de moslims voor een herziening van het politieke bestel in Libanon Een bijkomend probleem is de verdeling van Liba non. Twintig procent is in handen van de christenen, twintig procent in handen van de moslims en de Pales- tijnen terwijl de rest van het grondgebied door de Syriërs bezet is

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7