e zoveelste koerswending van en vreemde partij Wat er mis kan gaan bij ontwikkelingshulp deTijd.. Een moeder wil dit nieuwe blad niet missen. CPN maakt weer ruzie met de Russen )uisenberg: Werkqevers HK slaan dóór' De terugkeer van Pa Pinkelman I I I I I I I Weekblad Nieuwe mogelijkheden ni'et altijd gebruikt Ongelijkheid kan problemen scheppen Thuis bevalt best. Hoe doen andere moeders dat nou? Plassen,wassen,verhaaltjes, knuffel, glaasje water, aaitje en weer een kusjeen dan Ik ben het oktober-beest. Ik ben zacht, En wat zegt dokter Spock? De snelste manier om abonnee te worden is even de telefoon te pakken: 020-5411345, toestel 215.Tussen 9.00 en 5.00 uur. U kunt ook de bon invullen. fl I I I Heel het lieve leventje in J 'i „Wij en Onze Kinderen" ROAG 23 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET een medewerker egt dat niets veranderlijker is dan het weer. heeft zich nog verdiept in de taktische wendingen van communistische jen Op dat front valt meer te beleven dan het KNMI ooit pellen kan. Daarom blijven communistische partijen voor iitenwereld moeilijk te volgen. jk de laatste maanden de aan- dat de verhouding tussen de n de Russische communisten eweg verbeterde. In het id De Waarheid werd de Sow- ie weer eens ..de natuurlijke moot van alle nationale tn in Nederland" genoemd. It de Russen graag horen Ook i Russische dissidenten, zoals rbeeld de atoomfysicus Sacha- De Waarheid zeer fel aange- j| andere communistische par- ifstand namen van hun Rus geloofsgenoten. zoals bijvoor de Franse CP. schoof de CPN n de richting van Moskou op. e felle ruzies die Russische en andse communisten achter de dden. was dit een verrassende ikeling. nog voordat de buitenstaan- van hun verbazing bekomen voorzichtig de hofmakerij van N aan het adres van de Russen r afgelopen Op de laatste par uursvergadering van de CPN. en 11 september jl. in Amster- werd de Russen van allerlei toegevoegd. Vooral de grijze ntie van de CPN. ere- tter Paul de Groot, weerde laarbij. Hij verweet Russische iedschrijvers (jaren na dato taan ..duisterlingen" en ..vuil- rers" te zijn. en sprak over ..laf- methoden die vanuit ..het (dat is de Sowjet-Uniei n gebruikt" Het is dus weer leles tussen de CPN en de ADVERTENTIF Exclusief interview met de PvdA-minister van finan ciën. Óver zijn nieuwe be groting ('Geen populair verhaal, wel realistisch'), over de VAD ('Intrekken? Uitgesloten. De werkgevers overdrijven driftig') en over zijn partijgenoten ('Ik lijd eronder als ze mij fascisme verwijten') AR-voor- zitter De Boer: Laten we het met het CDA dan maar wagen' Christen in de DDR waarom de dominee zich verbrandde Stripfiguren van dertig jaar leleden herleven via de TV Pa Pinkelman en Tante Pollewop Hun schepper Carol Voges 'Ik zag met een schok dat ik mijn eigen ouders had uitgetekend ToneelFrederik van Eeden in de snelkookpan Jan Mulder 'Voetbal gaat harder achteruit dan de slechtste munteenheid' Bon voor proefabonnement I 5 weken de Tijd voor 5 gulden. Zonder postzegel renden aan de Ti|d. Antwoordnummer 6. Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: f 2. bonnemenlen. tel. 020 - 23 39 Menigeen heeft zich het hoofd gebro ken over een verklaring voor de toe nadering tussen CPN en Moskou. Dat de Russen het plezierig vonden als de CPN zich weer onder Moskou's vleugels zou scharen spreekt vanzelf De huidige toestand, met al die, ..zelfstandige" communistische par tijen. is de Russen een doorn in het oog Maar de CPN had daarbij, leek het. weinig te winnen. „Nationale" partij Al jarenlang doen de Nederlandse communisten hun best als ..nationa le" partij erkend te worden, die op de bres staat voor democratie en gees telijke vrijheid. Het begon er naar uit te zien dat ze daarmee succes hadden. Steeds minder vaak werd de CPN aangeduid als de ..spreektrom pet" van Moskou Door de koerswij ziging in Russische richting kwam dit in gevaar. Zo deden de onbekook te aanvallen in De Waarheid op men sen als Sacharow. Solzjenitsyn en Amalrik er minstens aan twijfelen of de CPN wel zo'n voorstander is van democratie en geestelijke vrijheid als men zelf beweert. Door de Sow- jet-Unie op te voeren als de ..natuur lijke bondgenoot" van de Neder landse arbeidersklasse, werd de in druk gewekt als zou de CPN weer in Russisch vaarwater komen Verlies voor de CPN aan ..nationale" identi- titeit dus. waar weinig winst tegeno ver leek te staan. Toch was deze koerswijziging bij na der inzien niet zo gek bedacht De CPN moet hebben uitgerekend dat zij juist wel veel winnen en weinig verliezen kon Naar nu blijkt heeft de CPN zich misrekend Hetgeen de re den is dat deze partij zich nu weerzo fel tegen de Russische communisten teweer stelt. Uitstapje Om dit te begrijpen is een klein uitstapje in de CPN-historie nodig Zeker voor de oudere communisten is de Sowjet-Unie altijd het beloofde land geweest Welke ook Stalins mis daden geweest zijn tdie overigens in de CPN altijd zijn gebagatelliseerd de Russen bleven in een geur van heiligheid. De Sowjet-Unie was het eerste land waar een socialistische revolutie was gelukt en de Russen hadden het Jeeuwedeel opgeëist van de oorlog tegen Hitler's Duitsland. Voor ..echte" communisten was een breuk met Moskou dan ook vrijwel ondenkbaar. Wie dat deed keerde zich tegen de ..natuurlijke bond genoot van de arbeiders, waar ook ter wereld". Toen de CPN-leiding. in de loop van de zestiger jaren, zich steeds meer tegenover de Sowjet-Unie en de Oosteuropese landen opstelde ien daarmee ui'eindelijk alle banden verbrak' k ude dit tol verzet in deze part: Daarmee werden korte met- t' gemaakt. De leiders ervan izoals de journalisten Baruch en Klinken berg! werden, met anderen <o.a. het vroegere Tweede Kamerlid Tj Ja- een. uit de CPN gezet De uitgestoten Sowjet-vrienden zou den echter niet in hun lot berusten. Zij richtten (waarschijnlijk met Rus sische steum het blad Communis tische Notities" op. dat nog steeds verschijnt en waarin de CPN regel matig duchtig de oren gewassen wordt Ook op andere fronten bleven ze actief, bij voorbeeld in de Vereni ging Nederland-USSR (NU), het door deze vereniging gestichte reisbureau VERNU of de Vereniging Nederland- DDR Echte last ondervindt de CPN niet van deze verenigingen. De CPN- invloed is de laatste jaren onmisken baar toegenomen, in de vakbewe ging. onder studenten en wel zijnswerkers Toch is het Voortbe staan van dergelijke groepeft voor de CPN-leiding een bron van voortdu rende ergernis De CPN noemt zich een marxistisch-leninistische partij De ervaring leert dat deze leer op wel honderd manieren kan worden uit gelegd: een Russische, een Chinese, een Joegeslavische. een Italiaanse, enz. Niettemin blijft vrijwel elke af zonderlijke communistische partij volhouden dat zij de enige echte waarheid in pacht heeft. Concurre rende groepen die zich op dezelfde leer beroepen kunnen dus onder geen voorwaarde worden geduld Daarom worden deze concurrenten door de CPN ten felste bestreden: zo in ons land maoïstische organisaties als Socialistische Partij fjSPi en KEN. of de Moskou-gezindq'Baruch- aanhangers. Deze laatste groep hield voor de CPN het gevaar in van de oprichting van nóg een cpinmunis- tische partij, een pro-Ru§£lsehe dit keer Het verlangen een einde te maken aan de activiteiten van de Baruch- groep. van NU en VERNU ?h van de vereniging Nederland-DDR. is de di- rekte aanleiding geweest voor de toenadering tussen de CPN en Mos kou. De CPN-leiding immers.meende dat de Russen, door directe of indi recte steun het voortbestaan ervan mogelijk maakten. In de gesprekken tussen Russische communisten en de CPN.Rebben de Nederlanders dan ook de'qfs gesteld dat de Russen fiun relatief .met deze organisaties zouden verbreken. Als de Russen daartoe bereid zouden zijn. was de CPN op haar btiurt gene gen om de betrekkingen mét de Rus sen te normaliseren". ,1 Zo'n ..normalisering" hielqjt.meende de CPN-top. voor de Nederlandse communisten weinig risico's in. De Franse en Italiaanse communisten bij voorbeeld hebben ..normale" be trekkingen met de Russen, maar sla gen er tegelijkertijd in hun onafhan kelijkheid van Moskou te handha ven De ..normalisering" van de be trekkingen met de Russen beteken de dan ook voor de CPN nauwelijks een concessie Maar in ruil daarvoor zou deze partij van de .hinderlijke concurrentie van de Baruch-groep en van andere organisaties bevrijd zijn. Niet ingegaan De Russen zijn hierop, $aar thans Paul de Groot. blijkt, niet ingegaan Zij hebben waarschijnlijk van de CPN meer te gemoetkomingen verwacht dan waartoe de Nederlandse communis ten bereid waren Hetgeen de CPN ertoe bracht aan de toenaderingspo gingen een plotseling einde te maken. De CPN scheldt weer op de Russen en hun vrienden in Nederland. De Baruch-groep bestaat uit ..infiltran ten" en is ..zieltogend". Paul de Groot duidt leidende figuren uit VERNU en Vereniging Nederland- DDR aan als ..allerlei louche figuren die zich voor vrienden van de Sow jet-Unie of de DDR uitgeven". Eén van die ..louche figuren" isNU-leider Wim Hulst die enige jaren geleden een hoge Sowjet-onderscheiding ontving Ook een in een Russisch wetenschappelijk tijdschrift tal weer jaren geledeni gepubliceerde kritiek op de mémoires van Paul de Groot wordt er thans met de haren bijge sleept om aan te geven hoe verwer pelijk de methoden van de Russen wel zijn. De koerswijziging ..in de richting Moskou" (door de CPN over igens. hoewel feitelijk doorgevoerd, niettemin officieel nooit erkendi is kennelijk weer ten einde Voorbij Terwijl de CPN zo de Russen op nieuw publiekelijk aan de schandpaal nagelt, doet ze tegelij kertijd pogingen zich in Nederland weer meer aanvaardbaar te maken. Partijvoorzitter Hoekstra laat weten dat ..de tijd van alleen maar kanke ren op alles wat verkeerd is. voorbij is' De CPN moet er. aldus de voor zitter. naar streven ..een nieuwe poli tiek tot stand te brengend Ónze beoordeling is erop gericht een stu wende positieve rol te vervullen. Waar goede ideeën -haar voren ko men. hoe pril ook. willen wij opstu wen tot concrete, positieve daden Van onze redacteur wetenschappen WAGENINGEN Ontwikkelingshulp zou zo eenvoudig kunnen zijn. Je legt een afgelegen dorp open door ze een goede wegverbinding met de buitenwereld te verschaffen. Je introduceert betere landbouwmethoden, zodat er meer geoogst wordt en de extra opbrengst (dankzij die weg) ook elders kan worden afgezet. Je helpt gezondheidszorg en onderwijs een beetje van de grond. En dan moeten de mensen het verder zelf doen. Zo'n dorpsgemeenschap moet dan de schouders er onder kunnen zet ten. en gezamenlijk gebruik maken van de nieuwe mogelijkheden tot ontwikkeling en ontplooiing. Het zou zo eenvoudig kunnen zijn. Maar meestal lukt het zo niet. In een soort samenleving waarvan je zou denken dat het moet kunnen lukken, is socioloog B. G. Grijpstra gaan uitzoeken wat er dan misliep Hij promoveerde gisteren in Wage- ningen op het verslag van zijn bevin dingen: Gezamenlijke inspanning in de ontwikkeling van het platteland van Sarawak. Maleisië. Bij veel stedelingen, aldus dr Grijp-- stra. leeft een idealistisch en roman tisch beeld over het ..goede leven" op het platteland Aan agrarische ge meenschappen worden eigenschap pen toegeschreven als harmonie, on derling vertrouwen en de bereidheid om zich voor elkaar in te zetten. Dat beeld bestaat niet alleen in westerse landen. Ook de stedelingen in ont wikkelingslanden hebben vaak deze voorstelling van de plattelandssa menleving. waarin soms overigens hun ouders nog zijn opgegroeid. Redenerend vanuit deze veronder stelling menen velen dat coöperaties het ideale middel zijn om tot ontwik keling van het platteland te komen Wanneer de overheid maar enkele wettelijke, financiële en materiële maatregelen treft, dan doet de aan geboren neiging van plattelanders tot samenwerking de rest en zij». doorslaande successen te verwach ten. De praktijk leert anders De mislukkingen van coöperaties zijn vele. de successen gering. Dr. Grijpstra richtte zijn onderzoek op een Dajakstam in Noord-Borneo. waar de uitgangssituatie gunstig leek. Hun samenleving wordt geken merkt door een grote gelijkheid in economische en sociale positie tus sen de leden en door een naar ver houding lage bevolkingsdruk. Zijn conclusie is dat de periode direct na het openleggen kvan zon ge meenschap juist 'bijzonder onge schikt is voor de vestiging van nieu we samenwerkingsverbanden De dorpelingen, die gewend waren iede re andere dorpeling als gelijke te beschouwen, constateren dat enke len sneller en beter gebruik weten te maken van de nieuwe mogelijkhe den. De achterblijvers bekijken dat proces met wantrouwen en jalouzie. Omgekeerd verdwijnt bij de mensen die hun positie weten te verbeteren door onder andete het verbouwen van handelsgcwassen. een betrek king buiten de landbouw, of een klein winkeltje de lust om mede- dorpelingen behulpzaam te' zijn. In een aantal dorpen bleek een der gelijke ontwikkeling niet onmiddel lijk op te treden Bijna altijd was zo'n gunstige afwijking te herleiden tot de aanwezigheid van een enkele energieke en wijze persoonlijkheid, die de dorpelingen wist te bewegen hun onderlinge geschilpunten op de achtergrond te laten. Dat kon een missionaris zijn. een ontwikkelings werker van de overheid, of een dorpshoofd met de buitengewone gave. zijn mensen te leiden zonder hen te irriteren. Maar een blijvende oplossing was dat niet. De periode waarin zo'n leider het mooi wist te houden, bleek beperkt. Dr Grijpstra gelooft dat er één of meer generaties voor nodig zullen zijn voordat deze Dajaks gewend zijn aan een zekere ongelijkheid. ..Mogelijk richten zij dan meer de aandacht op een collec tieve achterstand ten opzichte van andere bevolkingsgroepen dan op onderlinge geschillen, en sluiten zij zich alsnog aaneen Dr Grijpstra pleit ervoor, bij de aan stelling van ambtenaren belast met ontwikkelingsactiviteiten niet alleen te selecteren op technisch en admi nistratieve kennis en efvanng Juist sociale vaardigheden zouden het zwaarst moeten wegen. De ontwik kelingswerkers hebben de taak. wen sen en mogelijkheden van de bevol king te laten aansluiten op de ma nier waarop de overheid hulp kan verlenen, en omgekeerd. Verder moeten zij gemeenschappen en men sen begeleiden in het proces van ontwikkeling Mogelijk kunnen zo de perioden van verlammend individu alisme zoals hij die op Sarawak aan trof. worden verzacht en bekort Voorts keert de CPN-voorzitter zich tege de in zijn partij aanwezige ten- denzen van sectarische afgesloten heid. vaak van zelfgenoegzaam heid". De CPN wil zichzelf op één lijn gesteld zien met de Italiaanse com munisten. Zij wil dus in de regering, in ,.een regering van nationale een heid". een regerirtg die in staat moet zijn ..om in elk geval de hoofd- vraagstukken waar de werkers van os land voor staan aan te pakken, uitgaande van het algemeen Neder lands belang Wil een dergelijk streven ooit enig succes hebben dan is het minstens noodzakelijk dat de Partij van de Arbeid bereid is de CPN als een mogelijke partner in een regeringscoalitie te zien Daarvan is tot nu toe geen sprake, al zijn er in de PvdA hier en daar minderheden (in Alkmaar en Amersfoort) die zich daarvoor uitspre ken PvdA-voorzitster len van den Heuvel heeft in het blad ..Roos in de Vuist", gezien de opstelling van de CPN. iedere mogelijke .samenwerking met die parte van de hand gewezen. De CPN zegt nu dat mevrouw Van den Heuvel zich schuldig maakt aan ..een verkeerde beoordeling" en ..cliches en goedkope slogans' over de CPN her haalt.De CPN biedt zelfs aan ..een ge sprek met haar en anderen over deze zaken" te voeren dal ..wellicht ophelde ring kan brengen. Geen indruk Tot zover is het al vriehdelijkheie uit de CPN-koker Toch is het niet aan te nemen dat de PvdA daarvan erg onder de indruk zal komen Naar hel zich laat aanzien maakt de PvdA het kabinet-Den Uvl tot inzet van haar verkiezingscampagne De ze partij kan zich dan ook nauwe lijks gelukkig tonen als de CPN. sprekend over regeringsverantwoor delijkheid. zegt dat het noodzake lijk is deze ..niet langer in handen te laten van hen die slechts de multi nationals en de bewapenaars willen dienen." Ook al worden Den Uvl en de zijnen hier niet met name ge noemd. men kan zich moeilijk voor stellen dat die niet bedoeld worden Voor zover de CPN voorstellen doet voor een betere regeringspolitiek le vert ze een ondoorzichtig ratjetoe. De crisis kan worden overwonnen door ..vermindering van de bewape ningsuitgaven". door ..verlenging van de vakanties, verkorting van de werktijden verbeteringen in ploe- genstelscls Aldus CPN-voorzitter Hoekstra Verder is bekend dat de CPN ..de neo-koloniale ontwikke lingshulp wil aantasten (terwijl ont wikkelingshulp juist een PvA- stokpaardje is» en de ..winsten van de grote monopolies" wil ondermij nen Van de gelden die op die manier zouden vrijkomen zou dan zowel de koopkracht kunnen worden opge voerd als de collectieve voorzienin gen in stand gehouden kunnen worden Optimistisch De CPN is nog optimistischer dan de VVD en biedt een vrolijk toe komstbeeld Maar het valt moeilijk vol te houden dat zij hiermee een bijdrage levert aan het ..onder de huidige omstandigheden construc tief en in eenheid met anderen op lossingen zoeken voor de grote pro-, blcmcn van deze lijd Hetgeen de CPN belooft te doen Wie alle wensen en verlangens bij elkaar optelt en vervolgens de in druk wekt dat middels eenvoudige handgrepen ide bewapeningslasteni de benodigde gelden bijeengebracht kunnen worden, heeft een aardige leuze voor een verkiezingscampag ne. maar een slecht uitgangspunt voor het dragen van regeringsver antwoordelijkheid De CPN zou er daarom goed aan doen echt eens bij haar Italiaanse zusterpartij in de leer te gaan Zij zou dan vast niet aankomen met het thans gelanceerde mallotige idee dat de vakbeweging regeringsver antwoordelijkheid zou moeten ne men Tot welke ellende dat leidl is in Oost Europa wel gebleken Zelfs bij een regering die uit vrienden van de vakbeweging bestaat, dient deze haar eigen verantwoordelijkheid te houden De vakbeweging is verte genwoordigster van een deelbelang, dal van de arbeiders en geen vijfde rad aan de regeringskar ADVERTENTIE Waarom wil meer dan de helft van de neder- landse vrouwen in eigen slaapkamer bevallen? Het antwoord komt uit een onverwachte hoek: een bioloog ontdekte dat we in die spannende uren dicht bij de natuur staan. Lees het in „Wij en Onze Kinderen". Daar sta je dan midden in de nacht. Toegeven of maar laten brullen? Daarover praten moeders met elkaar in „Wij en Onze Kinderen". Want: samen weten moeders meer. eindelijk het licht uit Wist u dat al die poespas eigen lijk heel goed is? Lees dat in „Wij en Onze Kinderen" vriendelijk, trouw en makkelijk te maken. Lr staan nog veel meer leuke zclf-ntaak ideccn in „Wij en Onze Kinderen". Vieze woorden horen erbij, maar hoe reageer je? Lachen, bestraffen of net doen of je niks hoort? Dr. Spock geeft antwoord in ..Wij en Onze Kinderen IkahmMTttiiiiip. Wi| en ()n/e Kinderen" Naam iil27')|XTm.uwxl tiadeNadeimtan in nyeldetxl.ijingtixl 'nu Straal vi.uk ra. vil ih\iiuvu |aur ahnnnciixnl v alt f 33.— I viadvpovi inluvtnivtth.dfjüiir ahonnenxiit vaiif ItvStl ik v» ai lil tip ik' akvplgin ik.i.ul Aaiikniiv.il vv al gewen»! ui irtlt Ui ril lpla.lt' Sftiliftk'/el ■IvnmuHoji zonder i/vyel aan \V|| en )n/e Kinderen wi nulnummer 3K1 llaatfeiti

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9