Maak nu kennis met de nieuwe Harmony kollektie. u Lanine Uit de weekbladen m- Etalage Capriolen Martelingen Duisenberg Watergate Tien kilo heroïne gevonden in auto met drie Chinezen Losgelopen wiel doodt meisje (15) Defensie Sollicitatie DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 I TROUW/KWARTET PSRH Vrij Nederland: Hans Smits geeft ln Vrij Nederland een commentaar op de troonrede. „Het is niet meer dan een etalage, waarin de gewenste spreiding van inkomen, macht en kennis en zeg genschap voor het volk wordt uitge stald. Je mag er naar kijken, maar aankomen niet". Bibeb sprak met Jan Schaefer staatssecretaris van volkshuisves ting. Schaefer praat over zichzelf, zijn jeugd, zijn milieu en over pre mier Joop. „Joop is geen gladjakker, waarmee je alle kanten uit kan. Wat Joop fikst fikst niemand. Een grote tovenaar", aldus Schaefer. Prof. van Dam, beleidsadviseur bij het ministerie van ontwikkelings hulp, is een machtig man in Surina me. Namens Nederland verdeelt hij in dit land met zijn 300.000 inwoners 3.2 miljard gulden. Hij is niet te spreken over wat we in deze voorma lige kolonie hebben achtergelaten. „Dat is afschuwelijk, niet om trots op te zijn". „Er is in de wereld geen land met zoveel gevangenen per 10.000 inwo ners. In 1970 waren het er 2215. Ner gens is zo vaak de doodstraf uitge voerd". We hebben het over Zuid- Afrika. VN wijdt een artikel aan het Zuidafrikaanse verzet. Verder in VN „het complot tegen Van Kemenadeeen fragment uit de boeken over het „trauma van München" in 1938 door prof. dr B. W. Schaper en „de joodse lotsge- meenschap bestaat bij de gratie van het anti-semitisme" door Renate Rubinstein. lieuvervuilers. Hoefnagels ziet moge lijkheden voor nieuwe wetten. lij nen die leven en dood onderschei den. gif en lucht". Van der Lek weet niet hoe en waar je het strafrecht zou kunnen inschakelen. „Misdadigers zie ik niet", zegt hij. „Het systeem is een misse zaak". Elseviers Magazine: „De financiële capriolen van het ka binet-Den Uyl". Elsevier besteedt uitgebreid aandacht aan de miljoe nennota. „Het kabinet heeft voor de smaakmakers van de vakbeweging al lang de gunst van de twijfel ver speeld. Dat maakt de regering Den Uyl onzeker." Prof. dr. L. de Jong heeft deel zeven van „het koninkrijk der Nederlan den in de tweede Wereldoorlog" vol tooid. „De bezetter slaagde erin het Nederlands economisch potentieel te exploiteren. Er zijn omstreeks twintigduizend firma's geweest die Duitse orders hebben aanvaard. Branches zoals scheepsbouw, vlieg tuigindustrie en de industrie voor fijnmechanisme en optische artike len hebben uitsluitend voorde Duit sers gewerkt," aldus Prof. De Jong. Verder in Elsevier een gesprek met Albert Speer, hofarchitect in het Derde Rijk en vriend van Hitier, een verhaal over de „smaakmakers" van de Tros en een geheim rapport over de geestelijke terreur in de DDR. Hervormd Nederland: „Martelingen worden verfijnder en grimmiger". Hervormd Nederland sprak met prof. Ko van der Wal, voorzitter van de Nederlandse Afde ling van Amnesty Internationaal. „Zo kan men op een smerige manier manipuleren met iemands slaaprit- me. Dat maakt de geestelijke weer baarheid volkomen kapot. Dat soort dingen zijn heel wat moeilijker te bewijzen, dan wanneer de gevangene zijn blauwe plekken laat zien", aldus van der Wal. Han Wielek, Eerste Kamerlid, en Duitslandkenner vertelt aan Cees Veltman waarom hij zich zo'n zorgen maakt over de kant die West- Duitsland opgaat. Hij verwijt de Duitsers een lakeienmentaliteit. „Naar boven likken en naar onderen trappen." De Duitsers zijn blijven steken in een soort puberteit! Wielek citeert Heinrich Bóll: „Het is afschu welijk. er groeit een nieuwe genera tie ja-zeggers op". Dr Dronkers. hervormd predikant in Utrecht is vol lof over de verfilming van de Max Havelaar. „Het zou me niet verbazen als velen die deze in drukwekkende film zullen zien. ertoe komen de oorspronkelijke roman ter hand te nemen", zo zegt Dronkers. De Tijd De Tijd geeft een portret van minis ter Duisenberg van financiën. „Dui senberg is er in de periode tussen mei 1973 en zijn deze week ingedien de vierde rijksbegroting in geslaagd zich duidelijker dan welke minister ook te profileren. De vleesloze dag en het Kennedy-Image zullen hem steeds werden nagedragen, maar daarbij zijn inmiddels andere tref woorden gevoegd: briljant, onafhan kelijk, moedig", aldus het blad. Protestant in de DDR: een zwaar maar hoopvol bestaan. Naar aanlei ding van een zelfverbranding van een Oostduitse predikant bekijkt Ton Crijnen de positie van de kerk in de Duitse Democratische Republiek. Ondanks dat er vorig jaar alleen al veertig predikanten naar het westen uitweken vindt Crijnen dat met uit zondering van Polen nergens in Oost Europa de kerk zo ongehinderd haar eigen lever! kan leiden als in de DDR. AR-vooreitter Hans de Boer is van tegenstanden omgezwenkt tot het CDA. zelfs imet enthousiasme. „La ten we het dan maar wagen met die CDA-lijst en nu het voortouw nemen en het initiatief niet alleen aan de KVP en CHU overlaten", zo zegt de AR-voorzitber. Haagse Post: William Rothuizen reconstrueerde voor de Haagse Post het Watergate schandaal. „Nixon waagde zich aan een monsterverbond waarin hij zich niet kon handhaven: de zwakste werd uitgestoten. Machtige institu ten als CIA en Syndicaat zijn perma nent, presidenten zijn maar tijde lijk". Prof. Douben geeft een commentaar op de miljoenennota: „Den Uyl heeft zich vertild. Voor werklozen en bijna werklozen zijn bepaalde plannen wellicht te gevaarlijk". Van een verslaggever WINTERSWIJK Aan de grens bij Winterswijk hebben Duitse douane beambten uit een auto met Neder lands kenteken, waarin drie Chine zen zaten, niet minder dan tien kilo heroïne te voorschijn gehaald. De Chinezen probeerden de heroïne die een waarde van enkele miljoe nen guldens vertegenwoordigt, Ne derland binnen te smokkelen. De douanebeambten aan de zeer kleine' grenspost Woold-Barlo bij Win terswijk kregen achterdocht toen uit de visa van de drie de reisroute bleek. Via Singapore, Noorwegen, Denemarken, waren zij de bondsre- NIEUWKOOP De 15-jarige 0 nelia van der Sluis uit Nieuwkoop getroffen door een wiel dat van e trekker afliep. Ze stond met hj fiets te wachten voor een keerslicht op een kruising in Nieu koop. Ze werd zo zwaar getroü dat ze ter plaatse overleed. publiek binnen gekomen. Het wa twee broerd van 31 en 32 Jaar oud een 22-jarige Chinees, wonend Rotterdam. Zij bezaten een Ned landse vreemdelingenpas. Hoei zij niet voorkwamen in het verdai tenregister hielden de douaniers drie toch vast om een nader ond zoek in te stellen. Auto en baga werden aan een minutieus ond zoek onderworpen. Uit een dubbi bodem in de bagageruimte kwa toen de heroïne, volgens de Duit douanebambten de grootste van( aan hard-drugs tot dusver, te vo schijn. De Harmony mode van 't nieuwe seizoen is binnen. Komt u dus snel even kijken, nu de kollektie kompleet is. Frans Ankoné, stylist v.an Lampe, schetst de nieuwe mode als volgt. „De algemene lijn is recht en soepel. Er zijn twee silhouetten: de klassieke tailor-made look en de sport look. Veel aangeruwde stoffen. Heel belangrijk worden de breisels. Grote aandacht ook voor ruiten en strepen. Kleuren: diverse bruinen, écru, oker en grijstinten, met in de sport look felle kleuren". „Het zwarte testament van het kabi net-Den Uyl". Hiermee wordt de dinsdag verschenen miljoenennota 1977 bedoeld. „Het is een omgekeer de wereld".: Wiegel op de bres voor het loonzakje van de arbeiders. Den Uyl die de arbeiders geld aftroggelt", zo schrijven de HP „economen" Ny- pels en Tamboer. Hofland onderwerpt de CPN aan een kritisch onderzoek. De communis tische partij Nederland probeert zich te ontdoen van zijn imago, maar „de nieuwe formule is een overtrekje van de oude canapé, waarop nog steeds dezelfde leiders uit hetzelfde sprook jesboek vertellen". „Wie is Helmuth Kohl". Nico Haasbroek probeert de tegenstander van de andere Helmut (Schmidt) in West-Duitsland te portretteren. „Kohl heeft het karakter van Bies heuvel. de boerenslimheid van Jan Nagel en het élan van Kruisinga. Zo'n combinatie als kanselier zou een ramp zijn", aldus Haasbroek. De Nieuwe Linie: „Defensie bezuinigt op mannen, niet op machines" De Nieuwe Linie opent met de begroting van minister Vredeling. „Met de verlaging van de opkomst-leeftijd naar negentien jaar heeft Vredeling het in de ijskast ge plaatste voorstel van de commissi- Peijnenburg via een omweggetje naar binnen gehaald! Laten we ho pen dat deze laatste begroting in de kabinetsperiode voor Vredeling de allerlaatste zal zijn", zo verzucht DNL. Staatssecretaris Wim Meijer van CRM heeft het moeilijk. In een inter view vertelt hij erover. „Wat voor mij persoonlijk een teleurstellende erva ring is geweest is. dat het niet gelukt is dat nieuwe enthousiasme, die re volutionaire gezindheid vast te houden". Fons Rademaker, maker van de ver filming van de Max Havelaar. praat met Dick Ouwendijk. Over het fil men van de „werkelijkheid" zegt hij: „Welke werkelijkheid ook kiest of meent gekozen te hebben, de waar achtigheid daarvan kun je niet be wijzen door wat je over zegt, maar alleen door wat je doet. De Groene Amsterdammer: „Duisenbergs werkstuk, de miljoe nennota. kan het best worden gezien als een knap in elkaar gezette sollici tatiebrief van het kabinet-Den Uyl". aldus het commentaar van de Groe ne Amsterdammer op de nota. „Het uitblijven van een reële inko mensverbetering zal voor de modale werknemer grote spanningen ople veren. Die spanningen zouden wel eens vroegtijdig een streep door de hele rekening kunnen halen. Misschien nog wel voor de verkie zingen." „Wie beschermt ons tegen de loslip pigheid van de politie". Maarten van Dullemen sprak met Yvo Baudoin. een van de opstellers van het rapport „politie en privacy". Baudoin: „Ik geloof dat je zou moeten beginnen met alle geregistreerde gegevens in de politiekorpsen zelf af te sluiten. Iedereen die bepaalde gegevens no dig heeft moet kunnen zeggen waar voor hij die nodig heeft." Op de middenpagina's van de Groe ne belichten de Rotterdamse hoogle raar in de criminologie Peter Hoef nagels en PSP-er Bram van der Lek hun tegengestelde standpunten over strafrechtelijke vervolging van mi- 'it de Harmony kollektie. Eeh kollektie die de modetrends harmonieus kombineert met stijl en vrouwelijkheid. Bedoeld voor de vrouw die met smaak het beste van de mode kiest. Grove streeppullover met royale col. Diverse kleuren. Mt. M cn L69.- Flannel pantalon. Grijs. Mt. 3ó t/m 44. Pakje in krijtstreep. Acryl blouse in beige/ Wol/polyester. Grijs, bruin. Mt. 36 t/m 4ó-CTT marine of bruin. Mt. 38 t/m 44.11Q Rechte r-ok met voor- \sj JS plooi in Ccimei ot bruin. Mt. 36 t/na 44. Rechte japon met 3/4 mouw en ceintuur. Wol/polyester. Groen/- bruine ruit. Mt. 38 t/m 4ó. Mantel met kapuchon. In dekenstof (araché). Kobalt, rood of écru. Mt. 36 t/m 44. 198.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8