Grote ongerustheid over werkloosheid in zuidoost-Drente Piraterij in Nigeria treft Nederlandse schepen Wetsontwerp ingediend tot herinrichting van veenkoloniaal gebied vrije universiteit Kamer- en statenleden in actie Man speelde brigadiertje Verzoek werknemers aan regering Tandprothetici willen wettelijke erkenning beroep Nederlanders in België gezocht amsterdam secretariaats medewerkster DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTE Van onze verslaggevers DEN HAAO/ASSEN De rampzalige ontwikkeling van de werkgelegenheid ln Emmen en zuidoost-Drente heelt aan leiding gegeven tot grote onge rustheid onder Tweede- Kamerleden. Provinciale staten van Drente hebben gis teren de regering gevraagd on verwijld ln te grijpen om deze ontwikkeling te keren. Vut Tweede-Kamerled en van PvdA, KVP, ARP. CHU en PPR hebben de vaste commissies voor economische zaken en voor sociale zaken ge vraagd op korte termijn met minis ter Lubbers hierover overleg te ple gen. Dit overleg heelt volgende week plaats, op donderdag 30 september. In een brie! zeggen de vijf Kamer leden dat het niet uitgesloten lijkt dat de werkloosheldsplek voor de mannelijke beroepsbevolking ln de ze regio de komende wintermaanden de twintig-procent zal benaderen, zoal niet zal overschrijden. Volgens de Kamerleden zijn de bestaande maatregelen onvoldoende om de „zorgwekkende" situatie te beïnvloe den. ZIJ dringen aan op maatregelen. Ook minister Boersma ls gevraagd deel te nemen aan de vergadering van belde Kamercommissies. Het verzoek voor dit overleg ls uitgegaan van de Kamerleden Wleringa (PvdA). Hermsen (KVP), Beumer (ARP), Van der Mei (CHU) en Jansen (PPR). De liberale Kamerleden Evenhuis en Scherpenhulzen stelden (nu zij „wel bewust bulten het Initiatief van de andere vijl Kamerleden waren ge houden") later schriftelijke vragen aan de ministers Lubbers en Boersma. Zij noemen onder meer de spreiding van de rijksdiensten over het betrokken gebied „bijzonder mager". De staten van Drente vroegen het ingrijpen van de regering ln een motie die staande de vergadering gisteren naar Den Haag werd ge seind. Tevens namen de staten een motie aan om de spoorlijn Emmen- Zwolle aanzienlijk te verbeteren: het Rijk moet hier geld voor beschik baar stellen. Deze enkelvoudige spoorlijn is niet meer van deze tijd en verbetering ervan wordt van des te meer belang nu duidelijk ls ge worden dat een geheel nieuwe spoor verbinding van Emmen naar Hooge veen niet tot de mogelijkheden be hoort. De Drentse staten zijn bijzon der verontrust over de „catastrofale ontwikkelingen" ln het zuidoosten van hun provincie. De werkloosheid ls er tot bóven de twaalf procent gestegen en als de dreigende verdere inkrimping van arbeidsplaatsen bij Enka-Olanzstoff, Danion en Jansen de Wit, enkele Nederhorst- verstlgingen en nog enkele bedrijven niet wordt stopgezet, dreigt één op de vijf zuidoost-Drentse werknemers werkeloos te worden. Van een verslaggever EINDHOVEN De Eindho- vense gemeentepolitie heeft gisteren de 43-Jarige A.S. uit Eindhoven ontmaskerd als de man die zich bij meerdere gele genheden legitimeerde als bri gadier van politie. De man viel door de mand toen hij zich gisteren opnieuw als zodanig bekend maakte, terwijl hij on der invloed van alcohol ver keerde. Volgens de politie had de man geen bepaald motief voor zijn optreden. Uit een onderzoek was al eer der gebleken dat de man zich enkele malen ln één bepaalde straat als brigadier had voor gesteld. BIJ één woning belde hij aan met de vraag even te mogen bellen. Toen hij daar mee bezig was. belde de be woonster van het pand bij de buren de echte politie, maar toen deze arriveerde was de pseudo-brigadier alweer ver dwenen. Van een verslaggever ROTTERDAM In de Nigeri- aanse haven Lagos worden he le schepen, ook Nederlandse, door bendes leeggeroofd. De Federatie van werknemers organisaties in de zeevaart heeft daarom de Nederlandse regering verzocht snel aan dacht te besteden aan de pro blemen waarmee de schepen en de bemanningen in die ha ven te maken hebben. Deze Federatie heeft de laatste tijd een stroom van klachten te horen gekregen, en legt er de nadruk op dat dit geen Indianenverhalen zijn. Ze berusten wel degelijk op werkelijk heid. In het Jongste nummer van het blad „Peiling", het orgaan van de Federatie, wordt het relaas van een Nederlandse zeeman afgedrukt. Een ervaring uit de haven van Lagos. Het gaat in Lagos om moderne vor men van piraterij, 's Nachts zouden bendes van tien tot dertig man ln bootjes naar de schepen varen. Die mannen klimmen aan boord en ste len letterlijk alles wat van hun ga ding is. nadat ze één van de opvaren den gijzelen. Van een Spaanse coaster zou op deze manier onlangs een complete dek last autobanden zijn verdwenen. Een Britse coaster is op deze manier op klaarlichte dag overvallen en to taal leeggeplunderd. Van een Nederlands schip zou op een nacht een container transistor- radio's zijn gestolen. De rovers zijn dikwijls gewapend met katapults en lege flessen. Volgens de federatie heeft niet alleen de regering, maar ook de Koninklij ke Nederlandse Redersvereniging een taak bij het verkrijgen van be schermende maatregelen. De Fede ratie verwacht op korte termijn zo wel van de regering als van de reders maatregelen die een einde maken aan de situatie. TILBURG De Nederl tandprothetici gaan actie voor wettelijke erkenning van beroep. ZIJ eisen van minister rink, dat zij bij een patiënt streeks een kunstgebit mogen sen. Momenteel kan dat officieel slechts via de tussenkomst van tandarts. Dit heeft de organl» van Nederlandse tandprothetici] een verklaring bekendgemaakt. De tandprothetici menen, dat 5 der tussenkomst van de tandarts] ze vorm van tandprothetische zorging doelmatiger en een goedkoper kan zijn. Op deze mi ook krijgt de tandarts zelf meer om die te besteden aan het zol mogelijk behouden van het nat lijk gebit. Een taak, die steeds uit brelder zal gaan worden, omi steeds meer tandheelkundige behi u delingen in het ziekenfondspakl r zullen worden opgenomen. Met 1 d wettelijk erkennen van het bero van de tandprotheticus. een erki ning die ln een aantal landen al c feit ls, kan deze zorgen voor t gewenste aanvulling ten aanzien v de gezondheidszorg in Nederland, j dus de verklaring. BRUSSEL - Drie Nederlanders, die een Jaar geleden te Antwerpen de firma „handelsonderneming ver zendhuis Internationaal" hebben opgericht, worden door de Belgische politie gezocht. Het drietal wordt ervan verdacht een aantal Belgische bedrijven voor een totale som van ongeveer anderhalf miljoen gulden te hebben opgelicht. In de loop van de tijd bestelden de drie, in naam van hun firma, bij ongeveer 75 Belgische leveranciers, allerhande goederen zonder daar echter een cent voor te betalen. Het grootste deel van die goederen is inmiddels naar Nederland verdwe- nen.De firma van het drietal werd in juli van dit jaar failliet verklaard. De drie (waarschijnlijk naar Neder land) gevluchten zijn A. U. uit IJs- selstein, W. P. eveneens uit IJs- selstein en G. W. uit Wijk bij Duurstede. Voorts zou ook een zeke re H. G. uit Bunschoten bij de op- llchtingszaak betrokken zijn. Vol gens de Belgische politie worden de mannen in Nederland van soortge lijke oplichtingspraktijken ver dacht Belang voor werkgelegenheid Van een verslaggever DEN HAAO Het wetsontwerp inzake de herinrichting van Oost-Groningen en de Gronings-Drentse veenkoloniën, dat reeds enige Jaren ln voorbereiding is geweest, is nu bij de Tweede Kamer ingediend. Het beoogt, voor een gebied van 130.000 hectare (90.000 in Groningen en 40.000 in Drente) herinrichting mogelijk te maken door gecoördineerde en waar mogelijk geïnte greerde uitvoering van een aantal maatregelen en voorzieningen. Doel van de herinrichting is. blijkens de toelichting, de stagnatie in de ontwikkeling van het gebied te doorbreken en woon-, werk- en leefklimaat, economische en maat schappelijke ontwikkeling te verbe teren. Het wetsontwerp bevat de uitwer king van een der belangrijkste be leidsvoornemens die zijn neergelegd in de nota Noorden des Lands van 1972. Bij de voorbereiding zijn behal ve de belanghebbende departemen ten ook de beide provinciale bestu ren betrokken geweest. De voorgestelde maatregelen en voorzieningen zijn: Verbetering van de Infrastructuur en de landbouwkundige structuur. Herverkaveling van de in het ge bied gelegen gronden. Opheffing van de „stadsmeier- rechten" van de gemeente Gro ningen. Overdracht van thans in eigen dom van de gemeente Groningen zijnde, maar buiten haar grenzen ge legen wegen en kanalen. Voorzieningen ten behoeve van landschap en openluchtrecreatie. Instandhouding en ontwikkeling van natuurgebieden en elementen van cultuurhistorische waarde. Opstelling en ten uitvoerlegging van een sociaal-cultureel plan. Bijdragen aan de vernieuwing van stads- en dorpskernen. Afbraak of vernieuwing van krot ten en slechte woningen en het verle nen van bijdragen daarin. Voorzieningen in het openbaar belang voor afvoer en behandeling van afvalwater. De uit te voeren werken zullen naar schatting van de regering ongeveer 300.000 manweken omvatten. Bo vendien zal de herinrichting beteke nis hebben voor de werkgelegenheid op lange termijn. De Subfaculteit Niet-Westerse Sociologie/ Culturele Antropologie vraagt voor spoe dige indiensttreding een De werkzaamheden bestaan uit het assis teren van de secretaresse van de subfacul teit bij de uitvoering van alle daar voor komende secretariaatswerkzaamheden. Onze gedachten gaan uit naar een mede werkster van circa 22-25 jaar. die in het bezit is van een einddiploma middelbare school en beschikt over een goede type vaardigheid. grote accuratesse en gewend is zelfstandig te werken. Oe voorkeur gaat uit naar hen die een secretaresse-opleiding hebben gevolgd. Schriftelijke sollicitaties, onder vermelding van vacaturenummer 602-2976. te richten aan de Hoofdafdeling Personeelszaken. Da Boelelaan 1105. postbus 7161. Amster dam- Buitenveldert. m Bij beschikking van de Ar rondissement^-Rechtbank te Amsterdam van 1 sep tember 1976 is het faillisse ment van W. J. J. Leerma- kers. Nassaukade 315 II te Amsterdam, opgeheven bij gebrek aan baten. De cura tor Mr G J Kemper. Rokin 92-96. Amsterdam. Vormingscentrum De Drieburg te Driebergen organiseert de volgende trai ningsweekends 24-26 september Sociale vaardigheden voor het werken met groepen 8-10 oktober Hoe funktioneert onze soos 12-14 november Leiding geven in ge spreksgroepen Begeleiden van jonge- Inllchtlngen en opgave: Postbus 112. Drie- ÖEIEWEEK

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14