Stop hoest NIEUW Verbeelde rimpels |n gezicht Van samenleving ((d1! 7 Ltól JIkJ ÖJ fllslllalll Nescafe Hoge verzekeringspremies maken exposities zo goed als onmogelijk 'Thijl' van Jan van Gilse: 'n levendig brok muziek M '1 Beeldend Theater Protest NTM tegen vestiging van vier Russische musici Van Red Band natuurlijk. Houdt u ook zo van verse koffie? Dan moet u gauw eens nieuwe Nescafé Goudmerk proeven. Die smaakt en geurt nu nog voller en verser. Nieuwe Nescafé Goudmerk zit in een nieuwe pot, met een beter deksel. Dat draai je open j en klikje Goed dicht Om Nescafé goed vers te houden Tot het laatste kopje toe. L' u V^OUDMERKy dicht vriesdroog kwaliteit sJ DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWAR" door André Rutten AMSTERDAM In het Beeldend Theater van Justa Masbeck én Wouter Klomp, dat nu opnieuw in Mickery te zien is samen met de Grupo Synth, speelden in elkaar verglijdende diaprojec ties een even grote rol als de een of weinige acteurs. In het nieuwe Rroject, dat ..Rimpels in het gezicht" heet. krijgen acteurs en objecten een grotere functie en zijn de dia's beperkt tot een klein rechthoekje in de achterwand, waarin een paar keer lippen in verschillende standen verschijnen, eerst rode, later paarse. Tegen de linkerwand vertoeven de hele voorstelling lang enkele bewe gingsloze figuren op barkrukken. Gedeeltelijk achter een glazen tele fooncel. waarin op een gegeven ogenblik een dame in onderjurk een eindeloos telefoongesprek gaat voe ren Maar de voorstelling begint met de opkomst van een toerist, althans een heer (Tom Kopachei met een koffer en een aantal reisfolders. o a van de Amrobank. (waaruit een ci taat in het programmat. Hij bekijkt eyn torenachtige steiger, op het mid den van het toneel en klimt door een lUik op de eerste verdieping ervan waarbij hij koffer en folders moet Achterlaten. Gaande de voorstelling zal hij telkens een etage hoger klim men. tot helemaal bovenop, waai een uitzicht over daken geprojec teerd is. Daar tussen door wordt de aandacht op anderezaken gericht Op een man in witte overal met rechts een stella ge vol min of meer geplukte kippen Hij wordt in etappes gemanipuleerd door een andere man (Pascal Dever- Werre». die eerst bloot maar be smeurd uit een rioolpunt verschijnt, later in een keurig pak, telkens meer opgeblazen terugkeert en vervolgens gezeten op een stoel weer in de put verdwijnt Tussen dat alles door is er rechts achter, ingeleid door een ge sprek met een psychiater (Bill Wardi in een kamertje een gescheiden jon ge vrouw bezig met een ladenkast vol herinneringen (..leven met Kees" staat op de grootste lade. op andere ..polissen en verzekeringen". ..ken nissen". op een van de vele kleintjes •..ballet"). Pe toeschouwer wordt dus ge confronteerd met door elkaar gewe ien beeldenreeksen, die abstracties «jn van verschijnselen in de samen leving. waarnaar zij verwijzen, zon der concreet te worden. Je kunt er eigen associaties bij maken en tege lijk met vraagtekens blijven zitten, wel lichtelijk geamuseerd. Het zijn rimpels in het gezicht dat de samen leving naar je toekeert, vertaald in bewegende beelden AMSTERDAM De Nederlandse Toonkunstenaars Bond heeft de mi nisters van Buitenlandse Zaken en Sociale Zaken inlichtingen gevraagd over het verlenen van verblijfs- en werkvergunningen voor vier Rus sische musici. Yoeri Jegoerov, Mare Loebotski. Ljoeba Edlina en Rostslav Doebinsky In de brief aan de ministers schreef de NTB o m. .Voor zover ons be kend hebben deze musici van hun regering vergunning gekregen om naar Israël te emigreren en zijn zij niet als politiek vluchteling te be schouwen omdat zij niet met gevan genneming of erger worden be dreigd Gaarne zouden wij van u willen ver nemen wat de overwegingen zijn ge weest om deze uit een niet-EEG-land afkomstige personen toestemming te verlenen tot vrije vestiging in Ne derland De NTB is van mening dat de betrek kingen die aan de Sowjet-musicizijn aangeboden evengoed door Neder landse musici hadden kunnen wor den vervuld. Bovendien, aldus de bond. is het verschil in behandeling tussen deze musici en andere buiten landse werknemers zeer opmerke lijk. ADVERTENTIE AMSTERDAM Door de enorme stijging van de verzekeringspremies is het langzamer! onmogelijk geworden om nog uitgebreide belangrijke tentoonstellingen te houden. Dit zei n de Wilde, directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam op een gisteren daar geho bijeenkomst. Het is trouwens niet helemaal een probleem van de laatste tijd. al zo n tien jaar geleden werd door verschil lende musea een beroep op het rijk gedaan om hen bij te staan in het betalen van de hoge premies. Maar ook destijds al stond de regering afwijzend tegenover dit idee. Toch zullen binnenkort enkele mu seumdirecties. onder meer die van het SM en het Kröller-Müller- museum te Otterlo opnieuw probe ren gehoor te vinden voor hun pro blemen. Als voorbeeld van een ten toonstelling die daardoor voor Amsterdam verloren is gegaan noemde mr. De Wilde een expositie van werken van Henri Matisse, waar voor al bijna een miljoen aan premie moest worden betaald, terwijl het hele expositie budget 675.000 be draagt Ook tentoonstelling van werk van Francis Bacon en Jasper Jones kon den door de financiële moeilijkhe den niet doorgaan mr De Wilde zei te hopen dat de regering een zelfde stand punt zal gaan innemen als die van Engeland. Australië en Westeuropese landen: daar een garantie gegeven voor s schadigingen, die uitgel kustwerken bij exposities in d den oplopen. Het Stedelijk Museum onde zoals trouwe bezoekers al lan merkt zullen hebben, een grot bouwing. Het tachtig jaar oud bouw aan de Paulus Potters wordt zowel van binnen als vai ten geducht onder handen gene een kwarwei waar ze nog wel ee of drie mee bezig zullen zijn. De man met de kippen in Theater in Mickery .Rimpels in het gezicht van het Beeldend door Jac Kort AMSTERDAM Indien er ooit met reden is geklaagd over het feit. dat het muziekleven hier te lande onvoldoende aandacht en belangstelling heeft voor het werk van onze Nederlandse compo nisten. dan geldt dat zeker voor de componist Jan van Gilse. die geleefd heeft van 1881 tot 1944. In de donkere jaren voor de oorlog schreef Van Oilsc zijn opera ..Thijl" (1938i. waarvan men te hooi en te gras op concerten enige korte frag menten ten gehore heeft gebracht. Maar van een opera-uitvoering is het in die dertig jaar sinds de oorlog nog steeds niet gekomen Anton Kersjes en het Amsterdams Philharmonisch Orkest hebben nu een eerste poging gedaan om in deze beschamende toestand verandering te brengen door de opera in het Con certgebouw ten gehore te brengen, uiteraard in concertvorm. Een opera is een stuk theater en dat geldt met name voor dit werk van Van Gilse. Het kan dus niet anders of een statische uitvoering op het concertpodium moet afbreuk doen aan de indruk die men van zo'n ope ra in zijn totaliteit overhoudt. Hier komt dan nog bij. dat er bij de aanmaak van het concertmateriaal i uit het ongecorrigeerde manuscript i zoveel vertraging heeft plaatsgevon den. dat van het totale werk slechts (behalve de proloog) de bedrijven 1 en 2 konden worden uitgevoerd Het derde bedrijf en de Epiloog moesten om deze reden achterwege blijven Geen inzinkingen Hoewel deze eerste uitvoering, ge zien deze omstandigheden, aller minst ideaal is geweest, kan niette min zondei voorbehoud worden vastgesteld dat de bedoeling om Van Gilsc's ..Thijl" nu eindelijk eens te laten klinken, ten volle is geslaagd Het is een levendig brok muziek dat zo goed als zonder inzinkingen boeit. Het bevat voortreffelijk geschreven aria's en koren en zeer suggestieve tussenspelen Er is misschien geen tweede opera van eigen bodem te noemen, die zoveel kwaliteiten heeft als deze Het lijkt dan ook waarschijnlijk, dat het werk ook door het schouw burgpubliek goed zal worden ont vangen Het is geschreven in het Nederlands, het behandelt de lotge vallen van Uilenspiegel en geeft veel actie op het toneel Het werk is missehlen wat lang, zodat hier en daar het rode potlood er door moet. maar dat komt bij meer theaterwer ken voor Het orkest klonk deze avond vaak te luid Een kleiner ensemble ien dat in de orkestbak) kan uitkomst bren gen De voornaamste medewerkers waren John Brocheier (ThijlHenk Smit iLamme Goedzak'. Peter v d Bilt iballadezanger' Marilyn Tyler 'Neli Marianne Blok 'Schone D.i- me». Nico Boer iJudocus' Verder met Groot Omroepkoor iingestu deerd door Meindert Boekeh en het Amsterdams Philharmonisch Or kest. onder leiding van Anton Kersjes Hulde voor dit initiatief' CEES BI DDINGH Het houdt op met zachtjes regenen. Amsterdam, De Bezige Bij. 197fi. 47 blz. 12.50. Buddingh's Gedichten 1938 170" eindigt met een drietal oden. In deze nieuwe bundel zijn er achttien ver zameld in drie afdelingen. De eerste afdeling begint met een lofdicht op Dordrecht en eindigt met een op de poëzie: ..Poëzie, nee. niet gij wier naam geheiligd zijt,. maar een fluï dum rond ook het meest alle daagse." Van dat alledaagse zit dit werk weer vol en vooral van alledaagse verle den tijd. Het feit dat de dichter ouder is geworden doet hem meer dan anders (de lengte van het genre leent er zich ook voor» de balans opmaken),.Met twee benen in de grond"). Hij ziet terug op zijn grote literaire voorliefde E. du Perron, hij schrijft aan Schippers strofen vol jeugdlectuur, hij herdenkt zijn ge boortehuis en alles wat zich in de eerste negen jaar van zijn leven af speelde „Negen jaar. waarvan je je misschien nog zo'n zestig seconden exact kan herinneren." Maar ter neergeslagen door de tijd is Bud- dingh' nooit. Hij blijft de actieve boekenlezer, de vrolijke ven laar van Parijse suikerklontje, in een glazen schaal op tafel ook gerust een ode toebedeelt gen. Rond de gewone dingen bij Buddingh' in deze oden inderdaad een fluiijdum (zie bo Aan de andere kant echter lengte van de dichtvorm hem e gezegd ook aan tot mateloos g vel. waardoor alles op in versr geknipt proza gaat lijken, ach" om een typische, tan oppervlakkige Budd verzuchting aan te halen waa zou je hem er hard over vallen? leest goed. T. x

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10