lesprekingen Libanon mislukt Het „Huis van de Stervenden" in Calcutta Kerken in Oost-Europa vragen verlichting censuur Grote opkomst bij de Maltezer verkiezingen Breznjew naar Bonn Berlinguer relativeert werk en persoon van Mao Rusland en VS azen op eikaars wapentuig ^ede verder weg dan ooit ude Thaise ctator weer Bangkok inister Erkel Washington Busschauffeurs in Egypte staken liefdadigheid in een Indiase stad BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 llROET (Reuter, AFP, UPI, AP) Het vredesoverleg In Libanon dat dit weekeinde een .gtepunt leek te bereiken, heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De besprekingen tussen banezen, Palestijnen en Syriërs zijn afgebroken en zullen pas vrijdag worden voortgezet. ■2 lag in de bedoeling om voor lande donderdag een wa- (tand te bereiken. Op die dag t de gekozen president Elias :is de formele macht over van de |ge president Soeleiman Fran- Het mislukken van de bespre- n doet de vrede verder af zijn ooit. het overleg, dat plaats vond in »era. in door de Syriërs bezet ge- 115, werd deelgenomen door de ge- »£n president Elias Sarkis, de Sy- ie onder-minister van defensie ji Djamil. de Palestijnse leider _ar Arafat en Hassan Sabri el '•'a jli. de bemiddelaar van de Ara- .1 ihe Liga. Ook afgelopen.,vrijdag LJ i het overleg tussen de vier heren p niets uit. Volgens Sabri was de voornaamste reden dat er niets be reikt is. gelegen in het onderlinge wantrouwen. Op reis (H ÜGKOK (Reuter, AP. UPI) Tha- Kittikatsjorn. het hoofd van het Bgere militaire bewind van Thai- 1, is gisteren ondanks een verbod de huidige regering uit balling- lap teruggekeerd om zijn zieke Ier te bezoeken en zich in een ddhistisch klooster te laten op- rr nen. zo heeft de Thaise radio be- id gemaakt. gens de radio arriveerde de oud- mier. gekleed in het gewaad van boeddhistische monnik, met een instel van de Japan Airlines uit pore in Bangkok. Heel wat Libanese politici zijn de afgelopen dagen in touw geweest om de wapenstilstand voor komende donderdag alsnog te redden. Sarkis pleegde gisteren eerst in de Syrische hoofdstad Damascus overleg met president Hafez Assad. Syrië heeft een grote stem in het Libanese kapit tel, omdat het Syrische leger zestig procent van Libanon bezet houdt. Zaterdag voerde Sarkis al overleg met de Egyptische president Sadat. Volgens het Egyptische blad Al Ah- ram legde Sarkis Sadat een ontwerp vredesprogramma voor. dat zou voorzien in een onmiddellijk staakt het vuren. Het stuklopen van de besprekingen vindt zijn oorzaak in de eisen die de verschillende partijen aan de onder handelingstafel stellen. Syrië eist van de Palestijnen dat ze zich hou den aan het uit 1969 daterende ak koord van Cairo, waarbij hun positie in Libanon wordt geregeld. Syrië is van oordeel dat de Palestijnen ver buiten hun boekje gegaan zijn door zich aan de kant van de linkse mos lims in de Libanese burgeroorlog te storten. Arafat Jasser Arafat eist echter onmiddel lijke terugtrekking van alle Syrische troepen uit Libanon. De Palestijnen zijn pas bereid de wapens neer te leggen als de Syriërs weggaan en als ze een reeks van garanties van de andere partijen in Libanon krijgen. Ook de linkse leider Joemblatt heeft dit weekeinde weer verklaard dat zijn troepen zullen doorvechten tot dat alle Syriërs uit Libanon verdwe nen zijn. Wel hebben de Palestijnen al hun.vertrouwen in Sarkis uitge sproken, omdat ook hij zou hebben aangedrongen op terugtrekking van de Syriërs. Tegenover Sarkis zou Arafat zich bereid hebben verklaard de Palestijnen terug te trekken uit het centrale berggebied. Ook de Libanese premier, de moslim Rasjid Karami, reisde rond door het Midden-Oosten op zoek naar een oplossing van het Libanese conflict. Eerst voerde hij besprekingen met de Egyptische president Anwar Sa dat om daarna door te vliegen naar Saoedi-Arabië voor een onderhoud met koning Khaled. Franjieh inn en Lockheed- zaak NN. (DPA. AFP AP) De stduitse onderminister van justi- Günther Erkel. is gisteren naar shington gevlogen om daar te ten over toegang tot de documen- over de verkoop van Lockheed rfighter jagers aan de Bondsre- iliek, nu haast 20 jaar geleden. zondagsblad. Bild am Sonntag, (te gisteren af wat een vervalste zou zijn van Franz Josef luss aan de toenmalige directeur 12 ïde Amerikaanse CIA, Allen Dul- 6 gedateerd 5 november 1958 en 5 rin o der meer stond: het onder subsidies waarop u doelt zal :i$n moeilijkheden geven nu uw I itract met de firma op succesvolle ze is afgesloten. e v krant, die tegenstander is van de ^ering-Schmidt, schreef dat de ge- n me dienst der Sowjet-Unie. de nCB. de brief had verspreid onder e respondenten in het Westen om eP conservatieve Strauss in discre- b l te brengen in verband met de u mende algemene verkiezingen, oi k rauss was minister van defensie V weest toen Lockheed 700 Star- [hters aan de Bondsrepubliek had rkocht. Jongstleden vrijdag heeft t ministerie van defensie te Bonn 6 kendgemaakt dat nagenoeg al if rauss' documenten over de aan- ii lop van de Starfighters verdwenen in iren. c indskanselier Schmidt heeft over f t laatste gezegd dat het hier dui- nden stukken papier betreft en het ruime tijd zal duren, en zeker tot II de verkiezingen van 3 oktober, 0 or deze zaak voldoende is uitge- r cht. VALLETTA (AP, UPI) Gisteren zijn op het Middellandse Zeeëlland Malta algemene verkiezingen gehou den. Vandaag zal de definitieve uitslag van de stembusstrijd pas be kend worden. Toen 15 procent van de stemmen geteld was bleek dat de arbei derspartij van premier Dom Mintoff iets achter lag op de nationalistische partij. Bij de verkiezingen van 1971 behaalde de partij van Dom Mintoff maar een meerderheid van één zetel. Een verschuiving van enkele zetels zou kunnen betekenen dat er een einde komt aan de onafhankelijke koers in de buitenlandse politiek van het eiland. De huidige regering Steunt op Libië, terwijl de oppositie geporteerd is voor een meer op het westen gerichte politieke lijn. Het was gisteravond nog te vroeg om een definitieve conclusie met betrek king tot de verkiezingsuitslag te trekken. Het Maltezer kiesstelsel is nogal ingewikkeld door een combi natie van evenredige vertegenwoor diging en een districtenstelsel. De belangstelling voor de verkiezin- MOSKOU (AP. Reuter) Het Sow- jet partijbureau Tass heeft gisteren bekend gemaakt dat partijleider Le onid Breznhew een uitnodiging aan vaard heeft van de Westduitse kan selier Helmut Schmidt om een be zoek aan West-Duitsland te brengen. In het bericht werd meegedeeld dat later nog bekend gemaakt zal wor den wanneer het bezoek precies zal plaats vinden. Wil Breznjew er zeker van zijn Hel mut Schmidt als kanselier te ont moeten, dan zou hij al voor 3 oktober naar Bonn moeten komen. Op die datum vinden er in de Bondsrepu bliek algemene verkiezingen plaats. gen was bijzonder groot. Van de 217.785 kiezers kwam bijna 95 pro cent naar de stembus. Dit is niet verbazingwekkend gezien de intensi teit waarmee de verkiezingsstrijd de afgelopen maanden gevoerd is. Af en toe werd er zelfs geweld gebruikt. Volgens politieke waarnemers zou de grote opkomst kunnen duiden op een verschuiving van de kiezers naar de pro-westerse nationalistische par tij van de vroegere eerste minister George Borg Olivier. President Soeleiman Franjieh die donderdag zijn staf overdraagt aan Elias Sarkis heeft inmiddels via de radio afscheid genomen van het Li banese volk In zijn toespraak legde hij alle schuld voor de Libanese bur geroorlog bij de Palestijnen. Volgens Franjieh wilden de Palestij nen Libanon omvormen tot een el- gen staat. „Samen zullen we vech ten voor een vrij Libanon en samen zullen wij sterven", aldus de presi dent in een nogal geëmotioneerde rede. Volgens Franjieh moeten de Arabische landen de Palestijnen tot de orde roepen om een tweede Liba non te verhinderen. Ze zouden moe ten komen met een plan om een zo grote concentratie van Palestijnen als in Libanon onmogelijk te maken. De Palestijnen moeten worden her verdeeld over de hele Arabische we reld. aldus Franjieh. De gevechten in Libanon gingen gis teren op de drie bekende fronten, Beiroet, Tripoli en in het zuiden weer door. Volgens sommige berich ten werd er minder hard gevochten dan in voorgaande dagen, in af wachting van de resultaten van het vredesoverleg. Een toeneming van de gevechtsactiviteit lijkt de ko mende dagen dan ook niet on denkbaar nu de besprekingen mis lukt zijn. Het Russische partijblad Prawda heeft Israël er gisteren van beschul digd het Libanese conflict te rekken om een uiteindelijke regeling van het conflict in het Midden-Oosten te ontlopen. De regering van Israël wil de Palestijnen smoren en de Ara bische landen tegen elkaar verdelen, aldus de Prawda. De toestand in Libanon toont weer aan hoe nodig het is dat de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten weer bij elkaar komt, aldus het Sowjet-blad. TOKIO, NAPELS (Reuter, AP) De leider van de Italiaanse communis tische partij. Enrico Berlinguer heeft gisteren op een massabijeenkomst te Napels gezegd dat de Italiaanse communisten de Chinese revolutie moeten bestuderen, maar dat ze er voor moeten oppassen een mythe te weven rond het werk en de persoon van de overleden partijvoorzitter Mao Tse-toeng. Berlinguer noemde de weigering door de Chinese communistische partij van het rouwbeklag van de Italiaanse communisten „slechts een diplomatieke formaliteit". De Italiaanse communistische leider vond dat het binnenlandse beleid van China maar moeilijk te begrij pen was door allerlei „niet uitgeleg de maatregelen" en „dramatische contrasten wier werkelijke termen waren verhuld". Verder had hij wel enige bedenkingen tegen het buiten landse beleid van China, zoals de houding van Peking tegenover Chili en Angola, en tegen de „algemene strategie" van China wat betreft de internationale ontspanning, de vre de. „het zoeken naar eenheid en sa menwerking tussen alle socialis tische en democratische krachten die anti-imperialistisch en vreed zaam zijn". Op het Pekingse Tien An Men plein (plein van de hemelse vrede) hebben zaterdag naar schatting een miljoen mensen de laatste eer bewezen aan de overleden Mao Tse-toeng. Het Chinese persbureau Nieuw China be richtte dat „de sfeer op het plein plechtig en stil" was en dat „alle aanwezigen in de houding stonden en drie minuten stilte in acht hiel den. „Nadat Wang hoeng-wen. vice- voorzitter van de partij de bijeen komst had geopend, sprak premier Hoea Koeo-feng, de tweede man in de Chinese hiërarchie onder Mao. de menigte toe. Op de foto staat links van hem minister van defensie Yeh Tsjien-ying en rechts van hem Wang Hoeng-wen, waarnemend premier Tsjang Tsjoen-tsjiao en Mao's echtgenote Tsjiang Tsjing. CAIRO (AP) De Egyptische buschauffeurs hebben zondag hun staking hervat als protest tegen een dreigement van de regering dat strenge maatregelen tegen hen zou den worden getroffen, zo is in krin gen van de politie vernomen. WARSCHAU, BERLIJN (UPI, Reuter) De Poolse bisschoppen hebben gisteren geprotesteerd tegen de perscensuur en hebben meer vrijheid gevraagd voor religieuze publikaties. Oostduitse predikanten hebben zich gisteren geweerd tegen aantijgingen van de regering. TOKIO, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten proberen elkaar de loef af te steken wat betreft het in handen krijgen van hun meest geavanceerde gevechtsvliegtuigen en het wapentuig dat ze kunnen vervoeren. In een brief die gisteren vanaf de kansels van de rooms-katholieke kerken in Polen is voorgelezen spre ken de bisschoppen er hun droefenis over uit dat de censuur het niet toestaat de volledige tekst van Vati caanse publikaties in de Poolse kranten af te drukken. „Wij kunnen niet zwijgen zolang de fundamentele burgerrechten niet volledig geres pecteerd worden". aldus de bisschoppen in hun brief. „De kerk heeft geen toegang tot de vele mas samedia en daardoor is haar vermo- gén om invloed uit te oefenen op de bevolking beperkt". De brief van de bischoppen is de Poolse reactie op het verzoek van het Vaticaan aan alle diocesen in de wereld op 19 september speciale aan dacht aan de media te besteden. Ondanks een recente verklaring van partijleider Gierek dat er een breed veld voor vruchtbare samenwerking tussen kerk en staat is, wordt de kerk in Polen nog op velerlei wijze aan banden gelegd. Een recente ver klaring van de Poolse bisschoppen werd maar een voor een deel in de kranten afgedrukt. Dat deel van de verklaring dat aandrong op harder werken werd beklemtoond, de passa ge die aandrong op amnestie voor degenen die bij de ongeregeldheden van juni werden gearresteerd, werd echter weggelaten uit de nieuwsbe richten. Protest Oostduitse predikanten hebben gis teren een verklaring voorgelezen waarin zij zich stellen achter Oskar Brüsewitz, een Oostduitse predi kant die zichzelf vorige maand door verbranding om het leven bracht uit protest tegen de communistische beïnvloeding van de jeugd. Volgens een verklaring van de Oostduitse regering zou de zelfmoord te wijten zijn aan een geestesstoornis. Maar verwanten en vrienden van de predi kant hebben meegedeeld dat ds. Brüsewitz volledig normaal was. In de kerkelijke verklaring heet het dat „door de actie van ds. Brüsewitz onvermijdelijke vragen waarmee we ons niet bezig hielden geformuleerd zijn. Zeker is dat hij een getuige wilde zijn van onze Heer Jezus Christus". Hongarije In Hongarije zijn de betrekkingen tussen kerk en staat heel wat beter. De primaat van de Roomse kerk. de in februari benoemde kardinaal Le- kai, heeft zaterdag een toespraak gehouden op het landelijk congres van het Hongaars patriottische front, een door de communisten be heerste politieke organisatie. In zijn rede zei Lekai voorstander te zin van een intensieve landelijke di aloog tussen rooms-katholieken en marxisten. Hij toonde zich verheugd over de harmonieuze ontwikkeling in de betrekkingen tussen kerk en staat. Deze zijn de laatste jaren aan zienlijk verbeterd, vooral sinds het overlijden van kardinaal Mindszen- ty, de voorganger van kardinaal Le kai, die in ballingschap in Wenen woonde. In Tokio werd gisteren uit defensie kringen vernomen dat een ploeg van tien Amerikaanse deskundigen sa men met Japanse collega's bezig is met het onderzoeken van de Rus sische Mig-25, die twee weken gele den op het Japanse vliegveld Hako date, door de Russische vlieger Be- lenko aan de grond werd gezet. De deskundigen zijn gisteren begonnen met het ontmantelen van het vlieg tuig en willen het naar een militaire basis overbrengen om het aan een nauwgezet onderzoek te onderwer pen. Japan had tot dusverre steeds ontkend dat er Amerikaanse experts bij het onderzoek betrokken waren. Fox bat Goedingelichte bronnen in Tokio hebben inmiddels laten weten dat de Mig-25 (de Foxbat, zoals hij in NA- VO-kringen genoemd wordt) toch niet zo'n supervliegtuig is als eerst werd aangenomen. Een van de groot ste verrassingen was. aldus de bron nen, dat er geen schietstoel in zat om de piloot in geval van nood in veilig heid te kunnen brengen. De Mig-25 zou wel een uitstekende motor be vatten en een metaalconstructie van hoge kwaliteit, maar de elektro nische uitrusting zou nogal tegenval len. Het toestel kan vier raketten vervoeren, maar heeft verder geen boordwapens. Het Japanse ministerie heeft inmid dels berichten in het Westduitse weekblad „Stern", als zou de Mig piloot met voorkennis van de Japan se autoriteiten uit de Sowjet-Unie naar Japan zou zijn gevlucht, tegen gesproken. Volgens „Stern" was de Rus overgehaald naar het Westen te vluchten door een Oostenrijkse inge nieur die voor de Amerikaanse in lichtingendienst CIA werkte. Het blad dat „betrouwbare westerse bronnen" aanhaalt, zegt dat de Ver enigde Staten al tien dagen voor de geruchtmakende vlucht van Belen- ko de Japanse minister van defensie. Michita Sakata, hadden ge waarschuwd dat de Mig-25 in Japan zou landen. Tomcat Intussen maakt men zich in Wash ington ongerust over de mogelijk heid dat de Sowjet-Unie een Jager van het type F-14 (Tomcat), uitge rust met de zeer geheime Phoenix- raket, in handen zou kunnen krijgen. Deze Tomcat is afgelopen dinsdag tijdens een NAVO-oefening van het vliegdekschip John F. Kennedy ge raakt en in zee gestort. Het vliegtuig ligt ten noorden van Schotland in de Atlantische Oceaan en een oor logsschip van de Russische marine, dat het ongeluk heeft zien gebeuren vaart daar sinds die tijd rond. In de Verenigde Staten breekt men zich nu het hoofd of het geval naar boven moet worden gehaald of dat het vernietigd moet worden. Verder zijn de Russen een lange- afstandsvliegtuig van hun luchtmacht kwijt en ze zijn al sinds augustus aan het zoeken. Ook zij zijn bang dat het in verkeerde handen al vallen. Het toestel moet op ongeveer 250 mijl ten zuidoosten van New foundland liggen. oor Tjibbe Bijlsma CALCUTTA Een fijne och- end had ik vandaag in het luis van de Stervenden. Fan- astisch, als je eindelijk eens 'at kan doen, na zoveel skelet- en te hebben zien rondwande en en eigenlijk machteloos te ijn. e geeft ze wat geld voor een maal tijd" Meer heeft geen zin, lijkt het. !en keer gaf ik tien rupee aan twee nelaatse vrouwtjes op een station, k had een suggestie gelezen onder 'eg: Wat doe je met de bedelaars. vil je nog wat doen. voel je je niet «rust, geef eens een keer tien rupee tan een bedelaar. Je kunt er zeker *an zijn, dat hij dat zijn hele leven 'og niet gehad heeft. En ik zal de >rede lach van dat vrouwtje, die naar bleef op dat gezicht, niet gauw 'erge ten. indere adviezen waren: niet geven. moeten werken. Het is wel ge makkelijk je hand uit te steken. »eld te krijgen zonder iets te doen. *ij heeft het nooit zo makkelijk ge leken. Als ik een bedelaar was voor een actie, met de collectebus, ging ik met lood in mijn schoenen. Zijn ze het van jongsaf gewend, dan is het natuurlijk anders. Maar kunnen zij dan nog werken? In Bombay en an dere steden worden nu bedelaars op gepakt en aan het werk gezet. Maar bij een kanaal in aanleg waren er veel weer weggelopen. Kun je wel zwaar lichamelijk werk doen, als je 't niet van jongsaf geleerd hebt? El ders in Bombay was een huis voor bedelaars, die allerlei licht werk kre gen. Daar werkte een Nederlandse engel van het Leger des Heils, hoor de ik. Uitdaging En vanochtend ging ik met de broe ders naar het Huis van de Sterven den. „Je werkt als je wilt", zei een Australiër, één van de buitenlandse gasten, „en waar Je wilt." „Ga je naar Calicut?" vroeg hij. „Ja", zei ik. niet wetend welk project dat was, maar ik vertrouwde op zijn goed advies. En met vijf man gingen we op weg. Het achterbuurtstraatje in, waar het huis van de broeders is gevestigd en waar wij een kamer hebben met vier buitenlanders. En toen we daar liepen, vijf man. Straatbeeld in een van India's grote steden. optrekkend tegen de ellende van Calcutta, werd ik diep ontroerd. „Er gebeurt wat", voelde ik. Vijf man tegen de ellende van Calcutta. Vijf tig zijn er in het huis. Niet veel misschien voor een stad als Calcutta met zes miljoen inwoners. Maar zij zijn in opleiding. En zij zullen vijftig anderen opleiden, op hun beurt, over een tijdje. Of tien of honderd, of tienduizend. En het legertje zal een leger worden; waar ellende is. heeft de mens toch steeds dit uitdaging weer aangedurfd. Gods kracht er achter. de motor. „Eén man met God", zei Ghandi, „kan de wereld veranderen." Eén vrouw, moeder Therèsa. begon hier vijfentwintig jaar geleden. En nu zijn haar helpsters en helpers de ..missiona ries of charity", zusters en broeders van liefdadigheid in veel steden in India en in veel steden over heel de wereld aan het werk. Eén nonnentje uit Joegoslavië, netjes katholiek op gevoed. met in haar hart het gevoel dat zij naar Indië moest. ging. hoe lang geleden nu? Vóór de laatste wereldoorlog. Zij luisterde naar dc stem in haar hart. Laatste uren Van de school in Calcutta, waar zij eerst werkte, ging ze naar de slop pen. Netjes vragen aan de overste. Ja, oké. Maar eerst twee jaar wach ten. Afmaken waar je mee bezig bent. Ze was inmiddels hoofd van een school. Toen trok ze de echte slums in. uit de beschermende omge ving van de kloosterschool, op haar eentje tussen de allerarmsten. En nu is er een Huis voor de Stervenden, opgepakt van straat voor een paar rustige laatste uren. opgegeven door de ziekenhuizen. Aangebracht door bewoners van Calcutta die iemand zien sterven op straat. Er is een huis voor verlaten kinderen. Ze worden soms gevonden in vuilnisbakken. Er is een ziekenhuis voor lepralij ders. „Ze krijgen ook werk", vertelde me de secretaris, „in de maatschap pij worden zij nergens meer geaccep teerd voor werk, nooit meer. Zij ma ken schoenen bij ons. kleding, meu bels. We hebben nu ook een moge lijkheid gevonden voor het verkopen van de rotanmeubels. Zo kunnen ze een deel van hun eigen kost weer verdienen. Het is erg belangrijk voor hun gevoel van eigenwaarde. Een nieuw ziekenhuis met tweehonderd, driehonderd bedden is in aanbouw buiten Calcutta, in Bihar. We kregen daar grond. 15 acres (7 ha). Daar wordt het ziekenhuis gebouwd op een halve acre. En ze kunnen er het land gaan bewerken. De broeders werken niet mee. Dat is de regerings- politiek. De mensen moeten zelfstandig zijn. Alleen krijgen maakt ze onzelfstandig, steeds meer afhankelijk. Ze kijken dan voor alles steeds naar ons. De broeders zijn er nu alleen nog om te helpen met de leiding, met advies. We proberen er nu bevloeiing te krijgen voor het land. Vlakbij loopt een groot kanaal. Dan zullen ze het hele jaar door oogsten kunnen krijgen, het ene pro- dukt na het andere. Drie oogsten per jaar. Dan zullen ze kunnen leven van de eigen landbouwopbrengsten. Er gaat een irrigatiekanaal komen voor het land. Dat is al toegezegd. Het werk is al begonnen." Eigen karakter In het huis van de Stervenden waste ik vandaag een paar mannen. Zij zijn vaak te zwak om zich te keren. De meesten hebben tb. ver telde de broeder Na het wassen: of ik ook scheren kon? Zal wel lukken. Waarachtig, het lukte. Ondanks wat bloed bij de eerste klant, werd ik daarna door verschillende anderen geroepen. „Ik. ik". Ik was trots op mijn kunde. De meeste baarden waren van een week. twee weken. Dat is niet mak kelijk. Ik ontdekte dat uitgemergel de gezichten meer kuilen hebben. De huid was soms oud en stug. Maar de mensen hadden hun eisen. ook. Mijn snor een beetje bijknippen, een onooglijk snorretje. Oké. Mijn bak kebaard tot hier Ieder had zijn ei gen persoonlijkheid, zijn smaak. En een stervende is ineens geen naam loos object in het verre India, maar een mens van vlees en bloed, met zijn eigen wensen en verlangens, zijn eigen karakter. En hij wordt beter of niet. en gaat naar de hemel. Tenminste Een mannetje wilde zijn eten niet. de zuster zei iets tegen me in het voorbijgaan. „Wat zegt u?" „Die gaat gauw naar de hemel Laten we maar een plaatsje voor hem reserveren. Hij heeft hier ge noeg ellende gehad, misschien. Hoe wel, stervenden kunnen lachen. Heb ik in Bombay gemerkt. Een oude man was er de grappenmaker. Het zonnetje van de zuster en de zaal En hier kreeg ik een glimlach van een jongeman met Chinees uiterlijk en dankbaar omhoog gestoken han den. En dat is dan een grote belo ning voor een morgen in het Huis van de Stervenden De heer T. Bijlsma is politicoloog en heeft enige jaren bij de UNESCO gewerkt, de organisatie voor onder wijs en ontwikkeling van de Ver enigde Naties. Hij maakt momen teel een reis door India en geeft een indruk van zijn ervaringen in de stad Calcutta

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5