„Politie gaat over de schreef' Volvo ziet graag iedereen in een Volvo rijden root deel Kamer tegen elneming aan bouw van ans kernenergieproject Prins treedt af als voorzitter van het Wereldnatuurfonds bortus lister Lubbers: Nederlandse deelname voor 2,5 procent n METZLER- Ere-voorzitterschap behouden Flatgebouw smeult in verborgene Ambassadeur naar Den Haag ontboden voor Peter Custers Vereniging: Onzorgvuldigheid met privégegevens 24 gezinnen weg Minder aannemers VOLVO Als u dóórdenkt J)AG 17 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze parlementsredactie N HAAG Een belangrijk deel van de Tweede Kamer is het oneens met minister Lubbers onomische Zaken) ovdr de vraag of de Samenwerkende Nederlandse Electriciteitsbedrijven in P) moeten deelnemen in een Frans kernenergieproject. Minister Lubbers meent dat de ti rijven voor 2,5 procent, ofwel in totaal 23 miljoen gulden, deel moeten nemen in de bouw van de nse snelle-kweekreactor Super Phenix. i] de Tweede Kamer wordt hij in alleen maar van harte gesteund de WD. terwijl de CDA- ijen er aaraelend tegenover d n. De linkse partijen zijn regel- p ite tegenstanders van Neder- te Ue deelname in het Franse ener- 2 iroject, na de financieel uit de lopende deelname van Neder- ln het Duitse Kalkarproject. de debatten die gister- en eergis- vond in de Tweede Kamer ;en de abortusdebatten door jj het energiebeleid werden ge- den bleek echter nog niet duide- of minister Lubbers een meer- leid van de Kamer tegen zich zal en. Temeer omdat hij in de loop het debat van gisteravond toe- de, dat 23 miljoen gulden het Kimumbedrag moet zijn. m werden twee moties ingediend, van één daarvan staat nu al dat deze zal worden verworpen, is van het PPR-Kamerlid Jan- wijst het gevoerde beleid van Inister volstrekt af. Dat gaat en D'66 te ver. Reden waarom luw Epema van de PvdA gis- »nd aan het eind van het debat motie indiende die niet verder dan de minister te verzoeken al lOgelijke te doen om de SEP te e n besluiten niet aan het Franse n ject deel te nemen. ie die motie volgende week bij de stemmingen een meerderheid zal halen staat nog niet vast en hangt vooral af van de stelling die de chris ten-democratische partijen zullen innemen. Namens die drie partijen zei AR-Kamerlid Van Houwelingen grote moeite te hebben met het pro ject, maar hij noemde ook enkele punten die voor deelname aan het project pleiten, zoals de stelling dat er door research te plegen een kans is om mee te doen aan het elimine ren van de huidige nadelen van de kernenergie. Van Houwelingen diende een motie in volgens welke deelname van Ne derland aan kernenergieprojecten aan stringente voorwaarden wordt gebonden, ook de deelname aan Su- per-Phénix. Die voorwaarden zijn onder meer dat Nederland invloed moet kunnen uitoefenen op de vei ligheidsaspecten en op het beheer van een project. Van Houwelingen is met name bezorgd over de snelle spreiding van kernactiviteiten over de gehele wereld. De GPV-er Verbrugh kwam gister avond ook nog met een motie met het verzoek om het besluit over de deelname aan het Franse project uit te stellen. Nadelen Tegenstanders stelden dat de grote nadelen van het toepassen van kern energie nog te weinig bekend en onderkend zijn, en minster Lubbers betoogde in de Kamer dat. zolang niet is aangetoond dat een snelle kweekreactor volstrekt onwenselijk is. Nederland moet proberen wat kennis betreft bij te blijven. Ander strijdpunt is de kostenontwikkeling. Vooral de PvdA vreest dat de kosten evenals bij Kalkar uit de hand zul len lopen. Super Phenix zou na Kalkar mo menteel in aanbouw de tweede snelle kweekreactor zijn waar Ne derland belangen in heeft. D"66- kamerlid Terlouw verweet minister Lubbers in het Kamerdebat een om mezwaai in zijn beleid te hebben gemaakt, omdat hij na zijn toezeg ging aan de Kamer te zullen streven naar niet-deelneming in Kalkar twee vanwege de kosten, nu toch weer heeft besloten aan de Franse evenknie van Kalkar twee deel te nemen. De minister vond zijn beleid echter „geen logisch gevolg" op eer dere beslissingen om niet mee te doen aan Kalkar twee, en wat be treft Kalkar 1 niet verder te gaan dan contractuele verplichtingen. De elektriciteitsbedrijven beslissen op 23 september over deelname in Phenix. Minister Lubbers en de Ka mer kunnen daar geen directe in vloed op uitoefenen. Wel is de verte genwoordiger van minister Lubbers voorzitter van het bestuur van de SEP en heeft stemrecht. trvolg van pagina I Wat aarzelend ÉZij desgevraagd toe dat in veel eenten het de CDA- ïderheid is die die bereikbaar- f van voorbehoedsmiddelen in weg staat door condoomautoma- i te verbieden. „We moeten, zo zei ieder obstakel op dit terrein uit weg ruimen, maar ook rekening uden met de gemeentelijke auto- g mie". ffiien de onrust in orthodox- ristelijke groeperingen verdedig- n KVP en AR uitgebreid het feit t hun abortusvoorstel ruimer is in de huidige strakke wetgeving, et gaat er niet om wat wij per- onlijk vinden, maar wat de wetge- tmoet en kan doen om de proble- op te lossen, zei ze. Jij hebben, zei mevrouw Garde- ers-Berendsen (KVP) geen uitbrei- ADVERTENTIE brilieders oogmerk r lita Tommy, 't is je eigen schuld, want jij ebt de kruiwagen kapot gemaakt." dingsmogelijkheden op het oog. Die suggestie is onjuist en doet pijn.Zij wees erop dat de huidige wet faalt en dat het enige andere abortus- ontwerp van PvdA en WD tot te lichtvaardige beslissingen ten aan zien van abortus kan leiden omdat de beslissing zonder duidelijke nor men aan de vrouw wordt overge laten. De PvdA en VVD-woordvoerders on derstreepten dat het handhaven van de eigen principiële standpunten wellicht schoner is, maar dat het zoeken en vinden een oplossing voor de problemen en de beëindiging van de huidige rechtsonzekerheid toch de voorkeur verdient en ook tot de taak van de wetgevende macht behoort. KVP en AR bestreden de suggestie dat het, ook bij aanneming van hun strakkere ontwerp niet meer moge lijk zou zijn de bestaande vrije abor tuspraktijk terug te draaien. „Die suggestie getuigt van pessimisme en een lage dunk van het geestelijk gehalte van ons volk", aldus me vrouw Gardeniers. Niet van toepassing De socialist Roethof meende dat de kreet „baas in eigen buik" niet ge heel van toepassing is op het PvdA- VVD-ontwerp. „De vrouw neemt de beslissing voor zichzelf, de arts moet vervolgens de ingreep voor zijn ver antwoording kunnen nemen. De arts mag om principiële redenen de ingreep weigeren, het is echter wel zijn plicht de vrouw dan verder weg wijs te maken. Hij kan de vrouw niet zomaar in nood laten zitten. Het aandringen van de vrouw op abor tus speelt een grote rol. maar is niet zonder meer doorslaggevend, zei hij. Volgens het PvdA-VVD-voorstel houdt een landelijke commissie van onafhankelijke deskundigen glo baal toezicht op de zorgvuldigheid waarmee tot abortus wordt beslo ten. Roethof zei dat deze onafhanke- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prins Bernhard zal eind dit jaar aftreden als president van het World Wildlife Fund (het internationale We reldnatuurfonds). In een brief aan het bestuur in Genève, geda teerd 13 september, heeft hij meegedeeld dat hij zich eind dit jaar niet herkiesbaar stelt voor het voorzitterschap. Hij wil evenmin langer deel uitmaken van de bestuursraad van het WWF. De Prins blijft wel ere voorzitter van de Nederlandse afdeling en blijft werken voor de zaak van de natuur bescherming in de wereld Prins Bernhard schreef dat hij aan Sir Peter Scott, voorzitter van de be stuursraad internationaal, heeft ver zocht hem te vertegenwoordigen als voorzitter van het vierde internatio nale congres van het World Wildlife Fund. Dit congres zal eind november in San Francisco worden gehouden. De Prins is sinds 1962 voorzitter van het WWF geweest. Gezinnen verlaten het smeulende gebouw om tijdelijk in een hotel nVecl gedaan te worden ondergebracht. lijke commissie het abortuspro bleem uit de politieke vaarwater kan halen. Het toezicht opdragen aan het staatstoezicht op de volksgezondheid zou dit streven doorkruisen omdat de minister het werk van het staatstoezicht kan beïnvloeden. Hij sprak zich tegen het voorstel van zijn fractiegenoot Franssen uit om het strakke KVP- AR-ontwerp voor zwangerschappen ouder dan drie maanden te laten gelden. Volgens Roethof hebben vrouwen die zich laat laten aborte ren het al moeilijk genoeg en moe ten zij niet nog eens extra de dupe worden. Geurtsen meende dat er tussen bei de abortuswetsontwerpen geen principieel verschil is maar alleen een verschil in de ruimte die wordt geboden om abortus te ondergaan. KVP en AR bestreden dit stellig. Geurtsen wees op de veranderingen in de samenleving die ertoe geleid hebben dat mensen door gebruik van voorbehoedmiddelen zelf uit maken hoeveel kinderen zij willen. Gezien die ontwikkeling is het voor die mensen niet of uiterst moeilijk te aanvaarden dat bij incidenteel falen van die middelen de eigen wil geen enkele rol meer speelt". Overi gens meende Geurtsen niet dat het enkele feit dat een kind ongewenst is een abortus kan rechtvaardigen. Mevrouw Veder-Smit (WD) meende dat de gemiddelde vrouw best in staat is om een goede afweging te maken tussen de belangen van haar zelf en het ongeboren kind. „Zij kan daarbij hulp nodig hebben, maar die moet niet verplicht zijn verklaarde zij. Mevrouw Gardeniers bestreed de misvatting dat in het KVP-AR- ontwerp de vrouw verplicht zou zijn met een overlegteam te praten. Die verplichting heeft wel de arts. Maar deze moet zeker zijn van zijn beslis sing omdat hij strafrechtelijk ver volgbaar is als hij de normen over treedt, zo zei zij. Het debat wordt volgende week woensdagen donder dag voortgezet. Van een verslaggever ROTTERDAM En brand in een flatgebouw te Schiedam, die er op pervlakkig bezien vrij onnozel uit ziet, heeft niettemin 24 gezinnen uit hun flats verdreven. Dat is op last van de brandweer gebeurd, daar een ontwikkeling van koolmonoxyde is geconstateerd. De brandweer had gisteravond nog geen idee hoe het vuur, dat in het verborgen woedt, te bestrijden. De brand is een smeu lend vuur, dat voortvreet in de gevel voegen van de Rijnmondflat aan het Fideliusplein. Het gebouw bestaat uit 250 woningen en is eigendom van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. Slechts een deel van het ge bouw (24 flats) lopen gevaar. Het vuur is ontstaan (woensdagmid dag al) toen personeelsleden van een Duitse firma bezig waren met het aanbrengen van een nieuwe plastic folie op de galerijen. Een gasvlam werd gebruikt om het materiaal te drogen. De brandweer vermoedt dat bij deze werkzaamheden de isola- tiestof in de gevelvoegen is gaan smeulen. Dat proces breidde zich gisteren en eergisteren uit, zonder dat de brandweer in feite veel kon doen. Met water is de zaak welis waar snel bekeken, maar vraag niet Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van der Stoel heeft de in Brussel gestatio neerde Bengaalse ambassadeur Huq naar Den Haag ontboden in verband met de affaire rondom de Nederlandse journalist Peter Cus ters. Het ministerie heeft dat giste ren bekend gemaakt. De heer Van der Stoel heeft de ambassadeur ge vraagd (zoals eerder aan de presi dent van Bangladesj) Custers zo spoedig mogelijk uit te wijzen. De heer Van der Stoel heeft verder zijn bezorgdheid geuit over de rechtsgang in Bangladesj. De minister protesteert tegen het feit dat een vertegenwoordiger van de Nederlandse regering het proces niet mag bijwonen. Ook de ouders van Custers. die in Dacca zijn. wor den bij het proces geweerd. Aan Custers is ook rechtsbijstand gewei gerd van een New Yorkse advocaat. Ambassadeur Huq is in verband met de affaire Custers al drie keer in Den Haag geweest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De politie springt onzorgvuldig om met de haar ter beschikking staande persoonlijke gegevens. Gevraagd en ongevraagd verschaft zij inlichtingen aan derden die daarop geen recht hebben. Degene f ie met de politie in aanraking is geweest, wordt daarmee zowel materiële psychische schade berokkend. Vereniging van reclasse- jsinstellingen schaart ich achter deze conclusie van een door haar ingestel de commissie die een onder- Zoek naar „lekken" in de politieregisters heeft inge steld. In 37 gevallen die de ïommissie op het spoor is Bekomep, was er sprake van wat wordt genoemd) „on terechte informatiever strekking". De gevallen z'jn. zonder vermelding van namen, beschreven in het fisteren verschenen rap port „Politie en privacy" Met dit rapport onderbouwt de reclassering haar niet Van vandaag of gisteren da terende pleidooi voor een "ettelijke regeling van de 'olitieregistratie. Met be- rekking tot die registratie toestaan slechts twee minis teriële circulaires uit 1959, waarin enkele richtlijnen worden gegeven voor het gebruik van recherche- gegevens. Hoogste tijd Op grond van de door haar aan het licht gebrachte „lekken" meent de reclasse ring dat het zo langzamer hand de hoogste tijd is de politieregistratie aan wette lijke regels te binden. Zij vindt dat nu dringender dan ooit. omdat ook op dit terrein de computer in op mars is. „Het moet", zo staat in het rapport. „als uiterst zorgwekkend worden be schouwd, dat een toch al zo moeilijk controleerbaar ap paraat als de politie in toe nemende mate de beschik king krijgt over een geauto matiseerd gegevensbe stand, waarvan de inhoud, het beheer en het gebruik zich onttrekt aan enige vorm van parlementaire of andere vorm van controle en toetsing." Politie zelf De meeste in het rapport beschreven gevallen date ren van 1975 en 1976. Geble ken is dat het initiatief tot het verstrekken van infor matie vaak bij de politie zelf ligt. In ceh van de geval len was de informatie af komstig van een commissa ris van politie die op een persconferentie de gevaren van een zedenmisdrijf ter sprake bracht. Daarbij schetste hij. ter lering, een cliënt van de reclassering, een zedendelinquent, en wel met zoveel bijzonderheden dat de betrokkene doorzijn werkgever werd herkend. Vaste kanalen Het onderzoek heeft de ver moedens van de reclasse ring versterkt dat er vaste informatiekanalen bestaan tussen politiekorpsen en be drijfsrecherches van semi- overheidsbedrijven, en tus sen politiekorpsen en ge meentelijke diensten (met name voor woningbouw en volkshuisvesting en de bur gerlijke stand). Ook zijn er aanwijzingen dat de politie afschriften van processen- verbaal. opgemaakt wegens misdrijf, doorzendt aan ver zekeringsmaatschappijen bij wie gedupeerden zich verzekerd hebben Het rapport legt de nadruk op de noodzaak misbruik van gegevens door middel van wettelijke maatregelen tegen te gaan. Bij de pre sentatie van het rapport zei de directeur van de Vereni- hoe groot de schade is die op die manier zou worden aangericht. Me tingen hebben gisteren uitgewezen dat het vuur al diep in de betonnen muren is doorgevreten en dat veel koolmonoxyde vrijkomt. Directeur N. F Halbertsma van de Nederlandse afdeling gaf desge vraagd het volgende commentaar op de beslissing van prins Bernhard om ere-voorzitter van het Wereld Natuur Fonds Nederland te blijven: „De Prins heeft in het verleden veel ge daan voor het internationale natuur behoud, heeft mensen en regeringen bewust gemaakt van de problema tiek van het behoud van een leefbare wereld en heeft in sterke mate ertoe bijgedragen, dat het WWF uitgroei de tot een grote internationale orga nisatie. Het is daarom goed dat hij betrokken blijft bij het internationa le natuurbeschermingswet," aldus de heer Halbertsma. De Prins heeft, volgens directeur Halbertsma de be slissing ere-voorzitter van de Neder landse afdeling te blijven persoon lijk genomen. De Nederlandse afde ling heeft op geen enkele wijze ge tracht zijn beslissing, in welke rich ting dan ook, te beïnvloeden. AMSTERDAM Tussen 1960 en 1974 is het aantal ingeschreven bouwbedrijven met één of meer werknemers (zonder de schllderbe- drijven), verminderd met bijna vier procent, namelijk van 17.966. tot 17.282. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde rapport van het Eco nomisch Instituut Bouwnijverheid in Amsterdam. Uit dit (deel)rapport in het kader van het structuuronderzoek bouw nijverheid blijkt voorts dat er in dezelfde periode bedrijven bijgeko men zijn in de grond-, water- en wegenbouw, het grondboor- en bui- zenlegbedrijf, het natte baggerbe drijf, het dakdek-, het vloerenleg- en het heibedrljf. (ADVERTENTIE} ging voor reclasseringsin- stellingen, mr. N. C. van Zeist gisteren uitdrukkelijk dat het niet de bedoeling was „de politie op fouten te pakken". Tenslotte is de re classering er veel aan gele gen de," (naar eigen om schrijving) broze relatie met de politie niet te verstoren. Desondanks valt in het rap port ook te lezen dat alleen een wettelijke regeling nog geen eind maakt aan de „onterechte informatiever strekking". Noodzakelijk, aldus het rapport, zijn ook een grotere aandacht voor deze kwesties bij de politie opleidingen en ..mentali teitsvorming binnen de korpsen". Behalve aan de ministers van justitie en binnen landse zaken en de Kamer commissie is het rapport ook aangeboden aan de korpschefs. Binnenkort wil de reclassering met hen van gedachten wisselen over de inhoud van het rapport. Dat zou autorijden een stuk veiliger maken. Volvo is een pionier in auloveiligheid.Veel van de beveiligingen die Volvo al jaren terug in de Volvo's introduceerde zijn nu in talrijke landen wettelijk verplicht. In 1959 bijvoorbeeld zaten er al standaard dricpuntsveiligheidsgordels in elke Volvo. Het complete programma Volvo's is ontworpen en ontwikkeld met het oog op veiligheid. Om de gevolgen van een ongeluk zo veel mogelijk te beperken. De carrosserie is uitzonderlijk sterk en stijf. Om het compartiment zit een onwrikbare kooiconstructie. Vóór en achter dit compartiment schokabsorberendc kreukelzones. Ook bij het rijden in een Volvo speelt veiligheid een grote rol. Eenvoudige en logische bedienbaarheid ervaart u in iedere Volvo. Een Volvo maakt snel reageren feilloos mogelijk. Dat zou autorijden een stuk economischer maken. Volvo's worden gebouwd voor een lang leven. Het beste bew ijs geven de statistieken van het Zweedse Bureau voor Autotesten. De laatste gegevens vermelden een levensduurvan 16,6 jaar voor de Volvo 240-serie. Eén van de redenen voor deze opmerkelijke levensduur isde grondige roestpreventic. Logisch.dat Volvo's zo n hoge inruilwaarde hebben. Volvo's zijn ook economisch in gebruik en onderhoud. Zuinige motoren en veel kilometers tussen de servicebeurten. De ingebouwde betrouwbaarheid en levensduur,samen met de uitgebreide garanties (12 maanden fabrieksgarantie en 12 maanden garantie op onderdelen) maken.dat de kosten van het rijden ineen Volvo binnen zeer aanvaardbaretgrenzen liggen. Dat zou autorijden een stuk probleemlozer maken. Volvo experimenteert niet om nutteloze cOccten en zogenaamde verbeteringen te vinden. In plaats van naarveranderingenoinde verandering zoekt Volvo ononderbroken naar zinvolle verbeteringen \an het autoconcept. En iedere nieuwe ontwikkeling wordt zoals ieder onderdeel van een Volvo getest en getest tot het zijn absolute betrouwbaarheid heeft bewezen. Allcmaal.opdat u steeds langer en werkelijk probleemloos in uw Volvo kunt rijden. Dat zou autorijden een stuk comfortabeler maken. Comfort in een Volvo betekent comfort.dat u helpt bij het plezierig en vóóral veilig autorijden. Ook tijdens lange tochten. Stoelen.ventilatie, verwarming, ruimte. Allemaal onderdelen.die er toe bijdragen dat u en uw passagiers ontspannen in een Volvo kunnen rijden. Als u alle eigenschappen van de Volvo's vergelijkt met die van andere wagens, moet u het met Volvo eens zijn. dat - in welke prijsklasse dan ook - niet één wagen zo compleet is als de Volvo in die klasse. En dat maakt de keuze van een Volvo alleen maar tot een logische en verstandige keuze. Zeker op de lange duur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3