L Hulp aan arme landen garandeert nog geen vrede fHBlIISlll De bisschop was één nacht mijn kamergenoot Zorg over en hoop voor financiën hervormde kerk Vandaag ra Boekje over de Vredesweek Informatiemap over „Militarisme" Nieuwe boeken Onze adressen: Vredesopbouw OW terreur ie voorkomen heiden we voor 9||e zekerheid bevolking m$r uitgeroep,,. Gespreksgroepen op bijbelgenoot schapdag „Zelf-lees-bijbel" op komst Brochure over abortus BOEKENVEILING TE AMSTERDAM TON BOLLAND beëdigd taxateur L bc VOORBIJGANG^ V. rudag 17 september 1976 kerk trouw/kwa Jag 17 door Aldert Schipper Er Is In rooskleuriger tijden wel eens gedacht dat strijd tegen honger en armoede tevens strijd tegen de oorlog zou zijn. De Illusie ls mij nu uit het hoofd gepraat door de Oroningse hoogleraar mr. B V A. Röllng, die een opstel over „Armoede en Oorlogsprobleem" heeft geschreven voor de Vredesweek. die dit weekeinde weer uitbarst. Er is wel een verband tussen armoe de en oorlog in de wereld. Maar je kunt niet zeggen dat arme mensen (of volken) extra oorlogszuchtig of opstandig zijn. Het is zelfs zo dat als het algemene welvaartspeil van een volk stijgt er bij de mensen reële hoop op verbetering ontstaat en de bereidheid groeit in opstand komen. Men zou dus kunnen zeggen dat hoop 'op verbetering van het le venslot) een bron van geweld en oor log is. Dan is er geen sprake meer van stille armoe en van nooddruftigen die hun lot onopvallend dragen, maar van luidruchtige armoede, van mensen die schreeuwen om verandering van de door hen als ondraaglijk ervaren situatie. Een cynisch polemoloog zou kunnen zeggen: hoe wanhopiger, hoe vreedzamer. Niet dragelijk Dat is uitteraard niet de slotsom, die prof. Röling trekt. Zijn beweegrede nen zijn ethish en hij acht het niet draaglijk voor de rijke, permanent de wetenschap te dragen dat er ar men zijn. die een nooddruftig be staan lelden. De arme staat ook re cent internationaal recht terzijde, al is dat van morele aard. P rof. Röling wijst op de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. op grond waarvan iedereen een le vensstandaard kan opeisen, die toe reikend is voor zijn gezondheid en welzijn. Dit recht, gevoegd bij het recht op opstand tegen koloniale on derdrukking. maakt dat de arme te genwoordig rechtens in opstand kan komen tegen kolonialisme, apart heid en mogelijk ook neo-koloniale uitbuiting. Het opstandige geweld Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met het oog op de van zondag 19 tot en met zaterdag 25 september te houden Vredesweek. heeft de documentatie- en Informa tiecentrale van De Horatink te Amersfoort de informatiemap „Mili tarisme" uitgegeven. De map is sa mengesteld door een redactieteam van het Interkerkelijk Vredesberaad en de Horstink, waarbij Gled ten Berge van het Interkerkelijk Vredes beraad het meeste werk verrichtte De map reikt een overvloed aan do cumentatie aan over militarisme en kerken, arbeid, opvoeding, politiek en krijgsmacht. De prijs is 15,90 per exemplaar en het besteladres is: De Horstink. Kon. Wilhelminalaan 17. Amersfoort. wordt gesanctioneerd als tegenge weld. De christelijke ethiek zou zeg gen: bevrijdend geweld tegen een overheid, die het zwaard blijkbaar tevergeefs draagt. Olielanden De armen kunnen zich ook aan eensluiten tot producentenvereni gingen en op deze manier trachten het uitbuitend geweld te keren. De olielanden hebben dat gedaan in de OPEC en hun succes vormt voor producenten van andere spullen een Christendom en godsdiensten der we reld door prof. dr A. Camps. Uitg. Bosch Si Keuning. Baarn. 104 pag.. prijs 8.90. De auteur (hoogleraar in de missiologie te Nijmegen en advi seur van het Vaticaanse secretariaat oor niet-christenen) behandelt in lit boekje nieuwe inzichten en nieu- e activiteiten op het gebied van de intmoeting der wereldgodsdiensten. Ervaring en keuze door drs H. J. Zeldenrust. Uitg. Kok. Kampen. 221 pag.. prijs 27,50. De auteur, gerefor meerd predikant te Uden en studie secretaris van Kerk en Vrede, biedt hier onder het motto: „Wat christe lijk geloof eigenlijk is", een theolo gische verkenning op het spoor van Dietrich Bonhoeffer. AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101, Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel OS200-17030 Maandblad voor vredesvraagstukken DEZE MAAND: Leerden wij iets van Róling? Verbeter de wereld begin bij het systeem U kunt van Vredesopbouw abonnee worden voor 18,- per jur. Ondergetekende: Studerend ja/neen abonneert zich op Vredesopbouw a 18.- p j (studerenden 14.-) Deze bon insturen aan VREDESOPBOUW Parkstraat 9 - Utrecht Tel: 090-31 69 25 AMSTERDAM De algemene ver gadering van het Nederlands Bijbel genootschap zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 30 oktober in het Revius-lyceum te Doorn. In voorgaande jaren vond deze ver gadering plaats op de derde woensdag in juni. de oprichtingsdag van het bijbelgenootschap. Het is echter voor velen die de vergadering willen bijwonen niet altijd mogelijk deze dag vrij te nemen. De maand juni bleek door vakanties of vakan tievoorbereidingen minder geschikt. Om deze redenen is gekozen voor een zaterdag in het najaar. Verder is gestreefd naar doelmatig heid en soberheid. Tot nu toe kwa men de afgevaardigden bijeen in congreszalen. Daarom is dit Jaar ge kozen voor een school meteen goede aula. Bovendien kunnen de ge spreksgroepen gebruik maken van de schoollokalen van het Revius- lyceum. In deze gespreksgroepen zullen de ideeën die geboren zijn op de vier in mei gehouden regionale bijbel- werkdagen en het verdere beleid doorgesproken worden. In de mid dagzitting zullen de resultaten dan in de vorm van aanbevelingen voor gelegd worden aan de algemene ver gadering. Het hoofdbestuur zal deze uitspra ken zo goed mogelijk in het beleid opnemen en over de resultaten na der rapporteren Voor nadere inlichtingen en deelna me kan men zich wenden tot het Nederlands Bijbelgenootschap. Postbus 620. Haarlem. inspiratie, hetzelfde te doen met hun eigen voortbrengsels. Het is waar: dit soort belangenver enigingen moge dan een gevolg zijn van uitbuiting door de rijke landen, die eenzijdig de prijzen voor de pro- dukten vaststellen, zij vormen tege lijk een bijdrage aan de polarisatie in de wereld, die een oorlog naderbij kan voeren Indirect Weliswaar kunnen de arme landen de rijke met hun gigantische bewa pening niet direct bedreigen, maar zij kunnen dat wel indirect doen. Je ziet dat bijvoorbeeld in Latijns- Amerika, waar guerrilla-groepen Amerikaanse zakelijke of diploma tieke vertegenwoordigers moleste ren of doden. Je ziet het ook in het Midden-Oosten, waar zij de verte genwoordigster van het Westen. Is raël, bedreigen. Dit soort terreur te gen de westelijke enclaves neemt toe en het is heel goed voorstelbaar dat de terreur en chantage ooit de mo dernste wapens ter beschikking zal hebben, zoals gas en kernwapens. De verbittering in de arme landen ls een uitgeselecteerde voedingsbodem voor „onregelmatige oorlog", waar het Westen zo kwetsbaar voor is. Soms zullen de rijke landen echter een zege boeken (bijvoorbeeld: Chi li). maar men moet niet vragen ten koste van hoeveel menselijk leed dit soort „vrede" tot stand gebracht wordt. Belang door Aldert Schipper Eerst nu komt mij duidelijk voor ogen te staan, met wat voor een geliefd iemand ik deze winter een nacht de slaapkamer heb ge deeld. In een Tanzaniaanse krant lees ik dat er honderdduizend mensen waren op de herdenkings plechtigheid die in Arusha is ge houden na het sterven van bisschop Stefano Reuben Moshi, de lutherse bisschop van de Kili- mandjaro. De bisschop was misschien al een beetje ziek. toen ik de nacht bij hem vertoefde en daarom voel ik me enigszins schuldig. Het was in Nairobi, tijdens de assemblee van de wereldraad van kerken. Ik woonde, samen met de meeste andere Nederlandse jpur- nalisten. in Hotel 680. Die vreem de naam dankte het hotel aan het feit dat er inderdaad 680 kamers in waren. Het was dus een reus achtig hotel. Bovendien waren al le kamers volledig, bezet. De drie Palestijnse mannen en het Pales tijnse meisje, die ook in het hotel sliepen, moesten zeer tegen de zin van de dame in de kamer met zijn vieren delen. Ikzelf had een kamertje, waar twee bedden in stonden. De eerste nacht, dat ik er was. bleef het tweede bed ongebruikt. Ik vond het wel best. Schuchter informeerde ik bij de balie van het hotel of dat de rest van de drie weken niet zo zou kunnen blijven. Ik zei dat ik nogal eens op mijn kamer een gesprek met iemand zou willen hebben en dat ik tot 's avonds laat soms zou moeten tikken aan mijn ver slagen. De man keek in de lijst en zei dat ik echter nog een kamergenoot moest verwachten. Het was de Tanzaniaanse bisschop Moshi. vertelde de man. Ik vond het jam mer voor mijn rust dat ik niet alleen zou blijven, maar het hotel was propvol en ik vond het wel spannend, met een bisschop uit het land van het Afrikaanse socia lisme samen te zijn Toen ik de volgende avond laat thuiskwam, zat hij op de rand van mijn bed Een bedaagde zwarte man. kaal net als ik. dat gaf een band. Hij wist met dat ik daar al een paar nachten in geslapen had en hij had het al helemaal voor zichzelf ingepikt. Ik heb maar niets gezegd. Geïnteresseerd vroeg ik de bisschop naar de Uja- maa-dorpen, die in zijn bisdom erg talrijk waren. Hij vertelde dat het allemaal niet zo mooi was als het naar buiten toe leek. Socialis me is niet zo makkelijk als Jullie denken. Het viel me eerlijk gezegd een beetje tegen van de bisschop. Maar hij was al bejaard. En hij was heel aardig. Hij zat er een beetje mee, zo'n Europese man in zijn kamer te hebben, maar hij paste zich aan en ik deed ook mijn best. We praatten nog wat over koetjes en kalfjes. Over zijn gezin en zijn kerk. Hij had een weliswaar niet zo'n erg lange, maar wel een erg vermoeiende reis achter de rug en weldra merkte ik dat hij wegzonk in de slaap. Ik dutte ook in. Maar in eens werd ik wakker door een vreselijk gezaag. Het was mijn bisschop. Ik gunde hem zijn slaap, maar het was geen gehoor. Uren heb ik liggen waken. Omstreeks vier uur in de ochtend heb ik de bisschop wakker ge maakt. Hij was een en al excuus. Zijn vrouw klaagde ook wel eens. zei hij. Hij zou nu een andere houding aannemen, waardoor het snurken zou voorkomen worden - Inderdaad Maar toen begon hij hardop te dromen. In het Duits. De volgende ochtend vertelde hij dat hij die avond met Duitse ker kelijke vertegenwoordigers had gepraat. Vroeger had hij in Duits land gestudeerd. De volgende dag heb ik een ande re kamer geëist. Daarna heb ik nog wel eens een praatje met de bisschop gemaakt Hij begreep het allemaal best. zei hij. En nu is hij overleden Er waren 100 000 mensen bij zijn begrafe nis. onder wie de premier van Tanzania, vier ministers, vijf bisschoppen, tweehonderd domi nees en collega-bisschoppen van de katholieke kerk. De katholieke bisschop Sipendi zei bij de begra fenis: Het land heeft een groot leider verloren. AMSTERDAM Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft besloten delen van de bijbel ook te gaan vertalen voor zeven tot tien-Jarigen. Er zijn In Nederland tal van kinderbijbels verkrijgbaar waarin het bijbelverhaal wordt naverteld. Het bijbelgenootschap wil echter de verhalen uit de bijbel getrouw aan de grondtekst doorvertalen In de (beperkte) woordenschat van deze beginnende lezers. Als de vertalers slagen zal er op den duur een „zelf-lees-bijbel" voor kinderen ontstaan. Het bijbelgenootschap geeft al de serie „Wat de bijbel ons vertelt "uit. die oorspronkelijk bestemd was voor geestelijk gehandicapten, maar die ook zeer veel voor kleuters wordt gekocht. Voor mensen met weinig of geen kerkelijke achtergrond verscheen het nieuwe testament in omgangstaal „Groot Nieuws voor U". Aan een derge lijke vertaling van het oude testament wordt gewerkt. Voor kinderen in de lagere schoolleeftijd bestond tot nu toe geen specifieke bijbelvertaling. Van een onzer verslaggevers WOUDSCHOTEN Het beeld van de financiën der hervormde kerk blijft zorgelijk doch niet zonder hoop. Aldus het jaarverslag van de generale financiële raad dat gisteren behandeld werd in de hervormde synode. De zorg komt onder meer voort uit een nog steeds voortschrijdende inflatie, de hoop uit de constatering dat nog zeer veel kerkleden de algemene arbeid van de kerk willen steunen. Het is daarom in het belang van rijk èn arm, te zoeken naar een andere ontwikkeling 'dan die via het conflict-model van terreur, chantage en contra-geweld. Er bestaat zo'n alternatief, waarvoor wat meer en thousiasme van de kant van de tra ditionele aanhangers van het harmo nie-model geen kwaad zou kunnen. Prof. Röling herinnert in zijn Vredes- week-boekje aan het plan voor een nieuwe economische orde in de we reld dat in 1974 door de bijzondere zitting van de algemene VN- vergadering is aanvaard. Men moet dan niet denken dat de vrede daarmee gewaarborgd zal zijn. Als de (zeer wenselijke) ontwikkeling naar een nieuwe internationale eco nomische orde op gang komt. moe ten we Juist rekening houden met toenemende spanning. Die verande ring moet dan ook weloverwogen en vanuit een versterkt Internationaal gezag gebeuren. Prijs vier gulden, inclusief ver zendkosten; bestellen bij het IKV, Parkweg 20a, Voorburg. Het hierbij afgedrukte cartoon van Arend van Dam is uit het boekje overgenomen. Ook wees de voorzitter van de gene rale financiële raad, de heer J. M. van Tuyll van Serooskerken gisteren op de bewuste medewerking van alle organen van bijstand van de kerk om zo zuinig mogelijk te werken. Zo kon het zelfs gebeuren dat het begro tingstekort van de kas algemeen ker ke werk over 1975 van 569 duizend gulden uiteindelijk verrassend ver anderde ln een batig saldo van 175 duizend gulden. De heer Van Tuyll noemde het van groot belang dat de basis voor de generale kas verbreed wordt. Ntf.be- talen 925.000 lidmaten 12.50 gulden per Jaar waarvan de helft terug vloeit naar de plaatselijke gemeenten. Maar het aantal lidmaten daalt met zo'n 20.000 per Jaar. Plan Vandaar dat het plan ls gerezen om ook meerderjarige doopleden een bijdrage te vragen waartoe echter de gemeenten en de doopleden niet ver plicht zullen worden. Verschillende doopleden hadden hier hun bezwaren van principiële of praktische aard. Anderen waren ech ter enthousiast zoals dr. K. Blei uit Haarlem verhaalde, die in één adem door wilde gaan en het ook mogelijk wilde maken dat doopleden tot ambtsdrager gekozen worden. Het feit dat men zich niet tot lidmaat laat bevestigen betekent nog niet dat men geen verantwoordelijkheid wil dragen, zei hij. Voor de meeste synodeleden gaf ech ter de doorslag dat tot de nieuwe opzet van de SMRA (mechanische ledenadministratie) meer geld gaat kosten, hetgeen toch ergens van daan moet komen. Ds. G. Spilt, de synode-praeses verwachtte dat daar zeker begrip voor zou zijn in de ge meenten die van de diensten van de SMRA gebruik maken. „De vrijwil ligheid blijft onaangetast, maar het ls redelijk om alle mensen die zich als hervormd laten registreren daar voor een minimumbedrag te vragen, aldus ds. Spilt. Actie De bijdrage uit de generale kas aan de twee-procents-actie ontwikke lingssamenwerking is gereserveerd in afwachting van een nog door het breed moderamcn te nemen besluit over de besteding van dit bedrag. Meegedeeld werd dat de commissie, waarin ontwikkelingssamenwerking, diaconie en zending samenwerken, hierover dezer dagen advies heeft uitgebracht aan het moderamen. De hervormde kerk wil de relaties van de Molukse kerkelijke groepe ringen in ons land tot de plaatselijke hervormde gemeenten verdiepen en uitbreiden'. Het ligt ln de bedoeling voor een bepaalde tijd hiervoor een predikant vrij te maken. Overleg is nog gaande hierover, èn over de mo gelijkheden van hulp bij de training en voortgezette vorming van Moluk se voorgangers. Opleiding De hervormde kerk gaat de moge lijkheid onderzoeken van een oplei ding tot godsdienstleraar. Er zijn thans twee opleidingen tot leraar godsdienstonderwijs tweede en der de graads: aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Katholieke Leergangen ln Tilburg. Dr. G. H. Plantinga, lid van de hervormde raad van de cathechese deelde ln de synode mee dat minister Van Keme- nade daarnaast nog ruimte zou zien voor een derde opleiding, hervormd van kleur en gericht op het open baar onderwijs. De Horst Andereijds vernam de synode met gemengde gevoelens dat er een eind is gekomen aan de formeel- statutaire binding van de sociale academie De Horst te Driebergen met de hervormde kerk. Het breed moderamen heeft ingestemd met een statutenwijziging van De Horst in deze geest. Hiermee is een proces van vele Jaren afgesloten waarbij het steeds duide lijker werd dat de academiebevol king deze binding niet meer wenste. Ze werd ervaren als een aantasting van het democratisch beginsel dat de school graag zo consequent mo gelijk wil doorvoeren. Destijds kwam de academie De Horst voort uit het werk van het hervormde in stituut Kerk en Wereld te Drieber gen. Nog steeds komt het misver stand voor dat Kerk en Wereld en De Horst zo'n beetje hetzelfde zou den zijn, althans nog een nauwe band zouden hebben. In werkelijk heid staan beide instanties al Jaren lang los van elkander. Dat thans de formele band tussen De Horst en de hervormde kerk is losgemaakt betekent niet, aldus dr. R. J. Moolj, secretaris van algemene zaken, dat een gesprek van tijd tot tijd niet op prijs zou worden gesteld. Tenslotte worden op de academie ook thans nog lessen ln bijbelse vor ming gegeven. Verschillende oud- gemeentepredikanten zijn als do cent aan De Horst verbonden zodat ln geestelijk opzicht niet elke band is doorgesleten. Van een onzer verslaggevers WOUDSCHOTEN Nog dit najaar zullen de moderamina van de her vormde en gereformeerde synode een gezamenlijk geschrijft publice ren over de abortus. Deze brochure, zo deelde ds. G. Spilt, de praeses van de hervormde synode, gisteren mee, is vooral bedoeld als een pastorale handreiking aan de gemeenteleden. De synode ging niet in op de sugges tie van ds. J. Pronk uit Rljsoord om de tekst die al gereed is nog onmid dellijk aan de Kamerleden te zen den. De opzet leent zich daar minder voor. Bovendien, zo zei ds. Spilt, heeft de hervormde kerk haar rap port „Leven en helpen te leven" in 1974 aan de regering en alle Ka merfracties toegezonden en het heeft daar de nodige aandacht ge kregen. (ADVERTENTIE) Dinsdag 28 en woensdag 29 september houden wij weer boekenveiling. Geveild worden enkele belangrijke bibliotheken w.o. de bibliotheken van Prof. Dr. Th. Haltjema, Apeldoorn Ds. I. Hamming, Loppersum (Gr.) Ds. G J. Tijsseling, Sliedrecht bestaande uit theologie, filosofie, oriëntalia, commentaren, bijbelverkla ringen. exegetische studies, theol.- en kerkhistorische dissertaties (waaron der een grote verzameling werken over de Middeleeuwen; beginperiode der Reformatie en de geschiedenis der Doopsgezinden) naslagwerken, woor denboeken etc. Daarnaast worden er ook zeer zeldzame 16e, 17e, en 18e eeuwse werken geveild, zoals werken van Luther, Calvijn, Melanchton, Beza, Reformatie. Nadere Reformatie (w.o. zeer veel zeldzame werken van WILLEM TEE- LINCK). Reveil en Afscheiding. De rijk geïllustreerde catalogus (112 pag kunt u aanvragen door 2.50 te storten op giro 17 71 82 t.n.v TON BOLLAND, v/h Van Bottenburg. Amsterdam. Kijkdagen: Zaterdag 25 en maandag 27 september Prinsengracht 493, Amsterdam, telefoon (020)-221921 Lid Ned. Ver. van Antiquaren Intern, league of antiquarian booksellers Ned. Vereniging van Makelaars en Veilinghouders. IN HET MIDDEN onze Vrijdag 17 september 1976 N HAA onomis Niet weinigen menen zich in p) mo tijd in een aantal vragen op t rijven nen stellen op een plek die 7\ nse sn duiden met „in het midden' aantal oud-vaderlandse zegs komen hen daarbij te hulp al le Twei veilige midden", „de juiste ml alleen^ weg" en wat dies meer zij. ae wijsheid van die uitspraken ÜeIL bepaalde gevallen niet afged D- De 1 moeten worden, maar er zijn p teE men en situaties waarin men tt se deel moet overwegen of het goed isi roject, het midden veilig te voelen. M d loper me in die probleemstellingen i iin ne' het gaat om mensen die „ne meer zijn". Een opstelling li de Ü®D; midden kan ook betekenen da 'von° 1 de beslissing wil ontwijken. M( >en ^e werft zich zo een alibi om tek I heJ,( den ble Men beroept zich voor dat m gia™" niet zelden door te wijzen op [en Te me standpunten en schept zier een soort verduistering van waarin alle katten grauw Het midden wordt té veilig en door mettertijd bijzonder voor anderen. Geruststellende ir van den lelden de aandacht van kelijke veranderingen af en tegemoet aan een ons allen inw en wij de traagheid. Omdat men da minist kanten tegelijk te vriend wil hipA en I kan iemand van zo'n soort mil" zelfs toe komen om aan het Weivond werk van het Zuid-Afrikaanse (d.w.z. de entertaining van die ten die een verwerpelijk syste mogel stand moeten houden) met vee! n besl tam een gift te overhandigen ject d< zou goed kunnen zijn voor hem ingenomen zijn met dat midd« die m hier dan eindelijk een beslissi nemen en officieel te' verklare men met dit soort vriendelijk 1 naar-alle-kanten niet geïdentifi wenst te worden. het di dat mm' srder dat d> is va motie dan ervolg n KV ,t hui r iet gi onlijk imoi op bri! Beroepingswerk NED.HERV.KERK Beroepen te Brouwershaven en r nemaire: J. A. J. Seeleman kar*- Weesp. ffij h. Aangenomen naar Hilvarenbee) ers-B A. Poort te Alblasserdam teng.wijkgem.in wording) Bedankt voor Terneuzen: W. F, te Middelburg; voor Oosterwolo Vos te Putten; voor Winterswij D. H. Huysman te Purmer. Afscheid op 19 sept, van Rotter Ma Overschie: C. J. v.d. Sluys we emeritaat; van Zunderdorp: A. huis ber. te Koog-Zaandijk; vai se: drs G. Oostinga ber. te drecht; van Daarle: A. Tromp b Renkum; van Klooster-Ter (buiteng.wijkgem.): G. J. v.d. S j ber. te Hardenberg. Intrede te Amsteri Watergraafsmeer: A. N. Doort uit Markelo; te Tiendeveen: kaï Neleman uit Schoonhoven. EV. LUTH. KERK Afscheid van Apeldoorn: Burghoorn ber. te Arnhem. GEREF. KERKEN Beroepen te Oenkerk: H. S. Mui van Oudewater. Afscheid van Kollumerzwaag: 1 Musch wegens emeritaat; van W. Feenstra ber. te Marum; Delft: J. J. Lamme wegens be ming tot dovenpastor; van Dr ten: D. Soepboer ver. te Heems Intrede te Culemborg: B J. W. haas uit Enter; te Zwijndrecht: j Scherpenisse uit Scheveninger Lutten: T. J. Ouwehand voorM pred. van de Chr.Ref.Church Branford (Can.) GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Apeldoorn: S. S. C sen te Spakenburg N. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hamilton (Can. Pj)Ut Westerink te Nunspeet. Hek com GEREF. GEMEENTEN ;ekc wat Beroepen te Wageningen; E. Ven(tere te Drachten; te Oudemirduro stre Hoogerland te Krabbendijke; zjjn Beekbergen: D. Hakkenberg nan Lisse. Bedankt voor Lelystad: J. Meiji te Ridderkerk. Intrede op 22 sept. te Utrecht: ki de J. S. v.d. Net te Moerkapelle. (VRIJE) OUD GEREF. GEM. Intrede op 21 sept, te H. I. Amb A. de Waard te Alblasserdam. gist inT" Met van tere wet Ipoli tre) bes

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2