Iheridan niet somber over e grote krachtver schillen Hockeyclubs: liever status dan kwaliteit Ivic erg snel tevreden Kreuz niet tevreden Roda JC blijft geloven ]BBC kan Amstélveen stuiten in basketbalcompetitie )ertig eerste klassers maken kloof met top groter Sponsornaaitt mag niet op nieuwe beker Royal Nederland DAG 17 SEPTEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 17 oor Bob Lieshout OTTERDAM De Nederlandse basketbalcompetitie gaat jterdag weer van start en het is nog maar de vraag of basketbal- efhebbers er reikhalzend naar uit moeten kijken. Immers, de ans is groot dat er van een werkelijke competitie geen sprake zijn. De kampioensploeg uit Amstelveen is nog sterker uit de jorbereidingsperiode tevoorschijn gekomen. Teneinde een rol an betekenis te kunnen spelen in de Europa Cup I, reisde coach n eigenaar Theo, Kinsbergen voor de zoveelste keer naar de erenigde Staten,' op zoek naar nieuwe Nederlandse Ameri- anen. leze keer bedroeg zijn oogst twee lelers: Al Faber en Ron Kruidhof, ij voegen zich bij Herman Pluim, lanny Cramer en Everett Fopma, irwijl Mark ten Hoeve na oktober raarschijnlijk ook weer beschikbaar al zijn. Naast deze vijf of zes Neder- indse Amerikanen beschikt coach insbergen ook nog over twee zeer oede „echte" Amerikanen, Joe Wal- ice en Owen Wells en veelvoudig iternational Harry Kip. s het voor het Nederlandse basket- lal maar al te prettig dat Kinsber en een rol van betekenis in de Euro- a Cup wil spelen, voor de Neder- sndse competitie kan deze verster- ;ing jammerlijke gevolgen hebben, leeds vorig jaar was de overmacht an de Amstelveense ploeg zodanig lat de competitie halverwege al be- list was. enkele misstappen later in et seizoen brachten niet meer d£n en schijn van spanning terug, nu an de kampioensbeker misschien igenlijk al beter in een nog eerder tadium uit de kast worden gehaald. Versterking Hechts één ploeg mag in staat ge- icht worden voor de landskampioen oet in het eten te gooien en de lompetitie enigszins te redden: het n Den Bosch spelende EBBC. Niet illeen omdat de ploeg dit jaar de beschikking zal hebben over een fit- Kees Akerboom en door de komst coach Bill Sheridan, de man die ■t Nederlands team naar ongeken- hoogten voerde, maar vooral door ingrijke versterkingen op de jats waar de ploeg vorig Jaar het lakst was, de spelverdelers. r Niar Den Bosch trokken Jan Dek- \ke:, met de voor Flamingo's uitko- mende Walter Ombre de beste Ne derlandse guard en John Plaskacz, een Nederlandse Canadees met niet geringe mogelijkheden. Desalniette min moet de kans dat EBBC be stand zal blijken tegen het Amstel veense geweld niet te hoog aangesla gen worden. Voor de overige ploegen in de eredivisie lijkt niet meer weg gelegd dan de rol van verdienstelijke sparringpartner voor de beide top- teams. Bill Sheridan en Jan Dekker zijn beiden niet zo somber over de voor uitzichten voor de competitie. Amstelveen is nog lang geen kampi oen en het zou ook verkeerd zijn te denken dat EBBC en Amstelveen met kop en schouders boven de an dere ploegen zullen uitsteken. Jan Dekker gaat zelfs zo ver te beweren dat er gesproken moet worden van een evenwichtige competitie met zes zeven gelijkwaardige teams. Problemen Bill Sheridan: „Natuurlijk maken we een goede kans tegen Amstelveen. Hij kan maar vijf spelers tegelijk in het veld zetten. Theo zal zeker enor me problemen krijgen met ontevre den spelers die vinden dat ze te wei nig spelen. Stel dat Al Faber beter is dan Herman Pluim, wat moet er dan met Pluim gebeuren? De hele tijd op de bank zitten? Een van de be langrijkste dingen waar een coach voor moet zorgen is dat zijn spelers tevreden zijn en ik zie niet hoe hij dat voor elkaar zal krijgen." Jan Dekker: „Het zijn "stuk voorstuk goede individualisten, maar aan in dividualisten heb Je niet voldoende. Je zal er op een of andere manier een team van moeten maken en om dat voor elkaar te krijgen zal Je een betere coach moeten zijn dan Theo Kinsbergen." Bill Sheridan (hier nog als coach van het nationale team): „Wij zijn niet afhankelijk van een enkele speler." Bill Sheridan: „De Europa Cup zal ook de nodige problemen voor Theo in de Nederlandse competitie ople veren. De grote vraag is of zijn spe lers nog wel geïnteresseerd zullen zijn in een wedstrijd tegen een Ne derlandse middenmoter als ze drie dagen daarvoor gespeeld hebben te gen een Europese topploeg. Hij zal hierdoor zeker punten verliezen. Bo vendien zal in Nederlandse toppers de vermoeienissen van een zwaar Europa Cup-seizoen ook zeker zijn tol eisen." Jan Dekker: „In tegenstelling tot Amstelveen hebben wij wel een echt team. We hebben niet minder dan zeven spelers die in de dubbele cij fers kunnen scoren." Bill Sheridan: „We zijn niet afhanke lijk van een enkele speler. In een oefenwedstrijd tegen Carpenter Brugge wonnen we met zeventien punten en dat terwijl Kees Aker boom slechts twee punten scoorde." Ton Boot In het team van EBBC is aanvoerder Ton Boot opnieuw afgevallen. Na enkele maanden van intensieve trai ning, aangespoord door de wens zich nog eenmaal te bewijzen en „nog eenmaal kampioen van Nederland te worden", openbaarde zich weer de blessure die hem ook het vorig sei zoen aan de kant hield. De kans is groot dat Ton Boot nu definitief zal moeten afhaken. Bill Sheridan heeft Boot geadviseerd zo lang mogelijk te rusten en niets te forceren, „tenslot te is je leven belangrijker dan het spelen van basketbalwedstrijden." door Onno Zeisman AMSTERDAM Al op de eerste dag van de nieuwe hockeycom- petitie viel het woord dat eerlang in alle toonaarden zal worden uitgesproken: vierpuntentwedstrijd, beslissend voor behoud van een plaats in de hoofdklasse. Dat wil zeggen: wanneer de bondsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Hockey bond op zaterdag 18 september akkoord gaat met een voorstel van het bondsbestuur om na volgend Jaar geen twee maar drie clubs te doen degraderen. De triomf van het kleinburgerlijk denken, waarmee zoveel vereni gingsbestuurders zijn behept. Een voorstel namelijk dat tegen de aan vankelijke bedoeling in kiest voor een getalsmatige verbreding achter de top opdat zoveel mogelijk clubs zich eerste-klasser kunnen noemen, zonder dat dit veel te betekenen heeft Liever status dan kwaliteit. Het bondsbestuur zelf, dat het voor stel inbrengt, gaat vrijuit. Een jaar of vijf geleden heeft het moeten knok ken om een hoofdklasse erdoor te krijgen. De op dat moment matige prestaties van het nationale elftal dwongen tot een concentratie van het betere clubhockey, maar de clubs zelf voelden er weinig of niets voor, behalve degene die zeker leken van een plaats. Maandenlang heeft het gepraat ge duurd; het bondsbestuur dreigde zelfs ln z'n geheel al te treden. Ala compromis werd toen besloten ach ter de hoofdklasse van twaalf geen twee maar drie afdelingen van tien te plaatsen. De drie kampioenen moesten spelen om twee promotie- plaatsen en later zou tot een sane ring worden overgegaan. De ellende begon met de promotie wedstrijden. Twee Jaar achterelkaar viel het Rotterdamse Victoria uit de boot en het kreeg als extra strop een leegloop van prominenten zoals de gebroeders Steens, die de hoofd klasser HCKZ verkozen. Heel de eerste klasse wordt trouwens leegge plukt. Een typerend voorbeeld ls Ad Boe laars. Deze speler kwam jarenlang uit voor Bloemendaal. wilde zich al* International waarmaken en stapte over naar HCKZ. maar keert nu te rug naar zijn oude club omdat deze Inmiddels ls gepromoveerd. De lager geplaatsten zien dat met lede ogen aan: ln plaats van een piramide ontstaat er Juist een ont zettende kloof. Dat het grote aantal van dertig eersteklassers daaraan meewerkt, durft slechts een enkeling hardop uit te spreken. De rest maakt zich meer bezorgd om de eigen ver eniging of de eigen bestuursfunctie. Tijdens de bondsvergadering van verleden Jaar kwam van de zijde van Venlo het voorstel de geplande be perking van het aantal eersteklas sers van 30 naar 20 op de lange baan te schuiven. De toenmalige bondsvoorzitter Idenburg kon niet anders doen dan .een bezinning toe te zeggen. Die is geschied in de vorm van een groot aantal hoorzittingen. Met als breed-gehoorde wens: handhaving van het aantal van der tig eersteklassers. Liefst twaalf hoorzittingen in elk district twee waren ervoor nodig. Aanvankelijk was het zuiden groot voorstander (sommige clubs begin nen er daar thans wat anders over te denken), maar nu zit district Gooi- Utrecht erachter te Jagen alsof het om een levenszaak gaat. De on der- liggende motleven zijn niet geheel duidelijk. Zo'n lolletje is die eerste klas nu ook weer niet met z'n lande lijke indeling, wedstrijden thuis te gen onbekende tegenstanders uit verre gewesten en bovendien lange en dure reizen zonder dat er Iets tegenover staat. Want de sponsors laten het afweten. Zaterdag komen ter sprake twee voorstellen. Het bondsbestuur: Laat de zaak maar zoals die ls met een hoofdklasse van 12 en drie eerste- Ad Boelaars: overschrijvingen wegens hoofdklasserschap. klasseafdellngen van 10 en laat de laatste drie degraderen uit de hoofd klasse en de drie kampioenen pro moveren. Oooi-Utrecht (met inbe grip van de hoofdklassers Laren en Schaerweyde): Breng het hele Insti tuut hoofdklasse weer in discussie, handhaaf de degradatie op twee, maar laat de drie kampioenen uit de eerste-klasse voortaan geen halve maar een hele competitie spelen. Tussen die twee opvatting lijkt een compromis het enig mogelijke: de indeling xiunonaven (met pijn ui net hart, want twintig eersteklassers zou veel beter zijn) en de promotiecom petitie verdubbelen (met nog meer zenuwen voor de betrokkenen). Het blijven lapmiddelen, maar iets an ders is óf onhaalbaar óf nog slechter. Drie hoofdklassers laten degraderen maakt de hele competitie tot iets afschuwelijks en zal onverbiddelijk de spelvemiwing ln de hand werken. Als één op de vier clubs moet degra deren (tegen één op de negen bij voetbal) ls iedere verhouding zoek. Bestuurslid Ton Kwaks acht het niet waarschijnlijk dat Ton Boot nog terug zal komen, gezien diens grotere ongerustheid over de goede afloop. In de plaats van Ton Boot zal nu John Plaskacz optreden. Plaskacz is een zogenaamde Neder landse-Canadees. De voor Nede- landse begrippen nogal ongebruike lijke naam wordt verklaard door het feit dat zijn vader een vluchteling uit Oost-Europa en daardoor staten- loos was. toen zijn zoon geboren werd waardoor deze de, Neder landse, nationaliteit van zijn moe der kreeg. Overigens is het niet meer dan toe vallig dat Plaskacz voor EBBC zal uitkomen. Na een oefenwedstrijd in het Duitse Hagen kwam de Ameri kaanse sterspeler van die ploeg. Pin ky Smith, naar Sheridan toe met de mededeling dat er een jongen in de hal aanwezig was met een Neder landse moeder. Sheridan was in eerste instantie zeer teleurgesteld dat het een speler betrof die niet veel groter was dan Jan Dekker en die er eerder uitzag als een bokser, maar nadat hij hem aan het werk had gezien was hij op slag enthou siast en prijst zich nu gelukkig dat hij er nog een sterke guard heeft bijgekregen. Overigens zou het verkeerd zijn te denken dat, gezien hun goede con tacten bij het Nederlands team, Jan Dekker en Bill Sheridan samen be sloten hebben naar Den Bosch te vertrekken. De beslissing werd door beiden geheel onafhankelijk van el kaar genomen. Voor Sheridan is de overgang naar EBBC. na een mis lukt seizoen bij het Delftse Punch, de kans om te bewijzen „dat ik nog steeds kan coachen". Teamleider Bij hun beslissing hebben ze zich niet laten afschrikken door het feit dat Den Bosch vorig seizoen doorlo pend geteisterd werd door interne conflicten die uiteindelijk leidden tot het ontslag van coach Jan Janbroers. Jan Dekker „het grote probleem was vorig Jaar dat de co ach geen teamleider was en dat is nu met de komst van Sheridan opge lost, die kan deze rol bij uitstek vervullen". Beiden zijn ervan overtuigd dat EBBC een goede kans maakt kampi oen van Nederland te worden. Niet alleen door de al eerder genoemde eenheid binnen de ploeg. De voor- breidingsperiode heeft geleerd dat het team zeer snel is. De grote aan dacht die Sheridan aan de fast-break heeft besteed tijdens de trainingen werpt zijn vruchten af. De grote kracht van EBBC zal dit seizoen de lengte van de ploeg (liefst vijf spelers boven de twee meter) en de spelver delers vormen. Dankzij de komst van Dekker en Plaskacz zal Theo Kropman, die vorig seizoen als enige echte spelverdeler vaak ten onder ging tegen de twee spelverdelers van de tegenstander, veel meer tot zijn recht komen als verdediger en snelle man in de break. Verrassing Wat de aanvalsopzet betreft heeft Sheridan nog een aardige verrassing in petto voor degenen die hem ken nen als coach van Punch en het Nederlandse team. Werd daar zeer gedisciplineerd een aanval uitge speeld. bij EBBC zal daar geen spra ke van zijn. Sheridan: „Gezien de snelheid van de ploeg is er eigenlijk maar één regel: de fast-break. Wan neer deze niet slaagt spelen we een vrije aanval. De spelers die ik nu heb zijn slim genoeg omdat te kunnen. Een enorm voordeel is dat te genstanders zich niet langer kunnen voorbereiden op bepaalde EBBC- systemen. Onze aanvalspatronen zullen elke keer weer een verrassing voor hun zijn." AMSTERDAM Na afloop van Ajax—Manchester United werden slechts tevreden woorden gesproken. Zowel door Ajax-trainer Ivic als tijn collega Docherty. Ivic was al lang blij dat zijn team niet volledig was ingestort na de nederlaag van zaterdag tegen Sparta. „1—0 winst is op dit ogenblik goed voor Ajax", sprak de Joegoslaaf. Ruud Krol viel de nieuwe Ajax-oefenmeester bij: „Winnen was misschien nog minder belangrijk dan herstel van de nederlaag tegen Sparta. Toen was de sfeer helemaal verdwenen uit de groep. Ivic heeft die teruggebracht door een ontspannen benadering". Over de verdedigende tactiek van de Amsterdammers zei Krol: „We zouden spelen als tegen PSV. Het viel dan ook wat tegen dat Manchester United alleen Pearson en Mcllroy voor hield. Desondanks liep het lekker". De doelpuntenmaker wilde over zijn eigen spel wel kwijt: „De ervaren spelers moeten de jongeren leiden. Nu ging dat redelijk". Ivic was uitermate tevreden over het spel van Krol: „Hij organiseerde achter goed en kwam sterk naar voren. Veel spelers zijn te bang de bal bij zich te houden, ze schuiven liever snel door. Er is naast Krol niemand, die dan even rust neemt. In ieder geval hebben we gewonnen zondereen doelpunt tegen. Dat kan tellen." Tommy Docherty, de goedlachse coach van Manchester United, vond 1—0 voor Ajax te weinig: ..Op Old Trafford met 60.000 supporters, die schreeuwen, maken we het goed". De Schot had weinig lovende woorden over Ajax te zeggen: „Ze leken tevreden met het uitbuiten van een foutje in onze verdediging. Wij zouden in Manchester niet zo kunnen spelen. Het Nederlandse voetbal wordt steeds verdedigender, nog niet zo erg als het Italiaanse, maar toch te erg. De mensen blijven weg. Er is geen spektakel. Wij wilden wel vanavond, maar daarvoor zijn twee ploegen nodig." ROTTERDAM Feyenoords trainer Boskov toonde zich tevreden met de uitslag en het spelnivcau. Alleen tegen het slot van de eerste helft en in het begin van het tweede bedrijf was er sprake Van paniek geweest. Toen de twee treffers van respectievelijk Kreuz en Vreysen vielen, speelde Feyenoord als herboren. Willy Kreuz deelde geenszins de mening van zijn trainer. Hij vond dat er zonder enig zelfvertrouwen was geacteerd en dat de slag die Roda JC had toegediend, nog duidelijk nawerkte. De strafschop die Feyenoord na elf.minuten kreeg toegewezen, was veroorzaakt door Jakobson die Kreuz aan zijn shirt had getrokken. Pcrsson, de trainer van Djurgarden had dat allemaal niet gezien. Hij gaf zijn ploeg geen kans meer om de 30 achterstand in Zweden in te lopen. „Het verschil in conditie tussen de profs van Feyenoord en mijn amateurs kwam in de slotfase wel duidelijk tot uiting. Bovendien volgden doelpunt twee en drie elkaar te snel op", aldus Persson. BRUSSEL Na het onverwachte verlies (2—1) zit men bij Roda JC sinds gisteren nog niet bij de pakken neer. In de kleedkamer al waren de spelers en de trainer na de nederlaag op het allerlaatste moment tegen bekerhouder Anderlecht, niet bijzonder terneergeslagen. Natuurlijk waren ze teleurgesteld over de manier waarop, maar de return over twee weken in Kerkrade wordt toch met optimisme tegemoet gezien. Trainer Bert Jacobs zei: „Normaal gesproken moeten we op eigen veld met 1—0 kunnen winnen. Dat is genoeg. Maar voorlopig denk ik daar nog niet aan. De komende wedstrijd is voor de competitie tegen FC Amsterdam. Anderlecht is later weer aan de beurt." De trainer had wel een verklaring voor de twee treffers op de valreep van Anderlecht. Hij zei: „Ze waren te wijten aan fouten in onze verdediging. Verscheidene spelers bleven vlak voor het einde nog steeds netjes voetballen in plaats van de bal met een lange trap in de tribune te jagen. Een gebrek aan ervaring was dat niet. De spelers hebben ervaring zat. Ze gebruiken gewoon hun hersens niet." Rob Rcnsenbrink, de vedette van Anderlecht, die weinig kansen had gekregen, maar op het laatste moment de wedstrijd toch besliste, was dankbaar voor de denkfouten van Roda. „Andere ploegen trappen bij zo'n stand de bal ver weg, maar Roda bleef rustig voetballen. Dat heeft ze genekt tcnsloUe, al ben ik niet gerust over de return in Kerkrade. Ik geloofde er vanavond op een bepaald moment ook niet meer in. Roda is een hele sterke ploeg en staat niet voor niets bovenaan in Nederland. We hebben Roda dan ook niet onderschat, het ging gewoon slecht met ons." Anderlcchts trainer Raymond Goethals was boos op Roda. „Die ploeg heeft veel te hard gespeeld. Dat was niet meer normaal. Ik voorspel dat die jongens over drie maanden volledig uitgeblust zijn. Dit sloopt je krachten." Goethals, die dezelfde zware overtredingen van zijn eigen spelers afdeed met „foutjes", was niet gerust over de komende confronta tie met de Limburgse ploeg. „Gelukkig staan we een doelpunt voor en kunnen we Roda over twee weken laten komen en kunnen wij dus counteren. Dat is het enige voordeel." Gerard van der Lem zei over zijn opponent Jean Dockx: „Nadat ik hem twee keer was gepasseerd, trapte hij me met opzet tegen mijn knieën en moest ik geblesseerd verder spelen." Tenslotte zei spitsspeler Nanninga: „We hadden de scheidsrechter ook tegen. Wc kregen twee gele kaarten voor shirtjc-,trekken, terwijl die Mckenzie eruit gestuurd had moeten worden. Hij kreeg niet eens een gele kaart. Niettemin hadden wc het kunnen halen, maar we waren slordig in de slotfase. We staan slechts één doelpunt achter en in Kerkrade maken we die fouten van vanavond wel goed." Roda's invaller doelman Jo van der Mierden heeft vermoedelijk zijn neusbeen gebroken. Halverwege de tweede helft van de wedstrijd werd Van der Mierden door de Engelsman Mckenzie hard in het gezicht getrapt. Na afloop van de wedstrijd, die hij helemaal uitspeelde, was het gezicht van dc doelman rood gekleurd en flink gezwollen. Zijn neus stond zo scheef dat Van der Mierden gisteren naar het ziekenhuis moest voor een onderzoek naar de ernst van zijn verwonding. Van der Mierden reageerde nogal luchtig op het incident. „Het was een gemene trap en zeker opzettelijk. Maar ach, het zal wel weer overgaan. Ik was allang blij dat ik geen hersenschudding had opgelopen." TUNIS (Reuter). De Tune sische minister voor sport- en jeugdzaken, Fouad Mebazaa heeft de FIFA geschreven, dat zijn land niet zal toestaan dat de beker die volgend jaar wordt uitgereikt aan de wereldkam pioen voetbal voor jeugdteams, de naam zal dragen van de spon sor van de FIFA. Het eerste toernooi om deze nieuwe we reldtitel zal in Tunesië worden gespeeld. Volgens de FIFA moet de beker voor de winnaar „Coca Cola Cup" worden genoemd. Tunesië had de internationale voctbalfcderatie aangeboden het toernooi te organiseren, om dat volgens de FIFA, de organi satie diende te gaan naar een ontwikkelingsland. Om het toernooi financieel aantrekke lijk te houden is de FIFA met een sponsor in zee gegaan. Mebazaa: „Wc zijn er niet tegen dat de FIFA hulp zoekt bij een commerciële organisatie, maar we zullen niet toestaan dat dc beker ook de naam draagt van die organisatie". Een commissie van de FIFA zal eind september in Tunis besprekingen voeren over de organisatie van het toer nooi dat van 27 juni tot 10 juli 1977 wordt gehouden. Daarbij zal dit onderwerp ook ter sprake komen. Nederland en Wcst-Duitsland hebben overigens niet inge schreven voor dit toernooi. TENNI8 Victor Edwards, tol 7 juli 1»7S manager en coach van tennisspeelster Evon- ne Cawley-Goolagong, heeft zijn voormalige pupil aangeklaagd voor een bedrag van 3t 800 dollar (ruim 90.000 gulden). Edwards zegt recht op dat geld te hebben, omdal hl) een contract had tot 30 Juni 1976 en dus bijna een Jaar eerder, zonder opgaaf van reden bovendien, ontslagen ia De zaak komt op 1 oktober voor (ADVERTENTIE) verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een ongevallenverzekering van verzekering maatschappi nv uw schild tegen schade ClTla

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17