ombere grandezza Bolle thriller Aantjes verwijt KYP-er Hermes gebruik onjuiste argumenten tegen Kemenade FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Böll en Jasny verzamelen ogenblikken etectives in hun hemd Filmbeeldjes 'rolongaties 17 SEPTEMBER 1976 FILM/BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 door W. Wielek-Berg Ino Visconti, de beroemde anse filmregisseur die dit stierf, heeft zijn laatste „I/Innocente" („De On- dige in een rolstoergere- erd. Een van zijn meester en is het niet geworden, aakt geen dieper liggende a, maar meesterlijk vak- is het wel, vol sombere deur en gekwelde luxe, ïtig om naar te' kijken en (nd van begin tot eind. sis heeft Visconti een stuk van ele d'Annunzio gekozen en al is situeerd in een tijd die hij niet beleefd (de jaren omtrent de wsseling) de kringen waarin leelt waren de zijne: die van de Italiaanse adel, waarin hij ge- d was ook al strookte zijn gezindheid niet met zijn st. De onschuldige van de titel is misschien een kind, misschien een vrouw, misschien een man misschien hebben alle figuren uit de tragedie althans een zweem van ar geloosheid,omdat ze verdwaald ra ken in situaties die ze niet hebben voorzien en gewild. De rijke, atheïstische aristocraat Tullio Hermil (Giancarlo Giannini) ontbrandt in hartstocht voor de mooie weduwe Teresa (Jennifer O'Neill) en meent zijn niet minder mooie vrouw Giuliana (Laura Anto- nelli) nog slechts tedere, broederlijke gevoelens toe te dragen. Doch als zij, bedroefd en eenzaam, zich wendt tot een andere man keert met de jaloezie de liefde terug. Hij maakt haar het hof, weet haar te heroveren en ontdekt dat zij zwan ger is van haar minnaar, die trou wens alras sterft aan epn tropische ziekte. Hij probeert, naar over te ha len tot een abortus en als dat niet lukt maakt hij een grootmoedig ge baar: hij zal het kind als het zijne erkennen. Maar wanneer het gebo ren is neemt zijn jaloezie morbide vormen aan en om hem te bedaren doet zijn vrouw alsof ook zij het kind haat. Wanneer hij het, terwijl de familie de kerstmis bijwoont, zodanig aan de kou blootstelt dat het sterft, slingert zij hem haar woede, wrok en afkeer in het gezicht. Waarna hij nog één maal een rendez-vous heeft met zijn vroegere minnares en zich daarna een kogel door het hoofd schiet. d'Annuzio's filosofische melodrama- tiek, die bij zijn tijdgenoten waarschijnlijk meer dan eens de schok der herkenning teweeg bracht, laat ons vrij koud, omdat zijn proble men te veel luxe-problemen zijn en zijn smart luxe-smart, voortkomend uit verveling en oververzadiging. Men kan Visconti daarom laken om zijn keuze, maar men kan hem niet genoeg prijzen om de manier, waar op hij de stof door een overvloed aan feilloos en geraffineerd gekozen ui terlijke details levend heeft gemaakt. Al roert vervoering en leed ons nau welijks, acteurs, entourage en kos tuums zijn zo subliem, de tijdgeest is zo volmaakt getroffen en het even wicht tussen de diverse gradaties van melancholie wordt zo briljant bewaard, dat wij geen ogenblik weg zakken in onverschilligheid. Deze „Onschuldige" mag dan geen stralende diamant zijn in Visconti's kroon, een zachtglanzende parel is hij wel. Amsterdam-Tuschinski 2; Utrecht- Studio; Groningen-Studio, 18 jr. Laura Antonelli in 1' Innocente Het is niet de gewoonte óm bij het bespreken van een film de schrijver scriptwriter boven de regisseur te plaatsen. Maar bij „Ansichten eines Clowns", ge regisseerd door Vojtecht Jas ny, kun je moeilijk om de meer waarde van de auteur heen. Een van de uitspraken van Heinrich Böll, de Nobelprijs winnaar die in eigen land veel vuldig voor „nestbevuiler" wordt uitgekreten, is: ,,'s Mor gens zodra ik wakker word be gin ik er al over na te denken welk probleem vuil en actueel genoeg is om het aanpakken waard te zijn". In zijn roman „Ansichten eines Clowns", die de basis vormde voor de film, verschenen in 1962, keert hij zich tegen de door het verdrongen of ver wrongen nazi-verleden bezoe delde Duitse atmosfeer in het algemeen en tegen ijzerharde, zogenaamd liberale katholie ken in het bijzonder. Later, in „Die verlorene Ehre der Katharine Blum" (binnen kort wordt de film van Volker Schlöndorf in ons land ver toond) trekt hij feller van leer, maar de omstandigheden heb ben zich sindsdien dan ook, met terroristenwetten en een steeds misdadiger optredende rechtse sensatiepers, zeer nega tief ontwikkeld. Böll heeft meegewerkt aan het script van „Ansichten eines Clowns", dat in 1975 werd ge maakt en men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat hij zijn boek-uitspraken over diverse „vuile, actuele proble men" heeft verscherpt of er een zwaarder accent aan heeft gegeven. De walging over zijn Duitsland, gezien door de ogen van een dertigjarige clown die zijn rij ke, gierige moeder haat, omdat ze zijn zuster uit opportunisme, gecamoufleerd als liefde voor de „heilige Duitse grond", de oorlog en de dood heeft inge jaagd, en die voor zijn vader wel enige genegenheid maar geen achting kan opbrengen, stijgt er uit op. Zijn wanhopige liefde voor Ma rie, een vrouw, die hem terwille van abstracte principes wordt afgetroggeld, raakt door die sfeertekening niet op de ach tergrond, maar wel wordt wei nig aandacht besteed aan de redenen waarom zij hem ver laat, misschien omdat die om streeks vijftien jaar later bela chelijk zouden klinken. Een andere uitspraak van Böll is, dat hij een verzamelaar is van ogenblikken. Welnu, in die richting heeft regisseur Jasny hem een heel eind gevolgd: zijn film bestaat inderdaad uit ogenblikken, vergaard uit he den en verleden, soms uitste kend gekozen, soms er net naast. Zolang hij woorden van Böll als basis gebruikt is het goed, zodra hij zich op eigen vleugels waagt (bijvoorbeeld bij het sentimentele clownsnummer in het begin) is het mis. Hanna Schygulla, een van Duitslands beste filmactrices, is een roe rende Marie, Helmut Griem is meestal wel overtuigend als de clown en Gustav Rudolf Sellner speelt de betrekkelijk kleine vaderrol opvallend goed. Het indringende effect van de film komt vooral voort uit het feit, dat er weer mensen zijn die met recht en reden niet kunnen slapen als zij aan Duitsland denken en dat zij in „Ansichten eines Clowns" de walm van mest ruiken, waarop het kwaad ook in de jaren zestig al flirik begon te groeien. Amsterdam City II, 14 jr. graag detectives leest, mag irder by Death" niet mis- Daarin worden namelijk beroemde boeken- ectives in hun hemd gezet, at het voor de insiders goed ten is. De Belgische speur- Milo Perrier het is na- rlijk makkelijk te raden Wie ffvoor model heeft gestaan, maar de anderen zijn iets moei lijker. Enfin, ze worden naar een afgelegen landhuis gelokt met een gammele brug, spookkamers, een blinde but ler en een doofstom dienstmeisje en moeten dan raden wie de moorde naar is die te middernacht toeslaat en de heer des huizes om zeep helpt. Geen middel wordt geschuwd om hen van de wil? te brengen: schorpi oenen, slangen, inkrimpende ka mers, tijdbommen en neerstortende beeldhouwwerken en ze raden het lekker niet: Geslagen keren zij naar huis, de uit dager hysterisch lachend achterla tend. Geen wonder, die heeft in de loop van de film zoveel metaformo- ses doorgemaakt, dat hij (of zij) de kluts wel moest kwijtraken. Een keur van beroemde acteurs leent hun talent aan „Murder by Death", waarvan het script werd ge schreven door de beroemde vervaar diger van blijspelen Neil Simon en die werd geregisseerd door Robert Moore. Peter Falk, Elsa Lanchester, David Niven, Peter Sellers, Alec Guinnes het kan niet op. Truman Capote, de wat vreemd gebakken Amerikaanse schrijver die aan zijn beroemdheid beruchtheid toevoegde door zijn laatste boek, waarin hij de hele Jet Set over de hekel haalde, maakt in de film zijn acteurs-debuut en dat gaat hem lang niet slecht af. Een smakelijke parodie op detecti ves en griezelfilms, dat is „Murder by Death" en zoiets is natuurlijk nooit weg. Onschuldig vermaak voor de liefhebbers van allerlei verwante genres. Amsterdam-Bellcvue Cinerama, en Rembrandtpleintheater; Den Haag Apollo, 14 jr. Maria Schneider met kind in The Babysitter' 't Is naar wanneer een regisseur die zulke voortreffelijke films op zijn naam heeft staan als „La Bataille du Rail" uit 1944 en „Jeux Interdits" uit 1952 (om de twee beste te noemen) in zijn nadagen zo deerlijk afzakt. Maar ja. de naam van de Fransman René Clément is jammer genoeg allang geen begrip meer. Zijn laatste werkje „De Babysitter" is een moeizame thriller, moeizaam nagesynchroniseerd in het Engels (voornamelijk uit het Italiaans), waarin geheimzinnigheid en verwar ring niet intrigerend, doch irriterend werken. Een aardige baby-sitter, die zich ontfermt over een zielig filmsterretje, wordt gebruikt in een duivels kidnap-complot, waarvan een eigenwijs doch onvervaard jon getje het slachtoffer wordt. Voordat zij zich, deerlijk geblesseerd, kan vervoegen aan het huis van haar dikke verloofde, zijn er heel wat lij ken gevallen, door eigen of ander mans hand. 't Duurt lang voordat de intrige zich aftekent, 't duurt lang voor de laatste draadjes lusteloos zijn opgebonden om kort te gaan: 't duurt allemaal bliksekaters lang. De figuren zijn plomp neergezet, geen cliché wordt geschuwd, geen ongeloofwaardigheid vermeden. Een bolle thriller is het, opgeblazen tot twee uur lengte, waaraan charme ontbreekt. Alleen Maria Schneider dient geprezen te worden om de na tuurlijkheid, waarmee ze de hoofdrol speelt. Amsterdam - Leidseplein Theater, 18 jr. De film „Scrim" van de Neder lander Jacob Bijl, met in de hoofdrollen Geraldine Chaplin en Jessamin Staerkcr, is op het Twaalfde Internationale Filmfestival van Toulon (Frankrijk) de „Prix Special du Jury" toegekend. Op dit festival werden de afgelopen dagen meer dan 60 films uit de hele wereld vertoond. „Scrim" werd door Jacob Bijl geschreven en geregisseerd en geproduceerd door Theo Knip penberg. De film kwam tot stand in opdracht van het ZDF, het tweede Duitse tv-net, en de Zweedse televisie. De rolprent werd inmiddels ver toond via de Duitse televisie en wordt op 30 september in Zwe den uitgeionden. De film krijgt deze maand een Nederlandse bioscooproulatie in het circuit van Film International Neder land. lurder by Death' Alec Guinnes !NG KONG. Klassieke griezelfilm tl vertederend monster. De gehele 66k in Den Haag-Du Midi; Hilver- m-Bijou; Amsterdam-Flora. o West. Fijne, vooroorlogse come- 6 met de Marx Brothers, vol prach- E6 stunts en verbale grappen. De thele week in The Movies, ^sterdam. OMAN UNDER THE INFLUEN- E Indringende psychologische film 111 John Cassavettes met Gena owlands en Peter Falk in de hoofd- 'llen. De gehele week in Studio K., msterdarn. A MAM AN ET LA PUTAIN. Fasci- frende film van Jean Eustache over et klimaat in Frankrijk na de mis tte revolte van 1968 17 t.e.m. 19 ;P1 in Araloe en Rippo, Leeu- arden. 'ASHVILLE. Meesterlijk mozaïek an Amerika, gesitueerd in de stad ■n de Country- en Western-music a[1 regisseur Robert Altman. De ge- leie week in Tilburg-Camera. INTERSOLDIER. Schokkende documentaire met ooggetuigenver slagen van Vietnam-veteranen. 17 sept. Plein 2, Rolde; 22 sept. Rije. BARRY LYNDON. Stanley Ku brick's laatste en misschien beste film. gesitueerd in de achttiende eeuw. Amsterdam-Calypso; Den Haag-Calypso I; Rotterdam- Calypso; Utrecht-Rembrandt 3; Gro- ningen-Palace. LA REGLE DU JEU. Prachtige Franse zedenkomedie uit 1939 van Jean Renoir, die in het geheel niet is verouderd. 17 en 19 sept. Filmhuis Shaffy. TE GEK OM LOS TE LOPEN. Ont roerende documentaire van een Ita liaans collectief over nieuwe wegen om geesteszieken in de maatschap pij te integreren. 21 sept. Den Dom mel Eindhoven. DER HANDLER DER VIER JAH- RESZEITEN. Film over het droevige leven van een fruitventer, waarin de Westduitse cineast Fassbinder virtu oos en bewogen tovert met de mid delen van het melodrama. 18 t.e.m. 21 sept. Filmhuis Amersfoort. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De AR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr W. Aantjes, heeft het KVP-Kamerlid Hermes verweten, dat deze met valse argumenten heeft geprobeerd de indiening van een wetsontwerp van minister Van Kemenade (onderwijs) tegen te houden. Hermes diende vorige week een motie -in, waarin werd gevraagd de inspraaktermijn voor het wet sontwerp op het basisonderwijs met drie maanden te verlengen. In de praktijk zou uitvoering van deze mo tie betekenen, dat Van Kemenade niet meer in staat zou zijn het wets ontwerp nog voor het eind van deze kabinetsperiode in te dienen. De motie werd net verworpen, mede dank zij acht anti-revolutionairen en twee KVP-ers, die tegen stemden. In de Kamer verklaarde Aantjes na mens deze tien, waarom zij te genstemden. Op deze argumentatie gaat hij in het AR-weekblad „Neder landse Gedachten" deze week nog wat uitvoeriger in. Verklaring Hermes wilde een langere inspraak termijn. omdat hij vier maanden waarin dan bovendien nog de vakan tie viel, te kort vond voor een zo belangrijk wetsontwerp. Nog tijdens de Kamerbehandeling werd een deel van zijn argumentatie ondergraven, toen het socialistisch Kamerlid Van Ooijen een verklaring van de protes tants christelijke onderwijsvakorga nisatie voorlas, waaruit bleek dat deze organisatie het zou betreuren als door een langere inspraaktermijn het wetsontwerp niet tijdig meer in gediend zou kunnen worden. Ook de Nederlandse federatie van onder wijsvakorganisaties (die ongeveer honderdduizend onderwijsgevenden vertegenwoordigt) had zich al in der gelijke bewoordingen uitgelaten. De organisaties vonden een verlenging van de inspraaktermijn niet nodig. Hermes' laatste argument, dat juist de organisaties die de schoolbestu ren in zich verenigen meer tijd nodig zouden hebben, werd volgens Aan tjes afgelopen zaterdag ondergra ven. Tijdens een vergadering van de besturenraad van het protestants christelijk onderwijs bleek dat deze raad een zeer definitief oordeel over het wetsontwerp kon leveren. Aantjes: „De veronderstelling ligt voor de hand dat de wens om tot vertraging (of zelfs tot verhindering) van de indiening te komen, meer ontleend was aan de bezwaren tegen de inhoud van het te verwachten wetsontwerp dan tegen de door de minister toegestane inspraakter mijn. De indiener heeft dit weliswaar ontkend, maar in elk geval verandert er aan het gevolg niets. Op zijn minst werd de schijn gewekt dat de wens om tot verlenging van de termijn te komen, meer werd ingegeven door bezwaren tegen het beleid van de minister dan tegen de door hem ge volgde procedure. Een schijn die in het debat ook wel enige steun vond." „Filibuster" Aantjes vergelijkt deze handelwijze met „filibuster", een in de Ameri kaanse senaat toegepast middel om door middel van langdurige redevoe ring de aanvaarding van een wets ontwerp te vertragen of onmogelijk te maken. Volgens Aantjes is met de door Hermes gehanteerde procedure de grens van filibuster genaderd, zo niet overschreden. „Naar mijn me ning is het hanteren van procedurele middelen om te verhinderen dat een niet gewenst regeringsbeleid aan het oordeel van het parlement wordt on derworpen, een volstrekt verwerpe lijk middel. De filibuster, in welke vorm dan ook. behoort in onze parle mentaire praktijk niet thuis." Dat is dan ook de reden, waarom de tien genoemde christen democraten tegen de motie van Hermes stemden (die overigens o.a. werd gesteund door vier fractiegenoten van Aan tjes). „Met een oordeel over het be leid van minister Van Kemenade heeft dit niets te maken. Dat staat er geheel buiten. Een standpunt als door mij uiteengezet, dient te wor den ingenomen ongeacht welke mi nister en ongeacht welk wets ontwerp het betreft. Of een bepaald middel geoorloofd is. hangt niet af van de minister tegen wie het gehan teerd wordt. Zomin als alles geoor loofd is om Van Kemenade te steu nen, zomin is alles geoorloofd om hem te bestrijden. Het middel moet in beide gevallen passend zijn. Zeker in de christen-democratische poli tiek heiligt het doel de middelen niet." aldus Aantjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13