Veertig jaar na de „vrije vroomheid" Gemeente Den Haag krijgt eigen monumentenbureau Asma-concerten in de Nieuwe Kerk VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd terv voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. KORT Na lang wachten: Binnenhof enkele dagen verkeersvrij Voorkom dat u Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een in moeilijkheden raakt, goede verzekering voor uw auto en rekreatie. deskundig advies naar de NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Toch getuigen tegen heroïnehandelaar Winkeliers Leyweg hebben hun twijfels over de afsluiting Houtrustkerk jubileert FEESTEUJKE OPENING VRIJDAG 17 SEPTEMBER OM 1 UUR 200 JAAE VER. STATEN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Om te voorkomen dat nog meer Haagse monumentale panden verpauperen en tenslotte onder de slopershamer komen, zal binnenkort een Monumentenbureau worden opge richt. Het voornaamste uitgangspunt, dat de gemeente Den Haag bij haar nieuwe monumentenbe leid voor ogen heeft, is het behoud van het karakteristieke en de herkenbaarheid van de stad Den Haag. Deze nieuwe beleidslijn Is voortge komen uit een motie, die al In de cember 1973 door mevrouw Sicman- Hardeman (WD) werd ingediend. Daarin werd het college van B. en W. verzocht spoedig stappen te nemen om verdere verwaarlozing van monu menten met cultuur-historische waarde te voorkomen. B. en W. heb ben toen besloten een stuurgroep in het leven te roepen, waarvan de wet houder van openbare werken, ver keer en vervoer, Wallis de Vries tot voorzitter werd benoemd. Met de be wering dat het hoog tijd werd voor een Haags mqnumentenbeleid Is de wethouder het volkomen eens. „Tot op heden is er niet al te veel gedaan. Wij hebben echter het geluk, dat veel gebouwen In Den Haag toebehoren aan het Rijk, dat dan ook de restau ratie van deze panden voor zijn reke ning heeft genomen", aldus de wet houder. De Stuurgroep Monumentenbeleid heeft gisteren een nota uitgebracht, waarin uitvoerig wordt gesproken over de nieuwe beleidslijn, die de gemeente Den Haag moet uitstippe len, en de financiële gevolgen. Voor dat deze nota werd samengesteld is de stuurgroep allereerst het monu mentenbestand in Den Haag gaan inventariseren. Hierbij werd niet al leen rekening gehouden met de gere gistreerde monumenten, maar ook werd afgegaan op historische gege vens. 5 miljoen Naar aanleiding van deze nota heb ben B. en W. nu voorgesteld om voor een aantal panden in 1977 een be drag van 5.240.000.— te investeren. Het zijn het herenhuis Clingendael. de Drievuldigheidshuisjes aan het Hoge Zand, het Boterwaagcomplex DEN HAAG De Haagse gemeen tepolitie heeft besloten om geduren de de dagen dat de Tweede Kamer over de abortuskwestie debatteert het Binnenhof voor doorgaand ver keer af te sluiten. De maatregel is genomen in verband met de te ver wachten grote publieke belangstel ling in en rond het gebouw van de Tweede Kamer. aan de Grote Markt, het Paviljoen aan het Rijswijkse Plein, het pand Lange Vijverberg 15. Tevens dient het geld voor de aankoop van monu menten ten behoeve van woonhuis- restauraties. Ten behoeve van de restauratie van deze „woorihuismo- numenten" is tussen de gemeente en het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk overeenge komen, dat er jaarlijks een bedrag wordt gereserveerd, de zogenaamde „woonhuiZenpot". Het college van B. en W. en met name wethouder Wallis de Vries zijn van mening dat het aantal perso neelsleden van het op te richten Mo numentenbureau drie moet bedra gen. Wethouder Wallis de Vries is van mening dat drie man in het beginstadium voldoende zal zijn, .vooral omdat er zeer nauw zal wor den samengewerkt met andere diensten en instellingen van de ge meente. Mocht de gemeenteraad akkoord gaan met de voorstellen van B. en W. dan is het misschien mogelijk om nog iets van de rijke historie van Den Haag in stand te houden. Het Paviljoen aan het.Rijswijkseplein is één van de monumenten, die in 1977 in aanmerking komen voor een restauratie. door Adr. Hager SCHEVENINGEN Feike Asma bood zijn vele toehoorders dinsdag in de Nieuwe Kerk aan de Duinstraat waar hij ook op 28 september zal concerteren een vrijwel chronologisch sa mengesteld programma. ADVERTENTIE Een programma overigens zonder verrassingen, omdat de concertgever weet dat een klassiek geheel met bekende namen in deze omgeving 't meest op prijs wordt gesteld. Na inleidend koraalspel over psalm 77 speelde Asma van Bachs neef Walth^r, een meester in koraalbe werkingen, een lieflijk Pastorella. Groot en groots is Praeludium en fuga in c-moll, één van dé meester werken van Bach, door de concertge ver in het volle licht geplaatst ls. Rheinberger, bij het orgelpubliek een bekende naam, buiten de kring van orgelliefhebbers ls hij niet of nauwelijks bekend. Toch schreef hij opera's, koorwerken, vocale kerkmu ziek, orkestwerken enz. Dat vooral het orgel zijn liefde had bij het com poneren bewees vertolker Asma met het Intermezzo uit de 4e sonate. Ondanks het feit dat Max Reger een enorm oeuvre heeft nagelaten krijgt men hem in onze dagen zelden te horen. Feike Asma. als voorvechter van deze Jong gestorven reus, hield ook nu een indrukwekkend pleidooi. Alvorens dit concert te besluiten met het koraalspel „Op bergen en in dalen" vertolkte Asma „Thema met variaties" van Hendrik Andriessen, een imponerend werk dat bij de or ganist uit Maassluis ook nu in zulke vertrouwde handen was. DEN HAAG De officier van justi tie van de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van tweeënhalf jaar met aftrek geëist tegen de Haagse heroïnehandelaar R. S. De handelaar werd opgepakt bij een inval die de Haagse politie op 20 maart van dit jaar in zijn woning aan de Hoefkade deed. De politie trof op de zolderetage een hoeveel heid marihuana en een monster he roïne aan en arresteerde bovendien een viertal heroïnegebruikers. Tijdens het verhoor verklaarden de vier dat de heroïne die zij gebruik ten verstrekt was door S. Deze ver klaring trokken zij echter op de rechtszitting die in juni van dit jaar gehouden werd. weer in. In verband met meineed van de vier getuigen werd de zitting toen geschorst. Op DEN HAAG Een groot deel van de winkeliers uit het winkelcentrum aan de Leyweg ziet de tijdelijke af sluiting van deze weg niet zo zitten. Dat bleek gisteravond op een hoor zitting die de gemeente Den Haag in de wijk organiseerde. De gemeente wil de Leyweg ter hoogte van het winkelcentrum tus sen de Oosterhesselenstraat en de Wapserveenstraat voor een periode" van zes maanden voor doorgaand verkeer afsluiten. Deze proef geldt niet voor langzaam verkeer en het openbaar vervoer. De betrokken winkeliers wezen er tijdens de hoorzitting op dat de af sluiting van Leyweg sluipverkeer in de rondom liggende straten tot ge volg kan hebben. „Het is te verwach ten dat er veel snelverkeer gaat rij den door straten die daar niet op berekend zijn", aldus één van de winkeliers. de rechtszitting die gisteren op nieuw over de zaak werd gehouden verklaarden tweef van de vier getui gen alsnog onder ede dat zij wel degelijk heroïne van S. gekocht had den. Op de vorige zitting zouden zij uit angst voor repressailles de mein eed hebben afgelegd. Het viertal zal overigens binnenkort voor de rech ter moeten verschijnen. De uit spraak in de zaak tegen R. S. is dinsdag 20 september. Oplossing voor Haagse Groenmarkt in zicht Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nog steeds rijdt veel meer verkeer over de Groenmarkt dan het Haagse gemeentebestuur lief ls. We thouder Wallis de Vries (open bare werken, verkeer en ver voer) presenteerde gisteren een plannetje, dat de Groen markt grotendeels verkeersvrij moet maken. Alleen het tram verkeer. taxi's en fietsers zou den er nog terecht kunnen. Het plan spreekt over twee „lussen", die een automobilist dwingen de Groenmarkt te verlaten aan dezelfde kant als hij er gekomen is. Een automo bilist, die de euvele moed heeft om, komend van het Buiten hof. de Groenmarkt op te rij den is genoodzaakt ter hoogte van het oude stadhuis rechtsomkeert te maken. Een barrière (bijvoorbeeld paal tjes) weerhoudt hem ervan langs de Grote Kerk richting Torenstraat te rijden. Hetzelfde overkomt de auto mobilist. die vanuit de Jan Hendrikstraat naar het Bui tenhof wil: hij komt niet verder dan de rijstrook tussen kerk en stadhuis. Ook hier barrières, die hem dwingen rond de kerk terug te gaan naar de Jan Hendrikstraat-Torenstraat. Op deze manier hoopt de ge meente een einde te maken aan het hinderlijk doorgaand verkeer De Haagse politie staat nu nog voor de welhaast onmogelijke taak het door gaand verkeer van het bestem mingsverkeer te scheiden. Als het nieuwe plan wordt uitge voerd zal die taak een stuk eenvoudiger zijn. Immers, al het vervoer, dat niet tot tram. taxi- of fietsverkeer behoort, is op verboden terrein. Dit overi ge verkeer kén gebruik maken van de trambaan, maar politie toezicht is gemakkelijk en de ze route is daarom niet aan trekkelijk. door ds W. C. Ligthelm DEN HAAG De stichting van de Haagse Houtrustkerk voert ons terug naar vooroorlogse verhoudingen, die voor de huidige generatie moeilijk invoelbaar zijn. In de Hervormde Gemeente ston den de toenmalige „richtingen" dermate fel en onverzoenlijk tege nover elkaar, dat een meerderheid aan een minderheid geen enkele plaats, hoe bescheiden ook. meen de te kunnen gunnen. De hier bedoelde mindrheid was die der vrijzinnigen, met welke be naming de ondogmatische denken den in de gemeente werden aange duid. Men noemde zich ook wel aanhangers van een vrije vroom heid, waarmee bedoeld werd, dat men zich een eigen mening voorbe hield ten aanzien van de leerstelli ge beslissingen van het voorge slacht. Men zocht naar een verta ling van het Evangelie in het be grippenkader van de moderne mens en men gaf elkaar de ruimte voor desnoods radicale experimen ten. Het waren de mensen, die zich herkenden in de radio uitzendingen van de toenmalige VPRO Een deel van hen wilde de Her vormde Kerk trouw blijven en had zich georganiseerd in de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Ne derland. Toen de Hervormde predi kant A. Trouw zich als voorganger aan de Haags-Scheveningse groep van deze vrijzinnigen verbond stel de hij. dat hij niet onbeperkt in gymnastieklokalen wilde blijven preken en derhalve een eigen kerkgebouw als hoge prioriteit er kend wilde zien. Na enkele jaren van hard werken kon op 20 septem ber 1936 de Houtrustkerk in ge bruik worden genomen. Kroon Typerend is, dat ds Trouw bij de ingebruikneming van de kerk ver klaarde. dat men tot geen prijs een schisma-kerkje wilde worden. Inte gendeel. men bleef de „grote" kerk trouw en „op deze dag van glorie zal pas de kroon gezet kunnen wor den. als de Vrijzinnige Hervormden hun kerkje kunnen toevoegen aan de kerkenschat der N. H. Gemeen te. omdat deze ook de kansel openstelt voor den vrijzinnigen evangeliedienaar". Op dat moment leek die wens vol strekt ijdel. En toen tijdens de oor log de Houtrustkerk op last van de bezetter ontruimd moest worden bleek de Hervormde Gemeente zelfs in die extreme omstandighe den niet bereid om in enig kerkge bouw onderdak te verlenen aan haar vrijzinnige leden. Daarmee leek het schisma dan toch een feit. en het mag een won der heten, dat de Houtrustkerkge- De Houtrustkerk in Den Haag, centrum van circa 500 Vrijzinnig Hervormden. meente niet voor de Hervormde Kerk verloren is gegaan. Onder al haar voorgangers in deze veertig jaren: Trouw. Kruyt, Smits, Bar- nouw en Ligthelm. bleef ze zich een organisch onderdeel weten van de Hervormde Gemeente en gaf ze de hoop op een zinvolle integratie in het grote geheel niet op. In de zich snel wijzigende na oorlogse situatie duurde het in Den Haag langer dan in de andere grote steden vóór er een aarzelende toe nadering op gang kwam. Op 17 maart 1963 werden de vrijzinnige voorgangers door ds. Sijbrandij, als voorzitter van de Centrale Kerke- raad, in de Grote Kerk bevestigd tot predikanten voor bijzondere werkzaamheden van de Hervormde Gemeente. Formeel was daarmee de breuk ge heeld. Maar in de praktijk veran derde er niet veel, Zo bleef de Ver eniging financieel verantwoorde lijk voor haar voorgangers en tot op heden wordt het werk in en rond de Houtrustkerk geheel door de leden (momenteel ongeveer 500) betaald. Openheid Inmiddels heeft de wind der veran dering ook in de kerken stormkracht gekregen. In de huidi ge situatie achten velen (zowel recht- als vrijzinnigen) de formele regeling van 1963 geestelijk achter haald. De éne voorganger, die de Houtrustkerkgemeente zich nu nog kan permitteren, gaat regelmatig voor in de gewone diensten van enkele wijkgemeenten. En dat zou den er meer zijn indien zijn rooster in eigen kerkgebouw dit toestond. Omgekeerd ziet de Houtrustkerk steeds meer kèrkgangers, die zich niet vrijzinnig noemen, ma^r die zich in de eigen sfeer van dit kerkgebouw thuis voelen. Die sfeer wordt bepaald door een ruimhartige openheid, waarin men sen iets van gemeenschap kunnen ervaren zonder elkander op de huid te zitten of lasten op te leggen. In de prediking wordt geprobeerd on bevangen te luisteren naar de bij belse motieven en deze verstaan baar te maken voor mensen aan wie de tale Kanaëns vreemd is. de vraag naar de toekomst blijft open. Zal een kleiner wordende vaste kern de lasten kunnen blij ven dragen? Of zal de Hervormde Gemeente het nut van deze „vrije" werkplaats steeds meer gaan Inzien en voor dit werk een plaats inrui men op haar begroting? In dat ge val zal het geciteerde visioen van ds. Trouw binnen een halve eeuw na de stichting van deHout rustkerk in vervulling zijn gegaan. Ds. W. C. Ligthelm, predikant van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden te 's-Gravenhage en Sche- veningen schreef dit artikel op ons verzoek naar aanleiding van het ju bileum van de Houtrustkerk. rrAV mie: Rosenborg jads Ipew ;erm, e> Ten bate van het te stichten ijen< claal Ontmoetingscentrum m senburg" wordt vanavond f 19.30 uur een sportavond gt den in de Voorburgse VllegèJ Ien. Het genoemde centrum iideau de psychiatrische kliniek „E^n go burg" moet het onderling comge, c tussen de bewoners bevordjnma: en de schelding tussen de in i pol ting en de buitenwereld vei ering deren. Er is een stuk grond De de bouw van een ontmoet! imier centrum beschikbaar. De koiwind worden geschat op een half t Joen. Giften zijn welkom opf rek. 4925 t.n.v. Stichting Sod i Ontmoetingscentrum Rosenlfrüc te Den Haag. Ook kan men gunstiger worden voor 25, Jaar. Inlichtingen: 244177 214. Na de kantooruren: 01 4233. Carillon De gemeente Alphen aan 4 Rijn heeft aan de firma Eijsba te Asten opdracht verstrekt v het reviseren van het carillon de toren van de Adventskerk. kele weken geleden is men mei werkzaamheden begonnen, blo1 bewegende delen, zoals de mag ,,vet ten, klepels, tuimelaars e.d., i aet al verwijderd. Over twee ma den zal het carillon weer in bruik genomen kunnen worde v0n itbn d. De de itiek, zwarl int: Leidschenhage Het winkelcentrum Leidschenl ge in Leidschendam bestaat di maand vijf Jaar. Ter gelegenhi daarvan organiseert de Onden mers Vereniging Leidschenh '3,£ van dinsdag 21 tot en met dag 25 september een feestweek. De festiviteiten zuil worden opgeluisterd door de wezigheid van een groot aant bekende Nederlanders uit amusements- en sportwereld, wijl het ook aan muzikale acti teiten .niet zal ontbreken. Expositie aai Het Museum voor het Ondervrt Qra£ aan de Hemsterhuisstraat ln Di rd. Haag heeft een expositie ing richt met als titel „Mensen ond flgen: de middernachtzon". Het is e atijle volkenkundige tentoonstelli i Hc samengesteld uit de voor ons la%regor unieke arctische verzameling v dit museum. De expositie steedt aandacht aan het lev« van de arctische volken, zoals dfré pc Eskimo's van Groenland en Canfyi he da, en de Lappen uit Scandinaviferad maar ook aan de verrichtlnge ien. van beroemde poolreizigers al Scott en Amundsen. Er zijn foto'jt ce teksten en tal van voorwerpen t tlscl zien, waarbij een huidtent, ee edei volledig bewapende kajak, mee kralen Versierde feestkostuuroonen en snijwerk van been en ivoor. D ietei expositie zal voor nog onbepaald iralf tijd in het Museum voor het On aats derwijs te bezichtigen blijven, ster n n Zeevisserij Voor het K. en O. Katwijk spreek| vanavond om 20.00 uur dr. H.A.H Boelemans Kranenburg voorzitter van Het Visserijschafl uit Den Haag, over het Katwijk actuele onderwerp: „Zeevisseri| in moeilijkheden", bijeenkomst wordt gehouden 1#" het „Open Hof" aan de. Rijnstraat. Toegangsprijs i niet-leden 5,—. Natuurbehoud De Nederlandse hervormd! gemeente houdt in de Vredeskerl aan de Burggravenlaan in Leiden weer een themaweek van dinsdaj 21 t/m zondag 26 september. Of initiatief van ds. R. Steenstra, predikantfcew bij de Vredeskerk, is als thema an „natuurbehoud" gekozen Gedurende deze week wil de heer Steenstra de deelnemers bewustmaken hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de natuur. In dej^oo) Vredeskerk wordt in het kader van deze week voor natuurbehoud onder meer de film „The Way of Live' van het Word Wildlife Fonds getoond. Tevens zijn prof. dr. H. Berkhof en prof. dr. K. Vooys uitgenodigd lezingen te houden over natuurbehoud. Er is ook een fietstocht uitgestippeld, waarbij speciale aandacht zal worden besteed aan de verschillende soorten vissen in de te passeren sloten. Gedurende dë gehele week zijri in de Vredeskerk originele t aquarellen van dieren, planten en bloemen tentoongesteld |jet 'aai sn vantfge! noon o k >ort rtissi est! er» omi one irrej jotc pra liet an ianl festc diverse interessante OUDE AMBACHTEN t/m 26 sept. middag 1-5 uur. entree f. 3,50* avond 7.15-11 uur* zondag 11-5 uur: entree f. 4#-, kind f. 2,25, alles, ook kleuterspeelplaats, inbegr. «bus 4 -14 - 23 - tram 11e volop parkeergelegenheid SFEERVOLLE MODELKAMERS PLUIMVEEPRODUCTENSHOW MODE T.V. en HIFI-APPARATUUR REIS en VACANTIE NOVITEITENCENTRUM Deense en Italiaanse meubelen lekkernijen en dranken haarverzorging mannen hobbies naar sneeuw en palmen veel doe-het-zelf tips De officiële opening te 13 uur in de Rotonde van de Houtrusthallen door de Burgemeester van 's-Gravenhage, Drs. F.G.L.L. Schols, is alleen voor genodigden toegankelijk ALLE FELICITATIES GAAN NAAR HET WITTE HUIS TE WASHINGTON. ÉÉN VAN DE ONDERTEKENAARS WORDT UITGENODIGD SPECIALE 'GELUKWENS POSTERS 'IN AMERICA AAN TE BIEDEN. KOM OOK NAAR DE HOUTRUSTHALLEN I Dll

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6