vaststaande uitslag sfeer geheel bepaald Ruzie in progressief blok over onderzoek naar wapenaankopen iL— SS Jap "Sn. Inbreker maakt chaos in overheidsgebouwen van Doetinchem ^Commentaar Partijen „vochten" met achterban, niet met tegenpartij Niet tot één partij In abortusdebat heeft Staatssecretaris Meijer gaat naar Indonesië **£>0w Nuts met gezonde vers gebrande hazelnoten. Motieven dader zijn een raadsel Oud-strijders willen prins in uniform Nieuw hoofd BVD Regenjas blijft nodig weerrapporten 4ÓNDËRD/ IDEBDAG 16 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTETS Ijerecht wijzen de zes theologen in hun korte en veelzeggende oproep aan de Tweede Kamer over de regeling van de abortus op de sa menhang van dit vraagstuk met an dere problemen van leven en dood. Inderdaad: ieder Van ons is ver plicht omwille van de geloofwaar digheid tegenover de ander, maar vooral omwille van de eerlijkheid N< tegenover zichzelf bij het spreken denken over abortus zich voort durend af te vragen of hij ook in alle andere gevallen een zelfde zorgvul digheid in acht neemt bij vragen van leven en dood. Om een alledaags voorbeeld te noemen: of hij niet vergoelijkend doet over het achter het autostuur kruipen met een bor reltje op. In de afgelopen jaren is in deze kolom de visie van Lamberts/Roet- hof c.s. op abortus meer dan eens afgewezen omdat naar onze mening het leven van een mens, van ieder mens in welke vorm of gestalte dan ook beschermenswaardig is en zorg en aandacht verdient en daarom het doden als probleemop lossing moet worden afgewezen. Dat doen wij bijvoorbeeld als er, waar ook ter wereld, geweld ge bruikt wordt en blindelings gescho ten om orde en rust te handhaven; dat doen wij ook als doden een TC middel is om de individuele proble- f men van een zwangere vrouw op te lossen. Het is onze gemeenschappelijke schande, het is aller lafheid en half heid dat wij het ons zo gemakkelijk maken en een door een medisch- technische ontwikkeling mogelijk gemaakte techniek aanwenden om niet te hoeven zoeken naar echte oplossingen. Het is evenzeer onze schande dat wij onszelf zo gemak kelijk een rad voor ogen draaien door met een verhullend taalge bruik het voor te stellen alsof het hier niet om doden, maar om „zwangerschapsonderbreken" gaat; niet een mens maar om ,,wat zwangerschapsweefsel" zoals het evenzeer onze gemeenschappelijke schande is dat wij zo gemakkelijk op de vlucht gaan voor de plicht om na te denken over het verschrikke lijke en onheilspellende van de mo derne bewapening en dat wij maar al te gemakkelijk berusten in een vrede op het scherp van de snede. Er is veel lafheid en halfheid en dat is wat een christen „zonde" noemt en wat menig humanist heeft onder kend als „het menselijk tekort". De oproep van de zes theologen komt op één van de belangrijkste ogenblikken van onze politieke ge schiedenis, nu er over de kern van ons samenleven moet worden be slist. Het is een oproep tot het zoeken van harmonie in onze mens en wereldbeschouwing; in onze ver houding tot God en onze naasten. De oproep, ook al kiest hij voor één partij, richt zich niet tot één partij. Hij richt zich ook niet tot christenen alleen, maar evenzeer tot humanis ten om zich samen te bezinnen op wat ons gemeenschappelijk geeste lijk bezit is en dat nu verraden dreiet te worden. Door P. L. van Enk Eenstemmig hebben de woordvoerders in de Tweede Kamer er deze week van getuigd: aan het debat over de abortus is een sfeer van ongekende emotie en agitatie in de samenleving voorafgegaan. Vooral de laatste weken, maar ook ver daarvoor werden de fracties on der zware pressie gezet: de progres sieve door actiegroepen die heftig hebben gepleit voor verdergaande legalisering dan het wetsontwerp van PvdA/VVD biedt; de christen democratische door menigten die al lerminst terugschrikken voor schril le verwoording van hun afschuw van wat er b.v. in de Bloemenhovekliniek geschiedt. Deze maatschappelijke polarisatie gaat aan de deelnemers aan het de bat uiteraard niet voorbij: zij heeft toon en thematiek van de discussie in zoverre bepaald dat de woordvoer ders van de grote partijen de zaak enerzijds zo beheerst en gedempt mogelijk behandelen om de maat schappelijke tegenstellingen niet nog meer op te stoken, maar dat zij anderzijds vooral discussiëren met die groepen door wie zij zich het zwaarst bewerkt voelen. Om dat laatste te-illustreren: Me vrouw Haas (PvdA) voelde zich ken nelijk tegenover de Rooie Vrouwen geroepen nog eens uitvoerig te moti veren wat de PvdA ertoe heeft bewo gen. met de VVD een verbond te sluiten. Aan de andere kant hebben de afgevaardigden Van Dam (ARP) en mevrouw Cornelissen (KVP) voor al met groepen als SGP, GPV, en RKPN gepolemiseerd. Van Dam pro beerde hen'ervan te doordringen dat een christen-politicus niet mag volstaan met „te constateren dat het gaat om een afvallen van God en zijn gebod" en dat hij „evengoed als ie der ander staat in het proces van eigentijds denken en handelen". Me vrouw Cornelissens tekst gaat pagi na's lang voort over de spanning „tussen wat het geweten vraagt en wat de wetgeving kan verdragen". Een onderonsje tijdens het Kamerdebat: in het midden mevrouw De Boois (PvdA), links de heer Tilanus (CHU) en rechts mevrouw Haas-Berger (PvdA). Erg intern Zo werd de discussie dinsdag en woensdag meer „intern", namelijk binnen de linker- en rechtervleugels, dan „extern", namelijk tussen de PvdA/VVD enerzijds en de christen democraten anderzijds. Alleen de hervormde socialist Franssen heeft Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris W. Meijer van CRM gaat volgende week woensdag een bezoek van veertien dagen aan Indonesië bren gen. Hij zal daar met Indonesische autoriteiten praten over de uitvoe ring van de wet uitkering ver volgden, waarvoor het ministerie een uitkeringsbureau in Indonesië heeft, net als in Israël en Amerika. Ook zal de heer Meijer in Indonesië enige natuurbeschermingsprojecten bezoeken. een poging gedaan, beide wets ontwerpen in eikaars verlengde te leggen: het ontwerp van PvdA-VVD zou geldig moeten worden voor zwangerschappen tot twaalf weken, dat van KVP/ARP voor de zwan gerschappen die langer hebben ge duurd. Maar die poging zal vergeefs blijken te zijn. zoals eigenlijk al voor het debat duidelijk was geworden. Zoals voor het debat ook duidelijk was dat het ontwerp van PvdA/WD het zal „winnen" en dat het ontwerp van ARP KVP zelfs geen schijn van kans maakt om te worden aanvaard. Deze uitslag staat in feite al vast sinds PvdA en VVD elkaar in een ontwerp vonden en de polarisatie in de Kamer als het ware werd gefor maliseerd en ook gefixeerd. DE- Tekeningen, hij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor .geplaatste prenten is er een bockenhon. VAN EEN LEZER- DEN HAAG Tussen PPR enerzijds en PvdA en D'66 ander zijds is gisteren in de Tweede Kamer onenigheid ontstaan over het onderzoek naar de drie grote militaire vliegtuigaankopen in de laatste vijftien jaar. Loes Smit is met vakantie. Daarom deze week geen rubriek Dichtbij en verder. (ADVERTENTIE) f' ÏLzB Lebber tussendoortje mr. Van Dam Sindsdien was het voor de christen democraten vrijwel onmogelijk om (als zij dat al zouden hebben ge wenst) bv in samenwerking met de VVD alsnog een compromis te zoeken. Dat zo'n compromis mogelijk zou zijn geweest is tijdens het kabinet- Biesheuvel gebleken toen een libe raal als Geertsema akkoord is ge gaan met het wetsontwerp Stuyt- Van Agt. Dat compromis is in de formatie Burger gesneuveld, overi gens mede door toedoen van Van Agt zelf die dit thans wel hevig zal betreuren omdat het de VVD heeft geligitimeerd, in deze zaak naar de PvdA „over te steken". Ook toen Overigens heeft het compromis Stuyt-Van Agt van begin af aan op springen gestaan aangezien zowel de VVD als de christen-democraten me teen van plan zijn geweest, het bij de behandeling in de Tweede Kamer door middel van amendering naar de eigen richting om te buigen. Ook daarbij zouden PvdA en VVD elkaar waarschijnlijk hebben gevonden; ook als het kabinet Biesheuvel niet ten val was gekomen, zou minister Van Agt waarschijnlijk vanwege de abortuswetgëving in moeilijkheden zijn gekomen. De kloof die nu in de Kamer zichtbaar is geworden ligt er natuur lijk al jaren. AR-fractieleider Aan- tjes heeft onlangs in zijn rubriek in het partijblad Nederlandse Gedach ten als enige een poging tot over brugging gedaan door te appeleren op de betrokkenheid van D'66 bij de zuiverheid van het milieu en op de zorg voor het geboren leven bij de PPR. In dit voetspoor had men dtze week van de christen-democratische woordvoerders wellicht een uitda gender, tartender opstelling kunnen verwachten. Bij gebrek aan enige kans op resultaat is het vooralsnog voornamelijk bij getuigen gebleven Van een onzer verslaggevers DOETINCHEM In Doetinchem houden vele ambtenaren hun hart vast. Al vanaf half augustus verschaft een onbe kende in het Achterhoekse stadje zich met regelmaat toe gang tot overheidsgebouwen om daar vervolgens een admi nistratieve chaos aan te richten. Dit is nu al gebeurd in het belastingkantoor, het stadhuis, het postkantoor en de open bare bibliotheek, in het laatste geval zelfs twee maal. Verschillende instellingen, die het gevoel hebben ,,ook kan didaat te staan" hebben maatregelen getroffen. De politie tast niet alleen in het duister omtrent de identiteit van de dader(s), maar ook met betrek king tot de motieven. Er wordt namelijk nauwelijks iets vermist; in één geval een paar honderd gulden. Is het alléén vandalisme of steekt er meer achter? De heer J.J.Th. Stoutjesdijk, korpschef van de Doetinchemse gemeente politie waagt zich niet aan veron derstellingen. maar een psychia ter heeft er op gewezen dat het te maken kan hebben met haatge voelens tegen de ambtenarij, te gen het onoverzichtelijk over- heidsgebeuren. In de nacht van zaterdag 14 op zondag 15 augustus is het begon nen. Daarna was het elk weekein de raak. met één uitzondering Het eerste gebouw, dat de onbe kende binnendrong, was het be lastingkantoor. Daar haalde hij honderden dossiers uit de schap pen en smeet ze over de grond. Bureaus, stoelen en kasten wer den omgegooid, schrijfmachines beschadigd. Ook een aantal pla ten moest het ontgelden Iemand in de buurt schrok wakker van vallend glas. Hij zag een man rondscharrelen. Toen de politie met een speurhond kwam, was hij verdwenen. Kaartsysteem Het daaropvolgende weekeinde was het gloednieuwe, fraaie stad huis van Doetinchem het doelwit van de vernieler. Formulieren en briefpapier werden hier in het rond geslingerd. Laden werden opengetrokken, waarop de in houd over de vloer ging. Zo werd ondermeer het kaartsysteem, dat betrekking heeft op de verbrui kersadministratie van het gasbe drijf. overhoop gehaald. Op het postkantoor, dat nader hand een bezoek kreeg, werden pakketten beschadigd en brieven verscheurd. Bureaus werden ge leegd en ponskaarten door de lucht geworpen. De directie van de PTT heeft de Indruk dat er niets is ontvreemd. Wel zal ver moedelijk een aantal mensen met ongerief te maken krijgen. In de eveneens nieuwe openbare bibliotheek heeft de onbekende tot twee keer toe geopereerd. Hij heeft er een grote ravage aange richt De kartotheek werd zo grondig omgekeerd, dat de biblio theek een dag moest sluiten om administratief orde op zaken te kunnen stellen Toen dat gebeurd was. moest men constateren dat de man (vrouw of wie dan ook) er opnieuw geweest was. Enkele werksters traden aan om de zaak weer schoon te maken. In de bibli otheek was ditmaal een poe derblusser leegespoten. Beveiliging Sommige instellingen hebben extra beveiligingsmaatregelen ge nomen met het oog op de activl' teiten van de maniak, al dan niet in overleg met de politie. Zij noe men hun naam liever niet want die zou de onbekende al op een idee kunnen brengen Sommige kantoren zijn administratief zo- kwetsbaar mede door de com puter dat er maanden werk zou kunnen zitten in een ongewenst bezoek Voor menig ambtenaar in Doetinchem lijkt het voorlopig met de rust gedaan. De PPR-fractie heeft de progressie ve partners gisteren voor het blok gezet door onverwachts aan te kon digen nog deze maand een voorstel bij de Kamer te zullen indienen naar deze wapenaankopen een parlemen taire enquête in te stellen. Dit gebeurde een dag nadat de Ka mer had besloten een bijzondere ka mercommissie met dit ondrzoek te belasten. PvdA en D'66 waren ak koord gegaan met deze bijzondere commissie, deels om tactische rede nen. Gezien de tegenstand uit de Kamer bij eerdere voorstellen voor een enquête, verwachten deze frac ties niet dat er momenteel een Ka mermeerderheid achter het enquête- voorstel te krijgen is. Zij vonden het daarom taktisch verstandiger het enquêtevoorstel voorlopig maar in de ijskast te zetten. PvdA en D'66 gingen er daarbij van uit, dat, indien de bijondere commis sie door gebrek aan voldoende be voegdheden het onderzoek niet zou kunnen uitvoeren, de geesten in de Kamer rijper zouden zijn voor het zware middel van de parlementaire enquête. Bij een parlementaire en quête zijn getuigen namelijk ver plicht te verschijnen en kunnen on der ede gehoord worden. In de ogen van de PvsA en D'66 heeft de PPR deze tactische opzet nu doorkruist. Als de Kamer het PPR-voorstel nu verwerpt is de kans dat het later nog eens tot een enquête naar de wapen aankopen zal komen, miniem. De PPB-fractie van haar kant be strijdt dat er momenteel geen meer derheid in de Kamer voor het enquê- tevoorstel zou zijn. Daarover is nooit een debat gevoerd omdat er formeel geen voorstel aanwezig was. Volgens de PPR kan juist het rapport van de commissie Donner de geesten rijp hebben gemaakt voor een grondig onderzoek. De PPR vreest dat met name de PvdA helemaal geen enquê te meer wil en daarom de zaak frus treert. Volgende week zullen de meest be trokken Kamerleden uit de drie frac ties proberen alsnog het over de ma nier van onderzoek eens te worden. DEN HAAG Het hoofd van de Binnenlandse veiligheidsdienst (BVD), drs. A. Kuipers, zal per 1 februari 1977 met pensioen gaan. De heer Kuipers, die 60 jaar is. maakt gebruik van de regeling functioneel leeftijdsontslag. Volgens het weekblad Vrij Nederland zal hij wor den opgevolgd door mr. P. de Haan (42). De heer De Haan, die als belas tinginspecteur op het ministerie van financiën heeft gewerkt, was tot voor kort directeur van het Rijksop leidingscentrum in Den Haag. Een paar maanden geleden-is hij toege treden tot de directie van de BVD. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken, waaronder de BVD ressorteert, is over de opvolging van de heer Kui pers nog niets bekend. AMSTERDAM In een open brief aan premier Den Uyl suggereert de Federatie Oud-Strijders Organisa ties dat het kabinet prins Bernhard het recht heeft ontnomen op Prinsjesdag een uniform te dragen De federatie noemt dit „als sanctie overbodig, als maatregel on rechtmatig en als precedent veront rustend". „Wij doen daarom een vu rig beroep op u. de bepaling nopens het verbod voor prins Bernhard. zijn generaalsuniform publiekelijk te dragen, vóoór 21 september (Prinsjesdag) door uw kabinet te doen herzien", aldus de federatie. In de open brief wordt erop gewezen dat de prins eervol is ontslagen en dus formeel het recht behoudt het uniform van generaal buiten dienst bij passende gelegenheden te dra gen „Hij lijkt nu onderworpen te zijn aan een bijzondere rechtspraak f die zich op het omstreden terrein van de rechtsongelijkheid beweegt", aldus de brief De Rijks Voofhch- tings Dienst (RVD) wilde gisteren geen commentaar geven op de brief ..Een dag van tevoren maken we als gebruikelijk bekend wat de prins aan heeft", aldus de woordvoerder van de RVD. Hij wilde geen antwoord geven op de vraag of het kabinet de prins heeft verzocht geen t uniform te dragen. het Weer door hans de Jong Het weer blijft wisselvallig. West-Europa kan zijn buien maar niet kwijtraken. Wij blijven binnen het bereik van een uitgebreid lagedruksys- teem dat helemaal van Fin land tot Frankrijk reikt. Ook wanneer deze depressie naar elkders zou willen gaan. kan dit niet doorgaan, omdat het klem ligt tussen twee hoge- drukgebieden van formaat: één bij de Azoren met uitlo per tot de Far Oër en een ander boven zuid-Rusland. In landen onder deze hoge- drukgebieden schijnt de zon volop en is het. vooral op de Balkan en in Rusland, warm tot zeer warm In het lage drukgebied intussen is het weer zeer gevarieerd. Op de ene plaats regent het (de Ar dennen gisteravond 12 mm. vliegveld Manston 14 mm. op veel andere plaatsen hoeveel heden tussen 2 en 10 mmi, elders valt er een lokale re gen- of onweersbui en... op nog weer andere plaatsen kijkt de nazomer schuchter om de hoek. Dit was gisteren ook in een groot deel van Nederland het geval, waar de temperatuur bij zeer rustig weer enf zonnige perioden, plaatselijk bijna 20 graden bereikte, evenals in Hamburg en Hannover. Later op de middag begon het in midden- Nederland te regenen: de lucht was daar onstabiler dan bijvoorbeeld in het noorden door de nabijheid van een depressiekern boven noord-Frankrijk. Dit lage drukgebied is een koude put, die tot op grote hoogte in de atmosfeer lage temperaturen teweeg brengt. Die grote hoogte is mede oorzaak, dat er zo weinig trek zit in dit minimum. Bi) een toestand met ver schillende kernen in een groot lagedrukgebied zijn de weersverschillen van regio tot regio aanzienlijk Tussen de lagedrukcentra in bevinden zich namelijk meestal gebiedjes van rela tief hogere druk waar het ge makkelijk opklaart. Het ls wat het weer in zijn geheel betreft: öf slecht óf mooi. Of het weer op een bepaalde plaats gunstig zal zijn, is lou ter een kwestie van geluk en vaak moeilijk vooraf te voor spellen. Behalve het mini mum boven noordwest- Frankrijk ligt er ook één bij zuidwest-Noorwegen en ont stond er een derde storing boven Joegoslavië, die giste ren plaatselijk regen en on weer bracht, onder meer in Oostenrijk. Ook Düsseldorf. Frankfurt, vliegveld Hof in Beieren en Kleine Brögel te Maastricht rapporteerden ge donder Dit laatste storings- gebied breidt zich in noorde lijke richting uit. Het blijft de komende dagen over het geheel gezien wissel vallig met aanhoudende kans op een bui. Het Azoren- hogedruksysteem komt wel iswaar langzaam dichterbij, maar voornamelijk ten wes ten van de Golf van Biskaje en veel minder minder bij de Fardr. Daardoor blijft de on stabiliteit in onze omgeving aanwezig, vooral door nabij heid van een warme wa terplas. de Noordzee geheten. De meeste regen is deze week gevallen in Locarno waar in twee dagen tijd 160 mm wa ter werd opgevangen. Nor maal voor de hele maand sep tember is voor Zurich 108 mm, Sëntis 208 mm (dit stati on ligt op 2500 meter hoogte in de Appenzeller Alpen ten zuiden van Sankt Gallen en het Bodenmcen. Genève 99 en Lugano 196 mm neerslag Het jaarregencijfer voor San- tis is 2.488 mm tegenover 852 mm in Genève. Het KNMI zal weldra over gaan tot het automatisch te kenen (plotten), zoals nu al op een aantal vliegvelden (onder meer Volkel en Leeu waren) gebeurt Er wordt ge bruik gemaakt van twee door de computer gestuurde plot- automaten. Automatisch zal het tekenen van de weer kaart sneller gaan dan met de hand (duur momenteel bij een kaart van de Rocky 1 Declci wisselend bewotkt, f I Ecide - Kmrth Amsterdam Di- Bilt Declcn regenbui .zwaar bew half bew zwaar bew zwaar bew licht bew. regenbui zwaar "bew zwaar bew. onweer geheel bew onbewolkt 03 Eindhoven Den Helder Luchth Htd Twente Vlisslngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona zwaar bew B o Berlijn geheel bew 20 o Bordeaux regenbul 18 13 Brussel onweer '8 10 Fionktorl onweer 20 4 Genève zwaar bew 14 9 Helsinki zwaar bew 16 0 Innsbruck half bew 0 Kopenhagen onbewolkt 1' 0 Lissabon onbewolkt 24 0 Locarno onweer 14 8 Londen zwaar bew 13 0 Luxemburg zwaar bew 14 4 Madrid licht bew 21 0 Malaga onbewolkt 32 0 Mollorca zwaar bew 26 0 Munehen half bew IS 0 Nire licht bew 19 I Oslo geheel bew 12 0 3 Parijs zwaar bew 14 o Rome zwaar bew 24 o Split licht bew 25 3 Stockholm geheel bew 11 i Wenen zwaar bew 16 o ZOrich zwaar bew 15 2 Mountains tot de Oeral twee Casa BlanCa zwaor b*w 24 0 tot drie uur). Als dit systeem het dagelijkse publikatie- dam *9062V3s^sch«^em^naTs-20*44 *1 jmu'i kaartje door de nieuwe plot- den 904 21 3n. Den Helder 1225- Maxim» ter worden getekend. 0 ai ij 2.24-14 59. Deltztjl 4.34-17 07

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5