Urker kinderen jeeldden leven fan Mozes en e exodus uit Huizenexploitatie geen zaak van particulieren Onderzoek naar mogelijke giflozing bij Soestduinen Werk aan Oosterschelde vereist extra mankracht Ontgrondingen stuiten op grotere weerstanden 'ot ei eind oktober te zien in 'sHeerenbergj Enquête van hout- en bouwbonden: Op verzoek van waterleidingbedrijf Droogteschade in Brabant en Limburg 345 miljoen gulden ^nstiÊÊZ&JÊL. Makelaar Boomsma met visies op de valreep PERDAG 16 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET P 6/RH 19 een onzer verslaggevers Heerenberg Ongeveer 130 jongens en meisjes van acht tot raalf jaar uit Urk hebben negen maanden gewerkt aan een ilossaal project: de uitbeelding van het leven van Mozes met is een van de zwaartepunten de exodus, de uittocht van het Dik Israël uit Egypte. Het werkstuk, dat aanvankelijk in Urk :lf ten toon werd gesteld en .toen meer dan drieduizend bezoe- »rs trok, heeft nu een plaats gekregen in het vrijetijdsparadijs ouden Handen te 's Heerenberg. exodus kwam tot stand in het der van het buurtwerk dat. zoals, en in Urk zegt, interkerklijk is en aarbij. letterlijk en figuurlijk, niet i kleur wordt gelet. Enige tiental- i vrijwilligers en vrijwilligsters ge- n er leiding aan. orig jaar werd het eerste project tgevoerd, een Oosters stadje. De doeling is dat men het komende ar zich bezighoudt met de uitbeel- van een aantal mfti of meer op :elf staande bijbelse onderwer- n, o.m. de ark van Noach. Maar het ;elopen jaar was het dan de door ozes geleide exodus. 'ocht door zee dit gigantische „tableau- ivant" moesten alleen al honderden oppen worden gemaakt. Verder za- en als de tabernakel, strijdwagens. het gouden kalf, de tafelen der wet enzovoort. De meeste belangstelling van bezoekers gaat uit naar de tocht door de Schelfzee, als de wateren staan als een muur. Als uitgangs punt heeft men in de eerste plaats genomen de Bijbel zelf, maar verder heeft men zich ook laten inspireren door de joodse geschiedschrijver Flavius Josephus en de film „De tien geboden" Klaas de Boer. een van de medewer kers, die leiding hebben gegeven: „Terwijl het gewoonlijk al heel moei lijk is voor kinderen op deze leeftijd om een half uur met hetzelfde bezig te zijn, hebben ze in dit geval negen maanden lang met grote geestdrift aan dit project gewerkt." Het Urker project waarvoor een zaal van negen bij dertien meter nodig was. is tot einde oktober op Gouden Handen in 's Heerenberg te zien. Van een verslaggever MIDDELBURG Zeeland zal in de periode 1977 1985 twee tot twee en een half duizend bouwvakkers extra nodig hebben in verband met de uitvoeringen van de Oosterscheldewerken Uit een enquête die de federatie hout- en bouwbonden in Zeeland heeft ingesteld bij rijkswaterstaat en de aannemers van de pijlerdam, de combinatie dijksbouw Oosterschelde. blijkt, dat door deze vraag de spanning op de arbeidsmarkt enorm zal oplopen als er niet bijtijds maatregelen worden getroffen. De federatie vreest dat dan weer het verschijnsel koppelbazen de kop op zal steken. Fragment uit het project. De laatste Israëlieten trekken door de Schelfiec: Aan de overzijde naderen de Egyptische strijdwagens. Van een verslaggever UTRECHT Op verzoek van het waterleidingbedrijf midden-Nederland en de rijksinspectie voor de volksgezondheid stelt de Utrechtse officier van justitie mr. T. van Dijk een onderzoek in naar mogelijke giflozing, waardoor verontreiniging is opgetreden van drinkwater in het oostelijk deel van de stad Utrecht. Om vroegtijdig op deze situatie te kunnen inspelen, wil de federatie dat er zo snel mogelijk een begeleidings commissie Oosterscheldewerken in gesteld wordt, die verbonden is aan de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt. De commissie zal een inventarisatie dienen te maken van het aantal arbeidskrachten dat no dig is voor de uitvoering van de Oosterscheldewerken en in welke tijdfasering deze uitgevoêrd moeten worden. Volgens de hout- en bouwbond zou den in de commissie vertegenwoor digers zitting moeten hebben van de arbeidsvoorziening, rijkswaterstaat, bedrijven die de werken uitvoeren, werknemersorganisaties in de bouw nijverheid en de opleidingsorganen in de bouwnijverheid. De combinatie dijksbouw Oos terschelde en rijkswaterstaat waren, zo blijkt uit mededelingen van de hout- en bouwbonden, blij verrast met de enquête die de federatie in zo'n vroeg stadium heeft gehouden. Uit die reactie bleek namelijk dat er nog geen enkele instantie aandacht voor deze problematiek heeft ge vraagd, ondanks het feit dat de uit voering van de Oosterscheldewerken al vlak voor de deur staat. flAASBRACHT De Nederlandse zand- en grindvoorziening [an de produktie in eigen land onmogelijk missen. Mochten de ictiegroepen tegen ontgrondingen hun zin krijgen, dan bestaat >r groot gevaar dat de behoefte aan zand en grind niet langer gewaarborgd wordt. Dit zei Jhr. M. C. van Geen, secre- aris van de Vereniging van Zand- en [Grindproducenten tijdens een bij komst van de Betonverenigingin asbracht. itlukkig is de overheid zich deze ico's bewust, maar zij beseft nog I onvoldoende hoeveel jaren ermee ge moeid zijn voordat een terrein in exploitatie kan worden genomen. Volgens Van Geen is er voldoende !rind, voor honderden jaren zelfs, ïoofdzakelijk in Limburg. Deze pro vincie moet in 1978 op grond van een met de producenten gesloten over- eenkomst nieuwe terreinen aanwij- zen waar voor twintig jaar grind ge- -L wonnen kan worden. Van Geen zegt dat het wel goed is dat de rijksover- heid de provincie steunt aangezien de weerstanden tegen ontgrondin- Zq gen toenemen. In het verleden, aldus Van Geen, is te weinig aandacht besteed aan wat verdwijnt. Nu wordt onvoldoende gelet op wat na de ont- grondingen komen kan, zoals prach tige recreatiegebieden, aangevulde terreinen voor de landbouw en drinkwatervoorzieningen. Zand komt in meer provincies voor. Gelderland en Overijssel wijzen vaak vergunningen af. Daar moet de landelijke coördinatiecommissie op letten, aldus Van Geen, want reeds nu zitten veel zandproducenten zon der produktie, hetgeen ernstige ge volgen kan hebben voor de markt. Verleden jaar bedroeg de Neder landse grindproduktie 17,8 miljoen ton. In 1990 zal dit ruim 20 miljoen ton zijn. Aan jndustriezand werd ver leden jaar 16 miljoen ton gewonnen en in 1990 zal dit meer dan 23 miljoen ton zijn. Het grootste gedeelte, 60 en meer procent, hiervan is bestemd voor de betonfabricage. Het transport van zand en grind ge schiedt vooral per schip. Verleden jaar werden 52.000 schepen beladen, zodat, de zand- en grindproducenten de belangrijkste klanten zijn van de binnenscheepvaart. Volgens de heer W. Vergeer, voorzit ter van het waterleidingbedrijf, be staat er voldoende aanwijzing, dat trichloorethyleen moet zijn gedumpt in de buurt van waterwinputten bij Soestduinen. Daarbij wordt gedacht aan een galvaniseerbedrijf dat enige jaren geleden in de nabije omgeving was gevestigd. Bij het galvaniseren wordt trichloorethyleen gebruikt om metalen te ontvetten. Maar bewijzen voor dit vermoeden moet de justitie eerst leveren, aldus de heer Vergeer. Toevoer stopgezet De trichloorethyleen, dat ook wel onder de naam „tri" bekend is en waarvoor wordt gewaarschuwd bij huishoudelijk gebruik vanwege schadelijke gevolgen voor de ge zondheid, werd in maart en april van dit jaar ontdekt bij een onderzoek van het rijksinstituut voor de water voorziening. De hoeveelheid bedroeg ongeveer 0,01 milligram per liter. Di rect na het ontdekken van de veront reiniging is de watertoevoer vanuit Soestduinen onmiddellijk stopgezet. De heer Vergeer zei, dat de ontdek king berust op een toevalligheid. Het nemen van proefmonsters in Utrecht maakte deel uit van een onderzoek naar de kwaliteit van drinkwater in twintig steden. In de overige steden wordt water gewonnen uit op pervlaktewater, waarbij de aanwe zigheid van éen geringe hoeveelheid trichloorethyleen in het drinkwater niet te vermijden valt. Juist Utrecht werd voor de proef uitgekozen, omdat de drinkwater voorziening daar afhankelijk is van grondwater. Theoretisch kan in grondwater geen tri voorkomen. De cijfers van het onderzoek in de Domstad hadden dan ook moeten dienen als vergelijkingsmateriaal voor de overige uitkomsten. Cynisch genoeg trof men in het Utrechtse drinkwater eveneens trichloorethy leen aan en ging men op zoek naar de bron van de verontreiniging, waarbij de winputten in Soestduinen werden gelokaliseerd, aldus de heer Vergeer. Volgens de rijksinspectie voor de volksgezondheid was de hoeveelheid gif weliswaar niet ontrustbarend, maar de heer Vergeer noemde deze vorm van verontreiniging toch „een ernstige zaak." Dat zoiets mogelijk blijkt te zijn toont aan hoe gevoelig het systeem van de drinkwatervoor ziening is, zo zei hij. Daarom werd ook besloten een justitieel onder zoek in te stellen en te bekijken of het kwaliteitsonderzoek niet moet worden geïntensiveerd, aldus de heer Vergeer. HAARLEM De politie in Haarlem heeft een 26-jarige boekhoudster aangehouden, die verdacht wordt van geknoei in de boekhouding van een Haarlemse textielhandel waar zij werkte. Zij zou door rekeningen twee maal op te maken 46.300 gulden hebben verduisterd en op haar eigen girorekening hebben overgeschre ven. De fiscale inlichtingen en opsporingendienst heeft deze fraude de afgelopen dagen ontdekt. TILBURG Een steekproef onder de rundveehouders in Noord- Brabant en Limburg heeft uitgewe zen dat de droogte van de afgelopen maanden in deze provincies een schade heeft veroorzaakt van in to taal 354 miljoen gulden: 280 miljoen in Brabant en 74 miljoen in Lim burg. De schade wordt veroorzaakt door een tekort aan ruwvoer, de verminderde melkproduktie, de af stoot van vee tegen lage prijzen en het opnieuw moeten inzaaien van grasland. De steekproef is in de week van 23 tot 27 augustus gehou den door bedrijfsvoorlichters van de rundveehouderij in de beide provin cies. Een van de 25 bedrijven met meer dan tien melkkoeien is geën quêteerd. Brabant heeft 526.000 stuks vee, Limburg 156.000. Uit de steekproef is verder gebleken dat de stalperiode in de komende winter moet worden verlengd van 180 tot 240 dagen. Men heeft becij ferd dat ongeveer tachtig procent van de Brabantse bedrijven niet aan het minimale quantum ruwvoer zal komen. In Limburg ligt dit percen tage op 75. Men verwacht dat nog een groot aantal bedrijven in ver band met het tekort aan voer ge dwongen zal zijn de veestapel in te krimpen of geheel te verkopen. Op het land van boer Hoogerheide in het Zeeuwse Wissenkerke vond men deze bloemkool met een gewicht van ruim drie en half kilo. Geen recordgewicht maar wel de moeite waard. door Jan Roelfs AMSTERDAM Ing. Tjeerd Jan Boomsma, de oudste directeur van het onder meer in kerkelijke kringen van de hoofdstad bekende makelaarsbedrijf, is als zodanig teruggetreden. Hij ziet terug op ongeveer veertig jaar makelaardij-activiteiten en heeft tientallen predikanten, maatschappelijk werksters, ver pleegsters „Ik heb altijd geijverd voor huisvesting van alleen staanden, de zeer kwetsbaren op de woningmarkt" aan onderdak geholpen. In gereformeerde en hervormde kring wist men het jaren achtereen: Bij Boomsma moet je zijn!" ..Mijn vader Louwrens behoorde des tijds tot de Friezen, die of naar Ame rika emigreerden dan wel naar Amsterdam trokken. Mijn vader deed dit laatste in 1914 en ontwikkel de zich als een „Familiënberater", die Amsterdamse bedrijven advi seerde voor onroerend goed en dit beheerde. In mijn archief liggen nog kopie-declaraties uit de jaren twin tig: Voor U edele getaxeerd een per ceel, 5.- Tjeerd Boomsma werd in 1939 als makelaar beëdigd, het pand NagsaU- kade 119 bij de Raampoort is voor velen een begrip geweest. Het bedrijf is thans gevestigd in een eigentijds kantoor aan de Apollolaan, ook 119. Boomsma heeft onder meer nauw relaties onderhouden met Trouw- Kwartet (De Christelijke Pers). Hij trad meermalen adviserend en regu lerend op bij herhaalde huisvestings problematiek en het vestigingsbe leid van het bedrijf, ook ten aanzien van Trouw-vestigingen buiten Amsterdam. Als onroerend- goeddeskundige en bouwadviseur heeft hij Trouw belangrijke diensten bewezen. Boomsma heeft tal van be stuursfuncties vervuld, zoals be stuurslid van de woningstichting ..Patrimonium," lid van de Huurad- viescommissie, gedurende 22 jaar en o m. bestuurslid van het Chr. Mid delbaar onderwijs. Hij heeft uitgesproken ideëen over „De Amsterdamse makelaar en zijn stad". De Koopwoning Over de onroerend-goedmarkt in Amsterdam zegt hij dit: „Ervaren wordt dat de koopwoning de beste vorm van wonen is. Waarde vast en gemakkelijk te financieren. Amsterdam heeft hier niet op inge speeld, niet tijdig en in het geheel niet. Veel voornamelijk jonge gezin nen willen thuiskomen in hun eigen huis met tuintje, begrijpelijk als men ziet dat de bouwkosten per jaar met 127c en de koopprijzen landelijk gezien het laatste jaar met 207c zijn gestegen. Ook is er veel vraag naar kleine koopflats in het centrum van de stad voor alleenstaanden en on volledige gezinnen. Eveneens naar grote koopflats en service appartementen voor diegenen, die grotere huizen willen verlaten. Amsterdam biedt in deze sector on voldoende mogelijkheden tot wo nen. En als de overheid de bewoner die woning behoort te geven waar hij om vraagt, dan wordt te kort gedaan aan welzijn en welvaren." Met nadruk stelt hij, dat huizen exploitatie géén particuliere aange legenheid meer kón zijn, niet meer moet zijn. Eigendom en verhuur van woningen was voor 1940 een normale particuliere zaak: zeventig procent van de tussenoorlogse woningen in Amsterdam is particulier eigendom. Twee gedurende een leven „opge spaarde" huizen met acht woningen vormden de oudedagsvoorziening voor zelfstandigen en middenstan ders. Van een netto maanduitkering hieruit van 150.- tot 200,- werd gerentenierd. Aankoop en goede exploitatie zijn vanwege de grote investeringen en hoge onder houdskosten alleen voorbehouden aan grote vermogens bij instellingen, verzekeringsmaatschappijen en gro te particuliere eigenaren. De „oude" te lage huren van deze vooroorlogse huizen zijn onvoldoende voor de on derhoudskosten, die een veelvoud zijn gestegen van de huurverhogin gen en die zeker onvoldoende zijn voor woningverbetering en vernieu wing, na veertig levensjaren van zo'n woning. (Uurlóón voor de oorlog: een gulden, nü: 25.-, huren vijfmaal ge stegen, inkomen twaalf maal!) Makelaar Boomsma meent, dat in dien de eigenaar dit wenst, overna me van dit verouderde woningbezlt tegen verantwoorde prijzen door ge meentelijke overheid een oplossing zou kunnen zijn, teneinde versneld verval tegen te gaan. „Het valt te betreuren, dat de ge meente deze woningen nagenoeg niet aankoopt of veel te lage prijzen biedt, waardoor de noodzakelijke transacties niet tot stand komen. Rekening houdende met de nog te verwachten „levensjaren" van een woning, zou de rijksoverheid subsi die voor verbetering en renovatie kunnen verstrekken in verhouding tot de nieuwbouwsubsidie. Vaak te recht vragen de bewoners niet om kaalslag of dure nieuwbouw in de stad. maar handhaving van de be staande structuren." „Er is nog altijd een kwalitatieve woningnood, waarvan de zwaksten De 500 meisjes van Boomsma en Verdam AMSTERDAM Het sociaal maatschappelijk werk, waarmee Tjeerd J Boomsma zich ook zo n 40 jaar heeft beziggehouden, begon voor hem als jong makelaar (25) toen het joodse bestuur van de huis houdschool „Beatrix'' aan de Meeu wenlaan in Amsterdam Noord, inge volge maatregelen van de Duitse be zetter moest verdwijnen. Het ging om een school met 500 meisjes. De jonge mr. P J. Verdam, nu com missaris van de Koningin in Utrecht, werd voorzitter, Boomsma pen ningmeester en samen hebben ze deze school tot na de bevrijding „ge rund„Dat was mi|n eerste ervaring, 500 meisjes en een school. We heb ben hel samen zes jaar gedaan." in de samenleving de dupe zijn. Kra ken is een symptoom van onvrede in dit verband. De anti-kraakwet, hoe wel juist, lost echter niets op. Zij weert en terecht de brutaalste, degene die voor zijn beurt gaat." Over de problematiek van het ge splitste woonhuis: „Woningzoeken den kopen vaak in arren moede een etage in een daartoe gesplitst woon huis. een zogenoemd appartement, dat niet meer is dan een noodoplos sing. Deze kleine vereniging van ei genaren van een huis met drie of vier eigenaren-bewoners kunnen vaak bronnen van ellende en ruzie worden. De huizen zijn in oorsprong niet gebouwd voor gesplitste ver koop. Het appartementeneigendom is goed wonen, mits daartoe ge bouwd. van behoorlijke omvang en met een deskundig bestuur en be heer." Het ontbreken van voldoende par keergarages en een parkeerverplich- ting opent voor Boomsma een som ber perspectief. „Dat zal Amster dam opbreken. Een aantal niet te grote parkeergarages rondom de binnenstad is nodig voor winkels en zakenleven, die dan 's nachts voor bewoners beschikbaar zijn. De in vesteringen hierin hadden al groten deels betaald kunnen zijn, idien de afgelopen jaren straat- parkeerplaatsen aan bedrijfsleven en hotels waren verhuurd. Er zijn voor de winkelende Amsterdam mers voldoende alternatieven in Noord, Amstelveen, Muiden (Maxls) en dergelijke, als de parkeermoge- lijkheden van het centrum niet ver beteren. Een stokkende centrum functie en moeilijke bereikbaarheid, alsmede ruimteproblemen belem meren de stedelijke economie. En niet voldoende gedifferentieerd bou wen betekent beïnvloeding van de samenstelling van de bevolking en waar de stad ontvolkt treedt getto vorming op. Wat heeft Amsterdam te oieden ais lanuulijK uezien het eigen woning-bezit 407r van het to taal uitmaakt en de verwachting is dat dit binnen 15 jaar zal oplopen tot 657r? Kleine zelfstandigen Waar menig bedrijf door ruimtepro blemen of bedrijfsorganisatorische redenen gaat verplaatsen, wordt de keus voor de nieuwe vestiging bui ten Amsterdam vergemakkelijkt doordat de werknemers toch al gro tendeels buiten wonen of dat willen gaan doen. Verband tussen be- drijfsvertrek en ontvolking is in Amsterdam aanwezig. Hoewel ik geloof dat aan de grootst* uittocht van bedrijven en kantoren uit Amsterdam een einde is geko men. is toch belangrijk zoveel moge lijk kleine neringen en ambachten te behouden en daarom, als de slag- Tjeerd J, Boomsma (59) heeft het bedrijf Boomsma Zn B V. uitgebouwd tot een landelijke onderneming, waaraan hl) als adviseur verbonden blijft „Ik blijf nog wel in hel vak, maar ga dingen doen. die mijn bijzondere belangstelling hebben. zin „niet lullen gaten vullen" in de binnenstad sneller ter hand wordt genomen, dient op parterreruimten de verplichting te bestaan om daar kleine werkplaatsen en be drijfsruimten te stichten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19