Angst groeit onder blanken in Zuid-Afrika Arbeiders bij Mao's baar Schmidt schuwt confrontatie met Kohl Westduitse verkiezingen Spanje reageert verdeeld op plan voor verkiezingen „Indonesië moffelt probleem politieke gevangenen weg" Kissinger zou niet over Rhodesië praten Syriërs en Palestijnen praten over Libanon Burgers schieten twee kleurlingen dood CDÜ-kandidaat dringt vergeefs aan op tv-debat CAANDAG 13 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 KAAPSTAD (UPI, Reuter) Volgens de politie in Kaapstad groeit de angst onder de blanken voor een verdere uitbreiding van de onrust maar is er ook een stijgende behoefte „terug te slaan". Dit weekeinde hebben blanke bur gers in blanke districten van de Kaapprovincie twee kleurlingen ge dood en werden anderen bedreigd door woedende blanken. Een kleur ling (iemand van gemengd ras) werd door een automobilist met drie pis toolschoten gedood toen een groep kleurlingen zijn auto me;t stenen be kogelde. Het incident gebeurde in de blanke voorstad Crawford, terwijl in Franshoek, 40 kilometer van Kaapstad, drie blanken op een beto gende kleurling schoten. Volgens ooggetuigen werd hij met drie tege- ijkertijd afgevuurde kogels geveld. Kleurlingen betoogden voor het Centraal hotel in de stad. dat alleen voor blanken toegankelijk is. Vrijdag kwam de Zuidafrikaanse minderheidsregering de kleurlingen een stapje tegemoet, onder andere door toe te staan dat zij gebruik maken van voorzieningen die tot nu toe „slegs vir blankes" bestemd wa ren als telefooncellen en openbare toiletten. Kleurlingenleider Sonny Leon heeft gezegd dat de concessies lang niet ver genoeg gaan en dat het geweld zal aanhouden zo lang er week in het gebied van de Kaap gestegen tot 32. Aanvankelijk von den de ongeregeldheden vooral plaats in het blanke centrum van Kaapstad, maar later verspreidden zij zich over grote delen van de Kaap. Schoonheidskoningin In verband met de voortdurende on rust heeft de politie een kleurlin genschoonheidskoningin, een schoolhoofd en een gynaecoloog ge arresteerd. Vrienden van „Miss" Ly- dia Johnstone waren zeer verbaasd omdat zij te weinig van politiek zou weten „om er zelfs maar over te praten". Ongeveer driehonderd artsen en medisch personeel van alle rassen kwam in het Somerset- ziekenhuis bijeen. Zij dreigden met „verdere actie" tenzij de reden wordt opgegeven van de arrestatie van dr. Van der Poel. Behalvp ip,an-jóncj, Kaapstad was het di^-.y/eekeinde ook in Pretoria jnrusti'g. In het zwarte stadsdeel At- eeen sprake is van werkelijkejtftfan^. teAdgeville schoot de politie één be deringen. De kleurlingen, die lange tijd de nei ging hadden zich bij de blanken aan ie sluiten en „zo blankjpogelijk te lijken", zijn in navolging van de zwarten in Zuid-Afrika in verzet ge komen. Het j|antal doden als gevolg van rasseninajdènien is de afgelopen toger dood, waarmee het totale aan tal slachtoffers dat tijdens de beto gingen van de afgelopen drie maan den is gevallen op 333 is gekomen De betogers in Atteridgeville kwa men van een begrafenis van een zwart meisje dat eerder bij een de monstratie zodanig was gewond dat zij later overleed. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De vijf presidenten van de „frontlijnstaten" in zuidelijk Afrika willen Rhodesië schrappen van de agenda van Kissingers Afrikaanse safari. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken vertrekt vandaag via Tanzania en Zambia naar Zuid- A/rika. Volgens het zeker in zijn Afri kaanse berichtgeving doorgaans zeer betrouwbare Britse blad The Observer vinden de frontlijnstaten dat Kissinger zich moet toeleggen op Namibië (Zuidwest-Afrika). Dit land wordt tegen de uitdrukkelijke wil van de Verenigde Naties in nog steeds bestuurd door Zud-Afrika. De woordvoerder van de frontlijnpresi denten, Julius Nyerere van Tanza nia, zou Kissinger te verstaan willen geven dat Namibië rijp is voor een oplossing, terwijl de kans daarop in het geval Rhodesië uiterst gering is. De Afrikaanse leiders vrezen dat Kissinger en de Zuidafrikaanse pre mier Vors ter de leider van de blanke minderheidsregering in Rhodesië, Ian Smith, plaats willen laten maken voor een overgangsregering. Deze re gering zou dan met de zwarte natio nalisten in Rhodesië moeten onder handelen maar volgens de Observer Pekinese arbeiders trekken langs Mao's baar om hem de laatste eer te bewijzen. Meer dan honderd duizend regerings- en partijbonzen en van te voren uitgezochte boeren en arbeiders gingen dit weekeinde aan het lichaam van de dode leider, gedeeltelijk bedekt met de partij vlag, voorbij. Daarbij speelden zich, zoals ook uit een in het hele land uitgezonden televisie-uitzending bleek, uitzonderlijk emotionele taferelen af. Mao's weduwe Tsjiang Tsjing, stond in droefenis op enkele meters van de baar, een zwarte sjaal om het hoofd. MADRID (Reuter, UPI, AP) De Spaanse oppositie heeft met teleurstelling gereageerd op de hervormingsplannen, die premier Adolfo Suarez het afgelopen weekeinde heeft bekendgemaakt. Belangrijkste onderdeel van de plannen zijn de verkiezing van een kamer van 350 volgens het stelsel van de rechtstreekse vertegenwoordiging gekozen parlementsleden en een senaat met 204 vertegenwoordigers van de provincies. De senaat zal direct en geheim worden gekozen. hebben de frontlijnpresidenten hier ernstige bezwaren tegen. In Washington heeft Kissinger ge waarschuwd dat heel Afrika wel eens een radicale, militante houding zou kunnen aannemen als er geen snelle oplossing wordt gevonden voor Rho desië en Namibië. De minister zei dat de strijd in Afrika in feite al is begon nen en dat de geschiedenis leert dat dit leidt tot escalatie en betrokken heid van steeds meer landen. Volgens Kissinger is zijn voor naamste doel het scheppen van een onderhandelingskader dat „frontlijnpresidenten", de blanken in Rhodesië, Zuidafrikaanse leiders en voormannen van de nationalis tische bewegingen dichter tot elkaar zou kunnen brengen. Op zijn safari zal Kissinger mogelijk ook een ontmoeting hebben met Smith, die eerst met zijn Zuidafri kaanse ambtgenoot Vorster overleg zal plegen. De Spaanse premier kondigde de plannen aan na een kabinetszitting, waarop besloten werd enkele voor stellen te schrappen, die door de regering-Arias Navarro wwaren op gesteld. Volgens het wetsontwerp, dat eerst ter goedkeuring aan de Nationale Beweging, de huidige staatspartij, is voorgelegd zal koning Juan Carlos het recht hebben een deel van de senatoren ten hoogste een vijfde deel van het totale aantal voor een wetgevingsperiode van vier jaren te benoemen. De koning heeft ook het recht zich voor de onderteke ning van een wet en bij anderezaken via een volksstemming rechtstreeks tot het volk te wenden. In een televi- sierede deelde de premier mee dat de algemene verkiezingen voor juni vol gend jaar zullen worden gehouden. Suarez zei dat belangrijke hervor mingen als het wijzigen van de onder staatstoezicht staande vakbonden en grotere autonomie voor het Bas kenland en Catalonië aan het nieuwe parlement worden overgelaten. In het licht van de toenemende arbeid sonrust en de agitatie in de provin cies liet de premier weten dat alle wijzigingen in het systeem worden aangebracht via de instellingen van het Franco-bewind. Geschillen In een toelichting op de rede van de premier zei minister van voorlich ting Reguera Guajardo zaterdag dat de kamer van afgevaardigden naast de regering bevoegd zal zijn wetten te ontwerpen. Zowel de kamer als de senaat hebben hun eigen wijze van reglementering en kiezen zelf voor zitters. Meningsverschillen tussen beide kamers over wetsvoorstellen zullen in eerste instantie worden be handeld door een commissie met een gelijk aantal leden uit de twee ka mers onder voorzitterschap van een door de koning benoemde voorzitter van de Cortes. Deze voorzitter staat aan het hoofd van beide kamers. Leiders van linkse oppositiepartijen toonden zich weinig ingenomen met de regeringsplannen. De socialist en hoogleraar in het staatsrecht Tierno Galvan zei weinig vertrouwen te hebben in verkiezingen, die worden gehouden onder het toezicht van de huidige provinciale gouverneurs Hij meende dat er gemeente raadsverkiezingen moeten worden gehouden voor de Spanjaarden een parlement kiezen. Lopez Salinas, lid van het partijbestuur van de Spaan se communisten zei dat met de plan nen het huidige stelsel gewoonweg zouden worden voortgezet en de communistische vakbondsleider Marcelino Camacho voorspelde dat het voorbijgaan aan de kwestie van de vrije vakbonden de regering op een „hete herfst" zal komen te staan. De Catalanen hebben het afgelopen weekeinde op grootscheepse wijze gedemonstreerd voor zelfbestuur voor de provincie. Gisteren joeg de politie met wapenstokken een groep „vrijheidsmarcheerders" uit elkaar, die op weg waren naar de kloos- terstad Poblet. BEIROET (AP, UPI) Voor het eerst sinds de Syrische inval in Liba non op 1 juni hebben Palestijnse en Syrische leiders gesprekken ge voerd. In Libanon vechten Palestij nen met Syrische interventietroe pen, die de kant van de rechtse chris tenen in het land hebben gekozen. Twee ontmoetingen tussen Syrië en de Palestijnen vond plaats in het bergplaatsje Sofar, 24 kilometer ten oosten van Beiroet. Voor de Palestij nen werd eraan deelgenomen door PLO-leider Jasser Arafats tweede man. Aboe Iyad en voor Syrië door luchtmachtopperbevelhebber gene- raal-majoor Najl Jamil. Over de be sprekingen is niets meegedeeld, maar volgens linkse woordvoerders in Libanon zouden zij de spanning tussen Syrië en de Palestijnen kun nen verminderen. De ontmoetingen zouden zijn gear rangeerd door de tot president geko zen directeur van de Libanese bank, Elias Sarkis. Sarkis moet op 23 sep tember het presidentschap overne men van Soeleiman Franjieh. Zowel de Syriërs als de Arabische Liga en verschillende Arabische landen hou den momenteel besprekingen in Da mascus om een nieuw bestand uit te werken en de grondslag te vormen voor een vredesregeling voordat Sar kis de macht in Libanon overneemt. door Johan ten Have AMSTERDAM Amnesty International, de organisatie die zich het lot aantrekt van politieke gevangenen overal ter wereld, vindt dat de Indonesische regering het probleem van de politieke gevangenen tracht te verdoezelen door opnieuw op grote schaal gevangenen naar het Molukse eiland Boeroe te zenden en ze dan verder „transmigranten" te noemen. Toen de Indonesische regering in 1969 de oprichting van de kam pen op Boeroe (er zijn er nu 17) bekend maakte, gebeurde dat niet zonder enige trots. Het was zeker niet de bedoeling de gevan genen te isoleren, maar het was voor hun eigen bestwil dat ze uit de hun vijandig gezinde samenle ving werden gehaald. Het hele project moest meer gezien wor den als onderdeel van het transmigratiebeleid, aldus de offi ciële bekendmaking. Tussen 1969 en 1971 werden er ongeveer 10.000 politieke gevan genen naar Boeroe overgebracht. Met name zij die waren onderge bracht in de B-categorie (leden van de communistische partij of aanverwante organisaties, tegen wie niet bewezen was dat ze daad werkelijk bij de coup van 30 sep tember 1965 betrokken waren). In het begin werden er ook waar nemers en journalist toegelaten. Na 1972 werd dat stopgezet om dat deze er erbarmelijke toestan den signaleerden. „Het zijn namelijk gevangenkam pen, en de bewoners zijn gevange nen, ondanks de eufemistische benamingen als .rehabilitatie- of transmigratiekamp'. De mensen zijn er niet vrij, ze mogen het eiland niet verlaten, moeten zwa re arbeid verrichten om in eigen levensonderhoud en dat van hun bewakers en de kampadministra tie te voorzien", aldus Huang. De gevangenen krijgen geen bezoek. Boeroe ligt veel te ver weg en de reis er naar toe zou veel te duur zijn. De regering probeert familie leden (vooral de vrouwen) er wel toe over te halen te transmigreren naar Boeroe om zich daar bij hun mannen aan te sluiten. Maar dan zijn ook zij gevangenen gewor den, die het eiland niet meer mo gen verlaten. Er zijn dan ook maar zeer weinig vrouwen die de ze reis ondernemen. Zonder proces In 1971 werd de verbanning op grote schaal van politieke gevan genen naar Boeroe stopgezet, maar in januari van dit jaar wer den opnieuw meer dan 1000 men sen naar het eiland overgebracht. In totaal zitten er nu ruim 11.000 politieke gevangenen. De mees ten van hen zonder proces en in een aantal gevallen ook zonder enige aanklacht. Het opnieuw sturen van gevange nen naar Boeroe, gekoppeld aan de recente verklaringen van Indo nesische autoriteiten over vrijla tingen op grote schaal en over de oplossing van het probleem der Indonesische politieke gevange nen tegen eind 1978, geven Am nesty de angst en het vermoeden dat de regering-Soeharto het pro bleem „oplost" door op grote schaal opnieuw gevangenen naar Boeroe te sturen, waar ze dan als „transmigrant" verder te boek staan. Onlangs liet admiraal Soedomo. de chef van het Kopkamtib (het commando voor herstel van vei ligheid en orde) weten dat het politiek gevangenen-vraagstuk per 1 mei 1977 nog zou bestaan uit: 1944 mensen in de A-groep (zij die direct betrokken zouden zijn geweest bij de coup en die be recht moesten worden). 29425 mensen in de B-groep en 2864 mensen in de X-groep (zij die nog niet waren onderverdeeld in A. B of C). De C-groep („lichte gevallen", die niet direct bij de staatsgreep be trokken waren geweest) zou al ln zijn geheel zijn vrijgelaten. De vaak zeer verwarrende uitspraken van regeringsfunctionarissen hebben het vermoeden gevestigd dat velen uit de C-categorie niet werden vrijgelaten, maar eenvou dig werden overgeheveld naar de A, of B-categorie. Amnesty Tegen eind 1978, zo zei Soedomo zou de „penjelesaian", de „afwik keling" van de nog overgebleven 34.233 gevangenen klaar zijn. en dat zou voor de meesten vrijlating betekenen. Over deze cijfers en de beloften heeft Amnesty Internati onal, gezien het verleden, zo zijn twijfels. De organisatie houdt het huidige aantal gevangenen nog altijd op tegen de honderddui zend. Over de aangekondigde vrijlatin gen zegt Huang: „laat de Indone sische regering eens met duidelij ke per kamp gedetailleerde cijfers komen, die dan door waarnemers gecontrolleerd mogen worden. Laat de Indonesische regering ons eens een gefaseerd program ma tonen van de berechtingen en de toekomstige vrijlatingen. Zo'n programma bestaat er niet. Wij hebben niets aan veelbelovende verklaringen van individuele die privé zeggen dat ze het ook alle maal zo erg vinden. De regering blijft vaag en geeft zo nu en dan verklaringen af om de wereldopi nie te misleiden. De laatste aan kondigingen over vrijlatingen kwamen niet voor niets vlak voor de ILO-vergadering in Genève (internationale bureau voor de ar beid) en de IGGI-conferentie in Amsterdam". (De IGGI is een consortium van westerse landen en internationale banken dat de hulp aan Indonesië coördineert). Ook de term „transmigratie" wordt door Huang fel aangevoch ten. „Waarom laat de regering de mensen niet eerst vrij. zodat ze zelf kunnen beslissen of ze willen transmigreren of niet". Naarmate de Westduitse Bondsdagverkiezingen van 3 oktober naderen wordt het bijzonder interessant om te weten te komen, hoe de kiezers van straks denken over de weigering van de sociaal-democratische kanselier Helmut Schmidt, deel te nemen aan een tv-debat van een uur of enkele uren, waarvoor zijn christen-democratische tegenstander, kanseliers-kandidaat Helmut Kohl, hem bij herhaling heeft uitgedaagd. Het vermoeden dat Schmidt het niet op een persoonlijk duel met Kohl durft laten aankomen, groeide naar mate de kanselier naar nieuwe argu menten moest zoeken om de uitda ging van Kohl te kunnen afwijzen. De voornaamste oorzaak van de „te rughoudendheid" van Schmidt wordt gezocht in het feit, dat Kohl ongetwijfeld wat kennis van zaken betreft aan het kortste eind trekt, maar las persoonlijkheid bij de kij kers veel beter zou overkomen dan Schmidt. Als de kanselier zich in een debat met Kohl zou laten gaan, zoals hij dat gewend is te doen tegenover mensen die hem tegenspreken, dan zouden de gevolgen daarvan wel eens nadelig kunnen zijn voor de SPD Dat Kohl op het idee is gekomen om Schmidt voor een tv-duel uit te da gen. houdt verband met hardnekki ge pogingen van de kanselier om te doen alsof zijn directe rivaal niet bestaat. Nadat de CDU Kohl tot kanseliers-kandidaat had benoemd en de CSU van Franz Josef Strauss zich daar mokkend bij had neerge legd. liet Schmidt bij elke gelegen heid weten, dat hij niet Kohl. maar Strauss als zijn werkelijke te genstander beschouwde. Er is inder daad een tijd geweest, dat het er op leek. dat Kohl onder het juk van Strauss zou doorgaan en de denigre rende opmerking van Schmidt maakte aanvankelijk wel indruk. Veranderd In de afgelopen maanden is er echter door J.den Boef het een en ander veranderd. Strauss heeft nog wel een grote mond en doet nog wel alsof Kohl zijn loopjon gen is. maar dat zou onontkoombaar ook het lot zijn geweest van elk ander christen democratische kan seliers-kandidaat. die met Strauss als de eeuwige tweede opgescheept zou zijn geweest. Daar weet Rainer Barzel, die vier jaar geleden als kan seliers-kandidaat Straus als blok aan het been had, over mee te praten. Tegen deze achtergrond bezien heeft Kohl hoewel hij genoodzaakt was. goede vrienden te zijn met Strauss succes gehad bij zijn streven, zichzelf als de belangrijkste verte genwoordiger van de christen democraten te profileren Zijn uitdaging aan het adres van Schmidt en zijn weigering om Strauss (samen met de liberale leider Hans Dietrich Genscher) bij het de bat te betrekken, hebben zijn positie versterkt. Kohls uitdaging plaatste Schmidt voor een moeilijke beslissing. De kanselier kon er niet op ingaan, om dat hij Kohl liever bleef behandelen als de premier van de deelstaat Rijn land-Palts. die weinig bij de gang van zaken in Bonn betrokken is ge weest. Bovendien zou het ingaan op Kohls uitdaging een late erkenning zijn geweest van het feit, dat niet Strauss maar Kohl de belangrijkste vertegenwoordiger van de christen democraten is. Een afwijzing bete kend echter dat Schmidt ongewild Kohl een prachtige gelegenheid bood om te demonstreren, hoe hij denkt over de positie van Strauss binnen het christen-democratische kamp. Ander argument Schmidt heeft nog geprobeerd, zijn De kanselier Helmut Schmidt (rechts) en de kanselierskandi daat Helmut Kohl samen op de foto, niet op de tv of in de Bondsdag, maar gewoon op een plechtigheid ter gelegenheid van de viering van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. afwijzende houding wat meer in houd te geven door er op te wijzen dat een debat tussen Kohl en hem niet fair zou zijn tegenover de libera len. die sinds 1969 de SPD in Bonn aan een regeringsmeerderheid heb ben geholpen. Sinds kort kan hij zich echter moeilijk meer achter dit argu ment verschuilen. FDP-voorr.itter Genscher wilde genoegen nemen met een tv-debat dat door Schmidt en Kohl zou worden geopend en waar in een later stadium ook door Genscher en Strauss zou worden deelgenomen. Schmidt wees dit aan bod van de hand. In de omgeving van Schmidt hoort men wel zeggen, dat de kanselier zich niet in een tv-debat met Kohl kan begeven, omdat hij in zijn functie niet alles kan zeggen wat hij weet, terwijl Kohl geen blad voor de mond zou hoeven te nemen. Dit is echter een excuus waarover niet goed is nagedacht. Schmidt wil wel met Strauss discus siëren. zoals men toch mag opma ken uit zijn opmerking dat niet Kohl, maar Strauss zijn voor naamste tegenstander is. Zou Schmidt dan niet gehandicapt zijn in een debat met Strauss, die elk middel aangrijpt om zijn tegenstan der onderuit te halen? Ook het aanbod van Schmidt om een paar avonden achter elkaar tv- debatten van enkele uren te houden, waaraan wordt deelgenomen door de kanselier, Kohl, Strauss en Genscher is een uitwijkpoging. Het zou logischer zijn geweest als Schmidt die in tegenstelling tot de drie andere gesprekspartners geen partijvoorzitter is. zijn plaats had laten innemen door ex- kanselier Willy Brandt. Deze draagt als partijvoorzitter geen regerings verantwoordelijkheid. Hij kan Strauss zonodig met diens eigen wa pens bestrijden, zoals hij dat de laatste tijd vaker doet. Dat Brandt niet wordt ingeschakeld, laat ten overvloede zien, hoe onwerkelijk de oplossing is, die Schmidt aan de man wil brengen. Gezien het aanbod van Genscher zou het eerder voor de hand hebben gelegen, dat Schmidt had inge stemd met een debat tussen de kan selier en de kanseliers-kandidaat van de oppositie (Schmidt en Kohl dus) en dat hij het tv-duel verder zou hebben overgelaten aan de vier par tijvoorzitters: Brandt, Genscher. Kohl en Strauss. Schmidt demon streert nu echter dat hij niet met Kohl alleen geconfronteerd wil wor den, terwijl miljoenen kiesgerech tigden mee kijken en luisteren. Mogelijk speelt de herinnering aan het tv-debat in 1960 tussen Richard Nixon en John Kennedy, dat ont luisterend was voor Nixon, hierbij een rol. Kennedy was vóór dat debat de outsider, die geen partij leek te zijn voor de ervaren Nixon. Acht Jaar was Nixon vice-president van de Verenigde Staten geweest en het grootste deel daarvan bracht hij door als plaatsvervanger van presi dent Dwight D. Eisenhower, die als gevolg van enkele hartaanvallen langdurig slechts een deel van zijn verplichtingen kon nakomen. Toch won Kennedy. Aangenomen moet worden dat het besluit van Schmidt, niet op de uit daging van Kohl in te gaan, defini tief is. Hij handelt in dat geval in strijd met de slogan, waar de SPD in 1972 onder leiding van Willy Brandt grote successen mee boekte. Die luidde: „Het komt op de kanselier aan". Door een tv-debat met Kohl te weigeren wekt Schmidt misschien nog wel ten onrechte ook de indruk dat hij in een directe confrontatie in de huiskamers niet zo prettig overkomt als de minder zelfverzekerde, maar bepaald niet kleurloze Kohl. Hiermede wordt nog niets beweerd over de gevolgen, die een aflossing van de wacht voor West-Duitsland zou hebben, als Kohl op 3 oktober als kandidaat van de christen democraten een meerderheid in de Bondsdag zou behalen. Voorlopig gaat het er nog slechts om, ontwik kelingen te signaleren, die in hun gevolgen de uitslag van de stembus- wedstrijd belangrijk kunnen beïnvloeden. In dit verband is ook interessant, dat Schmidt zich beklaagt over opi niepeilingen, die voor hem niet gunstig uitvallen en als vervalsin gen beschouwd zouden moeten worden. Iemand die dat doet. mag zelfverze kerd lijken op het moment dat hij zijn beschuldigingen uitspreekt: in werkelijkheid knaagt de onzeker heid waarschijnlijk harder aan hem. dan hij wil toegeven. Maar daar heeft Kohl minder mee te maken dan de weinig optlmische gevoelens binnen de SPD zelf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5