Opvolging Mao nog open strijd Onverzoenlijke rede van premier Vorster Britse regering wil staking verhinderen Van boerenzoon tot partijleider „Niets is moeilijk in deze wereld" Bondsdag vraagt naar Lockheed-betalingen Sow jet piloot in VS Nieuwe minister buitenlandse zaken in Rhodesië 350 doden bij overstroming in Pakistan Onlusten in Kaapprovincie Peking treurt ^Vrijdag 10 september 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Hoea Koeo-feng kanshebber „Hoe kan de dood van één enkel persoon zo'n ontzaglijk groot ver lies zijn. Mensen moeten allemaal sterven Wij moeten er altijd op voorbereid zijn dat we onze post eens moeten verlaten en we moe ten er altijd voor zorgen dat we opvolgers hebben," aldus de giste ren overleden Chinese partijleider Mao Tse-toeng in een rede tot par tij-genoten nu al meer dan tien jaar geleden. Mao hield zijn toehoorders voor over wel ke kwaliteiten die opvolgers moesten be schikken. „Opvolgers moeten marxisten- leninisten zijn. zij moeten een democra tische stijl aan de dag leggen en ze moe ten aan zelfkritiek doen. De partijleider dacht aan een bepaalde lijn in de opvolging die zijn inzichten ten uitvoer zou leggen en niet zo zeer aan één sterke man die de macht zou moeten overnemen. Ondanks deze realtiverende woorden wordt het heengaan van de lei der door het Chinese volk wel degelijk als een ontzagwekkend groot verlies gezien en is de kans op het oplaaien van de machtstrijd binnen de Chinese hiër archie bijzonder groot. Tsjoe En-tai Deze machtstrijd kwam vooral aan het licht na de dood van Mao's wapenbroeder en andere belangrijke Chinese leider, premier Tsjoe En-lai in januari van dit jaar. Toen eindigde het conflict tussen de linkse radicalen en de gematigde prag matici voorlopig in een ongemakkelijk compromis. Niet de gematigde eerste vi ce-premier Teng Hsiao-ping. de door ve len gedoodverfde opvolger van Tsjoe. maar Hoea Koeo-feng werd de nieuwe premier Teng werd zelfs na een heftige campagne als „kapitalistisch reptiel" van al zijn functies in regering en partij ontdaan. Maar niet nadat in Peking dui delijk bleek dat ook hij als bescherme ling van Tsjoe over krachtige steun be schikte. De demonstratie ten gunste van Tsjoe moet ook als steun voor de verguis de Teng gezien worden. Naast het premierschap kreeg Hoe Koeo- feng ook de functie van eerste vice- voorzitter van de communistische partij, hetgeen hem tot de officiële opvolger van partij-leider Mao zou bestempelen. Maar aan voorspellingen over de opvolging van Mao Tse-toeng zullen weinig echte of vermeende China-kenners zich na de at- faire-Teng. waarbij vrijwel iedereen mis gokte. durven wagen. Hoewel Hoea Koeo-feng in de partijhië rarchie direct op voorzitter Mao volgt, menen waarnemers dat hij nog te weinig op de voorgrond is getreden om al het vertrouwen van het Chinese volk te heb ben gewonnen. Als tweede kanshebber wordt wel (de voor communistische begrippen jonge) 40-jarige tweede vice-voorzitter van de partij Wang Hoeng-wen uit Sjanghai ge noemd. Twee Jaar geleden werd hij al getipt als Mao's erfgenaam, maar de laatste tijd is hij niet meer op de voor grond getreden. Hij maakte carrière in de Grote Proletarische Culturele Revolutie en wordt als radicaal bestempeld. Hij is pas sinds 1973 lid van het Politburo. Verder wordt vice-premier Tsjang Tsjoen-tsjiao, ook uit Sjanghai, ge noemd. Hij heeft een brede machtsbasis in de partij, het staatsapparaat en het leger. Hij werd aanvankelijk onderge bracht bij de radicalen, maar probeert zich nu volgens waarnemers boven de partijen op te stellen. Als theoreticus met tevens een langdurige bestuurservarlng moet hij volgens de kenners als een se rieuze kandidaat gezien worden. Tussenpaus De aanstelling van een in wijde kring gerespecteerde „wijze man" die zonder veel macht voor de vorm de functies van partijvoorzitter kan waarnemen, wordt ook als een oplossing naar voren ge bracht. Gedacht wordt dan aan de huidi ge minister van defensie Yeh Tsien-ying, die kan rekenen op steun van het leger. Aangezien Yeh beschouwd wordt tot het gematigde kamp te behoren, zouden de radicalen zich kunnen verzetten tegen zijn benoeming, zelfs als deze maar tijde lijk zou zijn. Voorzover bekend zijn er over de opvol ging geen regelingen getroffen. Onder de westerse waarnemers heerst er grote on zekerheid over het komende leiderschap en de daarmee samenhangende toe komstige politiek. Sommige waarnemers menen dat de dood van Mao even belang rijk zou kunnen zijn als de vestiging van de Chinese Volksrepubliek ruim een kwart eeuw geleden. De mogelijkheid dat de nieuwe Chinese leiders de relaties met zowel de SowjetrUnie als de Verenigde Staten zullen herzien, met alle gevolgen vandien voor het internationale machtse venwicht, wordt niet uitgesloten geacht. Toekomst Westerse waarnemers een aantal mogelij ke ontwikkelingen: Er komt een collectief bureaucratisch leiderschap waarin de partij, de staat en de militaire hiërarchie vertegenwoordigd zijn. Uit dit leiderschap zou na verloop van tijd en na enig touwtrekken tussen de verschillende groeperingen, een domi nante persoonlijkheid naar voren kun nen treden. Er zou dan niet zoveel veran deren. China zou voortgaan met het on derhouden van vriendelijke, maar niet erg nauwe relaties met westerse landen. In de betrekkingen met de Sowjet-Unie zou enige verbetering kunnen komen zonder dat er aan de ideologische vij andigheid tussen beide buren een einde komt. Er komt een leiderschap dat gedomi neerd wordt door overwegend Jonge radi cale partijfunctionarissen, die een snelle opmars willen naar een meer extreme vorm van socialisme en de Maoïstische opvatting aanhangen van een econo mische ontwikkeling op eigen kracht ge koppeld aan een systeem van morele beloningen voor economische inspannin gen. China zou zich dan meer naar bin nen keren en zich nog meer opwerpen als prediker van de wereldrevolutie. De be trekkingen met Moskou zouden koel blij ven, maar ook die met westerse landen zouden zeker niet verdiept worden. Er komt een harde openlijke macht strijd. waarin het centrale gezag onder mijnd en het provincialisme versterkt worden, met alle mogelijke regionale opstanden en chaotische ontwikkelingen vandien. Deze mogelijkheid, waarbij het land ln de anarchie van voor de revolutie gedompeld zou kunnen worden, wordt als het minst waarschijnlijk geacht. China zou in een internationaal isole ment kunnen belanden en de toekomst van de Chinese Volksrepubliek zou onze kerder zijn dan ooit. Hoe dan ook. het Chinese volk gaat met de dood van zijn belangrijkste leiders zo dicht op elkaar moeilijke tijden tege moet. JOHANNESBURG (Reuter, UPI, AP) De Zuidafrikaanse eerste minister John Vorster heeft de deur naar meer invloed voor de zwarte meerderheid in zijn land weer eens goed aangedrukt. In één van zijn meest harde en on verzoenlijke redevoeringen van de laatste tijd zei Vorster dat er geen sprake zal zijn van het delen van de macht. Verder kondigde hij nog har dere actie aan tegen hen die ver antwoordelijk zijn voor het oplaaien van het verzet in Zuid-Afrika. „ook tegen de blanken onder hen" Vorster sprak tijdens een regionaal congres van zijn regerende nationale partij in Bloemfontein en kreeg een laaiend applaus. Onder zwarten, kleurlingen en gematigde blanken is uiterst negatief op de rede gerea geerd. maar anderzijds wordt er op gewezen dat een rede van Vorster teer behoudend deel van het land niet noodzakelijkerwijs zijn mening hoeft weer te geven. Vandaag heeft Vorster een ontmoe ting met al zijn ministers, de parle mentariërs van de nationale partij en leden van provinciale raden om het in te lichten over zijn gesprek met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer, afgelopen weekeinde in Zu rich. Het is zeer waarschijnlijk dat deze bewindsman binnen afzienbare tijd naar Zuid-Afrika reist voor nieuw overleg met premier Vorster. De Amerikaanse onderminister voor Afrikaanse zaken William Schaufele zei gisteren dat de kans groot is dat Kissinger in zuidelijk Afrika zijn be roemde „pendeldiplomatie" zal be drijven (het heen en weer reizen tus sen verschillende hoofdsteden in de hoop de standpunten dichter bij el kaar te brengen, zoals Kissinger die eerder met succes in het Midden- Oosten bedreef. Bij aankomst in Loesaka (Zambia) vanuit de Tanza- niaanse hoofdstad Dar es Salaam zei Schaufele dat de Tanzaniaanse pre sident Julius Nyerere een dergelijk initiatief zou verwelkomen, „en dat verhoogt de kans dat hij inderdaad zal komen". Schaufele voegde hier waarschu wend aan toe dat onderhandelingen over oplossingen in zuidelijk Afrika zeer vlot zullen moeten verlopen wil een verdere opleving van het geweld in dit deel van de wereld worden voorkomen. Nyerere heeft het afgelo pen weekeinde met vier andere pre sidenten van frontlijnstaten (Kaoen- da van Zambia, Seretse Khama van Botswana, Machel van Mozambique en Neto van Angola) overlegd over de laatste ontwikkelingen, maar over de resultaten daarvan is weinig bekend gemaakt. Steun bij evacuatie Inmiddels meldde de gezaghebben de New York Times gisteren op haar voorpagina dat John Vorster ak koord is gegaan met een Brits- Amerikaans plan voor steun aan blanke Rhodesiërs die hun land wil len verlaten zodat plaats wordt ge maakt voor de zwarte meerderheid. BONN (DPA) Een lid van de Duitse Bondsdag heeft de regering gevraagd om opheldering over een bericht in de Frankfurter Rundschau, dat het Westduitse ministerie van de fensie aan diverse mensen commissieloon heeft betaald in ver band met de aanschaf van de Starfighter. Volgens het bericht in deze links- liberale krant zou het Westduitse „Rechnungshof", te vergelijken met onze algemene rekenkamer, in 1969 het ministerie van defensie erop ge wezen hebben, dat er bij de aanschaf van de Starfighter twijfelachtige commissies zijn betaald aan Lockheed vertegenwoordigers in de Bondsrepubliek en Zwitserland. Volgens de Frankfurter Rundschau had het Rechnungshof bezwaar ge maakt bij de toenmalige minister van defensie. Gerhard Schröder, die Franz Josef Strauss was opgevolgd, tegen de betaling van één miljoen mark aan Lockheed vertegenwoordi ger Fred Meuser. Dit bedrag was de provisie die Meuser zou ontvangen voor diens bemiddeling bij de tran sactie van 96 Starfighters. Verder werd 2.5 miljoen mark betaald aan de directeur van een Frankfurter fir ma „Deutsche Commeiz", Günther Frank-Fahle. De Lockheed-affaire is in de Bondsdag nu aangespannen door het liberale parlementslid JQrgen Mölleman. Hij wil van de regering weten of de bovengenoemde com missies inderdaad zijn betaald. De voorzitter van de socialistische fractie in de Bondsdag. Herbert Wehner. heeft zich eveneens uitge sproken voor opheldering van de vraag of Westduitse partijen en poli tici bij het Lockheed schandaal be trokken zijn geweest. Hij wil dat er desnoods een commissie van onder zoek wordt ingesteld. Ook de voorzit ter van de Beierse CSU en voormali ge minister van defensie, Strauss heeft de Westduitse regering ver zocht zo snel mogelijk contact op te nemen met de Amerikaanse regering om de beschikking te krijgen over alle documenten, die verband hou den met het steekpenningenschan daal van Lockheed. De redactie van het Spaanse weekblad „Sabado Grafico" moet zich voor een militaire rechtbank verantwoorden in verband met be weerde onregelmatigheden bij tran sacties tussen Spanje en Lockheed. De minister van de luchtmacht, ge neraal Carlos Franco Iribamegaray heeft een militaire rechtbank opdracht gegeven te onderzoeken of de publicaties in het blad de eer hebben geschonden van diverse functionarissen van de luchtmacht. In het betreffende artikel werden de namen van elf mensen genoemd die geld van de Amerikaanse vliegtuig fabriek zouden hebben aangenomen. De oplage van het blad waarin de namen werden genoemd is door het Spaanse ministerie van voorlichting in beslag genomen. De Lockheed-affaire wordt momen teel onderzocht door de openbare aanklager bij het Spaanse hoogge rechtshof, maar sommige Spaanse kranten zijn van oordeel dat het on derzoek nogal traag verloopt. Er zou een bedrag van vier tot vijf miljard gulden beschikbaar moeten komen om deze mensen de kans te geven zich elders te vestigen. Vol gens hetzelfde bericht wil Vorster dat de leiders van de blanke minder heidsregering in Rhodesië Ian Smith, deelneemt aan onderhande lingen over een zwart meerder heidsbewind. Dit in tegenstelling tot de Verenigde Staten en Groot- Brittannië die van mening zouden zijn dat Smith zich doorzijn opstel ling tot nu toe onaanvaardbaar heeft gemaakt. Premier Smith gaat begin volgende week naar Zuid- Afrika om daar met Vorster te pra ten over de moeilijkheden in zuide lijk Afrika. In de Rhodesische regering heeft minister Pieter van der Byl (defen sie) aan zijn collega van coördinatie Reh Cowper, de post van defensie overgedragen. Smith zei in het par lement dat hij een diepgaande stu die heeft gemaakt van de manier waarop de guerrilla in het land wordt bestreden en dat hij nu een kleine en effectieve oorlogsraad heeft gevormd onder leiding van Cowper. Van der Byl staat bekend als één van de meest onbuigzame en conservatieve bewindslieden in de Rhodesische regering. Hij gaf daar van onlangs nog blijk op een persconferentie door op een vraag hoe stadguerrilla's bestreden zou den worden te antwoorden „ka- potschieten". Van der Byl was de man die de Rhodesische troepen toestemming gaf ver op buitenlands terrein (Mo zambique) door te dringen. Hij was behalve minister van defensie ook minister van buitenlandse zaken, een post die hij blijft bekleden. Smith zei dat Van der Byl aan bui tenlandse zaken steeds meer aan dacht moet besteden en zich in het bijzonder ook bezig houdt met grondwettelijke problemen (die rechtstreeks betrekking hebben op de verhouding tot de zwarte meer derheid in het land). Waarnemers leidden uit de wisseling binnen het kabinet af dat Smith verwacht dat op korte termijn veel aandacht zal moeten worden besteed aan diplo matiek overleg. RAWALPINDI (UPI) In Pendjaab. de volkrijkste en welva rendste provincie van Pakistan, zijn volgens een officiële schatting minstens 350 mensen omgekomen bij overstromingen als gevolg van zware regenval. Een kwart miljoen woningen zijn weggespoeld, waar door 6.5 miljoen mensen dakloos werden. Ook in de naburige provincie Ba- loetsjistan heeft men van het water te lijden. Onder de nomaden in die provincie zijn mogelijk ook veel do den gevallen. Politiemannen werpen traangas KAAPSTAD (UPI) Politie heeft donderdag zo'n vijftien oproermakers doodgeschoten in een golf van ongeregeldheden en plunderingen die blanke en andere leefgemeenschappen in de buurt van Kaapstad tot slagveld maakten. De laatste doden, waardoor het tota le aantal in twaalf weken van rassen- onlusten tot circa 320 is gestegen, vielen bij onlusten die zich in de hele Kaapprovincie voordeden, maar goeddeels aan Kaapstad zelf voorbij gingen De ergste moeilijkheden ont stonden in Paarl, een stad op 35 km ten noordoosten van Kaapstad, waar de politie de toestand „zeer etnstig" noemde. In een straat, die blanke en kleurlingenwijken scheidt, wierpen jeugdige kleurlingen stenen naar winkelpuien en passerende auto's en staken minstens twee gebouwen, waarbij een supermarkt, in brand. Tientallen mensen zochten een toe vlucht in hotel Drakenstein. dat ech ter spoedig zijn deuren sloot. Politie stroomde het gebied binnen en be stookte de jongelui met traangas en hagel. Een politiehelikopter gaf richtlijnen. Hard ging het ook toe in Manenberg. een stadje voor niet- blanken 15 km van Kaapstad. Zes kleurlingen werden daar door politie doodgeschoten, twee van hen terwijl zij bezig waren een drankwinkel in brand te steken. In bij elkaar vijftien steden van de Kaapprovincie was het donderdag onrustig. LONDEN (DPA, UPI, Reuter) In Groot-Brittannië werd giste ren alles op alles gezet de dreigende staking van de Britse zeelieden af te wenden. Premier Callaghan zegde er zelfs zijn bezoek aan Canada dat vandaag zou beginnen voor af. TOKIO (AFP) De Russische piloot Belenko, die afgelopen maandag met een Mig-25 landde op een vliegveld in Japan, is gisteren doorgereisd naar de Verenigde Staten, waar hij politiek asiel heeft gekregen. Kort voordat hij in het vliegtuig stapte dat hem naar de VS zou brengen, deelden de Japanse autoriteiten mee, dat de ambassade van de Sowjet-Unie officieel had erkend dat de piloot zich uit eigen vrije wel in de Verenigde Staten vestigde. Wel heeft de Sowjet-Unie Japan ervan beschuldigd lichamelijk geweld tegen de piloot te hebben gebruikt. In een nota verklaart de Sowjet ambassadeur in Tokio dat de landing op Japans grondgebied gedwongen en onvrijwillig was. De houding van Japan in de hele zaak wordt onvriendelijk genoemd. De regering van de Sowjet-Unie zegt redenen te hebben aan te nemen dat deze houding een gevolg is van de tussenkomst van een derde mogendheid. Hiermee wordt gedoeld op de Verenigde Staten. In Londen leidde premier Callaghan een spoedzitting van zijn kabinet. Er waren aanwijzingen dat de regering van plan is onmiddellijk de noodtoe stand uit te roepen wanneer de sta king, die zaterdagnacht zou moeten beginnen, inderdaad door zou gaan. Het Lagerhuis zou van vakantie wor den teruggeroepen. De Trade Union Company, de over koepelende organisatie van alle Brit se vakbonden, oefende gisteren zwa re druk uit op de leiders van de vakbond van zeelieden de staking af te gelasten. De invloedrijke alge meen-secretaris. Len Murray, heeft zich ontwikkeld tot een rots in de branding voor de Britse regering. De leiders van de TUC confereerden gis teren de hele dag met de leiders van de vakbond van zeelieden in de Brit se badplaats Brighton, waar het jaarlijkse congres van de TUC wordt gehouden. Het was gisteren overigens nog niet te overzien of alle zeelieden het sta kingsparool zullen opvolgen. Toen er afgelopen maandag gestemd werd, verklaarde zich maar een heel kleine meerderheid voor een staking. De stakingsdreiging heeft de overige werkzaamheden van het TUC- congres naar het tweede plan ge schoven. Gisteren beraadden de dui zend vakbondsleiders zich over in ternationale aangelegenheden. Met algemene stemmen werd een resolu tie aangenomen waarin de Labourre- gering wordt opgeroepen actie te voeren tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. De leider van de bond van transportarbeiders oefen de kritiek uit op de Europese Ge meenschap, waar men volgens hem teveel tijd verspilt aan kleinigheden. Vervolg van pagina 1 Als de huidige sterke man wordt de tegenwoordige premier Hoea Koeo-feng gezien, maar de vraag is of hij machtig genoeg is om het ontstane vacuüm op te vullen. Waarnemers verwachten dat de Sowjet-Unie erg afwachtend zal zijn met de reactie op Mao's dood, ook al in het licht van de te verwachten machtsstrijd in China. De Sowjet- Unie én China staan elkaar ideolo gisch naar het leven sinds het einde van de Jaren vijftig. De Ameri kaanse president Gerald Ford prees Mao Tse-toeng als een opmerkelij ke, grote man met visie en noemde zijn dood „tragisch". Minister van buitenlandse zaken. Henry Kissin ger, omschreef de voorzitter van de Chinese communistische partij als „één van de reuzen van onze tijd" en voegde eraan toe dat zijn overlijden geen verandering zal brengen in het Amerikaanse beleid tegenover Pe king. Verder eerde de rest van de wereld Mao ook in superlatieven. 1893 Op 26 december wordt Mao geboren in het dorp Sjaosjan in de provincie Hoenan in het zuidelijk deel van China. 1907 Vader Mao arrangeert een huwelijk voor zijn veertienjarige zoon met een boerendochter. Zoon weigert echter. 1911 De Manchoedynastie wordt verjaagd door de revolutio naire legers van Soen Yat-sen. Mao schrijft zijn eerste artikel en plakt dat aan in de klas. 1918 Mao behaalt het diploma aan de pedagogische academie van Hoenan en vertrekt naar Pe king waar hij gaat werken als assistent op de universiteits bibliotheek. 1920 Huwelijk met Yang Kai- hoei, dochter van een hoogleraar in de wijsbegeerte. 1921 Mao neemt deel aan de oprichtingsvergadering van de Chinese communistische partij. 1924 Hij sluit zich aan bij de nationalistische Kwomintang van Soen Yat-sen en Tsjiang Kai- tsjek. Hij blijft lid van de commu nistische partij. 1927 Mao keert terug naar zijn geboortestreek en schrijft daar een boek over de boerenbeweging in Hoenan. In september van dat jaar leidt hij een mislukte opstand. 1928 Mao vestigt guerrillabasis in de bergen tussen Hoenan en Tsjiangsi. Hij bundelt zijn krach ten met die van Tsjoe Te, Tsjoe En-lai en anderen. 1930 Een Moskouse krant weet te melden dat Mao dood is en publiceert een necrologie. De vrouw van Mao wordt gedood door nationalisten. Hij hertrouwt met Ho Tzoe-tsjen. 1934 Mao neemt deel aan de „lange mars" (12.000 km) van Tsji angsi in het zuiden naar Yenan in het noordwesten. Tijdens deze mars wordt hij gekozen als voor zitter van het politbureau van de communistische partij. 1940 Mao scheidt van zijn twee de vrouw en huwt een filmactrice uit Sjanghai, die dan nog Lan Ping heet. 19*2 Eerste zuivering in de partij. 1M5 Herkozen als partijvoorzit ter en vanaf nu definitief de ster ke man. Besprekingen met Tsjang Kai-tsjek lopen op niets uit en de burgeroorlog verhevigt. 1949 Mao proclameert de Chine se volksrepubliek. 1950 Bezoek aan de Sowjet- Unie. Tekent met Stalin een vriendschapsverdrag voor dertig jaar. 1950 Uitbreken van de Korea- oorlog. Overal in China de eerste landbouwhervormingen. 1951 Mao lanceert campagne tegen bureaucratie en verspilling. 1953 Begin eerste vijfjarenplan dat via collectivisering de basis moet leggen voor een socialis tische industrie. 1951 Chroestsjew bezoekt Peking. 1955 Politieke zuivering. Pro- Sowjet mensen worden uitgeran geerd. Begin campagne „Laat honderd bloemen bloeien". 1957 Mao naar de Moskouse conferentie van communistische partijen. Laatste buitenlandse reis van Mao. 1958 Grote sprong voorwaarts. China weigert militair verdrag met de Sowjet-Unie, waarin Chi na tweede viool krijgt. i960 Openlijke aanvallen op de partijlijn van de Sowjet-Unie. Moskou trekt technici uit China terug. 1964 Ontploffing eerste Chinese atoombom. 1965 Begin van de culturele revolutie. 1966 Hergroepering van het po litbureau. Lin Piao wordt tweede 1968 President Lioe Tsjao-tsji afgezet. 1969 Bloedige botsingen tussen Chinese en Russische troepen. 1971 Lin Piao komt om het leven bij een vliegtuigongeluk. Vluchtte uit Peking na een mis lukte staatsgreep. 1971 Peking wordt lid van Ver enigde Naties 1972 President Nixon bezoekt China. 1974 Wijzigingen in de legerlei ding. Lin Piao wordt zoiets als een vloek in het communistische jar gon van China. 1975 Teng Hsiao-ping. die aan vankelijk was weggezuiverd wordt vice-voorzitter van de par tij en eerste vice-premler. 1976 Na de dood van Tsjoe En-lai wordt niet Teng. maar Hoea Kwo-feng benoemd tot waarnemend premier. Teng wordt na ernstige ongeregeldhe den beroofd van alle partij- functies Hoea wordt premier en vice-president van de partij. Mao Tse-toeng heeft in zijn leven vele meer of minder opvallende uitspraken gedaan. Bij zijn dood koos het persbureau AFP een en kele: „De dood: men moet er aan denken, maar men moet er geen drama van maken" (Mao tot Han Soeyin: „The morning deluge"). „Het water verdrinkt de mens niet. Het water vreest de mens" (rede 11 september 1959) „Niets is moeilijk in deze wereld. Al wat men nodig heeft is de wil zich te verheffen" (Pelgrimstocht naar de Tsjing-Kang bergen, 1965) „Confucius heeft de aarde nooit ontgonnen of bebouwd" (re de tot de jeugd. 4 mei 1939) Beeld van zichzelf: „Een soort do lende monnik die beschutting zoekt onder een paraplu vol gaten" (Mao tot Edgar Snow, december 1970) „De doorslaggevende factor (in een oorlog), is de mens en niet het materieel" (uit „Over de langduri ge oorlog", mei 1938) „Het revolutionaire leger dient ta midden van het volk te leven, zoals een vis in het water" (19367 1 „Als er in de partij geen tegenstel lingen en ideologische worstelin- Jen waren op te lossen, zou het even van de partij een eind ne men" (over de tegenstellingen, 1937) „Ik ben alleen met de volksmenig te" (Mao tot Malraux, augustus 1965) „De institutionalisering van een élite, zoals in de Sowjet-Unie, moet worden vermeden" (Mao tot Julie Eisenhower-Nixon, 31 december 1975).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7