Schuld en boete van Speer in Spandau Hi! ^Commentaar kl:Mao Tse-toeng z WD programma (1) WD programma (2) Weer huizen Duits met verf beklad ambassadepersoneel Ex-nazi kwam in ruim twintig jaar gevangenschap tot zelfonderzoek Rekenschap afgelegd over het verleden het weer Zeer wisselvallig weerrapporten BIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 1 I Mei de dood van partijvoorzitter I Mao Tse-toeng heett het Chinese volk binnen een jaar drie van zijn grootste leiders verloren. Tsjoe En- lai. de schepper van China's buiten landse politiek stierf in januari en Bjöe Teh, de .vader" van het rode leger overleed in juli van dit jaar. Hiermee is er een eind gekomen aan de generatie van Chinese lei ders die de nationale schande van w de overheersing door buitenlandse ne! mogendheden van het ..Rijk van het Midden" volledig hebben uitgè- ler wist en die het Chinese volk wisten en om te vormen tot een zelfbewuste en onafhankelijke natie. Met name Mao Tse-toeng heeft. s!? vaak met nietsontziende hardheid m (de Chinese revolu,tie heeft aan mil- j« joenen het leven gekost) hiertoe ;nt bijgedragen. Wat achterblijft na ra" zijn dood is een grote onzekerheid over de toekomst van China. Als geen ander is Mao in staat gebleken in de roerige tijden van na de revo lutie de eenheid binnen de Chinese natie te handhaven en als dominan te persoonlijkheid boven de rivali serende groepen in partij en rege ring te staan. Met het wegvallen van Mao Tse-toeng. om wiens persoon door het Chinese volk tegen zijn zin een cultus geweven werd. blijft er een machtsvacuüm over. De maan denlange strijd achter de schermen om dit vacuum op te vullen, kan nu in alle hevigheid losbarsten. Het is de onzekerheid over het resultaat van deze machtsstrijd die de Chine zen moet verontrusten. En niet al leen de Chinezen. De- Volksrepubliek heeft zich in de korte tijd van haar bestaan ontwik keld tot een grote mogendheid, waarmee internationaal rekening wordt gehouden. Een fundamentele verandering van de Chinese buiten landse politiek zal zeker zijn gevol gen hebben voor het machtseven wicht in de wereld. Zoals te verwachten was, maakt de WD zich op om ook in de verkie- L zingscampagne zich te afficheren als I bij uitstek de partij die het persoon- m lijke, materiële belang van de bur- ger behartigt. Wij hebben het ver- haal de laatste jaren leren dromen: onder het bewind-Wiegel behoeft de individuele burger in het produk- L tieproces slechts zijn best te doen om de plezieringe gevolgen daarvan 3 terstond in zijn loonzakje terug te vinden. En aangezien de vrije be- stedingsmogelijkheden van het indi- - vidu ook ten goede komen aan het j vrije-bedrijfsleven en de werkgele- genheid, wordt ook de samenleving I als geheel er alleen maar beter van I wanneer een ieder veel overhoudt j van hetgeen hij verdient. Het nutti ge wordt hier op gelukkige wijze met het aangename vereend. Het is een zonnige boodschap die mede dank zij maatschappelijke wrevel en onlust de afgelopen jaren niet heeft nagelaten veel aan hang te trekken, zoals in overvloe dige mate uit opiniepeilingen is ge bleken. Nu het er spoedig op aan komt, deze winst in echte Kamerze tels te verzilveren, heeft de partij top van de VVD het verhaal in de vorm van een verkiezingsprogram ma gegoten. Het gisteren gepresen teerde ontwerp is dan ook een in veel opzichten prettig te consume ren tekst geworden, maar na zijn voorgeschiedenis staat er uiteraard niet zo veel nieuws meer in. Nieuw is hoogstens dat hier en daar een zwierige poging wordt gedaan, de speculaties op menselijke geldzucht in de sfeer van het hogere te brengen. Dat gebeurt b.v. wan neer verlichting van de belas- Het eerste wat van het ontwerp programma van de VVD opvalt is dat het zich nergens laat verleiden I tot specificatie in getallen en termij- nen. Het is goed en heilzaam dat de regelzucht van Keerpunt '72 het verkiezingsprogramma van de „progressieve drie" in 1972 me- nigeen heeft doen terugschrikken j van gedetailleerde dictaten en be- loftes, maar het VVD-ontwerp van nu is door zijn vaagheid en natte vingerstijl werkelijk het andere ui terste geworden. Er staat in dat het de bedoeling is, de vrijheid van 'de burger zoveel mogelijk te bevorderen, maar het lijkt erop of in de eerste plaats aan i de bewegingsvrijheid van toe- I komstige VVD-bewindslieden en -kamerleden is gedacht. Met dit j programma moet het prettig rege ren zijn. Eén hoofdstuk is wel degelijk I concreet en toegespitst: dat over „rechtsstaat en democratie". Het is dan ook het minst zwakke uit het ontwerp. In dit hoofdstuk weerspiegelt zich de oude liberale traditie van ontzag voor de regels van de parlementaire democratie en zorg voor de zuiver- I heid van de staatsrechtelijke ver houdingen een traditie die bin nen de VVD gelukkig in ere wordt gehouden. Dat het betrokken chapiter wat haastig geschreven lijkt, doet daar weinig aan af, zoals ook de zinnig heid van de meeste betrokken voor stellen niet wordt verminderd door een soms wat armoedige argumen tatie. DEN HAAG Sympathisanten van de in een Duitse gevangenis verblij vende Harm Dost hebben in de nacht van woensdag op donderdag twee huizen van personeelsleden van de Duitse ambassade beklad. Met verf hebben de onbekenden op twee panden in de residentie ha kenkruisen en de spreuk ..Harm moet vrij" geschilderd. Het is de tweede keer deze week dat wonin gen van ambassadepersoneel het moeten ontgelden. De politie stelt een verscherpte bewaking in. -iV door C. G. van Zweden Ex-nazi Albert Speer, aanvankelijk Hitiers hofarchitect, en later (vanaf '42) zijn minister van bewapening, heeft de dagboeken uit zijn ruim twintig jaar durende gevangenschap in Spandau (Berlijn) gepubliceerd. Hij schreef die dagboeken ,,niet alleen om het gevangenisleven fysiek en geestelijk te doorstaan, maar ook om over het verleden moreel rekenschap af te leggen." Speer bleef inderdaad geestelijk overeind. Sterker nog, hij deed met Spandau zijn voordeel, al heeft hij tragische dieptepunten gekend in een oceaan van tijd, waarin hij oeverloos ronddobberde, omdat zelfs de kalender een abstract ding werd. tingdruk wordt gemotiveerd met het argument dat de belastingmo- raal ermee zou worden gediend. Wanneer er minder belasting wordt geheven, wordt er immers ook min der ontdoken. Deze redenering heeft, in al haar eenvoud, de trek van het geniale. Hier komen we de „optimistische mensvisie" tegen die de heer Wie gel zo menigmaal heeft gepredikt: „De mens is zo kwaad nog niet, maar de wetten en zijn plichten verleiden hem tot zonde en daar moeten we dus zo weinig mogelijk van hebben". Eenzelfde truc wordt toegepast in een pleidooi voor herwaardering van (bezuiniging op) de sociale voorzieningen. Het heet dat die voorzieningen onbetaalbaar dreigen te worden, hetgeen zou leiden „tot ondergraving van de solidariteit van de werkenden met de niet- werkenden". Dat er op de sociale uitgaven moet worden bezuinigd is onomstreden, en onbetwistbaar, maar het is een omkering van waar den en feiten, het zo voor te stellen alsof zo'n bezuiniging door solidari teit zou worden gevorderd, dan wel alsof de solidariteit erdoor zou wor den bevorderd. Het wekt aan de ene kant iets van vertedering dat de VVD dit soort sussende denkfouten blijkbaar no dig heeft om voor eigen besef niet al te materialistisch uit de hoek te komen. Maar aan de andere kant moet het tot nadenken stemmen, moet het de andere partijen zelfs alarmeren dat zoveel mensen zich zo gemakkelijk laten lijmen als het over materiële dingen gaat. Speer verdwijnt als veertigjarige achter de gevangenismuren: hij komt er als 61-jarige weer uit (hij kreeg geen aftrek van voorarrest). In zijn dagboek schrijft hij over sadis me bij bewakers en directeuren, over pesterijen van medegevangenen (Raeder. Dönitz, Schirach, Neurath, Funk en Hess), over vernederingen, de seizoenen, het eten. de eindeloze rondjes die hij wandelt, het altijd bezig zijn in de gevangenistuin en over de vervreemding van zijn gezin. Maar hij schrijft óók over Hitier en niet zo weinig. Het boek is doortrokken van talrijke anecdotes omtrent de nazi-bonzen en hun we reldje. Fascinerend is Speer, als hij het schuldprobleem ter sprake brengt, en als hij op de dubbelzinnigheid van die schuld stuit; hij wordt ver oordeeld door mogendheden die de zelfde wandaden plegen. Hij aan vaardt zijn morele schuld maar met de juridische kant heeft hij moeite. Gedurende het proces van Neuren berg wordt b.v. slinks vermeden de terreurbombardementen ter sprake te brengen. Zelfs bij het doodvonnis over Goering (chef van de luchtmacht) wordt niet gerept van Warschau. Rotterdam. Coventry, enz. De geallieerden hebben te veel boter op hun hoofd. Speer stuit bij zijn zelfonderzoek op zaken die hij niet geweten heeft, terwijl hij ze had kunnen weten, b.v. de vervolging van de joden. Hoe kan dat? Hij herinnert zich dat hij in de glorietijd, samen met Hitier, bij ju belende intochten, onder spandoe ken met antisemitische leuzen is doorgereden. Maar vroeger, toen het de tijd ervoor was, heeft zijn geheu gen hem nooit op deze .wetenschap" getracteerd. Kennelijk werpt de menselijke geest van nature een bar rière op tegen feiten die niet welkom zijn, of die te verstrekkende gevol gen hebben voor de waarnemer. Neurenberg heeft hem geschokt. Pas gedurende het proces, na het zien van onweerlegbaar bewijsmateriaal, dringen de „monsterachtige misda den en wreedheden" tot hem door. Hij weet dat hij veel van wat hij had kunnen weten, in zijn nazi-verleden heeft verdrongen. Ook ten aanzien van Hitier. Hij spreekt van de „twee gezichten van Hitier". „Dat ik zolang het tweede (gezicht) achter het eerste niet zag," schrijft hij verbijs- terd. „Onmenselijkheid" Speer (uit prima familie, met afkeer en minachting voor ordinair antise mitisme) spreekt van eigen onmen selijkheid, al vergaat hem in later jaren de lust tot zelfbeschuldiging, als hij de doortraptheid van de rechtsprekende mogendheden door ziet. Is het recht en het gelijk niet een luxe van de overwinnaar?, zo vraagt hij zich af. Op de vraag naar eigen onmenselijk heid, geeft Speer antwoorden, die schokkend genoeg, ook op de lezer van toepassing zijn. „De bezetenheid waarmee ik als minister van bewape ning de door mij gestelde doelen trachtte te bereiken, was eigenlijk niets anders dan een vorm van on menselijkheid." zegt hij. Hij doelt op zijn vlijt! Elders ziet hij in, dat hij als techno craat elke diepgang heeft gemist. Dat gemis aan diepgang is een inge bakken eigenschap van de techno cratie, die hij dan ook vreest. Zijn derde punt van onmenselijk heid was het afzien van verantwoor delijkheid in wijder verband. „We lieten, ontslagen van persoonlijk na denken. alles over aan de eigenaar van de onderneming," zegt hij. Aan Hitier dus. Eerlijk Overigens blijft hij tegenover Hitier eerlijk, al verafschuwt hij de man. Maar Hitier voor te stellen als „een tapijten vretende dictator, die zelfs bij de geringste aanleiding onbe heerste woedeaanvallen kreeg", is niet juist. Speer noemt dat gevaar lijk. „Als aan het beeld van Hitier de menselijke trekken ontbreken, als men voorbijgaat aan zijn overre dingskracht, aan de innemende en Oostenrijkse charme die hij kon to nen. dan laat men aan dit verschijn sel (de dictator als historisch terug kerend verschijnsel) geen recht we dervaren." Speers relatie met Hitler is zeer nauw en veelvuldig geweest. Er was aanvankelijk wederzijdse genegen heid en ook vriendschap, al heeft Hitler, met zijn boosaardig vermo gen om mensen psychisch aan zich te binden zijn architect zozeer in bezit genomen, dat Speer in feite zijn eigen identiteit verliest. Hij is eigen dom en slaaf van Hitler. Hitier kon mensen inpalmen en bedwelmend onder zijn invloed brengen. Hij had een magnetische persoonlijkheid. Zelfs in 1952 klaagt Speer erover dat Hitier hem nog steeds te veel „bezit". Zal hij nog ooit een eigen identiteit terugvinden? In 1960 is Speer met zijn zelfonder zoek zover gekomen dat hij erkent dat „de eigenlijke drijfveer van Hit- Ier de jodenhaat was". Hij zegt: „Ik zal er nooit overheen komen dat ik in een leidinggevende positie een regi me heb gediend, waarvan de eigen lijk energie gericht was op de uitroei ing van mensen." Maar in 1962 noteert hij te zijner verdediging: „Het geheim van dicta turen als die van Stalin en Hitler is niet in de laatste plaats hierin gele gen, dat zij de dwang een moralis- tisch tintje geven, en op die manier omzetten in voldoening gevende er varingen." (Dat komt er op neer dat het kwaad verpakt zit in moralisme, zoals een bom verpakt zit in een diplomatentas). En hoe komt het dat Speer erin is getrapt? Hij zegt: „Ik vraag me af of ik niet een onverklaarbare neiging heb, die me altijd weer. of ik wil of niet, uitlevert aan de tijdgeest, alsof ik altijd weer door de heersende stro ming word meegesleept." Moeilijke legkaart Er wordt in dit boek veel materiaal over Hitier aangedragen, maar hoe meer stukjes van de legkaart bijeen worden gebracht, des te moeilijker wordt het om het beeld te voltooien. Speer, vervuld van afschuw, weet aan het eind van zijn gevangenschap minder dan ooit welk gezicht van Hitier het echte was. Hij vraagt zich af of de echte Hitier niet altijd en overal schuil is gegaan achter een definitief ondoordringbaar pantser. DE- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- Er valt bv. heel wat voor te zeggen, de Tweede Kamer weer op honderd leden terug te brengen als daarmee kan worden bereikt en ook de VVD er haar bijdrage aan wil leve ren dat weer meer „generalis ten" hun intrede in de volksverte genwoordiging doen. Wanneer tegelijkertijd de be werktuiging van de Kamer naar om vang en kwaliteit verveelvoudigt, kan van zo'n volksvertegenwoordi ging een bondiger, maar ook doel matiger expressie van de volkswil worden verwacht. Wij zien daar veel meer in dan in de voorkeur van kamervoorzitter Vondeling die blij kens zijn gisteren verschenen boek je de Tweede Kamer met een me nigte specialisten zou willen doen vollopen. Ook het plan van de VVD om het aantal departementen door middel van een duchtige herverkaveling terug te brengen verdient welwillen de overdenking, al is de praktische uitwerking die het het ontwerp programma aan dit voornemen geeft, misschien niet de best denkbare. Overigens: deze waardevolle noti ties uit het programma kunnen het geheel niet redden. Het valt inte gendeel zelïs te vrezen dat het goe de dat wordt geopperd over de inrichting van bestuur en parle ment, naar de prullemand zal wor den meegesleept door het andere dat het werkelijk verdient, daar terecht te komen. En dat is jammer niet slechts voor de VVD maar voor iedereen. Albert Speer „Onoprecht en ondoorgrondelijk", dat zijn de categorieën die voor Speer overblijven omtrent een man die hij jarenlang van nabij heeft ge kend Maar hij ondergraaft de com fortabele mening dat Hitier krankzinnig zou zijn, of eventueel van de duivel bezeten. Zelfs in de laatste weken van zijn leven was Hitier niet gek. Speer zegt: „Het komt mij eerder voor dat in die laatste tijd zijn omgeving gek was." Het boek van Speer is één doorlo pend bewijs voor de wreedheid van straffen van twintig jaar en meer. Deze monsterstraffen zijn zo proble matisch, omdat ze de strafgever neerhalen tot het peil van de gestraf te; vervolgens stellen ze het bewa- kings- en gevangenispersoneel bloot aan dezelfde demoraliseringsver- schijnselen als waaronder de gestraf te lijdt. De kerk Actueel zijn ook Speers aantekenin gen over de kerk. Aanvankelijk heeft hij de bekende Casalis (biograaf van Karl Barth) als gevangenis- predikant. Casalis verbloemt niets, verkondigt geen abstracte vroom heid, maar prikt zijn toehoorders di rect in het geweten. Dat zijn de nazi- bonzen niet gewend. Raeder, Dönitz en Schirach komen in verzet, en Speer commentarieert: „Zij willen de waarheid niet horen. De kerk is ondanks wat er gebeurd is, een decor van burgerlijk leven. Meer niet. Zij is er voor de doop. voor het huwelijk, voor de begrafenis, maar ze moet zich niet bemoeien met gewe tensvragen. Dat bewijst opnieuw hoe weinig men zich in deze leidingge vende burgerlijke kringen gebonden achtte aan de christelijke leer. Van daaruit (van de kerk uit) was inder daad geen verzet tegen het monster achtige te verwachten". Het dagboek van Albert Speer is doortrokken van een ontspannende humor. De humor is één van de wa penen waarmee hij overleeft. Verder heeft hij een mild gevoel voor het betrekkelijke. Hij beweert vrijwel nergens iets zonder direct te vragen. Is dat nu wel zo? En dan volgen prompt de vragen die zijn eigen stel ling ondergraven. Daarom is dit een menselijk boek. Het is nergens zelfrechtvaardigend, nergens snij dend dogmatisch, het is dikwijls wanhopig en tragisch, maar overal bewondering afdwingend. Dönitz Speer is de enige van de zeven in Spandau die in zijn dagboek tot zelf onderzoek komt. Admiraal Dönitz bijvoorbeeld is een verbijsterende gehoorzaamheidsmaniak, die na al les wat er gebeurd is. na vijftig mil joen doden, niets meer te beweren; heeft dan: pink op de naad van dè broek. Hitler was tenslotte het wettP ge staatshoofd, en hij, Dönitz, had niets anders dan zijn plicht gedaan. Als later het programma van de rechts-radicale DRP in de krant staat, zegt dit gevaarlijke individu: „Het staat in elk geval vast dat dit het enige uitstekende partij programma is",. Commentaar van Speer „Deze men sen zullen nooit begrijpen wat er in feite is gebeurd. Het rijk gaat ten onder, de staat stort van de ene catastrofe in de andere, maar zij blijven trouw aan een abstract idee. en vragen nooit naar de oorzaken." Overigens geeft Speer elders toe dat hij met verwante ideeën zijn ver antwoordelijkheid heeft ontlopen» Hij zegt dat hij in zijn nazi-verleden weliswaar recht en onrecht heett miskend, maar dat hij in elk geval „loyaal" is gebleven. Alsof dat een punt in zijn voordeel zou zijn. Speer zegt: „Ik begin veel te laat te begrijpen dat er maar één loyaliteit bestaat, namelijk die tegenover de moraal". Overigens is zulk zelfonder zoek vermoeiend en belastend. Hij zegt: „Soms benijd ik mijn medeget vangenen. Hun ongebroken relatjïa met het verleden moet hen het leven gemakkelijker maken". Wereldreis Tenslotte: Speer overleeft 21 jaa opsluiting niet alleen met zijn dag boek (dat hij van tijd tot tijd vei foeit). Hij heeft ook endrme intellec tuele en lichamelijke activiteitei ontplooid. Hij legt zichzelf een strak ke dagindeling op Desondanki heeft hij zijn zenuwinstortingen. Hi[ leest honderden boeken, romans, kunsthistorie en vakliteratuur. Hij maakt ontwerpen voor later uit te geven boeken, en hij maakt al zijn aantekeningen in het diepste ge heim, dikwijls op wc-papier. Al dat papier, duizenden velletjes, moeten via geheime medewerking van bewa kers naar buiten worden gesmok keld. Speer werkt in de tuin en hij maakt in de fantasie een wereldreis, waarbij hij steeds rondjes om de gevangenis tuin loopt De afstand houdt hij pref cies bij. In Spandau loopt hij allee® reeds rondom die tuin 31.816 kilo meter. Zijn dagboekverslag is in alle opzichr ten aan te bevelen. Maar de prijs vari het boek zal voor velen een belern^ mering zijn. Speer in Spandau. Dagboeken, l'itg. In den Toren, Baarn. 20 foto's, 415 pagina's. Prijs 35. door hans de |ong Met het ten lange leste ver plaatsen van het hogedruk- gebied van het midden van de oceaan naar centraal- en zuidoost-Europa, was de blokkering van de depressies in feite opgeheven. Prompt sprong er een oceaan minimum in het gat. Uitdie pend met 20 millibar in een etmaal, trok het systeem over Schotland naar de Noordzee en is nu op weg naar het Kattegat (989 mb in de kern). Deze nieuwe ontwikkeling had op slag gevolgen voor het weer in ons land Voor de passage van een koufront re gende het pijpestelen Schip hol kreeg er in totaal 21 mm regen van. Aalborg in Dene marken 14 mm met onweer. Kassei tapte gisteravond 13 mm af. Aberdeen ontving gis teren overdag alleen al 45 mm water, op de Shetlands werd 40 mm opgevangen. Achter het koufront werd de situatie bijzonder gunstig voor buien die boverf de war me Noordzee extra werden opgepept, zodat ze ook on weer konden produceren. De Bilt meldde gisteravond om zeven uur dit verschijnsel. Rond half acht tekenden zich in de richting van de Noord zee zeer scherpe koppen van de buien af, dus daar broeide wat. De koude onsta biele stroming uit noordwest tot noord richt zich vandaag tot ons land. We krijgen de zon niet zoveel te zien en moeten rekenen op buiig weer Gisteren kwameh op de Britse eilanden hier en daar windstoten van 100 tot 110 kilometer per uur voor, met name in Noord-Ierland en aan de Schotse oostkust, dat waren winden van or kaankracht 11 Zo erg zal het bij ons niet zijn. maar toch is het weertype vooral aanvan kelijk onstuimig met stor machtige vlagen met name uit buien. In de loop van de dag ver toont de wind de neiging al weer wat te gaan afnemen. Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een hogedrukge- bied van 1030 mb waarvan een uitloper dichter bij de Noordzee komt Die is echter bij lange na niet in staat om tijdens het weekend de zon als alleenheerseres te intro duceren We krijgen misschien sneller als ons lief is te maken met de grillen van een nieuwe depressie die gistermorgen de barometers op Island al flink deed dalen. Gisteravond liepen ze daar plaatselijk met 7 millibar in drie uur achteruit en Reykja vik en omgeving kregen al 8 mm neerslag tot zeven uur 's avonds. Het weerschip Li ma ten westen van Schotland merkte de nadering van het minimum ook terdege aan luchtdrukdalingen van 7 mb in drie uur bij een harde zuid elijke wind en onafgebroken matige regenval. In de hogere niveau s boven dat gebied, en nu denk ik aan tien tot elf kilometer hoogte, staat een straalstroming uit het noord westen van 250 kilometer per uur. waargenomen door vliegtuigen. Het behoeft geen betoog dat bij een dergelijke circulatie nieuwe depressies snel tot de Britse eilanden en het Noordzeegebied kunnen doordringen Maak de borst maar nat Ook tijdens het weekend houdt het wisselvallige weer aan. Na de droge en/of warme zomers van 1947,1949 en 1959 volgde er een droge septem ber. Pas vrij ver in oktober braken toen de depressies door. Dat niet altijd na een droge zomer september de la gedrukgebieden buiten de deur weet te houden, bleek onder meer in 1899. Na die droge zomer viel er in de gisteravond 10 uur eerste herfstmaand juist veel regen, het meest in Lemmer met 200 mm. op Tessel 182, in Apeldoorn 133 tegenover in Maastricht maar 71 mm. De jongste depressiedoorbraak lijkt mij geen reden om voor bij te gaan aan de Engelse verwachting voor de hele sep tembermaand Bracknell ver wacht een flinke portie droog weer, één of twee keer onder broken door perioden met ge stoord weer en regen, zoals op dit moment dus Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno ,Londrn -Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Hoogwater ralerdag II «eplember-. Vlmtpgra 3.2K-I5.K. Haring vlirUluircn 3.37-IS 5ti. Jloi- lerdam 5.3*-17 35. Scheveningen 4 tt— IC.SS. IJ* lingrn tl.34—23.49. Detfrljt I

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5