Peking treurt na dood Mao P V Doorbraak Vandaag begint de najaarsprijsvraag Boersma: drastische wijziging van VAD is niet uitgesloten Meubelfabriek Oisterwijk II Machtsstrijd verwacht na overlijden partijleider Prins dankt krijgsmacht voor de samenwerking Grote interesse van volwassenen voor dagscholen Pag. 3 Trouw hoort bij u. En bij355.000 andere Trouw-lezers. Elke ochtend. met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Banken legden winnaar" van lotto in de watten A In deze krant Van der Stoel: Mao was groot Binnenland staatsman Terugwerkende kracht tot begin 1975 Flinke wind Perzische tapijten gestolen Melk twee cent duurder m i%'i 4. 't 'J 7 Met Trouw heb je kijk op de toestand j Welkomstvoordeel rouvv hoort biju. sse uw 34STE JAARGANG NR. 9928 VRIJDAG 10 UITGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSENEN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 -GEMEENTEGIRO X11000— LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,55 Vandaag beginnen we met onze jaarlijkse najaars prijsvraag. De eerste opgaven staan op pagina 12. De volgende opgaven verschijnen in onze krant van 24 septem ber, 15 oktober, 5 november, 26 november en 17 december a.s. U kunt meedingen naar leuke prijzen, zoals sportfiet- sen, vijfdaagse vliegreizen naar Londen en boekenbonnen. Van een verslaggever EINDHOVEN Tloor met vals ingevulde lotto-formulieren te werken heeft de veertigjarige H. C. kans gezien zich zeker een maand lang door verscheidene banken in de watten te laten leg gen. De man, die in die maand zeker 10.750 gulden van de ban ken „leende", is dezer dagen aan gehouden, met één dubbeltje op zak. Bij het invullen van de lotto formulieren zorgde H. C. ervoor dat de cijfertjes in de tweede kolom niet doorgedrukt werden op het duplicaat. Het formulier stuurde hij daarna normaal in. Na de bekendmaking vulde hij op het duplicaat de winnende cijfers in, en hij zocht via een notaris of een advocaat contact met een bank, zogenaamd om te praten over de belegging van de ander half miljoen gulden die de lotto blijkens het formulier zou uitbe talen. Van dat ogenblik af werd hij door de bankdirecties in de watten ge legd. In één geval kreeg hij zelfs een auto met chauffeur ter be schikking. Omdat hij vertelde dat hij krap bij kas zat werd hem in verscheidene gevallen geld ge leend. Meestal vroeg hij na een paar dagen om méér geld omdat hij „familie ging bezoeken en in deze gelukkige omstandigheden toch niet met legen handen kon aankomen." Eén dag voordat de bewuste an derhalf miljoen gulden zouden aankomen onthaalde H. C. de bankdirecties en de voornaamste personeelsleden van de bank steevast op een feest in een duur hotel. Na zo'n feest vertrok hij met de noorderzon. In elk geval bedroog hij zo twee banken in Utrecht, twee in Amsterdam, één in Vcnlo en één in Eindhoven. Volgens de politie heeft hij zich waarschijnlijk op nog meer plaat sen „laten verwennen". Hij kon aangehouden worden doordat een rechercheur zich na aangifte door een bank herinnerde dat hij vroeger ook al eens bedrog ge pleegd had. Iriustrip rnntra mil Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mao Tse-toeng maakte reeds bij zijn leven geschie denis. Dat zei minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) gisteren in de Tweede Kamer, waar direct nadat het officiële bericht was binnengeko men dat Mao was overleden, de Chi nese partijleider werd herdacht. Mi nister Van der Stoel, die voor die herdenking naar het Binnenhof was gekomen, noemde Mao een groot staatsman. Voorzitter van de Tweede Kamer, dr Vondeling, zei dat er alle aanleiding was om aan het overlijden van deze grote staatsman, geleerde en krijgsman, gedurende lange Jaren politiek leider van nu 800 miljoen mensen, aandacht te schenken. Hij sprak van een legendarische man, en roemde zijn moed en volharding, niet alleen in de strijd tegen de be zettende Japanners, maar ook in de verschrikkelijke burgeroorlogen, die zo lang hebben gewoed, aldus de Kamervoorzitter. Idustrie contra minister Vorrink 9 Wet buitenlandse werknemers aan vaard 9 Het parlement discussieert niet al leen, het geeft ook stof tot discussie, bijvoorbeeld over de vraag hoeveel leden het moet tellen. Op die vraag wordt in de krant van vandaag van twee kanten een antwoord gegeven: de VVD wil de Tweede Kamer tot honderd teruggebracht zien en de Eerste tot 75, Kamer-voorzitter Anne Vondeling wil de Tweede Kemer er 75 leden bijgeven maar zou de Eerste graag zien verdwijnen. Meer nieuws over het verkiezingsprogram van de VVD en het nieuwe boek van dr. Vondeling, waarin deze „antwoor den" voorkomen, staat pagina 3. Voor ons eigen commentaar zie pagi na 5. De dood van Mao heeft diepe indruk gemaakt op het Chinese volk. Na het bekend worden van het nieuws verzamelden zich Chinezen op het Tien An Men-plein in Peking om daar te bidden, staande voor de halfstok gehezen vlag. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken acht de kans dat het wetsontwerp vermogens- aanwasdeling drastisch moet worden aangepast of de ijskast ingaat niet uitgesloten. „Als blijkt dat de schade groter is dan het voordeel, dat we te voorbarig zijn geweest, dat de tijd nog niet rijp blijkt te zijn, dan moeten we de moed hebben om te erkennen dat we misgekleund hebben," zegt de minister, die er onmiddellijk aan toevoegt dat hij de kans op dit moment nog niet erg groot acht, maar dat hij de mogelijkheid van wijziging of intrekking niet uitsluit. Wisselend bewolkt met af en toe buien. Vrij krachtige tot storm achtige wind uit west tot noord west, later op de dag afnemend. Minimum temperaturen om streeks elf graden, iriaxima on geveer vijftien graden. Vooruitzichten voor morgen en overmorgen: aanhoudend wis selvallig en tamelijk koel. Morgen zon op: 6.08, zon onder: 19.04. Maan op: 19.55, maan onder: 09.16. Minister Boersma heelt dit gezegd in een vraaggesprek met het Flnanciee- 1-Economisch Weekblad Beleggers Belangen, en Sociaal Economisch Management over de resultaten van een enquête, die deze bladen over het wetsontwerp vermogensaanwas- deling hebben gehouden onder on dernemingen met een beursnotering. Buitenland minister geeft ook te kennen dat BUIWIIIUIIU de VAD die straks aan werkne. Opheldering gevraagd over mers recht moet geven op een deel Lockheed-betalingen in W.-Duits- van het groeiende ondernemingsver- land mogen, waarschijnlijk niet met te- Onverzoenlijke rede van Vorster 7 ^|Y/er^endeJ kracht tot 1 januari Onlusten in Kaapprovincie7 1975 zal worden in8evoerd „We kunnen nu wel aannemen dat Kerk daarvoor in de Tweede Kamer geen rnrn(nrmnr,.Ho o meerderheid te vinden zal zijn. Het is Gereformeerde bond is bezorgd 2 ook wat onwerkelijk wanneer de „Samen op weg zaak van het VAD bijvoorbeeld in juni 1977 in de midden2 Staatscourant komt, deze een terug- werkende kracht tot januari 1975 zal Familieberichten 16 hebben," aldus de bewindsman. beheer Ook op het punt van het beheer van het VAD-fonds door de vakbeweging blijkt de minister twijfels te hebben. Hij kondigt aan dat de be- heerkwestie nog eens heel goed zal worden overdacht. Minister Boersma geeft toe dat hij de laatste maanden behalve veel sterk overtrokken kritiek ook veel terechte kritiek is tegengekomen. „Er is zelfs op dingen gewezen waar wij en onze deskundigen helemaal niet aan gedacht hebben," zegt hij. De minister zegt ook dat alle zinnige kritiek in het kabinet aan de orde zal ADVERTENTIE komen en mogelijk tot een nota van wijzigingen op het wetsontwerp zal lelden voordat de memorie van antwoord naar de kamer gaat. Dat zal waarschijnlijk nog voor het kerst reces gebeuren. Ook is het mogelijk dat de Tweede Kamer nog enkele hoorzittingen zal beleggen alvorens het wetsontwerp zo mogelijk be gin 1977 in behandeling te nemen. „Oorlog" Uit de enquête blijkt dat de helft van de ondernemingen, als zij VAD- plichtig worden, hun winstdelingen zullen verminderen of aanpassen. „Als dat gebeurt dan betekent dat oorlog. Moord en doodslag", aldus minister Boersma, die overigens van mening is, dat deze soep niet zo heet zal worden gegeten als ze wordt op gediend. „In de eerste plaats is het wettelijk onmogelijk wlnstdelingsregelingen te wijzigen zonder overleg met de ondernemingsraad. De dertiende maand is in veel gevallen geregeld in de cao's, zodat ook die niet eenzijdig kan worden afgeschaft. Wel geef ik toe, dat de VAD schade kan toebrengen aan voornemens tot verbetering van bestaande of invoe ring van nieuwe winstdelingsregelin gen. Erg Jammer, maar daar valt natuurlijk niets aan te doen. Al met al geloof ik, dat het met de uitvoe ring van dit soort dreigementen wel meevalt als het schokeffect van de VAD eenmaal ls weggeëbd", aldus de bewindsman. Over de kritiek ln het buitenland op de VAD zegt de minister dat hij de indruk heeft dat die kritiek voor een deel is geïnspireerd door Neder landse tegenstanders. RIJSWIJK Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft gis teren besloten, de minimumprijs voor verpakte volle melk met in gang van maandag 20 september met twee cent per liter te verhogen tot 96 cent. Dit ondanks het drin gende verzoek van minister Lubbers (Economische Zaken) de verhoging een maand uit te stellen. DEN HAAG Prins Bemhard heeft zich gisteren met de volgende ver klaring gericht tot de leden van de krijgsmacht en het centrale defen sieapparaat: „Nadat de minister president op 26 augustus in de Tweede Kamer der Staten Generaal had aangekondigd dat ik mijn functies in de krijgsmacht zou neer leggen heeft H.M. de Koningin mij thans op mijn verzoek ontheven uit - en lk zeker die troep zuigen! Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar 12 jaar garantie. mm i eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droog- n£ HU ni*t Zlllflgfl kamers geloogd volgens oud recept eigen originele lawiflc modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis GC5 I QJltU> thuisbezorgd door geheel Nederland Exposities in toonzalen Oisterwijk. Amsterdam, Berkel (Z.H.), Ede, Hengelo (O). Utrecht, Valkenburg (L), Zuidlaren. PEKING (Reuter, UPI, AP) Het was rustig in Peking, gisteravond, nadat eerder op de dag een grote menigte zich had verzameld op het Plein van de hemelse vrede om te rouwen over de dood van partij leider Mao Tse-toeng die 82 is geworden. Op het plein, waar Mao 27 jaar geleden de Chinese Volksrepubliek uitriep, is een groot portret van de overleden staatsman opgehangen. Het nieuws van zijn overlijden werd gistermorgen bekendgemaakt door het persbureau Nieuw China. Het meldde zestien uur later dat Mao tien minuten na middernacht was overleden doordat zijn ziekte steeds erger werd, „ondanks de uiterste me dische zorg". Sinds begin dit jaar deden geruchten de ronde dat Mao's gezondheid sterk achteruit ging. Buitenlandse bezoekers die hem ont moetten vertelden dat hij papiertjes nodig had om gesprekken te kunnen voeren. De laatste prominente bui tenlandse gast die Mao ontving was de Pakistaanse premier Bhoetto, die hem op 27 mei ontmoette. Sinds juni stopte Mao helemaal met het ont vangen van buitenlanders. Mao leed aan de ziekte van Parkinson waar door hem het spreken steeds moeilij ker viel. Rouwplechtigheden De rouwplechtigheden voor Mao Tse-toeng zullen worden gehouden ln de Grote Hal van het volk, waarin Mao wordt opgebaard. Op 18 sep tember zal de rouwperiode worden afgesloten met een grote massa bijeenkomst in het centrum van Pe king. Voor de rouwplechtigheden zullen „geen enkele buitenlandse re gering. geen broeder-partij en geen bevriende persoonlijkheden worden uitgenodigd", aldus een mededeling van het centraal comité. De plechti ge massa-bijeenkomst van 18 sep tember zal door radio en televisie worden Uitgezonden. Aan de bekendmaking van Mao's dood door radio Peking ging een gedurende vijf minuten herhaalde waarschuwing vooraf dat een be langrijke mededeling zou volgen. Mensen verzamelden zich op straat rond luidsprekers en autoradio's. Dichte drommen luisterden stil met strakke gezichten naar het nieuws en velen barstten na de bekendma king ln tranen uit. Het nieuws werd met tussenpozen herhaald en rouw muziek verving de normale pro gramma's. De Chinese leiders riepen ln een radioboodschap op de eenheid te bewaren en voort te gaan op de weg die was ingeslagen door vooraitter Mao. Verder werd opgeroepen tot een ver dieping van de kritiek op de voor malige vice-premier Teng Hsiao- ping, een in ongenade gevallen disci pel van Mao. Hij werd ln Januari ontslagen in een machtstrijd na de dood van premier Tsjoe En-lai, een andere grote leider die China binnen één Jaar is ontvallen. Verder over leed in juli maarschalk Tsjoe Teh, die de vader van het Rode Leger werd genoemd. Verwacht wordt dat na de dood van Mao Tse-toeng de machtsstrijd op nieuw zal oplaaien. Vervolg op pagina 7 Meer nieuws over Mao's dood op pagina 7, ons commentaar staat op pagina 5 en een be schouwing van drs. D. Kooi man (wetenschappelijk mede werker aan de VU) over Mao's plaats als communist in China op pagina 13. 'W In de Chinese ambassade in Den Haag werd gisteren een korte herdenking gehouden, bij gewoond door het diep-ontroerd personeel van de ambassade. die functies en mij ontslag uit dienst verleend. Op dit voor mij persoonlijk, moei lijke moment wil ik allen in de krijgsmacht en het centrale defen sieapparaat danken voor de samen werking die er altijd tussen ons heeft bestaan. Dit heeft mij het wer ken ten behoeve van onze krijgsmacht tot een vreugde ge maakt. Ik zal daaraan altijd de bes te herinneringen bewaren. In de oorlog heb ik gezien wat de Nederlandse strijdkrachten onder de moeilijkste omstandigheden kunnen presteren. Mijn bewonde ring en waardering voor de toewij ding waarmee in de krijgsmacht wordt gewerkt, heeft daardoor een hecht fundament gekregen. De 31 Jaren die ik als inspecteur-generaal heb gediend, hebben mij in die ge voelens alleen maar versterkt Vooral mijn ervaringen op het per sonele vlak hebben mij de overtui ging gegeven dat ons land een krijgsmacht heeft waarop gerekend kan worden. Dat is van grote bete kenis voor ons volk. De krijgsmacht en allen die daarin of daarvoor wer ken, wens lk het allerbeste toe bij hun verdere taakvervulling". Was getekend, prins der Nederlan den, Bemhard. Zie ook pagina 3 I 11. Wat ooit begonnen is als één „moeder-mavo", blijkt koud een jaar later een dijkdoorbraak in het onder wijs. Duizenden volwassen mensen terug naar school. Zichtbare behoefte aan kennis en informatie is een goed voorteken voor een goede krant. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro*- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuxc: f~) 4 fraaie zwart-kunstledcren onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. f~| Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1