Amerika pakt de vriendenhand via de burgerband Nieuwegein wil meer industrievestigingen Klaverblad Gorcum (ƒ61 min.) gereed Lawaaibelasting rondom Leeuwarden erg groot Utrecht stelt weigeraars milieuheffing ultimatum Slechts mobiele zender/ontvanger nodig voor nieuwe rage Groeikern wil geen slaapstad worden Utrecht treedt op tegen weigeraars van milieubelasting Invoeren CAO ziekenhuizen niet 1 oktober Veel belangstelling bouw stadskantoor in Lelystad Dali werkt voor niets Drie dagen geïsoleerd in schuilkelder Steun voor actie tegen bezuinigen openbaar vervoer Verkeersknelpunt opgelost Eygelshoven wil acht jaar oude flat slopen „Ministerie is ervan geschrokken" Op studieleningen negen procent rente ijOAG 10 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6/H 17 NEW YORK (AFP) Amerika beleeft een nieuwe rage, die van het onderlinge radiocontact op de „Citizen Band" (burgerband). Miljoenen Amerikanen wisselen thuis, op het werk, of in de auto actuele informatie uit of houden „zo maar" een kletspraatje. Al wat je nodig hebt om het spel te Kunnen meespelen is een mobiele zender/ontvanger, kortweg de „C.B.-radio". Zo'n apparaat heeft 23 kanalen, een actief bereik van ongeveer 60 kilometer en kost, afhankelijk van merk en uitvoering, tussen de 60 en 250 dollar. De C.B.-rage is voer voor sociolo gen en men spreekt in die kringen al van een nieuwe intermenselijke relatievorm, waarbij dat nieuwe niet slaat op de aard, maar op de omvang van het fenomeen. In korte tijd is er al een eigen C.B.-slang ontstaan en het woordenboek waar in in dit radio-bargoens is opgete kend gaat als warme broodjes over de toonbank. De plotselinge hausse in de radio- liefhebberij is een uitvloeisel van de energiecrisis die Amerika in 1974 trof. Die ging gepaard met benzineschaarste en snelheidsbe perkingen op de autowegen. Vrachtwagenchauffeurs, die files bij pompstations even graag wil den ontlopen als een bon wegens te hard rijden, begonnen elkaar via de „burgerband" te informeren over opstoppingen en politiecontroles. Andere automobilisten volgden hun voorbeeld en de verkoop van C.B.-radio's steeg razendsnel. In 1974 werden er nog enkele honderd duizenden van verkocht, maar het jaar daarop plotseling 4,3 miljoen, terwijl de radiobranche dit jaar re kent op een afzet van maar liefst 15 miljoen stuks. De Amerikaanse fabrikanten van electronica werden door deze marktontwikkeling volkomen ver rast en kunnen de vraag op geen stukken na bijbenen, reden waar om 85 procent van alle verkochte C.B.-radio's voorzien is van het stempel „Made in Japan". Allerlei andere branches pikken een graantje mee van de rage. Zo zijn er al 40 speciale C.B.- tijdschriften op de markt en ook daar lijkt het verzadigingspunt nog niet in zicht. Het aardige voor de Amerikaanse zendamateur is dat hij op de „bur gerband", de naam zegt het eigen lijk al, ongestoord zijn gang kan gaan. want dat golfbereik is speci aal gereserveerd voor particulieren. Dat is een heel andere situatie dan in West-Europa, waar alleen een kleine categorie amateurs in de ether wordt geduld, en dan nog alleen in een strak gereglemen teerd keurslijf. Hoewel de Amerikaan zijn C.B.- radio voor alles en nog wat ge bruikt, ligt het zwaartepunt toch op de verkeersinformatie. Kanaal 9 is uitsluitend bestemd voor noodoproepen. Automobilis ten werken dikwijls samen met de politie bij de melding van ongeval len en het klemrijden van wegpira- ten of dronken bestuurders. Hoe wel beducht voor het „eigen rech- tertje spelen", staat de politie dan ook in grote lijnen positief tegeno ver het C.B.-verschijnsel. Veel pa trouillewagens letten tegenwoordig net zo attent op de ..burgerband" als op het eigen mobilofoonver keer. De politie vindt dat de C.B.-radio ook een nuttig beschermingsmid del kan betekenen voor al leenstaanden. met name voor vrouwen. Kanaal 10 is het ether-domein van de „truckers", de ridders van de grote weg. Maar ook de andere au tomobilisten luisteren er graag naar om te horen waar een file mag worden verwacht en in welk weg restaurant de beefburgers het best zijn. Jargon Daarenboven is het jargon van de trucker een genot om naar te luiste ren. Een politieagent heet een „beer". „Ik heb net de beren ge voerd". wil zeggen dat de chauffeur net een bekeuring heeft gehad. De C.B.-rage heeft enkele gespecia liseerde fabrikanten natuurlijk geen windeieren gelegd. Hun aan delen vliegen ter beurze omhoog Regency Electronics noteerde een stijging van 300 procent en Hy- Gains Electronics maakt zijn naam helemaal waar met een reuzen sprong van 8000" procent. Drukte Maar de bevlieging heeft ook enke le schaduwkanten, want al zijn er 23 kanalen, de toevloed is zo groot dat er moet worden gevochten om je verstaanbaar te maken. Soms gebeurt dat letterlijk. Kortgeleden werd iemand uit Nebraska zo boos omdat hij niet aan het woord kon komen, dat hij een andere C.B - enthousiast die hem hinderde, uit nodigde om de zaak even recht te zetten. De mannen troffen elkaar, er ontstond een woordenwisseling en de man uit Nebraska schoot de ander dood. Langzamerhand barst de „burger- band" uit zijn voegen. De drukte leidt tot storingen in andere appa ratuur. Electronische orgels gaan vals spelen en garagedeuren met impulsbediening gaan „vanzelf" open. De overheid zoekt de oplossing daarvoor niet in verbodsbepalin gen, maar in uitbreiding van het beschikbare golfbereik. Overwogen wordt het aantal C B.-kanalen op te voeren tot 40 of 55. hoewel ook dat volgens insiders onvoldoende zal zijn. Komen er meer kanalen, dan krij gen ook de Amerikaanse fabrikan ten een gelegenheid om hun markt te heroveren op de Japanners. De huidige generatie C.B.-radio's Is na melijk niet in staat op de nieuwe kanalen te opereren, en bij een tweede lichting apparatuur begint iedereen weer met gelijke kansen. Van een verslaggever NIEUWEGEIN „De gemeen te Utrecht zal een actief beleid moeten voeren om te zorgen dat diverse bedrijven zich in de gemeente Nieuwegein gaan vestigen". Deze mening ver- 1 kondigde de Nieuwegeinse wet houder Bos op een persconfe rentie waarbij ondermeer een bergingspolder voor be drijfsvestiging in deze Utrechtse groeikern ten doop werd gehouden. Nieuwegein dat momenteel ruim 24.000 inwoners telt en uit moet groeien tot zo'n 56.000 wil er voor zorgen dat er in de eindfase 21.000 arbeidsplaatsen zijn. Dat is dan ge lijk aan de omvang van de be roepsbevolking. Op dit ogenblik zijn er bijna 4.000 arbeidsplaatsen in Nieuwegein. Nieuwegein dat als groeikern is ge sticht om de bevolkingsoverloop van Utrecht op te vangen vindt dat naast de overloop van de bevolking ook de overloop van de werkgelegenheid in Nieuwegein moet worden opgevan- Van een onzer verslaggevers UTRECHT De provincie Utrecht gaat bij hardnekkige weigeraars van de milieubelasting zeer binnenkort over tot het leggen van beslag op inboedels. Kort daarna volgt dan openbare verkoop van het huisraad. De totale kosten van de executie Kunnen oplopen tot ongeveer 165 gulden. Binnen veertien dagen gaan provinciale deurwaarders dit boe- delbeslag leggen, zowel bij particu lieren als bij bedrijven. Over de jaren 1973 tot en met 1976 is in stad en provincie Utrecht nog bijna negen miljoen gulden aan mi lieubelasting te vorderen. Loon-, gi ro- en bankbeslag heeft niet bij alle weigeraars geholpen. Ze krijgen tot 20 september de tijd om alsnog te betalen. gen. Er wordt op gewezen dat het rijksgroeikernen-beleid is veranderd waarbij nu een gelijkmatige groei van woningen en arbeidsplaatsen wordt bepleit waardoor groeikernen niet meer veranderen in slaapsteden. Naast de vele gunstige vestigingsfac toren die Nieuwegein heeft zoals de centrale ligging aan rijkswegen en grote vaarwegen werd gewezen op de grondprijs. Deze is als gevolg van de vele infrastructurele werken vrij hoog. De gemeente verwacht hier voor binnenkort echter steun van het ministerie van economische zaken. Kleinschalig Behalve in het Nieuwegeinse werkgebied Plettenburg-De Wiers houdt de Utrechtse groeikern ook rekening met enkele duizenden ar beidsplaatsen in het centrumgebied van Nieuwegein met de vestiging van kantoren. In dit centrumgebied zal in 1978 een begin worden ge maakt met de bouw van het stadscentrum. In dit stadscentrum zullen behalve kantoren, twee wa renhuizen, 70 tot 80 kleinere winkels, bioscoop, diverse andere centrale voorzieningen cn ongeveer 1000 wo ningen komen. Het gemeentebe stuur wil van het stadscentrum geen modern groot centrum maken maar een „eigentijdse binnenstad", die juist op moet vallen door de kleinschaligheid. Het gemeentehuis van Nieuwegein zal met zijn 26 meter het hoogste gebouw zijn. Dit nieuwe gemeentehuis wordt op 27 septem ber officieel geopend door minister De Gaay Fortman. Van een onzer verslaggevers LELYSTAD —Vierentachtig archi tecten hebben meegedongen naar de opdracht een stadskantoor te ontwerpen voor Lelystad. Na een eerste selectie zijn er nog vijftien kandidaten over. Tenslotte zal aan drie van hen gevraagd worden een voorlopig ontwerp te maken, waar na het plaatselijk bestuur met in schakeling van de bevolking van Lelystad de keus doet. Een van de vijftien geselecteerden is gevraagd een stadskantoor voor Al- mere te ontwerpen. Het is de Amsterdamse architect Cees Dam, die zich vervolgens als kandidaat voor Lelystad heeft teruggetrokken. De Spaanse kunstenaar Salvador Dali, van wie ge zegd wordt dat hij „niets voor niets" doet, blijkt af en toe een uitzondering op deze reputatie te maken. Dat is bijvoorbeeld het ge val op zijn internationale tekencursus in zijn woonplaats Cadaqués en in het beroemde theater mu seum in Figueras, waar Dali gratis tekenles geeft en zelfs voor de modellen zorgt, zonder hier ook maar iets voor betaald te krijgen. Onder het motto „Tekenen is de meest oprechte vorm van kunst bekijkt hij al het werk van zijn stu denten zelf. Op de foto: Da li omringd door zijn oudere en jongere studenten. sociaal-economische Van onze redactie UTRECHT De CAO voor het zie kenhuiswezen kan waarschijnlijk niet zoals de bedoeling was op 1 oktober worden ingevoerd, omdat de betrokken bewindslieden niet be reid lijken, daarvoor een ontheffing van de loonmaatregel te verlenen. De (eerste) CAO voor het zieken huiswezen is op 1 juli ondertekend door de Nationale Ziekenhuisraad als vertegenwoordiger van zeven honderd ziekeninrichtingen en door de vakbonden namens 150.000 werknemers. De ingangsdatum werd bepaald op 1 oktober. Op 1 juli werd ook de loonmaatregel van kracht, die inhoudt dat bestaande arbeidsvoorwaarden niet mogen worden gewijzigd, en dat moet wor den volstaan met een prijscompen satie die de koopkracht van de doorsnee werknemer op peil houdt. De invoering van de ziekenhuis- CAO, waarin allerlei afzonderlijke regelingen worden gelijkgetrokken, zal tot een stijging van de loonkos ten leiden. De ziekenhuisraad heeft de „meerkosten" geschat op 153 mil joen gulden (Op een totale loonsom van drie miljard). Volgens bestuurder K. Hofman van de Nederlands Christelijke Bond van Overheidspersoneel heeft een bespreking met de minister van so ciale zaken en de staatssecretaris van volksgezondheid geen onthef fing van de loonmaatregel opgele verd. De heer Hofman gelooft, dat de extra kosten geen belemmering zullen vormen voor de invoering van de CAO op 1 januari 1977, tenzij de loonmaatregel zou worden verlengd. Op verzoek van de „burgerbescher ming" in Oostenrijk hebben vijftien mensen bij wijze van proef 72 uur doorgebracht <n een schuilkelder om een langer verblijf te testen dat bijvoorbeeld nodig is bij radio- actieve neerslag. De proefpersonen, in leeftijd variërend van veertien tot 63 jaar, hebben de periode in de schuilkelder van veertien vierkante „De situatie kan in vergelijking met Zwanenburg (bij Schiphol, red iets anders zijn, maar veel zal dat niet verschillen." Volgens hem werkt een onderzoek alleen maar vertragend en gebruikt de overheid onderzoe kingen om maatregelen op lange ter mijn te schuiven. Medische schade Veel leden van het overlegorgaan zijn het echter niet eens met de ge volgtrekkingen van de heer Knipschild en pleiten alsnog voor een verder onderzoek om na te gaan Van een verslaggever DEN HAAG/UTRECHT De geko zen leden van de ondernemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen hebben hun collega's bij de spoor wegen en het streek- en stadsver voer telegrafisch opgeroepen de pro testactie van de Initiatiefgroep ver keer en vervoer daadwerkelijk te steunen. De initiatiefgroep, waarin tal van organisaties zitten die zich sterk maken voor het openbaar vervoer, heeft aangekondigd dat klaten en werknemers van het openbaar ver voer op grote schaal affiches en raambiljetten zullen gaan versprei den uit protest tegen de plannen van minister Westerterp van verkeer en waterstaat. De affiche-actie is op 15 september, de dag dat de minis ter zich voor zijn beleid in de Twee de Kamer moet verantwoorden. Ook de Consumentenbond onder schrijft de actie van de initia tiefgroep. Een woordvoerder deelde mee dat de bond een onderzoek heeft ingesteld naar de gevolgen van de toepassing van de maatregelen, die de minister wil nemen. De resul taten van dit onderzoek zullen bin nenkort bekend worden gemaakt. GORINCHEM Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat opent woensdag 15 september een nieuw kla verblad bij Gorinchem. Op de kruising van de rijkswegen A 15 (Rotterdam-Twente) en A 27 (Breda-Lexmond-Utrecht- Flevopolders) vervangt dit kla verblad het oude verkeers plein, dat jarenlang een knel punt vormde voor het door gaande verkeer. Het oude verkeersplein, dat uit 1961 dateerde, kon enkele jaren na de opening het verkeersaanbod al niet meer vlot verwerken In 1967 werd het aantal doorgaande rijstroken uitgebreid en kwam een verdubbe ling tot stand van rijksweg A 15 ten westen en ten oosten van het plein. Twee jaar later werden verkeerslich ten geplaatst, maar ook die boden weinig soelaas Uiteindelijk werd be sloten het verkeersplein om te bou wen tot een klaverblad. Dit werk, dat in totaal 61 miljoen heeft gekost, is in fasen uitgevoerd. Omdat de viadukten in het kla verblad de windvang van de windmolen waarmee het water werd geloosd op de Schelluinse Vliet, ern stig zouden belemmeren, moest men beginnen met de aanleg van een aan tal duikers en de bouw van twee gemalen, om verstoring van de wa terstaatkundige toestand ter plaatse te voorkomen. Na deze voorbereidende werkzaam heden ging men in 1973 aan de slag om het klaverblad aan te leggen. Deze maand zal het verkeer er ge bruik van kunnen maken. Het oude verkeersplein met vijf aftakkingen is dan veranderd in een klaverblad met ten westen daarvan nog een half klaverblad om de aansluiting van Gorinchem op de doorgaande auto snelwegen te behouden. Verder naar het noorden werkt Rijkswaterstaat aan de doortrek king van de A 27 van Lexmond naar het knooppunt Lunetten bij Utrecht. De brug over de Lek die hiervoor nodig is, zal in 1979 gereed zijn. meter (foto), voorzien van tien zit- en ligplaatsen, goed doorstaan. Uiter aard was een arts aaanwezig. UTRECHT De provincie Utrecht heeft degenen die hardnekkig weige ren de milieubelasting te betalen een ultimatum gesteld: als zij voor 20 september de belasting niet betaald hebben volgt er beslaglegging op de inboedel en kort daama openbare verkoop. De kosten van deze execu tie kunnen volgens de provincie tot 165 gulden oplopen. Over de jaren 1973 tot en met 1976 is er in stad en provincie Utrecht nog bijna negen miljoen gulden aan mi lieubelasting in te vorderen, onge veer tien procent van het totaalbe drag dat de heffing in die vier jaar moet opbrengen. Het provinciaal bestuur vindt het onaanvaardbaar „dat een groep hardnekkige weigeraars anderen voor de kosten van schoner water laat opdraaien Overigens vordert men in Utrecht al geruime tijd de belasting in via loon-, giro- of bankbeslag maar voor een deel van de weigeraars is dat middel niet ef fectief omdat zij bijvoorbeeld geen bankrekening hebben Vandaar dat men nu zijn toevlucht neemt tot beslag op de inboedel. „Wij vinden het ook geen sympathiek dwangmid del," aldus een woordvoerder van de provincie. „Vandaar dat we er zo lang mogelijk geen gebruik van heb ben gemaakt Maar die zogenaamde principiële bezwaren tegen de belas ting gaan niet op Het bedrijfsleven moet evengoed bijdragen als de par ticulieren. Van een verslaggever LEEUWARDEN Volgens dr. P. Knipschild van het medisch milieu-instituut Coronel in Amsterdam hebben de dorpen Jel- sum en Marssum bij Leeuwarden de hoogste lawaaibelasting in Nederland. „Ze zijn er op het ministerie van geschrokken," aldus de heer Knipschild die de leden van het overlegorgaan ge luidshinder vliegbasis Leeuwarden meedeelde dat onderzoek verder geen zin heeft. in hoeverre de geluidshinder van de militaire vliegbasis medische schade toebrengt. De heer Knipschild liet in elk geval blijken dat zijn instituut dit niet zal doen en daar ook geen mensen en tijd voor heeft. Een ander aspect van de lawaaibe lasting rond de vliegbasis Leeuwar den is de komst van de F-16. Volgens de commandant van de vliegbasis zullen deze toestellen Marssum en Jelsum vier maal zo hoog passeren als nu de Starfighter doet. „Net zo goed als de heer Knipschild aan neemt dat het lawaai nu medische schade toebrengt rond de vliegbasis, neem ik aan dat de F-16 straks min der lawaaierig voor de omwonenden is," aldus de commandant. Van onze onderwijsredactie UTRECHT De rente voor studie leningen is door de minister van financiën vastgesteld op negen pro cent: Het maximum bedrag dat een student per jaar kan lenen is ver hoogd tot vierduizend gulden. Het minimum blijft vijfhonderd gulden. Van een verslaggever EYGELSHOVEN Het gemeente bestuur van Eygelshoven heeft mi nister Gruyters van volkshuisves ting gevraagd de acht jaar oude Kennedyflat te mogen slopen. Wan neer de minister toestemming ver leent, dan zal het volgens waarne mend burgemeester Persoon toch nog wel een jaar duren voordat de flat tegen de grond gaat. Het Heerlende adviesbureau Héman had in een uitvoerig rapport tot sloop van de flat geadviseerd. Het gebouw vertoont namelijk zo veel ernstige constructiefouten dat her stel minstens vijf miljoen gulden zou gaan kosten. Nieuw onderdak Reden voor uitstel van de sloop is dat de huidige bewoners, ongeveer negentig gezinnen, aan een nieuw onderdak moeten worden geholpen. Zij hoeven niet bevreesd te zijn voor instortingsgevaar, aldus Persoon, aangezien zowel de technische dienst van de gemeente, alsook het adviesbureau het gebouw regelma tig zullen controleren. De gemeente heeft inmiddels twee bouwplannen in uitvoering met zes tig woningen en een derde plan voor de bouw van nog eens veertig wonin gen staat op stapel. Met het ministe rie zal de gemeente Eygelshoven contact opnemen over mogelijke, steunmaatregelen. Ofschoon de gemeenteraad aanvan kelijk de beslissing wilde uitstellen tot na besprekingen met het minis terie, hebben thans alle raadsleden tot sloop van de Kennedyflat beslo ten. De raad vreest dat het herstel geen afdoende oplossing zal bieden, zodat na enige tijd opnieuw ernstige problemen met de ondeugdelijk ge bouwde flat zullen gaan pntstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17