igging van land van groot telang voor zijn defensie Antieke strijkbouten uit collectie-Bleeker Dimitri Frenkel Frank moderne Uilenspiegel Personalia lusland is onze buurman, Amerika een verre vriend Defensie veiligheid Commentaar op Contourennota FNV wil verder terugdringen van selectie in onderwijs FNV stelt voor om 182 Marokkanen te laten blijven UNIEKE VEILING BIJ MAK VAN WAAY Nieuwe theaterzaal voor Utrecht 10|!p!JDAG 10 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET 11 In het vorige artikel heb ik er op gewezen dat wij bij de be oordeling van de doelmatig heid van veiligheidssystemen ook aandacht moeten hebben voor andere dan kwantitatieve (getalsmatige) factoren. De ge schiedenis leert dat in de „strijd der volken" aantallen militairen en wapensystemen niet altijd doorslaggevend zijn geweest voor succes. Zo versloegen in Jiet ja» 490 voor Christus, de Grieken in een offensie ve actie een tweemaal sterkere Per- zischse legermacht bij Marathon (42 km noord-oost van Athene). Een an der voorbeeld geeft Richteren 7. Met 300 man versloeg Gideon in de vlak te bij de berg Moré de Midianieten, Amelekieten en al de stammen van het oosten „talrijk als de sprinkha nen en hun kamelen waren ontel baar. talrijk als het zand aan de oever van de zee". Iri het najaar van 1940 beslisten de Engelsen de eerste grote luchtslag in de geschiedenis in hun voordeel, on danks een viervoudige Duitse over macht. Tenslotte nog een voorbeeld uit de Jom Kippoer-oorlog van oktober 1973. In lokale gevechten aan het noordelijk (Golan)-front hielden de Israëli's stand tegen een twaalfvou dige overmacht. Bijgaand schema met enkele gegevens over de militai re krachtsverhouding aan het begin van deze oorlog laat de betrekkelijke waarde van aantallen zien NAA* DE BEWAPENING. Uit het christelijk weekblad „De Ster" van 20 juli 1923. strijd- vlieg- krachten tanks tuigen Iïaël 275.000 1700 522 Arabieren 520.000 3300 1195 De verraste Israëli's, die bovendien gedwongen werden tot een gevecht op twee fronten, wisten de oorlog in achttien dagen succesvol af te slui ten. Hun voorste eenheden stonden ten westen van het Suez-kanaal en op een afstand van 35 kilometer van Damascus. ifrie zich een gedegen oordeel wil ^ormen over de doelmatigheid van veiligheidssystemen en ook over de militaire krachtsverhouding tyssen Navo en Warschau-Pact moet in zijn beoordeling ook facto ren betrekken als: moreel van de militairen, kwaliteit van de politieke en militaire leiding, geografische si tuatie, beschikbare hulpbronnen, stand van de techniek, mate van welvaart enz. Het zijn ook deze facto ren die een bepalende invloed heb ben op de afloop van conflicten. Positie In het volgende wil ik op de factor geografie nader ingaan. De positie van Rusland ten opzichte van moge lijke conflicthaarden in Europa, het Midden-Oosten en Azië, is bedui dend gunstiger dan die van Amerika. Zo is de afstand West-Rusland-Oost- Duitsland aanzienlijk korter dan die tussen Amerika-West-Europa (650 kilometer-6000 kilometer). En dat verschil in afstand is van belang bijvoorbeeld voor de snelheid waar mee militaire versterkingen kunnen worden aangevoerd. Rusland kan vanuit zijn centrale positie in alle richtingen invloed uitoefenen zonder een al te grote versnippering van zijn militaire middelen. Amerika daarentegen is, om in mo gelijke conflictgebieden een ade quaat tegenwicht op te bouwen, min of meer gedwongen zijn krachten te verdelen, hetgeen strijdig is met het beginsel van het economisch ge bruik van middelen. Uiteraard gelden de geografische be perkingen minder voor strategische raketwapens met een groot af- standsbereik en voor vanuit de ruim te opererende systemen, maar het daadwerkelijk gebruik van deze middelen is in feite slechts voorzien in de afschrikkings- en vemietigings- of totale oorlogstrategie en niet in regionale conflicten of in een strate gie gericht op de beheersing of oplos sing van eventuele crises. Compenseren Amerika zal de nadelen verbonden aan zijn ongunstige geografische po sitie trachten te compenseren door: zich te verzekeren van de politieke en militaire steun van de volken in de betrokken regio's (denk aan de politiek ten opzichte van Spanje); zich tot het uiterste in te spannen om de politieke en militaire voorne mens van de tegenstander in een zo vroeg mogelijk stadium te leren kennen; het in stand houden van slagvaar dige politieke en militaire toporga nen en van de mobiliteit van zijn strijdkrachten (bijzondere zorg voor luchttransport; 34 transportsqua drons met in totaal 576 vliegtuigen waaronder de C-5A en C-141); aandacht voor marine en luchtmacht bij de opbouw van zijn strijdkrachten. Het belang van de medewerking van de volken in de regio's die zich be vinden in het politiek-militaire span ningsveld tussen Rusland en Ameri ka, in de vorm van een passende conventionele militaire bijdrage, is geaccentueerd nu de militaire waar de van de centraal geleide en flexibel inzetbare strategische kernwapen macht is afgenomen, sinds Rusland op kernwapengebied, Amerika opzij is gestreefd. De patstelling op atoomgebied heeft de waarde van conventionele militaire middelen aanzienlijk vergroot. West-Europa De factor geografie is ook van bete kenis voor het Westeuropees defen sief. Rusland is onze buurman en Amerika een verre vriend. Boven dien is de diepte van het gebied dat wij verdedigen betrekkelijk gering. En hoe belangrijk diepte in een ver dediging is hebben Napoleon en Hit- Ier ondervonden tijdens hun militai re operaties in de richting van Mos kou. De primaire opgave waar wij ingeval van een conflict voor staan is te voorkomen dat de tegenstander zijn doelen bereikt voordat wij ade quaat kunnen reageren. Een aspect van de factor geografie is de verstedelijking van West-Europa. De toenemende concentratie van bevolking en industrieel potentieel maakt ons kwetsbaar in het bijzon der voor massavernietigingwapens. Vijfenveertig procent van de Westduitse bevolking leeft in 24 con centratiegebieden die slechts zeven procent van het totale landop pervlak van de Bondsrepubliek be slaan. Een ander gegeven is dat 30 procent van de Westduitse bevol king en 25 procent van de industrië le capaciteit zich bevinden in een door generaal-majoor M. H. von Meyenfeldt, gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie in Breda. strook van 100 km langs het IJzeren Gordijn. Naar Oosten Deze ongunstige geografische situa tie dwingt West-Europa onder ande re tot: het invoeren van de verdediging zover mogelijk naar het oosten; het opvoeren van de paraatheid van de voornaamste beslissingsor ganen; instandhouding van een doelma tige territoriale verdedigingsorgani satie voor de beveiliging van de NA- VO-eenheden tegen aanvallen in de rug; aandacht voor land- en lucht strijdkrachten bij de opbouw en in standhouding van de krijgsmacht. De strategische positie van de NA VO is veel beter als wij letten op factoren als: het aantal inwoners (NAVO: 553 miljoen Warschau Pact: 360 miljoen); het economisch potentieel (bruto nationaal produkt van de Oostbloklanden is nog geen van het wereldtotaal; bruto natio naal produkt van de NAVO be draagt meer dan de helft); stand van de techniek enz. En het zijn ook deze factoren die de kwaliteit bepalen van het verdedigingssysteem en het vermogen om eventuele crises suc cesvol te beheersen. De vraag is na tuurlijk of wij van die mogelijkhe den voldoende gebruik maken. Dit is het derde artikel in deze serie. De twee voorgaande stonden in de krant van 8 en 9 september. Van onze onderwljsredactie AMSTERDAM De federatie Nederlandse vakbeweging FNV wil de selectie in het onderwijs nog verder terugdringen dan minister Van Kemenade in zijn contourennota voorstelt. De FNV wil na de middenschool (16 jaar) een vrije keus voor een vervolgopleiding in een liefst nog ongedeelde bovenschool (16-18 jaar). De weg naar het hoger onderwijs mag niet worden versperd door studentenstops. De FNV heeft gisteren een uitvoerig commentaar gegeven op de contou rennota van minister Van Kemena de. De federatie is blij dat de minis ter op tal van punten nauw aansluit bij de verlangens van de vakbewe ging. Maar op andere punten gaat het beleidsplan voor de periode tot Van een verslaggever UTRECHT De Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) gaat staatssecretaris Zeevalking van jus titie en de fractievoorzitters in de Tweede Kamer vragen de 182 illega le Marokkanen die destijds in hon gerstaking gingen om een ver blijfsvergunning te krijgen niet uit te wijzen maar in Nederland te laten blijven. Het FNV-verzoek betekent niet dat dé federatie voor een generaal par don is voor alle illegaal hier verblij vende buitenlanders, aldus het offi cieel FNV-blad ,,de vak bondskrant". Wel vindt de FNV dat niet alle gevallen over één kam ge schoren moeten worden en dat men bij de beoordeling sterk rekening moet houden met speciale omstan digheden. „In het geval van de 182 Marokkanen is helaas het vermoe den gerechtvaardigd dat hun als ge volg van hun actie grote moeilijkhe den te wachten staan als ze naar hqn land zouden moeten terugke ren". aldus de vakbondskrant. Om humanitaire redenen zouden de Ma rokkanen alsnog een verblijfs- en een arbeidsvergunning moeten krijgen. aan het jaar 2000 de FNV niet ver genoeg. „Erkennende dat mensen ongelijk zijn en misschien ook ongelijk willen blijven, gaat het om het bieden van gelijkwaardige kansen op deelname aan het onderwijs", aldus het com mentaar. Het huidige onderwijssys teem bevestigt de sociale ongelijk heid zowel door de indeling in ver schillende (hogere en lagere) school typen als ook door „het verborgen leerplan", dat ongemerkt de heer sende waarden en normen over draagt. Om daaraan zoveel mogelijk een eind te maken pleit het FNV voor een meer maatschappelijk gericht onderwijs. De bestaande vakkenin- deling wordt scherp bekritiseerd. De school moet meer doen aan maat schappelijke bewustmaking. Invoering van een middenschool voor 12-16 jaar is een lang gekoester de wens van NW en NKV. Daarmee hebben de tot FNV verenigde bon den dus geen moeite. Zij vrezen wel dat er ook in de middenschool al weer een selectie zal optreden. Vol gens het FNV moet elke zestienjari ge een diploma krijgen waarmee hij nog alle kanten uit kan. Om de selectie nog verder terug te dringen suggereert de FNV de bo venschool niet op te delen in drie afzonderlijke afdelingen (een theore tische, een kortere en een langere beroepsopleiding). Een dergelijk on derscheid gaat te veel uit van het bestaan van hogere en lagere functies. Ten slotte is de FNV voorstander van leerplicht tot het achttiende jaar. Gezien de bestaande maat schappelijke verhoudingen zou een leerrècht voor zeventienjarigen geen effect hebben. De scholieren die de school het meest nodig hebben blij ven dan weg. Overleden Een van Nederlands pioniers op het gebied van de vlieg veiligheid, George C. Wansbeek, die in het begin van dit jaar met ver vroegd pensioen de KLM verliet, is op 63-jarige leeftijd in Amstelveen overleden. De laatste 25 jaar van zijn •leven heeft hij zich beziggehouden met verhoging van de vliegveilig heid. eerst vijf jaar bij de rijksluchtvaartdienst, later bij de KLM, waar hij hoofd van de afdeling vliegveiligheid werd. Ook internatio naal werd hij als een van de grootste deskundigen erkend. Hij kreeg drie hoge buitenlandse onderschei dingen. Museum Mevrouw Judith Belin- fante is met ingang van 1 september jj. benoemd tot directrice van het joods historisch museum in Amster dam. Mevrouw Belinfante werkt se dert 1969 bij het museum. Onderwijs Op het ministerie van onderwijs is een nieuwe directie voor „speciaal" onderwijs gevormd. De directie is belast met de zorg voor wat tot nog toe het „buitengewoon onderwijs" heette. Directeur wordt de heer B. Mosterd. Eredoctoraat Prof. dr. C. de Jager van het Sterrekundlg instituut in Parijs zal dinsdag een eredoctoraat ontvangen van de sterrewacht in Pa rijs. Prof. De Jager begon ruim dertig jaar geleden zijn loopbaan als astro noom aan de Parijse sterrewacht. door R. N. Degens AMSTERDAM Na drie jaren pogingen te hebben ge daan haar collectie in een mu seum onder te brengen, heeft mevrouw J. Bleeker uit Amsterdam toch maar beslo ten haar unieke collectie an tieke strijkbouten te verko pen. Schokkend nieuws is dat zeker niet, maar wel kan ver wacht worden dat voor de vei ling van deze collectie bij So- theby Mak van Waay liefheb bers uit de hele wereld naar Amsterdam zullen komen. De collectie-Bleeker is namelijk in ternationaal vermaard bij het steeds groeiend aantal verzame laars van deze oude huishoudelijke gebruiksvoorwerpen. Tot voor kort waren er nog maar weinigen die iets in „zo'n gewone strijkbout" za gen. En het moet gezegd, dat de gegoten ijzeren strijkboutjes die sinds de tweede helft van de vorige eeuw ook in ons land tot de even onmisbare als onaanzienlijke in ventarisstukken van elk huishou den behoorden, uiterlijk weinig aantrekkelijks hebben. En wat daarna aan door gas- of elektriciteit verwarmde „strijkin strumenten" is vervaardigd, heeft ook weinig eigenschappen die de verzamelaar van mooie oude din gen zouden kunnen prikkelen. Al ontbreken dergelijke exemplaren terwille van de volledigheid niet in de collectie-Bleeker. Meesterschap Strijkbouten als mu seumstukken: twee 18e- eeuwse exemplaren in het museum Le Secq des Tournel- les te Rouen (FR.) 0 Een fraaie llde-eeuwse strijkbout Maar toen de strijkbouten (tot en met de 18e eeuw) nog met de hand vervaardigd werden (gesmeed als ChinGZGfl ze van ijzer, en gedreven of gesla gen als ze van koper waren) werden er, dank zij het befaamde vak manschap en meesterschap dik wijls bewonderenswaardige kunstwerkjes van gemaakt. massieve platte glazen bol met een daaraan getrokken handvat. Zij dienden dan ook wel als huwe lijksgeschenk. met namen en da tums erin gecalligrafeerd en ver sierd met weelderige bloem- en diermotieven. Deze bijzonder fraai gemaakte en historisch interessan te stukken zijn in de collectie- Bleeker ruim vertegenwoordigd. Evenals zeer curieuze exemplaren van bijvoorbeeld steen, hout of tin, of opvallende stukken van uitzon derlijk grote of bijzonder kleine af meting. Er zijn ook voorbeelden van de oudste strijkinstrumenten, de zogenaamde „gliedersteen", een De Chinezen hebben het eeuwen lang gedaan met strijkpannetjes, van brons of koper, met een fraai bewerkte steel. Ook die zitten in de collectie-Bleeker. In deze panne tjes, die al in de elfde eeuw in gebruik waren, werd gloeiende houtskool gedaan en met de glad- gepolijste bodem werden heel voor zichtig de zijden gewaden ge streken. In diverse musea over de hele we reld vindt men wel enkele voorbeel den van kunstzinnig en kostbaar uitgevoerde strijkbouten, waarvan sommige als „relatiegeschenk" door vorstelijke personen zijn ge bruikt. Het befaamde museum voor smeedijzer in Rouen (Fr.) heeft enkele mooie unica in zijn collectie, en ook musea in ons land als het Zuiderzeemuseum in Enk huizen en het Openluchtmuseum in Arnhem bezitten enkele mooie stukken. De tot nu toe enige gespeciali seerde publikatie in boekvorm over dit onderwerp is de door de Ameri- kaanse collectioneur H. A. Glissman in eigen beheer uitgege ven geïllustreerde studie The Evo lution of the Sad-Iron. Treeften Tijdens de veiling van de collectie Bleeker, de grootste collectie op dit gebied in Europa, zullen ruim veer tienhonderd nummers ter tafel ko men. Niet uitsluitend strijkbouten, maar ook een indrukwekkende ver scheidenheid aan treeften (onder zetters), diverse plooi-apparaten voor kantkragen en -mutsen en ve le andere zaken die met strijken (en wassen) verband houden. Dat mevrouw Bleeker van haar, in 23 Jaar met veel speurzin bijeenge brachte collectie op deze manier afstand doet vindt zijn oorzaak in ruimtegebrek. Omvang en onder houd liepen zoals dat heet een beet je uit de hand. Diverse musea toon den wel interesse, maar zelfs daar stuitten de onderhandelingen af op gebrek aan accommodatie. Een zo omvangrijke en gevariëerde verzameling moet, wil zij tot ha,ar recht komen, in een of twee mu seumzalen royaal opgesteld kun nen worden. Voor een paar van de mooiste exemplaren ergens in een hoekje of in een. vitrine, en dan de rest in de depot-kelder, voelde me vrouw Bleeker niets. Alles of niets was haar voorwaarde. Het werd dus niets. Vandaar deze veiling, waar de hele collectie Blee ker over een groot aantal liefheb bers zal worden verspreid en als zodanig dan niet meer zal bestaan. Decoratieve treeften (onderzetters) utt de 17de en 18de eeuw door André Rutten. UTRECHT Dudoks schouwburg aan het Lucas Bolwerk wordt na een 35-jarig bestaan aan een grondige onderhouds- en vernieuwingsbeurt onderworpen, waarvoor nu de grote zaal enkele maanden dicht is. Maar de z.g. Blauwe Zaal op de tweede verdieping, die dienst heeft gedaan voor bruiloften en partijen, is al door architect Sj. Wouda omgebouwd tot een aangename middelgrote theatereaal. Die is woensdagavond ingewijd met de première van en blijspel-tweeluik van Dlmltri Frenkel Frank, „Spiegels" geheten. Het zijn eigenlijk twee spits- uitgewerkte cabaretschetsen, waa rin hedendaagse opvattingen, ver schijnselen en eigenaardigheden licht-uitdagend worden gekitteld. Twee keer een schrijver en een Jour naliste. De eerste keer is de schrijver groot, beroemd, maar moeilijk en dus weinig gelezen, de journaliste van een ..damesblad" onhandig, Foto: Ingeborg Elzevier als on handige journaliste en Frans Vorstman als beroemd schrijver in „Spiegels" van Dimitri Fren kel Frank bij Centrum. nai.'.ef én sappelend, want geschei den en met twee kleine kindertjes, wier mondjes zij moet open houden. Toch praat hij haar niet echt plat. al lijkt het een tijdlang zo. De tweede keer is de schrijver veel-gelezen, dus niet zo best eigenlijk, maar welva rend, bovendien een „oude nicht", en zij drammerig-maatschappelijk- kritlsch. Maar ook zij veegt het niet zo van de vloer als zij gedacht had. Lachen Dimitri Frenkel Frank heeft iets van een intellectualistische Uilenspiegel, die niet alleen zijn figuren, maar ook zijn toeschouwers graag een beentje licht zonder ze echt een buil te laten vallen, zodat je blijft lachen, al dui zelt het je soms weL Ingeborg Elzevier en Frans Vorstman spelen beide vuurwerkjes onder regie van Eddy Habbema bij zonder onderhoudend. Je zit er in zo'n moderne theaterzaal bijna bove nop en je ziet dus elk gebaartje, elk mimisch trekje en het waarnemen van die reeksen typerende nuances is op zichzelf al een bijzonder ge noegen. „Spiegels" met twee voortreffelij ke toneelbeelden van Cor Hezemans zal nog veel te zien zijn. in de avondvoorstellingen als tweeluik, in de lunchpauzevoorstelllngen in Bel- levue Amsterdam telkens één van de twee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11