Jubileum Aanbieding 1 De wereld van Comelis Jetses "5450 L it ABORTUS IN HET ZIEKENFONDSPAKKET? HEMA Uw reclameboodschap bereikt 355.000 geïnteresseerde TrOUWlezers en lezeressen MEDEWERKER IK NEEM EEN JAARABONNEMENT. iIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 TROUW/KWARTET 10^piJ Normaal 1X50 Feestelijk strééit het voordeel van uw 50-jarige Hema: Spotlights voor spotprijzen. Zoals deze stevige moderne wandspot, matzwart, verstelbaar in alle richtingen èn... kompleet met spiegel reflektorlamp! Normaal is 17.50 al geen geld, maar nü krijgt u 'm voor de Jubileum spot prijs van 15.-! Nog méér licht? In dezelfde familie: handige klemspot van 21.75 nü 18.-. balk-armatuur met 2 spots 39.75 nü 32.-. in hoogte verstel bare tafel/buro-spot 39.75 mi 32 - Zó'n kwaliteit, voor zülke pnjzen, dét is de Hema! Me 4 aanbiedingen geldig t/m 18 september. Inlichtingen over de aantrekkelijke advertentietarieven: tel. 020—913456, Toestel 743 NEDERLANDSE HERVORMDE KERK GENERALE DIAK0NALE RAAD Op het landelijk diakonaal bureau, service orgaan vjoor 1400 diakonieën, is plaats voor een voor post- en archiefbehandeling. Taak: verantwoordelijkheid voor een goe de archiefvorming, instandhouding en beheer, geordend analoog aan UDC systeem Vereisten: Mulo/Mavo, opleiding SOD I of NI- DER I, of één van deze opleidingen volgend Gewenst: Ervaring in archiefverzorging, zelfstandig kunnende werken, ei gen initiatief Bekendheid met de kerkelijke structuur Salaris: Tussen 2061 en 2765 (excl. vac. toesl. e.d.) p.m., afhankelijk van leeftijd en ervaring Sollicitaties te richten aan de het algemeen se cretariaat van de Generale Diakonale Raad, postbus 14100, Maliesingel 26, Utrecht, tel 030- 33 24 26. JUWELEN, GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES Kruisstraat 19. tot. 023-320431, Haarlem (bij de Ridderstraat). Bij beschikking van de Kanton rechter te Haarlem van 20 mei 1976 is aan Comelis van Leeu wen, kweker, geboren te Aalsmeer op 3 mei 1958, wo nende Aalsmeerderweg 45 te Aalsmeer, handlichting ver leend tot het aangaan van een vennootschap onder firma met zijn vader Hendrik van Leeu wen en zijn broer Jan van Leeuwen, beiden wonende als- voren. met als doel het geza menlijk uitoefenen van een be drijf in bloemen en potplanten. Het spaart U en mij moeite en kosten. Wilt U mijn: X) maand/kwartaal-abonnement peromzetten In een jaarabonnement? X) ik haalde door wat niet van toepassing was. Naam: Adres: Plaats: Handtekening, Datum, l 1 Ik adresseer via een open envelop: I Trouw/Kwartet B.V., antwoordnummer 2792, i Amsterdam. -Rl BON Ondergetekende bestelt hierbij rechtstreeks/via boekhandelte ex. De wereld van Cornelis Jetses Naam Straat PlaatsV. Handtekening Jan A. Niemeijer vertelt het verhaal van Comelis Jetses. Sober, nuchter en gewetensvol. En daardoor zo indringend en boeiend. Aap, noot en Mies, Ot en Sien, Pirn en Mien: overbekend, maar in feite slechts een klein deel van Jetses' werk. Dit schitterend uitgevoerde boek telt 208 pagina's met 214 reprodukties in kleur, sepia en zwart. De reprodukties zijn bijna allemaal uitgevoerd op de grootte zoals Jetses de originelen heeft gemaakt. Mede daardoor zijn ze praktisch niet te onderscheiden van die originelen! Bijzonder waardevol zijn de schetsen die in het boek voor het eerst aan u worden getoond. Een expositie met aquarellen, pentekeningen en schetsen van Jetses reist door het land. Let u op de plaatselijke publikaties! 't b niet te geloven, maar dit tot in het kleinste détail verzorgde boek kost u slechts g In op 00 'he 00 vo (gi m: ni 20 ct kn de 301 te Ar he ne UITGEVERIJ DE VUURBAAK POSTBUS 189 GRONINGEN TEL. 050 - 183450* 19 R Rsöj M7JI |48~R1 25 O 53 E [24T] 1 37 B i Publikatie van het Nederlands artsenverbond. Lid van de Fédération mondiale de Médecins pour Ie respect de la vie humaine Binnenkort zullen de vertegenwoordigers van ons volk in de Tweede Kamer, zich moeten uitspreken over een nieuwe wettelijke regeling van de abortus provocatus. Zal onze samenleving acccepteren dat ongewenste - en onschuldige - levens ongestraft door artsen kunnen worden vernietigd? Een bepaald soort voorlichting - verduistering van feiten is een beter woord - heeft getracht ons te doen geloven dat een mens in het begin van zijn leven geen mens is. Omdat anders iedereen zou weten dat „het onderbre ken van een zwangerschap'' of „het verwijderen van het zwangerschaps- produkt" uitdrukkingen zijn die niets anders betekenen dan het doden van een mens. Wie daar vóór is, is daarvóór, maar men zal de eerlijkheid moeten hebben niet net te doen alsof het iets anders Is. leder weldenkend mens - en zelfs ieder niet weldenkend mens - wéét dat zijn leven een aanwijsbaar begin en een aanwijsbaar einde heeft. En het be gin is het begin, namelijk het moment van ontvangenis in de rqoederschoot; en het begin „begint"' niet ergens halverwege. Wanneer iemand vanuit Arnhem over Amersfoort naar Den Helder rijdt en hij vertrekt als het nog donker is. dan kan hij niet achteraf zeggen dat zijn reis éigenlijk pas in Amersfoort is begonnen, omdat het toen hij daar was juist licht begon te worden en voordien tóch niemand hem heeft kunnen zien rijden. Wie dus zegt dat er bij een vroege „zwangerschapsonderbreking" slechts wat slijm of een onbetekenend produkt wordt verwijderd, die verdraait wel bewust de feiten. De enige reden waaróm men aborteert, is nu Juist dat men een mens ver nietigen wil - ook al heeft die nog niet zijn volwassen vorm - waarvan men niet wil dat die geboren wordt; bijvoorbeeld omwiHe van de moeder. Als het niet om een mens ging, zou er niet geaborteerd worden! In feite zijn planten en dieren veelal beter beschermd tegenwoordig. Waarom zou een vrouw - „baas in eigen buik" - vrij over deze mens mogen beschikken? Betekent „baas in eigen huis" soms ook dat men mag beslis sen over het leven van zijn huisgenoten? NEDERLANDS ARTSEN-VERBOND Bestuur K.F. Gunning. Or A.E.M v d Does de Willebois. Or. M A van Dongen. M M Plomp- van Harmeien. Or JG Verhoeven Raad van advies Mevr. Prof.Or. E M A A.J Allard J A v.d Ooes de Willebois. Prof Or T.K.A.B Onlangs berichtten de kranten, dat er in geval van sluiting van de abortus kamer „Bloemenhove". die dag een honderdtal vrouwen niet „geholpen" zou kunnen worden. Dat betekent voor dit ene centrum, ongeveer 25.000 doden per jaar. Eén van de bijkomende schandalen is, dat deze vorm van abortus, bij vrou wen wier leven uitdrukkelijk niet in gevaar verkeert - integendeel het kan er door in gevaar komen! - wordt voorgesteld als een medische handeling. Is het leven vernietigen een vorm van genezen? Zo wordt een beroep - de geneeskunde - dat door de samenleving is inge steld om ziekte te genezen en lijden te verzachten, schaamteloos misbruikt. Dat is niet alleen een schande voor ons volk, er is hierdoor in het bijzonder ook een smet geworpen op onze „Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst", die zich tegen deze ontwikkeling niet verzet heeft. Om dit enigszins goed te maken, is in 1972 het Nederlands Artsenverbond „Eerbiediging Menselijk Leven" opgericht. Een tweede schandaal is de medewerking aan deze ontwikkeling van hen die zich progressief noemen, in het bijzonder de socialisten. Wij kunnen wel machteloos vaststellen dat de progressie van de achteruitgang toch niet is tegen te houden, het blijft een hemeltergende ergernis dat uitgerekend zij - de socialisten - die de helpers behoren te zijn van de zwakken en behoefti- gen en ongewensten, cynisch genoeg zijn om met een wetsvoorstel Lam- berts-Roethof aan te komen. Dat de VVD zich daarbij aansluit ligt in de lijn der verwachting. Dat het CDA een iets menselijker voorstel doet, is wel het minste wat men van christelijke partijen mag verwachten, maar of dit in de (abortus)praktijk veel verschil zal maken, is zeer de vraag. Wanneer ons Parlement, met politieke onbarmhartigheid, zou besluiten'tot legalisering van de abortus, dan zal daaruit voortvloeien dat deze wandaad in het ziekenfondspakket wordt opgenomen. Wij komen dan voor het feit te staan dat een bij uitstek liefdeloze, ónmen- selijke, onrechtvaardige en ónmedische handeling, betaald wordt uit de ziekenfonds-premie, dus ook met het geld van de zeer velen, die deze gang van zaken op geen enkele manier met hun geweten in overeenstemming kunnen brengen. Er zij aan herinnerd dat nog op 31 maart j.l„ aan de voorzitter van de Twee- Eskes. A G de Jager, P Jasperse. Or. A.J.F v.d Kar, W Kortmann. A.M.J. Leyten, Prof.Dr. G.A. Lindeboom, Or D E Mendes de Leon. J.K. Platteschor, S.J. van Riessen. Dr. H. Rotting huis. K. Zuidema Joh. Zwanikken. Voorzitter Ziekenfonds St. Liduina de Kamer 600.000 (zeshonderdduizend) handtekeningen zijn aangeboden van mensen die zich daarmee tegen de abortus uitspraken. Men kén dit allemaal doen; ook straks nog de euthanasie in ons „welzijns- pakket" opnemen. Men kan, het recht van de sterkste hanterend, in vol strekt egoïsme, van mensen wegwerpartikelen maken en het leven van on geborenen en andere weerlozen ondergeschikt maken aan wat men noemt de „kwaliteit van het leven", aan eigen welzijn, welvaart of ook lustbevredi ging. Men kan het doen. Maar alle dingen hebben hun prijs. En men kan het niet doen, zonder zijn eer en gezond verstand prijs te geven; zonder tenslotte onze gehele gemeenschap tot in het diepst van haar wezen te verwonden en te vernederen. Onze kinderen en kindskinderen - d.w.z. diegenen van hen die mochten blij ven leven en de willekeur daarvan terdege zullen beseffen! - zullen, als het veel te laat is, mtet grenzeloze verachting voor deze generatie, ons de reke ning presenteren. En tegen dat soort rekeningen is geen ziekenfondspremie opgewassen. Doen wij er niet beter aan, zolang er nog tijd is, er toe te besluiten ons geld en vooral onze geestelijke energie te gebruiken om elkanders lijden met vreugde te helpen dragen? Het is natuurlijk moeilijker. In een nood-situatie kunnen wij ons dan niet meer van elkaar afmaken met een steriele, medisch-technische ingreep. Het wordt dan wel écht helpen; want deze keuze vraagt een zeer persoonlij ke inspanning. Maar de prijs is minder bitter. Abortus in het Ziekenfondspakket? Nee! Ik heb gewetensbezwaar tegen betaling van de abortus provocatus via mijn ziektekosten-, c.q. zieken fondspremie. Naam: Adres: Woonplaats: Ziekenfonds (of ziektekosten verz.) te: Handtekening: Deze antwoordstrook in een enveloppe ongefrankeerd zenden aan: Nederlands Artsenverbond, Antwoordnummer 746, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10