Veel Nederlanders zijn conservatiever geworden Rijbewijs voor vrouw onafhankelijkheid 5 Gonzalez Byass deTijd Heroïnesmokkel uit Hongkong gestaakt Van Huiten onthult: Nederhorst Vooral in de „lagere" bevolkingsgroepen: I I I I I I I I Weekblad r Landingsbaan Tunis zou grotendeels vrijgemaakt zijn Nederlanders verdeeld over conclusies van rapport Prins Doel kaartenactie UNICEF is niet alleen geld Belangrijke bekentenissen afgelegd Nuts met gezonde vers gebrande hazelnoten. Aantal examens sedert '71 voor de eerste maal boven 300.000 R0SA AMONTILLADO DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De tijd, waarin veel Nederlanders naar politieke verandering en vernieuwing verlangden schijnt voorbij. Over het algemeen wordt er sinds 1970 vooral bij de lagere bevolkings groepen veel conservatiever gedacht dan in de tweede helft van de jaren zestig. Dat werkt door in de opvattingen over inspraak, en in rust-en-orde verschijnselen. De oorzaak ervan moet ge zocht worden in de teruggang van de economie, de groeiende werkloosheid en de sombere vooruitzichten. ADVERTENTIE al waarom de CHU niet in het kabinet mocht, wat hij tegen Westerterp heeft en waarom hij de PPR soms 'spuugzat' is Abortus PvdA en VVD bedreigen vrijheid van de arts Bram v.d. Lek'Ik dénk dat de koningin een aardige vrouw is' Filmer Stanley Kubrick'Ik ben de baas, ik neem de beslissingen' Capucijners en gebak Jan Mulder over voetbal en bijgeloof De opvang van drop-outs: begin van een fascinerende serie Bon voor proefabonnement 5 weken de Tijd voor 5 gulden. ^^bonnementen: tel. 020 - 23 39 84 Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Anlwoordnummer 6. Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: f 2.- Vervolg van pagina 1 De Groot Zwijndrecht zou als voorwaarde voor overname van Ne derhorst Gorkum hebben geëist dat Nederhorst Rotterdam wordt opge heven. De Kamercommissies echter zullen „onder geen beding" een der gelijk vetorecht aanvaarden, zo heeft commissievoorzitter Wierenga gezegd. Volgens president-directeur R F. van Heusden van Nederhorst zou het voor het Rotterdamse deel van Ne derhorst het beste zijn als het door Van Nellen's machinefabriek werd overgenomen. Nellen biedt welis waar minder mensen werk, maar de heer Van Heusden geeft aan dit be drijf voorkeur omdat daarmee wordt voorkomen dat er opnieuw een staal- constructiebedrijf op de toch al zo j overvolle markt bijkomt. De heer W. Christiaanse, directeur van Van Kooten en Veerbeek in Rot terdam, zei desgevraagd verbaasd te zijn over het feit dat Van Nellen nog steeds een kandidaat voor overne ming is van het voormalige Braat. Volgens hem zou als dit aanbod se rieus was, Van Nellen's machinefa briek maandag ook moeten zijn ge hoord door de vaste kamercommis sies voor economische en sociale za ken. Dit is echter niet gebeurd, aldus de heer Christiaanse. De Kamercommissies hebben minis ter Boersma gevraagd grondig te la ten uitzoeken of in Gorkum niet meer dan vierhonderd man kunnen worden behouden. Het overname plan van De Groot en Hollandia zou dan moeten worden aangepast. De PvdA in de Tweede Kamer wil dat de j overheid voor vijftig procent gaat deelnemen in het weer op te richten De Vries-Robbé-bedrijf in Gorkum. Bestuurder B. van de Weg van de Industriebond NVV was teleurge steld dat het NW-NKV-plan voor Nederhorst-Gorkum geen kans maakt. Hij vindt het „onbegrijpe lijk" dat minister Boersma met De Groot en Hollandia in zee wil gaan. Deze overname dient slechts het werkgeversbelang. aldus Van de Weg. Het verwonderde hem dat er door Boersma nog met geen woord is gesproken over een sociaal plan voor vijfhonderd Nederhorst-werkers in Gorkum, die nu zullen moeten wor den ontslagen. Berekend is dat door de overname van het Nederhorstbe- drijf de werkloosheid in Gdrkumzou stijgen van vijf tot twaalf procent van de beroepsbevolking. Deze ontwikkeling, die al meer gesig naleerd werd, ondermeer door oud- VVD-senator Van Riel in het tv- programma Haagse Kringen, wordt nu ook wetenschappelijk geconsta teerd. en wel in een rapport dat giste ren door het Sociaal-Cultureel Plan bureau gepubliceerd is. Dit planbureau is een instelling die wetenschappelijke verkenningen doet op het terrein van het wel zijnsbeleid en adviezen geeft aan de regering. Hoewel het bureau onder CRM valt, richt het zich op het inter departementaal beleid op het gebied van sociaal en cultureel welzijn. In zijn rapport besteedt het bureau aandacht aan het welzijn met be trekking tot ondermeer arbeid, soci ale zekerheid, onderwijs en deelna me aan het politieke leven. Door de teruggang in de economie is het toe komstbeeld. dat veel Nederlanders voor zichzelf hebben stukken som berder geworden, aldus het planbu reau. Men vreest nu meer dan in 1970 dat zijn positie in de maatschappij in de toekomst zal verslechteren. Bij velen is de reserve tegenover het scheppen van nieuwe sociale en cul turele voorzieningen toegenomen Dit komt tot uiting onder meer in de Van een verslaggever DEN HAAG Volgens een verkla ring van de Tunesische zaakgelastig de in Den Haag is er opdracht gege ven om de landingsbaan vrij te ma ken voor het gekaapte KLM- vliegtuig. In de verklaring staat dat dit ook grotendeels is gebeurd. De Tunesische autoriteiten gingen er vanuit dat de piloten onder dwang verzochten te mogen landen en dat Zij in opdracht van de kapers" meldden vrijwel geen brandstof meer te hebben. „De Tunesische au toriteiten hebben onmiddellijk nega tief geantwoord op het door de pilo ten uitgesproken verzoek om te mo gen landen, omdat zij op de hoogte zijn van de techniek die zij (de pilo ten) doorgaans toepassen, wanneer zij worden bedreigd", aldus de ver klaring. Zoals bekend gaat de Nederlandse regering aan de hand van de bevin dingen van de ambassadeur in Tune sië na of. en op welke wijze stappen in Tunis zullen worden genomen. De gezagvoerder van het gekaapte vliegtuig noemde het „een grof schandaal, dat een vliegtuig in nood verhinderd wordt te landen en dat van staatswege de landingsbanen werden geblokkeerd. Ook in Den Haag vindt men de weigering van hulp aan een vliegtuig in nood een bijzonder ernstige zaak. mening die men heeft over de hoogte van de uitkerengen van een aantal sociale verzekeringswetten. Ook de bereidheid om de overheid over extra geld te laten beschikken om openbare voorzieningen mogelijk te maken daalt. Dit blijkt met name ook in de houding van de mensen ten aanzien van dingen als milieupoli- tiek, het bouwen van kinderdagver blijven. subsidies aan de kunst, het studiebeurzenbeleid enz. Mensen, die zelf (nog) werk hebben, denken veelal nog steeds negatief over de werklozen. Vergeleken met de werker zou de werkloze futloos zijn. behept met een slap karakter en ongeveer het tegenovergestelde van een doorzetter. Over arbeidson geschikten oordeelt men over het algemeen iets minder scherp maar toch nog negatief. 'Misbruik tegengaan' Omdat de geloofwaardigheid van het hele stelsel van sociale voorzie ningen momenteel in het geding is, vindt het planbureau het aanbeve lenswaardig om meer dan tot nu toe het misbruik van die voorzieningen tegen te gaan. Ook al zou de omvang van dat misbruik in werkelijkheid beperkt blijken te zijn. Over het dag-onderwijs in Neder land is het rapport wel tevreden. Het spreekt zelfs van een verfrissend en realistisch beleid. Speciale ssndacht besteedt het soci aal-cultureel planbureau aan de contourennota van minister Van Kemenade. Over de plannen met betrekking tot de middenschool wordt in grote lijnen gunstig geoor deeld. zowel met betrekking tot de positieve invloed op de leerpresta ties van de leerlingen uit lagere soci ale milieu's als ten aanzien van de groei van sociale en expressieve vaardigheden. Geraadpleegde bui tenlandse studies spreken de hoge verwachtingen die men van de mid denschool heeft niet tegen, aldus het rapport. stuur, nieuwe provincie-indeling en dergelijke, niet meer taken van de rijksoverheid aan de lagere overhe den overgedragen worden, integen deel dat zelfs een aantal gemeente lijke bevoegdheden naar de provin cies zal gaan. Op gemeentelijk ni veau is namelijk de inbreng van de burger op het overheidsbeleid het best te realiseren Van een onzer-verslaggevers AMSTERDAM Het Nederlandse volk blijkt verdeeld te zijn over de conclusies, die de regering uit het rapport-Donner trok. Volgens een El- sevier/NIPO-enquête vindt 41 procent van alle Nederlanders dat prins Bernhard zijn functies niet had moe ten neerleggen. Verder vindt 62 procent dat de com- missie-Donner slechts,gedeeltelijk de feiten heeft kunnen achterhalen. De na de publikatie gehouden enquête bevestigt weer de grote populariteit van koningin Juliana: 76 procent hoopt dat de Koningin nog jaren zal blijven regeren. De enquête een representatieve steekproef onder ruim 900 Nederlan ders van boven de achttien jaar was de laatste in een reeks van vijf. die het NIPO in opdracht van Elseviers Maga- zine hield over het onderwerp De mo narchie en de prins. Uit een vergelij king van de eerste, op 1 en 2 maart gehouden, en de laatste op 30 en 31 augustus gehouden enquête, blijkt dat het Nederlandse volk het instituut van de monarchie los ziet van het gedrag van prins Bernhard. Na het bekend worden van het rapport- Donner steeg het aantal voorstanders van de monarchie onder PPR- stemmers zelfs van 70 naar 93 procent. bij de CHU van 99 naar 100 en bij de PvdA-stemmers van 79 naar 8.1 procent. Opvallend is dat de monarchie bij jongeren praktisch even hoog geno teerd staat als bij de ouderen, van wie: wel wordt gezegd dat ze door hun ervaringen in de tweede wereldoorlog sterker aan Oranje zijn gebonden. Uit de enquête wordt tevens duidelijk dat de waardering voor koningin Juliana in alle politieke partijen hoog is. De tijd waarin de socialisten twijfels had den over het nut van de monarchie lijkt voorbij te zijn. Van de PvdA-stemmers meende 33 procent dat de prins moet doorgaan met zijn functies en activiteiten, van de VVD-stcmmers was dat 38 procent, van de KVP-stemmers 46 procent, van de ARP-stemmers 43 procent, van de CHU-stemmers 48 procent en van de PPR-stemmers 24 procent. Het gemid delde was 41 procent. Leerplicht Uw bedrijfsnieuws Grote stukken (jaarverslagen) voor onze redactie-economie zullen sneller ter plaatse komen als de omvangrijke omslagen deze adressering dragen: Trouw Redactie Economie Postbus 859 Amsterdam. Wel is het bureau tegen de verlen ging van de leerplicht tot achttien jaar. Liever legt men de nadruk op het tweede-kans-onderwijs voor vol wassenen. De voorzieningen op dit gebied worden onsamenhangend ge noemd. met te veel normen als be drijfsopleidingen, volkshogescho len, avondscholen, schriftelijk on derwijs, vormingswerk en Teleac. Ook waarschuwt men voor over scholing. Dit kan alleen als aanko mende academici in functies ge plaatst willen en kunnen worden, waarvoor tot nu toe een lagere oplei ding voldoende was. Politieke deelname Met de deelname aan het politieke leven door grote groepen burgers is het volgens het sociaal-cultureel rapport 1976 nog niet zo best ge steld. De theorie is hier rooskleuri ger dan de praktijk. Vooral de men sen met een betrekkelijk lage soci aal-economische positie doen niet op grote schaal aan het politieke leven en aan inspraakprocedures mee. Toch zijn zij het juist die het meest ontevreden zijn over het optreden van de overheid. Van de verbeterde mogelijkheden tot inspraak, die er bij verschillende overheidsinstellingen sinds 1965 ge komen is. maken eigenlijk alleen de intellectueel en economisch beter bedeelden op redelijke schaal ge bruik. Hier dient meer evenwicht te komen, vindt het Sociaal Cultureel Planbureau. Het vindt het dan ook jammer dat in de plannen voor reor ganisatie van het binnenlands be- DEN HAAG UNICEF, het kinderfonds van de Verenigde Naties, is gisteren weer begonnen met haar jaarlijkse wenskaartenactie. De opbrengst is bestemd voor ontwikke lingsprojecten in de derde wereld, die voornamelijk ten goede komen aan de kinderen in die gebieden. Vorig jaar heeft de wenskaarten actie in de hele wereld 12,6 mil joen dollar opgebracht, dat wil zeggen 6,2 procent van de totale inkomsten van UNICEF. Daarom ook hecht deze vereniging erg veel belang aan de actie De geldelijke opbrengst is overi gens niet het enige doel dat men met deze verkoopactie wil berei ken. De kaarten hebben namelijk altijd ai een zekere voorlichtende waarde. Men wil hiermee de ko pers van de kaarten op de hoogte brengen van de toestand in de derde wereld en zo hen overtuigen van de noodzaak dat hieraan iets wordt gedaan. Het kinderfonds wordt uitslui tend „gevoed" uit vrijwillige bij dragen en acties als deze. De Ne derlandse regering loopt vooraan met de bijdragen die jaarlijks worden gegeven. Zo werd uit de pot van minister Pronk vorig jaar in het totaal vijftien miljoen dol lar beschikbaar gesteld voor het fonds Hiermee is ons land de derde in de rij van landen, die bijdragen aan UNICEF Alleen Amerika en Zweden geven meer. UNICEF probeert zoveel mogelijk waarborgen in te bouwen om te voorkomen dat er teveel geld aan de strijkstok blijft hangen. Hier om wordt tachtig procent van de hulp gegeven in goederen en slechts twintig procent in geld Op de foto: Deze twee meisjes heb ben op het Haagse Binnenhof het opvoedkundig speelgoed uitge stald, dat door Unicef wordt uitge geven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/BANGKOK De laatste maanden is er hoogst waarschijnlijk geen heroïne vanuit Hongkong naar Europa ge smokkeld De voornaamste leveranciers zitten in de Thaise hoofdstad Bangkok, die nu de heroïne rechtstreeks naar Parijs, Londen-en Amsterdam transporteren. Van oudsher is Thailand één van de opiumproducerende landen. Uit opium wordt heroïne geraffineerd. Jonken (vrachtscheepjes) brachten in het verleden de heroïne naar Hongkong, waarna het via slinkse wegen naar Europa en Canada gesmokkeld werd. ADVERTENTIE Lekker tussendoortje. Alhoewel de politie altijd één of twee stappen achterloopt, menen com missaris Toorenaar van de Amster damse politie en chief- superintendant Johnston van de Royal Hongkong Police over aanwij zingen te beschikken, dat er vanuit Hongkong geen heroïne meer aange voerd wordt. Wel zitten in deze Brit se kroonkolonie de „Mr. Bigs". de grote bazen, die zorgen voor de fi nanciering en de organisatie van de drugssmokkel vanuit Thailand Volgens Johnston opereren in deze stad ongeveer vijfentwintig grote ba zen, omringd door een niet te schat ten aantal „ambitieuze luitenants". Zij zijn. aldus de uit Schotland af komstige politieman, zeer moeilijk aan te pakken, omdat zij zich zelden rechtstreeks inlaten met heroïne handel en vrijwel nooit het spul bij zich hebben. Omdat enkele gearres teerde „luitenants" doorsloegen tij dens politieverhoren is de politie in Hongkong er in de laatste drie jaar in geslaagd toch drie van de grote bazen voor de rechter te krijgen. Taalbarrière Volgens Toorenaar en Johnston, die een oriëntatiebezoek aan Amster dam bracht, is bij de bestrijding van de heroïnehandel de taalbarrière één van de grootste probiemen. Daarnaast bemoeilijkt de corruptie binnen de politiekorpsen in het Ver re Oosten een effectieve bestrijding. Johnston zei gisteren dat enkele van zijn ex-collega's nadat zij wegens corruptie uit het politiekorps waren gezet, nu zeer actief betrokken zijn bij de heroïnehandel in Amsterdam Plannen om politiemannen uit Hongkong in Amsterdam te plaat sen waren daarom gedoemd te mis lukken. Na twee dagen in Nederland te zijn. kwamen ze al ex-collega's tegen, die hen hartelijk de hand drukten, maar intussen dachten, wat moeten die kerels hier. Vast staat dat zeker tien voormalige col lega's zich hier in Amsterdam inten sief bezighouden het heroïne handel". aldus Johnston. In een commentaar op de arrestatie van twee Nederlanders op het vlieg veld van Bangkok, omdat zij 138 kilo zuivere (nummer vier kwaliteit), heroïne naar Amsterdam wilde smokkelen zei de superintendent. „Als deze partij in Amsterdam op de markt was gekomen, zou de herolne- prijs aanzienlijk zijn gedaald met als gevolg dat meer mensen aan heroïne verslaafd zouden raken. Van een verslaggever RIJSWIJK Bij een klein onderzoekje is gebleken dat de meeste vrouwen hun rijbewijs halen om onafhankelijk te zijn. Dat onderzoekje is eind vorig jaar uitgevoerd door het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen. Ongeveer 68 procent van de vrouwen die rij-examen deden zei als mo tief te hebben dat ze zich graag onafhankelijk van an deren verplaatsen. Het z.g. statussymbool, dat ooit misschien een belangrij ke factor is geweest, speelt thans nauwelijks nog een rol. Voor slechts vijf procent van de ondervraagden betekende het rijbewijs een statussym bool. In totaal zijn 500 vrou wen die examen deden on dervraagd. Zeven procent zei dat de bromfietshelm een be slissende rol had gespeeld Deze dames vonden de brom fietshelm uiterst onflatteus, en vonden daarin een motief om dan maar rij-examen te doen. Beroep Eveneens zeven procent wil de het rijbewijs hebben in verband met een eventueel toekomstig beroep. Dat wa ren hoofdzakelijk jonge vrou wen die in de toekomst graag een beroep zouden willen uitoefenen waarin ze er vaak op uit moesten. Zes procent had het rijbewijs nodig in verband met een in valide huisgenoot. Verder was er drie procent van de vrouwen die examen deden met het oog op het alcohol wetje. Dat gaat dan zo. man en vrouw hebben allebei het rijbewijs. In geval van een feestje, of een uitstapje wordt de kwestie rij jij of rij ik gekoppeld aan de vraag drink jij of drink ik. Naar bevind van zaken neemt de meest nuchtere plaats achter het stuur. De gegevens van het onder zoek werden gisteren gepu bliceerd in het jaarverslag 1975 van het Centraal Bureau. Hoger Uit dat jaarverslag blijkt ook dat in het verslagjaar 330.000 mensen voor de eerste maal rij-examen deden. Dat is achttien procent hoger dan in 1974. Voor het eerst sedert 1971 lag het cijfer weer boven de 300.000. Het totaal aantal examens was vorig jaar 845.000. Het aantal gezakten is derhalve erg hoog. Het gro te aantal aanvragen is vol gens het bureau in hoofdzaak te verklaren uit de toenemen de belangstelling voor het au torijden door de jeugd. Ook het grote aantal jeugdige vrouwelijke kandidaten valt op Overigens is het aantal geslaagden per honderd exa mens wel een klein beetje ge stegen; de mannen komen er wat het praktisch rijden een stuk beter vanaf dan de vrou wen. Voor de mannen was het percentage geslaagden 39,8, voor de vrouwen 29 Het ver haal dat vrouwelijke char mes enig gewicht in de schaal leggen bij het beoordelen van de prestaties, is daarmee wel van de baan. Het rij-examen, nog altijd een (voor de kandidaten) kostbaar struikelblok, aangezien het aantal ge- zakten erg hoog ligt. is voor vrouwen vooral van belang, omdat het een stuk onafhankelijkheid betekent. Daarna zou de prijs natuurlijk weer flink omhoog gaan". Bekentenis Overigens heeft de Amsterdamse hoofdinspecteur K. Sietsma in Bangkok de twee Nederlanders een bekentenis weten te ontfutselen. Sietsma: „Aanvankelijk dachten wij dat C. de organisator van de smok kel was. Het bleek echter de 25- jarige M. te zijn. Volgens M. is hij hiertoe gedwongen door een zekere L. uit de Amsterdamse Chinezen- gemeenschap, die hem met de dood had bedreigd C. zou van L. 70.000 dollar krijgen voor het vervoer van de heroïne". C. was later door M. ingehuurd, om dat deze een vliegbrevet heeft. Scha de aan de motor van het vliegtuig had hen gedwongen de heroïne op een andere wijze naar Nederland te brengen. Zij hadden de drugs toen in olievaten verstopt, waar het werd gevonden door de Thaise douane. Deze hadden argwaan gekregen, omdat Thailand alleen maar olie invoert en niet uitvoert". Volgens Sietsma zou M. een „be langrijke figuur" zijn in de smokkel organisaties naar Nederland. De Thaise politie zoekt nu nog vier Chi nezen. die vermoedelijk de finan ciers zijn van deze smokkel en ver dere distributie van de drugs. De ondervraging van M. en C. In Bangkok wordt voortgezet in dc hoop meer inlichtingen te krijgen over vertakkingen in Nederland en over de activiteiten van de groep in de afgelopen maanden. Zij zouden al meer dan vijfhonderd kilo heroïne in Nederland hebben verkocht. Dat is volgens de Amsterdamse politie misschien de verklaring dat de prijs van heroïne in de hoofdstad behoor lijk was gedaald. ADVERTENTIE ...bij rozegeur en maneschijn ~o een romantische jjf sherry... hartveroverend. FT de beste sherry VT ANDRÉ KERSTENS RITA ,,Ik verwacht nogal wat cadeaus voor mijn verjaardag, daarom gooi ik al mijn oude speelgoed weg."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3