Harde strijd over duur van de studie verwacht J fllslllalll INSTITUUT PRAEHEP Prof. Diepenhorst gaat fel in tegen links radicalisme Meer ruimte voor loononderhandelingen Van der Stee verwacht komend seizoen geen nieuwe aardappelcrisis 2 Universiteiten bereiden zich voor op krachtmeting ministerie goed mogelijk te benutten. Het door Mr. Van Veen, voorzitter VNO: Beatrixkalender 1977 Grote schade in Zeeland Oplossingen en wensen voor tramlijn 1 en 10 Nieuwe boeken „Voor particulier geen krenten uit gemeentelijke pap" Demonstratie tegen bezuinigingen LERAAR LICH. OPVOEDING LEERKRACHT HANDENARBEID STAATSPRAKTIJKDIPLOMA SPD MOD. BEDRIJFSADMINISTRATIE MBA PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN agent/bezorger Maakjc sterk mét het CIW INSDAG 7 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 9 Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM In het gisteren begonnen academische jaar zal een harde strijd ontbranden over de lengte van de universitaire studie. De meerste faculteiten willen een vijfjarige cursusduur, waardoor zij in conflict komen met de ministeriële eis zo mogelijk vierjarige programma's te maken. In de gisteren uitgesproken redes werd duidelijk, dat de universiteiten zich voorbereiden op een krachtmeting met het ministerie. De scheidende rectoren van de technische hogescholen in Delft en Eindhoven, prof. H. van Bekkum en prof. G. Vossérs, deelden mee dat alle studierichtingen aan hun T.H.'s op vijf jaar uitkwamen. Prof. Vossers voorspelde een geweldige papierla wine. als alle studierichtingen in het komend voorjaar hun aanvragen voorleggen aan de academische raad. Alles bij elkaar wordt dat een boekwerk van negenduizend pagi- 's. „Ons voorstellingsvermogen schiet tekort om te bedenken wat de staatssecretaris en de onderwijsraad daarna nog allemaal moeten gaan doen." De voorzitter van het Leidse college van bestuur, mr K. J. Cath, viel enigszins uit de toon door zijn verde diging van het overheidsbeleid. Hij wees erop, dat de maatschappij dui delijk de eis gesteld had dat de stu dieprogramma's korter zouden wor den. „Wij moeten zelf orde op zaken stellen binnen de voorwaarden die regering en parlement aangeven. Zo als de zaken er nu voorstaan lijkt het erop, of het presenteren van een stu dieprogramma van vier jaar gelijk staat met verraad aan de kwaliteit van het wetenschappelijk onderwijs. Zo wordt een duidelijk verlangen van de maatschappij naar een korte re studieduur genegeerd. De voor beelden uit het buitenland werken tegen hen die volhouden dat een vierjarige studie onvolwaardig zou zijn. Het college van bestuur zal ech ter niet meedoen in het koor van hen die roepen dat we met financiële beperkingen geen rekening mogen houden. Het bestuur zal voorgelegde programma's die onrealistisch zijn van het nodige commentaar voor zien." wet toch nog gebrekkig. Prof. dr. A. E. Cohen in Leiden klaagde dat de universiteitsraad soms meer op een actiegroep dan op een bestuur leek. De macht is niet gedemocratiseerd, maar heeft zich verplaatst naar een nieuwe elite van beroepsbestuur ders, concludeerde hij. In Nijmegen riep ir W. C. M. van Lieshout de universiteiten op tot sa menwerking om Den Haag beter te genspel te kunnen leveren. De Til- burgse rector prof. H. J. M. Jeukens wilde de katholieke signatuur van de hogeschool nog niet prijs geven, nu overal een discussie woedt over de verantwoordelijkheid van de we tenschappelijke onderzoeker. Zijn Groningse collega M. J. Janssen pleitte voor een grote vrijheid van de onderzoeker, omdat de ervaring in landen als Rusland leert, dat het fundamentele onderzoek dreigt te verstikken in een centralistisch systeem. Aan de universiteit van Amsterdam hield de minister van we tenschapsbeleid. F. H. P. Trip, een rede over de bijdrage van de sociale wetenschap aan het overheidsbeleid. De overheid heeft nogal wat kritiek op onderzoekers, onder meer dat ze zich te weinig richten op grote be leidsproblemen (werkloosheid, soci ale gevolgen van kernenergie, enzo voorts). Van hun kant verwijten de onderzoekers de overheid soms dat hun onderzoek slechts dient om het al vastgestelde beleid te steunen. De minister vroeg de onderzoekers zich meer met' beleidsvragen bezig te houden en daarbij zoveel mogelijk met andere t,akken van wetenschap samen te werken. In Wagenineen werd het academisch Jaar geopend door bestuurder J. van Bragt. Utrecht volgt woensdag en in Maastricht en Rotterdam wordt de nieuwe cursus een week later geopend. ,0p de bres" Mr. Cath nam de regering in bescher- ming tegen de ook gisteren weer van sen zich er maar voor inzetten. Maar vele kanten aangeheven protesten elders vond men de nu vijf jaar oude tegen Haagse bedilzucht en bezuini gingsdrift. Hij sprak over uitsteken de contacten met het departement van onderwijs en over een voortva rende staatssecretaris die „op de bres staat voor onze belangen." Ook prees hij de inspanning van ons land op het gebied van onderzoek en speurwerk. Daaraan besteden we twee procent van ons bruto natio naal produkt en dat is een bedrag dat weinig andere landen opbrengen. De Delfstse bestuurder ir. N. F. I. Schwarz getuigde eveneens dat staatssecretaris Klein zijn best deed voor de universiteiten, al had hij wel moeite met de bezuinigingen, de ver mindering van personeelsplaatsen is pijnlijk, maar wel aanvaardbaar als de operatie op sociaal verantwoorde wijze geschiedt. De universiteiten zullen alles op alles moeten zetten om de beschikbare mankracht zo tt tt tt-kt/-\ de „Haagse Post" getekende beeld van lanterfanterende „vrijgestel den" mag een karikatuur zijn, hele maal onjuist is het niet. Hij kondig de een actie aan tegen betaalde bij baantjes in de normale werktijd en een controle op de bereikbaarheid. Het moet bekend zijn waar de mede werkers overdag zitten. Al te somber wilde ir Schwarz overigens niet zijn: „de meeste tijd en het meeste geld wordt nuttig besteed." Heet hangijzer De universitaire bestuursvorm (in 1970 gedemocratiseerd) blijft een heet hangijzer. Prof. I. A. Diepen horst van de VU (overuren elders op deze pagina uitvoeriger) klaagde over een oeverloos gepraat en gebrek aan kwaliteit bij de bestuurders. Prof. dr. J. Kreiken in Twente meen de dat democratie en doelmatigheid best verenigbaar waren, als de men- Van onze sociaal-economische redactie DRACHTEN „Afgaande op wat wij nu weten, zal er voor 1977 en volgende jaren te weinig ruimte zijn voor reële loononderhan delingen tussen de werkgevers en werknemers. Ik doe een beroep op het kabinet om het bedrijfsleven de nodige ruimte daarvoor te verschaffen." Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Niet zonder verbittering heeft prof. mr. I. A, Diepenhorst gisteren het rectoraat van de Vrije Universi teit overgedragen met een rede waarin hij kritiek uitte op het links radicalisme. Opmerkelijk was dat de voorzitter van het college van bestuur, dr. K. van Nes, op enkele punten een milder oordeel uitsprak. Prof. Diepenhorst waarschuwde voor de verwarring die ontstaat door 'het haperend denkvermo gen en gebrek aan rondheid' bij hen die verklaren de christelijke doelstelling van de VU te eerbie digen (de zogenaamde loyali teitsverklaring). terwijl zij a- christelijke of anti-christelijke ac tiviteiten van bladen en politieke partijen voor hun rekening nemen. „Het moet eens en voorgoed vaststaan", aldus de scheidende rector, „dat evenals de VU voor heen bepaalde godsdienstige, wijsgerige, natuurwetenschappe lijke en sociaal-politieke beschou wingen heeft gewraakt en de aan hangers van deze opvattingen wel tot de collegebank, nooit tot de bestuurstafel toeliet, zij dit ook heden moet weigeren. De univer siteit noemt waarheid waarheid en dwaling heet evenzo dwaling. Zij ziet de tegenstelling tussen geloof en atheïsme. Zij wil met andersgezinden heel lang spre ken. maar tevens daden toetsen en gevolgtrekkingen maken." „Heden gaat het om de beoorde ling van het marxisme dat in reli gieuze termen uitgedrukt de arme redt enkel omdat hij arm is. dat maar te gaarne bereid is geeste lijk te heersen dankzij een strijd vaardige minderheid. Het gaat om de beoordeling van het com munisme dat politiek de demo cratische vrijheden verwerpt, zich bedient van onderdrukking op grote schaal, de moraal onder werpt aan de ideologie van de partij en nu reeds jaar en dag aanstuurt op het verdwijnen der religie, die indien al tijdelijk gedoogd zich aan de grie- vendste bepalingen onderwerpen moet en zich tot het innerlijke leven beperkt ziet." Bestuursvorm Prof. Diepenhorst uitte ook scher pe kritiek op de huidige be stuursvorm van de universiteiten, die eindeloze vergaderingen met zich brengt. Je kunt geen hoogle raar in de dogmatiek meer wor- Prof. dr. I. A. Diepenhorst: desnoods een spoor van haat trekken den zonder kennis van snelschrift, boekhouden en typen. Het verga deren kost zoveel tijd dat er voor de betrokkene zejfs geen tijd overblijft öm leergeschillen te veroorzaken. De voorzitter van het college van bestuur, dr. K. van Nes. was in zijn oordeel tamelijk positief over de universitaire democratie Er wordt veel gediscussieerd, erken de hij. maar al luisterend naar elkaar proberen we samen iets goeds te vinden. De linkse stu denten nam hij enigszins in be scherming tegen de rectorale kri tiek. „Laten we blij zijn dat er jongeren zijn die vragen naar christelijk radicalisme, die zich het lot van vervreemden en ver volgden willen aantrekken Laten we er als ouderen voor waken dat onze houding op hen niet over komt als die van een farizeeër Prof dr J de Ruiter nam gisteren het rectoraat van de Vrije Univer siteit over van prof. Diepenhorst. Dit beroep deed de voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemingen, mr. C. van Veen, gis termiddag in een toespraak op een regionale vergadering van het VNO in Drachten. Hij merkte verder op dat zijns inziens in ons land niet eeuwig kan worden doorgegaan met een loonbeleid, dat wordt bepaald door besluiten van de overheid. Voor 1977 en volgende jaren moeten werkgevers en werknemers volgens hem weer ruimte krijgen voor eigen verantwoordelijkheid voor de ar beidsvoorwaarden in de bedrijven „Het gaat allereerst om de totale loonruimte die voor het volgende jaar beschikbaar is. Die ruimte is sterk afhankelijk van het beslag van de overheid op de nationale midde len. Daarover moet dus, aldus de UTRECHT In de eerste helft van dit jaar namen in Utrecht 18,8 mil joen mensen de stadsbus, één pro cent minder dan in de eerste zes maanden van 1975. Het Utrechtse gemeentelijk vervoer bedrijf zat jarenlang „in de lift". In de eerste helft van 1975 vervoerde men bijvoorbeeld nog liefst 11.5 pro cent meer passagiers dan in de eerste helft van '74. Stadsbusdirecteur ir P. Brouwer verklaarde maandag dat moeilijk is aan te geven waar de plotselinge „vervoersknik" nu precies door wordt veroorzaakt. Het fraaie zo merweer - vooral in juni liep het vervoer sterk terug met dertien pro cent maar wellicht ook de rege- ringspolitiek kan er debet aan zijn. Utrecht heeft jarenlang zijn buslij- nennet en de frequenties mogen uitbreiden, maar vorig jaar gaf mi nister Westerterp geen toestemming voor verdere uitbreiding van het dienstbetoon en deed hij de knip op de beurs. „We weten niet precies waar de vervoersdaling nu precies aan ligt en bovendien willen we de vervoersresultaten over het hele jaar afwachten. Misschien maakt de tweede helft van dit jaar weer wat goed", aldus ir Brouwer VNO-voorzitter, op centraal niveau worden overlegd tussen de overheid, werkgevers en werknemers. Zowel werkgevers als werknemers moeten dan ook met duidelijke ideeën ko men over de ontwikkeling van de overheidsuitgaven tegen die van de particuliere sector." „Vervolgens moetan. aldus de heer Van Veen, „de centrale organisaties van werkgevers en werknemers trachten in een centraal akkoord op enkele hoofdpunten een kader te scheppen voor de loononderhande lingen per bedrijfstak of onderne ming. Wat de ruimte aangaat die de overheid het bedrijfsleven zou moe ten verschaffen om reële loononder handelingen mogelijk te maken, merkte de heer Van Veen op. dat het laten doorgaan van de verhoging van de BTW per 1 oktober aanstaande „een onverstandige en ongelukkige zet is van het kabinet". De Beatrixkalender 1977, met twaalf afbeeldingen van leden van het koninklijk huis, opent met een familie-kleurenfoto, die in april van dit jaar op Soestdijk is genomen. In deze maandkalender zijn onder meer gezinsfoto's opgenomen van het echtpaar Van Vollenhoven, het kroonprinselijk gezin op de tandem en een ongedwongen opname van prins Claus, prinses Beatrix en hun zonen in het vakantieoord Porte Er- cole, kennelijk bezig met het spel „Mens erger je niet". Een der meest veroverende foto's is een opname van prinses Margaritha, de dochter van prinses Irene, op Koninginne dag 1976. Voorts een exclusieve op name van prins Bernhard in Roeme nië en van zijn oudste schoonzoon op de paardendag in Den Haag. De kalender besluit met een beeld van een skivakantie in het Oostenrijkse Lech. De Prinses Beatrix kalender is ver krijgbaar voor 5.95 en een uitgave van de uitgeversgroep Combo. R/S Aan het begin van het academisch jaar heeft prof. I. A. Diepenhorst (links) zijn functie van' rector magnificus aan de Vrije Universiteit overgedragen aan prof. mr J. de Ruiter (rechts) Van een verslaggever BIERVLIET Minister Van der Stee (landbouw en visserij) verwacht niet dat er zich het komend seizoen een nieuwe aardappelcrisis zal voordoen. Dit ofschoon de aanvoer van Nederlandse aardappels in verband met de droogte veel minder zal zijn dan vorig jaar. Maar door de import van elders zal een crisis uitblijven en zullen de aar dappels ook niet zo duur worden als het afgelopen seizoen het geval is geweest. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De PPR-werkgroep verkeer uit Den Haag heeft in een nota een aantal verbeteringen van de regelmaat, de snelheid en de uitbreiding van de lijnen 10 en 1 voorgesteld. Deze nota is verzonden aan de gemeentebesturen van Den Haag en Rijswijk. Om het traject tussen het Sta tenkwartier en Station Voorburg aanzienlijk te verbeteren acht de werkgroep het noodzakelijk, dat er o.a. een bovenleiding wordt aange bracht op de Geestbrug, dat op di verse kruisingen stoplichtbeïnvloe ding moet worden aangebracht en dat er een aantal haltes beter ver plaatst kunnen worden i.v.m. de ge vaarlijke situatie nu, zoals bij de Wagenstraat. Ook vindt de werkgroep het een bezwaar dat lijn 10 geen enkel station van de Neder landse Spoorwegen aandoet Zij acht het wenselijk dat er een studie naar de wenselijkheid en de moge lijkheden van een aantal oplossin gen van hun rapport komt. Over de uitbreiding van lijn 1 naar de nieuwe zuidwestelijke wijken van Delft schrijft de werkgroep dat reeds in 1965 met een studie is be gonnen, maar dat tot op hedenten- dage nog steeds geen openbaar rap port is verschenen. De werkgroep is van mening dat een dergelijke lijn een onderdeel moet gaan vormen van het Structuurschema Verkeer en Vervoer, dat binnenkort ver schijnt. In het algemeen stelt de werkgroep dat er moet worden ge streefd naar zoveel mogelijk vrije banen voor de trams De minister zei dit zaterdagmiddag tijdens zijn bezoek aan vier door de droogte getroffen boerenbedrijven in Zeews-Vlaanderen. Schade De vier bedrijven die hij bezocht hadden alle al een flinke schade op gelopen door de droogte van dit jaar: een melkveebedrijf had al een scha de van ruim 128.000 gulden, een ak kerbouwbedrijf een schade van 129.000 gulden, een gemengd bedrijf een schade van 110.000 gulden en een fruitteeltbedrijf. waarvan de schade nog niet precies vaststond, maar waarvan wel bekend was dat het zijn hele perenoogst verloren had en de appeloogst al voor de helft. De adelaar is geland, door Jack Hig- gins. 318 blz. Uitgave Elsevier. Amsterdam. Jack Higgins schreef een uitermate boeiend verhaal waarin waarheid en fantasie knap verweven zijn Een speciaal opgeleide groep Duitse pa rachutisten krijgt midden in de oor log de opdracht van SS-leider Himmler de Britse oorlogsleider Churchill te ontvoeren. De nauwge zette voorbereiding van dit spekta kelstuk de luchtlanding, het ge vecht om een Engels dorp. spionage en contraspionage. Higgins schrijft het of het echt gebeurd is en hij het zelf heeft meegemaakt De rillingen lopen je over de rug. Higgins moet behalve over ee.i le vendige fantasie over veel histo rische kennis beschikken Dat bete kent overigens niet dat de thriller op alle punten even logisch in elkaar zit (de Duitse militairen, behalve de SS'ers dan. komen er allemaal wel érg aardig vanaf, en aan de ontkno ping zit ook een steekje los) maar „De adelaar is geland" is toch een van de betere oorlogsromans ge worden W. Y. S. Sportcomplex Ockenburg DEN HAAG Het plan voor een overdekt sport- en recreatiecentrum op het terrein „Ockenburg" is ge deeltelijk door de raadscommissie voor jeugd, sport en recreatie van de hand gewezen. Het bouwplan „an sich", een grote sporthal met een flink aantal bij- behhorende voorzieningen, werd door alle leden van de commissie met instemming begroet. Op de VVD-er S F. Breuer na, had de raadscommissie echter moeilijkhe den met de financieel-juridische kant van het plan. Het sportcentrum wordt gebouwd; door de „Stichting Sport- en Recrea tiecentrum Ockenburg". De ge»' meente huurt de sporthal (en alles' wat daarbij hoort) van de stichting'. Het bouwplan voorziet echter ook in een resaturant. een bowlingruimte en een aantal squasbanen. Dat ge deelte wordt gehuurd door een par ticuliere onderneming. Met name de linkse frakties willen weten waarom de gemeente niet zelf het gehele complex bouwt en exploi teert Ook de heer du Chatinier (CDA) wilde wat meer cijfers op ta fel zien alvorens zich goedkeurend over dit plan uit te spreken De heer Du Chatinier vroeg zich af of de particuliere instantie bij deze opzet niet juist de krenten uit de pap" krijgt, terwijl de gemeente met het onrendabele gedeelte van het sportcomplex komt te zitten. We thouders Vink JSR) heet dde leden van de commissie toegezegd mef meer gegevens te komen, die moe ten aantonen dat de greep van de gemeente op het beheer van het centrum voldoende is. Ook wil hij laten zien. dat het exploitatieverlies voor Den Haag bij deze be heersvorm niet groter is dan wan neer de hal geheel in gemeentelijke handen zou zijn AMSTERDAM Bij de opening van het academisch jaar door minis ter Trip van wetenschapsbeleid is gistermiddag bij de aula van de Uni versiteit van Amsterdam door stu denten van de ASVA een demon stratie gehouden tegen de aange kondigde bezuinigingen. Met span doeken en aanplakborden met teksten spraken de studenten zich uit tegen deze bezuinigingen. Vol gens hen zou inkrimping van de personeelsbegroting met 7 78 pro cent. zoals door staatssecretaris Klein wordt voorgestaan, het in krimpen met 340 tot 400 personeél- splaatsen betekenen. Onder het motto „Bezuinigen nekt de universiteit" was bij de ingang een galg opgericht met daaraan met een strop om de nek van een pop. voorstellende de universiteit. Het Bestuur van de Sav Lohmanschool Willem Beukelszoonplein 7 Scheveningen vraagt zo apoedlg mogelijk een voor de maandag en zo mogelijk donderdag voormiddag. en Brieven aan J.Sijtsema. h.d.s.. Loosduinse Hoofdstraat 338 Tel. school 070-551437 Tel.: huis: 070-236477 In Den Haag aanvang van de nieuwe cursussen: op vrijdag 10 en vrijdag 17 september op vrijdag 10 en woensdag 15 september op dinsdag 14. woensdag 15. donderdag 16 september en in Rijswijk eveneens donderdag 16 september GESLAAGDEN: PD (juni '76): 715 cursisten MBA (juni '76): 323 cursisten SPD (okt. '75): 381 cursisten Acc. A/C (juni '76): 55 cursisten lol., prosp en inschr maandag t/m vrijdag van 95 uur en 79 uur SWEELINCKPLEIN 46 - TELEFOON 469722 AMSTERDAM - ROTTERDAM - DEN HAAG - HAARLEM - UTRECHT HILVERSUM - GRONINGEN - LEEUWARDEN - ENSCHEDE AANTREKKELIJKE BIJVERDIENSTE Voor ons agentschap WATERINGEN zoeken wij een serieuze die s morgens vroeg de verspreiding van ons ochtendblad kan verzorgen Voor verdere inlichtingen kunt u kontakt opnemen met DAGBLAD TROUW Parkstraat 22 Den Haag lel (070) 469445 S Avonds né 7 uur lel (070) 244784 Chr. Nationaal Vakverbond, C |VJ 1 de kleine centrak' met de grote inbreng.^ Utrecht, RavtUaan l, Pq»tbut,2475,Tekfoón 030-941041,

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9