De strijdbare buurten van Boston steden in verval Opschudding na landing Russisch toestel in Japan Verkiezingsuitslag steun voor Makarios Amin: Ik ben geen dief Veiligheidsregeling in Koreaans dorp bereikt PLO wordt volwaardig lid Arabische Liga Klerides op Cyprus weggevaagd Spaanse premier zou willen praten met de oppositie Onverzettelijkheid bevolking maakt stad moeilijk te besturen door Rimmer Mulder DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET^ TOKIO, MOSKOU (Reuter, UPI, AP) Diplomatieke opschud ding, een in grote verlegenheid gebrachte Japanse regering en een groot aantal likkebaardende militaire deskundigen in de westerse wereld was het resultaat van de plotselinge en onver wachte landing van Ruslands meest geavanceerde ge vechtsvliegtuig. de Mig-25, op het vliegveld van Hakodate op het Noordjapanse eiland Hokkaido. De volgens het Japanse ministerie van buitenlandse zaken 29-jarige lui tenant Viktor Ivanovitch Valenkow van de Sowjet-Russische luchtmacht, die het toestel aan de grond zette, heeft om politiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten In Washington maakte een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteravond bekend dat over die aanvraag nog geen besluit genomen was en dat men in contact stond met de Japan se regering. „De kwestie is nog in studie", aldus de woordvoerder. Moskou heeft officieel nog niet ge reageerd op de vlucht van de piloot, maar volgens kringen in het Japanse ministerie van buitenlandse zakèn werd er gisteren druk getelegrafeerd met Moskou. De Sowjet-Unie zou geëist hebben het toestel onmiddellijk terug te ge ven. maar het Japanse ministerie zou dit geweigerd hebben. Ook zou Japan geweigerd hebben in te gaan op de Russische eis dat de piloot onmiddellijk door de Russische am bassade gehoord moest worden. Politieke waarnemers menen dat de Japanse premier Takeo Miki in een uiterst lastig parket zit. Aan de ene kant de Sowjet-autoriteiten. waar mee de betrekkingen toch al niet te best zijn. en aan de andere kaht de westerse mogendheden, en dan met name de NAVO-landen. die staan te popelen om het vliegtuig eens van dichtbij te zien. In het Britse Famborough, waar deze week een lucht-show gegeven wordt en waar een groot aantal luchtmachtspecia listen bij elkaar zijn, werd gisteren druk gespeculeerd over de vraag of Japan westerse specialisten zou toestaan de Mig-25 aan een onder zoek te onderwerpen Volgens de Japanse politie is de vlie ger voor ondervraging meegenomen naar een onbekende plaats „om zijn veiligheid niet in gevaar te brengen". Na de landing, waarbij de landings baan tekort bleek, klom de vlieger uit het toestel en lost een aantal schoten met een pistool. Volgens de politie zei de piloot: „Ik ben luite nant in de Sowjet-luchtmacht. Ik wil naar de Verenigde Staten. Mijn toestel is een ultra-geheime Mig-25. Dek mijn kist alstublieft af en ver zorg hem goed". De luchthaven is inmiddels door een politiecordon af gegrendeld om kijklustigen op een afstand te houden. Volgens Japanse defensiekringen is duidelijk geworden dat Japan iets aan zijn verdedigingssysteem moet doen De Mig-25 werd 300 kilometer voor de Japanse kust al op de radar gesignaleerd Maar toen de Japanse Phantoms hem wilden onderschep pen, raakten ze al gauw zijn spoor bijster, de Mig verdween van de ra dar en was al geland nog voordat de Phantoms op hun basis terug keerden. TEL AVIV (Reuter, UPI. AFP) Het particuliere vliegtuig van de Oegandese president Idi Amin. dat deze in 1971 van Israël kocht, maar nooit betaalde, is maandag naar Israël teruggebracht door twee Amerikaanse piloten. In een telefonisch interview voor de Israëlische radio heeft Idi Amin verklaard, dat hij het toe stel heeft teruggestuurd om aan te tonen dat hij geen dief is. Het tweemotorige straalvliegtuig van het type „Commodore" werd door Amin aangekocht in de tijd dat hij goede maatjes was met de Israëlische kolonel Baruch Bar- lev. die aan de ambassade van Israël in Kampala was ver bonden. Volgens aanvankelijke berichten zouden de Amerikaanse piloten het vliegtuig hebben gekaapt na dat ze gevraagd hadden een proefvlucht met het toestel te mo gen maken om de uitgevoerde re paraties te controleren. De „Com modore" had namelijk schade op gelopen bij de Israëlische actie ter bevrijding van de op de luchthaven van Entebbe vastzit tende Israëlische gijzelaars. Het overleg over het terugsturen van het toestel, dat bijna drie miljoen gulden waard is. dateert volgens het Israëlische blad Maa- riv van voor de Israëlische actie. Ongeveer een half jaar geleden had Amin Israël al laten weten dat hij het toestel wilde terugge ven en de banden met Israël wilde herstellen, „gezien de uitstekende commerciële, economische en mi litaire relaties die er vroeger tus sen Oeganda en .Israël be stonden". Amins privé-vliegtuig heeft het grootste deel van de tijd op de grond gestaan omdat de Oegan dese leider niet beschikte over reserveonderdelen en deskundige technici. LONDEN. MOSKOU (Reuter, UPI) Met zijn vliegprestaties overtreft de Mig-25 alles wat er bij 's werelds luchtmachten aan jagers beschikbaar is. Dat werd in West-Europa duidelijk toen in Brusselse Navo- kringen verluidde dat de verkenningsversie (Mig-25B) hier geregelde spionagevluchten uitvoert. Met een snel heid die geen NAVO-vliegtuig bijhoudt, en op een eenzame hoogte waar geen toestel van het westelijk bondgenootschap uit de voeten kan. De Foxbat, zoals hij door de NAVO wordt aangeduid, is houder van de officieuze wereldhoogte- en snelheidsre cords voor operationele gevechtsvliegtuigen: ruim 36 kilometer en een kleine 3000 kilometer per uur. Be langrijker dan dit stuntwerk is dat de Foxbat voor dagelijks gebruik een vliegplafond van 24,4 kilometer heeft. Toestellen als de Starfighter, de Phantom en de Mirage voelen zich boven 18 km niet meer thuis. Gele genheden om de Mig-25 eens rustig van dichtbij te bekijken, zijn er dan ook vóór gisteren niet geweest. Zo hadden Israëlische Phantoms het nakijken toen de Foxbat aan Egyptische zijde opdook in de oorlog van 1973. Overigens alleen voor verkenningsdoeleinden; wat het toestel in een gevechtssituatie waard is, is voor zover bekend nog nooit in de praktijk gebleken. Misschien meer nog dan in het vliegtuig als zodanig, zijn westelijke inlichtingendiensten geïnteresseerd in de waarnemings- en navigaticapparatuur en de radarinstal latie van de Foxl>at. Het storen van eikaars radar is in de moderne luchtoorlog net zo belangrijk als hard kunnen vliegen en snel wenden. In hoeverre die belangstelling bevredigd wordt, is eeh open vraag. Volgens sommige diplomatieke waarnemers zou Japan niet van plan zijn, de betrekkingen met Moskou te bederven door de Ameri kanen een rondleiding door hun onverwachte aanwinst aan te bieden. NICOSIA (UPI, AFP) Zoals al werd verwacht heeft het eenheidsfront van communisten, socialisten en democraten de parlementsverkiezingen op het Griekse deel van Cyprus gewon nen. Het front behaalde op een na alle zetels. Wat de zetelverdeling betreft binnen het eenheidsfront: de communis tische Akel-partij negen, de socialis ten van Vassos Lyssarides vier en het democratisch front van Kyprianou eenentwintig. De vijfendertigste ze tel wordt bezet door de onafhankelij ke Tassos Papadopoelos, die enige tijd als parlementsvoorzitter is opge treden. Papadopoelos is de huidige Grieks-Cyprische onderhandelaar die de steun geniet van de leden van het eenheidsfront. De partij van zijn voorganger, de democratische volksbeweging van Glafkas Klerides. heeft geen enkele zetel kunnen behalen. Klerides heeft zich in de verkiezingscampagne een voorstander getoond van onderhan delingen met de Turken om te ko men tot een regeling van de kwestie- Cyprus. „We zullen de strijd nu bui ten bet parlement voortzetten." was zijn commentaar op de uitslag. De partijen van het eenheidsfront steunen de politiek van aarts bisschop Makarios. Hij voorziet een lange strijd tegen de bezetting door de Turken van het noordelijk deel van het eiland. Het eenheidsfront staat voorts een niet blok-gebonden buitenlands beleid voor, terwijl de rides, lange tijd tweede man achter Makarios. een meer pro-westerse buitenlandse poliUek wil. Zijn grote voorbeeld is president Sadat vah Egypte, die een op het westen gerich te politiek voert, maar niettemin het been stijf houdt in de verhouding tot Israël. De overwinning van het front wordt beschouwd als een ondersteuning van de positie van aartsbisschop Ma karios De meerderheid van het een heidsfront is in de hand gewerkt door het op Cyprus gebruikelijke districtenstelsel. Bij een betoging in de Noord- Spaanse stad San Sebastian heeft een politieman een vrouw in haar been geschoten, toen hij in het nauw werd gebracht door een menigte Baskische nationalisten. Drie poli tiemannen zouden bij de betoging verwondingen hebben opgelopen. Voor de demonstratie, waarin men pleitte voor amnestie, was geen toe stemming verleend Gemaskerde mannen hebben in San Sebastian twee vrachtwagens aange houden, waarin de plaatselijke krant, „Voz de Espaha", werd ver voerd. Ze staken de kranten en een van de auto's in brand. De krant is een blad van de nationale beweging, de politieke partij van wijlen gene raal Franco. SEOEL (Reuter, UPI, AP) Het onder Amerikaanse leiding staande commando van de Verenigde Naties en Noord-Korea hebben gisteren overeenstemming bereikt over een nieuwe vei ligheidsregeling voor het dorp Panmoenjon in de bestandszone tussen Noord- en Zuid-Korea. De overeenkomst is het resultaat van een aantal besprekingen binnen de gezamenlijke bestandscomissie die gehouden werden nadat de vori ge maand twee Amerikaanse officie ren door Noordkoreanen gedood werden. Zowel de Verenigde Staten als Zuid-Korea hebben de regeling gisteren een „realistische en con structieve bijdrage" aan het berei ken van betere veiligheidsomstan digheden voor de betrokken partijen genoemd. In een gezamenlijke ver klaring stellen de beide regeringen tevens dat ze in de toekomst „vastbesloten zijn krachtdadig op te treden tegen Noordkoreaanse provo caties". Volgens Noord-Korea is het nieuwe akkoord een „zeer betrouw bare garantie" voor het voorkomen van moeilijkheden in het be standsdorp Panmoenjom. De overeenkomst werd in Panmoen jom. na vijf dagen onderhandelen achter gesloten deuren, ondertekend door de secretarissen van de geza menlijke militaire bestandscommis sie en werd later goedgekeurd door de delegatieleiders van biede partij en. Het nieuwe akkoord moet tien dagen na het uitwisselen van de rati ficaties in werking treden. Volgens offiviële bron behelst de nieuwe overeenkomst de volgende punten: De gezamenlijke veiligheidssector langs de militaire demarcatielijn wordt in twee gedeelten gesplitst Het militaire personeel aan beide zijden wordt verboden de demarca tielijn zonder meer te overtreden, terwijl de veiligheid van personeel, dat op wettige gronden de lijn over steekt. door de tegenpartij gewaar borgd dient te worden. Vier Noordkoreaanse wachtpos ten in de zuidelijke sector worden opgeheven Noord-Korea had tot dusver acht posten in Panmoenjon. vier ten zuiden en vier ten noorden van de demarcatielijn. Het VN-bevel heeft er vier, alle ten zuiden van de lijn. Beide partijen moeten duidelijk aangeven waar de demarcatielijn ligt. Niet-militair personeel, zoals jour nalisten en toeristen, van beide par tijen krijgt bewegingsvrijheid in de gezamenlijke veiligheidssector en mag de demarcatielijn overtreden. MADRID (Reuter. UPI) De Spaanse premier Suarez heeft een gesprek gehad met de socialistische leider Enrique Tierno Galvan. Te genover verslaggevers verklaarde de leider van de kleine socialistische partij, dat hij het gesprek met de premier beschouwde als een licht straaltje. Zo zou de premier bereid zijn besprekingen te houden met een afvaardiging van de gezamenlijke oppositie. CAIRO. BEIROET (Reuter, UPI, AP. DPA) De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), het overkoepelend orgaan van de Palestijnse verzetsorganisaties, is gisteren volwaardig lid gewor den van de Arabische Liga. Sinds 1964 had de PLO de positie van waarnemer In juli van dit jaar verzocht de Egyptische regering de organisatie het volledig lidmaat schap toe te kennen. De politieke commissie van de Liga heeft zich hier in positieve zin over uitgelaten. Aangenomen mag worden dat ook de ministerraad van de Arabische Liga toestemt. Daarmee wordt de PLO het eenentwintigste lid van het Arabische bondgenootschap en kan ze aanspraak maken op militaire steun van de leden van de Liga. Terwijl in heel Libanon hevige ge vechten plaats vonden, voerde de leider van de Libanese falangisten. Pierre Gemayei. besprekingen met de Syrische autoriteiten. Na afloop deelde hij mee dat de gesprekken bijzonder succesrijk waren geweest. Morgen gaat de Libanese minister van binnenlandse zaken. Camille Chamoen naar Damascus De reeks van besprekingen in de Syrische hoofdstad tonen aan dat Syrië nog steeds de sleutel in handen heeft van de oplossing van het conflict De afgelopen week heeft de gekozen maar nog niet in functie getreden president Sarkis van Liba non tevergeefs geprobeerd de Sy- riërs over te halen hun troepen uit Libanon terug tc trekken alvorens de strijdende partijen naar de onder handelingstafel te slepen De politiek van Syrië schijnt erop gericht te zijn een gunstige uitgangs positie te creëren voor Sarkis. Zo zou er voor 23 september, de dag waarop Sarkis in functie treedt, een wa penstilstand tot stand gebracht mo ten worden De berichten in het Amerikaanse weekblad Time als zou Israël samen werken met de Libanezen om de Palestijneu eronder te krijgen zijn gisteren van verschillende zijden te gengesproken. Zowel christelijke en moslim leiders in Libanon als een woordvoerder van het Israëlische ministerie van defensie hebben be richten tegengesproken dat de Israë lische minister van defensie een aan tal bezoeken zouebben gebracht aan Libanese leiders President Sarkis noemde de berichten belachelijk en wenste daarom geen commentaar te geven Ook de woordvoerder van het Israëlische ministerie van defensie gebruikte het woord „belachelijk". Het ware verhaal over Boston begint niet in één van de vele onderwijs instellingen die de stad een wereldnaam als wetenschappelijk centrum hebben gegeven; niet in de deftige negentiende-eeuwse wijk Beacon Hill, waar volgens zovelen het hart van progressief Amerika moet kloppen; ook niet bij de afdeling stadsontwikkeling in het gemeentehuis, die verantwoordelijk is voor de meest ingrijpende gezichtsverandering die een Amerikaanse stad na de oorlog heeft ondergaan; zelfs niet in de rosse buurt, die de meest opzichtige van Amerika wordt genoemd en waar de argeloze wandelaar oog in oog kan komen te staan met een stripteuse in de laatste fase van haar optreden; nee. het ware verhaal over Boston moet beginnen in Charlestown. De man. die mij daarvan heeft overtuigd is Maurice Gillen. „Charlestown is eerder gesticht dan Boston. Charlestown is de moeder van Boston en niet andersom." zegt Gillen. Deze vitale functie valt de buitenstaander niet meteen op. want Charlestown is veruit de kleinste van de zeven wijken waarin Boston gemeenlijk wordt verdeeld. Er wonen ruim 17.000 mensen, kantoren of fabrieken van enige betekenis vind je er niet en het ligt tame lijk afzijdig. „Maar Charlestown is de meest karakteristieke, best georganiseer de wijk van Boston," legt Gillen uit. Hij is voorzitter van het buurthuis van Charles town en derhalve te beschouwen als de democratisch gekozen leider van deze wijk. Buurten Om de betekenis van zijn Charlestown te begrijpen moeten we weten dat Boston een wat eigenaardige structuur heeft. Boston wordt vaak de stad van de buur ten (neighbourhoods) genoemd. Daarmee wordt bedoeld dat de stad een aantal duidelijk te onderscheiden buurten heeft, die ieder een eigen geschiedenis en een eigen karakter hebben Dat vind je in de meeste andere steden ook wel. maar in Boston zijn de grenzen tussen de ver schillende wijken (door rivieren, ver keerswegen, spoorlijnen of industrieter reinen) wat scherpe en de onderlinge uitwisseling daardoor wat kleiner. Deze buurten zijn herontdekt aan het eind van de jaren zestig. Daaraan vooraf ging een periode waarin Boston probeer de zich het aanzien van een grote stad te verschaffen. Het oude stadscentrum moet er zo omstreeks 1950 nogal geha vend hebben uitgezien en het gemeente bestuur besloot de zaak Amerikaans, dat wil zeggen groots aan te pakken. Boston moest een nieuw hart krijgen. Er kwam een bureau voor stadsontwikkeling dat plannen produceerde waarbij zo onge veer het hele centrum op de schop moest. De grote man uit die periode is Edward Logue. de directeur van dat bureau. Zijn grote verdienste voor Boston was dat hij van het bedrijfsleven en de federale rege ring in Washington geld los wist te krij gen voor zijn grootse plannen. Pronkstuk Zo kon het gebeuren dat ln Bostons centrum hele straten verdwenen om plaats te maken voor hoge kantoorge bouwen aan ruime pleinen. Het pronkstuk uit deze tijd van vernieuwing is het nieuwe gemeentehuis, een uit grijs beton opgetrokken rechthoekig geval, dat op tekentafel mooier geleken moet hebben dan nu in werkelijkheid Het staat aan een rood stenen plein te genover een lange, krom getrokken kan toorflat. Volgens de literatuur moet het geheel ge nspireerd zijn door een oud Italiaans stadsplein en het heet daarom ook City Hall Piazza. Op zonnige dagen r; VSL &KI9. "i rSL Demonstratie tegen schoolbussen in Boston (1975): geen verzoening. kan het er tijdens de lunchuren best gezellig zijn. Schaduwkant Deze grootse vernieuwingen hadden ook hun schaduwkanten Er moesten honder den huizen voor worden gesloopt en dat vonden de mensen' die daarin woonden niet altijd aardig Beroemd is het verzet van de bevolking van West End tegen de slopers. Veel 'Westenders' lieten zich hun huizen uitslepen terwijl deslopers buiten stonden te wachten. Boston had zijn Nieuwmarktrelien dus al voordat Amsterdam aan zijn metro begon Het begrip voor mensen die zoveel waar de hechten aan de buurt waarin zij wo nen begon zo omstreeks 1967 kennelijk te groeien. In dat Jaar maqkte kandidaat- burgemeester Kevin White er een pro grammapunt van en hij werd gekozen De wreedheid van het lot wil dat White als burgemeester nog heel wat te stellen kreeg met die trots van de buurtbewo ners. Rassenrellen Door de structuur van afgescheiden buurten ontwikkelde zich in Boston ook volstrekt gescheiden schoolsystemen, Dat werkte vooral in het nadeel van de zwarte kinderen, die daardoor en masse op de slechtste scholen terecht kwamen De schoolraad van Boston weigerde bot weg om iets te doen aan deze scheef gegroeide situatie en daarom greep rech ter Garrity in. Hij zette het gehele onderwijssysteem in Boston op zijn kop door met tientallen bussen de kinderen van de ene kant van de stad naar scholen aan de andere kant te brengen. Het verzet in de exclusieve blanke buurten was groot en geweldda dig. Boston was in eens het toneel van hevige onlusten Daarmee zijn we dan terug in Charles town, want dit bolwerk van katholieke Ieren liep vooraan in de strijd tegen de bussen. „Racisme," riepen voorstanders „Nee," zegt Gillen, „Ons verzet tegen de bussen is niets anders dan een verzet tegen een aanslag op onze buurtge meenschap. Wij wonen hier al generaties lang. Iedereen kent iedereen. Wij zijn mensen van hetzelfde geloqf en met de zelfde waarden. En nu komt de overheid en haalt onze kinderen bij ons weg. Op die manier verliezen wij de macht over onze eigen kinderen en dat betekent het einde van Charlestown als gemeenschap Dat pikken wij nooit." Vastberaden Er volgt een lange tirade tegen het gees telijk verval in Amerika, de nieuwlichte rij in de kerken en het onderwijs, homofi lie. abortus, vrije liefde, onvaderlandslie vend gedrag en ga zo maar door. „Hier in Charlestown hebben wij een goed georga- niseerde gemeenschap om ons en onze kinderen daartegen te beschermen. Die vesting geven wij hooit prijs, besluit Gil len vastberaden Ondertussen rijden in Boston de school bussen weer en het blanke verzet is nog niet gebroken Burgemeester White be- hoemde deze zomer een commissie om te onderzoeken hoe Boston deze situatie vol spanning en geweld kan oplossen. De commissie noemde als eerste twee kernproblemen: a. het gebrek aan onder linge verbindingen tussen de verschillen de bevolkingsgroepen van Boston en b. de onverzettelijkheid in beide kampen. „Er heerst een mentaliteit van „onvoor waardelijke overgave" of „volledige vic torie" Er is geen ruimte voor matiging of voor compromis", zo rapporteert de com missie aan de burgemeester. En dat is dan het ware verhaal over Br.-»on. (Dit is het vijfde verhaal in deze serie; de vorige publiceerden wij 28 en 30 augustus, en 1 en 3 sep tember).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7