In Leidse Merenwijk vijf jaar oecumenische samenwerking Zoetermeerders willen wel een Binnenhof" in hun stadscentrum Den Haag: speculatie met vissershuisjes snel onmogelijk maken Muziek in Synagoge was indrukwekkend BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs^ maar ook in Tokio en New York, overal kunt u terecht Haagse politie lost 1600 winkeldiefstallen op Bouwactiviteiten gymnastiekzaal gaan door „Nieuwe miskleun voorkomen" Gemeente zet haast achter „Parkzicht" Jongen verdronken Westerterp vraagt advies over nieuwe wegverbinding met uw reischeques. kontant buitenlands' Ook dat is mogelijk, eurocheques en al Beschikt u liever over geld? Haal uw reischeques^ uw vreemde valuta bij de NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Kantoorgebouw op plaats van kerk aan Schenkkade eTdea£ondW°rden het ecbOÜW dinsdag 7 september 1976 reg:o den haag en leiden trouw/kwartet h 6 Een deel van de Merenwijk in Leiden, de z.g. Slaaghwijk waar de oecumenische samenwerking tussen katholieken en protestanten vijf jaar geleden begon. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de Leidse Merenwijk wordt deze maand precies vijl jaar ..oecumenisch gekerkt". Onder het motto „Erbij horen" gaat de kerkelijke gemeenschap van de nieuwbouw wijk zich deze maand bezinnen over deze vorm van kerkelijk leven. Vijf Jaar samenwerking tussen katholieken en protes tanten is voor de kerk in de Merenwijk nauwelijks reden om feest te vieren Belangrijker is de voorbereiding op de komen de Jaren. Want de oecumenische gemeenschap in een nieuw bouwwijk werpt veel vragen op en kan aan scherpe kritiek onderhevig zijn. De Merenwijk is een nieuwbouw wijk. Vijf jaar geleden woonde er niemand. Nu leven er zestiendui zend mensen. Binnenkort is de wijk volgroeid. De pioniersfase van een wijk noopt vaak tot oecumenisch denken. Katholieken en protestan ten ontmoeten elkaar op de berg zand waarop een nieuwe woonwijk moet ontstaan en kruipen dan sa men in een kerkgebouw. Nood breekt wet. In verschillende plaatsen van ons land ontstond op deze manier de ^.oecumenische gedachte". Met het groeien van het aantal wijkbewo ners verdwijnt echter de noodzaak van het samengaan In veel nieuw bouwwijken is de „oecumenische gedachte" dan ook spoedig op ster ven na dood. Nadenken Vandaar de noodzaak om na vijf jaar na te denken over de kerk in de Merenwijk. „Om te voorkomen dat de oecumene alleen op enthousias me drijft", stelt ds. H. Hortensius, gereformeerd predikant te Leiden- noord en halve dagen werkzaam in de Merenwijk. De gesprekken vin den vooral plaats in de werkgroe pen die binnen de kerk fungeren. De gespreksavonden die het afgelo pen jaar gehouden werden zijn over het algemeen goed bezocht. Ver schillende werkgroepen houden zich met b.v. de liturgie van de diensten, de catachese en het werk in de wijk. „Het is moeilijk om een beeld te geven van de mensen die hier in de kerk komen", vindt pastoor J. A. A. van Well, de collega van ds. Horten sius. „Het is wel frappant dat hier mensen komen die een tijdlang niet in de kerk geweest zijn". Aan de andere kant signaleert hij ook Merenwijkers die de oecumenische kerk mijden en elders in Leiden een dienst gaan bijwonen. Nieuw centrum De plannen om een predikant te beroepen en om een - kerkelijk centrum te bouwen wijzen er in de Merenwijk op dat er niet gedacht wordt aan het verbreken van het protestants-katholieke samen gaan. Wanneer het kerkelijk centrum gerealiseerd wordt is nog niet bekend, wel dat het naast het winkelcentrum „De Kopermolen" komt te staan. Het kerkelijk centrum zal de eerste echte wijk- voorziening in de Merenwijk worden. De Merenwijkkerk 'uit dan ook haar ongenoegen over het ontbre ken van elke maatschappelijke voorziening in de Merenwijk. De heer J. H. Kamphuis, ,lid van de kerkelijke werkgroep „Kritische gemeente" en directeur van de dienst welzijnswerk van de ge meente Leiden vindt dat de mankracht en de inzet om in de Merenwijk iets op te zetten oneven redig hoog is ten opzichte van de middelen die de lokale overheid beschikbaar stelt. DEN HAAG De Haagse politie heeft een groep van zes Jongelui, in leeftijd variërend van 15 tot 24 jaar. aangehouden, die verdacht worden van ruim 1600 winkeldiefstallen. Van de buit. die enige tonnen moet hebben bedragen, is helemaal niets meer over. He^ groepje was ver slaafd aan hero~ne en had per per soon per dag ongeveer driehonderd gulden nodig om de hero'ne te kopen. De Haagse politie kwam de groep op het spoor toen de vorige week aan de Keizerstraat in Scheveningen een portefeuille werd gestolen. Even later konden de 18-jarige W H., de 19-jarige H.S. en de 24-jarige M. van Z allen uit Den Haag, worden aan gehouden. Later kon de politie ook een 17-jarige Jongen en een 15-jarig meisje aanhouden. Ook werd een 18-jarige verkoopster uit Den Haag gehoord. Uit deze verhoren kwam naar voren dat de groep, in uiteenlo pende samenstelling, de afgelopen anderhalf jaar ruim 1600 winkel diefstallen heeft gepleegd. Meestal maakten zij gebruik van de „bab beltruc". Eén van hen hield de ver koper aan de praat, terwijl de ande ren in de winkel „rondkeken". Ook vroegen zij in winkels of ze „even mochten opbellen" of „even naar de WC mochten". De Haagse politie zegt er verbaasd over te zijn met welk gemak de groep geld of goede ren uit de winkels meenamen Vele diefstallen die de Jongelui hebben bekend, waren nog niet eens aange geven De politie verwacht in deze zaak nog meer arrestaties. DEN HAAG Het college van B en W van Den Haag vindt het onjuist om de bouwactiviteiten voor een gymnastieklokaal aan de Zuidwol- destraat te staken. Zij antwoordt dit op vragen van de heer J. J. ten Velden (PvdA). Het raadslid had gevraagd in ieder geval de aanvang van de hei werkzaamheden en de andere bou wactiviteiten op te schroten tot na de behandeling van deze kwestie in de gemeenteraadscommissie voor stadsontwikkeling. Het college van B en W antwoordt hierop dat de bouw van de onderhavige gymna stiekzaal deel uitmaakt van de bouwstroom van gymnastiekloka len volgens het zogenaamde Set systeem. In het kader van deze bouwstroom diende met de bouwt van deze laatste zaal vóór 1 augus tus 1976 te worden begonnen Door het uitblijven van de goedkeuring van het Ministerie van Onderwijs op de voorwaarden van de er fpachtsuitgifte kon het voorstel in zake de rfpachtsuitgifte echter niet voor die datum in de commissies en de gemeenteraad worden behan deld ZOETERMEER Met een directe televisie-uitzending van de lokale omroep Zoetermeer (LOZ) in de huiskamers van de groeistad is gisteravond de inspraakprocedure van start gegaan voor de nieuwe city. Burgemeester Wegstapel kon in ge bouw 't Kruispunt circa 75 inspre kers welkom heten, die zich na een schriftelijke oproep voor de verschil lende werkgroepen hadden aange meld. Dat ook de Zoetermeerders thuis zich niet onbetuigd lieten, bleek uit de stroom van reacties via een speci aal telefoonnummer tijdens de uit zending. Teneinde er een goed lo pend geheel van te maken had de gemeente tv-presentator Koos Pos- tema aangezocht, die er met fijne grapjes in slaagde er een boeiende uitzending van te maken, terwijl de Sweet Lake City Jazzband voor mu zikale intermezzi zorgde. Nadat de deskundigen voor de came ra waren geweest met inleidingen over de opzet van de plannen, bena drukte voorzitter Kaag van het Or gaan Samenlevingsopbouw Zoeter meer (OSZ) dat de raadsleden juist door inspraak worden gedwongen een duidelijk standpunt in te nemen. „Een goed opgezette procedure leidt tot een verbetering van de plannen", aldus de heer Kaag Ir W. F Schut, voorzitter van het project Team Stadscentrum zei dat in het bestemmingsplan voor de city geprobeerd is bepaalde uitspraken vast te leggen Dat de middenstandsproblemen een bijzondere plaats op deze bijeen komst in zouden nemen viel te ver wachten. Namens de winkeliers van de Dorpsstraat, die een bezwaar schrift tegen het plan hebben inge diend. sprak de heer E. van der List de vrees uit dat met de te bouwen winkelvoorzieningen in de city (800 meter van de Dorpsstraat) een over- bewinkeling zou ontstaan. Wethouder Nagtegaal (mid denstand) vond dat deze angst niet gerechtvaardigd was. „We hebben een zekere fasering in de plannen ingebouwd; we weten niet hoe straks de koopkracht is. De winke liers vergeten dat hun ftraat een eigen karakter heeft". w Dat de Zoetermeerders hun Dorps straat niet willen missen bleek uit de vele telefoontjes die na de behan deling van dit onderdeel tijdens de uitzending binnenkwamen. Wat nog meer centraal stond: de werkgele genheid. de woonvoorzleniningen (in de city komen 2.000 huizen, ook in een experimentele opzet) en de bereikbaarheid van het stadshart, voor met name ouderen en inva liden. Op één concrete wens haakte Koos Postema in: een fraai en gezellig plein in de city. zoals in Gouda en Delft. Een schels van de nieuwe City- van Zoetermeer, waarvoor vol gend jaar de eerste paal de grond in gaat. Het stadscentrum wordt omringd door dc wijken Buytenwcgh de Leyens (bo ven), Seghwaert (rechts bo ven), Palenstein (rechts onder). Dorp en Driemanspolder (on deraan) en Meerzicht (links). De City krijgt twee stations van de Sprinterlijn: Station Centrum West en Station Oost. De eerste City-bebouwing (met winkels, woningen, een politie bureau en een brandweerkazer ne) wordt nabij het Station- West (links-midden) gereali seerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse gemeentebestuur wil een eind maken aan de verkoop van vissers woninkjes tegen woekerprijzen. De komende maanden zal op het stadhuis bekeken worden hoe dat mogelijk is. De gemeenteraad stak gisteren een stokje voor de verkoopwan een twee tal panden, aan de Ankerstraat en de Korendijkstraat in Scheveningen, voor resp. 10.000 en 12.500. „Daar mee voorkomen we een nieuwe miskleun" meende het PPR-raadslid Verduyn Lunel. Kortgeleden werd per advertentie een visserswoninkje aangeboden voor ruim een ton, een veelvoud van het bedrag, dat de gemeente een jaar tevoren van de huidige eigenaar ont ving. Daarover toonde een aantal raadsleden van PvdA. PPR en CPN zich zeer ontstemd in een reeks schriftelijke vragen aan B. en W.. Het is, zo zeiden zij, onaanvaardbaar dat de gemeente afstand doet van wo ningen, die later tegen ware woeker winsten verkocht worden. Op de raadsagenda van gisteren stonden de twee genoemde voorstel len, waarin de verkoop van woningen gekoppeld was aan de uitgifte van grond in erfpacht. Ook het CDA meende, dat het akkoord gaan met die voorstellen grote risico's met zich mee zou brengen. Beide voorstellen werden, op aandrang van PvdA, PPR, CPN en CDA van de agenda afgevoerd. Dat gebeurde nadat wet- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag wil haast maken met de bouw van Parkzicht, een woonwijkje tus sen de Melis Stokelaan en de Parkzijde. De gemeenteraad heeft gisteren een bedrag van ruim 2 miljoen uitgetrokken voor de aanleg van wegen in dit nog groene gebied. Diverse raadsleden vroegen zich af of voortvarendheid wel te rijmen valt met het feit, dat er nog niet beslist is over bezwaarschriften van omwonenden. Tegen het verdwijnen van het groen hebben enkele buurtbewoners bij de Kroon protest aangetekend. Zij vinden, dat de ge meente onjuist gehandeld heeft. Wethouder Hardon (stadsontwikke ling) heeft op het ministerie van ruimtelijke ordening en volkshuis vesting gevraagd of de gemeente gelijk dan wel ongelijk zal krijgen en de verkregen informatie bracht hem tot de conclusie „doorgaan". „We hebben de belangen van de omwo nenden afgewogen tegen die van de woningzoekenden en ook dan zeg gen we: „aan de slag" zei de wethou der verder. DEN HAAG Op het strand van Haamstede (Zeeland) is maandag het stoffelijk overschot van de 7- jarige Jacob Zwaan uit Katwijk aan Zee aangetroffen. De jongen was op 19 augustus door verdrinking om het leven gekomen. houder Hardon (stadsontwikkeling) een nota toezegde, waarin wordt aangegeven hoe kwalijke transacties met voormalige gemeentewoningen te voorkomen zijn. De heer Hardon deelde de bezorgdheid van de raadsleden, zo verzekerde hij hen. De WD-er Kessenaar vond het „ver bazingwekkend", dat de wethouder de voorstellen wilde terugnemen. „Dan zijn ze kennelijk niet goed voorbereid, en dat is een slechte zaak" oordeelde hij. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Raad van de Waterstaat heeft van minister Westerterp opdracht gekregen haar advies uit te brengen over de nieuwe wegverbinding tus sen Leiden en Bodegraven. De nieuwe weg vormt een oost-west verbinding tussen rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam) en rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht). De Raad van de Waterstaat adviseert de minister aan de hand van een nota waarin verschillende tracés voor de wegver binding te vinden zijn. Rijkswa terstaat en provinciale waterstaat van Zuid-Holland hebben deze tracé nota gezamenlijk opgesteld. Deze sa menwerking is ontstaan omdat er oorspronkelijk plannen bestonden om tussen Leiden en Alphen aan den Rijn zowel een rijksweg als een pro vinciale weg aan te leggen. Die plannen werden in 1973 door het rijk en de provincie van de kaart geveegd. De belangrijkste oost-west verbinding door de Rijnstreek is nog steeds de weg langs de Oude Rijn. Deze weg, in feite een voortdurend aangepast jaagpad, kan het vele ver keer nauwelijks verwerken. De raad van de Waterstaat moet een antwoord geven op de vraag of de nieuwe oost-west verbinding al of niet een autosnelweg moet worden. De drie mogelijkheden die de tracé nota voor de nieuwe weg aangeeft zien er globaal als volgt uit: Een nieuwe rijksweg RW 11) tus sen rijksweg 4 en rijksweg 12. die iets ten noorden van Hazerswoude loopt. Een tracé langs de zuidzijde van de spoorlijn Leiden Bodegraven. •Een tracé dat tussen rijksweg 4 en Alphen samenvalt met de ontwor pen secundaire weg 6 en voor de rest de bestaande wegen of andere vari anten volgt. door ADR. HAGER DEN HAAG De heringewijde Portugese Synagoge vormde de volmaakte entourage voor een optreden van het Collegium Musicum Judaicum o.l.v. Chaim Storosum. Zang en instrumen ten in dienst van de oer-oude tempel-liederen, de liederen van Mozes en Abraham, de liederen over de bewogen geschiedenis van het Israëlische volk. In het eerste programmagedeelte het uitvoerige lied van de zee (Exo dus 15:1-21), de bevrijding uit de slavernij in Egypte. Een loflied in geest en karakter, in kleur en in de intense wijze van voordragen. Na tuurlijk neemt in het geheel ook de woestijn, waarin de worsteling om het bestaan wordt gestreden, een belangrijke plaats in. Angst en ge loof klinkt door in dat lied en zo, in deze geest, hebben de leden van het ensemble deze kleurrijke muziek ook gepresenteerd. Ontroerend was het lied over de be lofte aan Abraham en Sara. Even rijk aan sfeer als de vioolsolo in „Voor de Heiligen van Zijn Naam" en de fluitsolo met een melodie uit de Sinaiwijzen. Daarnaast moet zeker de harpsolo genoemd worden, waar in gestreefd werd het klankkarakter uit de Davidtraditie weer te geven. De leden van het Collegium Musi cum Judaicum bezorgden de talrijke aanwezigen een muzikaal uitzonder lijke avond. De uitvoerenden werden terecht bijzonder gewaardeerd. ADVERTENTIE Ds Scherpenisse Ds A. C. Scherpenisse heeft zon dag in de Ichtuskerk aan de Duin- kerksestraat in Scheveningen af scheid genomen in verband met zijn vertrek naar de gereformeer de kerk te Zwijndrecht. Ds Scher penisse had zijn afscheidstekst ontleend aan Numeri 6: 22-27. Na afloop van de drukbezochte dienst werd hij toegesproken door drs M. C. Kersten, vice-voorzitter van de kerkeraad voor algemene zaken en de heer J. J. de Bruin vice-voorzitter van de wijkraad. Het beroepingswerk is inmiddels in volle gang. Op een wijkavond kreeg de scheidende pastor ver schillende geschenken aangebo den. Namens het jeugdwerk sprak Aat Plug, die ds Scherpenisse een maquette van de Ichtuskerk aan bood. Ds A. E. Schouten, scriba van de wijkraad onderstreepte dat de predikant zich in zijn Sche- veningse periode (15 jaar) volledig heeft ingezet. „Bovenal zijn wij dankbaar voor zijn pastorale zorg." aldus dr Schouten. Ds Van der Haas Bij zijn officiële afscheid van her vormd Den Haag kreeg ds A. P. van der Haas, predikant van de Bethlehemkerkgemeente zater dag uit handen van burgemeester Schols van Den Haag de versier selen uitgereikt, verbonden aan het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau. De wijkgemeente bood de predikant en zijn echtgenote een cadeau onder cou vert aan 5.300) voor een te ma ken reis naar Israël. Feestmarkt Het verpleeghuis en reactive ringscentrum „Zuster Eykelen- boom Stichting" aan het Juliana- laantje in Rijswijk houdt woensdag 8 september een feestmarkt. De openingstijden zjjp van 14.00-22.00 uur. Het eve nement bi£$t een vorm van ont- j spanning voor de patiënten, ter- wijl de opbrengst bestemd is voor het ontspanningsfonds. Er zijn tal I van attracties voor de bezoekers, o.a. mastklimmen, wedstrijden op I wel- eeri barree artikelen; ke door de patiënten op de bezig- home-trainers, verkoopstands met art heidstherapie zijn gemaaktJa- "V Ds. J. Drost In het nieuwe raadhuis van De Lier wordt van 8 september tot en met 28 oktober een tentoonstel ling gehouden van tekeningen, aquarellen en houtsteekwerk van ds. J. Drost, oud-predikant van deze gemeente. De tentoonstel ling, die morgenavond om haII negen door burgemeester Paats wordt geopend is dagelijks te be zichtigen van 9-17 uur. Zijn eerste expositie, waar onze krant uitge breid over berichtte, hield ds. Drost in de openbare bibliotheek in Rijswijk. Veilig Verkeer In samenwerking met de Vereni ging voor Veilig Verkeer houdt de Haagse verkeerspolitie drie cur sussen verkeerstheorie op zes achtereenvolgende maandag-, dinsdag- en donderdagavonden.- De lessen, die elk duren van 20.00—21.30 uur beginnen op 20,- 21 en 23 september in het hoofd bureau van politie aan het Alexanderplein 14. Dé cursus is bedoeld voor alle weggebruikers en speciaal voor diegenen, die spoedig het rijbewijs hopen te ha len. Inlichtingen en aanmeldin gen Ijjj het secretariaat van Veilig Verkeer, tel. 54 87 76. En dan nog dit De volksdansverenigingen „The Royal Scottish Country Dance Society en de Haagse Volksdansvereniging „Hana Ty- ougriïs" houden vanavond om kwart over acht een bijeenkomst voor belangstellenden in de Gym zaal van de school „Leyenburg" aan de Volendamlaan, hoek Loos- duinsekade in Den Haag. „Protestants Nederland" houdt vrijdag 10 september om 8 uur een bijeenkomst in de Mattheus- kerk te Delft. Spreker is de heer B. Stolk. conrector van het Refor matorisch Atheneum „Guido de Brés" te Rotterdam, over het on derwerp: „Naar een nieuwe schoolstrijd?". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De r.k. Lldulnakerk wriicen „C™ "kkade in Den Haae 2al wijken voor een nieuw kantoorge bouw. Het bisdom Rotterdam heeft Dastorie0 rSvVa a het eebouw de kantnnrjjf gemaala In hel wanart°»W.komt een nen lenrrtl. rï en Sell0Uden kun- zaal bledt p'aa« lloLmf Personen Over een vervaneenrt 0legenheitl en een vervangende pastorie worden nog b«Pfetdngen gevoerd Het aantal parochianen van de Lldulnakerk is f|fia,|elopen jaren sterk gedaald In 966 was dat aantal nog ruim 2600 drie jaar geleden kwamen tellingen niet verder dan een kleine duizend joe" "is b8£ag Kan rulm 1 4 mil- joen is de bouw- en be- heersmaatsehappjj Hoogstraat BV

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6