mm Kamerleden willen alles doen Veldkoning te redden O O O O O O O O O O O O O DOLLY Radio- en televisieprogramma s Onderzoek gevraagd: waar bleven miljoenen? Even puzzelen Slachtoffer van heroïne Studentenprotest tegen kamernood Agenten „volgden snel-taalcursus" VAN ALNLEM BINNENLAND/RADIO-TV TROUW/KWARTET 4 Ton Hydra is met KARELTJE KNETTER vakantie DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 Van een verslaggever ROERMOND Zes leden van de Tweede Kamer, evenveel Statenleden plus diverse gemeente raadsleden van alle belangrijke politieke partijen hebben gisteren de bezetters van het Roer- mondse bedrijf Veldkoning. een dochterbedrijf van Holland United in Heerlen, toegezegd alls te zullen doen om het bedrijf te redden. Met inschakeling van de vaste Ka mercommissie voor economische za ken worden pogingen in het werk gesteld om op korte termijn te ko men tot een overleg met het ministe rie van economische zaken en met het Limburgse Instituut voor Ont wikkeling en Financiering (LIOF) tot behoud van de werkgelegenheid bij Veldkoning. Ter voorkoming van moeilijkheden bij een mogelijk faillissement van Holland United, deed drs. F. Fey. voorzitter van het Industrieschap Roerstreek, het voorstel om een nieuw bedrijf Veldkoning op te rich ten. Volgens de bezetters is dit voor stel reëel, aangezien hun bedrijf (los van het miljoenen verslindende Hol land United) rendabel is. Voor de levensvatbaarheid van een nieuw be drijf Veldkoning is verder nodig dat Renault, de voornaamste leveran cier van landbouwmachines bereid is tot een gesprek over het verzoek de band met Veldkoning te continu eren. Veldkoning is agent in Neder land voor Renault. dat alle werknemers vakbekwaam zijn en bereid hard te werken, en oud-directeur N. van den Heuvel (eertijds door Holland United ont slagen) er geld voor op tafel wil leggen. Behalve behoud van de werkgele genheid willen de politieke verte genwoordigers een onderzoek naar de vraag waar de vele miljoenen guldens die de overheid in Holland United heeft gestoken, zijn geble ven. Het Kamerlid J Knot (PvdA) Speciaal Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in hel Italiaanse Monteroni Ned. 1/ 18.15 Simon en Garfunkel nog als hecht duo in het programma uit 1966 dat voor NCRV-tv van toen van stal wordt gehaald. Ned. V 19.30 De eilanden van de Stille Zuidzee hebben meesterwer ken op kunstgebied voortge bracht, zoals te zien in Uit het museum van de scheppende mens. Ned. 1/20.40 De Vlaamse zanger Louis Neefs zingt over de legenda rische schelm Tijl Uilenspiegel in Tijl ulieden spieghel van de NCRV Ned. 2/21.15 In Hier en Nu een reportage over voedselvergiftiging (met een gesprek met de Utrechtse hoogleraar dr D. A. A. Mossel), een gesprek met de Vietnamese onderzoeker Ker Nguyen van Tham en en een interview met minister Boers ma over de bui tenlandse werknemers. Ned. 2/ 21.SO Simonskoop van Simon van Collem wordt helemaal gewijd aan de nieuwe Nederlandse speelfilm. Max Havelaar van Fons Rademakers. Ned. 1/22.40 Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in het Italiaanse Monteroni. Ned. 2/ 23.00 In Een mens als jij van KRO- radio heeft Harry Mounts een gesprek met een zwaar gehandi capte jongen. Hilv. 2'J13.40 Over Vergiften en vergifti gingen spreekt Fons Disch met dr J. M C. Douze. toxicoloog. De schakel met het nieuws over vrijgrknmen gifgassen in Tiel en Italië is snel gelegd. Hilv. 2 10.03 Het onderwerp in Aklua- radio is borstkanker waarover Paul Lensink een openhartig gesprek heeft met zangeres Rita Hovink, die daarvoor werd geo pereerd. Het gesprek bedoelt leerzaam te zijn voor andere vrouwen. Hilv. 4/14.02 zei ook te denken aan een strafrech telijk onderzoek, gezien de door de woordvoerders van de vakbonden en de personeelsleden gedane be schuldigingen. Ook de Federatie Ne derlandse Vakbeweging liet telegra fisch weten, dat een diepgaand on derzoek dringend gewenst is. Spoorloos De heer P. Smit van de diensten bond NKV merkte op. dat de finan ciële bescheiden van Veldkoning over 1974 en 1975 ineens spoorloos zijn. De Inmiddels ingeschakelde re geringscommissaris bij Holland United, drs G. A. C Heerkens, kwam onlangs, aldus Smit, tot de conclu sie dat Veldkoning te redden was geweest, indien in februari een los koppeling van Holland United had plaatsgevonden. „Hoogst merkwaardig," aldus Smit. „we heb ben dit altijd voorgesteld, maar nie mand luisterde toen." De secretaris van de Kamer van Koophandel in Roermond bevestigde dit. „Wij heb ben Economische Zaken herhaalde lijk gewaarschuwd om geen kredie ten aan Holland United te verstrek ken, maar wij vonden nooit gehoor." J Goldsmits, adjunct-directeur van Veldkoning, zei het onbegrijpelijk te vinden dat de overheid miljoenen steekt in een concern terwijl geen kasstukken aanwezig zijn. De hou ding van het LIOF (dat de bezetting afkeurde) noemde hij zeer dubieus. 2 3 i 6 7 8 10 11 12 13 Vul horizontaal in: 1. godin van de vrede. 2 ternauwernood. 3 etui. 4. kei. 5. wijnmaat. 6. effen. 7. kwets uur. 8 zuidvrucht. 9. verfbordje van de kunstschilder. 10 gemeentewei- de. 11. bereide dierenhuid. 12 Spaans paard. 13. stengel Bij Juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen van beroepen Oplossing vorige puzzel. Horizon taal: 1. molen-elim. 2. eloge-silo. 3 dis-sta-ast. 4. eest-Ida-ei. 5. manen doge. 6. brak-sek-Ee. 7. leren-rans. 8 Ina-dor-rot. 9. kaper-ante Verticaal l. Medemblik, 2. olie-arena, 3. los- snar-AP. 4 eg-stek-Ede. 5. net-in- snor. 6 es-adder-ra. 7. Lia-Ao-karn. 8 üse-genot. 9 motie-Es te „Wat gebeurd is. is met geen pen te beschrijven." ..Wisseltrucs en verduisteringen hebben plaatsgevonden en onze winsten zijn aangewend voor een pretpark in Amerika. Magazijnen staan vol met ondeugdelijke door Holland United bij duizendtallen ge maakte machines." Volgens de vice- voorzitter van de NVV-bond Mercu- rius maakte Veldkoning in 1974 nog 1.7 miljoen gulden winst Het Kamerlid M. Konings (PVDA) noemde het hoogst onjuist dat het LIOF de Veldkoning-bezetters met ontslag heeft bedreigd. Daar het be stuur van het LIOF gelijk is aan dat van een vroeger bestaand instituut in Limburg, drong hij aan op een onpartijdig onderzoek. Tevens be toogde hij dat de overheid alleen via staatsdeelnemingen bedrijven moet helpen Ondanks de houding van het LIOF raadde hij de bezetters aan om met de directeur van dit instituut (P. Niessen) overleg te ple gen. Deze heeft zich hiertoe bereid verklaard en de bezetters deden dat eveneens. Handelaren in arrest Van een verslaggever UTRECHT Het gebruik van he roïne is fataal geworden voor de 26-jarige P. A H. uit Utrecht; de man werd dood aangetroffen in zijn kamer in de Lange Nieuwstraat. Vol gens de politie heeft het slachtoffer waarschijnlijk een te grote dosis heroïne tot zich genomen of heeft hij zich verkeerd geïnjecteerd H. was voor het laatst gezien in het Utrechtse winkelcentrum Hoog Ca- tharijne. waar zich gewoonlijk groe pen verslaafden aan heroïne ophou den. Daar arresteerde de Utrechtse politie de dertig-jarige A. M. V. uit de Domstad, die verdacht wordt van handel in heroïne. V. had 1.5 gram heroïne in zijn bezit; waarde onge veer 150 gulden. Eerder had de poli tie op dezelfde plaats al de 25-jarige G C. eveneens uit Utrecht, aange houden. Hij zou ook in heroïne heb ben gehandeld. Het gaat volgens de politie in beide gevallen om tussen handelaars, die zelf ook verslaafd zijn aan heroïne Zij handelen om aan geld te komen voor het verdo vende goedje. De Utrechtse politie heeft onlangs nog verklaard, dat de situatie met betrekking tot het gebruik van he roïne in Hoog Cathanjne haar grote zorgen baart. De gemeente Utrecht heeft zich het lot van de verslaafden aangetrokken. Het is de bedoeling, dat begin volgend jaar in Hoog Ca- tharijne het „street-comer-work" begint. Daarvoor worden vier maat schappelijk werkers en een coördi nator aangetrokken. Die coördina tor zal dan worden betaald door de gemeente. Een voorstel daartoe komt binnenkort aan de orde in de gemeenteraad ADVERTENTIE 'n winkel vol Meur. Van een verslaggever NIJMEGEN Vijftien leden van de unie van studenten te Nijmegen heb ben maandag een tentenkamp opge slagen op de Grote Markt in Nijme gen. De bij het landelijk overleg van grondraden aangesloten studenten vakbond wil door dit kamp de bevol king van de stad wijzen op de grote kamernood onder studenten. Vol gens een door de unie gehouden en quête staan er op dit moment zes honderd studenten op straat en be taalt een kwart van de studenten een te hoge kamerhuur Joop Doderer als professor Vreemdeling en Saskia Wilnink als Winnie in een scène uit de nieuwe NCRV-kinder-t.v.-serie die vanaf januari 1977 op het scherm wordt gebracht. De serie bestaat uit zes afleveringen. Van een verslaggever UTRECHT Twee agenten van de Utrechtse politie heb ben noodgedwongen een prak tische snelcursus vreemde ta len moeten volgen om een drie jarig Marokkaans meisje weer bij haar ouders terug te kun nen brengen. Het meisje kwam in een Italiaanse ijssalon in de Kanaalstraat met de medede ling dat zij was verdwaald. „Na gesproken te hebben met on geveer tien Spanjaarden, vier Grieken, acht Turken, zeven Marokkanen en enkele Neder landers bleek het meisje thuis te horen in de Suriname- straat". Rectificatie In ons blad van 3 september werd vermeld dat het telefoonnummer van het nieuwe blad „Onze Hond" (uitgeverij Zuidgroep, Den Haag070-637932 was. Dit berustte op foutieve informatie. Het tele foonnummer is: 070-637950 293 „Is er dan geen remedie tegen? Is een klein land. naar Uw mening, gedoemd zo te doen?" „De kansen zijn verspeeld. Enge land en de geallieerden hebben de eerste wereldoorlog gewonnen, wat is het resultaat geweest? Een Vol kenbond zonder zeggenskracht en macht, een Labour Party en socialis ten in andere landen, die vergaten, dat ze het kwaad te lijf moesten gaan. dat is de grote kans voor Mussolini en Hitier geweest de handel en de industrie laten zich nu zand in de ogen strooien, al zullen ze hopeloos vastlopen, omdat ze op een nationale basis en nog niet op een internationale basis staan. de we reld is per slot van rekening een grote gemeenschap van belangen, als koopman leer je dat beseffen, dat het belang de drijfkracht is en de doorslag geeft, wat is een belang tenslotte? Bloei, welvaart, veilig heid. dat had Genève met alle macht in het midden moeten zetten, eerst welvaart dan de rechtvaardig heid De anderen spreken nu over de as. ze lachen er hier in Amsterdam te veel om. maar ik zeg je. dat die nog wel eens dwars door ons grondgebied zal boren, door Neder land en overzees Nederland ik sta hier in Amsterdam haast alleen met die opinie, over een mogelijk verlies van Nederlands Indië mag je als fatsoenlijk mens niet spreken, dat is taboe." „Ik heb nog door weinig jnensen de dingen zo bij hun naam horen noe men. als U dat doet oom." RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM kanalenl AVRO 7 0(1 Nieuws 7 U2 (S) Dag met een gaatje (7.30 Nieuw* 7 41 Radiojournaal) 8 30 Nieuw s 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw A 45 Programmaoverzicht. 8.50 Morgenwijding 9 00 (Si De plalenkeu/e van Willem Strletman klassieke grammo. foonplaten 10.00 Radio Lawaaipapegaai 10.10 Arbeidsvitaminen popiJnir ver roekplatenprogramm.i (10 30 Nieuws 10 33 Radiojournaal) 1130 (S) Rondom twaalf, uur allerlei voor iedereen (11.55 Beursber ichten i 12 26 Mededelingen voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 Radiojour naal 13 00 Knipperlicht, verkeersmaga/ine 13 25 n Middagje AVRO muziek informatie en service (15 30 Nieuws 15 33-15 40 Radio, journaal) OVERHEIDSVOORLICHTING 17 20 Ontwikkelingshulp aan de Neder landse Antillen AVRO 17 50 (S) Orkesten uit de regio. PP 18.10 Uitzending van de PvdA 18 30 Nieuws 18 41 De Bondsrepu bliek voor de verkiezingen IJl 00 <S> Gram platen NOS. 19.15 Koren in het vizier. AVRO 20 00 Vanavond muziek, vrolijkheid en verstrooiing, met om: 20 00 Toppers van toen (gi pi I 20 45 (Si Voor nu en nog eens. muziek en herhalingen AVRO programma's. 21 20 (S) D. Tnffids hoorspel 22 00 (S> Mee luisteren met erzoekplaten 22.30 Nieuws 22 40 Radiojournaal 23 00 (Si Dichter bij d.- muziek liedjes* .gekozen om hun tekst 23 20 (Si AVRO Skymastci s-show 23 55-24 00 HILVERSUM II (402 m en FM kanalenl. KRO 7 0(1 Nieuws 7 11 Ochtendgymnastiek 7 20 Hel levende Woord 7 25 Badinerie' klas stek* muziek (gi "45 Overweging 8 00 Nieuws 8|| Echo 8 30 Aubade scmi- klassieke muziek 9 00 Deletter M een me rendeel menselijk magazine, met om 9.30 Scheepspraat informatie voor srhippers en om 9.35 Waterstanden 10 30 Schoolradio- nut om II 00 Nieuws II 30 Ouder worden i-i allemaal bejaardenprogrammn 12 00 Vijf tellen na nu licht programma Over- heids-voorli/rhnng 12 41) Uitzending voorde landbouw KRO 13 00 Nieus 13 11 Echo magazine 13 40 Een mens als jij gesprek ken 14 1)0 Schoolradio 15 00 In de wachtka mer 16 00 Nieuws 16 03 Spreekuur ge 214. Temidden van de opgetogen menigte, die de straten van Rijk- huyzen omzoomde stond dr. Yokito, onzichtbaar weggedrukt tussen de duizenden nieuwsgierigen. Zóiets hadden de mensen nog nooit gezien! Ta-rateka Boem! Ta-rateka Sjieng! Daar kwam het eerste korps al aan. Het waren de Koninklijke Militaire Hoempablazers onder leiding van de kapitein-directeur Wolfgang Ama- deus Crocus van Dieperen, die zelf met de staf voorop liep. Stram dril de deze indrukwekkende figuur de door Henrietle LT. de Beaufort tr mmumi r«r«cu Alexander monkelt even, voor een oud man is het altijd plezierig, als de jongere generatie hem prijst om zijn realisme. „Hebt U eigenlijk vertrouwen in de Hollandse waterlinie?" „Nee lieve nicht, gelukkig heb ik nog mijn gezond verstand, op de water linie vertrouwt de ministerraad in Den Haag, maar ik ben een koop man uit Amsterdam." „Is 't water dan geen afweer middel?" „In de tijd van prins Maurits, maar het Derde Rijk leidt piloten en para chutisten op. wat deert hun een wa terlinie?" Het is even stil in de kamer. Dolly voelt, dat Alexander naar een ander punt van de agenda overgaat. „Nou jouw zorgen lieve nicht, die Joodse vluchtelingen, dat is me ook een chapitre. Gaat Hitler ten onder, dan zal het anti-semitisme nog niet eens zijn uitgeziekt, onthoud mijn sprek 17 00 (S) De hulsgeklutste kinderspe Ion 17 20 (S) Country time 17.45 Verken ning nieuws, feiten en achtergronden op snri,aal-maatschappelijk terrein 17.55 Mede delingen. 18 00 Nieuws 18 11 Echo 18.30 (S) Calorieën een vreet/aam programma 18 50 (Si Bei-Canto op de zomeravond 19.30 Kerk in meervoud rubriek over liturgie, kerkop bouw en missie 20 00 Nieuws 20 05 Overwe ging 20.15 Klassieke en moderne muziek (gr i (Si 22 00 <S) De oplossing, ho rspe NOS 23 00 (Si Mei het oog op mo g en.me om 23 05 AclualitcUennverzieht Rad io-TV 23 20 Den Haag vandaag en om 2 5.? Even ontspannen voor het slapen gaan 23.55- 24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m. en FM kanalen VARA. 7.02 Gesodemcurders. ee e rs programma. 9 03 (S' Pep op drie I «55 S Drie draait op verzoek van-»mensen d sportwereld (12 0014 00 Actual tette •a Dingen van de Dag). 12.03 (S VARA zoekplaatje 14 03 (S) Spitsbeeld. 16 03 LP top 20 en de Tip-lp. (Van 17.00-18 00 a aliteiten via Dngen van de Dag 30 S Alfred Lagarde NOS 18 03 De ;-aka u hank 18 10 (Si NOS-maal met Frits Sp VARA 19.02 (S) Popreconstructie 20.20 S Nashville. 21 02 (Si Jazz. A: Blues. 22 02 S (P)opdondci 23 03 (S) Wachten op midder nacht 0 02 (S) Nacht drie draai 2 02 (S) Help' Voor werkers in de verzorgende beroe pen 4 02 tS) Dc rode dageraad 5.02-7 00 (S) Truck, voor vrachtwagenchauffeurs HILVERSUM IV (FM kanalenl. TROS 7.00 Nieuws 7 02 (S) Caprucio kamermuziek 9 00 Nieuws 9 02 Aktua- klankbeeld 9 30(S) Het kind en wij 10 00 (S) Opus tien tot twaalf 12 00 (Si Intermezzo, hedendaagse muziek 13 00 iSi De meest verkochte ..klas sieke tien 13 30 (Sl Koren en korpsen 14 00 Nieuws 14 02 Aktua special. 14 30 (S) Om de kunst cultuur en kunstuitingen beoordeeld 1500-17 00 (Si Belcantorium TV VANDAAG NEDERLAND I 10 45 NOS/NOT Wiskunde voor de brugklas (3) 11 10-11 35 Bedreigde dieren (t> staf en stram liepen de mannen ach ter hem in de maat, een eindje ach ter de brede rug van hun dirigent. Keurig staken zij in het uniform. De witte slobkousen staken fel af tegen het donkerblauw van de broek en het bloedrood van de tuniek. De stoere beremutsen maakte alles nog ééns zo mooi en nog ééns zo indruk wekkend Er was echter iemand, die het helemaal niet mooi en hele maal niet indrukwekkend vond. „Wat een vreselijk lawaai!" zuchtte die iemand. „Ze slaan op de trom- woorden. maar je wilt nu hulp. geen meningen, dat begrijp ik. Luis ter. ik heb erover gepeinsd of ik je kan helpen; met passages op de bo ten? Ze zijn nu haast allemaal vol geboekt, als we nu afspreken, dat wanneer je er een moet hebben, jij of Sam mij bericht sturen, ik zit in scheepszaken, dat krijg ik dan wel voor mekaar. maar ik wil geen telefonen, ook geen bezoeken van je gasten, stuur mij een briefje, afge sproken?" Het is Alexanders gewoonte om al pratend voor zich uit te kijken, ge drenkt als hij is in eigen gedachten, is hij uitgesproken, dan licht hij 't hoofd op en kijkt de andere met doordringende blik aan. Slaat hij nu zijn ogen op naar zijn nicht Dolly, dan voelt hij zich tevreden over de uitwerking van zijn woorden, ook een oude man zont zich nog graag in een vrouwengezicht, dat van geluk straalt. Na 't zakelijk gedeelte te hebben afgedaan, praten ze nog genoeglijk over familiedingen, totdat Alexan der plotseling met gefronste wenkbrauwen vertelt, dat Clemens niet alleen lid van de NSB is. maar dat hij uit goede bron hoorde, dat Clemens in die bond een niet onaan zienlijke post bekleedt. Hij draagt het driehoekinsigne en meestentijds loopt hij in 'n uniform, hij is boven dien van zulk een stel axioma's ver vuld. dat het gezonde verstand bij hem in 't gedrang schijnt te komen. „Wat is zijn werk oom? Heini zien wij nog wel, maar die arme jongen 14.00 Dieren om je heen (3) 14.25-14.50 Kinderen in Zuid-Amerika (2) 18.15 NOS: Reportage van de wereldkampi oenschappen wielrennen in Italië 18.45 TV-intormatie voor Spanjaarden 18.55 NOS: Journaal 19.05 TROS: Elsa de leeuwin TV-sene 19.55 Dorpsstraat- ons dorp zomerprogramma 20.40 Uit het museum van de scheppende mens. Documentaire serie 21.35 NOS: Journaal 21.50 TROS: Pepper. Amerikaanse poftiesene 22.40 Simonskoop. fragmenten uit nieuwe (ilms 23.00-23.05 Journaal Simpkins ,,En nu eens even lekker je rug wassen. mers, dat horen en zien vergaat! Ze vernietigen daarmee de tere trom- mervriezen van de oortjes van de kreine, bange mens! En met kapotte oortjes hoor je de ontproffing van de atoombom niet meer. Ja. ja zo maken ze de kreine bange mens weer rijp voor een oorrog We hebben het begrepen. Het was de kleine dr. Yokito. die nu ijlings het dorp verliet. Snel wandelde hij terug naar het huis langs een uitloper van het bos. Ver achter hem weerkaatste de marsmuziek tegen de oude gevels van de dorpskern schijnt met zijn ouders overhoop te liggen, hij heeft ons niets verteld." ..Clemens zijn werk? Vraag me dat niet.denk je dat een NSB-er ooit over zijn besognes spreekt? Ze zijn een gezworen bentgenootschap en ik kan je wel zeggen, dat ik soms bang ben om wat ze in hun schild voeren. met onze liberale noblesse van leven en laten leven, zullen we misschien nog eens aan het kortste eindje trekken. ik lees Volk en Vaderland, jij niet? Doe dat eens, dan zal je veel gaan begrijpen; ach ter het fijne kom je wel niet, maar je zult gaan voelen, dat ze heel wat in hun schild voeren, ze pakken een grote laag van de mensen, dat is beroerd genoegen gevaarlijk ook. kijk maar naar je broer Clemens." „Sam heeft hem laatst aan 't station ontmoet, hij zei, dat Clemens er ma- 1 ger uitziet en ik ben al bang gewor- den, dat hij ziek is." „Ziek? De man is nooit zo gezond geweest, hij bloeit op. sinds hij aan die beweging meedoet, hij heeft hier laatst geluncht, ik kan je zeggen, dat ik h^m als een natuurwonder bekeken heb, de man -heeft den we dergeboorte doorgemaakt. eten kan hem niets meer schelen, hij let er niet meer.pp,'van te veel eten en drinken is geen sprake meer. hij is verjongd van geest en voor 't eerst van zijn leven, leeft hij voor een doel." „Hoe komt hij er eigenlijk bij om lid van de NSB te worden, wat zou hij erin zoeken?" worl*- vervol ad NEDERLAND II 18.45 NOS: Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal 19.05 NCRV: Zo vader zo zoon 19.30 (z/w) NCRV van loen Simon Garfunkel 20.25 NCRV: Sutherland grijpt m. Engelse tv-serie 21.15 Tijl Ulieden Spieghel hedsjesprogramma 21.50 Hier en nu 22.30 Tot besluit 22.40 z/w NOS: Den Haag vandaag 22.55 Journaal 23.00-23.20 Reportage van de wereldkampi oenschappen wielrennen in Italië FERDINAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4