Buitenlandse waardering contourennota Houding Tunesië bij kaping levensgevaarlijk" Philips batterijen die gaan lang mee. CNV steunt strijd zwart Zuid-Afrika Van Agt: kinderen moeten niet naam van moeder dragen Gezagvoerder van KLM-vliegtuig op Schiphol: Voor economische gelijkheid PHILIPS Drie deskundigen deden onderzoek naar Nederlands onderwijsbeleid ^ssssss Kort geding om gifwolk Uw Kunstgebit DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 bINNENLAND TROUW KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL „Het is een grof schandaal, dat de Tunesische regering heeft geweigerd een in nood verkerend vliegtuig te laten landen en zelfs zover is gegaan, de baan met olievaten te blokkeren. Daardoor bracht zij ons in een levensgevaar lijke situatie." Gezagvoerder P. Janssen van de gekaapte KLM DC 9 had gisteren bij zijn terugkeer op Schiphol geen goed woord over voor de handelwijze van de Tunesiërs: ..Ze wisten in welke toestand we verkeerden. Na de zwerftocht boven de Middellands Zee eerst richting Damascus, daarna ineens zuidwaarts was de brandstofvoorraad zo goed als uitgeput. We hebben ze dat uitdrukkelijk laten weten. Hoe dan ook, hebben we gezegd, we kómen naar beneden, we kunnen niet anders." Desondanks waren alle lichten langs de landingsbaan uitgeschakeld en waren om de tweehonderd meter twee olievaten midden op de baan geplaatst. Het enige wat nog werkte was de ILS, een elektronisch sys teem dat het de vlieger mogelijk maakt, op zijn instrumenten recht voor de baan aan te vliegen. Gezag voerder Janssen: „Normaal zou je in zo een situatie, om de zaak beneden te kunnen bekijken, eerst over de baan heenvliegen en daarna pas de landing inzetten, maar we hadden nog maar zo weinig brandstof, dat dat onverantwoord was. Daardoor ontdekten we de vaten pas op het laatste moment in het licht van onze eigen schijnwerpers. In een slalom zijn we toen tussen de vaten doorge schaatst. Het is een gooi- en smijt werk geworden." Bij die manoeuvres werd één vat geraakt, met als gevolg dat een luik defect raakte, waarachter het een landingsgestel wordt ingetrokken. Dat is later door een monteur van het vliegveld gerepareeerd. Een ander gevaarlijk ogenblik deed zich voor boven de Middellandse Zee ter hoogte van Tel Aviv, toen ineens twee Israëlische Phantoms opdoken „Ze hingen bijna aan onze vleugels. Dat prikkelde de kapers; vooral toen de passagiers begonnen te zwaaien naar de piloot. Je weet nooit, wat er op zulke -ogenbliklcen gebeurt. In hun emotfës hadden ze wel door de raipeTTkunijen schieten. Want fel wa ren ze. Eén van hen had al gezegd, in Li^radh bij Israëlische acties vrouw en fvee kinderen verloren te hebben en drorvoor nu graag wraak te willen nenten," aldus Janssen. Winstpunt Enig winstpunt dat uit dit vertoon werd gehaald, was volgens de gezagvoerder dat de kapers de indruk kregen, boven Israëlisch ge bied te vliegen. „Dat hadden ze geëist. We moesten op elf kilometer hoogte boven Tel Aviv gaan „han gen" om vandaaruit de onderhande lingen met de Israëlische regering over de vrijlating van Palestijnse gevangenen te kunnen voeren. Daar voelden we natuurlijk niets voor. omdat je van tevoren weet. dat je dan onderschept wordt. Daarom zijn we veilig zo'n 120 km uit de kust gebleven, maar dat wisten de kapers niet", zei de gezagvoerder. Overigens was contact daarover met de toren van het vliegveld Ben Goerion niet mogelijk, omdat alle communicatiemogelijkheden waren kortgesloten. Alle verbindingen moesten via Cyprus lopen. Grote waardering zei gezagvoerder Janssen te hebben voor onze ambas- Ook deze moeder met haar twee kleintjes moest de grote spanning van de gijzeling doormaken. sadeur in dat land, de heer A. C. Jorissen. met wie voortdurend con tact is geweest en via hem ook met het crisiscentrum in Den Haag. Hij zorgde ervoor, dat de Israëlische re gering uiteindelijk de Phantoms te rugriep „Ik bemoei me weinig met de diplomatie, maar voor deze man heb ik groot respect." Dat zei hij ook te hebben voor twee PLO- vertegenwoordigers, die toen het vliegtuig weer op de Cyprische luchthaven Larnaca stond via de boordradio druk op de kapers uitoe fenden om zich over te geven. „Twintig minuten lang hebben deze mensen met de kapers gesproken, aan één stuk door. Er was geen speld tussen te krijgen. De kapers werden gewoon plat gepraat. Ik geloof dat zij zich vooral daardoor hebben overgegeven. Allemaal waren ze op dat moment geëmotioneerd. Eén van liep zelfs te huilen", aldus Janssen. Beleefd Volgens de bemanning hebben de kapers zich over het algemeen be leefd gedragen. Alleen in het begin gingen zij ruw tekeer. Gezagvoerder Janssen kwam daardoor hard met zijn hoord tegen een cockpit-ruit terecht, maar even later bood de daarbij betrokken kaper daarvoor zijn excuses aan. Gezagvoerder Janssen: „Het klinkt misschien gek. maar uiteindelijk gingen we als broeders uit elkaar. Deze mensen zijn diep bewogen en vechten voor idealen. Het zijn beslist geen moor denaars." Eenzelfde commentaar gaf de oud commissaris van de Koningin in Noord-Holland, mr F J. Kranen burg, die na een vakantie in Nice was ingestapt: „Ik geloof, dat zij de opdracht hadden gekregen, zich als gentleman te gedragen Hij noemde de kaping dé ervaring van zijn leven, „al waren er wel mensen die werkelijk in doodsangst hebben gezeten." Die angst werd vooral veroorzaakt door de grote hoeveelheden explosieven aan boord. Behalve pistolen en handgra naten hadden de kapers tassen vol bommen bij zich, volgens gezag voerder Janssen genoeg om een oceaanstomer op te blazen. Zij waren daarmee gewoon door de douane in Malaga heen gewandeld. Controle was er niet. Eén van de passagieres, de 20-jarige Haagse se cretaresse Maria den Heyer heeft daar zelfs nog met één van hen staan praten. Hij vroeg haar aan de balie, of dit de lijnvlucht naar Amsterdam was. Gezagvoerder Janssen: „Zij hebben bewust deze vlucht gekozen, omdat zij wisten dat er niet gecontroleerd zou wor den." Gemakkelijk werd het hun ook gemaakt, doordat er geen veilig heidsman van de KLM op deze vlucht meereisde. Volgens de KLM- woordvoerder gaan deze alleen mee „op vluchten die daarvoor in aan merking komen. Deze vakantie- vlucht behoorde daar niet toe." Treffend detail: één van de kapers heeft ook meegedaan aan de kaping van de KLM-Jumbo „Mississippi" in het najaar van 1974 De passagiers van het gekaapte KLIVI-toestel zijn weer veilig thuis. Bij aankomst op Schiphol heerste uitbundige vreugde. Op de foto hier onder zien we hoe Francis van Orden 'uit Monster wordt begroet. Ook wer den de emoties soms te groot zoals bij één van de gegijzelde passagiers, toen zij haar zoon weer zag, die haar kwam afhalen. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT Het CNV heeft in een persoonlijke brief aan pre mier Vorster van Zuid-Afrika geschreven, dat de strijd van de niet-blanke bevolking voor sociaal-economische gelijkbe rechtiging de volle sympathie en ondersteuning van het CNV heeft. De brief wordt, behalve aan premier Vorster ook ge stuurd aan de zwarte vakbon den in Zuid-Afrika, de raad van kerken in dit land en aan de Nederlandse regering. „De systematische toepassing van de apartheid door middel van o.a. een discriminerende wetgeving op sociaal-economisch gebied heeft ge leid tot een volstrekte bevoorrech ting en veiligstelling van de belan gen van de blanke werknemers. Hoewel de economische ontwikke ling in belangrijke mate afhankelijk is van de zwarte werknemers, missen zij de wettelijke mogelijkheid over hun eigen rechtspositie mee te pra- ten en te beslissen. De gevoelens van onmacht en berusting onder de zwarte werknemers maken daarom steeds meer plaats voor een vastbe raden verzet en een streven naar emancipatie, dat onze volle sympa thie en ondersteuning heeft Scheidsmuren „De christelijke vakbeweging verzet zich tegen elk beleid dat bewust of onbewust gericht is op het oprich ten van scheidsmuren tussen volken en tussen groepen van mensen. Het is onze overtuiging, dat het apartheidsbeleid, zoals dat in de loop der jaren vorm en inhoud heeft gekregen, in strijd is mot do \vmrd«o en normen omtrent menselijk sa menleven. zoals die in het Bijbels getuigenis tot ons komen. Wij zijn ervan overtuigd, dat alleen door erkenning en toepassing van het beginsel der gelijkwaardigheid een verandering ten goede kan plaatshebben. Dit betekent naar on ze mening, dat de zwarte werkne mers het recht dienen te hebben zich vrij en onafhankelijk in vakbonden te organiseren. De zwarte vak bonden zullen de vrijheid van vakor ganisatie en het recht tot onderhan delingen over de arbeidsvoorwaar den van de zwarte werknemers gega randeerd dienen te krijgen." Thuislanden De verdeling en spreiding van de economische macht en welvaart die nen o.a. gepaard te gaan met politie ke democratisering, wil er metter daad sprake zijn van gelijke rechten en kansen voor iedere Zuidafrikaan. In dit verband wijzen wij het thuis- landenbeleid met kracht van de hand. Dit beleid is duidelijk gericht op politieke en sociale scheiding tus sen burgers van één natie. Het zal naar onze overtuiging de raciale te genstellingen verscherpen en de spanningen in de industriegebieden doen toenemen. Wij doen een klemmend beroep op u het mogelijk te maken, dat in nauw overleg met alle betrokkenen op vreedzame wijze gewerkt kan wor den aan sociale en politieke rechtvaardige oplossingen, die lei den tot een verantwoordelijke sa menleving. waarin zwart en blank als Gods schepselen tot hun ware be stemming kunnen komen." Aldus de brief van het CNV. die ondertekend is door voorzitter J. Lanser en alge meen secretaris A. Hordijk. ADVERTENTIE ROOO: NORMAL DUTV GOUD HEAVY OUTV WART DOUBLE OUT V Van een verslaggever DEN HAAG De contourennota van minister Van Kemenade verraadt een aanpak, waarmee andere landen hun voordeel kunnen doen. De huidige tijd met zijn inspraak heeft zulke voorbeelden van „open regering" nodig. Dit is de mening van drie deskundigen die voor de organisatie voor economische samen werking en ontwikkeling (OESO) het Nederlands onderwijsbeleid hebben onder zocht. De grote verdienste van de contourennota voor een nieuw onderwijsstelsel rond de eeuwwisseling is. dat er de bereidheid uit blijkt zeer veel problemen en het onderlinge verband ertussen onder ogen te zien. De deskundigen waarderen de bereidheid van minister Van Kemenade om op deze manier hardop te denken. De deskundigen zijn: prof. dr Helmut Becker, directeur van het Max Planckinstituut voor onderzoek van het on derwijs in West-Berlijn. Len- nart Sandgren, plaatsvervan gend secretaris-generaal van het Zweedse ministerie van onderwijs, en prof. dr. Mauri ce Peston. econoom aan het Queen College in Londen. Zij vinden dat de nota een soepel kader geeft voor actie en dis cussie. Zij menen dat zij er hun steun aan moeten geven. Zij memoreren dat vertegen woordigers van godsdiensti ge richtingen in ons land in breuk op de vrijheid vrezen. Ze hebben evenwel geen concrete voorbeelden kun nen noemen, terwijl in de contourennota staat dat het niet de bedoeling is in te gaan tegen dit fundamentele as pect van de Nederlandse grondwet. Samenvoeging De OESO-beoordelaars steu nen de voorstellen om het lager en het kleuteronderwijs samen te voegen. Zij vinden een schema voor de invoering van deze verandering ge wenst. In het bijzonder zou dan het jaar moeten worden vermeld, waarin de omvor ming tot stand komt. De deskundigen zijn het niet eens met wie een onwenselij ke ideologische inhoud zien in de uitgangspunten en plannen voor een mid denschool. Het welslagen van een middenschool hangt zo zeer van leerplanontwikke lingen af, dat er scherp op moet worden gelet, dat deze niet teveel vertraging onder vinden. Enige twijfel bestaat er bij de onderzoekers over het beginsel van geïntegreerd onderwijs op de mid denschool. Wordt dit niet ge schaad door de globale opzet voor de bovenschool, zo vra gen zij zich af. Alleen in uiterste gevallen dienen kinderen op speciale scholen te worden geplaatst. Alles moet worden gedaan om de speciale school in nauw contact met de gewone school te brengen, aldus het OESO-rapport Leerplicht Het hoger onderwijs is vol gens de onderzoekers drin gend aan hervorming toe. Er wordt teveel tijd en geld aan het wetenschappelijk onder wijs besteed. Die plannen voor de korte en lange ter mijn krijgen de volledige steun van de OESO-mensen Als het over arbeidsmarkt en onderwijsstelsel gaat moet het doel zijn de scholen, uni versiteiten en werkgevers te helpen bij het treffen van passende maatregelen. Het gaat niet om het voorspellen van de behoefte aan opgelei den voor de economie. Het gaat om het op een zo vroeg mogelijk moment vaststellen van terreinen, waarop zich op de arbeidsmarkt een over schot aan vraag of aanbod voordoet, aldus de drie des kundigen van de OESO Voorshands moet de leerplichtige leeftijd niet tot achttien jaar worden ver lengd. Eerst moeten er leerplannen komen voor alle jonge mensen van zestien jaar en ouder Verlenging van de leerplicht is ook minder noodzakelijk als er uitgebrei de voorzieningen zijn voor wederkerend onderwijs waar aan de deskundigen grote waarde hechten Ze vinden de denkbeelden in de contou rennota voor een open school een begin in de goede rich ting. AOVERTENTiE Ol'^jertieive' gofru.konl .•"2,1*1» "7,ïen veilig fee voorde ode voordeur -j£in""e" „4. VINK B.V. r Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt van justitie vindt het geen goed idee. dat kinderen in de toekomst de achter naam van de moeder gaan dragen. Ten eerste niet, omdat dat deel van het burgerlijk wetboek waarin het familierecht staat onlangs nog door het parlement herzien is en het dus hier om recent recht gaat. Maar ook niet omdat de noodzaak tot zo'n verandering zeker niet door brede lagen van de bevolking onder schreven zal worden In het voortgezette debat dat de vaste commissie van CRM hield over de vraag hoe het regeringsbeleid is gericht op emancipatie van de vrouw, had het Kamerlid Kosto (PvdA) de suggestie tot die verande ring in de naamwetgeving gedaan. Minister van onderwijs Van Keme nade wees er de comissie op. dat het verlaten van de beroepskeuze en de beroepsgerichte opleiding zoals die door de middenschool bereikt zal worden, een belangrijke verbetering zal opleveren voor gelijkberechti ging van de vrouw bij scholing en beroep. De achterstand die de vrouw nu nog in het onderwijs heeft weet de minis ter vooral aan het bestaan van de traditionele rolopvatting voor meis jes. vooral ook in het ouderlijk mi lieu. Door commissie en minister werd in dit kader gewezen op het belangrijke werk, dat schooldeka- nen aan verandering van die rolop vatting kunnen doen De schoolde- kanen zullen daar goed over voorge licht moeten worden. Het uitbreiden van de faciliteiten voor schooldeka- nen. meer taakuren en zo. vond de bewindsman echter niet nodig Leerboeken De commissie die de leerboeken van diverse vormen van onderwijs onder zoekt zal ook nagaan in hoeverre in die verschillende schoolboeken de traditionele rolopvatting van man en vrouw tot uiting komen We kun nen hierbij echter alleen maar signa leren, aldus de heer Van Kemenade Het is de vrijheid van het onderwijs- Vervolg op pagina 1 Een van de omwonenden, die het kort geding had aangespannen, kon niet op de zitting verschijnen omdat hij met vergiftigingsverschijnselen was opgenomen in het ziekenhuis. Haast met onderzoek Volgens de raadsvrouw van de ei sers. mevrouw mr W M. E Westbroek is grote haast geboden met een nauwkeurig en groot scheeps onderzoek omdat de vergif tigingen "tot op de dag van vandaag gewoon doorgaan". Zaterdag is nog een dode hond met vergiftigingsver schijnselen gevonden. Hij is voor onderzoek opgestuurd naar het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut in Rotterdam De raadsman van de staat, mr J A E van der Does. wees het verwijt, dat staatssecretaris Hendriks te weinig initiatieven heeft ontplooid na de vergiftiging, van de hand. Hij zei, dat onmiddellijk na melding van de eerste vergiftigingsverschijnse len een onderzoek gestart is (het nemen van bloedmonsters) bij de omwonenden. Bovendien besloot staatssecretaris Hendriks, op grond van berichten dat de giflozingen al eerder zouden hebben plaatsgevon den dan omstreeks 20 juli. tot een aanvullend onderzoek Mevrouw Joke van Ballegooijen. als getuige gehoord, verklaarde dat bloedonderzoek door het Centraal Artsenlaboratorium heeft uitgewe zen dat bij lfi van de 34 onderzochte monsters een storing van de lever functie was geconstateerd en bij tien monsters sprake was van een te hoog calciumgehalte President Wytema van de Arnhemse rechtbank waar de zaak diende zal donderdag aanstaande uitspraak ,doen in deze zaak veld zelf om wat aan die signalen te doen. Staatssecretaris Van Rooijen. die voor financiën kwam. kon de com missie feitelijk maar weinig toezeg gingen doen. Veel vragen zouden volgens hem pas voldoende be antwoord kunnen worden wanneer een studie op zijn terrein is afge rond. Een motie van mevrouw Epema- Brugman (PvdA) waarin gevraagd wordt om het bij de belastingwetge ving mogelijk te maken dat de vrouw geheel de rol van de man op zich neemt werd door de heer Van Rooijen ontraden. Tot nog toe komt de gehuwde vrouw alleen voor haar inkomsten uit arbeid voor eigen be lasting in aanmerking. Anti-discriminatiewet Bij justitie speelde vooral de anti discriminatiewetgeving een rol. Mi nister Van Agt zag er niet zo sterk als het Kamerlid Van Winkel (PPR) die daarin via een motie op aan drong, de noodzaak van in. dat er naast een artikel in de grondwet ook nog een aparte anti-discriminatie wet. komt. Evenmin voelde hij veel voor een inventarisatie op korte termijn van wat er binnen het hele terrein van de Nederlandse samenleving ten aan zien van de gelijkberechtiging van vrouwen zo al mis is. De heer Van Agt wees er in dit verband op. dat de vaste Kamercommissie van justitie een prioriteitenschema voor wetge ving heeft opgesteld, waarin weinig ruimte is. Bovendien vond hij daar voor de periode die dit kabinet nog heeft te kort Met mevrouw Kappeyne-Van de Co pello (VVD) was de bewindsman van justitie het wel eens. dat alimenta tieplicht voor de gescheiden man niet „eeuwigdurend" mag zijn. Maar wel moeten er dan. vooral ten aan zien van de sociaal zwakkeren uit zonderingen gemaakt worden Kind onder vrachtauto Van een verslaggever VELDHOVEN Het driejarig meisje M. Pouw uit Veldhoven is in haar woonplaats dodelijk veronge lukt. Op een braakliggend bouwter rein kwam zij onder een manoeuvre rende vrachtwagen zonder dat de chauffeur het merkte. ADVERTENTIE voelt U de gehele dag niet! Geen vrees mee. dal de gebitspiaat nil nel gehemelte losiaal. DentofU, hel speciale moderne poeder - s morgens een weinig op dc piaat.gcsirooid-houdt hel gebit de gehele dap onwrikbaar op .zijn plaats. Geen on aangename -aak Dentofli verschat! u een gevoel van ekcrhcid bij hel eten. lachen spreken en mezen U vergeel, dal U een kunsigcbit hcolt Bi| apotheken en drogis ier,|on Minder vertraging Brieven mei kleine of grote ad vertenties moeten altijd vlot worden afgewerkt. Als u rea geert op een nummeradverlen- tienooit verzuimen het getal bij de adressering te vermelden. Adres: Trouw Afdeling Advertenties Brief onder nr... Postbus 839 Amsterdam. Rita ..Geen wonder, dat je niet goed ku-i remmen Je remschoenen zijn totaal versleten

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3