Groot aantal woningen op de beurs KoopHuis 2 Alternatieve plannen voor Nederhorst Staal Vóór 15 oktober besluit over Jansen de Wit Marktberichten Spar neemt bijna alle De Gruyter-zaken over plan tot van Nehem Kritiek op verhuizing „Overheid beschouwt eigen huis als een luxe" Openingstijden Voor isolatie Bonden willen met Akzo lagere bijdrage F k f Nehem onderzoekt tricotagebranche CNV: „Er gebeuren daar vreemde dingen" Methoden voor omprijzing door BTW-verhoging Goudprijs ging flink omhoog New York dicht (ir.'SDAG 7 SEPTEMBER 1976 FINANCIËN/ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De beurs KoopHuis. die vorig jaar voor het eerst werd gehouden, wordt wegens succes geprolongeerd onder de naam KoopHuis 2. Volgens project-manager H. Butselaar is het aanbod nu de helft groter dan vorig jaar. namelijk zo'n 125.000 huizen in ons land („en dat werkelijk uit ólle regio's," voegt hij hieraan toe), alsmede 10.000 woningen in het buitenland (voornamelijk in Spanje, Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland en Italië). De keus. die de 83 deelnemers bie den. is het ruimst in de nieuwbouw, namelijk circa 100.000 huizen. Aan bestaande woningen is er een aan bod van zo'n 25.000. Gezien dit aanbod, zal het in vele gevallen mogelijk zijn tot een ver antwoorde keus van een woning te komen. Het is echter ook mogelijk (én wenselijk), tevoren informatie te halen bij „derden", zoals bij het Bouwcentrum, het ministerie van Volkshuisvesting, de Stichting Ga rantie Instituut Woningbouw en bij de Vereniging Eigen Huis. die ook op de beurs zijn vertegenwoordigd. Punten van belang zijn met name het maken van een keus tussen een nieuw of een bestaand huis, want voor een nieuwe woning is de ge meentegarantie 165.000 gulden, ter wijl die voor een bestaand huis slechts 110.000 bedraagt. Een ande re, niet minder belangrijke zaak, is het zien te krijgen van een hypo theek ,,op maat". Ook de omvang van de lasten, welke verantwoord kunnen worden genomen, is zo'n be langrijk punt Kritiek Tijdens de persconferentie in ver band met deze beurs gisteren, lever de de voorzitter van de Vereniging De beurs KoopHuis 2 wordt van 11 t/m 15 september gehouden in de Marijke- hal van de Jaarbeurs in Utrecht. De openingstijden zijn: 11 en 14 september van 's morgens negen tot 's middags zes uur 12 september van 's morgens tien tot 's middags zes uur 13 september van 's morgens negen tot 's avonds tien uur. Op 15 september is de beurs uitslui tend toegankelijk voor genodigden. Eigen Huis, drs J. van Herwijten kritiek op de houding van de over heid ten opzichte van het eigen wo- ningbezit. Hij noemde de over heidsmaatregelen ter bevordering van het eigen woningbezit op zichzelf al zonder enige samenhang. Zijn kritiek richtte zich echter met name tegen het „luxe-tarief" (nu nog 16 procent maar met ingang van 1 oktober 18 procent btw) op nieuw bouwhuizen. Hieruit leidde hij af, dat de overheid het eigen huis ken nelijk nog steeds als een luxe ziet. Hij tekende hierbij aan, dat de over heid op deze wijze (en met onroerend goed-belasting) veel meer aan belas ting incasseert, dan aan subsidie wordt verstrekt ..De overheid zegt weliswaar het eigen woningbezit te willen bevorderen, maar in feite is dat een loze kreet," aldus de heer Van Herwijnen. Wat die hoge btw betreft, kreeg hij bijval van de voorzitter van het Hy potheekcentrum van de Neder landse Bond van Makelaars, de heer G. Smit. De heer Smit keerde zich vervolgens ook tegen de over drachtsbelasting van 5 procent bij de verkoop van bestaande huizen. Onaangepast Minder bijval van de heer Smit was er voor de heer Van Herwijnen, toen hij kritiek leverde op het gegeven, dat de hypotheekmogelijkheden vol strekt niet zijn aangepast aan de koopmogelijkheden van huizen. De heer Smit stelde, dat de makelaars als adviseurs van de huizenkopers in dit opzicht een zeer belangrijke rol spelen. De helft van de hypothe ken, die worden afgesloten, lopen via bemiddeling van de makelaars, zei hij. De Nederlandse Bond van Make laars wil de duidelijkheid over de hypotheekvoorwaarden van de geldverstrekkers overigens verbete ren. De aktiviteiten in dit opzicht Van een onzer verslaggevers V»!. JJllllCI JFI. Cl-l/VlI Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De over heidsbijdrage aan het isoleren van woningen is verlaagd van maximaal 1.000 gulden tot ten hoogste 666 gulden. Deze vermindering is het gevolg van het besluit van het ministerie van Volkshuisvesting, om de bijdrage aan de kosten voor het (beter) isole ren van huizen te verminderen van een-derde tot twee-negende. Om voor een bijdrage in aanmerking te komen voor een woning, moeten de isolatiekosten minimaal 500 gul den zijn. De bijdrage geldt ook voor andere gebouwen dan woningen, maar dan moeten die kosten minstens drieduizend gulden zijn. Ingaande 1 september geldt de rege ling voor gebouwen ook voor de glas tuinbouw. De aanvragen die vóór 1 september zijn ingendiend, vallen nog onder de oude regeling. Dat wil zeggen dat daarop nog een-derde van de kosten tot een maximum van duizend gul den wordt vergoed. AMSTERDAM De Industriebonden NVV en NKV hebben de raad van bestuur van Akzo Nederland gevraagd om een gesprek over mogelijke nieuwe reorganisaties bij Enka-Glanzstoff, de Europese vezeldochteronderneming van Akzo. staat, die verliesgevend is. heeft de raad van bestuur via een telegram van zijn ongerustheid blijk gegeven en verwacht dat geen arbeidsplaat sen verloren zullen gaan. Dit geldt ook voor de aangekondigde honderd plaatsen, die Enka daar wil vermin deren door efficiency-verbeterende maatregelen. Ook de Industriebond CNV verzet zich tegen eventuele ontslagen. Een woordvoerder verklaarde, dat de bond nog steeds regelmatig contact heeft met Enka. Uit die gesprekken is inderdaad gebleken dat de raad van bestuur medio oktober gereed zal zijn met „het rekenwerk". „Zodra er voorstellen op tafel liggen zal er verder worden onderhandeld", aldus de CNV-bestuurder. De leiding van Enka bestudeert thans waar bij de vijf bedrijven, die nylontextielgarens vervaardigen en verwerken maatregelen nodig zijn. Naar verwachting medio oktober zullen de bonden worden uitgeno digd om opnieuw te gaan praten. Een woordvoerder van de Industrie bond NW verklaarde dat nog niet vaststaat of weer met de Enka- leiding zal worden onderhandeld. De twee FNV-industriebonden bra ken vorig jaar het overleg over de toen in gang gezette sanering bij Enka af. De twee bonden vroegen tevergeefs om onderhandelingen op internationaal niveau. Personeel in Emmen, waar één van de twee Nederlandse Enka-bedrijven In de mededeling van de directie aan het personeel van het concern wordt ook verslag gedaan van het gesprek met de overheid. Daaruit blijkt, dat de regering heeft laten weten, dat zij gezien de eigen financiële proble men niet onbeperkt kan voort gaan met het verlenen van financiële steun voor het behoud van de werkgelegenheid Ook de vakbeweging wijt de proble men in de Nederlandse confectie- en textielindustrie aan de oneerlijke concurrentie uit het buitenland. De industriebond CNV en de Unie BLHP schrijven minister Lubbers, dat het absoluut noodzakelijk is. dat een einde wordt gemaakt aan de desastreuze importen tegen abnor maal lage prijzen. „Iedere herstruc turering is zinloos als niet de bereid heid aanwezig is en/of de mogelijk heid wordt geschapen, grondig in te grijpen in deze marktverstorende in voeren, die catastrofale gevolgen hebben voor de werkgelegenheid" Van een onzer redacteuren UTRECHT De Nederlandse Herstructurerings Maatschappij (Nehem) in Den Bosch gaat de hele bedrijfstak van tricotage- en kousen/sokkenproducenten aan een onderzoek onderwerpen. Op baais van dit onderzoek zullen de ministers van economische en van sociale zaken een definitief besluit nemen over de toekomst van de Koninklijke Textielfabrieken M. Jansen de Wit. Het besluit zal vóór 15 oktober worden genomen. Al lange tijd was duidelijk, dat voor de bedrijfstak in heel West-Europa een overcapaciteit bestaat, die nog wordt verergerd door de importen uit lage-lonen-landen van buiten de Europese Gemeenschap. Binnen de EG heeft de overcapaciteit geleid tot nationale bescherming van deze tak van nijverheid in landen als West- Duitsland, Italië en Engeland, waar door de concurrentie is „vervalst". De problemen leidden in 1974 tot het opgaan van Danlon Hin tè Emmen in Jansen de Wit, waarbij de over heid 18 miljoen gulden aan leningen en gegarandeerde kredieten ver strekte. In de jaren 1974 en 1975 ondergingen beide ondernemingen een flinke „afslanking". Ongeveer 400 mensen verloren een hele of ge deeltelijke baan. „Vrij behoorlijk" Ondanks de inkrimping en financië le steun van de overheid tot een bedrag van in totaal 42 miljoen gul den duren de problemen onvermin derd voort. Jansen de Wit lijdt verlie zen, die „vrij behoorlijk" worden ge noemd. Bij de bedrijven van Jansen de Wit in Nederland (Schijndel en Emmen) werken ongeveer 1.300 per soneelsleden en in Tunesië nog eens 600 mensen. De omzet beloopt onge veer 150 miljoen gulden en daarmee is de groep de grootste panty- en sokkenproducent van Nederland. Voor het bestuur van Jansen de Wit staat vast, dat de te nemen maatre gelen verstrekkende gevolgen zullen hebben voor de werkgelegenheid. ..Het werknemersbestand zal aan zienlijk worden teruggebracht", zo heeft het personeel te horen gekre gen. De Industriebond CNV en de. Unie BLHP spreken van vele hon derden arbeidsplaatsen die verloren zullen gaan. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De industriebonden NVV—NKV hebben een alternatief plan ingediend voor behoud van Nederhorst Staal in Gorkum. Volgens dit plan is voor 821 man blijvend werk in het Gorkumse bedrijf mogelijk. Het overnameplan van de bedrijven Hollandia en De Groot biedt voorlopig slechts werk voor 125 man, en later misschien voor hooguit 400 man. Bij Nederhorst Staal zijn thans duizend man in dienst. Drs. H. J. van Herwijnen, direc teur van de (consumentenver eniging Eigen Huis. bleken in het „afrondingsstadium" te zijn gekomen. Kritiek had de heer Smit nog tegen het anti-speculatiebeding, dat in een aantal gemeenten is ingevoerd. Wat de „beschutte sfeer" betreft, kon hij dat wel begrijpen. Voor het overige zag hij in die maatregel een rem op het aanbod van huizen, die prijsver hogend uitpakt. Tenslotte bepleitte de heer Van Her wijnen vier maatregelen van het ko pen en financieren van een huis. na melijk: de aanschaffing van de dubbele courtage van makelaars provisie van zowel dé verkoper als de koper) geen verschillen in provisie voor hypotheekadviezen, om de objectie ve voorlichting over hypotheken te bevorderen een wettelijk vastgelegde be denktijd van veertien dagen bij het kopen van een huis. om de koop en de financiering goed te kunnen regelen vereenvoudiging van de financie ring, dat wil zeggen het meer door zichtig maken van wat er aan hypo theken wordt aangeboden. DEN HAAg Staatssecrateris Ha- zekamp van economische zaken heeft aan het foodbedrijfschap De tailhandel desgevraagd een opsom ming gegeven van de mogelijkhe den. die in het kader van de BTW- verhoging aanvaardbaar zijn als omprijzing van goederen en diensten per 1 oktober (datum van ingang) onmogelijk is. De mogelijkheden, die staatssecre taris Hazekamp ziet. zijn 1. In de periode 1 tot en met 15 oktober wordt de verhoging van de BTW afzonderlijk aan de kassa in rekening gebracht. In de etalage en winkel dient dan duidelijk te wor den vermeld, dat op de artikelen vermelde prijzen nog eens moeten worden verhoogd. 2. Op de artikelen worden twee prij zen vermeld. Bij de kassa en in de winkel wordt duidelijk vermeld dat de hoogste prijs met ingang van 1 oktober in rekening wordt gebracht. 3 Omprijzing geschiedt in een zo kort mogelijke periode rond 1 okto ber. maar niet voor 20 september. Uiteraard dient een zodanig deel van de artikelen eerst na 1 oktober te worden omgeprijsd dat „winst" en „verliezen" elkaar compenseren. 4. De in het magazijn binnenko mende artikelen worden op een zo danig tijdstip omgeprijsd dat deze artikelen op 1 oktober in de verkoop komen. AMSTERDAM De goudprijs heeft maandag op de voornaamste goudmarkt in West-Europa, die van Londen, een flinke stijging te zien gegeven Bij de vaststelling van de prijs tijdens de ochtendhandel kwam men uit op 112 dollar per ounce (31,1 gram), wat 4.60 dollar hoger was dan het slot van vrijdag. Nadien werd de prijs bepaald op 113.65 dollar per ounce, of 6.5 dollar meer dan eind vorige week Melding werd gemaakt van omvang rijke kooporders, waar weinig aan bod tegenover stond. Veel handela ren hebben blijkbaar lang gewacht met het dekken van hun openstaan de baisseposities (posities in de ver wachting dat de goudprijs verder zal dalen) met het oog op de komende goudveiling van het IMF. Het plan van de industriebonden NW—NKV is in overleg met de on dernemingsraad uitgewerkt. De In dustriebond CNV verwerpt evenzeer het overnameplan van Hollandia en De Groot, en heeft ook alternatieve oplossingen uitgewerkt in een rap port De verschillende alternatieve plannen zijn gisteren aan de orde gekomen in een hoorzitting die de Tweede Kamercommissies voor So ciale Zaken en Economische Zaken hielden over het overnameplan van Hollandia en De Groot. Het NVV—NKV-plan komt in grote trekken overeen met een oud red dingsplan van de bedrijfsleiding van Nederhorst. Nederhorst-directeur Van Heusden zei in de vergadering van de Kamercommissies desge vraagd gisteren, dat hij het vakbond splan volstrekt onmogelijk acht. Een jaar geleden, toen de grote moeilijk heden voor Nederhorst begonnen, had het misschien nog wat kunnen helpen, zo liet de bedrijfsdirecteur weten. Leugen B. van de Weg, NW- districtsbestuurder, vertelde giste ren, dat er voldoende mogelijkheden zijn voor een groot Gorkums staalbe drijf op de exportmarkt, namelijk in projekten voor de oliewinning op zee off-shore"), milieuprojekten en ker nenergie. In ondernemerskring in de staalsector is steeds beweebranche teveel bedrijven zouden zijn. Dat is volgens Van de Weg een leugen. Die overcapaciteit is er. beweert hij, al leen in de traditionele projekten, zo als bouw van bruggen, sluizen en zo. De bedrijven die meer voor export leveren, zoals Hollandia (Krimpen aan de IJssel) en De Groot (Zwijndrecht) gaat het goed. aldus Van de Weg. „Bij De Groot wordt op grote schaal overwerk gedaan, en er wordt ook gewerkt met koppelba zen. Er zijn verhalen, dat dit bedrijf voor vijf jaar orders in voorraad heeft. Als staalbedrijven klagen over overcapaciteit zeggen wij: „Laat ons dan maar eens jullie or derpositie zien. Maar dan blijven ze het antwoord schuldig", aldus Van de Weg. Hollandia is het familiebedrijf van Lubbers, de minister van Econo mische Zaken, wiens taak in deze kwestie nu is overgenomen door mi nister Boersma van Sociale Zaken. Volgens Van de Weg zijn De Groot en Hollandia erop uit. om met over heidssteun een belangrijke concur rent Nederhorst uit de weg te ruimen en de eigen positie te ver sterken. Nederhorst Gorkum heeft 1000 man in dienst, terwijl er voor 200 man werk is. Volgens het NW-NKV-plan zou de overheid het bedrijf moeten overnemen, in elk geval voor ruim een jaar, om het in die tijd weer een orderpositie te laten verwerven voor zo'n 800 man personeel. Dat is vol gens Van de Weg uiteindelijk een goedkopere oplossing, dan nu hon derden mensen voor langere tijd naar de sociale uitkeringen ver wijzen. Klacht De heer Lester, bestuurder van de Industriebond CNV, heeft evenmin enig vertrouwen in het overname plan van De Groot en Hollandia. Hij klaagt erover dat De Groot en Hol landia geen enkel inzicht in hun plan willen geven aan de vakbon den. „Ze willen voor weinig geld met staatssteun van Nederhorst een soort koppelbaasbedrijf ten behoe ve van zichzelf maken", aldus de beschuldiging van Ester. Hij ziet wel wat in de overneming van het Rotterdamse staalbedrijf van Nederhorst door de firma Van Kooten-Verbeek uit Rotterdam. Nederhorst Staal in Rotterdam, het vroegere Braat-bedrijf, heeft 400 man personeel. In het overname plan van De Groot en Hollandia zou dit bedrijf worden gesloten. Volgens Ester zijn er zelfs sterke geruchten, dat De Groot en Hollan dia aan de regering als voorwaarde voor hun overneming hebben ge- DEN BOSCH De onderhandelingen tussen SHV en de Spar- organisatie over de verkoop van de winkels van de SHV-dochter De Gruyter zijn in een beslissend stadium gekomen. steld. dat zij het Rotterdamse Ne- derhorstbedrijf mogen liquideren. Dit versterkt bij de vakbonden de indruk, dat De Groot en Hollandia er vooral op uit zijn een concurrent uit te schakelen om zelf beter ervan te worden Vreemd De bestuurders van de Industrie bond CNV hebben de Kamercom missies ook gewezen op het vreemde verhaal dat offertes, die Nederhorst- Gorkum wil doen. tevoren goedge keurd moeten worden door Hollan dia en De Groot. Dit vehaal komt van de direct betrokken werkne» mers van Nederhorst-Oorkum, en wordt door Ester betrouwbaar ge acht. „Er gebeuren daar vreemde dingen in Gorkum," aldus Ester Juridisch is er geen enkele band tussen Nederhorst en de Groot of Hollandia. De laatste twee hebben slechts een overnameplan inge diend, niet bij Nederhorst maar bij het ministerie van economische zaken. Het Nederhorstbedrijf heeft uitstel van betaling. Een curator, in feite aangesteld door het ministerie van economische zaken, maakt de dienst uit. Ester stelt daarom ver baasd vast dat deze curator, en ach ter hem blijkbaar het ministerie, er kennelijk al van uitgaan dat de overname door Hollandia en De Groot al een feit is. Woensdag overleggen de Kamer commissies met minister Boersma. Waarschijnlijk valt er op regerings niveau nu snel een beslissing over Nederhorst Staal, vermoedelijk nog deze week. Het ARP-Kamerlid Van Houwe- lingen. die in CDA-verband zich met de Nederhorst-zaak bezighoudt, ziet slechts twee mogelijkheden: of wei het Nederhorst-bedrijf wordt voor lopig door de staat overgenomen, in de hoop dat er ooit weer voldoende werk voor zal zijn te vinden, ofwel het overnameplan van De Groot en Hollandia wordt in wat gewijzigde vorm uitgevoerd. Van Houwelingen denkt dat het zal uitdraaien op het laatste. Alternatieve oplossingen, zoals die van NW-NKV, geeft hij weing kans meer. Rampzalig De verkoop van 93 winkels van De Gruyter aan de VDB Verenigde Dis tributiebedrijven (Spar-organisatie Oost-Brabant) in Den Bosch en zes winkels aan Gebr D. Schuitema (Centra) in Amersfoort, wacht nog alleen op definitieve goedkeuring door de ondernemingsraden van de SHV. aldus een woordvoerder van De Gruyter. Er is een nieuwe vennootschap van de VDB en de SHV in de maak, waarin de 93 winkels van De Gruyter zullen worden ondergebracht. In de joint venture krijgt de Spar- organisatie Oost-Brabant (VDB) een belang van 55 pet en de SHV 45 pet. De winkels zullen voorlopig onder hun eigen naam worden voortgezet, aldus de woordvoerder. De zes winkels die naar Centra gaan. passen volgens de woordvoerder niet in de opzet van de Spar. onder meer door hun ligging en oppervlakte. VAN MOUBERIK: De Utrechtse rechtbank heeft uitstel van betaling verleend aan de plaatmetaalindus trie Van Mouberik en Bal te Zeist.Het bedrijf zit in financiële moeilijkheden, waardoor het geen kans meer ziet zijn verplichtingen na te komen. De rechtbank heeft twee bewindvoerders aangewezen die een onderzoek moeten instellen naar het gevoerde beleid en de financiële ge volgen daarvan. Het bedrijf heeft 120 mensen in dienst. KNSM GROUP: heeft in de eerste helft van 1976 lagere resultaten be haald. Het netto resultaat, na belas ting, was omgerekend op jaarbasis 18,3 min in 1975) ruim 30 pet lager. Inmiddels is de neerwaartse lijn tot staan gekomen. Rekening wordt ge houden met een verbetering. KON. OLIE: De Kon Ned. Petro leum Mij zal in een op 16 september te houden vergadering een beslissing nemen betreffende het interimdivi dend over 1976. FURNESS: (havenactiviteiten, transport, assurantie, handel) heeft over het eerste halfjaar van 1976 een winst na belastingen behaald van 3,3 min tegen 3.1 min in de eerste helft van 1975 Op grond van dit resultaat en gelet op de vooruitzich ten voor het tweede halfjaar van 1976 is het interimdividend vastge steld op onveranderd 3 in contan ten per aandeel van 20 VAN GEND EN LOOS: heeft ten einde te komen tot een meer uitge breide dienstenverlening op het ge bied van beveiligde geld- en waarde transporten. de aandelen verworven van Service Nederland Gisteren werd in Den Haag ook nog een persconferentie gegeven door politiek Gorkum, onder aanvoering van burgemeester A Schreuder. Er werd vooral gewezen op de rampza lige gevolgen, die de slepende onze kerheid zo langzamerhand voor de Gorkumse bevolking krijgt. Deze kleinere stad is wat de werkgelegen heid betreft voor een overwegend deel aangewezen op het Nederhorst bedrijf. mede via toeleveringsbe drijven. De Gorkumse huisarts H. Pronk zei dat er een soort overlevingscrisis heerst. Zijn praktijk omvat voorna melijk mensen die direct of indirect afhankelijk zijn van Nederhorst. Het aantal maag-darm-stoornissen is. vergeleken met enkele jaren gele den. meer dan verdubbeld, aldus dokter Pronk. Met name na publika- ties over Nederhorst in de pers is het aantal gevallen groter. De mannen zijn agressiever. Vooral bij buitenlandse werknemers, van Nederhorst stelde Pronk zaken vast als angstgevoelens en hartklop-, pingen bij normaal, vol bewustzijn. Het gevaar groeit, dat neerslachtig heid omslaat in depressies. „De mensen dreigen sociaal te ontspoi, ren. Kinderen van de betrokkenen beginnen de werkelijkheid te ver warren met fantasieën." aldus huis arts Pronk BARNEVELD - Aanvoer 1 103,109 stuks, stem ming redelijk. Pnjzen in guldens per 100 stuks eieren van 50 gram 10.60. 55 gram 12.59.60 gram 14.10 en 65 gram 15.67 PURMEREND Aanvoer 50 slachtrunderen Prijzen in guldens per kg extra kwaliteit 6.00- 6.35. Ie kwaliteit 5.60-6.00 en 2e kwaliteit 5,20- 5.60. De handel was goed. ROTTERDAM Prijzen excl. BTW In guldens per 100 kg klei-aardappelen binnenland Bintje 35-55 mm opw los verladen 65 00-67 00. Bintje 500 mm opw los verladen 85 00-86.00. Eigenhei mers 35 mm opw 80 00-85.00 Klei-aardappelen export Bintje 35-50 mm los verladen 63 00-65 00, Bintje 50 mm opw los verladen 85 00-8600. Voeraardappelen 8 00-12.00. LEIDEN Aanvoer totaal 2868, slachtrunde ren 1261. varkens 228. schapen en lammeren t379 Prijzen dn guldensi stieren le kwal 6.75-7.20. 2e kwal 6.45-6.65, vaarzen le kwal 6.35-6AO. 2e kwal. 5.70-6.15. koeien le kwal 6.05- 6.80. 2e kwaJ. 5.15-5.65. 3e kwal 4 00-4 70. slachtvarkens iresp extra. le. 2e en 3e kwal i boven notering. 3.38-3.40. 3.36-3.38. 3.34-3.36. Slachtzeugen 2.52-2.60. zware varkens 3.05-3.15. schapen 165-190. lammeren 180-220 POELDIJK. 6 sept 76 Veiling Westland Noord Frankenthaler 2 70-3 90 Ooiden Champion 560 Alicante 3.00-3.80. Gros Maroc 3.20-3 80 Mus- kaal 6 20-6 50. Tomaten 2 50-5 90 Blnn 2 50- 4 70. Sla 9-27 Andijvie 99-1 18. Spinazie 08-97. Postelein 52-74 Komkommers 39-80 Krom kg 93-1 00, stek 47-57 Pepers groen 1 20 I 70 Pp pers rood 2 90-4 00. Papnka groen 75-1 15. Pa prllca rood 1.85-2 75 Selderij 19-34. Peterselie 10-11. Krulpeterselle 6-24. Prei 94 Radijs 36-42 Snijbonen 2 80-3 30. Bloemkool 80-1.10. Auber gines 2.20-3 00 Netmeloenen I 40-2 60. Suiker- meloenen 110-4 20 Oogmeloenen 50-2 70. Bleekselderij 25-85, Perziken 40-66. Mals 24-30. Peren 65-67. s-GRAVENZANDE 6 sept 16 Vei- lingver Westland Zuid Sla 9-18.50 Tomaten 100-5 81. Snijbonen 2 70-2.80. Bloemkool 65- 1 05. komkommers 47-67, Aubergines 2 10-2 95. Paprika groen 95-1 10. Paprika rood 2.75-3 00. Andijvie 83-93, Spinazie 74. Pepers groen 1 50- 00. Peprrs rood I 90-2 80. Radijs 38 59. Nctme- .oenen 1 50-2 30. Oogmeloenen 1 05-2 05. Suiker meloen 2 20-3 40. Prinsessebonen 1 90-2 10. Ali- canten 2 70-3 30. Frankethaler 2.80-3 70. Golden Champ. 4 60 Veilingvereniging „ZUID HOLLAND ZUID' BARENDRECHT - Spruiten All 158-190. Bil 176-187. CII 118. AIII 62-79. BUI 43-59. ADII 141-146. ADIII 83, DII 120. DIII 61. Sla. natuur 9-24, Bloemkool 4 49-75. 6 54-72. 8 46-69. 10 35-60 12 37-44. Radijs, rood 23-30 Komkom mers 91 op 77-79. 71 75 68-72. 61 68 58-66. 56 58 39-40. Tomaten 250-590. Komkommers krom 85-95. grof stek 52-79. Andijvie 69 89. Bospeen 155 Chin kool 58-73. Gele kool 50-92. Groene kool 75-104. Knolsetd 104. Kroten 28 72. Peter selie 8-20 Postelein 93-131. Prei 85-135 Rabar ber 81-89. Rode kool 63-95, Selderij 7 23. Snijbo nen 290 360 Sperziebonen 210 270. Spinazie 65- 145. Spitskool 33 110. Uien 44-93. Witte kool 60-81 Pronkbonen 150-200. Aardappelen Bintje 66-101. Eigenh. 64-91, Dorêe 65-105. Lekkerlan- «Jer 89 Perziken 70-160 Pruimen 40-290. Netme loenen 40-190 Oranje .Ananas meloen 30-230. Ogenmeloen 20-180 Druiven 320-400 HONSELERSDIJK. 6 sept 1976 Euphorbia 58 80 snijgroen 132-335 amaryllis 79-590. anjers 46-67, anjers tro« 379-000. anthurlum 159-350. chrysanten tros. normaalcultuur 150-195. chry santen. gep)normaalcultuur 48-90. chrysanten, tros. Jaarrondcultuur 150-320. chrysanten, gepl jaarrondcultuur 61-110. fresia, enkel 396-815. fre sia. dubbel 191 335. gerbera gemengd 26-27. ger- bera op kleur 52-75. gladiolen 171-225. irissen 408-475. leliekelken 95-130. lelietakken 98-290 orchideeën 384-505. rozen, groot 26-68. rozen, klein 13-38. strellUla 291-360. VISSEHIJNIEUWS IJMUIDEN. 6 september - 12 450 kg tong. 225 kisten tarbot en griet. 798 kisten kabeljauw. 230 kisten schelvis. 838 kisten wijting. 2 011 kisten schol, 72 kisten schar. 115 kisten haring. 28 kisten makreel. 313 kisten diverse Prijzen per kilogram: tarbot 14 50-21 51. gr tong 16 71-15 40. gr m. tong 13 68-12 94. ki m tong 12 60-11.50. tong I 21 53-11.40. U 12.12-10 70 Per 40 kilogram ham met kop 176-104. heek 134 haal 108-60 poontjes 46. krab 46-1550. horstma kree! 16-10 kl kreeft 206. r poon 80-56. tarbot 499 187. griet 321-148. kabeljauw 1 156 102 II 192 134 III 144-108. IV 128-104 V 134 84. schelvis I 124-98. II 122 98. III 106-71. IV 98-72. schol I 96 86 II 92 82 in 90-70 IV 81-64 wijting III 106 66 haring I 33-29 40 makreel II 23. III 50- 19 20. schar 62-31 BESOMMINGEN VAN MAANDAG - Zes enlwintig enkelingen SCH 173 23 200. SCH 256 16 600 IJM 20 13 700 IJM 44 34 000 1JM 115 34 200 IJM 154 14.900 20 Katwijkers KW 4 13400 I) 15700 22 32 100 24 37 900. 25 28 800. 34 25 800 51 19 200. 55 20 900.88 f 23 100, 113 23 500 137 22 500 145 31 900. 149 13 100 174 20 50(1 PE LIER. 6 sept. "76 Veüingver ..Delft- Westerlee Aubergines 155-295. aardappelen 92-94 andijvie 68-80. dubbele bonen 200-255. snijbonen 150-250. alicante 270-340. franketha ler 220-370. netmeloenen 95-265. ananas meloe nen 160-240. ogen meloenen 55-200. spruiten 96-219, rode paprika p.kg 125-320, gr paprika P kg. 40-110. gr pepers p kg 130-235. rode pe pers p kg 95-110. peterselie 7-19. postelein 46- 82. pruimen p kg 130-140. radijs 25. seldenj 9-24. spinazie 67-83. sla 9-22. bloemkool 73-119. tomaten 250-600. uien p kg 48-63. Chinese kool 54-56. rode kool 100-107. kroten p kg. 31-59. komkommers 42-81 Beurs van Londen Van een verslaggever DEN BOSCH Volgens de Unie BLHP (de Unie van beambten leidinggevend en hoger personeel) lijkt het erop, dat minister Lubbers (Economische Zaken) en directeur R. Wijkstra van de Nederlandse Herstructurerings-Maa^schappij (Nehem). de ver huizing van de Nehem van Den Bosch naar Den Haag er op een ondemocratische manier gaan doordrukken. 3'9 BrAm 62»/. BrPelr 2S2'/i Court 5n<". Distill 25"/i. Dunlop 114 EM1 208'/i OnEI 118'. GrUnSt 82 8? ICI 202 203 ImpTob 132 131 Shell 328 320 Unllev 72»/. 73"'. V ic kers 38 38'.. i Woolw »4</> 92' HM W»r SelTr AlBrrw IntNick De heer Wijkstra wil niet ingaan op het verwijt van de Unie BLHP. als zou hij druk hebben uitgeoefend door met opstappen te dreigen, als de verhuizing niet zou doorgaan Dat element heeft, zo zegt hij. geen enke le rol gespeeld in de discussies. De Unie BLHP zegt. dat slechts zes leden van de raad van toezicht, na melijk drie vertegenwoordigers van de werkgevers en drie vertegenwoor digers van overheidsinstellingen, vóór Den Haag hebben gestemd en dat de drie vertegenwoordigers van de vakbeweging en de voorzitter van de raad van toezicht, prof. P. Steen kamp. zich van stemming hebben onthouden. Hiermee wordt bezwaar gemaakt tegen de verklaring van vo rige week vrijdag, waarin de Nehem sprak van een unaniem besluit voor Den Haag als nieuwe vestigings plaats. Volgens de heer Wijkstra hebben zich enkele leden van de raad van toezicht zich van stemming onthou den. omdat ze de vraagstelling, zoals die door minister Lubbers was voor gelegd. onjuist vonden Intussen ligt er nog de motie van de Tweede Kamerleden Van Zeil en Aarts (beiden KVP> van vorig jaar. waarin wordt gezegd dat: ai niet vaststaat dat verhuizing van de Ne hem van Den Bosch naar Den Haag tot betere communicatie za! leiden, en bi dat zo'n verhuizing niet past in het spreidingsbeleid van de over heid In verband met Labor Day bleven da Amerikaanse en Canadese effecten beurzen gisteren gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13