oderne gezin klein, zwak en kwetsbaar Rabobank 9 (Gewoon en toch vreemd |oneel in Mickery Minister moet kosten onderwijsplan aangeven rchitecten helpen bij een revolutionaire stap terug Leven op Mars is liet uitgesloten VVD-Tweede Kamerlid: „Man moet evenals zijn wagen periodiek gekeurd" Nijmegen breekt overleg met hotelbouwer af Drie VVDM'ers twee weken naar Nieuwersluis Protest tegen BTW- verhoging Algemene vergadering van de Rabobank te Rotterdam [jfcANDAG 30 AUGUSTUS" BINNENLAND TROUW/KWARTET RH 7 oor Hans W. Ledeboer EN HAAG De provinciale planologische dienst Zuid- olland heeft een brochure „Naar meer gemeenschappelijkheid het wonen" uitgegeven. Joop ten Velden, die aan deze dienst is erbonden, en Flip Krabbendam die samen met Astrid Wieben- 3 verantwoordelijk is voor een in Delft op te zetten bouwpro- !ct, hebben dat boekje samengesteld. et is eenvoudig, helder, overzichte- k en lang niet compleet. Maar het :vat een lange lijst bronnen en in- anties ten behoeve van een geïnte- tsseerde lezer die over het beschre- en onderwerp zo compleet mogelijk 11 worden geïnformeerd. at onderwerp is „centraal wonen" daarover is heel wat te doen, al is et alleen maar omdat niemand het oit strak heeft omschreven. Het be lt een uitgebreid scala van varia- es. prachtig dus voor allerlei be zegelingen en discussies. Uitgangs int is, dat het moderne gezin te ein is. Dat bestaat uit twee men- n, eventueel met hun kinderen, aar die kinderen maken er slechts eel van uit zolang zij nog geen me- ïbepalende factor zijn in desamen- ving. Zodra dat gaat gebeuren, die inderen dus volwassen worden, ver ten zij het gezin, dat uiteindelijk ich weer uit twee mensen blijft be- aan. Welnu, zo'n gezin is, hoeveel eide partners ook van elkaar hou- en, op elkaar zijn ingesteld, volgens eel schrijvers niet sterk, maar juist leel zwak. Allereerst door eenzaam- eid. Bekend zijn de vele voorbeel- èn van gezinnen, die niet eens de amen weten van hun naaste buren een flatcomplex. Er wordt dus ezocht naar mogelijkheden om uit ie eenzaamheid te komen. Dat zoe- en gaat het hele leven door, maar igelijk groeit er in het kleine gezin en zelfzuchtigheid die steeds scher- er alle contacten naar buigen af- ijst. Na enige tijd kunnen de beide artners op elkaar uitgekeken raken n de zaak eindigt met een schei- ing. Men ziet ook vaak dat als een $n de partners wegvalt, de ander ieh moeilijk kan handhaven. Zij sterven snel na. elkaar, hun omge ving, ook hun verwanten, onberoerd latend. Tenzij er bruikbare materie ter verdeling onder de erfgenamen wordt achtergelaten. Familie Dit soort gezin is er pas kort. Niet zo heel lang geleden was de familie be langrijker. Grote beslissingen wer den in een familieraad gezamenlijk genomen, eenzaamheid was onbe kend. zelfzucht kreeg weinig kans. via huwelijken ontstonden veranke ringen met andere families. Zo'n si tuatie is er nog buiten onze super markt- en computersamenleving. Dagelijs komen wij in aanraking met de enorme spanningen van de uit zo'n familiesamenleving afkomstige mensen die in onze maatschappij moeten integreren. Dan valt zo'n he le familiestructuur uit elkaar. Terugdraaien van de situatie is niet te doen. Men kan de leden van een uiteengevallen familie moeilijk tot samengaan dwingen. Bovendien biedt en hier komt de architect aan bod onze woningbouw, vooral de volkswoningbouw, geen moge lijkheden: we kunnen niet anders in onze galerijflatjes met drie tot vier kamers. Maar „centraal wonen" is dan ook geen terugdraaien. „Centraal wonen" betekent niet meer of minder dan samen doen. Hoe zij het samen willen doen er; wat er samen moet worden gedaan maken de deelnemers zelf uit. Alles hangt daarbij af van hun gemoti veerdheid. De Amerikaan Rimmer beschrijft helaas in wat betreft taal en stijl niet erg leesbare boeken gezinnen Een speeltuin in het Rotterdamse Crooswijk die zich oplossen in individuele per sonen. Die mensen, die dus geen bloedverwanten zijn. vormen dan samen een groot gezin en zij beleven dat groepsgezin tot in uiterste inti miteit. Kibboets Soms dwingen, zoals bij de Israë lische kibboets, ook omstandighe den van buiten af tot de opzet van een nieuw soort gemeenschap. In Israël waren die omstandigheden tweeërlei. Allereerst maakte de strijd om te overleven een zo doel matig mogelijke inrichting van het hele bestaan noodzakelijk, tot de persoonlijke verhoudingen toe. Er moest immers voor dat gevecht om te kunnen blijven leven een maxi male hoeveelheid energie beschik baar zijn. Verder had de joodse cul tuur tot in onze moderne samenle ving de familiestructuur behouden Naar Israël gekomen joden, die in de oorlog alles en allen hadden verlo ren. hadden de kibboets nodig als gemeenschap welke de plaats van hun vroegere familie innam. In het zoeken naar vormen van meer gemeenscnap, meer samen doen. is de architect heel belangrijk: hij moet immers de mogelijkheden scheppen. Bescheiden vormen zien we regelmatig om ons heen: tuinen, zaaltjes, buurtprojecten. Die illus treren meteen, hoe moeilijk dat sa men doen is. Er zijn voorbeelden te over van gemeenschapsruimten, die. doordat de gezinnen waarvoor zij waren ingericht er te weimg be langstelling voor hadden, in arren moede maar als kantoor of winkel werden verhuurd aan derden. Of ook wel werden aangeboden voor bruiloften, partijen, vergaderingen en tentoonstellingen. In Overvecht Een „Kasbah project in Hengelo, waar van de bewoners wat ge meenschappelijk denken en gevoe len werd gevraagd zonder aan de gezinsstructuur te raken, mislukte. Maar in Utrecht werd Overvecht- Noord, 183 woningen in tien flatge bouwen met op elke vier gezinnen een gemeenschappelijke extra woonkamer, een succes. Een onder zoek toonde dat 71 procent van de bewoners in een eventuele volgende situatie wéér zo'n woonkamer wilde en dat 91 procent de idee om van de zaak af te stappen en de kamer bij een van de woningen te trekken beslist afwees. Zelfs wilde 25 pro cent nóg meer onderlinge con tactmogelijkheden dan Overvecht- Noord nu al bood. De samenstellers van „Naar meer gemeenschappelijkheid in het wo nen" kondigen in hun boekje aan dat dit zal kunnen in Hilversum, waar Pieter Weeda van het architec tenbureau Leo de Jonge een complex opzet voor vijftig gezinnen. Delft Interessant is een plan van de Werkgroep Centraal Wohen Delft, opgezet door Flip Krabbendam en Astrid Wiebenga als afstudeerpro ject Het gaat om een laagbouw- buurtje voor tweehonderd huishou dens, woon-etages met daarboven slaapkamers. Telkens drie. vier of vijf huisjes in een blok. Elk blokje met een gemeenschappelijk mid denstuk om daarin samen te eten en zitten of zelfs, na vrij eenvoudige ingrepen, samen te koken, met aller lei leuke toerbéurt-mogelijkheden voor alle huishoudelijke klusjes. Zelfs met alle mogelijkheden tot een situatie zoals Rimmer die beschrijft. Ook met plaats voor alleenstaanden in zo'n gezinseenheid. Om te voorko men dat een bewoner op een ogenblik dat hem dit niet uitkomt meteen bij thuiskomst zou worden gedwongen in alle gemeenschappe lijke activiteiten te duiken is er een neutrale voordeur naar de straat. Er is meer. voor twaalf huishoudens, dus voor een blok of drie. zijn er een was- en speelruimte die op een ge meenschappelijke tuin uitkomt, een logeerkamer en een hobby-, feest- en knutselruimte, die allemaal binnen door zijn te bereiken. Aan de buiten zijde van het hele project is plaats voor een grote ontmoetingsruimte, een buurtcafé, een werkplaats om te timmeren, te lassen of aan auto's té sleutelen en een overblijf- en huis werklokaliteit voor schoolgaande kinderen. Die voorzieningen zijn niet alleen bedoeld voor de projectbewoners maar ook voor de omliggende buurt, waarvan zij immers deel blijven uit maken. Vanzelfsprekend verandert de samenstelling van een groep in een blokje en de situatie ij zo'n groep in de loop van de tijd Aanpas sing is dan hoogst eenvoudig: plaat: sen of weghalen van een scheidings wand, een kastenwand of een groep plantenbakken Elk blok heeft een gemeenschappelijke trap. zodat het op de slaapverdieping alleen maar een zaak wordt van kamers verdelen Buitenland In het boekje vinden we ook voo: beelden van projecten in het buitei land. Als schilderachtigste natuui lijk het Kopenhaagse „Christiania Een interessant project „Steilshoop" in Hamburg, waar d- bewoners ook moeilijk in de maat schappij te integreren alleenstaan den zoals ex-gevangenen op nam. Maar in „Steilshoop" bleken d» groepen onderling te geïsoleerd allt grotere gemeenschappelijke voorzie ningen zijn te vinden op de bovenste etage en daar moet men dus speciaal met de lift naar toe, wat de hele situatie vaak wat geforceerd maakt. AMSTERDAM Mickery is het nieuwe seizoen begonnen met ten opdracht aan Mel Andringa, die ook in New York, waar hij met zijn groep vandaan komt, weinig bekend is. Hij heeft wel (samengewerkt met Bob Wilson, wiens faam vooral gevestigd is noor zijn „Deafman Glance". Andringa heeft de roman „The Con tinence Man" (De Oplichter) van de Amerikaanse schrijver Herman Mel- Jville (vooral bekend doorzijn „Moby T)ick" uit 1851) als uitgangspunt poor zijn voorstelling genomen. Wat Ttij er precies mee gedaan heeft kan t niet nagaan, omdat ik van het ioek slechts weet wat het program- na ervan vermeldt. Er is uit af te leiden dat het zich aan boord van ;en boot op de Mississippi afspeelt. |[ln een ruimte met een mozaïk-vloer. waarop een echt biljart, een pla tenspeler en een klein buffet met dranken. Drie mannen spelen echt biljart een ander soort dan het hier gangba- ruim een uur lang. Een kelner is voortdurend bezig al merk je hem |er liet voortdurend op. Er is ook een schrijver, die veel praat, alhoewel ik >r mij op betrapte dat ik meestal vergat naar hem te luisteren, terwijl k merk dat ik vergeten ben wat ik wel van hem gehoord heb. Er komt Dok een poosje een heer binnen he Confidence man die wat op- nerkingen tegen de spelers maakt, naar hun spel kijkt, en vertrekt. Er is Dok even een meisje, dat mimeert Wat een zangeres op een plaat zingt. Achter deze speelruimte, waar het publiek aan drie kanten omheen zit, de fe- is er een tweede, hoger, waar een man met krijt een fraaie, steeds inge wikkelder wordende tekening maakt Op een gegeven ogenblik merk je dat een andere man. die er satyr-achtig uit ziet. in die tekening aan het knoeien is gegaan. Weer la ter blijkt die eerste man terug te zijn. bezig met het langzaam uitwissen van de tekening. Er gebeuren dus. zoals in Deafman Glance, een aantal kleine dingen si multaan, zonder dat je aandacht door een ervan echt vastgehouden wordt,..ze gaan nauwelijks opge merkt verder. Je kijkt een poosje hier. een jioosje daar. maar raakt toch in het geheel ingesponnen, on dergaat een reeks indrukken, waar je geen duidelijke greep op krijgt, zo dat je ze niet eens voor jezelf, laat staan op papier, onder woorden kunt brengen. En toch zit je iets te bele ven, iets, wat heel gewoon en toch vreemd is. Tot en met 18 september in Mickery. De kelner strooit talkpoeder in het haar van de schrijver plotseling grijs in „The Confidence Man" in Mickery - de man wordt an PASADENA (Reuter) De drie bio- ogische experimenten aan boord van de Viking 1 laten nog steeds de mogelijkheid open dat er micro organismen leven in de op Mars op geschepte bodemmonsters. Stafbio- eerjoog dr. Norman Horowitz. „Als we deze meetresultaten in laboratoria op aarde hadden gezien, zouden we Jgeconcludeerd hebben dat het een Tzwak maar beslist positief biolo gisch signaal was. Maar nu ze van -lars komen, een volkomen verschil lende wereld die wij niet begrijpen, moeten we erg voorzichtig zijn met onze interpretaties." Twee controle-experimenten met gesteriliseerde monsters hebben aangetoond dat de eerdere metin gen niet aan apparatuurfouten la- is- [gen. Het derde experiment gaf giste- letfren weer veranderingen in de atmos feer boven het monster te zien. Pro blematisch is nog steeds dat de hoe veelheid organische stoffen in de tot nog toe genomen monsters zich hoog uit in miligrammen per ton laten ijk Uitdrukken. De gevoelige meetappa ratuur laat op dit punt niets zien. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Mevrouw N. J. Gin jaar-Maas, lid van de Tweede Kamer voor de VVD. gelooft niet, dat de plannen voor het onderwijs in de toekomst, zoals beschreven in de Contourennota, ooit goed uitgevoerd kunnen worden. De nota geeft name lijk geen enkele aanduiding hoeveel alles moet kosten. Maar de betrokke nen hebben er wel recht op te weten of hier een onbetaalbare her senschim op tafel ligt, dan wel of het plan financieel uitvoerbaar is en wel ke offers er moeten worden ge bracht. In het augustusnummer van het blad Openbare Uitgaven schrijft de onderwijsspecialiste van de VVD. dat er een chaos zal ontstaan en de Contourennota verkeerd zal werken. In plaats van gelijke kansen voor iedereen kunnen er minder kansen ontstaan, omdat de kosten uit de hand lopen. De vernieuwingsplan nen kunnen stranden op de klippen van de onbetaalbaarheid. Er moet volgens mevrouw Ginjaars een analyse worden opgesteld van de kosten en baten van het onderwijs in de toekomst. Als de minister zelf niet in staat is deze kosten aan te geven, lijkt het dringend geboden dit aan eert andere instantie te geven. Het Contourenplan, aldus het Kamerlid, moet financieel handen en voeten krijgen Mevrouw Ginjaar uit haar bezorgdheid, omdat ze de Mam moetwet als voorbeeld heeft. Alle ministers van de laatste 15 tot 16 jaar kan verweten worden, dat zij geen poging hebben gedaan een uit zicht te krijgen in de kosten van de mammoetwet. De kosten als gevolg van de invoering van deze wet liepen zeer snel op. DRIEBERGEN Ook de automo bilist zou een periodieke keuring van zijn rijvaardigheid moeten on dergaan. Dat is de mening van de heer A. C Vogel, commandant van de algeme ne verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. Hij noemt ook de medische verklaring voor met name de oudere verkeersdeelnemer een la chertje en betreurt dat de periodie ke autokeuring op politieke gronden nog op zich laat wachten. Van een verslaggever NIJMEGEN De meerderheid van B. en W. van Nijmegen heeft beslo ten de onderhandelingen met exploitatiemaatschappij Fomal- haut in Nijmegen over de bouw van hotel Belvoir en daarbij behorende appartementen bij de Waalbrug af te breken. De maatschappij liet weten maxi maal 1,5 miljoen gulden voor grond te kunnen betalen, hoewel zij ge vraagde nadere gegevens over de financiële.constructie van de exploi tatiemogelijkheden niet kon geven. Omdat het Nijmeegse gemeentebe stuur de stichting van een hotel in Nijmegen van groot belang vindt, werd besloten de grondprijs op die 1,5 miljoen gulden te bepalen. Ach teraf is gebleken dat de gevraagde gegevens op het moment van de aanvraag wél beschikbaar waren Dit maakte de noodzaak van aan vaarding van dc lagere prijs twijfel achtig. heeft burgemeester Th. M. J. de Graaf meegedeeld. Die twijfelachtigheid wordt beves tigd, nu er intussen van een andere maatschappij een hoger bod is ont vangen Hoe hoog en wie de gegadig de is wil de gemeente niet meedelen Gezien deze gang van zaken heeft de meerderheid van B. en W. besloten zich te distanciëren van verdere on derhandelingen met Fomalhaut. Van een verslaggever DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof heeft de vonnissen van de krijgsraad in Arnhem voor drie VVDM'ers bevestigd. Wegens de weigering het terrein te verlaten van de Jan van Schaffelaarkazerne in Ermelo, waar de VVDM'ers leden aan het werven waren voor de „sol- datenvakbond". hadden de drie van de krijgsraad ieder twee weken Nieuwersluis gekregen. De auditeur militair (officier van justitie) bij de krijgsraad was het met die vonnis sen niet eens en tekende hoger be roep aan. De advocaat-fiscaal had tegen de drie ledenwervers in totaal zestien weken Nieuwersluis geëist. De sol daat Jos Verbakei hoorde twee keer vier weken tegen zich eisen, de an dere twee. Ton Huyzer en Jens Cnos- sen, ieder vier weken. Tijdens de behandeling van de zaak twee we ken geleden pleitte de verdediger van de drie voor vrijspraak. Hij zei de zaak zo principieel te vinden dat hij desnoods bereid was door te vechten tot voor het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. AMSTERDAM Een aantal Amsterdamse vrouwen, verenigd in een comité tegen prijsverhogingen, heeft geprotesteerd tegen de hogere prijzen, die een aantal Amsterdamse winkelbedrijven sinds kort aankon digen in verband met de verwachtte BTW-verhoging van twee procent op 1 oktober aanstaande. Volgens de vrouwen is een dergelijke aankondi ging misleidend voor het winkelend publiek. Het comité sprak woensdagmiddag met de directie van Vroom en Drees- mann, dat op zijn artikelen in alle filialen twee prijzen heeft staan. Een lage prijs, gebaseerd op het oude BTW-tarief en een nieuwe prijs, ge vormd door de BTW-verhoging. Het winkelbedrijf berekent nog de oude prijs. Vroom en Dreesmann heeft de Amsterdamse vrouwen laten weten hun protest gedurende twee dagen in beraad te zullen houden. Dan be slist het bedrijf of het de hogere prijsaanduiding op zijn artikelen al dan niet zal handhaven. Volgens Vroom en Dreesmann was de maat regel nodig, omdat het enige tijd nodig zegt te hbebben om de prijzen op, artikelen te veranderen. De Amsterdamse vrouwen noemen dat absurd, temeer daar de regering na twee keer uitstel nog een beslissing heeft genomen over een eventuele BTW-verhoging. De Amsterdamse vrouwen, die in de afgelopen dagen in de Vroom en Dreesmann filialen acties hielden, zullen dit bedrijf nu twee dagen „met rust" laten. De ac ties worden wel voortgezet in de filia len van andere bedrijven zoals Peek en Cloppenburg. diverse interessante OUDE AMBACHTEN Té, DAMESBEÜRS 17 tot 27 september 1976 HOUTRUST OEN HAAG i a) CONTROLEURS voor DAG- ot NACHTDIENST W Persoonlijk aanmelden na telefonische afspraak b) WERKSTUDENTEN (mnl. en vrl c) KASSIERS/KASSIERES d) DEMONSTRATRICES en WERKSTERS in dienst van één van de 150 standhouders Brieven met opgave van leeftijd en evt. gewenste branche richten aan DAMESBEÜRS Afd Personeel k POSTBUS 9080. DEN HAAG. Tel. 070-54 63 00' Hierdoor roept de Coöperatieve Rabobank „Rotterdam-Capelle" W A. haar leden op tot het bijwonen van de algemene vergadering die gehouden wordt op maandag 13 september 1976 om 20 00 uur in Restaurant Plaswijck, C.N.A. Looslaan 9—11, Rotterdam Verkorte agenda 1 Opening 2 Aanwijzing secretaris en stemopnemers 3 Notulen vorige vergadering 4 Aanwijzing leden, belast met voorlopige vaststelling notulen 5 Balans en winst- en verliesrekening 1975 6 Bestuursverkiezing 7 Verkiezing van Raad van Toezicht 8 Mededelingen 9 Rondvraag 10 Sluiting De volledige agenda inclusief de jaarrekening 1975 ligt vanat heden op onze kantoren voor de leden ter inzage. Het Bestuur.H.E Doeleman,voorzitter P v d Waal, bestuurslid

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7