PPR niet blij met wat Bas de Gaay Fortman over misbruik WW zei Heilige koeien' op weg gezondheidszorg niet roken? Kamerdebat over rapport-Donner Drie mensen omgekomen in brandende woning tantjes ïerste op A.R.-lijst CDA en VVD willen macht verzorgingsdiensten in het onderwijs temperen "T Kerngroep strijkt rimpels glad land-Safe Chewing Gum helpt mee! Suikervrij kauwen! Amsterdammer om het leven gebracht Arie Groenevelt richt open brief aan Shell- topman Moties op komst in Tweede Kamer Ook in Den Bosch juwelier beroofd isaSlachtoffers Ontwikkeling geremd door twee soorten conservatieven van verkeer De orde in een bak vol paling TETS— ,NDAG 30 AUGUSTUS TROUW/KWARTET 3 recht) ran een verslaggever yTRECHT De PPR is niet gelukkig met de uitspraken die PPR-fractieleider De Gaay Fortman Dnlangs deed over het misbruik van de sociale voorzieningen. Na een weekje „stage" bij het gewestelijk arbeidsbureau in Amersfoort zei de PPR-voorman onder meer dat er scherpere controle moest komen op dat misbruik. Later corrigeerde hij die opmerking en bepleitte hij een n bipnderzoek naar de vraag waarom sollicitatiegesprekken in bepaalde gevallen steeds mislopen. :terkï !S^eiJ)p de vergadering van de landelijke rsoötemgroep van de PPR. bleek dat de efrt?dicalen menen dat de Gaay 'l^jTortman zijn opmerkingen over .misbruik maar beter voor zich had k gunnen houden. Er werd een motie ingenomen die overigens na- ikkelijk door de fractieleider werd idersteund waarin de door De foorstel bestuur: -pre u hafeiran onze parlementsredactie TRECHT Mr W. Aantjes. leider jvan de AR-fractie in de Tweede Ka mer. heeft de eerste plaats aanvaard Dp de advieslijst van AR- kandidaten voor de algemene ver- Kiezingen van het volgend jaar. advieslijst is vrijdagavond door iet partijbestuur vastgesteld op een ergadering h» Utrecht. Het is een ijst van kandidaten die zal dienen indeel van-de ARP in de CDA- datenlijst die zal worden ge- wanneer de AR-partijraad op ^iber er definitief toe zou aan het vormen van een ;emeenschappelijke lijst met KVP lede^n CHU te zullen meewerken. De iCh0.AR-kiesverenigingen zullen de ad- ;ani2vieslijst van het bestuur moeten Afrtëoedkeuren. i di inter lijst is verder als volgt samenge- gfogSteld: 2. drs. J.Boersma. minister. 3 -evet mevrouw J. van Leeuwen. Kamerlid. »n j 4. dr. A. Veerman. Kamerlid. 5 drs illeiJ de Koning. Kamerlid. 6. M. W ithe( Schakel. Kamerlid. 7 mr P. H. daKooi^mans- staatssecretaris. 8. drs. 19lG. C. van Dam. Kamerlid. 9. H. A. de livoeBoer. Kamerlid en partijvoorzitter. vvctt). drs. B. Beumer. Kamerlid. 11. J as hivan Houwelingen, Kamerlid. 12. mr J. N. Scholten. Kamerlid. 13. me vrouw J. G Kraaijeveld-Wouters. Kamerlid. 14 dr W. de Kwaadste- niet. Kamerlid. 15. drs M. Beinema. »os Kamerlid. 16. L. de Graaf. CNV- oonfoestuurder te Utrecht. 17 dr S zoriFaber te Leeuwarden. 18 Fred RulBorgman. voorzitter van de Arjos. 'Voor plaatsing op deze advieslijst hebben zich niet beschikbaar ge steld oijd-premier mr. B. W. Bies heuvel,'de gebroeders dr. J. Zijlstra (president V$n de Nederlandsche Bank), en drs. R. Zijlstra (oud- voorzitter CBBT en burgemeester van Smallingerland). prof. dr. B Bas de Gaay Fortman Gaay Fortman veroorzaakte rimpels binnen de partij weer glad werden gestreken. ,,Het benadrukken van misbruik van sociale voorzieningen of het constateren dat dit zou stijgen drukt ten onrechte een negatief stempel op de mensen, die vaak te gen wil en dank werkloos zijn", aldus de motie. „Als werkloze. De Gaay Fortman kreeg van een van zijn partijgenoten te horen dat hij best nog eens voor een weekje stage naar het arbeidsbureau mag stap pen. ..Maar dan moet je eens gaan als werkloze, dan doe je wel andere erva ringen op", luidde het advies Waar mee de „affaire" overigens wel uit de wereld was. In de motie wordt verder onder meer opgemerkt dat het niet onbegrijpe lijk is dat sommige mensen binnen dit arbeidsbestel er weinig meer voor voelen om er deel van uit te maken en daartegenover genoegen nemen met een sociale uitkering die meest al niet hoger is dan het minimum loon. Gestreefd zou moeten worden naar een zodanige ontkoppeling van arbeid en inkomen dat iedereen via rechtstreekse uitkeringen een menswaardig bestaan wordt gega randeerd. Openbaar vervoer Staatssecretaris Van Huiten ging naar huis met een motie waarin zijn partijgenoten constateren dat het regeringsbeleid ten aanzien van het openbaar vervoer niet deugt. De be zuinigingsplannen die minister Wes terterp onlangs heeft gepresenteerd en de tariefsverhoging van 8.5 pro cent zijn volledig in strijd met het door de PPR aanvaarde milieupro gramma. Van het tot staan brengen van de groei van het particulier auto verkeer komt op die manier niets terecht. Wanneer de huidige plannen van Westerterp met het openbaar vervoer worden uitgevoerd dan moet de PPR-Tweede Kamerfractie ern stig in overweging nemen om in de komende begroting tegen de para graaf „openbaar vervoer" te stem men. aldus de motie van de kerngroep. Blijkens een andere motie vraagt de kerngroep de Kamerfracties en be windslieden alles in het werk te stel len dat Nederland zich volledig terug trekt uit het omstreden Kalkar project (snelle kweekreactor). Neder land zou het contract waarmee zij aan het project gebonden is moeten afkopen. (ADVERTENTIE) ittin; e m< ge ge n va Me lden ^Goudzwaard (hoogleraar aan de VU), het vroegere kamerlid drs. A. C. Schouten, het zittende kamerlid B. Roolvink, CNV-voorzitter J. Lanser en de huidige minister van binnen landse zaken mr. W. F. de Gaay Fortman. lam it d voo ttin 1. da k ac t 12(F iinei^'1 bericht is zaterdag in een gedeelte viteivan onze ed'f'es a' geplaatst. Daarbij taan'S ec'lter mevrouw Kraaijeveld op in (j<numnier 13 niet vermeld, en zijn ten c: gevolge daarvan de kandidaten die op y0QJde nummers 14, 15, 16, 17 en 18 vol gen, een plaats te hoog terechtge komen. Wilt u stoppen met roken? Neem dan een goed hulpmiddel: suikervrije kauwgom. Tand-Safe Chewing Gum is zo'n suikervrije kauwgom. Door suiker te vervangen door Xylitol is Tand-Safe Chewing Gum onschadelijk voor het gebit en veroorzaakt geen tandbederf. Bovendien is Tand-Safe kauwgom een plezierig alternatief voor mensen die willen stóppen met roken, want Tand-Safe veroorzaakt niet dat weeë gevoel, heeft een langdurig frisse en verkoelende smaak en is van een sublieme kwaliteit. Verkrijgbaar bij uw drogist. Smith's Chewing Sweets Mij. Ween. ■Tand-Safe is een geregistreerd handelsmerk Het uitgebrande pand aan het Zwaanshals in ,,Het Oude Noorden" van Rotterdam. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM In Rotterdam zijn zaterdagmiddag drie men sen omgekomen bij een felle brand in een woning in het Zwaanshals, dat gelegen is in de stadswijk ..Het Oude Noorden" In twintig minuten tijds was het vier verdiepingen tellende pand volledig uitgebrand In de vlammen zijn omgekomen de 29-jarige Gerdina Verburgh-Aarnout, haar 8 jaar oude zoontje Henk en haar inwonende broer Hendrik (21) De heer Verburgh, die marktkoop man is van beroep, was tijdens de brand niet thuis Hij stond met zijn andere kind op de markt. Politie en brandweer van de Maasstad begrij pen niet waarom de bewoners geen vluchtpogingen hebben onderno men. Vermoed wordt, dat ze gewoon weg overvallen zijn door het vuur De vrouw en haar zoontje werden gevonden op de tweede verdieping, het lichaam van Hendrik Aarnout werd op de zolderetage aangetroffen De uiterste brandbaarheid van de (oudei woningen in dit stadsdeel, die nog vergroot is door de droogte van de laatste tijd. heeft volgens de poli tie het vuur vrij spel gegeven. Omdat de woning totaal is uitgebrand, zal het opsporen van de oorzaak van de brand volgens de brandweer een on mogelijke zaak worden. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft nog weinig aankno pingspunten voor de gewelddadige dood van de 47-jarige Amsterdamse kantoorbediende L Kolder. Zijn lijk werd vrijdagmiddag gevonden in het water van de Postjeswetering, achter de kerk aan de Postjesweg in Amsterdam. Het onderzoek door de patholoog-anatoom dr J Zeldenrust bevestigde de vermoedens dat de man met geweld om het leven is gebracht. Vermoedelijk is dat ge beurd nadat hij eerst was beroofd Zijn papieren werden gevonden in de bosjes langs het water van de Postjeswetering Hoewel eerst werd aangenomen dat de kantoorbediende waarschijnlijk vorige week woensdag al is omge bracht. heeft het onderzoek uitge wezen dat dit op een dag later moet worden gesteld Donderdagavond tegen elf uur is het slachtoffer nog gezien op het Damrak, lopende in de richting van de Dam. Daar gaat het spoor verloren. Een uur later was de kantoorbediende dood UTRECHT In een open brief heeft voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond NVV gereageerd op een artikel van de president van Shell Nederland, ir J A P Montijn. over de vermogensaanwasdeling VAD) In het maandblad „Venster" noemde de Shell-topman de VAD overbodig en gevaarlijk. De VAD zou niet tot een spreiding van de vermo gens leiden, maar een grote zeg genschap bij een beperkte groep mensen, de georganiseerde vakbe weging. concentreren. Groenevelt schrijft in zijn brief in de eerste plaats dat de georganiseerde vakbeweging geen beperkte groep mensen is maar 40 procent van de beroepsbevolking omvat en al sinds jaar en dag door overheid en be drijfsleven als respresentatief wordt beschouwd voor alle werknemers Hij zegt verder verbaasd te zijn over de mededeling van ir. Montijn dat er werkelijke bezitsspreiding moet komen Hij nodigt de Sheli-man uit te ont vouwen wat hij daar nu precies mee bedoelt „Want tot nu toe hebben wij uit ondernemersland slechts nee ge hoord op ieder pleidooi van onze kant voor een betere spreiding van kennis, inkomen en macht", aldus Groenevelt „Voor de al dan niet georganiseerde werknemers van Shell zou het van groot belang kun nen zijn te weten wat zij in het kader van een werkelijke inkomenssprei ding van Shell Nederland te ver wachten zouden hebben gehad, als die vermaledijde VAD geen roet in het eten zou hebben gegooid." Van onze onderwijsredactie TILBURG De drie christen-democratische fracties en de VVD zullen deze week in de Tweede Kamer een serie moties indienen om de machtsvorming van verzorgingsdiensten in het onderwijs te temperen. De VVD-fractie in de Tweede Kamer komt met een motie, waarin een wet telijke basis gevraagd zal worden voor de verzorgingsdiensten in het onderwijs. In een dergelijke wet zou een omschrijving moeten staan van de taak van de instituten voor leerplanontwikkeling, voor toets ontwikkeling. voor pedagogische be geleiding. enzovoort De drie fracties van het CDA zullen de motie van de VVD waarschijnlijk steunen, maar bovendien zelf een aantal moties indienen De fracties willen daardoor paal en perk stellen aan de steeds zwaarder wordende topstructuur in het onderwijs. Zij vrezen dat al die landelijke diensten en bureaus de vrijheid van de scho len te veel zullen beknotten In een eerste motie zullen de CDA- fracties minister Van Kemenade vra gen de oprichting van het voorge stelde Centraal Begeleidings Orgaan niet te bevorderen. Een dergelijk or gaan zou de overkoepeling worden van de pedagogigsche centra en de schooladviesdiensten. Uiteraard zijn deze instanties vrij zelf zo'n landelijk contactpunt te stichten, maar de minister moet dat niet stimuleren door geld te geven voor bureaukosten en dergelijke Een tweede motie is bedoeld om de verdere uitbouw van het zogenaam de contactorgaan voor de vernieu wing van het onderwijs af te rem men. Minister Van Kemenade zou ook dit landelijke orgaan een centraal bureau willen geven en de christendemocratische fracties Zien daar een zoveelste uiting van centra lisme in Volgens de heer Van Leijen- horst (CHU) is allerlei contact op landelijk niveau wel nodig, maar dat betekent niet dat overal meteen centrale bureaus voor opgericht moeten worden In een derde motie willen de confes sionele Kamerleden een uitspraak uitlokken over de bestuursvorm van de randdiensten, waarvan de scho len zich bedienen. In principe zou den al deze diensten een privaat rechtelijke bestuursvorm moeten hebben Veel diensten gaan al uit van stichtingen (zo bijvoorbeeld de stichting leerplanontwikkeling en vele plaatselijke of regionale school adviesdiensten). maar de motie vraagt dit principe nu algemeen gel dig te verklaren. Diensten zouden dus niet meer bestuurd mogen wor den door commissies volgens artikel 61 van de gemeentewet waardoor de overheid een te grote stem in het kapittel heeft Niet dwingen Een vijfde motie vraagt van de mi nister de samenwerking tussen ver schillende schoolvakken (bijvoor beeld aardrijkskunde, geschiedenis, maatschappijleer, economie) niet van bovenaf te dwingen. Ook deze zesde motie gaat over de stichting leerplanontwikkeling. Volgens de confessionele Kamerleden moet het CITO. het centraal instituut voor toetsontwikkeling, niet te nauw ge koppeld worden aan het instituut voor leerplanontwikkeling. Van een verslaggever DEN BOSCH Met een zware ha mer werd zondagmorgen de etalage ruit van juwelier Klaassens in Den Bosch vernield Voor tienduizenden guldens aan ringen en briljanten verdwenen met één greep uit de etalage Van de daderis) geen spoor. vervolg van pagina 1 ")e kerngroep het hoogste partij orgaan overweegt in de motie dat het betelalen van steekpenningen aan overheidsfunctionarissen door wapenindustriëlen kennelijk als nor maal wordt beschouwd. Weliswaar heeft het rapport van de commissie Donner ertoe geleid dat de prins zijn militaire en zakelijke functies op geeft. maar ook de beleidsbeslissin gen van de regering blijft het sys teem van het betalen van smeergel den onbekend en mede daardoor on aangetast. aldus de motie Juist Evenals fractieleider Bas de gaay Fortman betoogde ook PPR- voorzitster Ria Beckers dat de rege ring juist heeft geoordeeld dat tegen prins Bernhard geen strafvervolging moet worden ingesteld. V -lgens haar is er geen sprake van rechtsongelijk heid en is de regering terecht tot de slotsom gekomen dat het belang van de rechtsorde niet gediend is met een constitutionele crisis. Net als De Gaay Fortman vindt ze dat achter de kwestie rond prins Bernhards persoon nu een punt srga iftenTEXEL De 25-jarige G J. M ach'Kroon uit Schagen is omgekomen igentoen hij op Texel met zijn auto te lt digen een paal reed. waarna de auto beover de kop sloeg. Twee andere in- honzittenden werden gewond, fbieë 'g erHELMOND De 37-jarige G van ont Baaien uit Best kwam om het leven toen hij met zijn motor tegen een ^andere motorrijder botste en viel jk UTRECHT De organisatie van de gezondheidszorg in Nederland is te vergelijken met de orde die heerst in een bak levende paling. Vrijwel ieder onderdeel maakt aanspraak op zelfstandigheid, zowel bij de overheid als in het wijde veld van particuliere instellingen Dat het toch een bepaalde kant op gaat, komt niet omdat iemand dat bewust wil. maar omdat processen binnen de onderdelen elkaar toch beïnvloeden. Aangezien de kant die het opgaat, er helemaal niet zo aardig uitziet, wordt het tijd dat men er samen iets aan doet in plaats van er Wilsen uit Opmeer overleed toen hij alleen over te praten. OPMEER De 46-jarige H P. van met zijn auto op een viersprong te gen een vrachtwagen botste BORCULO De heer J Bijkar uit Ruurlo kwam om het leven toen hij met zijn auto op de Ruurloseweg bij Borculo op een tractor met aan hangwagen botste. [OIRSCHOT De 64-jarige Frieda Schneider uit het Westduitse Solin gen kwam in Oirschot om het leven toen zij met haar auto op rijksweg 58 in de middenberm raakte en over de kop sloeg EDE Geen doden maar wel zes gewonden waren het gevolg van een omvangrijke kettingbotsing op rijksweg twaalf (Utrecht-Duitse grens) onder Ede. Een zestienjarig meisje uit Huissen (Gelderland) dat uit de auto was gestapt om het na derende verkeer te waarschuwen werd door een slingerende auto aan gereden Zij liep een schedelba- sisfractuur op De chaos ontstond toen een auto op een ervóór rijdende auto reed en over de kop sloeg I Dat betoogt prof dr H J J. Leenen in een artikel in Me disch Contact waar hij voor de fijnproevers als titel boven liet zetten „De opbouw van een ge zondheidszorgsysteem". Dat opbouwwerk zal moeizaam verlopen, vreest hij. omdat naast een al lang bestaande groep die zich tegen verande ring verzet, een groepering van „nieuwe conservatieven" aan het ontstaan is Prof Leenen is hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de universiteit van Amsterdam. Dankzij de modeme sys teemtheorie, schrijft hij, heb ben we beter zicht gekregen op de systematische ontwik kelingen die zelfs in een vol strekt ordeloze situatie zijn te verwachten „Op grond van het ontbreken van een deugdelijk bestuursstelsel in de gezondheidszorg en de spanningsituatie die zich daar voordoet, moet worden verwacht dat de beslissings processen in centrale rich ting zullen verschuiven. Men kan nog zo veel pleiten voor regionalisering, bij het ontbreken van een gecoördi neerd stuurstelsél zal het bij woorden blijven en zullen in feite de beslissingen meer en meer in de top worden geno men Ik dacht dat dit ver schijnsel zich in de ge zondheidszorg onmiskenbaar voordoet." Prof. Leenen wijst verder op de wetmatigheid waarmee binnen een beperkt kader (bijvoorbeeld een be perkte hoeveelheid beschik baar geld) sterke systemen steeds sterker worden en de zwakke verdringen Tegen deze achtergrond ziet hij de opkomst van het zie kenhuiswezen. dat in 1953 nog 43 procent van de totale kosten van de ge zondheidszorg vergde, en dit jaar 62 procent van een intus sen ook nog aardig gegroeid totaal. De enige mogelijke oplossing is een fundamentele oplos sing. aldus de Amsterdamse hoogleraar „Daarmee bedoel ik niet dat alles overhoop moet worden gegooid, maar wel dat stevige fundamenten moeten worden gemetseld onder het wankele huls van de gezondheidszorg, en dat het dan grondig moet worden gerestaureerd Grondiger dan tot nog toe geprobeerd is, want dat bleef teveel bij „het wat bijschil deren en behangen van het eigen kamertje in dit huis Ondertussen zakte het ge bouw steeds verder scheef Bij restauratie zal veel van wat het vroegere huis bevat te. kunnen blijven worden ge bruikt. doch het zal opnieuw moeten worden ingemetseld Bovendien zullen leidingen en toevoeren opnieuw moeten worden aangelegd." Waarom? Waarom is er nog zo weinig gebeurd0 „In het verleden was een sterke weerstand tegen verandering gelegen bij de voorstanders van het behouden van autonomie in de gezondheidszorg en deze weerstand is nog geenzins verdwenen De conservatie ven „zijn niet alleen te vin den in wat wel politiek rechts wordt genoemd", hoewel ze daar wel het velvuldigst voor komen Ondanks hun streven heeft zich enige col lectivisering van de ge zondheidszorg voorgedaan, en een sterkere accentuering van de verantwoordelijkheid van de overheid. Als het tota le systeem van de ge zondheidszorg op de helling moet. dan moet de „collec tieve" sector dat evenzeer als de „particulier". Daarbij sig naleert prof Leenen een nieuw verschijnsel. „Bij noodzakelijke veranderingen in de collectieve sector die op grond van redelijke argu menten te verdedigen zijn. worden weerstanden onder vonden bij een groep mensen voor wie de collectieve sector een heilige koe is op dezelfde wijze als voor de reeds ge noemde conservatieve krach ten de autonomie dat is" Hij illustreert dat aan de po gingen om de „doorgescho ten uitgroei" van het zieken huiswezen wat te beperken, dat ondanks de veelal parti culiere rechtsvorm sterk in de sfeer van de collectieve voorzieningen is getrokken „Dan komen naast de oude de nieuwe conservatieven in het geweer", die net als de oude in alle politieke richtin gen te vinden zijn. maar nu met wat sterkere concentra tie ter linker zijde. „Zo lopen dan nu merkwaaridiger wijze twee heilige koeien op de weg bij de ontwikkeling van een nieuwe gezondheidszorg. Zij hebben beide dezelfde blok kerenden functie, ook al ver schillen zij van elkaar Bij de opbouw van een sys teem van gezondheidszorg zullen de afzonderlijke on derdelen samen orde moeten scheppen, willen zij de ten dens voor blijven om centrale beslissingen van bovenaf op te leggen, schrijft prof Lee nen Maar „vaak wordt de ervaring opgedaan dat men belangstelling kan wekken voor ideeën, doch dat zodra het op realiseren aankomt er allerwegen terughouding, aarzeling en zelfs wantrou wen naar voeren komt. Het zij zo. Naar mijn mening ver speelt men zijn recht om ach en wee te roepen bij centrale overheidsmaatregeelen. in dien men heeft verzuimd, zelf ordening tot stand te bren gen. respectievelijk deze heeft tegengewerkt moet worden gezet. Wel moet er nu diepgaand onderzocht hoe het alle maal zover is kunnen komen. „Het topje van de ijsberg is nu alleen nog maar naar boven gekomen maar een onderzoek naar de oorzaken zal ertoe moeten leiden dat ook de rest van de ijsberg aan de oppervlakte komt", zo zei de PPR-voorzitster. De Gaay Fortman zei dat er naast een onderzoek naar de gang van za ken rond wapenaankopen waar enkele jaren mee heen gaan ook op korte termijn concrete maatrege len moeten worden genomen om de politieke besluitvorming in ons land te beschermen tegen laakbare activi teiten van het militair-industrieel complex. Niet alleen het werken met „smeergeld" zal aan de kaak moeten worden gesteld. Een kwalijke kant aan de agressieve verkoopmethoden van de wapenfabrikanten vindt de Gaay Fortman ook dat men de even tuele aankoper ervan probeert te overtuigen dat er hoe dan ook weer een nieuw vliegtuig gekocht moet worden, van welk merk dan ook „Tegen dit soort automatisme moet tegendruk geboden worden", aldus de fractieleider. Enkele leden van de kerngroep legde De Gaay Fortman de vraag voor of prins Bernhard ook niet zijn functie in de raad van state zou moeten neerleggen, het hoogste adviescolle ge van de regering. De Gaay Fortman vindt echter dat de Prins best in de raad van state kan blijven zitten. Hij zit daar als echtgenoot van de Koningin en als we hem blij ven aanvaarden als echtgenoot van de Koningin moeten we ook aan vaarden dat de Prins zijn functie in de raad van state blijft vervullen, aldus de fractievoorzitter. Bij enkele radicalen was het rechtsgevoel niet bevredigd door de beslissing van de regering om van strafvervolging tegen prins Bernhard af te zien. Zo zei de radi caal Frans Hoogervorst dat zijn rechtsgevoel pas zou zijn bevredigd als er nu een algemene amnestie zoi worden afgekondigd voor iedereen, ongeacht of het nu om gevangenis straffen of om boetes gaat. een uitla ting die voor nogal wat hilariteit zorgde De Gaay Fortman merkte droogjes op „Amnestie wordt- meestal alleen verleend bij feestelij ke gebeurtenissen. En daar is ni geen sprake van". Rita „Mam. ik geloof dat onze nieuwe buurman niet van kinderen houdt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3