[ieuw kabinet Frankrijk powjetvloot in dienst van de wereldrevolutie Spaanse oppositie jut de regering op Libanon nog verdeeld over vredesvoorstellen YN-rapport: apartheid slechts te handhaven met steun van Westen jning naar links [i Drie Amerikanen in Moskou veroordeeld voor smokkel Ware gezicht EG steunt beleid VN inzake Namibië Stonehouse uit Brits Lagerhuis liegdekschepen openen nieuwe mogelijkheden DAG 28 AUGUSTUS 1976 BUITENLANU TROUW/KWARTET 7 ig JS (Reuter, UPI, AP) President Valéry Giscard d'Estaing Tankrijk heeft gisteren de samenstelling van het nieuwe jet bekend gemaakt. ist ibinet, dat onder leiding staat mier Raymond Barre, moet de president snel sociale en ische hervormingen uitvoe- moet voorkomen dat de socia- -communistische oppositie 'ende verkiezingen wint. idst nieuwe kabinet is premier d iatevens minister van financiën oorjinomische zaken. Na zijn be- tgmg tot premier had Barre al de 1 dat de strijd tegen de inflatie telil verdedigen van de franc voor (fcven aan de urgentielijst ston- e vorige minister van finan- an-Pierre Fourcade, is nu tot uitjer van openbare werken en md. •emjer van buitenlandse zaken pail de oud-ambassadeur bij de nügde Naties, Louis de Guirin- ;egHij volgt Jean Sauvagnargues les |e niet in het kabinet terug- eke) r Gauchard, een rasechte kt. is benoemd tot minister listitie en van staat. Waarne- tnenen dat hij benoemd is om wn te blijven houden van het ^antal Gaullistische afgevaar- a in de nationale vergadering, pinister van defensie. Yvon |es, en ook de minister van bin- I. odse zaken. Michel Ponia- y zijn aangebleven, al voert de t nu de titel van minister van H Lecanuet. in de vorige regering Jzler van justitie, is nu minister SiCintwikkeling en het nationale in geworden maar zijn titel als ter van staat is gehandhaafd, ird, Poniatowsky en Lecanuet mwoordigen de drie grote par- de coalitie die president Gis- •unt. Poniatowsky is de leider inafhankelijke republikeinen rd's eigen partij) en Lecanuet ian het hoofd van de democra- en sociale partij, die in het in staat. Barre heeft Michel Dura- benoemd als minister- •en^geerde van financiën, hetgeen int dat deze het ministerie zal maar dan onder toezicht van imier. |t kabinet zitten verschillende ;igde linksen. In een gesprek de televisie zei Giscard *sdag al dat de regering een ope- links zou maken om de °%itie kiezers te ontnemen. ds keuze van de Guiringaud Hnister van buitenlandse zaken f gezien als een blijk van zijn streven naar nauwere tussen rijke en arme Guiringaud heeft een be- Dl gespeeld bij de onder gingen die leiden tot het bij- Iepen van de Noord-Zuid- (rentie in Parijs over een nieuwe 2jjimische wereldorde, I Franse minister van bui- lenfase zaken was sinds maart jk jpermanent vertegenwoordiger tjs van zijn land bij de Veiligheidsraad en hoofd van de permanente Franse missie bij de Verenigde Naties. Hij is 12 oktober 1911 in Parijs geboren, studeerde letteren en politieke we tenschappen en ging in 1938 in diplo matieke dienst. Onder de Duitse be zetting verliet hij Frankrijk en vocht mee met de geallieerde strijdkrach ten in Italië en Frankrijk. Na de oorlog bekleedde hij diplomatieke functies in Engeland, Duitsland en de Verenigde Staten. De Guiringard is zes jaar lang ambassadeur in To kio geweest. In januari 1975 ver trouwde president Giscard hem de voorbereiding toe van de door Frankrijk voorgestelde Noord-Zuid conferentie BEIROET (UPI. Reuter) De strijdende partijen in Libanon zijn het nog niet volledig eens over het vijfentwintig pagina's tellende vredesvoorstel dat deze week aan hen is voorgelegd door de vertegenwoordiger van de Arabische Liga, Hassan Sabri el Kholi. Gisteren heeft Kholi besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de rechtse christenen. Zij accep teerden het plan als een raamwerk voor komende onderhandelingen, maar zegden toe volgende week met tegenvoorstellen te zullen komen. De christelijke leiders besloten een vertegenwoordiger naar Damascus te sturen om met de Syrische rege ring over de vredesvoorstellen te overleggen. Tot gisteravond was er nog niets bekend over een Syrische reactie op de vredesvoorstellen van de Arabische Liga. Het vredesvoorstel is niet publiek gemaakt, Wel is zoveel bekend dat het voorziet in een terugtrekking van alle troepen, ook de Syriërs en Palestijnen. dat er bufferzones zul len worden gevormd en dat er bin nen drie maanden vredesbesprekin- MADRID (UPI. Reuter, AP) De Spaanse oppositie bereidt zich voor op mogelijke onderhandelingen met de regering. Vertegen woordigers van verschillende oppositiepartijen pleegden daar toe gisteren met elkaar overleg. Ook de regering was bijeen voor overleg over de komende hervormingen. De secretaris-generaal van de socia listische arbeiderspartij. Felipe Gon zalez. verklaarde gisteren tijdens een persconferentie, dat de huidige be sprekingen tussen regering en oppo sitie zo niet door kunnen gaan.Er moeten echte onderhandelingen ko men. aldus Gonzalez.Volgende week komt de oppositie in Madrid bijeen om zich te beraden over de tegen over de regering te volgen ge dragslijn. De niet-communistische oppositie in Spanje heeft protest aangetekend tegen het besluit van de regering om twee vooraanstaande leiders van de communistische partij, Carillo en Ibarruru. niet in Spanje toe te laten. Door dit besluit toont de regering aan, aldus een verklaring van de oppositie, dat de regering niet in staat is de beloofde hervormingen door te voeren. De Spaanse regering heeft nog geen datum vastgesteld voor het komen de referendum. Evenmin is nog be kend welke vragen dan aan het Spaanse volk zullen worden voorge legd. De verwachting is dat de rege ring de volgende maand hierover mededelingen zal doen. Naar ver luidt zou de premier voornemens zijn zich in september via radio en televisie tot het volk te richten. Gesprek Ondanks de gespannen verhouding tussen regering en oppositie vinden er nog steeds besprekingen plaats tussen beide De minister voor ar beidsverhoudingen. Enrique de la Mata. voerde gisteren drie uur lang besprekingen met vertegenwoordi gers van de socialistisch gekleurde vakbeweging USOU in een poging om een toeneming van de arbeidson rust in het land te voorkomen. Eer der voerde de minister al besprekin gen met de socialistische vakbond UGT. Volgens welingelichte kringen zal de minister ook gesprekken heb ben met vertegenwoordigers van de commissiones obreras. de vooral on der communistische leiding staande arbeidersraden. De reisplannen van duizenden Euro pese vakantiegangers worden dit weekeind in de war gestuurd door een actie van Spaanse luchtver keersleiders. Deze voeren een actie voor betere werkomstandigheden en hogere lonen. Deze week heeft de Spaanse regering toegegeven aan hun eis voor een betere uitrusting voor de vliegvelden maar ze weigert in te gaan op de looneisen. MOSKOU (UPI) Een rechtbank in Moskou heeft gisteren drie Ameri kanen veroordeeld tot acht, zeven en vijf jaar strafkamp in verband met de smokkel van heroïne voor een waarde van meer dan vijf mil joen gulden. De drie Amerikanen hebben bekend 28 kilo heroïne de Sowjet-Unie te hebben binnen ge bracht met de bedoeling dit naar Amsterdam te smokkelen. De drie werden aangehouden toen ze over stapten op het vliegveld van Moskou. De leider van de Westduitse christen-democraten wordt op gemaakt voor het begin van een uur durende discussie voorde televisie. Links de leider van de CSU, Franz Josef Strauss, rechts de vroegere bondskanse lier Willy Brandt (SPD). Tij dens het donderdagavond uitge zonden debat verklaarde Hel mut Kohl Strauss te zullen be noemen tot minister van finan ciën als de CDU de verkiezin gen op 3 oktober wint. Willy- Brandt zei de kans redelijk groot te achten dat de socialis ten ook na de verkiezingen aan de macht zullen blijven. GENEVE. JOHANNESBURG (Reuter. UPI. AP) Zuid- Afrika heeft nog tien tot vijftien jaar om te overleven, tenzij de regering het apartheidssysteem verandert, aldus een gisteren verschenen rapport dat is opgesteld voor de commissie van de rechten van de mens van de Verenigde Naties. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse minister van buitenlandse za ken Max van der Stoel heeft secreta ris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties een boodschap ge zonden.' waar in hij nogmaals steun toezegt aan het door de VN gevoerde beleid over Namibië (Zuid-West- Afrika). Namibië wordt momenteel ten on rechte beheerd door Zuid-Afrika.dat de richtlijnen van de beheersraad van de Verenigde Naties naast zich neer legt. Deze beheersraad heeft donderdag een speciale plechtige zit ting. Namibiëdag. gehouden daar de datum 26 augustus 1966 wordt aan gehouden als het begin van de strijd tegen de Zuidafrikaanse overheer sing van het gebied. Van der Stoel, die namens de Europese Ge meenschap sprak, zei in zijn boodschap. ..Ik wens ons standpunt te herhalen, volgens hetwelk Zuid- Afrika zich op korte termijn uit Na mibië dient terug te trekken en de inwoners van het land in de nabije toekomst de gelegenheid dient te worden gegeven tot uitoefening van hun recht op zelfbeschikking, onaf hankelijkheid en territoriale on schendbaarheid in het kader van een volledig democratisch proces onder supervisie van de VN." Volgens het rapport kan het apartheidssysteem alleen bestaan omdat het de steun geniet van enke le belangrijke westerse landen. Met. name worden genoemd de Verenigde Staten. Groot-Brittannië. Frankrijk en West-Duitsland. Het rapport zegt verder dat als het Westen niet zijn invloed aanwendt om veranderingen aan te brengen in het apartheidssys teem. het in toenemende mate zijn invloed zal verliezen in de rest van Afrika, dat in de toekomst weieens rijker zou kunnen zijn dan Zuid- Afrika. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren aangekondigd welwillend te zullen luisteren naar de grieyen van de zwarte Afrikanen, maar zal haar apartheidspolitiek niet fundamen teel wijzigen om hun tegemoet te komen. Minister van politie en justi tie. Jimmy Kruger zei gisteren op een persconferentie: ..We houden on ze ogen. oren en harten open en we zijn gereed om te leren en willen de positie van de zwarte man verbete ren. Maar de blanke in Zuid-Afrika is niet te vermurwen en de regering zal zijn politiek van gescheiden ontwik keling niet wijzigen". Betrekkelijke rust Minister Kruger vertelde verder dat het officiële dooental in de bij Jo hannesburg gelegen zwarte stad So- weto na vier dagen van rellen is gestegen tot 35. Nadat de Zuidafri kaanse politie gisterochtend een met stenen gooiende menigte had uiteen gedreven. daalde een betrekkelijke rust over de stad neer. De politie deelde mee dat ruim 800 mensen gearresteerd waren sinds de onlus ten in juni begonnen. Zevenenzeven tig mensen zitten zonder vorm van protest vast krachtens de nieuwe wet op de binnenlandse veiligheid die voorziet in preventieve hechte nis. Minister Kruger wilde de huidige si tuatie in Zuid-Afrika niet aanduiden als een ..noodtoestand of zelfs maar een crisis" Hij noemde het een ..ge spannen situatie". Hij had bepaalde zwarte leiders uitgenodigd om vol gende week met hem te komen pra ten over hun grieven en de onrust. Volgens de minister zullen dat er kende, gekozen leiders uit Soweto en misschien enkele andere vooraan staande zwarten zijn. Eerste minister van het thuisland Kwazoeloe Gatsja Boethelezi en ti tulair leider van de vier miljoen Zoe loes in Zuid-Afrika. heeft donder dagavond een beroep gedaan op de Zoeloes rustig te worden Volgens waarnemers in Soweto wil Boethele zi met vertegenwoordigers van de Zoeloes in Soweto spreken. Een Afrikaanse fotograaf van de kri tische Rand Daily Mail is door de Zuidafrikaanse politie aangehouden toen hij opnamen wilde maken van de gebeurtenissen in Soweto. De hoofdredacteur van het blad zei gis teren dat de politie al eerder had gepoogd foto's van de onlusten uit de krant te houden. „Nu heeft de politie de laatste stap gezet door hem voor onbepaalde tijd vast te zetten, ik walg ervan", aldus hoofd redacteur Raymond Louw. gen op gang moeten komen om een politieke oplossing tot stand te brengen. De bezwaren van de christelijke lei ders richten zich op de legering van Arabische troepen in het berggebied Ze staan erop dat dit gebied onder controle van christelijke troepen komt te staan. De Palestijnse leider Jasser Arafat schijnt echter niet ge negen te zijn zijn troepen uit dit gedeelte van Libanon terug te trek ken ten gunste van de christenen, zowel de rechtse christenen als de linkse moslims en de Palestijnen zijn onderling verdeeld over de vraag hoever men moet toegeven om tot vrede te komen. Zo zou de falangis- tische leider Camille Chamoen nog steeds de mogelijkheid willen open houden om de Libanese burgeroor log militair te beslechten. Radicale Palestijnen verzetten zich ook tegen de voorstellen van de Ara bische Liga omdat ze volledig zou den tegemoet komen aan wat Syrië in Libanon wil. Volgens linkse krin gen zou ook de leider van de linkse moslims Karna) Joemblatt nog steeds bedenkingen koesteren tegen het voorstel. Joemblatt beschuldig de Syrië gisteren andermaal met de rechtse christenen onder één hoedje te spelen en riep op tot terugtrek king van de Syrische troepen uitzijn land Alleen op die manier kan het Libanese conflict opgelost worden, aldus de linkse leider Er zijn mo menteel 13.000 Syrische militairen in Libanon. Reizigers uit Damascus verklaarden gisteren in Beiroet dat er in Syrië steeds meer geruchten gaan dat de regering van plan is een groot scheeps offensief in Libanon uit te voeren om op die manier een defini tieve vrede te bereiken. Dit offensief zou voltooid moeten zijn voor 23 september, de dag waarop Elias Sar- kis het presidentschap van Libanon overneemt van Soeleiman Franjieh Wanneer het in principe door beide partijen overeengekomen akkoord volgende week een succes wordt, dan zal daarmee het 55ste best and in de zeventien maanden oude burger oorlog in Libanon bereikt zijn LONDEN (Reuter. AP) Het voor malige Britse kabinetslid John Sto nehouse heeft gisteren zijn zetel in het Lagerhuis opgegeven. Stone house zit op het moment in de ge vangenis een straf van zeven jaar uit wegens fraude, diefstal en „sa menzwering". De Britse Labour-regering heeft op gelucht gereageerd en wil de zetel zo snel mogelijk laten innemen door een loyaal Labour-stemmer, waar door de krappe meerderheid van La bour in het Lagerhuis iets vergroot wordt. De 51-jarige Stonehouse had al eerder de Labour-partij verlaten, maar vastgehouden aan zijn Lager huiszetel en besloten de kleine En gelse Nationale partij te vertegen woordigen. e pn iddr- J. den Boef t le P proi wordt de laatste tijd voojer veel ophef gemaakt oro^r de vloot van de Sow- j-Unie. Aanleiding is het rschijnen van het vlieg- kschip Kiew in de Mid- llandse Zee en vervol- ps in de Atlantische ieaan. Het voor de be- van duikboten ptemde schip is een zo- helste aanwijzing dat de van plan is, heerschappij van de VI]renigde Staten ook op qJJJ wereldzeeën te betwis- ronrfi- Dat hoeft echter niet gev betekenen, dat naar lerzp werkelijke krachtme- j|g wordt toegewerkt. zichzelf is het niets bijzon- dat een wereldmogend- id er naar streeft, de ocea- en andere strategische wa- en te beheersen. Engeland ?ft het geprobeerd, de Ver- igde Staten hebben na de eede wereldoorlog langzaam iar zeker de rol die dit land ri aarvan gezegd werd dat het L1 t golven beheerste") overge- jnen. En in de afgelopen tien n,.1en heeft de Sowjet-Unie. die loren vrijwel geen belang- illing had voor een enorme haar uiterste best ge- om een zo groot mogelijk van de achterstand op de nigde Staten in te halen. dit beeld past de bouw van fenégdekschepen als de Kiew. 1 zusterschip Minsk is al van Apel gelopen. Een derde #®"TBgdekschip staat op stapel volgens de huidige plannen zullen er nog meer worden ge bouwd. Het ligt voor de hand dat deze ontwikkeling bij het verschijnen van de Kiew met enige zorg wordt gadegesla gen. Niet geheel ten onrechte vraagt men zich af waarom de Sowjet-Unie, die mooit een grote zeemogendheid wass, zo veel moeite doet om zich te zijner tijd met de Amerikaanse vlooteenheden op alle we reldzeeën te kunnen meten. Politiek doel Men beseft dat de vlieg dekschepen in tijd van oorlog niet veel waarde hebben, om dat zij als oppervlakteschepen uiterst kwetsbaar kunnen zijn, als zij ver van hun thuisbases moeten opereren. Voor Sowjet- oorlogsbodems komt daar nog bij dat de aanvoerlijnen waar van zij afhankelijk zijn. vrij gemakkelijk afgesneden kun nen worden. Dat zij niettemin worden gebouwd duidt er op dat de uitbreiding van de Sow- jet-vloot van oppervlaktesche pen om redenen van defensie ve aard geschiedt, waar het de militaire kant van de zaak be treft. Er zijn echter ook aanwij zingen van een geheel ander karakter. Of op den duur de defensieve of verdedigende taak van de snel groeiende Sowjet-vlootzal veranderen in een offensieve of aanvallende, valt thans niet te bezien. Dat zal mede afhangen van de vorderingen, die de Sowjet-Unie in alle delen van de wereld zal maken bij het verwezenlijken van het we reldcommunisme. Het verloop van het conflict met China zal in dit verband ook van grote invloed zijn. Op zijn beurt zal de Sowjet-Unie als tweede we reldmacht ter zee straks van haar beweeglijke vlooteenhe den gebruik kunnen maken om waar dat maar nodig is haar macht te demon streren. Om dit laatste (politieke) doel te bereiken, lijken de Sowjet- leiders te hebben besloten, voorrang te geven aan stra tegisch reeds noodzakelijke uitbreiding van de Sowjet- vloot. Nikita Chroestsjew zag de noodzaak hiervan nog niet in. Hij beschouwde vlieg dekschepen als „drijvende kerkhoven" en kruisers als „waardeloze schroothopen". Alleen in raketten met kernkoppen zag hij de oplos sing voor alle militaire proble men. Pas toen hij in 1962 raket ten naar Cuba liet overbrengen om de Verenigde Staten te be dreigen realiseerde hij zich, een grote fout te hebben gemaakt. Gecompliceerd Chroestsjew kon de Ameri kaanse vloot niet beletten om Cuba te blokkeren, zonder een oorlog met kernwapens te ris keren. Als de Sowjet-Unie toen over een vloot had beschikt, die zich had kunnen meten met die van de Verenigde Sta ten. zou haar een smadelijke aftocht bespaard zijn geble ven. Zonder dat het tot een oorlog gekomen zou zijn. zou het conflict voor de Verenigde Staten minder bevredigend zijn afgelopen. Als de Sowjet- vloot straks op alle we reldzeeën een woordje mee spreekt. zullen de verhoudin gen in de wereld nog gecompli ceerder worden voor de weste lijke landen. Wat de plannen van de Sowjet- Unie ondanks of misschien worden om de imperialistische vijand de nederlaag toe te brengen en ook tot het be langrijkste element in het Sowjet-arsenaal om de weg te bereiden voor een communis tische wereld". Daartoe is de Sowjet-vloot uitgerust met een buitengewone verscheiden heid aan schepen en wapens. In de visie van Gorsjkow past ook aldus het artikel in de IHT, „dat marine-eenheden beschikbaar moeten zijn in mogelijke crisis-gebieden om de superioriteit tegenover de vijand te hebben". Uiteraard hoort hier een systeem van ma rinebases bij. Volgens Gorsjkow heeft de marine niet alleen een strikt militaire betekenis: zij kan ook in vredestijd gebruikt worden als een instrument van buiten landse politiek. De zee zou een niemandsland zijn en de mari ne wordt daardoor minder ge hinderd in haar bewegingen dan andere onderdelen van de strijdkrachten, die in vredes tijd minder goed gebruikt ku- nen worden voor politieke doeleinden. Zo kan de marine invloed uitoefenen in kuststa ten als militaire conflicten dreigen Daarbij doet zich de mogelijkheid voor de militaire dreiging te beperken tot vlag vertoon. maar zonodig uit te breiden tot de ontscheping van een expeditiekorps. Hel gloednieuwe Russische oorlogsschip Kiew tijdens een manoeuvre op de Atlantische Oceaan. Het 35.000 ton wegende schip werd nauwkeurig in het oog gehouden door de Britse marine. Bosporus dank zij het gepraat over ont spanning inhouden, wordt ond duidelijk uit het boek „De zeemacht van de staat", ge schreven door de vader van de moderne Sow jet-marine, de volgens de International Her ald Tribune briljante strateeg Sergei Gorsjkow Dat boek (dat uitsluitend bedoeld zou zijn voor intern gebruik door communistische partijleiders en kaderleden in de strijdkrachten) zou een be angstigende blauwdruk te zien geven van een Sowjet-marine, die „effectief wordt ge bruikt in het belang van de vestiging van het communis me". In het Westen moet men het met uittreksels uit dit boek doen. of met besprekingen er van. zoals in de Oostduitse sol datenkrant „Volksarmee". Gorsjkow heeft het in zijn boek voortdurend over de „vij and". met wie hij de Verenigde Staten bedoelt. De Sowjet- marine is volgens de admiraal „het voornaamste middel ge Volgens Reuter-correspondent Chris Cattlin gaar de Sowjet- Unie er gemakshalve van uit dat zij het recht heeft om alle mogelijke schepen door zee straten als de Bosporus te zen den. Volgens de conventie van Montreux mogen geen vlieg dekschepen door Bosporus en Dardanellen varen. Om de 40.000 ton metende Kiew onge hinderd de vrije doortocht te garanderen, hebbende Sowjets het gevaarte een anti duikboot-kruiser" genoemd. Turkije heeft de doorvaart niet verboden en de NAVO heeft volgens berichten uit Brussel er nooit in Ankara op aange drongen. zo'n ingrijpende stap te doen. Oorzaak van dit laatste is misschien het feit, dat de Verenigde Staten er be lang bij hebben hun vrije door vaart bij Gibraltar, in de Oostzee en de Perzische Golf niet tevens ter discussie te stellen. In het maandblad van de Sow jet-marine „Morskoi Sbornik" schrijft kapitein ter zee Walen- tin Serkow als juridisch des kundige over de in 1963 geslo ten conventie van Montreux: „Een gedegen analyse toont aan dat van een juridisch standpunt bezien, doorvaart door de zeeëngten van welk schip dan ook van de kuststa ten aan de Zwarte Zee, niet in strijd is met de letter en de geest van de conventie". De Sowjet-Unie en andere kuststaten zouden voor keursrechten genieten. Boven dien is men in Moskou van mening, dat geen enkel mo dern oorlogsschip beant woordt aan de 40 jaar geleden opgestelde Montreux-definitie van een vliegdekschip. Dit werd destijds omschreven als een schip dat primair ontwor pen of uitgerust was om vlieg tuigen te vervoeren of ze in actie te brengen. De Kiew heeft nu een prece dent geschapen en binnen af zienbare tijd zal ook de Minsk zich vertonen, zonder dat Tur kije dat met de handhaving van de conventie is beiast. er iets tegen zal doen. De Sowjet- macht. ter zee is niet meer te stuiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7