Icherpe aanval Diepenhorst op Van Kemenade Een wonderkind uit Plumtree Inspectie: komende week onderzoek Tiel 3,,Zelfmoord Ulrike Meinhof uitgesloten" Mix: een Story voor mannen T4et Beste Wereld Natuur Fonds: we hebben nooit geld van Lockheed gekregen linister zou te ver gaan met regelzucht Nieuwe sluis bij Muiden KUNST-& S:i«rm ANTIEKBEURS 1976 de Doelen-Rotterdam Toezicht anders geregeld Abortusontwerp PvdA/WD op paar punten gewijzigd met oog op bezwaar artsen 3Jen ,195 X X uii Reader's Digest Tandarts berispt Medische gevolgen van destijds ontsnapte gaswolk bij Verdugt Ambtenaren het meest tevreden met hun inkomen ITEfTERDAG 28 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 fan onze onderwijsredactie TILBURG Na de meer zakelijke kritiek van de onderwijsraad ip minister Van Kemenade heeft de voorzitter van de raad, prof. Ir. I. A. Diepenhorst, gisteren een meer persoonlijke aanval op je minister van onderwijs gedaan. Van Kemenade zou te ver jaan met zijn regelzucht, hij zou trachten het onderwijsbestel olgens zijn eigen politieke visie te hervormen en zichzelf teveel beschouwen als de grote profeet en de bij uitstek deskundige. uitfrof. Diepenhorst sprak gisteren op Ie wiet congres van de vereniging „Ons denWiddelbaar Onderwijs" in Tilburg. plaTer gelegenheid van haar zestigjarig del estaan heeft deze vereniging een iet weedaags onderwijscongces georga- ïboi iseerd. iual)e anti-revolutionaire senator wees dat de school een steeds be- n vfcngrijkere taak gekregen heeft bij pl e opvoeding van het kind. Aanvan- n vtelijk was de opvoeding vooral een ld zjaak van het gezin. Door het t lelitgroeien van het onderwijssysteem bre .Leren tot de dood erop volgt') nenkreeg de school steeds meer invloed 1 d p de vorming van jonge mensen, roe >aarbij werd ook de bemoeienis van te e overheid steeds uitgebreid, ilp Dp zichzelf is het juist dat de over- 'FVjieid een actieve rol speelt bij de J^yt>epaling van het onderwijsbeleid. 1 )e minister van onderwijs had in het 1 ^erleden vooral een „verdelende" nd aak doordat hij de gelijke behande ling van openbaar en bijzonder on- '^"Üerwijs moest waarborgen. Vooral de "huidige minister van onderwijs wil echter ook een aktievere ew(bnderwijspolitiek voeren, loewel prof. Diepenhorst erkende at het onderwijs voorwerp van poli- ""Tiekisering discussie moet zijn, waarschuwde hij toch tegen verpoli- Kieking van het onderwijs. Als deze Minister zou proberen het onderwijs- jestel uniform te regelen naar eigen socialistische) inzichten, zou dat 2/P.ben aantasting van de vrijheid van inderwijs betekenen. Dat geldt bij- iani oorbeeld ook voor zijn streven naar nddién onderwijsvorm (de mid- lenschool) voor alle twaalf- tot vijf- ienjarigen. Als belangrijke groepen Afriln ons volk dat niet wensen, heeft de ninister volgens prof. Diepenhorst liet het recht zoiets op te leggen. N Daarvoor is het onderwijs toch te en, veel een zaak van de ouders zelf. De geestelijke vrijheid komt in het ge ding, als de overheid probeert alles naar één model te kneden. Motivatie Behalve de onderwijspolitiek kwa- nen gisteren ook vele andere onder werpen aan de orde. Zo sprak dr. C. W. M. Verhoeven, leraar klassieke talen en publicist, over (gebrek aan) motivatie bii scholieren. Als het goed is. zijn leerlingen van binnenuit geïnteresseerd om te leren. Als ze nieuwsgierig zijn en plezier beleven aan hetgeen ze leren, zullen de resultaten ook beter zijn, maar dat is dan niet zozeer het doel van het leren als wel het vanzelf sprekende gevolg. Ontbreekt die in nerlijke drang, dan zoeken we naar allerlei argumenten om het leren te stimuleren. Later zul je er plezier van hebben, zeggen we tegen de scholieren. Zonder diploma's zul je niks bereiken. En psychologen ver zinnen allerlei manieren om het le ren te veraangenamen. Maar vol gens dr Verhoeven blijven dat alle maal lapmiddelen. In zijn eigen leraarspraktijk consta teerde hij dat de innerlijke motiva tie bij scholieren maar al te vaak ontbreekt en ook moeilijk op te wek ken is. In de eerste klas van het voortgezet onderwijs kijken de kin deren je nog weetgierig aan, maar met sinterklaas beginnen ze al apa thisch te worden. „Ik weet niet hoe dat komt. Misschien ligt het aan ons schoolsysteem dat de kinderen te passief maakt. Als leraar kun je dan proberen weer een vonk te laten overslaan, maar tegenover de doffe ongeïnteresseerdheid in de klas voel je je toch vaak een lyrische gek." Waar vandaan? De moeilijkste vraag die een leraar zich dan moet stellen is waar die ongeïnteresseerdheid vandaan komt. Als een gymnasiast twee weken na zijn eindexamen het Griekse alfabet niet kan lezen, dan moet daar toch iets achter zitten. Misschien is het een gebrek aan le venslust. een ongeloof in de waar den van onze maatschappij, een wanhoop ook in mogelijkheden voor verbetering. Als dat zo is, kun je met uiterlijke middelen (leerdwang bete kent het eind van alle leergierig heid), weinig bereiken. Zulk nihilis me is alleen te bestrijden door je eigen levenslust er tegenover te stellen. Vandaag wordt de nieuwe sluis bij Muiden geopend. Hier een kijkje op het sluizencomplex. (ADVERTENTIE) cfeVö cfcVö fckVi georganiseerd door de Stichting Gilde Nederlandse Antiquairs 11-18 Ultr gys? w? gvs? w? w? w? Van onze Haagse redactie DEN HAAG De indieners van het PvdA/WD initiatief- wetsontwerp over abortus hebben hun wetsvoorstel op enkele punten gewijzigd om tegemoet te komen aan de bezwaren die door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst tegen de oorspronkelijke tekst ingebracht zijn. 0,6 tan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een internationale groep deskundigen is van nening dat de Westduitse anarchiste Ulrike Meinhof eerder door "ge', wurging dan door zelfophanging om het leven moet zijn jekomen. Volgens een van hen, de Oostenrijkse patholoog-anatoom prof. Jarosj, is zelfmoord uitgesloten op grond van de gegevens uit ijkschouwingsrapporten die door de Westduitse justitie zijn bijgegeven- In hun gisteren gepubliceerde me morie van antwoord hebben de ka merleden Geurtsen en mevrouw Ve der Smit (WD) en Lamberts en Roethof (PvdA) met name de taak beschrijving van de landelijke com missie die toezicht op de abortus praktijk moet houden, gewijzigd. Volgens de nieuwe tekst zal deze commissie niet belast worden met het medisch-technische toezicht op de manier waarop de abortus wordt verricht. Dit toezicht blijft voorbe- hou-n het staatstoezicht op de volksgezondheid. Het staatstoezicht zal ook de nazorg voor de vrouwen die een abortus hebben ondergaan in de gaten houden. De landelijke com missie kan zich met klachten op dit punt tot het staatstoezicht wenden. De commissie blijft volgens de oor spronkelijke opzet wel belast met het toezicht op de besluitvorming. Indien de commissie meent dat een arts zonder de vereiste zorgvuldige afweging besluit een abortus te ver richten kan de commissie daarover Vrijheid arts ae i Hfver ■ÉP0U mo ernie Dit deelde gisteren mr Bakker-Schut ladvocaat van Ronald Augustin en Andreas Baader, bieden lid van de terroristische beweging Rote Armee Fraktion» mee tijdens een persconfe rentie van het Medisch- Juridische pomité Politieke Gevangenen. Vol gens mr Bakker-Schut is een nieuwe, bij de justitie bekende methode om te constateren of een lichaam dood dan wel levend is opgehangen een zojue.g. ..differentieel-diagnose) niet toe- Ook een microscopisch vin- geronderzoek naar sporen van tex- tielweefsel \s niet verricht. Voorts zijn er tegenstrijdigheden ontdekt in de rapporten van de beide lijkschou wers. die sectie hebben verricht. Vol- ;ens het officiële gevangenisrapport er een speekselspoor van de lond tot de navel op het lichaam ;ijn aangetroffen, terwijl de door de familie benaderde lijkschouwer ob- iducent geconstateerd heeft dat Ulri ke een wollen hemd droeg, waarop iniets is aangetroffen. Ook zouden zes hiuntgrote plekken op de huid zijn waargenomen, alsmede een schaaf- 'ond waarvan de herkomst onbe- end is. De linkerlip vertoonde een snee en "fjrnet name een breuk in het **Tongbeenhoom wijst op wurging, khflviekken in het ondergoed zouden door middel van een chemische l®J:1proef positief als sperma zijn her- adekend (volgens berichten in het En gelse blad The Observer zou Ulrike verkracht). opHarm Drost f^Mr Hartkamp, de advocaat van Harm Dost die in Duitsland drie jaar gj^en negen maanden moet uitzitten omdat hij in een Arnhems ontwen- rigeningscentrum voor hard drugs aan het veel ongevaarlijkere herflhasjiesj zou hebben verstrekt, deel- iudede mee dat hij de ministers Van der iStoel en Van Agt een brief heeft gestuurd waarin wordt aangedron- ;en onmiddellijk stappen te onder- iemen om te komen tot vrijlating. aarlDe reden is dat Harm Dost in Duits- eland is berecht voor een zaak die in en: Nederland in de parktijk nauwelijks kaajstrafbaar is. zijnVolgens mr Hartkamp hangt de Ne ut dderlandse regering internationaal r, ikgezien zijn eigen drugbeleid aan de g wilgen zolang het geen pogingen on- Iderneemt tot uitwijzing van Dost. ADVERTENTIE Toen de kleine Joe Hall slechts veertien maanden jong was. liet hij zijn ouders versteld staan door het hele alfabet uit zijn hoofd op te schrijven. In een duidelijk en regelmatig handschrift. Hij was onmiskenbaar een genie in de dop... maar ook een zwaar ziek kind. CCDTCMDCD Eén van de 25 artikelen in Het Beste van otr I tlYlbtK Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wie Panorama te schokkend vindt en Story te zoetelijk, kan vanaf volgende week zijn hart opha len aan het weekblad Mix, evenals die twee andere bladen afkomstig uit de gaarkeuken van het uitgeversbedrijf VNU in Haarlem. Het nieuwe „gezinsweekblad" richt zich volgens Uitgeverij Spaarnestad, een dochter van de VNU, voorna melijk op „mannen en vrouwen tussen de 20 en 50 jaar, overwegend uit de lagere welstandsklassen". Evenals indertijd Story, dat zich een ongehoord grote lezerskring wist te verwerven, moet ook Mix een gat in de lezersmarkt opvul len. En ook ditmaal is de VNU dat gat te lijf gegaan na een diep gaand psychologisch markton derzoek, uitgevoerd door een daarin gespecialiseerde instituut. Uit dat onderzoek is de conclusie getrokken dat een getalsmatig zeer aanzienlijke „doelgroep" en erzijds een blad als Panorama te „hard" vindt, maar zich aan de andere kant ook niet voelt aange sproken door. om Spaarnestad te citeren, „het typische vrouwelijke dat Story in veel artikelen ken merkt". Mix zoekt daarom het midden tussen die twee bladen, wat betekent dat het zakelijker wordt dan Story, maar „menselij ker" dan Panorama. Kort Uiterlijk lijkt het blad als twee druppels water op Story (en op het door de Nederlandse Dag blad-Unie uitgegeven blad Wee kend, dat al een schaamteloze imitatie van Story was», terwijl het ook inhoudelijk daarvan nau welijks te onderscheiden is. Ook voor de her en der uit de vaderlandse journalistiek bijeen- gescharrelde redacteuren van Mix luidt het parool dat de artike len kort dienen te zijn. dat „een voudige, heldere en pittige" taal gehanteerd moet worden en dat „harde sex en geweld" taboe zijn. Positief geformuleerd, betekent dit. om nogmaals de geestelijke vaders te citeren, dat Mix „be staat uit een mengeling van korte, maar krachtige verhalen en re portages. Veel nieuwtjes, veel fo to's. Veel duidelijk herkenbare ru brieken. veel gevarieerde onder werpen". Waarnemend hoofdredacteur van Mix is Peter van Steenwijk, af komstig van Panorama. Chef redacteur André Parijs was tot dusver bij Story werkzaam. De „mixture" is aldus tot in de sa menstelling van de redactie terug te vinden. Gestreefd wordt naar een oplage van 250.000 exempla ren. De prijs bedraagt 1,10 gulden per nummer (voor abonnees 1 gulden). Op het omslag van het eerste nummer prijkt een foto van prin ses Beatrix en prins Claus. De kop boven het artikel waarnaar die foto verwijst, luidt: „Ze zijn bang dat Claus een tweede Berhard wordt". Zo kort na de openbaar making van het rapport-Donner mag die kop een toppunt van ongewilde ironie worden genoemd. MORGES (Zwitserland) Het Wereld Natuur Fonds waarvan prins Bernhard president is, heeft vrijdag via een woordvoerder meegedeeld dat het nimmer geld heeft ontvangen van de Ameri kaanse vliegtuigfabrikant Lockheed. De woordvoerder was commentaar gevraagd op de passage in het rap port-Donner. waarin wordt gezegd dat prins Bernhard in 1974 op eigen initiatief bij Lockheed had aange klopt voor een commissie van om streeks een miljoen dollar voor de eventuele aankoop door Nederland van „Orion"- onderzeebootbestrijdings vliegtuigen. Prins Bernhard heeft gezegd dat hij het bedrag —overigens nooit betaald omdat de Orion-transactie niet door ging— aan het Wereld Natuur Fonds had willen schenken. Volgens de woordvoerder heeft de prins ook nimmer een dergelijk bedrag in de kas van het fonds gestort. Ook in het verleden is er nimmer enig geld van Lockheed, noch rechtstreeks van de fabriek, noch via prins Bernhard bij het fonds binnengekomen. De woordvoerder zei niet te kunnen mededelen of prins Bernhard even tueel zal aftreden als internationaal voorzitter van de organisatie. „Wij zijn vanzelfsprekend pijnlijk getrof fen door de berichten, die ons ter ore zijn gekomen. Wij hebben in dit sta- een klacht indienen bij de medische tuchtrechter. De indieners menen dat hiermee de bezwaren van de maatschappij tegen de commissie vervallen. Tot de wijzigingen is besloten na overleg met enige bestuursleden van de maatschappij. De indieners van het ontwerp zijn echter niet bereid een tweede wens van de maatschappij te vervullen. Die betreft het opnemen in de wet van de vrijheid voor een arts abortus op gewetensgronden te weigeren. Volgens de indieners is een dergelij ke verklaring in de wet volkomen overbodig. Die vrijheid om abortus te weigeren hebben artsen automa tisch. menen zij. In de nieuwe tekst is ook duidelijker aangegeven wat er moet gebeuren indien een kliniek in beroep tegen de beslissing van de minister tot slui ting van deze kliniek. Zolang het beroep tegen de beslissing gaande is, zal de sluiting worden opgeschort. Bloemenhove De indieners bestrijden tenslotte de mening van minister Van Agt dat de huidige praktijken in de abor tuskliniek Bloemenhove te Heemstede, ook in strijd zouden zijn met de regels van het PvdA-WD- ontwerp. Volgens de minister wordt in Bloemenhove de vereiste zorgvul digheid bij het besluiten tot abortus niet in acht genomen. Volgens de kamerleden staat dat echter in het geheel niet vast. De bedoeling is de abortuswets ontwerpen van PvdA/VVD en van KVP/AR over veertien dagen in de kamer te behandelen. (ADVERTENTIE) We komen overal. Ons autootje brengt ons wel. We hebben er hard voor gewerkt, maar nü genieten we d'r ook van. Mógen we alsjeblieft? Voor een gratis "Blij dat ik Rij"-strcker kunt u terecht bij de RAI, postbus 2052. Amsterdam. Of bij uw BOVAG-bedrijf. Van een onzer verslaggevers TIEL „Ik verwacht, dat begin volgende week het medische onderzoek naar de gevolgen van de indertijd bij het chemisch bedrijf Verdugt ontsnapte gaswolk zal beginnen". Dat zei gisteren burgemeester drs K.F. Broekens van Tiel. De heer Broekens beheert tevens de wethoudersportefeuille van volksgezondheid. Staatssecretaris Hendriks heeft donderdag dit onderzoek in de Kamer aange kondigd. De heer Broekens zei ons „Dat onderzoek gebeurt door de rijksinspectie voor de volksgezondheid en het zal steekproefsgewijze worden gehouden. Met daarbij om een vergelijkende controle te krijgen eenzelfde onder zoek in een bevolkingsgroep, die ver van Verdugt woont, eventueel zelfs buiten Tiel. welke groep nooit iets met Verdugt te maken heeft gehad Wij hebben niet de indruk dat er zeer ernstige zaken aan de hana &ijii. maai er is on rust en die is een feit. waar mee we hebben te maken Iets nieuws voor ons is. dat de toedracht van de vergifti ging niet duidelijk is gaat het alleen om het arseen uit de een week of vier geleden ontsnapte gaswolk of is er uitstroming van arseenhou- dend gas over een langere periode0 Ook die vraag moet aan de orde komen in het onderzoek". Verontrustend De heer J.P. van der Molen. bestuurslid van de vereni ging „voorkomen is beter", noemde de nu al bekende' re sultaten van het onderzoek, dat het medisch centrum Oss op verzoek van deze vereni ging thans uitvoert, ronduit verontrustend „Er zijn nu tweehonderd mensen onder zocht". zei hij. „Van hen heeft negentig procent geïnfecteer de slijmvliezen in ogen. neus en keel. Dat is alleen te ver klaren aoor een langdurige vergiftiging Achtendertig procent heeft opgezette halsklieren. vijfendertig pro cent heeft een vergrote en pijnlijke lever, vijftien pro cent heeft huidklachten. Dat lijkt laag. maar het is geble ken. dat binnen een dag na dat iemand in aanraking is geweest met gras of boombladeren in de omge ving van Verdugt. hij deze huidklachten heeft. Het huidklachtencijfer is laag. omdat men dit weet en ieder dus deze aanraking zoveel mogelijk vermijdt. Onze artsen hebben verder op boombladeren een hoeveel heid arseen gevonden, die vierenveertighonderd maal zoveel is als normaal Dat is een ongeloofelijk cijfer. Der gelijke hoeveelheden vindt men ook op de bladeren die nog groen zijn. Of arseen nu werkelijk de oorzaak is. is niet meer te zeggen Wel staat vast dat het arseen heel balangrijk is." De artsen mevrouw Joke van Ballegooyen en P Polman hebben deze nog als voorlo pig te beschouwen resultaten donderdagavond meege deeld tijdens een bijeen komst van alle betrokken be woners van de wijk rond het bedrijf Verdugt. Daar is me teen besloten niet de uitslag van het kort geding tegen de staat maandag voor de rechtbank in Arnhem af te wachten, maar de in dat ge ding te stellen verlangens te legrafisch aan staatssecreta ris Hendriks te zenden Gevaarlijk De heer Van der Molen „De situatie is nu zo. dat iedere dag uitstel als gevaarlijk is te beschouwen. Wij weten niet of er nog steeds op de een of andere manier gas lekt uit Verdugt." De in het telegram dium niets anders te zeggen dan dat prins Bernhard zich naar onze me ning als weinig anderen heeft ingezet voor de natuurbescherming op deze aarde en dat hij daarom recht heeft op ons aller dankbaarheid", besloot de woordvoerder. UTRECHT Een tandarts heeft een berisping gekregen omdat hij in strijd met de „beroepswaardigheid" heeft gehandeld. De berisping is uitgesproken door de afdeling Noord-Holland van de Nederlandse maatschappij tot be vordering der tandheelkunde. De tandarts moet ook de schade die zijn patiënte heeft geleden door een verkeerde behandeling vergoeden. Het ging om het plaatsen van twee kronen op kiezen. Zowel na het plaatsen van een voorlopige kroon, alsook na het plaatsen van de defini tieve kronen, heeft de patiënte een abces en een dikke wang gekregen. De tandarts zei echter dat dit „nor maal" was en wel zou overgaan. De pijn werd veroorzaakt door pus dat zich onder de kronen had gevormd De patiënte ging naar een andere tandarts Deze constateerde dat haar gebit er ter hoogte van de kro pen „woest en gezwollen" uitzag De kronen zaten bovendien los. De bei de overkroonde kiezen zijn daarna getrokken Toen verdween de pijn Het optreden van de eerste tandarts was volgens de afdelingsraad ern stig in strijd met een behoorlijke uitoefening van de tandheelkunde Overigens heeft de aangeklaagde tandarts niet aan het onderzoek van de klacht meegewerkt. Hij liet de raad weten geen behoefte te hebben aan „commercieel geïnteresseerde collegiale inlichtingenverstrek kers!" uitgesproken verlangens zijn: betaling van de kosten van het onderzoek van het medisch centrum Oss door rijk. gemeente Tiel of Ver dugt en het onmiddellijk in stellen van een commissie van deskundigen om de ge dupeerden direct te helpen en te behandelen. De heer Van der Molen: „In die commissie moeten een toxicoloog, een biochemicus, een internist en een van de artsen van het medisch centrum Oss zitting nemen. De moeilijkheid is. dat er geen deskundigen bestaan op het gebied van arseenver- giftigingen Prof. Van Heyst, hoofd van het nationale ver giftigingeninstituut in Utrecht heeft ons gezegd, dat ons medisch centrum in Tiel wetenschappelijk pio nierswerk doet." DEN HAAG Ambtenaren zijn het meest tevreden met hun inkomen. Bij de niet- werkzamen ligt de waardering vrij laag. bij de zelfstandigen en de loontrekkers in het be drijfsleven is de waardering wat hoger. Dit is een van de eerste uit komsten van een onderzoek naar de waardering van het eigen inkomen waarmee het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bezig is. Jongeren beneden de dertig blijken wat meer tevreden te zijn met hun inkomen dan de rest van de bevolking. Bij de niet-werkzamen hebben de veertig-plussers een hogere waardering van het eigen inko men dan de groep niet- werkzamen beneden de veer tig. Uw klachten Juist brieven met klachten (en suggesties), met name ook over de bezorging, worden met grote aandacht doorgenomen en be handeld. U kunt deze richten aan: Trouw afdeling Inspectie Postbus 859 Amsterdam. Rita ..En dat was dan nummer drie. Tommie

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3