Malta's leider lonkt naar Khaddaffi en de paus Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! „Verrijkte" lucht spaart brandstof NEBO ZIEKENHUIS Ie verpleegkundige Rijkspostspaarbank chirurgische afdeling academisch ziekenhuis der j* vrije universiteit amsterdam dSte onderwijskundige (m/v) Premier Mintoff op verkiezingspad Lefebvre komt naar Nederland Ds. H. J. Teutscher overleden Kamer wil rapport over gesprekken met Zuidmolukkers Dit weekeinde PAC-Traditierit Belangstelling voor cursus Fries overweldigend groot RDAG 28 AUGUSTUS 1976 TROUW/KWARTET Z' Inge rijen autobussen van het vervoerbedrijf van Los Angeles, Amerika, staan werkeloos aan de kant: zij zijn door in chauffeurs verlaten wegens een loonconfiict. De 5000 chauffeurs dwingen nu de 750.000 forenzen op een andere Bnier van en naar hun werk te gaan. liauffeurs heffen etting op i een verslaggever bRDRECHT Op advies van dis- ptsbestuurder E. Niehot van de •voersfederatie NW/NKV. is de letting van de taxicentrale in drecht opgeheven. }t ontslag van de 31 personeelsle- i zal volgens de wettelijke opzeg- mijn gebeuren. Alle ontslagen •en donderdagmorgen vroeg al ;egaan. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM General Electric hoopt bij industriële verhit- tingsprocessen met een nieuwe vinding brandstofbesparingen te bereiken die tot vijftig procent kunnen oplopen voor bepaalde toepassingen. In andere gevallen zou de besparing toch in ieder geval van de orde van tien a twintig procent zijn. erklaj In ons ziekenhuis is binnenkort plaats voor een waarnemend op de (49 bedden) Aanstelling afhankelijk van opleiding en ervaring. Kandidaten met enige ervaring in de algemene chirurgie genieten de voorkeur. Bij gebleken geschiktheid bestaat de gelegenheid een kaderopleiding te volgen. Inlichtingen en sollicitaties bij zr. J. van Dijk, verpleegkundig direktrice, Scheveningseweg 106, Den Haag. tel. 070-51.21.71. vonc vrij De School voor Verpleegkundigen van het Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit te Amstelveen verzorgt een I in-service opleiding waar ca. 450 leerlingen gedurende 3è jaar eng! opgeleid worden voor het A-diploma verpleegkundige, Naast het opleidingsteam, dat bestaat uit ca. 25 docenten, is er een aantal part-time vakdocenten aan de school verbonden. In verband met het vertrek van de huidige staffunctionaris ontstaat een vacature voor hl die zich vooral zal bezighouden met het verder ontwikkelen van het leerplan en het begeleiden van de docenten. De werkzaamheden zullen o.a. bestaan uit - analyseren van de verschillende opleidingsaspecten - verzorgen van bijscholingscursussen - ontwikkelen van die onderwijsvormen, waarin de zelfwerkzaamheid van de leerling centraal staat; Jrter Te - mede vormgeven aan de integratie van theorie en praktijk; - adviseren van individuele leden van het docententeam. Van de kandida(a)tfe) verwachten wij, dat hij/zij beschikt over: - een academische opleiding, met als specialisatie onderwijs kunde - grote belangstelling voor het onderwijs op micro-niveau - agogogische kwaliteiten - goede contactuele vaardigheden. Wij zoeken iemand die de christelijke levensvisie, waarvan ons ziekenhuis uitgaat, deelt. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de sollicitatieprocedure. ende Salaris en pensioenvoorziening volgens Rijksregeling. Inlichtingen worden u gaarne verstrekt door Zr. M.L. Driessen, staffunctionaris, telefoon 020 - 548 42 35. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het Hoofd van de Personeelsdienst van het wef Academisch Ziekenhuis der Vrije Universiteit, het De Boelelaan 1117, Amsterdam (onder vermelding van nr. SvV 11). door een correspondente De voornamelijk uit kleine boeren en arbeiders bestaande bevolking van Malta stelt sinds vijf jaar haar vertrouwen in de in hemdsmouwen gestoken so cialistische leider Dominic Mintoff. Hij heeft het eiland met z'n katholieke bewoners van Foenisisch-Arabische af komst in het uiterste zuiden van Europa echte sociale rust en een zekere welstand ver schaft. Sur Dom, zoals de bewoners van Malta's hoofdstad La Valletta hem noemen, heeft daarvoor zijn prijs moeten betalen. De belangen en waarden van de eilandrepubliek zijn uitverkocht aan de zuiderbuur met z'n grote aardolievoorraden, de eer zuchtige Libische leider Moeammer Khaddaffi. Deze ook op Malta om streden politiek heeft Mintoff in de momenteel in volle gang zijnde ver kiezingscampagne te verdedigen te genover de pro-Europese oppositie van de Nationale Partij en de Libera len. Op het door de augustuszon zinderende eiland gaat het er in de campagne voor de algemene verkie zingen van de volgende maand warm toe. Premier Dom Mintoff en premier Den Uyl tijdens een kort bezoek van de Maltezer leider aan ons land. „Mexxej" In het onderzoek- en ontwikkelings centrum van het concern in Schene- dacty, New Ybrk, is een techniek ontwikkeld om het zuurstofgehalte van lucht op een eenvoudige en daardoor goedkope manier te verho gen. Het gaat om een uiterst dun vlies dat voor zuurstof (eenvijfde van de lucht) beter doorlaatbaar is dan voor stikstof (dat het overige vier vijfde deel van de lucht uitmaakt). Een stapel van twintigduizend van deze vliesjes zou ongeveer een milli meter hoog worden. In lucht die door zo'n vliesje gezogen is, kan het zuurstofgehalte tot 30 a 50 procent zijn opgelopen, aldus een bericht in het Britse weekblad New Scientist. Wanneer een dergelijk mengsel als vérbrandingslucht voor een verhit- tingsproces wordt gebruikt, stijgt de temperatuur van de vlammen aan zienlijk. Voor de verbranding is na melijk alleen de zuurstof uit de lucht belangrijk. De stikstof is „ballast" die meer opgewarmd moet worden en daarna onveranderd mee de schoorsteen uit gaat. De grootste besparing is in laborato riumproeven bereikt in processen waarbij een produkt direct door de vlam verhit wordt en de afvalwarmte niet wordt teruggewonnen (40-50 procent). Voor ketels en andere pro cessen waarbij de verbrandingsgas sen gebruikt worden om de verbran dingslucht voor te verwarmen, wor den besparingen van 10 - 20 procent verwacht. Deze resultaten zijn bereikt met lucht waaraan uit een gasfles extra zuurstof was toegevoegd, omdat de techniek met de vliesjes op dat mo ment nog in de laboratoriumfase verkeerde. Maar General Electric is voor één van zijn bedrijven een proe- finstalltie aan het bouwen met een capaciteit van 2000 kubieke meter verrijkte lucht per dag. Die installa tie zal „lucht" met 33 procent zuurstof leveren. ROERMOND De traditionalis tische aartsbisschop Marcel Le febvre. die door de paus is geschorst, komt vrijdag naar Nederland. Hij zal in Stein (Limburg) de mis opdra gen volgens de oude liturgie en te vens het vormsel toedienen. Hij doet dit in de particuliere kapel van Bertha Meuleberg. Bisschop Gijsen heeft zijn veto over de plannen uit gesproken. Hij heeft aartsbisschop Lefebvre in een brief uitdrukkelijk verboden in Stein te vormen en de mis op te dragen. Tevens heeft hij mevrouw Meuleberg verboden haar kapel beschikbaar te stellen. APELDOORN Op 61-jarige leef tijd is plotseling overleden ds H. J. Teutscher. Hij is vooral bekend ge worden door zijn jarenlange arbeid als zendeling op West-Irian en later door zijn werk onder andere voor het pastoraal centrum „De Hezen- berg" te Hattem. Nadat hij enkele jaren onderwijzer geweest was. werd ds. Teutscher in 1939 als zendingsleraar door de Utrechtse zendingsvereniging uitge zonden naar wat toen nog Nieuw- Guinea heette. In 1940 werd hij tij delijk overgeplaatst naar het eiland Nias bij Sumatra. Na drie jaar Ja panse gevangenschap keerde hij in 1945 naar Nieuw-Guinea terug. Daar werd hij in 1950 directeur van de theologische hogeschool te Seroei. Van 1955 tot 1960 was hij hervormd predikant te Rotterdam, speciaal belast met het pastoraat voor diaco nale medewerkers, daarna werkte hij nog eens drie jaar in Seroei. Vervolgens was ds Teutscher predi kant te Goes (1963), vrijgestelde voor het Hezenberg-werk (1967), pre dikant te Borssele (1971) en sinds oktober vorig jaar geestelijk verzor ger van Het Zonnehuis te Beekber gen. De begrafenis is maandagmid dag te Beekbergen. Op het kerkplein van Mellieha in het noorden van Malta kijken duizenden zwartharige door de zon verbrande mannen halsreikend op naar de spre ker, die fel met de handen gebarend over een balustrade hangt. Hij be gint kaal te worden en draagt een donkere hoornen bril, een overhemd met grote ruiten en een brede leren gordel met glinsterende gesp. Het is Dom Mintoff zelf. In vervoering roept uit één van de houten Maltezer huizen een vrouw hem toe: „Mexxej, mexxej". Deze verbastering van het Arabische „mascheich" betekent in het politieke spraakgebruik onge veer hetzelfde als „leider". Sinds Mintoffs sociaaldemocra tische regering van zeven mannen en een vrouw na tien jaar onafhanke lijkheid en Gemenebestverband in december 1974 de Britse koningin de bons gaf is de toenmalige gouver neur-generaal sir Anthony Mamo Dingli president van de jonge repu bliek. In wezen is Dom Mintoff ech ter leider en staatshoofd en de Mal- tezers noemen hun premier ook zo. De kleine man op het balkon klopt zich nadrukkelijk met beide handen op de borst, heft dan dreigend de wijsvinger en waarschuwt zijn poli tieke tegenstanders. Mijn vriend Khaddaffi zal bij een verkiezingso verwinning van elke andere partij dan mijn eigen Maltezer arbei dersbeweging meteen de tot nu toe royaal verstrekte financiële hulp en de levering van goedkope aardolie stopzetten, zo zegt hij. Een ander midden-Europees kie zersvolk zou op zo'n dreigement snel hebben gereageerd met boegeroep en een regen van tomaten voor de demagoog, die zich aan het buiten land verkocht heeft. De met vlaggen zwaaiende mensenmassa van Mellie ha deed dit niet; men herinnerde zich de grote werkloosheid onder de vorige Nationale Partij-regering en juichte Mintoff en Khaddaffi samen toe. Hoe slim de Maltezers ondanks de slagzij van hun „Mexxej" naar de kant van de Arabische oliesjeiks nog steeds zijn bewijst de uitstekende niet door Tripoli bedreigde verhou ding tussen La Valletta en Jeruza lem. Dom Mintoff zou volgens ge ruchten Israël van tijd tot tijd mili taire faciliteiten op Malta hebben aangeboden en zelfs in werkelijkheid hulp hebben verleend. De eilandrepubliek is de afgelopen jaren sterk getroffen door de we reldwijde inflatie en nog meer dan andere landen in de oliecrisis mee gezogen. De regering-Mintoff moet ten goede worden aangerekend dat zij bij de politiek- wereldbeschouwelijke buigingen naar de pan-islamitische beweging van Khaddaffi de economische sa menwerking met Europa niet heeft verwaarloosd. Het belangrijkste doel is bedrijven uit het Westen te winnen voor het idee van het vestigen van onderne mingen op gemeenschappelijke ba sis. Malta's goede vestigingsvoor waarden en de voor handen zijnde goedkope en deels ook goed opgelei de arbeidskrachten zijn daarbij een goede uitgangspositie. Paul Xuereb, de minister voor handel, industrie en toerisme hecht in dit verband de grootste waarde aan het bescljik- baar stellen technische kennis en hulp van deskundigen voor de aan looptijd van de projecten. Met betrekking tot de financiering wordt Mintoff met ogenschijnlijk onbegrensde middelen bijgestaan door de Libisch-Maltezer ontwikke lingsmaatschappij. Wat men ook al tijd van de pro-Arabische, voor Chi na vriendschappelijke neutralis- tische buitenlandse politiek van de Gvem Maltezisch voor regering in La Valletta denken mag. voor Malta's interne verhoudingen is op langere termijn alleen Mintoff een Van onze parlementsredactie DEN HAAG Aan de commissie van overleg tussen Nederlanders en Zuidmolukkers die tot stand kwam na een gesprek tussen de Neder landse regering en vertegenwoordi gers van de Zuidmolukse ge meenschap. zal gevraagd worden spoedig met een tussenrapport te komen. Op de wenselijkheid hiervan werd gewezen in de verga dering van de bijzondere Kamer commissie „Zuid-Molukkers". De treinkaping bij Wijster en de bezet ting van het Indonesisch consulaat in Amsterdam waren aanleiding tot het instellen van de gespreksgroep van Nederlanders en Zuid- Molukkers. De opdracht van de groep is, na te gaan. hoe excessen als die in Wijster en Amsterdam in de toekomst voorkomen kunnen worden en hoe de Zuidmolukkers zich met hun idealen toch binnen de Nederlandse rechtsorde kunnen bewegen. Als het tussenrapport van de ge spreksgroep klaar is, kan dat samen met het verslag van de bijeenkomst van 17 januari jongstleden tussen de kabinetsdelegatie en ir. Manusama en zijn mensen in een openbare Ka mervergadering behandeld worden. De Pionier-Automobielen Club PAC houdt dit weekeinde zijn eenentwin tigste Traditierit. Er nemen bijna honderd auto's van vóór 1930 aan deel. Vrijdagmiddag komen deze wa gens aan te Zeist, waar de burge meester de PAC-leden en buiten landse deelnemers op het Slot ont vangt. Zaterdagmorgen om negen uur wordt vandaar gestart, 's Ochtends leidt de tocht via Utrecht, Maarssen, Haarzuilens, Vleuten, Woerden, Zeg veld, Meije en Zwammerdam naar Avifauna in Alphen aan de Rijn. Daar wordt gepauzeerd voor de lunch, 's Middags volgt de route via Koudekerk, 's Molenaarsbuurt. Wou- brugge, Hoogmade, Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk naar Noordwijk. waar omstreeks vijf uur de finish bij Huis ter Duin zal zijn. Zondagmorgen om half elf vertrekt de caravaan via Katwijk, Wassenaar. Den Deijl en Voorschoten naar Leidschendam, waar omstreeks twaalf uur de rit beëindigd wordt bij het Nationaal Automobiel Museum. Van een verslaggever LEEUWARDEN De belangstelling voor een cursus Fries voor onderwij zend personeel is in Friesland erg groot. Al 500 belangstellenden hebben zich aangemeld, terwijl er in feite maar voor 200 mensen plaats is in het eerste cursusjaar, dat in september begint. Het Fries wordt omstreeks 1980 als verplicht leervak op de scholen in Friesland ingeveoerd. Tegen die tijd hoopt men dat alle onderwijzers in Friesland hun speciale bevoegdheid Fries hebben behaald. Overigens betekent het invoeren van Fries op de scholen niet dat deze taal de voertaal wordt op alle scholen. Dat vertelde gedeputeerde drs J. Mulder. Welke taal op de scholen zal worden gesproken, is afhankelijk van de taalverhoudingen in de omstreek. Afhankelijk van die taalverhouding wordt ook het lesrooster samengesteld, dus de tijd die men aan Fries besteedt. Bepaalde scholen, jclie daartoe een aanvraag indienen (die goed gemotiveerd is) kunnen zelfs ontheffing krijgen van de verplichting Fries op het lesroos ter op te nemen. Tweederde van het aantal inwoners van Friesland (en daar zijn 350.000 kinderen bij) gebruiken de Friese taal als de omgangstaal. waarborg voor arbeidsrust, een de mocratisch regiem en orde. Op de morgen na de grote verkie-- zingsrede van Mellieha hebben de. krantenverkopers op het ouderwets- romantische plein van de hoofdstacC het druk. In het café brengt de kel ner als ontbijt meteen maar alle kranten mee. Het partijblad van de arbeiderspartij It-Torca (De Fakkel) of het al in Libische handen zijnde Illum (Het Licht) smeren de mede delingen en uitspraken van de vori ge avond natuurlijk groot uit. „Min toff betekent olie" is één kop, „Zon der Mintoff weer honger en prijsver hogingen" de andere. De „Sunday Times of Malta", een krant die op de hand is van de Nationale Partij daarentegen heeft het bericht zon der foto's naar de laatste pagina verbannen. Zwaktebod Een werkelijk zwaktebod doet de leiding van de Nationale Partij, die haar verkiezingscampagne voert in naam van Europa en het door Malta bedrogen christelijke Avondland. Zij speelt in op een mogelijke neder laag van Mintoff en de door hem geschilderde represailles op het ter rein van de financiën en de econo mie. De leiding van de partij be weert namelijk met Khaddaffi op goede voet te staan en van hem in Tripoli de verzekering gekregen te hebben dat juist een zege van de Nationalisten veel kostbaar geld en zwart oliegoud van de Arabische buurman het land zou doen binnen stromen. Zeker niet minder als met de gunst van de Libiërs het geval is wordt om de welwillendheid van de op we reldbeschouwelijk terrein toonaan gevende katholieke kerk gepingeld. Terwijl de Nationalisten en de Libe ralen met het oog op de vrijmetse- laarsachtige antiklerikale oor sprong van hun bewegingen nog- enigszins terughoudend zijn, dingt Mintoff als een soort roodzwart uni cum zonder voorbehoud naar de gunst van monseigneurs en pre laten. Lievelingswensen van andere socia listen, van zwangerschapsafbreking tot afschaffing van het facultatieve godsdienstonderwijs, komen in zijn kerkelijke sociale democratie sowie so niet ter sprake. De gezamenlijke linkse pers wedijvert om zelfs vóór de partij benoemingen en verkie zingsmededelingen het misrooster voor dat moment bekend te maken. De staatsomroep zet kerkelijke per- soneelsberichten zoals de benoe ming van de pastoors van Rabat en Marsalfem tot geheim kamerheer van de paus bovenaan het blad met informatie. Zelfs in het Maltezer te lefoonboek worden in het kader van de eerste hulp naast politie, brandweer en reddingswezen altijd parate biechtvaders genoemd. „In het geval er zielen zijn te redden" zegt Mintoffs minister voor culture le zaken Agatha Barbara en zij meent het oprecht. Het gevolg van deze overgedienstig heid van de Maltezer roodhemden voor de zwarte pijen is de bestseller van deze zomer op de eilanden: het in duizenden exemplaren verkochte satirische boek „Het parlement van de pastoors". De anoniem gebleven auteur is van mening dat Mintofi noch Khaddaffi. maar de geestelijk heid baas is op het mooie Malta en dit, onafhankelijk van de verkie zingsuitslag, blijven zal. ADVERTENTIE Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. li uw nationale spaar- en hypotheekbank

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 21