Kans op avontuur! Periodieke autokeuringen niet voor 1980 in werking Een moeder wil dit nieuwe blad nietmissen. Luns: bezuinigingen op Nederlandse defensie zijn ,,erg zorgwekkend studenten vallen nieuw plan -por studiefinanciering aan Opzetten van nieuwe rijksdienst kost drie jaar Onderzoek gevraagd naar oorlogsverleden minister Van Doorn Initiatief-ontwerp van PvdA en VVD Middenschool niet noodzakelijk een „mammoetschool" Zelf voeden. Veel vrouwen krijgen er juist mooiere borsten van. Voor studenten van nu en straks. Tien dagen zeezeilen op De Eendracht. Coupon Heel het lieve leventje in i „Wij en Onze Kinderen'.' Opeens begon ze te gillen, midden in het warenhuis. Kind naar keuze: 'n jongen of'n meisje? Verhaaltjes- voor-het- slapen-gaan... Hebtuer ook zo'n moeite mee? IERDAG 26 AUGUSTUS 1976 ,ierf "is 9e^a^en „misleidend" genoemd bi s] ,rn'S« i een verslaggever i HAAG Het nieuwe stelsel voor studiefinanciering, dat staatssecreta- Klein voorgesteld heeft, is volgens het landelijk overleg van studenten- Jbonden (LOG) in elk opzicht een verslechtering van de huidige situatie. Ide bestudering van het plan heeft het LOG niets anders kunnen afleiden 1 dat het om een gigantische bezuinigingsoperatie gaat. I LOG heeft samen met het Lan- jjk Overleg HBO-studenten JHBO) de kritiek op de plannen Tdr. Klein bij de commissie van Tweede Kamer gedeponeerd die Jnota van de bewindsman in be- Jdeling heeft genomen. De stu iten hebben er op aangedrongen lhele zaak in heroverweging te pen, daar nog niet bekend is wat net de „kinderbijslagpot" gaat •euren, die de grondslag is van het jiwe stelsel. 'kritiek richt zich ook op de invoe- van rentedragende leningen. Dit iktekent. dat ieder die achttien jaar »n nog wil studeren de volgende i tot vijfentwintig jaar afhanke- ~"1 wordt gemaakt van particuliere n^ken, die op deze manier vele mil- ^Men pure winst maken. Het LOG en het LOHBO hebben het nieuwe plan vergeleken met het hui dige stelsel. Daaruit is afgeleid, dat er niets juist is van de beweringen, waarmee de staatssecretaris zijn plan heeft aangeprezen De studen ten vrezen dat dr. Klein in de uitwer king van het nieuwe stelsel extra bezuinigingen inbouwt, zonder dat dit duidelijk wordt gemaakt. Het LOG en het LOHBO noemen de getallen op grond waarvan dr. Klein het plan in de Kamer wil brengen, misleidend. De toelagen zullen in de loop der jaren nog verder achterra- ken Bijverdienen of geld krijgen van de ouders, als alternatieven voor ren tedragende leningen, zal in de prak tijk moeilijk zo niet onmogelijk blij ken te zijn, aldus het LOG en het LOHBO Schiphol werden kokers op de luchtventilatoren van nieuwe stationsgebouw gezet met behulp van een he- De constructie van het gebouw maakte namelijk gebruik van een kraan onmogelijk BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het zal waarschijnlijk nog tot 1980 duren, voordat er in Nederland een zo goed mogelijk functionerend systeem van periodieke autokeuringen in werking is. Die verwachting spraken de Tweede Kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (WD) gisteren uit bij de presentatie van hun initiatief-wetsontwerp op de verplichte autokeuringen. ADVERTENTIE Wanneer hun wetsontwerp in de loop van volgend jaar na goedkeuring door de beide Kamers van kracht wordt, duurt het nog zeker drie jaar voordat er een nieuwe rijksdienst met 185 ambtenaren is opgericht en alle in aanmerking komende garage bedrijven op hun nieuwe autokeu- rende taak zijn voorbereid. Belangrijkste uitgangspunt van het initiatiefwetsontwerp is dat de ver plichte jaarlijkse autokeuringen als regel geschieden in gewone maar door de overheid erkende garagebe drijven. Voor mensen die de voor keur geven aan een onafhankelijk keuringsstation zullen er in Neder land naar schatting dertig keurings stations gebouwd moeten worden. De ANWB heeft belangstelling voor het beheer daarvan. Tweede be langrijke uitgangspunt van het wets ontwerp is dat alle. dus ook nieuwe auto's, gekeurd moeten worden. De beide kamerleden kondigden an derhalf jaar geleden aan een eigen wetsontwerp te zullen maken, toen bleek dat een Kamermeerderheid (voornamelijk PvdA en. WD) geen steun wilden geven aan het wets ontwerp verplichte autokeuringen van minister Westerterp. Dat ont werp ging uit van jaarlijkse keurin gen in onafhankelijke techno- stations, waarvoor 82 stations zou den moeten worden gebouwd en 140 miljoen gulden zou moeten worden geïnvesteerd. Minister Westerterp reageerde gis teren op het nieuwe wetsontwerp met de hoop uit te spreken dat er nu Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Honig van den Bosche (Boeren partij) wil dat premier Den Uijl een onderzoek instelt naar het doen en laten tijdens de oorlog van de huidi ge CRM-minister Van Doorn (PPR). In vragen wijst het Kamerlid op een artikelenreeks in het weekblad Ac cent, waarin onder meer werd ver meld dat Van Doorn in 1942 omdat hij een baan bij het Ministerie van Justitie ambieerde, de .loyaliteitver klaring" zou hebben ondertekend. eindelijk snel een regeling voor peri odieke keuringen komt. Bij de be oordeling van de plannen van de twee Kamerleden zal hij de twee uitgangspunten van zijn eigen wets ontwerp in ere houden, zo deelde een woordvoerder van de minister mee. Die elementen zijn dat de keuring moet worden toevertrouwd aan een onafhankelijke instantie en niet aan commerciële bedrijven, en dat auto mobilisten vrij moeten kunnen kie zen tussen een veiligheidskeuring of geregeld groot onderhoud. Als verklaring van het feit dat PvdA en WD, die politiek gezien niet al te beste vrienden zijn, samen met dit wetsontwerp komen zei Van der Doef gisteren „We moeten elkaar op z'n minst op technische zaken als deze kunnen vinden, er zijn al ge noeg zaken in de partijpolitieke sfeer getrokken". Van der Doef legde de nadruk op het feit dat het offer, dat voor de periodieke keuring van de automobilist gevraagd wordt, in hun wetsontwerp zo gering mogelijk is. De Beer vond de vrije keuze die de automobilist heeftom bij zijn garage of bij een keuringsstation te laten keuren, een belangrijk element. Volgens het wetsontwerp van de twee politici kunnen de auto's jaar lijks gekeurd worden voor een be drag van 39 gulden, prijspeil '76. Als die keuring in een garage samenvalt met een „grote beurt", dan hoeft zo'n keuring maar 5.50 te kosten (het bedrag dat de garagebedrijven aan de overheid moeten afdragen ter bekostiging van het controlesys teem). Erkenning Auto's kunnen gekeurd worden bij garagebedrijven die daartoe door de overheid erkend zijn. Zo'n erken ning wordt verstrekt wanneer de ga rages aan een aantal eisen voldoen Een nieuwe rijksdienst met 185 ambtenaren (jaarlijks kostenbedrag voor het rijk twintig miljoen gulden) regelt die erkenningen en contro leert regelmatig de autobedrijven. Slordige keurders kunnen hun er kenning kwijtraken, hetgeen hen volgens Van der Doef en De Beer gezichtsverlies tegenover hun klan ten zal bezorgen. Automobilisten krijgen na afloop van de keuring een keuringsbewijs, in de vorm van een gedateerd vig net. Rijden zonder vignet of met een verlopen vignet komt te staan op een boete van maximaal 150 gulden. Het initiatief-wetsontwerp vergt een investering van rond veertig miljoen gulden. De indieners zeggen dat hun ontwerp ook voor de automobilisten aanzienlijk goedkoper is dan het ontwerp van Westerterp. Uit éen voorlopig onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat 58 procent van de automobilisten hun wagens gelijk tijdig met de grote beurt zal laten keuren. Tien procent apart daarvan in een garage, en zeven procent in een onafhankelijk keuringsstation. Moment van boosheid Beide Kamerleden verwachten overigens niet dat minister Wester terp volgend jaar door weigeren zijn handtekening onder het wets ontwerp te zetten, zal beletten dat het ontwerp van kracht wordt. De minister maakte bijna twee jaar ge leden opmerkingen in die richting, toen de Tweede Kamer door het aannemen van een amendement de kracht uit zijn wetsontwerp haalde. De Beer: „Dat was in een moment van boosheid, en die momenten gaan wel weer over". Uit de wereld van de garagebedrij ven komen verdeelde geluiden over het wetsontwerp. RAI en ANWB hadden voorkeur voor het wets ontwerp van Westerterp. maar zijn bij een Kamermeerderheid voor het ontwerp Van der Doef/De Beer be reid daaraan iteun te geven. De ei gen verladers- en vervoersorganisa tie noemt het nieuwe ontwerp realis tischer dan „de kostbare plannen van Westerterp De specialistische bedrijven voelen zich gediscrimi neerd. De ..Vereniging van ban denspecialisten in Nederland" stelt dat deze gespecialiseerde bedrijven ten onrechte buiten gesloten worden Van der Doef en De Beer verwach ten, dat na invoering van de ver plichte keuringen er jaarlijks enkele tientallen doden minder in het ver keer zullen vallen, en honderden ge wonden minder. 99 Van een onzer verslaggevers RAMSTEIN NAVO secretaris-generaal Luns vindt de berich ten over de Nederlandse defensiebezuinigingen „erg zorgwek kend". Luns heeft deze berichten overigens tot nu toe alleen uit de pers. Hij heeft nog geen overleg gehad met minister Vredeling. Mr. Luns zei dit gisteren desgevraagd tijdens zijn bezoek aan de Westduitse luchtmachtbasis Ramstein, waar officieel een begin werd gemaakt met de oefening ..Reforger". Deze oefening brengt een kleine der tienduizend Amerikaanse militairen, behorend tot de 101 Amerikaanse luchtlandingsdivisie met hun ruim driehonderd helicopters naar West- Europa. Staatssecretaris: Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Een middenschool hoeft niet per se een mam moetschool van meer dan duizend leerlingen te zijn. Volgens staatsse cretaris De Jong (onderwijs) is een middenschool van bijvoorbeeld vier honderd leerlingen ook wel denkbaar. Drs. K. de Jong Ozn. zei dit gisteren bij de installatie van een adviescom missie die moet onderzoeken wat het verband is tussen de omvang van een school en het (on)welzijn van de leerlingen In de commissie zitten vier ouders, vier schoolbestuurders, twee schoolleiders en twee leraren Voorzitter is oud-ipspecteur J. G. L. Ackermans. Aanleiding tot het instellen van de adviescommissie is een motie van de Tweede Kamer. De volksvertegen woordigers waren onder meer be vreesd dat de scholen in de toekomst nog groter zouden worden door in voering van de middenschool. De staatssecretaris noemde die vrees ongegrond. Het is niet gezegd dat een middenschool zonder meer der tienhonderd of meer leerlingen moet tellen Twaalf jaar geleden is ook al een onderzoek ingesteld naar de meest wenselijke schoolgrootte. Toen werd als ideale omvang ongeveer 750 leer lingen aangehouden. Door invoering van de ammoetwet ontstonden later echter veel grotere scholen, soms van tweeduizend of meer leerlingen De nieuwe adviescommissie heeft drie jaar de tijd gekregen voor de bestudering van het probleem De oefening symboliseert, zei Luns de Amerikaanse wil haar aandeel in de gemeenschappelijke westelijke verdediging voort te zetten en te versterken. NAVO- opperbevelhebber Haig benadrukte dat de versterking van de conventio nele strijdkrachten nodig is om de atoomdrempel hoog te houden De Amerikaanse troepen zullen deelne men aan enkele grote NAVO oefe ningen teneinde de samenwerking en de paraatheid van de troepen van de verschillende NAVO-landen te vergroten Tijd nodig Generaal Haig weersprak nadrukke lijk berichten dat het Warschaupact in staat zou zijn de NAVO troepen m een verrassingsaanval te overrompe len en op die manier binnen 48 uur aan de Rijn zouden kunnen staan. De nieuwe technologische ontwikke lingen stellen ons in staat de voorbe reidingen voor een aanval van de zijde van het Warschau Pact in een vroeg stadium op te merken. Dat zal ons tijd genoeg geven om tegen maatregelen te nemen, aldus Haig. Generaal Haig bleek ook niet zo pes simistisch te zijn over de kracht van de NAVO-landen op zee. Op dat ter rein bestaat er volgens hem nog een duidelijke overmacht ten opzichte van het Warschau Pact. Daarom hoeft men volgens Haig ook niet te vrezen dat in oorlogstijd de aanvoer lijnen over zee naar West Europa door de Warschau Pact-landen afge sneden zullen worden Hij wees er echter wel op dat de Russische vlootprogramma s een duidelijke versterking van hun zeemacht in houden waardoor het westen zich wel meer offers-moet getroosten om de overmacht op zee te handhaven. Haig waarschuwde ook nog eens voor de groeiende kracht en paraat heid van de landstrijdkrachten van het Oostblok Hij meende dat de meeste westelijke landen van de noodzaak tot versterking van de ei gen strijdkrachten doordrongen zijn. Moeders die borstvoedinggeven, zijn vaak bang dat hun figuur achteruit gaat. Dat het eerder andersom is, leest u in Wi; en Onze Kinderen. Studenten en aanstaande studenten kunnen nu een pracht van een reis winnen: tien dagen zeezeilen op de Middellandse Zee. Op een schitterend schip, de gaffel- y topzeilschoener 'De Eendracht'. Om zo'n onvergetelijke reis te winnen, hoef je alleen maar een ABN-kantoor binnen te stappen, een studentenrekening te openen en te vragen om een wedstrijdformulier en dat vervolgens op tijd invullen en afgeven (je kunt ook gebruik maken van de coupon). En dan maar afwachten of je één van de vijftig gelukkigen bent! Open voor mij een studentenrekening. Stuur mij een wedstrijdformulier. A 3 Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Plaats: Tel.: In ongefrankeerde envelop zenden aan Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Algemene Bank Nederland Haal "Wij en Onze Kinderen" in de winkel of neem een abonnement. Door 020-5411345 te bellen (tussen 9 en 5 uur) toestel 215. Of door de bon in te vullen. I k abonneer mij op ..Wij en Onze Kinderen" a f 2.75 per maand. via de bladenman. en regel de betaling met hem via de post. en neem een jaar abonnement van f35— via de post. en neem een halfjaars-abonntmcnt van f 16.50. °ik wacht op dc akseptgirokaart Aankruisen wat gewenst wordt. Naam: Straat:v_ Woonplaats:t Stuur deze bon in open envelop zonder postzegel aan: Wij en Onze Kinderen. Antwoordnummer 384. Haarlem. Je schaamt je dood als moeder. Waar komt die plotselinge driftaanval toch vandaan? Wat je ermee aan moet, staat in Wij en Onze Kinderen. Tegenwoordig kiezen wij bewust voor kinderen. Nu gaan wij ook meebeslissen of het een jongen of een meisje wordt. Want dat" kan, zeggeh deskundigen. In Wij en Onze Kinderen. Tips om zelf verhaaltjes te vertellen. En een kleurige praat-kijk-en-vertelplaat op de koop toe

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9