Zwarten in Soweto rechten onderling F Sadat herkozen voor nieuwe ambtstermijn Derde wereld wil eigen techniek Er staan veel bomen tussen beide Korea's Turks-Grieks geschil moet uitgepraat worden Arabische Liga werkt lan Libanees gesprek >olitie zou lijdzaam hebben toegezien F Japanse Dremier Dlijft nog aan Veiligheidsraad unaniem Noord-Korea moet wakers bestraffen Russen uit de ruimte terug RTÊ^ NDERDAG 26 AUGUSTJS 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 >mstr HANNESBURG (Reuter, UPI, AP) Tussen de zwarten in *t stadsdeel Soweto bij Johannes- zijn gisteren gevechten tussen zwarten onderling uitgebroken. Js aanstichters wordei leden van Zoeloe-stam beschotwd, die met trwante stammen ong?veer de helft n de één miljoen tewoners van iweto uitmaakt. De meeste Zoe- e's wonen met hun geJin in Soweto, aar enkele tienduizmden zijn er contractarbeiders tijdelijk en irlpriï*01^33115 oncler :eer slechte iaeV*nstandigheden in kimpen gehuis- onpt, zonder hun fanilieleden die hter zijn gebleven in het thuis- id. Deze Zoeloe s wllen volgens de richten uit Sowetokoste wat kost ordt ;den l 30 het Tri 1 iv.ni.tii Uil uuwcwnuon: wat ftuoi °p a\n het werk blijver en molesteren 10 uu 1 en sept^j tel eg 8- het ïrbij dicale jongeren er stakers in het rarte stadsdeel. Vogens andere be- :hten zouden zij dnsdagavond bij uiskomst in toon zijn ontstoken Jen zij ontdekten lat één van hun rakken in vlamnen was opge- prek f an. Zoeloes vormen met vier miljoen grootste stam n Zuid-Afrika en riete^dden de vorige euw de naam zeer staafijgshaftig te zjn. Hun „impis" nokploegen) waen toen actief in iet fel Zuid-Afrika. feitelijk leider van plaf Zoeloes is chid Gatsha Boethele- i snejdie met weinigsucces heeft gepro- Go erd de Zoeloebeweging Inkatha te buigen in een politieke bewe- angefig voor alle zwarten in Zuid- •soorfnka. BoetheL'Zi, eerste minister n het thuislaid Kwazoeloe, heeft t naam gematigd te staan tegen- 'er de regerin». Zo was hij afgelo- tn weekeinde niet aanwezig bij 'n jadering \an thuislandleiders tar de regerng Vorster verregaan- eisen werdtn voorgelegd. steren heef; de politie bij gevech- tussen Zoeloe knokploegen en ►n v »rga« andere zwarte inwoners van Soweto twee zwarten doodgeschoten. Vol gens onofficiële cijfers zijn er sinds maandag de staking begon in Sowe to negentien doden gevallen, deels bij onderlinge gevechten, deels door politiekogels. De Zuidafrikaanse minister van jus titie Jimmy Kruger voorspelde giste ren dat de toestand in Soweto zich geleidelijk zal normaliseren nu de zwarte bevolking zich bewust wordt dat er een tegenstroom gaande is. Helen Suzman, parlementslid van de oppositie is het daarmee niet eens. „Het wordt met de dag duidelijker", zo zei ze gisteren, „dat de regering de toestand in Soweto niet in de hand kan houden. Men kan de openbare orde niet overlaten aan knokploe gen Waar is in 's hemelsnaam de minister voor Bantoezaken, waar is de premier? De onlusten barstten gisteravond opnieuw los nadat ongeveer 1500 Zoeloe's zich dinsdagavond opnieuw hadden verenigd in knokploegen die in verschillende delen van Soweto felle gevechten aangingen met ande re zwarte inwoners Volgens het na tionale persbureau SAPA opende de politie gisteren het vuur op groepen gewapende Zoeloe s die huizen bin nenvielen en vrouwen zouden heb ben gedwongen mee te gaan naar hun barakken De politie zou giste ren ook verschillende malen hebben geschoten op jongeren die probeer den wegversperringen op te werpen op cfe uitvalswegen naar Johannes burg om niet-stakers te verhinderen naar hun werk te gaan. Overigens schreef het oppositieblad Rand Dai ly Mail dat de politie bij gevechten de zijde van de Zoeloes had gekozen en lijdzaam zou hebben toegezien toen Zoeloe's hun aanvallen begon nen. Er is een onderzoek toegezegd door politiechef generaal Prinsloo die tevens disciplinaire maatregelen aankondigde voor het geval de be richten juist zijn Het blad de Star. dat vooral door zwarten wordt gele zen en onder hen goede contacten heeft, schreef dat terreur heer en meester is in Soweto en'dat honder den mensen de nacht hadden door gebracht in de open lucht om te ontsnappen aan het geweld. Gisteravond begonnen gezinnen So weto te verlaten uit angst, voor een nieuwe nacht vol geweld. Voor het merendeel gingen zij naar verwanten in andere zwarte stadsdelen terwijl andere zwarte gezinnen hun toe vlucht zouden hebben gezocht in po- litiebureau's. door Johan ten Hove De dag na het incident in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea stonden meer dan een miljoen man zwaarbewapende troepen paraat langs de 38-ste breedtegraad waarlangs het Koreaanse schiereiland nu al bijna een kwart eeuw verdeeld is. Nageleefd De Staking zelf werd gisteren op haar derde en volgens opzet laatste dag nog steeds vrij algemeen nageleefd, al dan niet vrijwillig. Volgens bedrij ven in Johannesburg verschenen 50 tot 70 procent van de pendelaars uit Soweto niet op hun werk Maandag was het aantal thuisblijvers het grootst: 200.000 van de ongeveer 250.000 zwarte arbeiders in Soweto. Bij de onderlinge gevechten vielen vele gewonden. Deze man is er één van. CAIRO (AP, UPI, Reuter) Het parlement van Egypte heeft president Sadat unaniem gevraagd een tweede ambtstermijn te vervullen. De president heeft zich daartoe bereid verklaard. ÖKIO (Reuter. UPI) De Japanse temier Tikeo Miki lijkt erin te sla- en zijn positie als eerste minister te ehouden ondanks voortdurende Dgingen vanuit de regerende Libe- lal-Democratische partij hem ten al te brengen. »e premer heeft besprekingen ge- oerd mit zijn voornaamste uitda- ers, vice-premier Takeo Foekoeda n minister van financiën Masayoshi jhira. Na het overleg deelden beide ^ren mee dat de volgende stap aan emier Miki was. Beide ministers >bben steeds aangedrongen op het !treder van de premier. e politieke strijd om de positie van f premier vindt zijn oorzaak in de ►rwikkelingen om het Lockheed inkoopschandaal. waarbij een root aantal leiders van de regeren- t LDP betrokken geweest zijn. 'n9 j eer televisie-interview heeft de temjer verklaard het zijn taak te jnden de Lockheed-affaire tot een er nfad éinde te brengen. De eenheid an de partij is niet gediend door lijn aftreden, aldus Miki. •emier Miki geniet aanzienlijke leur bij de bevolking en de pers van ipan over zijn wijze van optreden het omkoopschandaal. Veel par- jjbcnzen vrezen echter dat zijn ptreden schade zal toebrengen aan t betrekkelijke eenheid van de par- Zij kijken vooruit naar de komen- verkiezingen die op 9 december thouden moeten worden en achten (emier Miki niet in staat de be- aande geschillen voor die datum te I. rerbruggen. Een aantrekkelijke bij- Wnstigheid voor de LDP is het feit it de oppositie niet in staat is een jrenigd front te vormen tegen de "~le regeringspartij. 1 staan geen nieuwe besprekingen het programma tussen de premier zijn uitdagers. NEW YORK, DEN HAAG (Reuter, UPI) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren een unaniem beroep op Turkije en Griekenland gedaan hun conflict over het continenta le plat in de Aegeïsche Zee uit te praten. De ministers van buitenlandse za ken van beide landen. Caglayangil en Bitsios die beiden in New York aanwezig waren, werden uitgenodigd onmiddellijk besprekingen te begin nen. Griekenland had de kwestie van de Aegeïsche Zee ter sprake ge bracht in de Veiligheidsraad, nadat Turkije protesten van Athene had verworpen tegen de werkzaamheden van het Turkse schip Sismik I. dat naspeuringen doet naar olie in het betrokken zeegebied. De Griekse en Turkse minister van buitenlandse zaken zijn gisteren na de bijeenkomst van de Veilig heidsraad bijeen geweest om te spre ken over het Grieks-Turkse conflict. De ministers hebben alleen gespro ken over de wijze waarop komende onderhandelingen gevoerd zullen worden. Hierover zijn ze het echter nog niet eens kunnen worden. Vandaag en morgen zal de zitting van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag over de Grieks-Turkse kwestie worden voortgezet. De Grie ken hebben het hof gevraagd Tur kije te verbieden onderzoekingen in het omstreden gebied te verbieden. Het heeft ook gevraagd de Griekse en Turkse zones van het continenta le plat in de Aegeïsche zee vast te stellen. Turkije was gisteren bij de behandeling van de Griekse vraag niet aanwezig. De Turkse premier Demeirel verklaarde eerder deze week een eenzijdig beroep op het hof zinloos te vinden. De Griekse ambassadeur in Den Haag verklaarde gisteren voor het hof. dat er dringend een beslissing moet vallen over het omstreden zee gebied omdat anders onherstelbare schade zal worden toegebracht aan de betrekkingen tussen beide lan den. De ambassadeur. Nikolas Ka- randreas. noemde de activiteiten van de Sismik I een voortdurende schending van het Griekse continen tale plat. Turkije en Griekenland zijn beide lid van de NAVO. In de rede tot het parlement waarin Sadat de nominatie aanvaardde, zet te de president zijn programma voor de komende zes jaar uiteen. Als eerste taak noemde Sadat het bin nenhalen van de oogst van de oorlog van oktober 1973. Egypte moet zor gen dat Israël zich uit alle bezette gebieden terugtrekt. De duurzame vrede, waarnaar Egypte streeft, zou moeten gebaseerd zijn op rechtvaar digheid en het recht van het Pales tijnse volk op een eigen staat en een onafhankelijk bestaan, aldus de pre sident. Andere punten van het programma waarmee Sadat zich heeft aange diend, zijn een versterking van het socialisme, politieke stabiliteit en een grotere democratisering in eigen land. voortzetting van de open-deur- politiek. versterking van de strijdkrachten en bevordering van de Arabische eenheid. Sadat werd in 1970 president na de dood van Nasser. Zijn termijn loopt op 15 oktober af. Op 16 september zal het Egyptische volk in een refe rendum mogen uitmaken of zij Sa dat nog zes jaar aan het hoofd van Egypte willen zien. Tegenkandida ten zijn er niet. Sadat werd unaniem voorgedragen door de 349 parlemen tariërs die aanwezig waren en de 17 Egyptische leden van het wetgeven de orgaan van de Arabische federa tie. die bestaat uit Egypte. Libië en Syrië. Deze federatie bestaat alleen nog maar op papier nu de kloof tus sen Syrië en Egypte en tussen Libië en Egypte zo groot geworden is. Libië De 57-jarige president maakte in zijn toespraak geen gewag van het recen te conflict met Libië. Er zijn nog geen aanwijzingen dat de spanning tussen beide landen afneemt. De Li bische veiligheidsdienst heeft giste ren twee leden van een Egyptische spionage- en sabotagegroep gearres teerd, zo deelde het Libische persbu reau mee. De leden hadden de opdracht moorden en bomaanslagen te plegen en vlugschriften en geruch ten te verspreiden tegen de Libische regering, aldus de verklaring. Bij hun arrestatie op het Libische vlieg veld zouden de twee Egyptenaren een grote hoeveelheid wapens bij zich gehad hebben. Aanleiding tot het indrukwekkende wapengekletter was het simpele snoeien van een boom. die de VN- vredesmacht bij de observaties in het niemandsland in de wég stond. Bij het meningsverschil en de daar op volgende vechtpartij werden twee Amerikaanse officieren door Noord- koreaanse soldaten gedood. De vol gende dag werden de rivaliserende f roepenmachten in staat van paraat heid gebracht, stoomde een Ameri kaans smaldeel op naar Koreaanse wateren, vlogen zware B-52 bom menwerpers langs de bestandslijn en verweten alle partijen elkaar provo cerende en tot oorlog ophitsende maatregelen. De spanningshaard Korea met zijn botsende ideolo gieën. die sinds de inbeslagname van het Amerikaanse spionageschip Pueblo in 1968. rustig was geweest, werd opnieuw wereldnieuws. Toch is het incident van 8 augustus niet uit de lucht komen vallen. Al twee weken eerder was er een poging gedaan de roemruchte en inmiddels door de Amerikanen omgehakte boom te snoeien. Maar toen werd de snoeiploeg door Noordkoreanen weggestuurd. „De boom." aldus een verklaring in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang, „was daar lang geleden door ons geplant en werd met veel liefde verzorgd Hereniging Vooral na de Amerikaanse aftocht uit Indo-China en de daarop volgen de hereniging van beide Vietnams zijn de dreigementen en provocaties van beide Korea's scherper gewor den. De Noordkoreaanse dictator Kim Il-Soeng zag en ziet in de heren iging van Vietnam een aardig voor beeld voor zijn eigen plannen tot hereniging van beide Korea's, uiter aard wel onder communistisch be wind. Zijn Zuidkoreaanse collega Park Tsjoeng hee misbruikt de com munistische dreiging uit het noord en om zijn eigen regiem in het zuiden te handhaven en zijn volk doormid del van nooddecreten onder de duim te houden. Provocaties en dreigementen over en weer. waarbij de Verenigde Sta ten een woordje meespraken door te stellen dat Zuid-Korea. anders dan Zuid-Vietnam. niet in de steek gela ten zou worden. Beide Korea's heb ben de afgelopen jaren zo n harde propaganda-campagne gevoerd dat beide volken bij het minste of ge- EIROET (Reuter, UPI, AP) Terwijl de oorlog in Libanon Dortging, deed de Arabische Liga gisteren wanhopige pogingen strijdende partijen aan de onderhandelingstafel te'krijgen insdag keende de belangrijkste be- ddelaar van de Arabische Liga, ssan Sabri Kholi. terug in Beiroet besprekingen in Cairo en Damas- s. Kholi voerde gisteren onderhan- elingen met een Palestijnse delega te over een wapenstilstand De Ara- Ische bemiddelaar hoopt zijn voor- lellen voor een staakt-het-vuren de- Si week nog aan vertegenwoordigers an de rechtse christenen voor te Iggen anvankelijk verklaarden Ara- Ische woordvoerders dat alle partij- n in het conflict morgen zouden ëelnemen aan vredes besprekingen nder auspiciën van de Arabische Iga. Later werd meegedeeld dat al en de rechtse christenen aanwezig )uden zijn bij de besprekingen rwarring heerste er gisteren over afkondiging van een nieuw be- ind De oproep hiertoe zou af- •mstig zijn van generaal Ghoneim. p commandant van de Arabische redesmacht De generaal zou ge- tgd hebben dat men zou spreken Ver een terugtrekking van de Pales- Ünen uit de traditioneel christelijke gebieden in ruil voor een terugtrek king van de Syrische troepen uit de Beka-vallei in het oosten van Libanon. De geruchten over vredesbesprekin gen waren er waarschijnlijk de oor zaak van dat de gevechten in Liba non gisteren wat minder hevig waren dan in de voorafgaande dagen Wel waren waarnemers uit verschillende kampen het erover eens dat de chris tenen voorbereidingen troffen voor een grootscheeps offensief tegen dat deel van Beiroet dat in handen is van linkse moslims en Palestijnen. Al leen succes voor de huidige bemid delingspoging van de Arabische Liga zou een dergelijk offensief nog kun nen voorkomen. Westelijke waarnemers beschouw den de christelijke voorbereidingen als een poging zich een zo goed mo gelijke uitgangspositie voor de be sprekingen te verwerven. Het linkse kamp nam de christelijke dreiging echter volledig serieus. De gematig de christelijke leider Raymond Edde heeft de rechtse leider Camille Cha- moen gevraagd niet tot de aanval over te gaan. Technische school met Nederlandse steun in Kenia door Nico Kussendrager De verhalen worden voor waar verteld. In een hooggelegen Kenia's dorp moesten de vrouwen een paarmaal per dag naar de rivier ver beneden om water te halen. Buitenlandse vrijwilligers vonden dat maar niets en legden een eenvoudige water pomp aan. Het gevolg was dat de mannen in het dorp de hele dag hun twee of meer vrouwen in of bij de hut hadden. En dat gaf zoveel problemen en ruzies tussen mannen en vrouwen en tussen vrouwen onderling dat al na een paar maanden de pomp buiten ge bruik werd gesteld. In een ander dorp zorgden deskun digen er voor dat de landbouwpro- duktie meer dan verdubbeld werd. Gebruik was daar dat de produk- ten door de vrouwen naar de markt werden gebracht die nu veel vaker van huis waren De mannen von den dat uitermate ongezellig en het volgende jaar was de landbouw pro- duktie terug op het oude peil Culturele achtergrond Gekleurd of niet. de verhalen geven wel aan hoezeer bij het invoeren van nieuwe technieken in ontwik kelingslanden rekening moet wor den gehouden met de culturele achtergrond. Als dat gebeurt en als in een ontwikkelingsland gebruik wordt gemaakt van lokale materia len (hout in plaats van ijzer bijvoor beeld i en van lokale kennis, dan wordt gesproken van aangepaste technologie Een dergelijke techno logie voor de derde wereld in plaats van westerse technieken en wester se kennis komt wijs geworden door ervaringen uit het verleden steeds meer in de belangstelling. In Kenia houdt het met Neder landse medefinanciering <ICCO) opgezette instituut voor technolo gie zich er mee bezig, terwijl de Unicef (het kinderfonds van de Ver enigde Naties» een „dorpstechnolo gie project heeft opgezet in Karen, vlak bij de Keniase hoofdstad Nairobi. Het instituut voor technologie, te vergelijken met een Nederlandse MTS, is een initiatief van de plaat selijke bevolking. Als in alle ont wikkelingslanden bestaat er in Kenia een groot tekort aan technisch opgeleide Aiensen. Min der dan 4 procent van het onder wijsbudget wordt gebruikt voor technische opleidingen en geschat wordt dat er in 1978 35.000 technisch geschoolden tekort zul len zijn. In grote delen van Afrika bestaat nog steeds een weerstand tegen het werken met de hand. deels als reactie op de koloniale tijd en deels omdat traditioneel de vrouwen het zware werk deden De blanken lieten het werk over aan de Afrikanen, die daar inmiddels ge noeg van hebben, en neer zien op bijvoorbeeld metselen en timme ren Afrikanen met een klein beetje opleiding voelen zich ..te goed" om terug te gaan naar het platteland en blijven hangen in de steden, waar een leger van „witte boorden werklozen" rondloopt. Projectleider Ad Hordijk van het Kiamboe-instituut zegt dat het erg moeilijk is aan te tonen wat met technisch werk en met eenvoudige handarbeid kan worden bereikt. Hij vertelt hoe op de school stakin gen uitbraken toen de studenten een fundering moesten graven en cementzakken dragen „Toch laten we dat bewust doen om hen niet een technisch ambtenaar achter een bureau te laten worden". Hij hoopt dat de jongens terug zul len gaan naar het platteland en niet in de steden terecht komen bij de industrie of in de hotelbouw. Ze zouden zelf een coöperatie kunnen oprichten en contracten aannemen of zich aansluiten bij een ..village polytechnic", een eenvoudige am bachtsschool op dorpsniveau waar zij dan als leraar kunnen werken Studenten hebben ook verplicht onderzoek moeten dóen in dorpen in de omgeving om hen in contact te brengen met de problemen op het platteland en in de hoop dat ze daar aan de slag zullen gaan. „Maar je kunt ze niet dwingen. De meeste studenten kan het niet zo veel schelen waar ze terecht komen als ze hun brood maar verdienen. Ze voelen zich niet in de eerste plaats betrokken bij de ontwikke lingsproblemen van hun land. maar bij hun uitgebreide familie, waarvoor ze moeten zorgen als ze afgestudeerd zijn. Van hun inko men moet dan een hele grote groep leven en bijvoorbeeld de opleiding van broers en zussen (een veel rui mer begrip dan bij onsi worden betaald" De eerste lichting stu deert dit jaar. na drie jaar school, af Een koelkast die geen energie verbruikt alleen watertc zien op het Unicef-project in Karen. Water sijpelt uit de tank aan de bovenkant door de houtskool in de poreuze wanden. Door versnelde verdamping aan het grote oppervlak wordt het kastje koeler dan de omgeving. en er moet worden afgewacht waar de studenten terecht komen. Cement en wastafels Wie rondloopt op het Kiamboe- instituut ziet studenten bezig met cement en met het aanleggen van wastafels, zaken die op het platte land in de derde wereld niet dik gezaaid zijn. Hordijk: „We kunnen ons niet alleen maar toeleggen op eenvoudige technieken en het ge bruik van simpele materialen, hoe wel ik niets liever zou willen. De mensen hebben hier jarenlang in lemen huizen gewoond met dak van bijvoorbeeld bananenblad Ze willen nu wel eens een stenen huis of op zijn minst een dak van golfplaten. En dat terwijl leem on der de omstandigheden hier zeker zo goed is en het onder een golfpla tendak bloedheet is. Maar cement en golfplaten geven status en dat i^ hier erg belangrijk. Wat je kunt doen is het huis van éen van de notabelen in een dorp van leemblokken bouwen zodat wat goed is voor hem ook goed wordt voor de gewone mensen. En wat betreft die wastafel ik zie het liefst dat ze een waterleiding gaan aan leggen naar ten dorp. maar ze moe ten dit wel kunnen" Leidt het Kiamboe-instituut men sen op die met aangepaste technie ken hoogstwaarschijnlijk gaan werken, het project ..dorpstechno logie" van Unicef (samen met de Keniase regering) beperkt zich tot het tentoonspreiden van eenvoudi ge technieken. Maar het is voorals nog de vraag wie er op het project, het eerste in zijn soort in de wereld, komen kijken Als zij zouden komen vinden boe ren er mogelijkheden om goede opslagplaatsen voor graan of tanks voor water (gras met lokaal ce ment) te maken, tegen lage kosten Op de graanopslag kan 600 gulden bespaard worden, terwijl ijzeren tanks ruwweg vijf keer zo duur zijn als die van cement Voor in de hut wordt getoond hoe een vuur kan worden aangelegd waar de kinde ren niet langer invallen (eeuwen oud gebruik) en hoe de rook uit de ogen te houden Verder zijn er een voudige pompen uit alle delen van de wereld, die worden getest voor gebruik in Kenia, een zondroger die de zonnestralen gebruikt om groen ten en graan te conserveren voor opslag en 'n koelkast met houtskool Noch het Kiamboe-instituut. noch het project van Unicef in Karen houdt zich bezig met aangepaste techniek voor de industrie Toch bestaat er vooral bij eenvoudige bedrijven op het platteland behoef te aan dit soort technieken, die de sterk gemechaniseerde fabrieken in de steden weer niet nodig heb ben Sommige ontwikkelingslan den leggen de nadruk op de een voudige bedrijven, andere die al een op westerse leest geschoeide industrie hebben (Brazilië. India» zijn vooral geïnteresseerd in de overdracht van westerse technie ken en westerse kennis, in plaats van aangepaste technologie Maar de bereidheid daartoe is bij de wes terse landen uiterst gering Over de overdracht van techno logie morgen in een tweede artikel. ringste incident een inval uit het noorden of het zuiden ver wachten. In deze spanningshaard. waar het altijd een moeilijk te beantwoorden vraag is in hoeverre dreigementen reëel zijn en al of niet uitgevoerd zullen worden, is het altijd mogelijk dat een incident uit de hand loopt en een kettingreactie van opeenvolgen de maatregelen tot gevolg heeft. Een schermutseling rond een boom en de dood van twee Amerikaanse officie ren kan dan al snel escaleren in een opvoeren van de spanning en een grootscheeps wapengekletter. Invloedssferen In een situatie waarin de betrokken grote mogendheden in een koude oorlog verwikkeld zijn. is het zeker niet uitgesloten dat zo n incident plaatselijk wordt uitgevochten om „de invloedssferen wat nauwkeuri ger te bepalen". Het liefst plaatse lijk zodat de schade in eigen land beperkt blijft. Dat zoiets dan mees tal over de ruggen gaat van andere volkeren is blijkbaar van minder belang. Op het moment echter heeft geen van de betrokken grote mogendhe den behoefte aan een gewapend conflict in dit gebied. Zowel China, de Verenigde Staten als de Sowjet- Unie zijn voor handhaving van de status quo. China heeft vanwege haar bijkans panische angst voor de Sowjet-Unie niets tegen de aanwe zigheid van Amerikaanse troepen in dat deel van de wereld. De Sowjet- Unie wil de ontspanning met de Ver enigde Staten niet in gevaar bren gen en het Amerikaanse Congres heeft na Vietnam voorlopig genoeg van „presidentiele avonturen" ver van het Amerikaanse bed Zowel China als de Sowjet-Unie heb ben zich nogal op de vlakte gehou den in hun (latei commentaren over het incident. Dat dit besef ook bij de Noordkoreanen aanwezig is mag blijken uit de spijtbetuiging van president Kim Il-soeng die. hoewel na enige aarzeling, door de Verenig de Staten geaccepteerd werd Ver der heeft de Noordkoreaanse rege ring ingestemd met een bijeen komst van de gemengde militaire wapenstilstandscommissie die de Verenigde Staten hebben voorge steld. Het lijkt erop dat zowel de Noord- en Zuidkoreanen als de Amerikanen genoeg hebben aan het wederzijds vertoon van macht na dit enigszins uit de hand gelopen incident Na tuurlijk blijft de mogelijkheid be staan dat soortgelijke incidenten, die altijd het gevaar van snelle esca latie in zich dragen, zich opnieuw zullen voordoen Déze boom is nu wel omgehakt, maar de gedemilita riseerde zone staat er vol mee. SEOEL (Reuter. UPI) Het door Amerikanen geleide VN-commando in Korea heeft geëist dat Noord- Korea de verantwoordelijke wakers voor de dood van twee amerikaanse legerofficieren straft en de veiligheid van het VN-personeel in de gedemili tariseerde zone waarborgt. Deze ei sen werden door de delegatieleider van het UNC schout-bij-nacht Mark Frudden. op een bijeenkomst van de militaire bestandscommissie gesteld aan de Noordkoreaanse aanvoerder, generaal-majoor Ham Joe-Kyong De twee Amerikaanse officieren hiel- toezicht op een werkploeg m het bestandsdorp Panmoenjom in de ge demilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Korea. toen ze werden aan gevallen door Noordkoreaanse wach ters De Noordkoreanen zeggen dat de werkploeg het incident van 18 augustus had uitgelokt Frudden zei dat de spijtbetuiging over het incident van de Noordkore aanse president Kim Il-Soeng „een positieve stap" was. Zondag hadden de Verenigde Staten Kims boodschap onaanvaardbaar ge noemd. omdat zij geen erkenning van de verantwoordelijkheid voorde aanval bevatte. De schout-bij-nacht deed tevens een beroep op Noord Korea zijn mannen op te dragen „fysieke contacten' met de VN- troepen in de gedemilitariseerde zo ne te vermijden MOSKOU (UPI) De Russische ruimtevaarders Boris Wolinow en Witali Zjolobow zijn dinsdagavond laat met hun Sojoez 21 in Sibene geland. Het persbureau Tass meldde dat „hun algemene toestand bevre digend was." wat bepaald minder optimistisch klonk dan de berichten over het welzijn van vroegere uit de ruimte teruggekeerde Russen Dit versterkt de vermoedens dat het ver blijf van de twee in het ruimtestati on Saljoet 5 minder lang geduurd heeft (48 dageni dan in de bedoeling lag Een week geleden maakte het regeringsdagblad Izwestia gewag van psychologische moeilijkheden bij de bemanning van het station

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7