Volwassene moet z'n christen-zijn beléven I lIlalMsll" Alleen oude kranten te koop Gereformeerde bond roept op tot gebed Internationaal congres christelijke opvoeding Onze adressen: Theologen uit derde wereld stichten club Juwelen-diefstal „Dolerenden" op Urk worden chr. geref. Orthodoxe joden mijden jubileum Zambia verbiedt kimbanguisten-kerk VOORBIJGANGER Nieuwe boeke DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 KERK/BINNENLAND TROUW KWARTE door drs. T. M. Gilhuis Het was o»"Me laatste morgen van een driedaags congres, georganiseerd door het Internationaal Verband voor Christelijke opvoedings- en onderwijsorganisaties, gehouden in Schiers (Zwitser- land-Graubünden). Er was al veel gediscussieerd over het godsdienstonderwijs op de christelijke scholen, toen plotseling een Zwitserse predikant (76) het woord vroeg. Markante verschijning, zwart kostuum, witte koltrui, grijze krulharen, fonkelende ogen. Met een stem als van een bazuin riep hij de congressisten op in hun onderwijs leer en leven te verbinden. Als een „zee van vuur" aangestoken door herinnering aan z'n vroegere leraren gaf hij toen z'n getuigenis: „Sie haben gèzündet mit ihren Beispielen!" (Ze hebben ons op lichtende wijze geïnspireerd door hun voorbeeld). Met nadruk wees hij de deelnemers erop dat christelijke opvoeding uiteindelijk gedragen wordt door biddende ouders en biddende docenten. Of zoals het al in de discussie daarvoor gezegd was niet het rationele, het verbale aspect is in de opvoeding het belangrijkst, maar de wijze waarop de volwassene z'n christen zijn belééft is de eigenlijke religieuze opvoeder. Toen vroeg plotseling een predikant het woord „Het Internationaal Verband" dat dit congres organiseerde, dateert zo van omstreeks 1926. Opgericht door prof. dr. J. Waterink. die toen juist de leerstoel pedagogiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam had be zet. Met de bedoeling vooral in West- Europa Contacten te onderhouden tussen organisaties werkzaam op het terrein van christelijk onderwijs en christelijke opvoeding. Zo waren er ook deze keer Duitsers, Nederlan ders. Zwitsers en enkele Italianen. Verder nog een verdwaalde Frangai- se en een aangewaaide Engelsman. Slotfase Er was al heel wat gebeurd voor de zo even geschetste slotfase. Van Hulst, zo juist afgetreden als hoogleraar in de theoretische pedagogiek aan de VU, verzorgde het hoofdbestanddeel van het programma. Hij sprak over het godsdienstonderwijs in de school van nu. vooral pedagogisch- psychologisch gezien. Hij ontwikkel de daarbij o.a. de volgende stel lingen: het godsdienstonderwijs is in we zen niet bediscussieerbaar; (er ligt een duidelijke bijbelse opdracht) de religieuze opvoeding is eerder een probleem van de volwassenen dan van de jongeren; de jeugd voelt zich met Harvey Cox (The Secular City) als een gese culariseerd stadsmens die met een metafysische bovennatuurlijke) •ed natuurlijk niets beginnen kan. Toch heeft hij met de bijbelse boodschap meer affiniteit dan diege nen die zich door de metafysika la ten leiden; wie deze moderne jongeren op zoek naar individuele expressie en persoonlijke ontmoeting, in hun hang naar liefde en geborgenheid, in hun verzet tegen gestandaardiseerde vormen van leven en van religie echter in hun éigen wereld tege- moettreedt, zal de velden wit vinden om te oogsten. Wie bereid is deze jeugd te aanvaarden precies zoals zij is, zal z'n pastorale identiteit van uur tot uur ontdekken; wie haar als le raar niet ontdekt kieze een ander beroep; de horizontalisering van de reli gie, resp. van het godsdienstonder wijs is in strijd met de bijbelse boodschap. Eerst met wie Jezus op de berg is geweest kan en moet in gaan tot de nood der wereld (ver heerlijking op de berg; Mattheüs 17). Discussie In de discussiegroepen en ook in de plenaire zitting kwamen op dit refe raat de volgende vragen en antwoorden: Is het niet beter om te zeggen: de opdracht tot godsdienstonderwijs is niet discutabel, wél dit onderwijs zélf? (Wat is een opdracht zonder inhoud? Ze is leeg. En een inhoud zonder opdracht is blind.) Waarom geen concrete richtlij nen gegeven inzake dit onderricht? (Religieuze opvoeding is geen scha- blonenwerk.) Moeten we in ons onderricht het marxisme en bijvoorbeeld het mo hammedanisme niet dezelfde rech ten geven als het christendom? (Wel tolerant zijn tegen de marxisten, maar intolerant tegen het marxisme zelf. Vgl. Marenko, de grote Sovjet pedagoog een toonbeeld van into lerantie. Juist omdat het marxisme de totale mens eist, is intolerantie hiertegen in evangelische opvoeding als per definitie geboden.) Ontstaan door het godsdienston derricht vaak geen valse en infantie le godsvoorstellingen? (Maar dan heeft deze opvoeding ook eerst recht schipbreuk geleden.) Éérst met Jezus op de berg - dan de wereld in. is dat chronologisch te verstaan? Het bijbelse begrip tijd is geheel anders dan ons in de Westeu- ropese cultuur gangbaar begrip van mechanische tijd: dit éérst en daar na dat. „Eerst" en „daarna" vallen samen in het bijbelse begrip „Kai- ros", d.w.z. het ogenblik van beslis sing. Daarom zijn ze beide „heden". Een indrukwekkend slot van een boeiende discussie. Christelijke opvoeding Uit de inleiding van de theoloog Denzier lichten we nog het volgen de: Wat christelijke opvoeding in de school niet kan: leerlingen tot overtuigde christe nen maken; ze tot actieve kerkgangers op voeden; ze als trouwe bidders en bijbelle zers de school doen verlaten. Wat christelijke opvoeding in de school wèl kan, is: de leerlingen een „grondvoor raad" van bijbelse geschiedenissen uit Oude en Nieuwe Testament mee geven; de leerlingen tot nadenken stem men over grondvragen van de mens als: wie is God; wat maakt mijn leven zinvol; wat geeft me angst; hoe vind ik geborgenheid; helpt het gebed? van het voorbeeld van de leraar aflezen dat ook volwassenen de bij bel ernstig nemen en in het Evange lie een weg ten leven vinden. (Ook een leraar bidt; ook hij heeft verge ving nodig). Nog één vraag Een goede conferentie waarop vele contacten hernieuwd werden die in spirerend kunnen werken op verder samengaan. Ook corrigerend. In het luxueus ingerichte complex van de Evangelische Mittelschule, waar het Congres vergaderde, herinner je je plotseling dat een leraar op Java je onlangs vol trots z'n nieuwe prakti- kumlokaal voor natuurkunde en bi ologie liet zien: Een kale ruimte waarbinnen één verveloze kast met de beroemde bol en ring van 's- Gravesande, enkele reageerbuisjes en één opgezette vogel! Gelukkig dat de Unie „School en Evangelie" hier begrip mocht ont moeten voor haar collecte voor noodlijdend christelijk onderwijs over de grenzen. Waarschijnlijk zal het „Verband" een van haar projec ten (voor de Waldenser scholen in Italië) overnemen. Tenslotte - één vraag heeft het Congres (helaas) vergeten te stellen. In een voordracht met lichtbeel denprojectie liet de rector van deze school ook zien een in een rode lijst gevatte opmerking over de toelating van leerlingen. Een bepaling onge veer als volgt: „Schulische Unbe- gabte nicht erwünscht" („Minder begaafde scholieren ongewenst"). Met 't oog op het eindexamen, weet u. Mag dat? Op een evangelische school? >Drs T. M. Gilhuis is voorzitter van de Unie „School en Evangelie". UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Reis (2) Hans de Boer zegt in Trouw Kwartet van 23-6-76: „Ook na vijftig jaar hei dendom en vijandigheid leeft de kerk in Rusland." Jezus van Nazareth leerde en predik te. „Zoek eerst het Koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid en al deze din gen, wat zullen wij eten, wat zullen wij drinken, waar het verlangen van de heidenen naar uitgaat, zullen u toegeworpen worden." Dat is het hart, het centrum, de groeitop van het Evangelie van het Koninkrijk Gods En dat is precies het omge keerde van het Marxistische, „Eerst komt het eten en dan komt de mo raal." Maar hebben zij die zich Chris tenen noemen naar het wezen van het Evangelie geleefd? Zijn zij niet Juist heidenen naar de omschrijving van Jezus Messias? Was er zestig Jaar geleden in Rusland geen heiden dom? Moet het officiële Christen dom over de gehele wereld niet eerst hand in eigen boezem steken voor het over anderen oordeelt? Waar ha len wij de vrijmoedigheid vandaan om bijbels te gaan uitdelen terwijl er zestig jaar geleden volop bijbels wa ren. maar geen gerechtigheid en vre de en mensen als Tolstoi die pleitten voor het Evangelie van het Konink rijk Gods en zijn gerechtigheid en vrede, de kerk werden uitgeworpen? Een betere manier om het Evangelie te prediken, tot het einde der aarde, is als wij overal onze eigen voor en achtertuin eens beter omspitten en tot goede aarde maken en bestrooien met mosterdzaadjes, in plaats met voetangels en klemmen. Amsterdam C J. W. E. Riemens voorzitter Dr. Vondeling spreken over de vrijheid van meningsuiting en discriminatie van godsdienstig gezinde personen. Dat werd hem hoogst kwalijk genomen want hij vergat dat hij in het land van het alleenzaligmakend communisme was. Het is te hopen dat zij die in de V U zo voor samenwerking zijn met communistisch gezinde personen, le ring zullen trekken uit de lessen, die onze Kamerleden hebben geleerd. Van een onzer verslaggevers HUIZEN Het hoofdbestuur van de gereformeerde bond in de hervormde kerk heeft de gemeente opgewekt, om in de kerkdiensten van komende zondag in de gebeden en in de prediking aandacht te besteden aan wat genoemd wordt „het zedelijk verval van onze samenleving, waarvan met name de op grote schaal toegepaste abortus provocatus en de mogelijke legalisering daarvan een toespitsing zijn." ADVERTENTIE de Bilt Gons v.d. Hoeven Reis (4) Reis (3) Een bezoek aan het buitenland is vaak zeer leerzaam. Dat hebben ook verschillende Kamerleden onder vonden. Ze kwamen niet alleen naar Rusland om lekker te eten. Ze na men dan ook geen blad voor hun mond dat is erg gezond. In alle vrijmoedigheid ging de Kamer- AMSTERDAM Postbus 859, Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948, Westblaak 9, Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101, Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030 De delegatie van Nederlandse Ka merleden heeft tijdens haar reis door de Sovjet-Unie een aantal bij bels uitgereikt (Trouw/Kwartet 23 augustus jl.) Mooi gebaar, zullen ve len zeggen. Maar de bede om Gods hulp voor het nieuwe parlementaire jaar moest onder het huidige kabi net in de troonrede geschrapt worden. Oostburg (ZVL) K. H. M. van den Berg Blij dat ik rij (1) De auto blijft een noodzakelijk kwaad: grote hoeveelheden grondstoffen worden verbruikt bij de produktie en het op de weg hou den van de auto, brede autowegen worden overal doorheen aangelegd, de voortdurende bedreiging voor al les wat leeft dat zich op of om de wegen bevindt en niet in een auto zit, de verstoring van de rust, stankover last. enz. Als er mensen zijn, die ondanks al deze bezwaren het pret tig vinden om in een auto te rijden, laten ze dan echter niet nog verder gaan door dit ook nog door middel van stickers en advertenties luid keels te verkondigen AMSTERDAM Peter R. Meijer Blij dat ik rij (2) „Ja hoor, Nederland krijgt weer lol in autorijden." (dagblad-advertentie mei 1976) „Plotseling weer toene mend aantal doden in verkeer." (krantenkop augustus 1976) P. A. Hoogcndoorn Heroïne Uw interview met de Surinaamse welzijnswerker Mau Fabri over de drugsverslaving in Nederland geeft duidelijk aan wat een moeras het hier is van drugsverslaving en crimi naliteit. Maar de kerk en politieke leiders hebben het veel te druk, om dat zij zich steeds bemoeien met wat er bij hun buren; b.v. Zuid-Afrika, Chili en nu Duitsland (Berufsverbo- te) gebeurd. Steeds hoort men de klacht van de helpers van de drugsverslaafden, geen geld en mankracht. Nu zit minister Pronk met een pot van een miljard gulden. Waarom dit niet besteed hier, om de mensen die hier hulp nodig hebben te helpen? Moeten er nog meer Jon ge mensen de heroïnedood worden ingejaagd? Haarlem J. H. Jansen Aanleiding hiertoe was een initiatief van de hervormde kerkeraad van Ede om zondag in alle kerkdiensten in de voorbede hieraan aandacht te besteden. Deze kerkeraad vroeg het hoofdbestuur hieraan adhesie te be tuigen. Onafhankelijk hiervan had ook de hervormde kerkeraad van Putten besloten, een bidstond te houden in verband met de geestelij ke nood en de zedelijke crisis. Het hoofdbestuur van de gereformeerde bond hoopt, dat ook kerkeraden van andere kerken aan zijn oproep ge hoor zullen geven. Verder is ook het initiatief genomen om op een zaterdag in oktober een interkerkelijke dag van verootmoe diging en bezinning te houden. De gereformeerde kerkeraad van Sint-Annaparochie heeft een beroep gedaan op de kamerleden om het Passende arbeid (5) Weer iemand die zich ergert en ver baast „dat de Hoogovens geen Ne derlanders bereid vinden daar te werken." De heer Baan e.a. weten gewoon te weinig wat er aan vastzit. Verlaging van loon, pensioen en aan zien. verhuizen enz. Ik zou het op prijs stellen als de redactie een arti kel zou plaatsen waarin puntsgewijs en kort de redenen opgenoemd wor den waardoor mensen ervan weer houden worden. Den Haag L. H. Ruitenberg-v.d. Muyzenberg Passende arbeid (6) Ook ik heb me geërgerd aan het feit dat er bij de Hoogovens en andere bedrijven geen mensen te krijgen zijn. Mijns inziens moeten de sociale voorzieningen grondig worden her zien. Het is allemaal veel te gemak kelijk. Vroeger reisde ik veel door mijn werk en heb gezien dat er veel onrecht is Vooral de zogenaamde halve invaliditeit daar kun je alle kanten mee uit. Er wordt meestal gewoon bij gewerkt en soms zwart. Of de bijstand die dan weer veel te veel is. Er zijn ook mensen die 's zo mers een tijdelijke baan aannemen (liefst goed betaald) en dan 's win ters in de WW gaan en 70 tot 80 procent van die baan krijgen. Wie geheel invalide is gun ik het graag dat er goed wordt betaald Maar anders, een grondig onderzoek door dokters en ambtenaren is dringend gewenst. Hoorn R. ten Kate leven in elk stadium van zijn ontwik keling te beschermen en te eerbiedi gen. De oproep is mede ondertekend door 259 kerkleden. De kerkeraad hoopt, dat andere kerken eenzelfde actie zullen ondernemen. DAR-ES-SALAAM (KIPA) - Vier entwintig theologen uit Afrika. La- tijns-Amerika en Azië hebben in Dor-es-salaam in Tanzanië een ver eniging van theologen uit de derde wereld opgericht. Het is de bedoe ling dat deze vereniging een forum wordt, waarop de theologen van de derde wereld elkaar leren kennen en hun ervaringen uitwisselen en waar zij hun theologie vergelijken met de theologie van Europa en Noord- Amerika. Onder de oprichters zijn rooms- katholieke, orthodoxe en protes tantse theologen. De oprichtings vergadering werd geleid door Sergio Torres uit Chili, Nigindu Mushete uit Zaire, Chandron uit India en Amalorpavadas. Hervormd Nederland Interview Patijn met Schelto Wanhoop drijft zwarten naar krot tenwijken. Kerk moet zich met de wereld be moeien. Je kunt mensen niet de bus induwen. Vlees mevrouw, u weet wel waarom. Het geweld van Anton Koolhaas. ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel 'en mag ook: 070-512111. Ook in d< [losse verkoop. DEN HAAG Uit een huis aan de Acaciastraat in Den Haag zijn juwe len met een waarde van 27.000 gestolen. De inbrekers verschaften zich toegang door het inslaan van een ruit in de voordeur. Zij hebben het hele huis doorzocht. De sieraden waren op verschillende plaatsen op geborgen. De bewoners waren op het moment van de inbraak niet thuis. Van een onzer verslaggevers URK De dolerende noodgemeen- te op Urk heeft aansluiting verzocht bij het kerkverband van de christe lijke gereformeerde kerken. Volgen de week woensdag komt de classis Zwolle in extra vergadering bijeen, om over dit verzoek te beslissen. Wanneer het verzoek wordt ingewil ligd, is het te verwachten, dat er, in ieder geval voorlopig, twee christe lijk gereformeerde kerken naast el kaar op Urk zullen zijn. De christe lijke gereformeerde kerk, die er al is en die 752 zielen telt, heeft de signa tuur van de' „Bewaar-het-pand"- groep, de oud-gereformeerd-achtige rechtervleugel van de christelijk ge reformeerden. De dolerende noodgemeente ont stond dit voorjaar, toen ongeveer twaalfhonderd Urkers zich onder lei ding van de grootst mogelijke min derheid van de kerkeraad onttrok ken aan de gereformeerde kerk. De ze groep heeft aan de gereformeerde kerkeraad gevraagd, om de beschik king te mogen krijgen over een van de drie gereformeerde kerkgebou wen op het voormalige eiland, de Petrakerk. Vrijdagavond zal hier over worden beslist. Dan is er op Urk ook nog de reforme rende kerk, een groep van vijfhon derd mensen, die onder leiding van ds J. B. van Mechelen in september vorig jaar met de gereformeerde kerk braken. De leden van deze groep kunnen deze dagen door mid del van een enquête hun voorkeur kenbaar maken voor een kerkver band. Zij kunnen kiezen uit christe- lijk-gereformeerd, vrijgemaakt bin nen verband of buiten verband. Ds Van Mechelen zelf voelt het meest voor binnenverbffnd. Vrijdag wordt deze enquête afgesloten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hoofdcommissie voor de zaken van de Portugees- Israëlische gemeenten in Nederland, alsmede de dagelijkse besturen van de gemeenten Amsterdam en Den Haag en het dagelijks bestuur van de Nederlands-Israëlische gemeente Den Haag hebben besloten de vie ring van het 250-jarig bestaan van de Portugese sysnagoge in Den Haag te boycotten. Eerder had reeds de Haagse opperrabbijn Fink opge wekt, niet bij deze viering aanwezig te zijn. Deze orthodox-joodse instanties ac cepteren het niet, dat aan de jubi leumviering verbonden is de inge bruikneming van de synagoge als bedehuis van de liberaal-joodse ge meente. Koningin Juliana heeft wel' gehoor gegeven aan de uitnodiging, om de herdinkingsplechtigheid, vol gende week vrijdag, bij te wonen. LOESAKA (EPD) De regering van Zambia heeft de kimbanguisten- kerk onwettig verklaard en haar elke activiteit in het land verboden. Vol gens het Zambiase blad „Mirror" is de kerk verboden, omdat zij doelein den zou nastreven, die in strijd zou den zijn met de Zambiase wetgeving. De „kerk van Jezus Christus op aar de volgens de profeet Simon Kim- bangu" aldus de officiële naam heeft haar centrum in Zaire. De kerk is aangesloten bij de wereldraad van kerken en ook bij de raad van kerken in Zambia. Waarnemers brengen het verbod in verband met het feit, dat de meeste kimbanguisten in Zambia tot de Bemba-stam behoren. Onder deze stam groeit de oppositie tegen de regering van Kaoenda. JOHANNESBURG Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en daarom begint ook hier elke morgen mijn dag met een wandeling naar de krantekiosk. Ik moet kranten lezen. Maar na een paar weken op Zuidafrikaanse kranten geteerd te hebben, begin je op een gegeven ogenblik te twijfelen of Nederland nog wel bestaat. Geen letter nieuws uit Nederland staat er in. Op een gegeven ogenblik kreeg ik behoefte een Nederlandse, of in elk geval een Westeuropese krant in te zien en ik vroeg de kranteman naar zijn voorraad. Ik trof het. Hij had net V6I*l<lt6n een pak nieuwe bladen uit Europa ontvangen, vertelde hij mij. net zo rijk en gecultiveerd ais de welvarende Europese landen, maar communicatie is er nauwelijks. Nieuwsgierig bladerde ik in het pak. Het bleken grote Engelse en Ameri kaanse damesbladen te zijn, plus „The Observer", het Engelse zon dagblad en „Der Spiegelhet weekblad uit Hamburg. Maar toen ik zag van welke datum deze bladen waren. Ik gaf ze onmiddellijk terug: het waren kranten van ruim één maand terug. De man vertelde dat dit soort tijd schriften hier alleen per boot aan komt. Alleen de Amerikaanse bla den Time en Newsweek worden hier dezelfde week afgeleverd. Dit is in het kort het beeld van de positie waarin Zuid-Afrika zich be vindt. Dit land is zeer geïsoleerd en ligt ver van de rest van de wereld, ook al vlieg je binnen twintig uur van Amsterdam naar Johannes burg per KLM. Uiterlijk is dit land Nederland staat er hier in Zuid- Afrika althans bij de blanke min derheid van het land niet zo best op. Vooral emigranten hebben vaak het gevoel dat zij verlaten worden door het moederland. Een in dit land geslaagde Nederlander vatte zijn zure gevoelens samen met een verwijzing naar onze ko ningin. „Wilhelmina heeft Paul Kruger nog geholpen, maar Juliana gaf geld aan mensen die onze jon gens aan de grens doodmaken," zei hij. Men vindt de Nederlanders arro gant en men zegt: „Kijk maar naar jullie eigen rassenprobleem," ver wijzend naar de treinkaping bij Bellen. Een andere emigrant, nog maar pas in Zuid-Afrika, vertelde mij dat het voor hem een hele han dicap was als hij aan zijn klanten moest bekennen dat hij uit Neder land kwam. Een theologisch hoogleraar, in dit land een algemene autoriteit, legde mij uit hoe hier de gevoelens zijn. Hij meende dat er sprake is van een internationale samenzwering, waarvan ook Nederland het slacht offer is en die de goedbedoelde apartheidspolitiek ondermijnt en tenslotte zal doen mislukken. Het bloedbad dat volgens hem onver mijdelijk volgt, is in zijn visie dan ook mede onze schuld. Zijn plei dooi tegenover mij kwam er vooral op neer positief over Zuid-Afrika te schijven om daarmee te helpen dat de zwarten de Zuidafrikaanse rege ring nog enige tijd gunnen. Of de blanken echter weten welke gevoelens onder hun zwarte landgenoten leven, is de vraag. Ze spreken alleen met het zwarte per soneel, dat wel uitkijkt om tegen de ideeën van de bazen in te gaan. Deze houding zit er in tot op het bot. Dat merkte ik aan de ober in mijn hotel. Deze man sprak mij steeds met „baas" aan. Ik merkte op dat ik daar niet van gediend was. „Zeg in het vervolg maar ge woon meneer," zei ik. „Dat is goed baas", was het antwoord van de ober. Tweed Beroepingswerk NED. HERV. KERK Kra Beroepen: Oldebroek W. Arkerfy|ting te Zegveld. ,oorg: GEREF. KERKEN Uinis, Benoemd door de classis Den Hj„ de voor evangelisatiearbeid en be^er g pen door Den Haag-West: C.ie(joe Overdulve te Pijnacker-Nootd^ die deze benoeming heeft aai] nomen. UNIE VAN BAPTISTENGEM. Bedankt voor de benoeming tot' gemeen secretaris van de unie) van der Werf te Winschoten, I Dr. C. van Leeuwen f Dr. C. van Leeuwen (52) te Erni wetenschappelijk hoofdmedej ker aan de rijksuniversiteit! Utrecht, is per 1 januari 1977PB noemd tot gewoon hoogleraar d testament en Israëliti^ godsdienst aan deze universiteit! volgt prof. dr. A. R. Hulst op. hij aan de universiteit verbon werd, was dr. Van Leeuwen P 01 vormd predikant te Maarn, I (Gld.) en Ermelo. EN 1 Dr. M. H. E. WeippeS Dr. M. H. E. Weippert (39) uitPns bingen is benoemd tot gewoon t#to leraar in de faculteit der letterer in die van de godgeleerdheid aan AW rijksuniversiteit te Utrecht. Hij git ai onderwijs geven in de Hebreeufdsor taal- en letterkunde, de Israëlitisö mil oudheidkunde en het Akkadisci ook ürbij John Gordon r rbete De nieuwe pauselijke pro-nuntii|hed( Nederland, John Gordon, kete a dinsdag in ons land om zijn funj vooi te aanvaarden. Hij volgt Angeloj stra lici op, die naar Lissabon is ové)chte plaatst. De nieuwe pronuntius ibubli jaar oud en is afkomstig uit Cljaruit castle in Ierland. Sedert 1971 watiuwci pronuntius in India, daarvoor ji, di< hij apostolisch delegaat in Z(n ko Afrika. '6,68 gehu Jeltje de Jong Uit Indonesië is teruggekeerd [jen vrouw Jeltje T. de Jong. Vanaf b 76, is zij voor de zending van de ger^r 2C meerde kerken uitgezonden gew) bs als hoofd van het internaat varrdt vroedvrouwenschool in Semarfjj^b Zij wordt nu internaatshoofd vaq Nederlands bijbelinstituut te Bo en Duin bij Bilthoven. Deze drie, ge middelbare theologische oj ding startte maandag haar Lf schooljaar met veertig leerlinge Ll „Gestalten en getijden in de so( werkelijkheid", onder redactie prof. dr. G. Kuiper Hzn. Uitg. Else te Amsterdam. 268 blz. Prijs 22 De snelheid waarmee allerlei n) schappelijke opvattingen veraj ren wordt soms aardig geïllustrj £:.j door het aantal herdrukken dat dig is om een voorlichtings- of dieboek actueel te houden. Een m beeld daarvan is „Gestalten en g den", dat overigens mede dan^T de grote populariteit bij lerl I maatschappijleer nu zijrt &',•*- druk beleeft. Verv Prof. Kuiper vroeg in 1961 een i hee tal deskundigen om bijdragen h< zijn maatschappijleer-boek. Na (toog jaar was er een ingrijpende hdjjenl ning nodig en nu na nog eens-zjde t' jaar is het weer zover. De verandfo in gen in de kerk, de sociale orgafcnge ties, in de ontwikkelingslandefcngf op het vlak van huwelijk en gezijn he democratisering en het milieu -geit slechts enkele voorbeelden te t da men zijn zo hard gegaan, d(s ko geen enkel oorspronkelijk hoofdbnd ongewijzigd kon blijven. Somint hoofdstukken zijn zelfs helende c nieuw of in ieder geval drast ont herzien. Ook in zijn nieuwe jaeld 1 voorzien van cartoons van AEen van Dam zal het boek zijn weg üers klassen en projectgroepen wel tens» vinden. ïzij Meerwaarde en winst door W. Drimmelen. Uitg. SUN te Nijmq 296 blz. Prijs 22,50. Lter De gevestigde economische ittrel tenschap heeft reeds lang geledeginf arbeidswaardetheorie van Marjpsto niet naar het rijk der fabelen vri, toch als een gebrekkige en acldA I haalde theorie naar het domeinjcus: de geschiedenis van het econonhout denken verwezen. alite In zijn proefschrift „Meerwaardals v winst" met als ondertitel „Oven ke arbeidswaardeleer van Marx grondslag voor zijn verklaring! Pv de winst" zet de aan de Vrije Unit d siteit gepromoveerde dr W. t bi; Drimmelen achter deze opvafrwij: een fors vraagteken. Om te begit op is het marxistisch denken -wel r on Marx begonnen, maar niet met Ijden geëindigd. Maar ook de hernierouw belangstelling bij marxisten en sjenl marxisten voor de waarden- enh he zentheorie is voor Van Drimn; we aanleiding om de arbeidswaaikar leer te onderzoekeh. bft. Nu mag Marx' conclusie datt, d kapitaal, maar arbeid de bronders winst is op het eerste gezicht wttelli verrassend zijn, dat neemt niet), da dat deze gevolgtrekking in de n&k v istische theorie wel zijn gevdemt heeft voor het verdelingsvraag en uiteindelijk voor de hele eqiar, mische orde. Het is de verdi^h a: van Van Drimmelen dat hij de rin h< gecompliceerde arbeidswaard) ver die bovendien over een am tv geschriften is verspreid inert v overzichtelijk geheel heeft samètuu bracht. Enige voorkennis van déwijl nomie voor het lezen van dit pèdeli schrift is overigens wel vereistjibln

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2