Brandweer op kurkdroge Yeluwe opnieuw paraat Nog onrust in Zuid-Afrika Buren net Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leïdse Courant Bus wordt pas bij vijf passagiers (of minder) opgeheven Invoer van groenten vrij - pag. 13 vacatures iu «Ic «IcKonillieiflsKorg Twee branden bij Ede gisteren aangestoken? IN DEZE KRANT Wetgeving mogelijk verder verscherpt In ons land campagne voor Amerikaanse verkiezingen tet blijft droog spin Spieken op „West-Point" minder bestraft „De Schelde werkt nog met asbest Trouw ziet elke dag minstens één lichtpunt Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 34STE JAARGANG NR. 9914 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 ;\\mv w \kdilptltkhes voor deze i3\croagsr ruDf^i moeten uiteriM> donderdag '■Mè POV\V °nS t>et" 11,0 k,,,ch,tn9en 020-913456 IV 763 (TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 IONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED BANK REK.NO- 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO XilOOO - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.55 Van een verslaggever ARNHEM De bosbrandweren op de Veluwe zijn opnieuw in uiterste staat van paraatheid gebracht, nadat zich maandag en dinsdag weer verscheidene branden in natuurgebieden hebben voorgedaan. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat een brand die gisteren op het grondgebied van Ede ongeveer zeventig hectare natuurterrein verwoestte is aangestoken. Het zelfde vermoeden bestaat ten aanzien van een brand, die later uitbrak langs de spoorlijn tussen Ede en Wolfheze. lerk laranatha-boodschap in „in"2 lunst |aak Oppenheimer als docu mentair toneel10 luitenland |onden benoemt „waterman"7 Binnenland Omstreden beleggingen pensi oenfonds3 Op pagina 5 schrijft redacteur Jan Sloothaak over de situatie in Oude Pekela, waar burge meester Sake van der Ploeg (foto), oud-lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, herhaal delijk het doelwit is van boze ingezetenen. Sport Wiersma nog één punt van titel11 Van Haneqem niet tegen Ajax li Economie Nederhorst Staal niet geschikt voor Hoogovens13 Brieven van lezers Strips en feuilleton Radio en ts Dichtbij en serder file oproerpolitie in pstad- verspreiden met hfjas zwarte studenten, die f\-een hek een veilig heenko- liHrachten te zoeken. (ADVERTENTIE) KAAPSTAD/JOHANNESBURG (Reuter. UPI. AP) Zowel rond Johannesburg als rond Kaapstad is het weer onrustig geweest. In Soweto, bij Johannesburg, vuurde de politie gistera vond op betogers. AMSTERDAM De Ameri kaanse Democratische Par tij in Nederland begint zater dagavond in Amsterdam aan de campagne om de ongeveer dertienduizend stemgerech tigde Amerikanen in ons land te overreden in novem ber tijdens de Amerikaanse presidentsverkiezingen op de democratische candidaat Jimmy Carter te stemmen. De democraten houden die avond in theater De Brakke Grond na afloop van Paul van Vliets ..Dutch Treat"een diner en feestavond, waarop zij ook flink wat geld hopen te innen. Zij denken onge veer 325.000 gulden voor hun campagne in Nederland no dig te hebben. De democratische partij is niet alleen in Nederland ac tief: via campagnes in onder andere Belgie, Frankrijk. West-Duitsland. Grieken land. Italië. Groot- Brittannië. Canada en Mexi co. hoopt de partij miljoenen stemgerechtigde Amerika nen in het buitenland te be reiken. De partij houdt in de komende maanden behalve in Amsterdam nog bijeen komsten in onder meer Den Haag. Rotterdam. Nijmegen en Groningen. bloemen zullen moeten ver- de auto's vuil blijven, ivater zal ook moeten wor- I gebruikt om de toiletten door te spoelen en de was- khines kunnen maar één of e keer per week worden ge- Ikt en dan alleen voor grote (veelheden. De Britse minister Howcll belast met waterbesparing. 'andaag! aanhoudend droog n zonnig met een zwakke tot natige wind uit oost tot zuid pst. Minimum temperaturen imstreeks twaalf graden. Iiaxima circa 28 graden, vanaf je Waddenkust iets minder oog. lorgen en overmorgen: weinig trandering. lorgen zon op 5.41, onder 9 40. maan op 7.03. onder 943. Volgens de politie werden werkwilli ge arbeiders met stenen bekogeld en geslagen toen ze naar huis terug keerden. Hun werd kwalijk genomen dat ze aan het werk waren gegaan ondanks de stakingsoproep die is uitgegeven door het verboden Afri kaanse nationaal congres (ANC). Hoeveel arbeiders gisteren hebben gestaakt is niet duidelijk, maar in Johannesburg bestond de indruk dat het er minder waren dan maan dag, toen ongeveer 200.000 van de 250.000 thuisbleven. De treinen tus sen Seweto en Johannesburg liepen gisteren normaal, maar waren veel minder vol dan anders. De bussen reden vanaf de rand van het zwarte woongebied omdat de chauffeurs bang waren dat hun voertuigen zou den worden bekogeld en vernield door zwarte betogers. De staking, die het economische le ven van Johannesburg verlamt en kledingindustrie tot volledige stilstand heeft gebracht, is bedoeld overleg af te dwingen met zwarte leiders en de blanke minderheidsre gering in Zuid-Afrika. Gisteren over dag was het betrekkelijk rustig in Soweto, in tegenstelling tot maan dag toen één dode viel door politie kogels. Zuidafrikaanse kranten meldden gisteren dat bij interne twisten tus sen werkwilligen en werkweigeraars in Soweto maandag zeven mensen zijn gedood. Leden van de Zoeloes- tam zouden zich met messen en stokken hebben geworpen op stad genoten die van hun werk uit Johan nesburg terugkeerden. Volgens een andere lezing waren het juist de Zoe loes die werden aangevallen toen zij naar huis kwamen. Arbeiders zou den studenten hebben aangevallen die werkwilligen molesteerden. In totaal zijn sinds de onlusten in Zuid-Afrika half juni uitbraken, met als aanleiding het verplicht stellen van Afrikaans op de scholen, meer dan 250 mensen om het leven gekomen. In Kaapstad zette de politie gisteren de zwarte woonstad Goegoeletoe af nadat studenten een autobus met stenen hadden bekogeld, waarbij de chauffeur en een passagier werden gewond. De politie dreef met traan gas en wapenstok een menigte van ongeveer 500 zwarte betogers uiteen. Goegoeletoe was begin deze maand met de andere zwarte steden van Kaapstad. Langa en Nyanga. het to neel van onlusten waarbij 29 zwarten werden gedood. Christelijk instituut Uit Zuid-Afrika werd gisteren ge meld dat Oshadi Tahakhafi samen met haar zoon Eiakatso bij Pretoria DEN HAAG Gewetensbe zwaarden militaire dienst kunnen niet voor hun vervangende dienst terecht bij de stichting geweldloze weerbaarheid. Dat heeft minister Boersma laten weten aan de Tweede Kamer. De heer Boersma antwoord de op vragen van het Kamerlid Van der Spek (PSP) is gearresteerd, zonder dat daarvoor een réden is opgegeven. Ook op 17 juli werd zij aangehouden, maar toen na enige tijd weer vrij gelaten. Haar zoon stond op het punt naar de Ver enigde Staten te vertrekken om zijn studie voort te zetten. Overigens heeft, minister van justitie Jimmy Kruger laten doorschemeren dat het verboden zal worden namen van mensen die zonder aanklacht worden vastgehouden te publiceren. In een interview met de Rand Daily Mail gispte de bewindsman de krant voor ae publicatie van de namen van de meer dan 170 mensen die onder verschillende veiligheidswetten zon der aanklacht voor onbepaalde tijd gevangen zitten, sinds het uitbreken van de onlusten in juni. „Ik zal dat bij wet onmogelijk maken", aldus Kruger. Vanuit Zuid-Afrika geeft redac teur Aldert Schipper zijn in drukken over de jongste ontwik kelingen in Zuid-Afrika. (pagi na 7) WASHINGTON (AP) Ca detten van de bekende Ameri kaanse militaire academie West-Point die zich schuldig maken aan fraude bij exa mens, zullen voortaan niet meer voorgoed worden verwij derd. Naar het minister van het leger. Martin Hoffmann, voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten zei. zul len degenen die dit jaar heb ben geknoeid, voor een jaar worden geschorst. In het voorjaar kwam uit dat niet minder dan 84 cadetten, die volgend jaar moeten afstu deren. hadden gefraudeerd. Tot dusver betekende een der gelijke inbreuk op de erecode definitieve verwijdering van het instituut. West-Point, dat sinds 1802 bestaat, is het voor naamste opleidingscentrum voor legerofficieren in de VS. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Westerterp gaat over enkele weken in debat met de Tweede Kamer over de toekomst van het openbaar vervoer in Nederland, en met name over het streekvervoer. Dat is het resultaat van overleg dat gisteren plaatsvond tussen de minister en verkeersspecialisten uit de Tweede Kamer Het overleg werd gevoerd op initia tief van de CDA-fracties naar aanlei ding van de geruchtmakende maat regelen die minister Westerterp de afgelopen zomer voor het streekver voer aankondigde, waarbij buslijnen met minder dan tien passagiers in avond- en weekenduren zouden wor den opgeheven. Tegenover de Tweede Kamerleden heeft de minister verklaard dat die „tien-personen norm" nu in zijn defi nitieve uitwerking eigenlijk „een vijf-personen norm" is geworden, dat wil zeggen dat pas bij vijf passagiers of minder de buslijnen op de ge noemde uren worden opgeheven En die norm wordt dan. aldus de minis ter ook nog soepel gehanteerd. Tege nover de kamerleden noemde hij de beperkingen in het streekvervoer „kappen in dor hout", waarmee hij wilde aangeven dat alleen de zeer slecht beklante, praktisch lege bus sen uit de dienst genomen zullen worden. De maatregelen zijn niet meer terug te draaien, zo liet hij de Kamerleden weten, omdat de dienst regelingen al bij de drukker liggen, en in sommige streken zelfs al in Minister Westerterp luchtte gisteren ook in Zutphen zijn hart over de discussies inzake het openbaar ver voer. Hij deed dat in een toespraak voor hij een nieuwe verkeersbrug over de IJssel officieel openstelde. Hij zei daar vooruitlopend op de miljoenennota dat het rijk volgend jaar het budget voor het openbaar vervoer met 250 miljoen zal verhogen van anderhalf miljard gulden naar 1,75 miljard gulden. uitvoering zijn. Onvermijdelijk kwam in het overleg ook weer de vorig jaar met steun van VVD en PvdA in de Tweede Kamer aangenomen motie ter spra ke, waarin Westerterp werd vastge pind op tariefsverhogingen die niet groter mogen zijn dan de stijging van de kosten van levensonderhoud. Minister Westerterp liet weten dat hij in sommige gevallen veel liever overgaat tot een beperkte ta riefsverhoging dan tot het afkappen van buslijnen Dat standpunt ne men ook de CDA-fracties in. De Brandweren van Apeldoorn, Arnhem. Ede en Harderwijk, die sa menwerken in het Veluws bosbrandweercomité, hebben giste ren besloten de bewaking vanuit de lucht met twee vliegtuigen te doen gebeuren. Ook de zestien brandto- rens in het gebied zijn weer perma nent bewaakt. Ing.A.Heijnen, brandweercommandant van Apel- doorn, zei gisteren dat vandaag zeer waarschijnlijk besloten zal worden dat een aantal militairen in het ko mende weekeinde geconsigneerd zal worden, de Veluwe is opnieuw kurkdroog en vooral in het weekein de is daarom grote waakzaamheid volgens hem geboden. De brand op het grondgebied van Ede woedde gistermorgen op de Mosselse staartheide. dichtbij de Ginkelse Heide. Behalve zeventig hectare ging ook een aantal bijen korven verloren. Volgens de brandweer heeft het wild tijdig een goed heenkomen kunnen zoeken. De brand werd ontdekt door bewo ners van de boerderij .De Mossel', niet ver van Otterlo. Brandweer korpsen uit de hele omgeving bestre den het vuur, daarbij geholpen door ongeveer tweehonderd militairen van de garnizoenen in Harskamp en Deelen. Burgemeester J. Slot sloeg het blussingswerk gade vanuit een helikopter van de luchtmacht. Gis termiddag laat was men de brand aan de oppervlakte meester, maar er bestond vrees dat de brand onder gronds nog zou voortwoeden. Treinen vertraagd Ook de brand langs de spoorlijn tus sen Ede en Wolfheze werd 's middags te lijf gegaan door een groot aantal brandweerwagens uit Ede en omlig gende plaatsen. De brand ging gep aard met een enorme rook ontwikkeling, waardoor de treinen loop danig in de war kwam. Om streeks half zes had de brandweer de taludbrand zo goed als onder contro le. Tien minuten lang is er door de brand in het geheel geen treinver keer mogelijk geweest; in totaal heb ben zeven treinen vertragingen op gelopen, waarvan de grootste 26 mi nuten bedroeg. Bij de bestrijding van beide branden had de brandweer veel last van nieuwsgierig publiek. Het nablussen bij de Gin kelse Heide zal volgens de brandweer ruim drie dagen duren. Ook een aantal kleinere branden op de Veluwe gaf de brandweer gisteren druk werk De afgelopen nacht hebben militai ren de terreinen waar gisteren brand woedde bewaakt. Brandweerlieden uit Ede bestreden de heidebrand die woedde tussen Ede en Otterloo. Een achterliggend bos kon worden gespaard. GOES Volgens de afdeling Zee land van de Industriebond NVV wordt op de scheepswerf De Schelde in Vlissingen nog steeds met asbest gewerkt. Ook besteedt het bedrijf het bewerken van asbest uit aan de sociale werkplaats in Middelburg De bond schrijft dit in een brief aan De Schelde naar aanleiding van de opmerkingen die de bedrijfsarts van De Schelde dr. J. Stumphius, vorige week in Oslo op een congres van de internationale metaalarbeidersbond heeft gemaakt. Dr. Stumphius zei toen dat op Walcheren tot het jaar 2.000 nog 125 mensen zullen sterven ten gevolge van het gebruik van as best. Na 1969 zou op het bedrijf niet meer met asbest zijn gewerkt De afdeling Zeeland van de industrie bond NVV zegt over voldoende infor matie te beschikken waaruit blijkt dat, in tegenstelling tot wat dr. Stumphius in Oslo heeft gezegd. De Schelde wel degelijk ook nu met asbest werkt. Dit zou gebeuren op de algemene onderhoudsafdeling en bij het ingieten van metalen. „Verkeerde adres" Een woordvoerder van De Schelde bevestigde dat er nog steeds asbest in het bedrijf wordt gebruikt, maar meende toch dat de Industriebond NVV niet aan het goede adres was Vanaf 1969 heeft De Schelde het gebruik van asbest teruggedrongen, maar in een aantal gevallen (bijvoor beeld bij reparatie of sloop van een schip met bijvoorbeeld leidingen in asbest) kan het bedrijf niet om de gebruik heen. aldus de woordvoerder van De Schelde, die erop wees dat het in vergelijking met 1969 uiterst geringe gebruik wordt omkleed met zo goed mogelijke veiligheidsmaa tregelen. Een beschouwing over de gevaren van asbest staat op pagina 9. 99 In het Midden-Oosten is eennieuw scheldwoord ont wikkeld. Egypte vindt Libië „net zo erg als Israël". Als dat erop uitdraait dat de Egyptenaren ook met hun linkerburen een troepenscheidingsakkoord slui ten. is er nog niets aan de hand. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam:- Adres:-..- Plaats: He ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kunsllcderen onderzetters met zilver bedrukte ouder- wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. ^oor kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere LJ ie Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. X!

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1