Den Haag krijgt kabeltelevisie Bestuur Hippolytus: Laakbare handelingen I ,TO m Winterprogramma van Haags gemeentemuseum VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd terv voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel.^ Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Gemeenteraad hakt knoop door NCIV kan nog geen uitspraken doen Gewest ondanks ,,meevaller,' nog niet tevreden over bijdrage rijksoverheid Leiden wil Carolahoeve aankopen goede verzekering voor uw auto en rekreatie. [deskundig advies naar de NUTSSPAARBANK LEIOSE SPAARBANK Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een De Appel huurt oude manege DINSOAG 24 AUGUSTUS 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De komende jaren zs' de ontvangst van televisieprogramma's in Den Haag danig verbeteren. De gemeenteraad besloot maandag tot de aanleg van een centrale antenne inrichting (kabelnet), waarmee een goede ontvangst van zeven zenders mogelijk wordt: twee Nederlandse, drie Duitse en twee Belgische. De aanleg van het kabelnet, waarvan de kosten 120 miljoen bedragen, neemt vier k vijf jaar in beslag. TROUW/KWARTET H AG De gemeenteraad zal zich nog uit spreken over de volgorde, waarin de wijken „bekabeld" worden. Ook moet de raad antwoord geven op de vraag wie het kabelnet gaat aanleg gen. B. en W. hopen binnen twee maanden offertes van PTT en be drijfsleven in bezit te hebben. Het kabelnet kost per aansluiting (abonnement) per maand circa der tien gulden. Den Haag krijgt met zijn 180.000 woningen het grootste kabelproject ter wereld. Na een vijf uur durende discussie koos de gemeenteraad gisteren in meerderheid voor een zgn. aftaknet. een kabel door of rond de stad met aftakkingen naar de huizenblok ken). De beslissing werd overeen komstig het voorstel van B. en W. genomen. De keus was niet eenvou dig. want de informatie van B. en W. over diverse typen kabeltelevisie was bijzonder karig, zo oordeelden alle fracties. Veertien raadsleden stemden tegen het voorstel van B. en W. „Op grond van de informatie, waarover we nu beschikken, kan geen positieve beslissing worden ge nomen", zo oordeelden de te genstemmers. Zij stelden met na druk niet tegen de aanleg van kabel- tv te zijn. Concurrent De voorkeur van een aantal te genstemmers ging uit naar het con currerend type kabelnet, het zgn. stemet. Over voor- en nadelen van de systemen is de afgelopen weken uitvoerig gesproken en dat gebeurde gisteren weer. Wethouder Van Ha gen (volkshuisvesting) maakte daar bij een opmerking, die de discussie nogal aan waarde deed inboeten: „De PTT gaat er onder geen beding mee akkoord, dat de gemeente Den Haag nu een sternet aanlegt". Zon der een machtiging van de PTT is de aanleg van een kabelnet niet moge lijk. Volgens wethouder Van Hagen wacht de PTT de resultaten van een proef in de gemeente Asperen af, „en dat kan nog wel enkele jaren duren". De beslissing tot aanleg van een stedelijk kabelnet doorkruist de plannen van het Wijkoverleg Sta tenkwartier. Deze bewonersgroep heeft de PTT een machtiging ge vraagd over een „wijknet". Zou de gemeenteraad niet binnen enkele weken een beslissing hebben geno- Wethouder Van Hagen niet wachten op proef men, dan zou de PTT het Sta tenkwartier waarschijnlijk tot aan leg gemachtigd hebben. Antenne-verbod De vraag, of de komst van kabel-tv gepaard mag gaan met een verbod „eigen" antennes te hebben, werd door de gemeenteraad met neen be antwoord. De raad sprak uit, dat iedere Hagenaar zo veel mogelijk de vrijheid moet krijgen „al dan niet een aansluiting op het kabelnet te nemen". De zgn. rooiplicht, welke ten doel heeft het „antennewoud" van de Haagse daken te verwijde ren, moet geschrapt worden uit de Bouwverordening, aldus de gemeen teraad. B en W zullen zich op deze suggestie bezinnen. Het gemeentebestuur wil de ver antwoordelijkheid voor het kabel net. minus het technisch en admini stratief beheer, in eigen handen hou den. Het zojuist genoemde beheer (incasso van abonnementsgelden, het verhelpen van storingen e.d.) zou uitbesteed kunnen worden aan het bedrijfsleven. Over de meest ge wenste situatie zal de gemeenteraad pas over enkele maanden oordelen. Met alle gegadigden voor de aanleg van het Haagse kabelnet zal daaro ver gesproken worden. Het voorstel van B en W (aanleg van kabeltelevisie, type aftaknet, alsme de het voeren van overleg met gega digden voor die aanleg) werd ge steund door 21 raadsleden. Veertien waren tegen: de WD-fractie, één van de twee WD-wethouders, één CDA-raadslid, één PvdA-raadslid en het enige raadslid van DS'70. Het kantoor van de woningbouwvereniging St. Hippolytus te Delft. Van een onzer verslaggevers DELFT Achterstallige administratie, forse vergoedingen aan bestuursleden, dubbele functies en dure bemiddeling. Dit zijn de nieuwe aspecten die naar voren zijn gekomen met betrekking tot het falende beleid van de Delftse RK-Bouwvereniging St. Hippolytus. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Staatssecretaris Polak (binnenlandse zaken) heeft het bestuur van het Gewest 's-Gravenhage medegedeeld dat voor dit jaar een rijksbijdrage is toegekend van 565.000. In verband hiermee heeft het Ge west de rijksbijdrage voor 1977 op 593.500 geraamd. Dit is een verho ging van de oorspronkelijke raming met 137.000. Ondanks deze „meevaller" zegt het dagelijks bestuur dat het Rijk in de lasten van het Gewest niet in ver antwoorde mate bijdraagt. Bij de aanbieding van de ontwerp begroting voor volgend jaar heeft het dagelijks bestuur melding ge maakt van haar pleidooi voor een aanzienlijk hogere rijksbijdrage. Ge-_ Doorlichting noemd werd een bedrag van 1,2 miljoen. De staatssecretaris heeft naar aanleiding van deze geuite ver langens meegedeeld, dat voor 1977 zal worden getracht het bedrag te Dit alles blijkt uit papieren van de vereniging, die het college van B en W in Delft heeft vrijgegeven voor publicatie. Inmiddels zijn de raadsleden al over het reilen en zei len van St. Hippolytus ingelicht. De vereniging kwam in het nieuws door wat genoemd werd de „huuraffaire Artemisstraat en Aart van der Leeuwlaan." Reeds in 1973 wees de toenmalige wethouder van financiën het huidige Eerste Kamerlid P. C. Elfferich de vereniging op de flinke achterstand in het bijhouden van de boekhou ding. Sindsdien is er tussen St. Hip polytus, de gemeente en het ministe rie van Volkshuisvesting een veel vuldige briefwisseling over geweest. Zoals bekend werd onlangs besloten het bureau voor verificatie en finan ciële adviezen van de vereniging voor Nederlandse Gemeenten in te schakelen met het doel uit de finan ciële chaos te komen. DEN HAAG Het winterprogramma van het Haagse Gemeente Museum biedt voor het komende seizoen wederom cursussen „Kunst verkennen" voor jeugdigen tot zestien jaar en voor deelnemers werkzaam in onderwijs- en vormingswerk. bepalen, uitgaande van de werkelij ke activiteiten. Mede gezien de door het Rijk toege paste bezuiniging acht het Gewest het echter niet verantwoord om in haar raming van „meer dan een be scheiden bijstelling" van het voor dit jaar toegekende bedrag uit te gaan. Het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting in De Bilt werd op verzoek van bestuur en com missarissen van St. Hippolytus met een „doorlichting" belast van het bestuurlijke en technische apparaat. Gevraagd naar de stand van zaken in het reorganisatieproces zei organi satie-adviseur F. van Eindhoven van het NCIV gisteren dat de gegevens van het boekjaar '75-'76 eind septem ber klaar zullen zijn. Dan wordt een ledenvergadering gehouden waarop de leden worden ingelicht over de gang van zaken. Over eventuele foutieve be- stuurshandelwijzen kon de NCIV- deskundige geen mededelingen doen. Uit de correspondentie op het Delftse stadhuis is gebleken dat op zijn minst enkele vraagtekens achter de volgende feiten gezet kunnen worden. De vereniging heeft geld geput uit de risico-reserve, de waarborgsom men en de fondsen voor onderhoud om het gat t.a.v. de exploitatie van de Aart van der Leeuwflat te dich ten. Bovendien overtreffen, zo blijkt uit de boeken, de investeringen de bedragen van opgenomen geldle ningen. Gebleken is dat de huidige vice- voorzitter en penningmeester, de heer A. K. de Bruijn als assurantie man voor St. Hippolytus optreedt. Alle 2510 woningen die de vereniging bezit zijn via zijn agentschap verze kerd. Een oud-bestuurslid_blijkt aanne- mings-werkzaamheden voor de ver eniging te hebben verricht. Voorts zijn vergoedingen van ruim 18.000 uitgekeerd (over 2 jaar) voor het bij wonen van vergaderingen. Diensten De papieren verschaffen ook zeker heid in een post van 214.000 die St. Hippolytus aan het „Bouwburo Delft-Gouda" moest betalen voor „geleverde diensten". Dat laatste be trof het bemiddelen bij de toewijzing van circa 50 flats t.b.v. de Delftse industrie. De NCIV-woordvoerder zegt naar aanleiding van deze feiten: „De meeste dingen zijn niet nieuw die ik hoor. We zijn met ons onderzoek nog niet zover dat we uitspraken kunnen doen. Wel wil dat zeggen: het principieel standpunt dat wij bij voorkeur han teren is het gescheiden houden van bestuurs- en werkfuncties". Over de genoemde vergoedingen zegt de heer Van Eindhoven: „Een buitenstaan der is misschien geneigd over vrij forse vergoedingen te spreken, ter wijl het mogelijk in een bepaalde situatie niet zo hoeft te liggen". Wethouder J.L. Reijnen (stads ontwikkeling, verkeer en openbare werken) merkt desgevraagd op: „Ik sta op het standpunt dat bestuursle den die hard moeten werken best een redelijke vergoeding mogen ont vangen. Een vermenging van functies is echter uit den boze. In dat geval komt er een stuk verwarring en is het niet te controleren of van fi nancieel gewin sprake is." Het onderzoek dat het NCIV instelt bij St. Hippolytus heeft bij de perso neelsleden enige bezorgdheid over hun posities veroorzaakt. Vorige week hebben zij circa acht vakbon den, waarvan zij lid zijn, reeds gea larmeerd". Verlaging Vorm- en bewegingsspel, zowel plas tisch als getoetst aan schilder- en beeldhouwkunst staan eveneens op het programma, speciaal bedoeld voor basis-scholieren. In de serie .Levend Verleden" wordt de barok behandeld in een zestal avonden, terwijl de vormgeving die in het ten toonstellingsprogramma en het ver zamelbeleid van het museum zo'n belangrijke plaats inneemt, zich dit maal richt op straatmeubilair, beeldtaal, de omgeving en op vormgeving van tijdschriften en het inrichten van tentoonstellingen. Voor het eerst wordt nu ook het Museum Bredius aan de Prinse gracht, mede behorend tot de Dienst van Schone Kunsten in Den Haag, ingeschakeld in de serie Horen Zien en Luisteren, waarbij de afdelingen muziek, oude kunstnijverheid en moderne kunst samenwerken. Naast de Haagse historie in het hoofdgebouw worden in het Kos tuummuseum aan de Lange Vijver berg een aantal facetten belicht van het modebeeld van vroeger. De afde ling Muziek komt met vier concerten op oude instrumenten, een serie Bij- de tijdse-muziek, volksmuziek uit o.a. Vlaanderen en Zweden, alsmede een serie buiten-Europese muziek met o.a. klassieke muziek uit India. Demonstraties op bijzondere muzie kinstrumenten uit het museumbezit, een serie orkestmuziek uit „de Belle Epoque" en als noviteit een prakti- cum muziekbibliotheek, waarbij ge leerd wordt met naslagwerken om te gaan, tijdschriften te analyseren, verwerken van facsimile-uitgaven en dergelijke voltooien de muzikale winteractiviteiten. De Kunstkar De Kunstkar gaat ook weer de Haag se wijken in, maar ditmaal worden nu ook wijkbewoners uit de Schil derswijk. de Moerwijk, het Zeehel denkwartier en de Transvaalbuurt op een kennismakingsbezoek-terug uitgenodigd. Een aantal films van de Duitse zenuwarts Ottomar Domnick wordt in samenwerking met het Goethe instituut in Amsterdam ge draald in de serie „Film en experi ment". Van de komende tentoonstellingen worden genoemd: Gerd Arntz, Door- nik's Porcelein, Onkruid, Michel Seuphor, Licht door Kleur, met o.a. schilderijen van Seurat, Toorop en Van Gogh, aquarellen uit de Nor wich-School. Kunst van laat-antiek tot circa 1300, als ook zeer belangrij ke stukken oost-Aziatische kunst uit de collectie van wijlen koning Gus- tav van Zweden, die niet alleen een befaamd verzamelaar was hij had het meeste zelf in China opgegraven maar tevens een groot deskundi ge op dit gebied. Op grond van de hoger te ramen rijksbijdrage kunnen de bijdragen van de deelnemende gemeenten met niet meer dan circa 0,21 per inwo ner worden verminderd. Door ver schuivingen en wijzigingen in de be groting voor 1977 bepaalt het Ge west de bijdrage op 5,55 per inwo ner. ofwel in totaal 3.665.000. Daar in zal worden bijgedragen door de gemeenten Den Haag, Rijswijk, Zoe- termeer, Voorburg, Leidschendam en Nootdorp. LEIDEN Burgemeester en wet houders van Leiden stellen de ge meenteraad voor de Carolahoeve, die in het Vlietpark en in de gemeen te Zoeterwoude ligt. aan te kopen. De gemeepte Leiden heeft van het Vlietpark al ca. 800.000 hectare grond in eigendom. Door aankoop van de Carolahoeve kan nu een aan eengesloten bezit ter grootte van 1.100.000 hectare worden verkregen. Door gebruikmaking van het zgn. recht van voorkoop op de vuilstort kan dit bezit nog eens met ca. 100.000 hectare worden uitgebreid. Hierdoor wordt de mogelijkheid ge schapen een groot deel van het Vlietpark- te realiseren. AriyfOTPHTIF Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De nu vier „seizoenen" oude toneelgroep „De Appel" heeft, door ruimtenood ge dwongen, met ingang van 1 septem ber a.s. de voormalige inanège aan de Duinstraat gehuurd. Aud Greidanus, zakelijk leider van het bloeiende gezelschap dat in het. laatste seizoen 136 voorstellingen voor 14.784 bezoekers gaf: „Nu de Nieuwe Komedie het pand aan de Westduinweg nog niet zal verlaten hebben we deze keuze moeten doen. We konden geen kant meer op, in de nieuwe ruimte (2.000 m2) kunnen we onze repetities gaan houden en onze decorstukken opslaan". Dc nieuwe behuizing, die enkele jaren leegstond en daarvoor als opslagruimte voor „De Bijenkorf' fungeerde is groot genoeg om er een nieuw theater met 250-300 plaatsen in te bouwen. Greidanus is daar erg voorzichtig over, al moet hem van het hart dat „De Appel" met een groter theater geen betere dienst kan worden bewezen. „Het is een voorlopig aftasten. We zijn van veel subsidiegevers afhankelijk en daar gaan we vanuit", zegt hij. Het huidige Theater aan de Haven aan de Westduinweg kan officieel 106 bezoekers bergen. Er wordt wel eens een oogje dichtgeknepen, maar feit blijft dat bijna elke speelavond mensen moeten worden teleurge steld aan de kassa. „Van het publiek, dat zich intens bij de voorstellingen betrokken voelt, komen wel eens klachten binnen over de benauwdheid in het thea-' ter", zegt Greidanus. Hij zou zijn bezoekers het liefst meer ruimte gunnen. Voorlopig zal in het Theater aan de Haven ge speeld moeten blijven worden. De problemen inzake de repetities en de opslag van de decors en kostuums worden geheel opgelost. Volgende week beginnen in de voormalige ma nége, praktisch schuin aan de over kant van de „thuisbasis" van De Appel de repetities voor „De Storm" van Shakespeare. Voor de maand december wordt gedacht aan een improvisatiespel, dat onder regie van Annemarie Prins wordt De voormalige manége aan de Duinstraat, eens ver blijfplaats van paardetrams. Nieuwe huurder is „De Appel Links de Nieuwe Kerk. geënsceneerd en een programma van Peler van der Linden rond de schrijver Belcampo. De Appel, opgericht in 1972 in een Betuwse boerderij trekt steeds meer bezoekers, ook van buiten Den Haag. Dc eigen stijl slaat aan, het geen wordt bewezen door de aantal len voorstellingen en de bezoekers score. Van een geroemde, recente produktie. als „Agamemnoon" ble ven aanvragen voor plaatsen binnen komen. De administratie heeft „ge turfd" dat zo'n zesduizend bezoekers „nee" moest worden verkocht. Greidanus: „Ja, als je dat ziet, wat zou een groter theater dan een uit komst zijn!". KORT Huren Waldeck De Stichting Bewoners Oran J plein-Schilderswijk in Den Hai wil weten hoe hoog de huren v de nieuwe woningen in Walde en Houtwijk zullen zijn. „Wij v f gen ons af of de bewoners van oude wijken, die zich nu ree hebben opgegeven voor e nieuwbouwwoning, straks niet kous op de kop krijgen wann< de huren bekend zullen wordei In een brief aan de gemeentera stelt de BOS nog een groot aan andere vragen, o.m. waarom voi lichtingsavonden uitblijven welke rol de woningbouwverei gingen gaan spelen bij het toew en zen van de nieuwe woningen. ber Ge isidt ijn Wandelen De Haagse wandelsportverei1/- ging „Sterker Door Strijd" hou 1 woensdag 25 augustus de deriT en laatste van haar sei avondwandeltochten. I startplaats is sporthal Overbosi aan de Vlaskamp in de wijk Mar ahoeve van 18-19 uur. De wandi routes (5 of 10 kilometer) leidj door de mooiste gedeelten vi het Haagse Bos en park Marlt Inlichtingen: tel. 67.84.07,85.39. en 98.75.52. Jubileum Deken drs. Th. J. A. Geraets S £33 heeft dit weekeinde onder gro belangstelling zijn 25-jar ambtsjubileum gevierd. Zondi waren ruim duizend personen, o der wie burgemeester Schols 1 echtgenote, aanwezig bij de e rori charistieviering in de RK-keip aan de Brandtstraat. Aan g'te vli dienst werd medewerking ve leend door verschillende Haagr p jongerenkoren. Aan het slot boef" voorzitter Jac. Prinsen van Haagse Dekenale Raad enkele g schenken aan drs. Geraets aal Voor het fonds voor kadervo 31 ming, de hartewens van de deke was in twee weken tienduizen O I gulden gestort. Origineel was c van lappendeken, die hem werd aanera geboden. Alle dertig Rfyvei parochies en enkele dekenall i: diensten hadden daarvoor ee L. lapje van 40 bij 40 cm verzorgdere De receptie in de Houtzager et li werd door meer dan 800 persone rein bezocht, onder wie vicari et f generaal dr. Ph. Bar namens h^e bisdom Rotterdam. iet tari erze letr het et tew Idel erst Caro van Eyck De bekende actrice Caro vajde Eyck brengt vanavond in het litèed; rair café van de sociëtel i „Koornbeurs" aan de Volderikan gracht in Delft om 8 uur haèger programma: „Allemaal mensenV lei Belangstellenden hebben grati toegang. Met name zijn welkor— de studenten die volgende maan»* n aan de TH hun studie beginner111' Katwijks nieuws V 'YC In de Oude Kerk te Katwijk aan Zee wordt woensdag a.s. om uur een zomerzangavond gehou den. Wegens zijn pensionerin k neemt de heer C. Naasnoot op h t september van 16.30-18.00 uur i Hotel Savoy te Katwijk afschei als directeur van de plaatselijk Stichting Nutsspaarbank. Voc "k de versiering van de kopgevels i de Katwijkse wijk Hoornes zij nQr twee ontwerpen gekozen, nl. val W£ de heren H. van Maanen en J. I "J*1 van Brakel. Het eerste ontwer1 Nl wordt uitgevoerd in glasal (asbi st-cementplaat), het tweede iK muurverf en polyester. Peuterspeelzaal B. en W. van Alphen aan den Rij stellen de'gemeenteraad voor ee krediet van ruim 4,5 ton beschil baar te stellen voor de bouw va een nieuwe peuterspeelzaal aa de Lupinesingel. In overleg mi de Stichting Peuterspeelzalen een plan opgezet voor huisvestinl in een semi-permanent gebouw dat ten noorden van de Dr. Mad tin Luther Kingschool zal verrif zen. De speelzaal komt in d plaats van de afgebrande accora modatie aan de Nieuwe Sloot. All tijdelijke maatregel is de peil terspeelzaal ondergebracht in el noodschool aan de PoolsteJ straat. Kampioenen bit; scel B. en W. van Rijswijk ontvangel^" vanavond in het Stadhuis di^n kampioensteams van de plaatse"^ lijke sportverenigingen van hé seizoen 1975/1976. De teams zijn D: l.t.c. De Hofsteden, l.t.c. Vredenvro burch, chr. korfbalver. ODScel korfbalver. Rijswijk, voetbalvetiag De Valkeniers, volleybalver. Staiöe, lift-Blokkeer en hockey ver. Tide Werve. De ontvangst duurt val. Z 19.00-20.00 uur. vra bor En dan nog Drs. W. K. N. Schmelzer spreekMe a.s. woensdag om 20 uur in caffe E Emma, Regentesseplein in De dei Haag, over het CDA. De avond ij ni( georganiseerd door het politiejjnd café van het CD A-Den Haag. «ijd De heer C. v. d. Kommer, die he? vj langst in dienst is van gemeentèwe werken te Leiderdorp, heeft gist^ialf ren de eerste paal geslagen vooi het nieuwe complex van gemeeiïbit tewerken en de brandweer. Ing 19ï J. J. Bron, commandant van dlleei Rijswijkse brandweer, recipieeifr p< a.s. vrijdag van 15.30-17.00 uur ijort de brandweerkazerne aan de Jaflncc van Offwegenlaan 55 ter gelegeno C heid van zijn 25-jarig jubileum overheidsdienst. Het Rijswijkstetbi Vrouwenkoor is weer met de wqon kelijkse repetities begonnen, lichtingen: 070-98.64.87. Jan vi Westenbrugge concerteert a. terdagavond om 8 uur op hi Bëtz-orgel van de Ned. hervormi kerk te Wateringen. d Inde ketb 4 ba:

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6