T weede gering Kamer niet denken over igen invloed en macht' iffl Jdettterieidsfcer voortaan lerares- dichtbij >n Uyl steekt parlementariërs hart onder de riem itevredenheid met invloed algemeen: i^Mleen bij wetgeving heeft de Kamer iets te vertellen' „Minstens vier jaar nodig om je in te werken" Nota vrede en veiligheid aan de orde van wie is dat trouwpak? naam ontslagen hongerkookboek weer Onveranderd droog weerrapporten DAG 24 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 :de l uur smi onze parlementsredactie cjN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteren, de vooravond van het nieuwe parlementaire aderseizoen, een woord ter bemoediging ge- Vedd>ken aan het adres van de Kamerleden gele nsief die van de oppositie die zich beklagen gebrek aan invloed op het regeringsbeleid. TJyl probeerde de Tweede Kamer aan het tand te brengen dat zij over haar eigen invloed sar lènacht niet te gering moet denken. De macht ;es het parlement komt, zei Den Uyl, niet tot dil rukking in het aantal al of niet verworpen edeiies en amendementen. De premier: „Wie daar acc heen ziet. wordt gewaar dat het regeringsbe- tot stand komt in permanente wisselwerking en regering en geestverwanten en oppositie in het parlement, met voortdurende attentie voor de meningen van belangengroepen en politieke par tijen. Die meningen krijgen stem in de fractie- en commissievergaderingen en uiteindelijk in het openbare debat van de Kamer. De stemming in de Kamer is niet meer dan het eind van een lang proces van beïnvloeding over en weer". Den Uyl verdedigde in dit verband het onder zijn bewind nogal veelvuldig voorkomende verschijn sel van de regeringsnota. Hij noemde die nota „bij uitstek een middel om de invloed van het parle ment te verwerkelijken", omdat zij immers alleen nog maar het beleidsvoornemen van het kabinet ter discussie stelt. Maatschappelijke organisaties geven eerst hun oordeel en de Kamer kan aanwij zingen geven voordat de regering in wetgeving en bestuur conclusies trekt. Dank zij de nota's rege ren maatschappelijke organisaties en het parle ment eigenlijk mee zo leek Den Uyl tc willen zeggen. Hij plaatste zijn opmerkingen gistermiddag bij de presentatie van ccn studie over ervaringen en opvattingen van Tweede Kamerleden met en over hun werk. Het boek „Over de Kamer gesproken" is geschreven door prof. Dr J Kooiman, die be stuurskunde doceert aan de inter-faculteit be drijfskunde in Delft. Kooiman is fractiemedewer ker van de PvdA (van Den Uyl) in de Tweede Kamer geweest tussen 1967 en 1971. Zijn studie is het resultaat van enquêtes die in 1968 en 1972 t>nder vrijwel alle Tweede Kamerleden zijn gehou den. (Enkele, afkomstig uit Boerenpartij en CPN, hebben van medewerking afgezien.) Het boek is verschenen in de reeks parlemcntaria van de staatsuitgeverij. Het kost 32,50. studie van Kooiman laat zien dat althans ten tijde van de juêtes de ontevredenheid onder kamerleden over de in- led van de Tweede Kamer algemeen is. Algemeen zijn zij van deel dat de greep van de Kamer op de rijksbegroting onvol- nde is. Een meerderheid meent dat de invloed van de Kamer het bestuur van de regering te gering is. De Kamerleden den dat zij in het algemeen alleen in de wetgeving iets te tellen hebben. Ybij valt te melden dat de opposi- |over de hele linie de invloed van amer geringer acht dan de rege- gezinde fracties. (Zowel in 1968 tjin 1972 was de PvdA nog in de sitie). Hieronder volgt een greep jde verdere resultaten van de en- uit de toenmalige Tweede „rustige" week kost het ka- werk de leden negentig uur: 35 'een half uur vergaderen (ook in ïfcties en commissies). 18 en een f uur activiteiten voor contacten jt partij, maatschappelijke organi ses en pers, vijftien uur vervoer en Taltijden buiten het gezin en de t van de tijd gaat op aan radio/tv kranten en tijdschriften lezen en p het vervullen van nevenfuncties. it de meerderheid meent dat imene politieke ervaring en in- _.t de eerste vereisten zijn waar- ""Tn een goed kamerlid moet vol- Sn. Twee eigenschappen die daar- onmiddellijk volgen zijn: meer ord :mene deskundigheid en solidari- ora' ,met de ideeën van de partij. Iets >riai ^er ^oog scoren technische des- *np}i idigheid op een bepaald terrein persoonlijke bekendheid in het d. Pas daarna volgen: regionale tendheid. populariteit bij de kie- en vertegenwoordiging van een talde maatschappelijke groep, t vreemde is dat de geënquéteer- kamerleden over het algemeen jjr bescheiden oordelen over de te waarin zijzelf voldoen aan de en die zij aan een goed kamerlid llen. vrediging fee-derde van de kamerleden vin bevrediging in hun werk. Bij tP en VVD vinden ze het spreken leukst, voor de PvdA schijnt het :onder aantrekkelijk te zijn, de {ering te controleren, VVD-ers iiden ervan binnen de eigen frac- j compromissen te sluiten, in te- istelling tot de ARP voert de CHU iprekingen met organisaties. de ARP doet in tegenstelling t n<J KVP en CHU met plezier aan en ükiezingscampagnes mee Kamer- n orien wie het werk is tegengevallen idt men vooral bij de kleinere frac- mms. Veel gehoorde bezwaren zijn: werk legt een te groot beslag op t gezinsleven, een kamerlid heeft weinig invloed. Een derde van de dervraagde kamerleden heeft ooit 1 eens overwogen er voortijdig ie op te houden de CHU-ers het test, de leden van ARP en VVD het hst. r«w» bereidheid van de kamerleden I in geval van conflict met de tctielijn, zich naar de wil van de tot en met 27 augustus: Nota over het vraagstuk van ont- apening en veiligheid (dinsdag en jnderdag). Nota naar een structuur voor de Itwikkeling en vernieuwing van It primair en secundair onderwijs ^jnsdagavond en woensdag). Wetsontwerp bepalingen inzake ^lt doen verrichten van arbeid door ^aitenlandse werknemers roensdag). e Eerste Kamer vergadert deze eek nog niet. EN HAAG Minister Westerterp rerweegt een wijziging aan te bren- pi in de top van de Nederlandse orwegen. Dit zegt de be- Jndsman in antwoord op vragen in het liberale Tweede-Kamerlid nit-Kroes meerderheid te schikken neemt bij PvdA en KVP af. maar bij ARP. VVD en CHU toe. Tegen fractiedisci pline leven echtèr vooral persoonlij ke bezwaren bij met name CHU. PvdA en VVD. Taken Als belangrijkste taken van de Ka mer gelden gelijkelijk: de regering controleren, contact houden met de kiezers en het beinvloeden van het beleid. Direct daarna komt de wetge vende arbeid en vervolgens het te gen elkaar afwegen van de verschei dene groepsbelangen en het uitvoe ren van verkiezingsprogramma's. Opvallend is dat de Kamerleden zelf ontevreden zijn over de wijze waarop zij verkiezingsprogramma's uitvoe ren en contact met de kiezers onder houden. Het inspelen op actuele ge beurtenissen en de wetgevende ar beid komen er in het oordeel van de Kamerleden zelf het beste uit. Daar bij schijnt het dat regeringsgezinde fracties de oude vijf van het kabi net Biesheuvel ten tijde van het on derzoek tevredener zijn over de taakvervulling van de Kamer dan de oppositie. Kritiek De kritiek op gebreken in het functi oneren van het parlement is alge meen. maar de Kamerleden oordelen totaal verschillend over de vraag waar die gebreken zitten. De linker zijde hekelt vooral het politieke sys teem (de veelheid aan partijen, moei zame formaties), de confessionele partijen klagen over slechte commu nicatie met de buitenwacht (darvan krijgt de „weinig belangstellende" kiezer nogal eens de schuld) en de „rechterzijde" wijst als oorzaken van de gebreken aan de slechte planning, organisatie, werkwijze en behuizing van de Kamer zelf. De randstad is in het parlement oververtegenwoordigd; de regio's blijken weinig kamerleden te leve ren. het oosten en het zuiden nog het minst. De kerkelijkheid van de kamerleden is tussen 1968 en 1972 iets afgeno men. Het percentage dat zich kerke lijk noemde daalde van 74 naar 70; het wekelijkse kerkbezoek van 70 naar 60. Het kerkbezoek neemt ook bii de confessionele fracties af, voor al bij de CHU. Het boek „Over de Kamer gespro ken" geeft hier en daar losse citaten van geënquêteerde Kamerleden. Een greep daaruit drukken we hier onder af Lid PvdA; „Tijdens het reces is het soms nog drukker dan gedurende de zitting* Dan probeert iedereen je te pakken te krijgen. Een KVP-er: „Ik ben niet voor uit de boot vallen. Niet te snel met je eigen geweten komen. Je staat met z'n allen voor een gezamenlijke taak. Solidariteit is erg belangrijk. Een SGP-er over zijn kandidaatstel ling: „Men had al te veel dominees op de lijst en wilde nu een ander beroep". Een KVP-er: „In het begin heb ik vaak tegen de fractie gestemd; meestal op kleine punten, eenmaal op een groot punt. Dat leidt dan tot de consennentip dat men de fractie ook minder gemakkelijk meekrijgt op zijn eigen punten. Uiteindelijk is het verstandiger niet op alle slakjes zout te leggen." Een anonymus: „Er is een Zeeuwse Kamerleden-club: de „overblijvers". Je zit als weduwnaren op je Ka- mer."Een KVP-er over zijn motiva tie: „Ik heb nooit belangstelling ge had. Men heeft mij gevraagd. Ik heb nu nog geen belangstelling." Een anonymus: „Men heeft minstens vier jaar nodig om zich in te werken. Pas na een jaar of tien is men een goed Kamerlid." Een PvdA-lid: „Een Kamerlid kan behoorlijke invloed uitoefenen, maar het is een invloed van een bepaald soort. Hij kan veel verhinde ren. maar betrekkelijk weinig be werkstelligen. Dit leidt ertoe dat „ge woon" Kamerlidmaatschap geen echte bevrediging kan schenken DEN HAAG Terwijl politiek Den Haag gespannen de publikatie van het rapport van de commissie Don- ner over prins Bernhard en Lockheed afwacht begint de Twee de Kamer vandaag, na twee maan den onderbreking, weer met haar gewone vergaderingen. Een belang rijk onderwerp deze week is de juni vorig jaar gepubliceerde nota vrede en veiligheid van minister Van der Stoel en staatssecretaris Kooij- mans. Op één onderdeel heeft de nota enig verband met de Lockheed-affaire. Dat betreft de aankondiging van een onderzoek naar het zogenaamde militair-industriële complex. Daar bij gaat het erom uit te vinden welke invloeden, afgezien van illegale praktijken, de wapenaankopen van defensie bepalen. Na een wat lang zaam begin is nu onder leiding van staatssecretaris Kooi j mans een werkgroep van ambtenaren ge vormd die, om te beginnen de wape naankopen van de laatste vijftien jaar bekijkt. Dit onderzoek werd indertijd be schouwd als een tegemoetkoming aan de linkse fracties, die over de rest van de nota weinig enthousiast waren. In linkse kring vond men de nota te traditioneel in zijn analyse en beleidsconclusies. De christen democratische fracties en de VVD reageerden waarschijnlijk om de zelfde reden wel positief. Een belangrijk punt bij de behande ling van de nota zal het verloop van de zogenaamde MBFR onderhande lingen worden. Deze onderhandelin gen tussen NAVO en Warschau Pact over wederzijdse troepenverminde ringen zitten al jaren muurvast. Dit heeft tot gevolg gehad dat defensie bezuinigingen die in 1974 afhanke lijk gesteld zijn van deze onderhan delingen. nog steeds niet doorge voerd kunnen worden. Het westen wil in de MBFR bereiken dat de overmacht aan Warschau Pact-zijde aan conventionele strijdkrachten verdwijnt. Het Oostblok zou daar toe veel meer troepen moeten te rugtrekken uit centraal Europa dan de NAVO. inaar de Russen willen daar niets van weten. In PvdA-kring meent men dat het westen op dit punt teveel van het Warschau Pact verlangt. De westerse eisen zullen verminderd moeten worden om de onderhandelingen weer op gang te krijgen, zo vindt de PvdA- defensiespecialist Dankert, die daartoe deze week suggesties zal doen. Het is echter niet waarschijn lijk dat minister van der Stoel deze suggesties zal overnemen. Ook de meerderheid van de Kamer zal daar niets voor voelen DE VAN EEN LEZER. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. Hoog niveau De Kamerleden hebben nagenoeg al lemaal hun hoge sociale niveau al bereikt voordat zij lid worden. Ook een groot deel van de vaders van de kamerleden behoort tot de hoogste lagen van de maatschappij; slechts twintig procent is uit de onderste afkomstig. De grootvaders zitten over de hele lijn op een wat lager sociaal niveau. De leden van de VVD en D'66 komen over twee generaties gezien uit het hoogste maatschappe lijke niveau. De leden van de CHU zitten daar maar even onder. PvdA- leden komen uit een sociaal snel gestegen milieu. De ARP en KVP- leden komen uit een milieu dat. over beide generaties gezien, het minst hoog was. Ruim twee-derde van de geënque- teerde kamerleden (onder wie veel PvdA-ers) zouden willen dat er een eind komt aan de onverenigbaarheid tussen het ministersambt en het lid maatschap van het partlement. Tussen 1967 en 1971 zijn er 875 stem mingen in de kamer geweest, bij 277 stemmingen stemden één of meer fracties verdeeld: de KVP 72. PvdA 65, CHU 48. ARP 44. D'66 25 en VVD 23 keer. De overgrote meerderheid be schouwt het Kamerlidmaatschap als een doel in zichzelf en niet als een opstapje naar een of andere bestuur lijke functie. Anderzijds ziet zeven tig procent van de ondervraagden het Kameriidmaatscnap met ais een blgens de minister zal bij de ver- baan die tot het 65ste jaar moet iindering van de personeelssterkte worden volgehouden. Een kwart wil ten enkele categorie van het perso- na zijn Kamerlidmaatschap naar tel buiten beschouwing worden een bestuurlijke functie, de helft wil 01aten. zijn oude beroep weer opnemen. onder redactie van bes smit staan. Ik paste een jasje, maat 51 Op mijn vraag wat het zou kos ten. kregen we te horen dat het wei in orde zo» komen." Kort en goed. de chauffeur van het ge zelschap kreeg 's avonds een doos mee met een kostuum, een ca deau. zoals cr op stond. Twee raadsleden zeiden direct dat dat kostuum natuurlijk van Kreb- bers zou blijven, en ..de burge meester merkte indertijd zelfs op. dat als hij dat geweten had. hij het ook wel had icillen passen In de Winschoter Courant houdt ambtenaar Krebbers dan ook vol dat hij het pak als privé-persoon bij een excursie heeft gekregen „Ik heb dat kostuum op mijn ei gen kosten laten vermaken. De pijpen waren te lang en te wijd. Ook later heb ik zelf voor hel kostuum betaald, als het bij voor beeld naar de stomerij was ge weest. Als het niet mijn eigen kostuum was geweest, was ik toch wel gek om dat zelf te betalen Die veranderingen kostten me inder tijd f35 Wie er ook gelijk heeft, beide par tijen zijn er van overtuigd in hun recht te staan. Krebbers is net zo kwaad als b. en w. van Nieu- weschans en vindt dat de uitla tingen van het college hem in zijn eer en goede naam aantasten. En al zal hij er zelf niet bi) zijn. hij zal wel nauwlettend volgen wat er vanavond in de raad gebeurt, want daar wordt het touwtrekken om het trouwpak voortgezet. En nu maar afwachten wie er aan het langste eind trekt. Dat kan vanavond best eens een boeiende raadsvergadering wor den in Nieuweschans. Want zelfs al zullen er bestemmingsplannen of wat voor belangrijks ook aan de orde zijn. ze zullen in het niet vallen bij die ene zaak van de smoking, waarover de gemoede ren zeker hoog oplaaien, zoals ze al een poosje doen. Het omstreden trouwpak werd tot een jaar geleden gebruikt bij het sluiten van huwelijken door ambtenaar J Krebbers (niet te verwarren met die uitvoerend kunstenaar die de eerste viool speeltmaar die heeft hel meege nomen naar Geertruidenberg. waar hij sindsdien op de secreta rie werkt. Twee Groninger dagbladen de Winschoter Cou rant en het Nieuwsblad van het Noorden hebben hem gevraagd waarom, want de gemeente Nieu weschans moet nu een nieuwe smoking aanschaffen (hoewel volgens Krebbers geen enkele ge meente zijn ambtenaren bij de burgerlijke stand in smoking laat optreden, hoogstens in toga) en de vertrokken ambtenaar krijgt dr schuld van de kosten die die aankoop met zich meebrengt. Volgens het Nieuwsblad van het Noorden heeft het gemeentebe stuur het woord „diefstal"zelfs al in de mond genomen. Waarom heeft de ambtenaar het pak dan wel meegenomen? Een voudig omdat het van hem was en is. zegt hij. Met een aantal raadsleden was hij. vertelt hij in het Nieuwsblad, indertijd op een zakenbezoek bij een confectiebe drijf in Duitsland, dat zich in Nieuweschans wilde vestigen met Seriös het bedrijf dat later ou de machines uit Duitsland naar Nieuweschans bleek te hebben overgebracht en de financiële steun van de Nederlandse rege ring voor de fabriek in Duitsland te hebben gebruikt) De heer Krebbers in het Nieuwsblad: „Op een confectie-afdeling, waar smo kings gemaakt werden, zei ik dat zo n kostuum iets voor de burge- lijke stand zou zijn. Men vroeg ons wie de mensen daarvan wa ren. waarop de burgemeester nog zei dat hij niet voor joker wilde Hij heette gewoon „Slade maar heeft zijn achternaam officieel la ten wijzigen in „Scienceman" wetenschapsman. Dat fs de Aus traliër dr. David Mitchell Slade ook (hij is een natuurkundige) en dat wil hij dan ook weten. De heer Scienceman alias Slade woonde een congres in de Schotse stad Edinburgh bij. waar hij zijn naamsverandering aldus in het openbaar verklaarde: „Ongeveer vijfendertig procent van de En gelse achternamen zijn ontleend aan beroepen. Ik ben een man van de wetenschap en vind het niet meer dan natuurlijk, dat een man een naam kiest waaruit blijkt wat hij voor de kost doet". Als veel mensen het met Science- man's redenering eens zijn, is de boot wel mooi aan. Want wat krijg je: na David Scienceman kun je Leonid Partijsecretaris verwach ten. Paulus Paus. Ivo Burgemees ter. Carel Hugo Kroonprins. Jan Keel-. Neus- en Oorarts. Bert Ci neast. Eugenie Nieuwslezeres. Joop Premier. Dries Minister. Ok- ke Dichter. Ien Partij voorzitster. Cisca Journaliste. Gerald Presi dentskandidaat en Caro Actrice En hoe moeilijk zal het niet wor den op een topconferentie, waar je de ene heer President niet meer van de andere kunt onderschei den? Om nog maar niet te spre ken van een wetenschappelijk congres op een enkele Sara Se cretaresse en Otto Ordecommis saris na zullen daar uitsluitend dames en heren met de achter naam „Wetenschapper" (eventu eel -schapster) rondlopen. Eèn grote familie, wel een mooie ge dachte. maar toch. Tè gek, zoals ze tegenwoordig plegen te zeggen. En voor het eerst klopt die mode- kreet ook nog. Dit is Susan Salvia. 23 jaar. duide lijk in verwachting en om die reden ontslagen. Ze komt hier net uit het arbeidsbureau in New York. waar ze rich als werkloze heeft laten inschrijven. In Amerika dachten we tenminste worden vrouwen niet (meer) ontslagen, zuiver en alleen omdat ze in verwachting zijn. maar het mooiste komt nog: Susan werkte tot voor kort bij de „First Women's Bank. de bank door en voor vrouwen, die in het jaar voor de vrouw is geopend met van hoog tot laag uitsluitend vrou wen in dienst. Susan, die haar baan niet kan missen omdat haar man nog studeert, laat het er niet bij zitten. Haar advocaat zal een aanklacht wegens discriminatie op grond van sekse tegen de bank indienen. Niet dat echte hongerlijders er direct zelf iets aan hebben, maar een deel van hen zal er hopelijk wel via een omweg profijt van trekken. De opbrengst van een speciaal „kookboek voor bestrij ding van de honger", dat dit na jaar in New York verschijnt, gaat in het fonds voor bestrijding van honger en andere noden in de wereld, dat een Amerikaanse bisschop van de episcopaalse kerk heeft opgezet. Het kook boek. waarvan de merkwaardige titel zowel opgevat kan worden als een middel om de honger in de wereld te bestrijden als het lege gevoel in je eigen maag. is een idee van de bijna 130 vrouwen van alle episcopaalse bisschoppen sa men. Die hebben het boek ook zelf samengesteld, gebruikma kend van recepten en ideeën uit het hele verspreidingsgebied van de episcopaalse kerk. voorname lijk de VS en de Philippijnen. door hans de ]ong De lucht is erg sterk. Wolken zijn er niet en de condens- strepen van straalvliegtuigen blijven erg klein. Nog altijd beheerst een omvangrijk en sterk hogedrukgebied het centrum boven Denemarken, een uitloper tot Tsjechoslo- wakije het weer in grote de len van Europa. Dat wordt ook buiten onze grenzen gekenmerkt door veel zonneschijn. Het weer is veelal vrij warm of warm. In Oostenrijk was het gisteren niet warmer dan 20 a 24 gra den. Blackpool registreerde gisteren voor de vierde of vijfde achtereenvolgende gag 29 graden In de randgebieden van het maximum is er wat geknab bel. Zo veroorzaakte een de pressie ten westen van Bre- tagne onweer in de zuidelijke helft van Frankrijk, waarbij Agen in twaalf uur tijd achttien millimeter water kreeg. Toulouse dertien milli meter. Corsica 29 millimeter Deze depressie heeft het erg moeilijk om vooruitgang in noordelijke richting te boe ken tegen het machtige maximum. „Ukkel" verwacht er in de loop van deze week in zuid-België toch wel wat on weersactiviteit van. Ook in zuidwest-Ierland en zuidwes- tEngeland was er weer eens een druppeltje op een gloei ende plaat in de vorm van enkele onweersachrige buien in Cornwall, die zich mogelijk naar Walles kunnen kunnen voortplanten. Maar erg veel stelt het allemaal niet voor. Valencia meldde gisteravond twee. Cork een millimeter re gen en wat is dat nou! On weersbuien tekenen zich op veel meer plaatsen af in het Middellandsezee-gebied met name in Spanje, in Italië en op de Balkan. Boven noord west-Rusland ontwikkelde zich een vlak lagedrukgebied dat zich enigszins activerend in zuidwestelijke richting gong verplaatsen, vergezeld van enkele buien. Een bedrei ging voor het weer in west- Europa schuilt daar niet in Door dit koude ..gedruppel" zit Moskou weer eens in de kou. Zoals in het begin van deze zomer staat de thermo meter daar ongewoon laag. Gistermiddag was het er maar nauwelijks warmer dan tien graden middeld éénmaal in de 25 jaar voorkomt. Ratcliffe merkt terloops nog even op dat van oktober 1975 tot april 1976 in het uiterste zuiden van Engeland de minste regen van Engeland In het blad ..Wether' geeft gevallen is. namelijk veertig R.A.S. Ratcliffe. werkzaam •op het weerkundig instituut in Bracknell, enkele be langwekkende bijzonderhe den over de heersende droog te in zijn land. Hij consta teert dat er sinds het einde van de jaren zestig enkele belangrijke veranderingen zijn gekomen in de weerpa- tronen. Zo is de gemiddelde jaarlijkse neerslag in Enge land en Wales over de jaren 1971 tot 75: 826 millimeter geweest, het laagste cijfer in enige vijfjarige periode se dert de jaren vijftig van de vorige eeuw Overigens zijn er sedert 1825 wel zes vijf jarige perioden geweest met jaarlijks minder dan 840 mil limeter neerslag, zodat een vijfjarig tijdvak met onge veer zo weinig neerslag als het recente van 1971-75 ge- procent van normaal. Verge leken met de jaren zestig heeft het Noordpoolgebied in de jaren zeventig veel lagere luchtdruk-waarden gehad dan gewoonlijk, terwijl de ge matigde breedten juist hoge re barometerstanden regi streerden met de Britse eilan den juist aan de positieve kant van de lijn. Van oktober 1975 tot april 1976 zijn deze verhoudingen tussen laag in het noorden en hoog op zui- vqnrl WPPT* delijker breedten nop ver- Gil anuwccx scherpt. Samenhangend met Vandaag en morgen overal deze circulatie is het poolijs droog strandweer met veel tot maart 1976 sterk terugge- zon. Wind uit noordoost tot weken in noordelijke richtin- oost. matig af en toe vrij gen na in maart 1969 z'n krachtig Luchttemperatuur meest zuidelijke positie te langs de Wadden 22 d 23 gra- hebben ingenomen In die zes den. in Zeeland en zuid jaar is er 1 400 000 vierkante Holland 23 tot 26 graden, kilometer open oceaanwater Zeewatertemperatuur 20 gra- bijgekomen den Celsius. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licnt bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew lnn>bruck Kopenhagen Lkm bon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchcn Nire Q.lo Parij» Rome Split Stockholm Wenen Cara Blanca lilanboel Las Palmar New York Tel-Aviv Tuniv Hoogwater 25 aug VlUalngen 1 39—13 58. Haringvlieululzen 1 39—14 08. Rotterdam 3 41—15 48. Scheventnger 2 42—15 09. IJmui den 3 15—15 42. Den Helder 7 48—20 33. Harlln- gen 9 49-22-45. Dellzijl 11 47 - half bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt licht bew licht bew onbewolkt licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt - onbewolkt onbewolkt fwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew 28

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5