pijltje Noord-Korea betuigt spijt over incident iet Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant Voetballers van start p Kamerleden reikten in Rusland bijbels uit Indieners ontwerp abortus gaan weer met artsen praten Nederland doet ontwikkelingsvoorstellen Angst voor giftig gas na brand in Venhuizen Derde wereld zoekt het in samenwerking - pagina 5 en met Discussie over vrijheid meningsuiting ,,Geen uitstel behandeling" Omhakken boom was provocatie (an komt om bij md in woning )roog, zonnig ïfensie moet 65 iljoen inleveren Zeilboot zinkt na aanvaring met politieboot Miljoenenschade aan bollenloodsen Tien hectare duin door brand verwoest Op anti-rookcursus: 30.000 mensen Getrouwd En daar leest u Trouw voor B Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 34STE JAARGANG NR-9912 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1976 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde uag al resultaat hebben Tel 020-913456 Tel 010-115588 Te» 070-469445 [TGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 tONNEMENT/ 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.55 'ijdens zijn zeereizen heeft Villem Mörzer Bruyns, de oud- apitein van de „Oranje", veel clezen, gepraat en nagedacht. Daar heb je dan tijd voor. Ik leb mijn ogen ook goed de kost cgeven", vertelde hij aan Fred ,ammcrs. Over hetgeen het le en op zee hem heeft geleerd, ijn liefde voor de natuur en aaruit voortvloeiend zijn strij- en voor het behoud van de alvissen leest u op pagina 6. Binnenland Schoorsteen valt verkeerd Buitenland rhuislanden waarschu wen 5 <erk jOS-leiding bezoekt Vorster 2 besprek met Zuid-Afrika blijft2 feuilleton Van een verslaggever SCHIPHOL De delegatie Nederlandse Kamerleden die ruim een week lang in de Sowjet-Unie geweest zijn heeft op speciaal verzoek uit Nederland een aantal bijbels meegenomen en daar uitgereikt. Dit vertelde de voorzitter van de delegatie. Tweede- Kamervoorzitter dr. Vondeling, bij terugkomst op Schiphol. Over de kwestie van vrijheid van godsdienst is met de Russische gastheren van gedachten gewisseld, maar die zeiden dat in Rusland wel degelijk bijbels worden gedrukt en dat ook in de grondwet een zekere vrijheid van godsdienst verankerd is. Maar volgens dr. Vondeling wordt er in Rusland onvoldoende papier be schikbaar gesteld voor het drukken van bijbels, zodat ze toch onvoldoen de te krijgen zijn. Ook over de vrijheid van meningsui ting in het algemeen is de delegatie met de Russen in gesprek getreden, evenals over het gebrek aan vrijheid voor sommige Russische joden aan wie uitreisvisa geweigerd worden. Aan de Opperste Sowjet had de dele gatie een lijst willen overleggen waarop een twintigtal namen van gediscrimineerde Russen staan, wat zou moeten dienen als illustratie van de aanmerkingen die de delegatie wilde maken. Maar toen dr. Vonde ling, wiens woorden werden vertaald door een tolk, dit poogde uiteen te zetten, werd hij in de rede gevallen door de voorzitter van de Russische delegatie die hem erop wees dat hij lijsten met namen via de normale diplomatieke kanalen diende over te leggen en niet op deze bijeenkomst. ,.Ik had natuurlijk toch mijn zin kunnen doorzetten en de lijst aan hem kunnen toesteken", aldus dr. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De indieners van het PvdA/WD—initiatief wetsontwerp, inzake abortus, de Kamerleden Lamberts en Roethof (PvdA) en mevrouw Veder-Smit en Geurtsen (WD) zullen deze week een tweede gesprek hebben met het be stuur van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering van de Genees kunst (KNMG) om alsnog haar medewerking voor hun abor tusregeling te verkrijgen. Een eerste gesprek afgelopen woensdag heeft niet tot het ge wenste resultaat geleid. Het me ningsverschil betreft de landelijke toetsingscommissie die volgens het PvdA/WD-ontwerp moet worden in gesteld om de ontwikkeling van de abortuspraktijk in ons land in het oog te houden. Het bestuur van de KNMG wenst deze toetsingscommissie niet te aan vaarden als controle-orgaan op het handelen van de betrokken medici. Het bestuur heeft leden van de Maatschappij voor de Geneeskunst dan ook afgeraden in de commissie zitting te nemen. Deze ontwikkeling heeft in politiek Den Haag de vraag doen rijzen of de behandeling van de beide abortus- wetsontwerpen (van PvdA/VVD en van KVP/AR) op 14.15 en 16 septem ber aanstaande nog wel door kan gaan. Volgens twee van de indieners, mevrouw Veder-Smit en de heer Roethof, zal, ondanks de gerezen problemen, van uitstel van de be handeling geen sprake zijn. Dan rest er nog tweeöneenhalve week voor de Kamer om eindverslag uit te bren gen, voordat de behandeling begint. Wij hopen in de tussentijd natuurlijk tot overeenstemming te komen met de KNMG. maar ook als die haar negatieve standpunt handhaaft, kan de Kamer de zaak behandelen. Er zijn nog wel andere manieren om artsen in de commissie vertegen woordigd te krijgen; aldus mevrouw Veder-Smit De heer Roethof zei desgevraagd: ..Ik kan me niet voorstellen, dat de KNMG op het laatste moment de regeling van het abortusprobleem in de war zou sturen. Dan zitten we weer jaren zonder goede abortus wetgeving. Ik reken op verstandige mensen", aldus Roethof. Hij bena drukte dat de Maatschappij v.d. Ge neeskunst geen sleutelpositie bij de abortus-wetgeving inneemt. Vervolg op pagina 3. i een verslaggever HIEDAM In de nacht van za- Idag op zondag is bij een uitslaan- jbrand in een woning in Schiedam 19-jarige kelner J. M. van den B Ei het leven gekomen. Zijn lijk rd ontdekt, nadat de brandweer it veel materiaal uitbreiding van I vuur had weten te voorkomen en Ibrand op de bovenetage van het hd had geblust. De oorzaak van brand is een pannetje met fri- Irvet. dat op het gas stond. De jn was op een sofa in slaap geval- en ondertussen was de vlam in pan geslagen. .mstelveen ging zondagmorgen woning in vlammen op. De 32- e bewoner, die zich nog maai in veiligheid kon stellen, liep (te verwondingen op. De schade I het huis wordt geschat op twee andaag: Aanhoudend droog en onnig met een matige tot rachtige oostelijke wind. Maxi- lum-temperaturen van 22 gra- en Celsius bij de Wadden tot mstreeks 26 graden in het zuid- n van het land. lorgi'n en overmorgen: Voort- jiren van het droge en zonnige jeertype met geleidelijk nog 'at hogere temperaturen. lorgen zon op: 5.39. zon onder: 1.44, maan op: 4.27, maan on- ^r: 18.48. Vrouw verdronken DORDRECHT Een boot van de Zeeuwse rijkspolitie te water, de ..RP 5". heeft naar nu bekend is geworden vrijdagmiddag op het Gre- velingenmeer een zeiljacht uit Eindhoven overvaren. Eén van de vier opvarenden van het zeiljacht, de 48-jarige mevrouw A. E. Glimmer veen-Verhoeven uit Eindhoven, is daarbij verdronken. Een andere op varende moest met een schou derfractuur naar een ziekenhuis in Zierikzee worden gebracht. Na de aanvaring is de zeilboot, de Alley-cat en eigendom van de man van het slachtoffer, gezonken, zo heeft de rijkspolitie te water in Dordrecht meegedeeld. Over de oor zaak van de aanvaring tst men nog in het duister. Geprobeerd zal wor den de zeilboot te lichten, waarna wellicht de toedracht van het onge luk bekend wordt, aldus de politie, die verder niets meer kon meedelen. Twee sportvissers, een Nederlander uit Zwijndrecht en een West-Duitser, zijn bijna een etmaal zoek geweest, toen zondagmiddag hun jachtje omsloeg op de Noordzee bij Schou- wen-Duiveland. Zij wisten zich ech ter aan de omgeslagen boot vast te klampen en zo vond de bemanning van de reddingsboot President Jan Leis het verkleumde tweetal zondag middag in het zogenaamde Schar van Roggeplaat, een geul ten zuiden van de Banjert. Vondeling met naast hem de Russische ambassadeur Vondeling, „maar ik meende er beter aan te doen dit toch maar achter wege te laten teneinde de stemming niet te bederven. Dr. Vondeling gaf ook een voorbeeld van het gebrek aan vrijheid van in formatie. ..Wij waren in Leningrad in een waarlijk schitterend hotel onder gebracht. prachtig gelegen, waarin aan al onze materiële wensen terstond werd tegemoet gekomen. Als wij 's ochtends bij het ontbijt bij voorbeeld een gekookt eitje wensten dat drie en een halve minuut in het water had gelegen, dan konden we ervan verzekerd zijn dat dit tot op de sconde zou geschieden. Maar als wij zouden zeggen: wij willen graag een krant hebben bij het ontbijt, die wij kunnen lezen, dan bestond die moge lijkheid niet". Diepste indruk Het VVD-Tweede Kamerlid A. Ploeg zei dat van de hele reis het bezoek aan de moeder van de al maanden gevangen zittende jeugdige Boe- kowski de diepste indruk op hem gemaakt heeft. Met enkele andere leden van de delegatie heeft hij me vrouw Boekowski opgezocht in haar armoedige woonomstandigheden. ..Zij had negen maanden lang niets van haar zoon (die onthullingen deed over psychiatrische wantoestanden in Rusland) gehoord maar was toe vallig daags tevoren voor het eerst weer bij hem toegelaten. Hij bevindt zich in een isoleercel maar zoals zijn moeder zei: zijn geest is ongebro ken", aldus de heer Ploeg. De delegatie werd op Schiphol onder meer begroet door de Russische am bassadeur in ons land. de heer Romanow. Op pagina 3 vervolgt het A.R.- Tweede Kamerlid Hans de Boer, die de reis meemaakte, zijn notities over het bezoek. EINDHOVEN de veertienjarige Elisabeth van der Heiden uit Eindhoven is in haar woonplaats om gekomen. Zij werd op haar fiets aan gereden door een personenauto, waarvan de bestuurder onder in vloed van alcohol verkeerde. WASHINGTON (Reuter, UPI) Noord-Korea heeft spijt be tuigd over de dood van twee Amerikaanse officieren, vorige week, maar houdt vol dat Noordkoreaanse troepen zijn geprovo ceerd door militairen van de Verenigde Naties. Het waarschuwde dat nieuwe incidenten ernstige gevolgen zouden kunnen hebben. Noord-Korea heeft zijn verontschul digingen aangeboden op een bijeen komst van de wapenstilstandscom missie in Korea, kort nadat troepen van de Verenigde Naties de boom in de gedemilitariseerde zone waarom het hele incident was begonnen toch hadden omgehakt. Bij deze plaats in de gedemilitariseerde zone werd woensdag een Amerikaanse- Noordkoreaanse leider Kim Il-soeng persoonlijk en volgde op eerdere ex cuses afgelopen donderdag, die door de Verenigde Staten als „onaan vaardbaar" werden beschouwd, om dat daarin geen spijt werd betuigd over de dood van de twee officieren. Op de jongste verontschuldigingen van Noord-Korea hebben de Ver- de luren zullen laten leggen door propaganda. Na het incident met de boom trok het Amerikaanse opperbevel alle verloven in voor de 41.000 man ster ke troepenmacht in Zuid-Korea. Noord-Korea bracht daarop in een reactie zijn troepen in een verhoogde staat van paraatheid. Donderdag werd de Amerikaanse luchtmacht Leerlingen van middelbare scholen in Seoel demonstreerden tegen de gewelddadige dood van twee Ameri kaanse officieren in het grensgebied tussen Noord- en Zuid-Korea. versterkt met enkele squadrons F-4 en F-111 jachtbommenwerpers, ter wijl het vliegkampschip Midway vanuit Japan koers zette naar Ko reaanse wateren. Zuidkoreaanse ploeg aangevallen enjgde staten nog niet gereageerd. door Noordkoreaanse militairen toen de Amerikanen een boom wil den snoeien die het uitzicht tussen twee wachtposten belemmerde. De Noordkoreanen zouden daarop met bijlen en pikhouwelen op het groepje hebben ingehakt, waarbij de twee Amerikaanse militairen om het le ven kwamen en anderen werden gewond. De verontschuldigingen van Noord- Korea zijn aangeboden namens de maar Witte Huis woordvoerder Ron Nessen maakte wel duidelijk dat mi litaire voorzorgsmaatregelen ge handhaafd zullen blijven. ..Men kan niet weten wat er in de toekomst nog zou kunnen gebeuren want het ge drag van de Noord-koreanen is niet bepaald voorspelbaar." Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei sceptisch te staan tegenover de verontschuldi gingen en zei dat de VS zich niet in Van een verslaggever VENHUIZEN Een felle uitslaande brand heeft zaterdagmid dag een complex van twaalf loodsen van het bloembollenex portbedrijf gebr. Langedijk in Venhuizen geheel in vlammen doen opgaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Deze of uiterlijk ko mende week zal minister Jan Pronk zijn memorandum over het ontwik kelingsbeleid van de Europese Ge meenschap aan de ledenlanden aan bieden. Dit memorandum was al eer der aangekondigd maar kreeg ver traging door politieke geschillen tus sen met name minister Pronk aan de ene en minister Van der Stoel en staatssecretaris Brinkhorst (buiten landse zaken) aan de andere kant. De laatste twee zouden formeel- juridische en politieke bezwaren te gen het memorandum hebben gehad en van mening zijn geweest dat Ne derland het stuk niet kan indienen terwijl het voorzitter is van de Euro pese Gemeenschap. De tegenstelling is aanvankelijk door een beperkt aantal ministers en vervolgens door de hele minister- Met de loodsen verbrandde niet al leen de hele voorraad bloembollen van het bedrijf, maar ook een voor raad pvc-buizen, pvc-poeder en poly ethyleen van Draka-pola plasticin dustrie in Enkhuizen, die in de lood sen waren opgeslagen. Omdat de brandweerkorpsen van Venhuizen, Bovenkarspel. Enkhui zen, Grootebroek en Schellinkhout het vuur met water bestreden ont wikkelden zich uit de brandende kunststoffen zoutzuurgassen, die in een grote wolk over het land naar is dat je buitenmodel.. AMSTERDAM De voetbalcom petitie 1976-1977 is het afgelopen weekeinde voor de betaalde spelers weer van start gegaan. De opening was zaterdagavond al direct op merkelijk met het debuut van Wil lem van Hanegem bij zijn nieuwe werkgever AZ'67. De ex- Feyenoorder liep terecht tegen een gele kaart op en zal mede gezien een nog lopende voorwaardelijke straf van twee wedstrijden de komende weken zeker een verplich te „rust" opgelegd krijgen. Of de straf van Van Hanegem al voor woensdagavond afkomt, wanneer de tweede ronde van de competitie wordt gespeeld, is nog niet bekend. De eerste ronde in het betaalde voetbal trok in de eredivisie overi gens 121.500 toeschouwers Spar ta—AZ was met ruim 20.000 tribu neklanten de best bezochte wed strijd. Er werden in de 9 wedstrij den 21 doelpunten gescoord. Ar nold Mühren (FC Twente) was daarbij met drie treffers topscorer Verrassend was in de eerste ronde het puntverlies van landskampioen PSV bij stadgenoot Eindhoven (2—2). Feyenoord en Ajax wonnen erg moeizaam. De voetbalcompetitie is weer begonnen. Voor de supporters bij FC Utrecht - Feyenoord reden om wat leeg (bier) blikwerk op de velden te smijten. Ook dat hoort er bij Triest verliep de competitiestart in Volendam. Tien seconden na de hervatting van de eerste- divisiewedstrijd tussen Volendam en Wageniingen zakte grensrechter Roeders in elkaar en overleed ter plaatse. Het duel werd gestaakt. Alles over de competitiestart en het overige nieuws van de velden (en zaleni op de sportpagina's. Hoorn dreven. De provinciale weg Hoom-Enkhuizen moest tijdelijk worden afgesloten en de in- en om wonenden van Hoorn en Zwaag kre gen de waarschuwing binnen te blij ven en ramen en deuren dicht te houden. Aan het eind van de middag werden alle waarschuwingen inge trokken. toen bleek, dat de wind de wolk met giftige rookgassen had uit- eengeblazen. Later op de dag kwamen uit Hoorn deskundigen naar Venhuizen om de mate van giftigheid van de rook gassen te meten. Specialisten van de plantenziektekundige dienst uit Wa- geningen zullen de gewassen In de omtrek nog onderzoeken op gif neerslag. De schade aan het bedrijf wordt geschat op vele miljoenen. De hele export voorraad voor Zweden, West-Duitsland, Denemarken en Po len van het bedrijf is vernietigd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Van een verslaggever BLOEMENDAAL Bij een brand zondagmorgen in het duingebied ten zuiden van de Zeeweg in Bloemen- daal is naar schatting ongeveer tien hectare verloren gegaan. De oorzaak van het ontstaan van de brand is nog niet bekend. Brandweerkorpsen van onder meer Bloemendaal, Overveen en Aerden- hout werden ingezet om de brand te bestrijden. Later namen aan de blus- singswerkzaamheden. die bijna twee uur duurden, ook nog brandweer korpsen van Zandvoort, Velsen, Vo gelenzang en Haarlem deel. Tot ver in de middag is men daarna nog bezig geweest met het nablussen. Hulp van militairen, waarom was verzocht bleef uit, omdat men er geen rekening mee had gehouden, dat er in Haarlem op dit moment geen brandpiket meer is gelegerd. raad besproken. Deze kwam er, on der andere door tijdnood, wegens het begrotingsoverleg, niet uit en droeg een ambtelijke commissie op een oplossing te vinden en anders terug te verwijzen naar de minister raad. Dit laatste, is aldus minister Pronk gisteravond desgevraagd, niet nodig geweest. „De meningsverschil len zijn opgelost en het stuk komt er aan." HILVERSUM Ruim dertigdui zend mensen hebben zich aange meld als deelnemer aan de tv-serie „Roken? Zo kom je er van af", die de NCRV morgen samen met de stich ting Leven en gezondheid begint. Op zeven achtereenvolgende dagen zul len er uitzendingen zijn. éénmaal via de radio. j v I Nieuws wordt scherp geselecteerd voor het in Trouw komt. Zo leest u vanmorgen nergens op de buiten landpagina dat zaterdag te Arlington (Virginia) in het huwelijk zijn getreden de heer Richard Burton en mevrouw Susan Hunt. Er waren belangrijker dingen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetten met zilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. f~| Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Q Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1