Jesse Winchester geeft goede raad I Weekend-puzzei m m m m&m m m B<3 m s m M m P0» 0» postzege Trouw Verliespartij van Huebner mysterie ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWAR Jesse Winchester woont nog steeds in Canada. Een aantal jaren geleden verwisselde deze Amerikaanse muzikant zijn geboortestreek Louisiana voor een noordelijker verblijfplaats, teneinde een dreigende verscheping naar Vietnam te ontlopen. In een interview zou Winchester later het gewicht van zijn actie nogal relativeren en met name eventuele politieke oogmerken als destijds niet of nauwelijks aanwezig terzijde schuiven: wegblijven uit Vietnam leek hem persoonlijk eerder een kwestie van fatsoen. Goede smaak, zo men wil. Hoe het ook zij. na zijn verhuizing werd het leven er voor Jesse intus sen niet eenvoudiger op. Aanpas singsproblemen in het algemeen namen daarin langdurig een be langrijke plaats in. terwijl meer in het bijzonder het Canadese muzie- kwezen nu niet bepaald stond te trappelen van ongeduld om voor de zachtmoedige, bijna él te vriende lijke Winchester een plaatsje onder de schijnwerpers in te ruimen. Toen dit via de bemoeienissen van Albert Grossman (manager van on der meer The Band en Bob Dylan, en eigenaar van het platenlabel Bearsville Records) uiteindelijk tóch gelukte en Jesse in het begin van de Jaren zeventig met steun van onder meer Robbie Robertson en Levon Helm voor Bearsville een elpee „mocht" opnemen, deed hij zich in het resultaat dan ook ken nen als een somber en uiterst wee moedig jongmens, dat zich nog slechts op de been leek te houden door de overtuiging eens naar Loui siana te zullen terugkeren. Vijf, zes jaar later woont Jesse Winchester, als gezegd, nog steeds in Canada, de magere beleidsom buiging van Gerald Ford ten aan zien van Vletnam-deserteurs ten spijt, en belangrijker heeft hij zich na taaie strijd kennelijk met zijn situatie kunnen verzoenen. Im mers, stond Jessie's vorige in '74 verschenen elpee Learn To Love It nog voor een ferm deel in het teken van Het Grote Verlangen (de Franstalige nummers, al dan niet aangepast wordt het Frans in de zompige Mississippi-delta nog veel gebruikt; verder titels als How Far To The Horizon, The End Is Not Insight, Mississippi You're On My Mind), op Let The Rough Side Drag (Bearsville BEA 55512). kortgele- door Willem-Jan Martin den uitgebracht, zijn de kommer volle bespiegelingen zo goed als verdwenen. Daartegenover heeft Winchester hier sterker dan ooit de verdere uitbouw ter hand genomen van de vriendelijk-belerende instel ling, die hem in feite van meet af aan heeft gekenmerkt, maar die door omstandigheden als boven vermeld steeds moest wedijveren met (soms nagenoeg verdween on der) zijn nauwelijks te torsen heimwee. Vriendelij k-belerend. Winchester wil dat we ons van onze goeie kant laten zien („let the rough side drag, let the smooth side show"), dat we allemaal een beetje aardig zijn te gen elkaar, dat we niet luisteren naar „leugenaars" en „donderste nen" .rascals") die zeggen dat lief de eigenlijk maar een doelloos spel letje is (Damned If You Do), dat we de gehandicapte medemens niet moeten bedelven onder een over maat aan medelijden, maar ons be ter kunnen afvragen of we zelf wel helemaal tof zijn, kortom, sympa thieke aanbevelingen allemaal, al kan enige vrijblijvendheid er niet aan ontzegd worden, en klinkt een en ander in het ergste geval soms zelfs tamelijk eiïg. Kwaad kan men er echter nauwelijks om worden. Daarvoor is Jesse Winchester een te aardige jongen en weet hij bo vendien zijn goede raad te verpak ken in dusdanig pregnante melo dische lijnen, dat het naar Let The Rough Side Drag hoe dan ook ui terst prettig luisteren is. Peter Tosh Verder. Voor de reggae-klanten is er eindelijk de lang verwachte el pee van Peter Tosh (Legalize It), die ooit samen met Bob Marley en Bunny Livingston behoorde tot de oprichters van de inmiddels we reldwijd bekende Wailers. Deze Wallers zijn met uitzondering van Marley. die slechts in het songwerk een enkel pennetje meeschreef, ook present op Tosh' soloplaat, hetgeen op zijn minst inhoudt dat het rit- mewerk in zeer goede handen is. Met teksten waarin het pleidooi voor de legalisering van marihuana het meest opvallend motief vormt („de dokter rookt het, verpleegsters roken het, zelfs rechters en advoca ten, dus eh, waarom legaliseer je het niet"??), vertonen Tosh' com posities een minder strikte aanpak dan de iets „puristischer" reggae van Marley en zijn hoorbaar een aantal „moderne" Amerikaanse in vloeden verwerkt Hoewel daarmee met succes de aan het genre min of meer inherente monotonie bestre den wordt, blijven de songs toch kwalitatief in de meeste gevallen achter bij het niveau van Tosh' bijdragen aan de Wailersplaat Catch A Fire, terwijl ook de gitaar activiteiten zeker minder goed zijn dan toen. Daarmee wil echter niet gezegd zijn. dat de reggae-freaks deze elpee zouden moeten negeren. De volgende stukken maken Tosh' Jesse Winchester solo-debuut toch tot een beschei den aanrader: Legalize It, weken lang in de hitparade, Watcha Gon na Do, Igziabeher en het ook op de jongste Wailersplaat Rasta Revo lution voorkomende No Sympathy, in een iets langere en mooiere versie. The Meters Het juichende reclamepraatje van Robert Palmer op de hoes ten spijt, is Trick Bag (Reprise REP 54078), de jongste schijf van de fameuze New Orleans-groep The Meters, een behoorlijke misser. Eertijds samen met Allen Toussaint de grote gangmakers achter de kwali- teits„funk", bedrijven de heren de bloedeloze, uitgekauwde onzin, waartoe dezelfde „funk" onder de handen van horden gewetenloze, slechts op de kassa ingestelde lie den is vervallen. Bedoeld hier is de zogeheten „disco", de minimale. tot bas en drums gereduceerde klanken waarop men nu al maan den meent de dansende jeugd te moeten tracteren. Klanken, die ook in dit land nog niet zo lang geleden bedenkelijk triomfeerden in de vorm van hoge hitlijst-noteringen voor nul-muzikanten als Hamilton Bohannon (Disco Stomp, zes woor den en voor het overige hakketak- keboem) en KC and the Sunshine Band (idem). Tegen deze ach tergrond kan men zich misschien voorstellen, wat het voor onderge tekende betekent uitgerekend de op grond van eerdere prestaties zeer gewaardeerde Meters te horen verkondigen, dat „disco is the thing today". Precies, een knal voor je kop. Loudon Wainwright vervolgens is weer eens van platenfirma veran derd (na Atlantic en CBS vertoont zijn jongste elpee T-Shirt nu Clive Davis' merkje Arista) en doet daar mee na Unrequited een nieuwe gooi naar een bredere acceptatie. Dit helaas ten koste van de soberheid en indringendheid, die zijn vroege re werk kenmerkten. Slechts twee keer laat Wainwright zich horen als de goede vriend van weleer (de iet wat onwezenlijke sfeer, de cynische humor en de prachtige akoestische gitaarbegeleiding). De rest wordt weggetetterd via een groot en glad studio-orkest, dat zich op aanwijzing van Wainwright zelf bovendien heeft moeten bezig houden met een wel zeer inconsis tent repertoire, waarin tenslotte de jazzerige nummers een triest diep tepunt vormen. Voor de liefhebbers is er dan nog Morin Heights, de tweede schijf van de Engelse groep Pilot. Mooi gemaakte, Queen-achtige muziek met prima zang en vloeiend gitaar- werk. Bekijk het maar. UIT VAN LEZERS Voorlopig De nieuwe rector magnificus van de Vrije Universiteit heeft nog vöör zijn ambtsaanvaarding in een interview in dit dagblad als zijn voorlopig standpunt meegedeeld dat zijns in ziens communisten niet uit de diver se besturen aan deze christelijke universiteit behoren te worden ge weerd. Het is. als gezegd, een voorlo pig standpunt, want de nieuwe rec tor magnificus voegt er aan toe niet op de hoogte te zijn van de commu nistische infiltratie aan de VU. De vraag rijst of de rector magnificus er niet beter aan gedaan zou hebben zijn voorlopig oordeel voorlopig voor zich te houden en pas een interview af te geven na zich behoorlijk in de voor hem blijkbaar maar zeer ten dele bekende problematiek te heb ben ingewerkt. Dat lijkt van een hoogleraar van de allure als prof. De Ruiter niet te veel gevergd. Voorts zou Ik deze jurist van professie in overweging willen geven zich eens grondig te verdiepen in artikel 42 van de WUB (het universitair be stuursvorming), waarin bepaald wordt dat deze wet ook voor bijzon dere universiteiten geldt, behoudens in strijd met het eigen karakter daarvan. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Amsterdam M. J. Valk. Voorlopig (2) Met belangstelling heb ik het artikel van Henri Kruithof gelezen. Voorlo pig oordeel nieuwe rector magnificus VU: „Communistische studenten wel of niet in bestuursfuncties". Jammer dat onze I. A. weggaat. Jam mer dat zijn hooggeleerde opvolger dit verantwoordelijk werk begint, met gebruikmaking van „een ont snappingsmogelijkheid". Mijns in ziens een halfbakken standpunt, 't Lijkt meer op „een fuik bin nenzwemmen", dus „geen weg terug mogelijk". Jammer voor al die onno zele zielen (onder wie ook ik) die nog steeds een steentje bijdragen voor „hun VU". Voor mij wordt dit in elk geval verleden tijd. Utrecht F. van Es-Beent Voorlopig (3) Prof. De Ruiter, mijns inziens speelt u een gevaarlijk spel. En ik wil u waarschuwen Het is jammer ge noeg. de VU heeft niet meer zo de liefde onder de brede kringen van ons christelijk volksdeel als in vroe ger jaren. En ik geef u op een briefje: als u de communisten aanhaalt, zal het gelovig volk zich van de VU verwijderen en ik mag aannemen dat u voor alles deze band in stand wilt houden Houd de poot stijf te gen de invloed van het communisme aan onze universiteit met de bijbel en de liefde van ons volk zal weer worden als voorheen. Scheemda P. ten Have Voorlopig (4) Het zal u, evenals mij, met grote zorg vervullen, dat de communlstische- geest op verontrustende wijze onze Vrije Universiteit binnendringt Zelfs de nieuwe rector prof. dr. J. de Ruiter meent, dat dit mild moet wor den toegelaten (Trouw van dinsdag 17 augustus). Wordt het niet hoog tijd, dat wij onze stem verheffen tegen deze gang van zaken? Bij de VU hoort Gods naam als enige hoog in het vaandel te staan en niet die van Marx en consorten. „Vrouwen van „Helpende Handen" laten wij ons openlijk vereetten, opdat com munisme, en wanneer onze stem men in deze niet worden verstaan onze handen ervan aftrekken, opdat wij ze niet branden aan dit verterend vuur. Almen mevrouw Timmermans Voorlopig (5) Wel eerlijk van prof. De Ruiter om als toekomstige rector magnificus nu al (voorlopig) te verklaren er niet tegen te zijn, dat communistisch ge oriënteerde studenten in besturen zitting nemen. En'hij is niet de enige. Er zijn vele personen (met titels) niet tegen, hebben we kortgeleden in een advertentie in Trouw gelezen. Maar dat met mijn geld ook communisten op de VU straks de lakens mee uit delen is té bar. Nóg ben ik lid van de VU en geabonnneerd op VU- magazine. Gelukkig zijn er nog men sen als prof. I. A. Diepenhorst. Laten we samen proberen onze VU vrij te houden van communistische smet ten. Het is nog niet te laat maar blijf wel waken. J. van Weerden Vcenendaal Yoga Met het lezen van het artikel van Fred Lammere over de Christen arts en yoga-deskundlge Rama Polder man kwamen mij de filmbeelden weer in gedachten die ik onlangs zag van tot het christendom bekeerde Indiërs. Deze Indiërs stonden met de handen en het hoofd omhoog geheven God te loven en te danken voor het nieu we leven dat zij door Jezus Christus hadden ontvangen. Dit alles vernieu wende geloof kwam via Nederlandse evangelisten tot de Indiërs. Het eni ge wat van hen gevraagd werd was te knielen voor het kruis van Golgotha. Wanneer deze Indiërs filmbeelden zouden zien van Nederlanders die op hun hoofd en handen staan om al leen nog maar tot zelfkennis te ko men, dan zouden zij vast en zeker besluiten om evangelisten naar ons land te zenden. EDE F. R. M. SchuL Rectificatie Het ingezonden stuk over „de or- geltrap" (in de krant van donderdag) was van de heer Goris v. d. Hoeven uit De Bilt Openbaar vervoer Heeft u zich wel eens gerealiseerd hoeveel één kankerpatiënt de ge meenschap kost? Honderdduizen den guldens. Heeft u zich wel eens gerealiseerd dat (volgens een cahier van de stichting Bio-wetenschappen en maatschappij, in Trouw bespro ken op 22 mei) naar schatting éen de drie Nederlanders in de loop van zijn of haar leven een of meer malen voor een vorm van kanker moet wor den behandeld? Een eenvoudig re kensommetje leert ons, dat we han den vol geld uit zullen moeten geven aan de kanker-bestrijding en dat doen we dan ook. Ondertussen echter gaat de regering door één van de oorzaken van kan ker (het intensieve verkeer) te bevor deren. Onrendabele lijnen bij het openbaar vervoer moeten worden opgeheven, de tarieven moeten om hoog. De auto's wordt nauwelijks iets in de weg gelegd. Door middel van belastingaftrek, kilometerver goedingen en andere maatregelen wordt het particulier autobezit be vorderd. Laten we ons toch geen zand in de ogen laten strooien, omdat er ogenschijnlijk niets aan de hand is. Tekorten bij het openbaar vervoer? Wat zijn die vergeleken bij het leed van één kankerpatiënt? Mag er op de kosten van een Geneesmiddel geke ken worden; een geneesmiddel voor onze verziekte maatschappij? Door het openbaar vervoer in sommige gevallen verplicht te stellen, goed koop. ja zelfs gratis te maken, zodat iedereen er aan moet meebetalen zou men het huidige verkeer aan banden kunnen leggen. Waarvoor kiezen we? Waar blijven de reacties van de Tweede-Kamer-leden? Zeist W. H. Kuiper-Verkuyl Potchefstroom De VU heeft eindelijk ingezien dat contacten met de blanke Zuidafri- kaanse universiteit van Potchef stroom volstrekt zinloos zijn en ieder gevoel voor recht en onrecht in de Zuidafrikaanse situatie tarten. Ons Inziens is echter ook het onderhou den van individuele contacten met deze blanken niet te rechtvaardigen zolang er aan de vu zelf docenten verbonden zijn die meer pro apartheid zijn dan Vorster c.s. Het bekeren van individuele blanken in Zuid-Afrika heeft immers geen zin als de eigen huisgenoot nog bekeerd moet worden. Derhalve: ook zonder een dure vliegreis, die de kas van het onderdrukkend regiem spekt, kan men als medewerker bij de VU zijn bekeringstaak vervullen. Den Haag F. de Visser, secretaris Comité Soso Bijbel Fondsen tegen racisme, protesten en optochten en demonstraties, zou dat helpen? Als alle zwarten eens met de bijbel in de hand optrekken tegen hun verdrukkers, en hun de schriftplaatsen aanwijzen, die hen veroordelen. En wij samen bidden, dat God met dit wapen hun hart treft en hun wil buigt. Want als Woord en Geest het niet kunnen doen. dan zullen die andere midde len ook niet baten. Vrooms hoop J. Boessenkool Horizontaal. 1. spil van een wiel, 3. makker, 7. plaats in Rusland, 10. bevel, 12. kwast als versiering, 15. vreemde munt, 17. plechtige gelofte, 18. bevel, 19. baan voor balspel, 20.~ latwerk, 22. snijwerktuig, 23. meis jesnaam, 24. lidwoord, 26. schatten, 28. landbouwwerktuig, 29. water in Limburg, 31. oorzaak, 33. rondhout, 34. knaagdier. 36. water in Friesland. 37. keur, 40. rood in de wapenkunde, 42. rivier in Italië, 43. oudste bijbel vertaling, 45. Chinese lengtemaat, 46. loterijbriefje, 47. honingdrank, 48. verlegen, 50. nachtgewaad, 51. bijwoord, 53. bij, 55. hoekpijler, 57 wedde, 60. kever, 61. vreemde munt, 62. bekwaam, 63. voorzetsel. Verticaal. 1. droogoven, 2. trots, 4. atmosfeer (afk.), 5. vlaktemaat, 6. lastig werk, 7, jongensnaam, 8. ver tragingstoestel, 9. oude lengtemaat, 11. tijdperk, 13. rivier in Duitsland, 14. zangstem, 16. muzieknoot. 18. gindse, 21. voertuig, 22. ho ningdrank, 23. toespraak, 24. mu zieknoot, 25. lof, 27. gemalen graan, 29. evenredig deel, 30. recht stuk vaarwater, 32. vrucht, 33. kerkge bruik, 35. achting. 38. muziekinstru ment, 39. priem. 41. voedsel. 42. brugschuit, 44. opera van Verdi, 46. zeer brandbaar koord. 47. snij werktuig, 49. vreemde munt, 50. fa milielid, 52. scharnier, 54. gebogen been, 56. tijdperk. 57. muzieknoot, 58. bergplaats, 59. scheik. element. Oplossingen t/m woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tet, Postbus 859 Amsterdam. Linksboven vermelden: Weck endpuzzel. Oplossing van vorige puzzel Hor. 1. retranchement, 11. Ares, 12. Erie, 13. mol, 14. Maart, 17. een, 18. es, 19. parapet, 21. To. 22. pek, 23. ram. 25. bal, 26. adé. 28. nop. 30. parool. 31. mentor, 32. set, 33. Ars, 35 Ier. 37. lom. 39. ant, 41 al. 43. notitie, 46. em. 47. ter, 49. salon, 50. Ada, 51. egel. 53. Alea, 54. restringe- rend. Vert. 1. ramen, 2. Eros. 3. tel, 4. rs. 5. naar, 6. harp, 7. me, 8. ere, 9. niet, 10. tenor, 14. mak. 15. aard. 16. ter, 19. peloton, 20. tannine, 22. parel. 24. motet, 25. bas. 26. ala, 27. Ems, 29. por, 34. rail, 36. sater, 38. mos, 39. Ain, 40. smaad. 42. lege, 44. tali, 45-. tong, 46. eden, 48. res, 50. ale, 52. Lt., 53. ar. De prijswinnaars zijn: mevrouw L. C. van Noppen-Littooy, Oostcrschcldc- straat 16, Middelburg. G. van Loenen, Valkenier 105, Ede. Mevrouw D. den Drijver, Wapservecnstraat 230. Den Haag. WINKELEN begint bii ELKE OCHTEND Het sinds enkele jaren do uitgegeven boekwerkje, get de in het afgelopen jaar ver postzegels, is zo juist van gekomen. Het bevat weer zonderlijke schat aan histor achtergrondgegevens over 1975 in omloop gebrachte ze voorwoord nam men deze k beschouwing over „postzege van de criticus Pierre Dehayi Franse postzegels van de la ren onder de loep neemt en essentiële punten bekritise tè gebonden zijn van de kun aan het onderwerp (veelal scl en, landschappen, personen de tè beperkte reproduktiel ken, die de Franse PTT toela zweert er bij de plaatdr pergravure) met al zijn voor delen en biedt rasterdiepd boekdruk nauwelijks kans off-setttechniek kwam pas aan bod. Een bijzonder des! beschouwing, die ook met produkties in kleur is opges druf stellen dat geen serieuz meiaar dit boekwerkje, di 8.50 bij boekhandel en St geverij te krijgen is, in zijn kast mag missen. En nu nog wat nieuwtjes. Nederlandse Antillen versch rige week een portretzegel v; Abraham (1909-1960), een v naire afkomstige politicus, afgevaardigde van zijn laa nam aan de Rondetafelconi voor het 8tatuut van het 1 rijk. Wegens het eeuwfeest telefoon van Alexander G. Suriname deze week twee z< met afbeeldingen van het an moderne telefoonverkeer. Op 13 augustus verechem Oostenrijkse zegels. Een vai Europazege] 1976 waarop ee gouden kelk uit de achtsti afkomstig van het Kremsmünster en een zegel ter gelegenheid van het feit Klagenfurt voor de 25e keer tenrijkse Houtbeurs won houden. De twee uitgiften voor de augustus van de Duitse Bon bliek omvatten: een zegel aan vogelbescherming, omi jaar in West-Duitsland de co tie voor bescherming van vo houden zal worden; afbeeldir zegel een goudplevier. De zegel is gewijd aan de bekei teller J. J. C. von Grimmel (±1620-1676) die 300 jaar gel storven is. Op de zegel telblad gereproduceerd vanl haal „Simplicissimus Teuf" Na de dit jaar reeds in ZuiJ verschenen sportzegels gevr bowling en cricket, kwan maand een zegel van 15 ct uitf afbeelding van een polospel afronding van de reeks volgti nog een waarde van 15 c, gew de golfsport. Om te besluiten twee zege Canada, die op 17 augustus z gekomen. Zij eren de sch Germaine Guévremont en de tor Robert W. Service. Op de zien we scènes uit hun oeuv J. J. M. Het zoneschaaktournooi in het Zwit serse Biel bracht een groot succes voor Larsen en een te verwachten uitstekende prestatie van Portisch. naast een niet zo zekere come-back van Petrosjan en Tal. Voor Huebner. die een groot gedeelte van het tournoöi de leider was. was het wel een bijzondere pech. dat hij de volgende beslissende partij op een heel merkwaardige manier ver loor. Hij was zo goed als zeker van een gedeelte eerste plaats en toen speelde zich iets ongelooflijks, bijna irrationeels, af. En hij werd uitgeslo ten van de kandidatenmatches Koningsfianchetto HuebnerPetros jan I. Pf3 g6. 2. c4 Lg7. 3. d4 d6. 4. Lc4 e6. Deze geheel onregelmatige opbouw speelde Petrosjan ook eens tegen Unzicker. 5. Lb3 Pe7. 6. 0-0 0-0. 7. c3 bfi 8.. Pbd2 Pbc6. Waarom niet dadelijk c5' 9. Tel PaS. 10. Lc2 c5. 11. Pfl PacG. 12. Le3 Dr7. 13. Tel e5. 14. h4 PdX. 15. P3b2! Ll»7. 16. Pg3 cd4? Na f6 met Pf7 zou zwart weliswaar niet goed staan, maar zo erg als in de partij zou het toch niet geweet zijn1 17. rd4 PeG. 18. Lb3 d5. Petrosjan gebruikte inmiddels al 100 minuten en strategisch staat hij verloren. 19. c5 PeG. 20. Pg4! Tf<l8. 21. dc5 beS. 22. Lc5: Pr.5:. 23. Tc5: De7. 24. Del! Tae8. 25. Pf6+! KhX. Dit stoot gelijk met opgeven van de partij, maar 25 Lf6 26 el D16 27. Ld5 was eigenlijk ook troosteloos Td5 0 28 Pe4 met Td5 26. Pd5: DfX. 27. De3 Pr5: 28. Tc8: TrK: 29. Da7: Ld.»: 30. Ld.V Db4. 31. To2 fa. Een dergelijke stelling zou ik tegen elke goede speler opgeven Petrosjan denkt er niet aan - en hij krijgt nog gelijk ook! 32. Db7 Tel' 33. KH2 DfX. 34. f4 Pd3. 35. DbS Ld4: 36. Pbll DdG. Stelling na 36. Dd6 «*-,! wa is) B* i M M 1 Ï;A J 1 A J 1 1#. 1 IA B F i aa dc4, 9. Lc4: b6. 10. Lg5 Lb7. Pc6? (Pbd7!), 12. a3 Lo7. 13. D. 14. Ld2 Pf6. 15. Tadl PaS. 16. L 17. b4! Pc3: 18. Lc3: Pc6. 19. d5! Ld5: Dc7, 21. b5 Pa5. 22. Lc5! Lb7: Pb7: 24. Dd7 Pa5, 25. Ld4. geven. Koning brengt loper in zetdw Ditmaal eens een eindspelstu mijn jeugdjaren. Na de in wordt de zwarte loper door d koning met tempozetten uit| keld. L. Pachman 'Cs. Sach'. 1942. 37. g3?? Na vier zetten had Huebner een matpositie kunnen bereiken: 37. De8+ Kg7. 38. Te7* Kh6. 39. Df8+ Kh5. 40 Th7:. Voor beginnelingen zou dat geen probleem geweest zijn. Hij had nog vijf minuten tijd. Wat is daar eigenlijk gebeurd? Is Petrosjan een angstwekkende tegenstander voor Huebner? 37. Pf4: 38 De8+ Kg'. 39. Te7+ KbG. 40. Pf2. Nu is het te laat. 40. Df8* Kg5. 51. h4* Kg4 enzo voort. 40. Lf2: 41. TH7: - KgS. Opgeven Petrosjan speelde de hele partij op derderangs niveau en toch schakel de hij Huebner uit. Het kwalificatie systeem is hard. De volgende partij laat Portisch zien in zijn hardnekkige vorm N'imzoIndisch PortischSosonko I d4 PfG. 2. c4 e6. 3. Pc3 Lb4. 4. e3 0-0. 3. Ld3 d3. 6. Pf3 cS. 7. 0-0 cd4. 8. ed4 i A H Ba HA 1 èi B Wit speelt en wint. ook in po wanrbij pion dü op d7 staat. Oplossing: 1. f6 Kf5. 2 Pe5' Kdl1 f3! 4 Kd2' Lgl'. 5 Kei' Kfl en wint. Positie B 1. f6 Pd6t Ke6. 3 f7 Ke7 4 Kd2 Kd.3 Lgl. 6. Ke4 Lc5i. 7 Kf3 Kg4' Lc5. 9 Pe4 Le3. in Pg5 Kf5 13 12. Kg6 en wint. LUDEK PAC jLi' il'lMÉI

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 18