lagtwedde wacht gelaten af if militairen nog komen 1 6 Poppen en tinnen soldaten in Ronde Lutherse if g niets op papier voor oefenterreinen en garnizoen Burgemeester: Met boeren valt nu wel te praten L Unieke tentoonstelling tot 29 augustus in Amsterdam 10 /AG 20 AUGUSTUS 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 H 9 ir Jan Sloothaak 93,- 47,- 75,- 21,- APEL ,,We zijn het alle- beu, het wordt een sleur, ,nt er niet bij blijven ian. Als ik in de krant een stukje lees over dat iterrein, dan word ik even d en vergeet het dan r". Zoals landbouwer Jan Üelkamp (27) reageert, zo ken er veel inwoners van de eente Vlagtwedde over de en van Defensie om een ir project bij Ter Apel te ezenlijken. felheid waarmee vóór- en te- tanders enkele jaren geleden te- ver elkaar stonden, heeft plaats aakt voor een zekere gelaten- Zelfs de gemeentelijke bestuur- reageren lauw. gemeentebestuur vragen we ons of er überhaupt nog wat van )t", zegt burgemeester H. Flik. Jis nu rond.anderhalf jaar gele dat staatsecretaris Stemerdink erlijk een garnizoen aanbood als öeautje" ter vereffening van een Igere schuld. De gemeente had fiers zo lang in onzekerheid ver- rd over het doorgaan van de mili- e plannen dat er een grote ach- tand was ontstaan. Geen boer nog durfde investeren en ook de verkaveling raakte achterop. was in het begin van de jaren entig. Westerwolde kwam in rep roer toen het CHU-Kamerlid Kik- t destijds met een plan kwam een militair oefenterrein van inste zesduizend hectare. De leente werd een heksenketel. »ren gooiden gier op de stoep van i gemeentehuis, dat op het hoog- unt van de gemeentelijke „burge- rlog" tevens doelwit werd van een bgeling met stenen. t oefenterrein kwam er niet. Voor nder burgemeester mr. G. Loop- a moest het veld ruimen en werd fete burger van de Noordoostpol- f. Zijn opvolger H. Flik wordt nu c weer geconfronteerd met mili- re plannen, maar, dan van veel inger omvang. Geen drieduizend voners die het veld moeten rui- in, maar hooguit verlies aan enke tientallen arbeidsplaatsen in de idbouw. Het gaat nu om 250 hecta- ilus een werkplaats met honderd burgerpersoneel en een garni- van negenhonderd militairen, raad ging in principe akkoord na toezegging van staatssecretaris imerdlnk dat het definitieve plan [nog afgewezen kon worden. De latssecretaris eiste eerst dat prin- 'ebesluit alvorens een detailplan te werken. geleid dat Defensie de tekeningen heeft opgevraagd van de pas leeg gekomen textielfabriek Blydenstein- Willink, die over de kop is gegaan. Er wordt nagegaan of de fabriek in het militaire project past. De panden staan op het industrieterrein van Ter Apel. Ten noorden kan aansluitend het 250 hectare grote oefenterrein in het landbouwgebied tussen de Nul- weg en de Schaalbergerweg komen. Tegenstand is er overigens ook nu nog wel. zij het minder onthutsend dan vroeger. „Als ik poog de huidige tegenstand te analyseren, dan kom ik tot de conclusie dat die gedragen wordt door de communisten", zegt de burgemeester. „Vorige week heb ben ze huis-aan-huis nog een pamflet verspreid. En dan is er nog een werkgroep-plan Stemerdink die wordt gevoed en gedragen door men sen van buiten onze gemeente" mi; tee Dg geen plan >sen heeft het gemeentebestuur i de bel getrokken. Waar blijft nu t uitgewerkte plan? Navraag leer- u dat er nog steeds geen streep op pier is gezet. Stemerdink liet i dat er door „externe factoren" geen plan was. ook al had hij tl in de Tweede Kamer erg positief Igelaten. i een positief puntje ziet burge kster Flik nu het feit dat aan- feng van de gemeente ertoe heeft PvdA-fracties In deze analyse ontbreekt echter de groep-Landlust, één van de twee PvdA-fracties in de gemeenteraad. Het is nooit duidelijk geworden wel ke van de fracties nu eigenlijk als „dissident" moet worden be schouwd, die van de buschauffeur Geert Landlust of die van de doua ne-ambtenaar (en wethouder) Chris Hartog. Beide fracties tellen vier le den. Een voorheen bestaande twee- mans-CPN-fractie is na een ruzie in communi6tischen huize geheel ver dwenen. Of de fractie-Landlust on der invloed van de door byrgemees- ter Flik genoemde communisten staat? „Ik weet het niet", zegt de burge meester. „Maar", zegt hij. ..ik zou mét de tegenstanders het militaire project op dit moment willen inrui len tegen iets anders dat werkgele genheid schaft. We hebben echter geen keus. We zien geen enkele kans dat we bij industrievestiging en derr gelijke op dit moment in de prijzen zouden vallen en ik heb altijd ge leerd dat je geen oude schoenen moet weggooien voor je nieuwe hebt". Suggesties van de werkgroep-plan Stemerdink om in plaats van een oefenterrein biologisch-dynamische landbouw in huis te halen en om een tehuis voor „anderszinnigen" te ves tigen, ziet de burgemeester als wei nig realistisch. Werkloosheid Het gemeentebestuur kijkt met zorg aan tegen de grote werkloosheid. Op 1 juli waren er twaalf en een half procent werklozen. Daarna ging ook de textielfabriek Blydenstein- Willink met honderd werknemers nog dicht. „Dat moet betekenen dat we nu met een werkloosheidspercen tage zitten van veertien en een half", becijfert de heer Flik. Ook de groep- Landlust is bezorgd over de weinig rooskleurige vooruitzichten en vraagt in een brief aan de Tweede- Kamerfractie van de PvdA aan dacht. Landlust en zijn medestanders wil len blijkens die brief desnoods een militaire werkplaats, maar dan zon der oefenterrein. „Dat is geen nieuw standpunt van ons", zegt Landlust j Deze week houdt de Christelijke Sociale Academie ,,De IJsselpoort" te Kampen voor het eerst introductiedagen. Op de foto een deel van de studenten van deze nieuwe christelijke academie. De studenten zijn afkomstig uit het hele land, niet alleen uit de noordelijke provincies. De academie is niet gebonden aan één bepaalde kerkelijke richting, maar wil ernst maken met haar protestants-christelijke signatuur. Een dergelijk naambordje kan ons wel eens wat verlegen maken, bekende prof. dr. J. Plomp, tijdens de openingsplechtigheid, maar ..menselijke verlegenheid kan Gods gelegenheid worden". desgevraagd stellig, „zo'n werkplaats hebben wij altijd wel ge wild". Landlust gelooft er echter niets van dat het bij de nu gevraagde 250 hectare blijft. Staatssecretaris Stemerdink heeft indertijd de mogelijkheid voor een uitbreiding van het project nadruk kelijk opengelaten. „Als ze hier een maal zijn. willen ze dat hele gebied vap achthonderd hectare tussen de Nulweg en de Schaalbergerweg", klinkt het overtuigd uit de mond van Landlust. dat de landbouw wel bereid is tot overleg. Tweehonderdvijftig hectare is geen dodelijke aderlating voor de aardappelmeelindustrie, hoewel men ook niet bepaald blij is met het afstaan van kostbare landbouwgrond. Voor de individuele boer is de aan houdende onzekerheid echter bij zonder vervelend. Jan Middelkamp: „We zijn het zo beu omdat we er nu al jaren lang mee zitten. Toen het plan-Kikkert nog in het geding was, durfde niemand meer te investeren. Landbouw Met de landbouw vroeger fel tegen het plan-Kikkert is nu wel over- eenstemmming te bereiken, meent burgemeester Fliic. Secretaris H. M. Gerbrandy van de Christelijke Veen koloniale Landbouwbond geeft toe Nu het een sleur geworden is, ge beurt dat wel weer. Je kunt nu een maal niet blijven stilstaan. Investe ringen in landbouwmachines en zo is ook niet zo erg riskant. Als het om grotere investeringen gaat is de on zekerheid nog wel een rem. Iemand die zijn hele bedrijf zou willen om bouwen of een nieuwe veeschuur bouwen, zal dat nu nauwelijks in zich laten opkomen. Dat zijn inves teringen voor het leven en die doe je niet als je niet weet wat er gebeurt". De heer Middelkamp vindt een uit spraak van burgemeester Flik dat de boeren gewoon door kunnen gaan met investeringen omdat ze die la- Jan Middelkamp: je kunt nïet blijven stilstaan ter, als de militaire plannen door gaan. dan wel kunnen terugeisen, „een lachertje". „Ik zit met vijftien hectare in het gebied waar eventueel een oefenterrein komt. maar ik moet investeringen doen voor mijn gehele bedrijf van dertig hectare. Als ik de helft van mijn bedrif kwijtraak, zijn die investeringen te zwaar. En trou wens, op vijftien hectare kun je te genwoordig niet eens meer redelijk boeren" Zin Hij vraagt zich ook af wat voor zin het allemaal heeft. Over het militaire project laat hij zich wat laatdun kend uit. „Je schept zo'n honderd nieuwe arbeidsplaatsen, maar daar staat tegenover dat er enkele tiental len boeren- en van de lahdbouw afge leide arbeidsplaatsen verloren gaan. Bovendien weet geen mens of het personeel voor die werkplaats wel uit onze werklozen gerecruteerd kan worden. Men wil het doen voorko men dat met dit plan de grote werk loosheid wordt bestreden, maar daar geloof ik niet in. Moet je daar dan kostbare landbouwgrond en arbeic! plaatsen in de landbouw aan opof feren?" Van een verslaggever AMSTERDAM Tot in de kleinste details nagebootste pop pen. vervaardigd naar afbéeldingen van madonna's op be roemde schilderijen, zijn van zaterdag 21 tot en met zondag 29 augustus te bewonderen in de Ronde Lutherse kerk te Amster dam, tegenwoordig in gebruik als Sonesta cultureel en congres centrum. De poppen zijn een levenswerk van de 64-jarige Amsterdamse mode-ontwerper Theo van Reyn, broer van de mimespeler Rob van Reyn. Een van de poppen is vervaardigd naar het voorbeeld van de Maria van het drieluik „Het Lam Gods" van de Vlaamse schilder Huibrecht van Eyck. Van Reyn heeft deze Madonna, evenals trouwens zijn andere scheppingen, met prachtig madonnahaar gedrapeerd en aan gekleed met een mantel van kostbare kazuifelstof, voorzien van antieke kant, brokaat, fluweel en afgezet met honderden pareltjes en andere sieraden. Alle poppen staan veiligheidshalve onder grote glazen stolpen opgesteld. De collectie vormt een onderdeel van een veel grotere tentoonstel ling van poppen, waaraan nog twee andere collectioneurs deelnemen. De eerste is Amsterdams laatste poppendokter Kramer, gespeciali seerd in het repareren van antieke poppen. Zijn oudste exemplaren dateren van 1850. Hij toont ook enkele porseleinen en blote pop pen, waarmee kinderen vroeger in bad speelden. Ten slotte zijn op de tentoonstelling de 19de-eeuwse jongenspoppen te zien van Murau. rechterhand van -de mode-, ontwerper Frank Govers. Deze jon genspoppen, met hun porseleinen hoofdjes cn handjes, zijn zeer zeldzaam omdat er vroeger vrijwel geen jongesnpoppen werden ge maakt en omdat zij gesloten mondjes hebben. De expositie van poppen is niet de enige in de galerijen van de geres taureerde koepelkerk. In een apart zaaltje is een expositie ingericht van tinnen soldaatjes, afkomstig uit drie privé-collecties en uit het Koninklijk Nederlands Legermu seum, dat midden in de zaal de imposante bestorming van de cita del van Antwerpen in 1830, geheel nagebootst in tin. beschikbaar heeft gesteld. Miniatuurtjes De door handwerklieden in vroeger tijden vervaardigde tinnen minia tuurfiguurtjes werden speciaal voor vorsten, privé-collectioneurs en militaire musea gemaakt en on derscheiden zich duidelijk van de figuiirtjes die men in vroeger jaren in vele kinderkamers aantrof door de grote zorg die is besteed aan zeer kleine details betreffende het kos tuum en de wapenuitrusting. De tinnen soldaatjes werden vroeger wel gebruikt om Jonge soldaten po sitie te leren bepalen of om strate gische troepenbewegingen tijdens oorlogen vast te stellen. Uit middel eeuwse boekillustraties blijkt dat het spelen met driedimensionale militaire figuren een zeer geliefde bezigheid was. Vele vorsten en re genten bezaten complete legers en speelden hele veldslagen met deze figuurtjes na. In de 19e eeuw richtte de familie Heinric.hsen in Neurenberg een fa briekje op waarin tinnen speel goedfiguren werden gemaakt Spe ciaal voor Tsaar Nicolaas I. een grote enthousiast op dit gebied. werd door Heinrichsen een comple te collectie van de verschillende Russische garderegimenten ge maakt. Bijna een eeuw lang ging de fabriek in Neurenberg van vader op zoon over. Na de eerste wereldoor log begon men met het maken van soldaten uit deze grimmige strijd in de fabriek. Zo maakte men onder andere troepen met gasmaskers en vlammenwerkers, soldaten in rij dend materieel enzovoort. Tinnen tafelronde In de twintiger jaren van deze eeuw ontstond een sterk stijgende be langstelling van verzamelaars voor de tinnen figuren. In geheel Europa werden verenigingen van collectio neurs opgericht. Kort na de tweede wereldoorlog werd in ons land de stichting ter bevordering van de toepassing van cultuurhistorische tinnen figuren (de tinnen tafelron de) opgericht. Naast de verschillende kleine fa briekjes van tinnen figuren, heb ben talrijke verzamelaars hun ei gen speciale series gemaakt. Te genwoordig kan de verzamelaar de keus maken uit ruim 100.000 mo dellen, die variëren van de oertijd tot aan de tweede wereldoorlog. Het is vooral het Koninklijk Neder lands Legermuseum in Leiden ge weest dat in Nederland de interesse voor deze tinnen soldaatjes sterk heeft gestimuleerd. Drie jaar gele den nam het museum het intiatief om historische modelfiguren van Nederlandse militairen te laten ver vaardigen. De eerste twee figuren een huzaar uit 1815 en een grena dier uit 1830 werden aan prins Bernhard aangeboden. Antiekbeurs Zowel de expositie der poppen als die der tinnen soldaten vormen de kunstzinnige omlijsting van de eerste grote antiekbeurs die in Amsterdam is georganiseerd door de orde van handelaren in oude kunst en antiquiteiten. Er nemen 22 antiquairs uit geheel Nederland aan deel. De antiquiteiten, die het publiek op de beurs kan kopen, variëren van meubelen tot pre- columbiaans. van zeevaartkundige instrumenten tot griekse en ro- melnse munten, van glas en sculpturen tot antieke prenten, van ikonen tot judaica, van wapens tot barometers. Niet zonder ophef is bij deze an tiekbeurs medegedeeld, dat de or ganisatoren zeer strenge algemene garantiebepalingen aan deelne mende antiquairs, leden van de or de, hebben opgelegd, teneinde het kopend publiek tegen malafide praktijken te beschermen De ver koper moet de koper de authentici teit en/of datering van het aange kochte object onvoorwaardelijk garanderen, ook schriftelijk als de koper daar prijs op stelt. Dit houdt in dat bij in gebreken blijven de verkoper de kooppenningen in zijn geheel aan de koper moet terugbe talen. Een pre-Columbiaans beeld. VLAAMSE ANTWERPEN, 16DE EEUW Genadestoel uit de Elzas, tweede helft 15de eeuw, gepolychromeerd notehout.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9