lie-embargo gen Israël Frankrijk Zuid-Europa brengt armoe EG binnen "fikoord over Namibië door SWAPO verworpen Bevolkingsgroei in ontwikkelingslanden nog steeds stijgende Strijdkrachten in Korea in alarmstaat Blanke gereformeerden terug op resolutie niet-gebonden top 14 doden bij demonstraties in Zuid-Afrika Toetreding moet economisch door „rijken" worden opgevangen 'ARTE' 20 AUGUSTUS 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 )HOEK (AP, UPI, Reu- De Zuidwestafrikaanse ^organisatie (SWAPO) gisteren het akkoord irpen dat woensdag bereikt bij de constituti- besprekingen in tioek. In dit akkoord een voorlopige datum ^et ingaan van de onaf- staaflijkheid van Namibië en de vorming van een inte rim-regering bepaald. De SWAPO mag niet deelnemen aan de besprekingen die gehouden worden ter voorbereiding van de komende onafhankelijkheid van Namibië van Zuid-Afrika. Oorzaak hiervan is dat de Zuidafri- kaanse regering weigert de organi satie, te erkennen hoewel de Ver enigde Naties de SWAPO erkennen als „de enige echte vertegenwoordi ger van de republiek Namibië". Het akkoord werd woensdag be reikt door het 35 zetels tellende wetgevende comité dat gevormd wordt door 11 delegaties. Het ak koord bepaalt dat de streefdatum voor onafhankelijkheid van Nami bië 31 december 1978 is. De over dracht van de macht zal worden begeleid door een interimregering die een definitieve grondwet zal opstellen en de vorming van een gemengde regering zal voorbe reiden. SWAPO heeft het akkoord verwor pen omdat het niet de „wensen en verlangens van alle mensen in het gebied vertegenwoordigt". Elk be sluit over de toekomst van Namibië dat zonder de SWAPO genomen is, kan gevaarlijk zijn en extreem ge weld tot gevolg hebben, aldus Na- holo. de minister van buitenlandse zaken van de SWAPO. Zuid-Afrika bestuurt Namibië krachtens een Volkenbond-man daat dat inmiddels herroepen is door haar opvolger de Verenigde Naties. Na de herroeping heeft de Veiligheidsraad van Zuid-Afrika geëist dat uiterlijk 31 augustus al gemene verkiezingen moeten wor den gehouden in het gebied onder toezicht van de Verenigde Naties. WASHINGTON (AFP) Het groeipercentage van de bevolkin gen in de ontwikkelingslanden is in de afgelopen 25 jaar toegeno men van 1,8 per jaar in 1950-1955 naar 2,2 per jaar in 1970-1975. Dit staat in een studie van het Amerikaanse ministerie van handel, die de titel draagt „wereldbevolking 1975". larlemi issen •ken emen ondei vi tocht c brugg^ i de Del imen tan wj doet Het a| nfeV^BO (Reuter, UPI, AP) Op de topconferentie van de zei blenden landen in Colombo is gisteren in een ontwerpreso- ft in aangedrongen op een verplicht wapenembargo van de behaigde Naties tegen Zuid-Afrika en een olie-embargo tegen ïitievejrijk en Israël. Hout. jcties tegen de twee laatstge- 6 ie landen zouden een straf zijn ndiploun schending van resoluties algemene vergadering van de Oearin stelling wordt genomen in Bde levering van wapens aan dajpartheidsregime van Zuid- 23 Gedelegeerden op de confe- ook Frankrijk, West- tggen.ind, Groot-Brittannië en de kent gde Staten -veroordeeld voor 0 meoreel steunen en bemoedigen or tusuid-Afrika". De veroordeling Deeh een ontwerp voor een politie- lbrenjklaring die nog in stemming mediomen. ond. t-gebonden landen hebben al- 31 ten verdragen veroordeeld die Velfn in de levering van oor van «teriëel aan Zuid-Afrika. Ze ie Zijl daarbij gewezen op een re- ordt. Frans-Zuidafrikaans akkoord oor stië levering van onderzeeërs aan ak mifrika en de levering door Is- •alen in raketkorvetten aan de Zuid- hinse marine. d ™^Hjdingsbewegingen 1 wet ontwerp staat dat er niet 1 gep uit te komen is om „prak- g. hulp" in geld en goederen en aan de bevrijdingsbewegin- het zuiden van Afrika, „om de 3eScfring van kolonialisme en ïeid versneld te doen pebben". irden de lid-staten van de nomfü0nden groep opgeroepen en praktische steun" te ge- Ki de zwarte Afrikaanse staten- et zuiden van hun werelddeel frontlinie liggen: Zambia, Mo- ue, Angola. Botswana, Leso- Swaziland. NEDERLAND wordt met niet- gebonden en communistische en Scandinavische landen genoemd onder de landen die edelmoedige bijdragen leveren in humanitaire en andere hulp voor de onderdrukte volkeren en hun bevrijdingsbewe gingen. Staten in het westen die dat volgens het ontwerp beslist niet doen, zijn Frankrijk, West- Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. De resoluties van de conferentie over de Indische Oceaan veroorde len ook het bestaan van Zuidafri- kaanse militaire bases en nauwe mi litaire samenwerking tussen Zuid- Afrika en Israël „en bepaalde landen in het westen." De belangrijkste concrete beslissin gen van de nietgebonden top liggen op economisch gebied. Zo willen de niet-gebonden landen grondstofkar tels vestigen, prijsmaatregelen ne men die gemeenschappelijk gefi nancierd zouden moeten worden, een voedselfonds instellen en in het algemeen hun handelspolitiek ten opzichte van de geïndustrialiseerde landen op elkaar afstemmen. Een Noofd-Zuid-conflict willen ze uit de weg gaan. „Coöperatie en niet confrontatie", is het devies. De eenstemmigheid over de econo mische besluiten is met grote moei te tot stand gekomen. De ministers van buitenlandse za ken van de niet-gebonden landen hebben de teksten van de politieke verklaring, de economische verkla ring en het economische actiepro gramma goedgekeurd. De sluitings bijeenkomst van de niet-gebonden top vindt in beginsel vandaag om 2 uur plaats. Boven Port Elizabeth hangt een rook wolk afkomstig van een brandende likeurwinkel. De winkel werd tijdens de demonstraties in de afgelopen twee dagen in brand gestoken. PORT ELIZABETH (AP. UPI, Reuter) Bij nieuwe demonstraties in de Zuidafrikaanse stad Port Eli zabeth hebben politieagenten giste ren opnieuw het vuur geopend op de betogers. Ten minste 14 mensen zijn in de afgelopen dagen bij betogin gen in Port Elizabeth om het leven gekomen. De opstandige wijken Brighton. Zwide en Kwazakele zijn door de politie hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Aangeno men wordt dat de arrestaties in het afgelopen weekeinde van ongeveer, zestig vooraanstaande zwarte lei ders de aanleiding vormt voor de demonstraties. Volgens de opstellers van het rap port zal de wereldbevolking, die mo mentcel op 4 miljard zielen wordt geschat, over nog geen veertig jaar verdubbeld zijn, mits het huidige groeitempo gehandhaaft blijft. De sterke groei in de ontwikkelingslan den is volgens het rapport toe te schrijven aan het feit dat het sterfte cijfer veel sneller daalt dan dat van de geboorten. In de geïndustrialiseerde landen daarentegen is het groeicijfer ge daald van 1.3 naar 0,8 procent. Dat heeft tot gevolg gehad dat de inwo ners van de ontwikkelingslanden in 1975 72 procent van de wereldbevol king vertegenwoordigden tegenover 25 jaar geleden 66 procent. Werelddelen Wat de diverse werelddelen betreft maakt het rapport de volgende op merkingen: Latijns-Amerika: sedert 1950 is de bevolking hier vergeleken met de rest van de wereld het snelst ge groeid. Het groeipercentage kwam in de periode 1970-1975 op 2,8. Als men de „gematigde gebieden" (Argenti nië. Chili, Uruguay en de Falkland- eilanden) buiten beschouwing laat heeft de bevolking van Latijns- Amerika zich in de afgelopen 25 jaar verdubbeld, van 139 miljoen in 1950 tot 283 miljoen in 1975. e -*zië: groeipercentage betrekke lijk matig, namelijk 2 procent per jaar. «iettemin, in verband met de grote bevolkingsdichtheid, vertegen woordigt het groeipercentage een nettobevolkingstoename van 46 mil joen zielen per jaar. Dat betekent 64 procent van de totale wereldbevol kingsgroei. Azië herbergt 57 procent van de mensheid op deze planeet. TOKIO, SEOEL (Reuter, UPI, AP) Zowel de Noordkoreaanse als de Amerikaanse troepenmacht in Zuid-Korea zijn gisteren in Europa (de Sowjet-Unie inbe- staat van paraatheid gebracht, een dag nadat twee Amerikaanse officieren bij het bestandsdorp Panmoenjom door Noordkorea- nen waren gedood. De opdracht voor de paraatheid van de Noordkoreaanse soldaten en de organisaties van rode gardisten van arbeiders, boeren en jongeren, ging uit van president Kim II Soeng. Hij riep zijn troepen op zich gereed te houden voor de strijd. grepen): dit gebied kent het kleinste groeipercentage. 0,7 procent in 1970- 1975. In de periode 1950-1955 be droeg dit percentage nog 1,1. In Eu ropa woont momenteel 18 procent van de wereldbevolking. Noord-Amerika: het groeipercen tage is hier sinds het begin van de jaren vijftig steevast gedaald. Maar met 0.9 procent is het toch nog hoger dan in Europa. Afrika: het groeipercentage is van 2,1 in 1950-1955 gestegen naar 2,7 in 1970-1975 Het sterftecijfer blijft onder de Afrikanen nog betrekkelijk hoog vergeleken met andere we relddelen. Men mag verwachten dat het in de komende jaren geleidelijk kan worden teruggedrongen. Als ge volg daarvan wordt dan een snellere stijging van het groeipercentage ver wacht. China De cijfers in het rapport van het ministerie van handel laten zien dat de volksrepubliek China verreweg de grootste bevolking heeft, namelijk 842 miljoen. Het land wordt gevolgd door India met 613 miljoen. In de Sowjet-Unie wonen 254 miljoen men sen, in de Verenigde Staten 213 mil joen, in Indonesië 139 miljoen, in Japan 110 miljoen en in Brazilië 106 miljoen. In twaalf van de twintig dichtstbe volkte landen bedraagt het groeiper centage meer dan twee. Dat zijn In dia. Indonesië, Brazilië. Bangla Desj, Pakistan. Nigeria. Mexico, de Filip pijnen, Thailand, Turkije. Egypte en Zuid-Korea. Mexico is het land met het hoogste bevolkingsgroei-cijfer, namelijk 3.5 procent. China heeft een bevolkings groei van 1.4 procent, vergeleken met 2,2 procent in India. zalL 12 i Het Noordkoreaanse centrale persbureau maakte gisteren bekend dat Noord-Korea „zich niet als eerste zou laten provoceren". Als de Ameri kaanse imperialisten het wagen een oorlog te beginnen ondanks onze krachtige waarschuwingen, zu\len^iy-^\^n-vvm-h\nr niet in staat zijn aan een vernietigen- tie af te handelen in een „kleine" de slag te ontsnappen". bijeenkomst van veiligheidsofficie- De alarmmaatregel van Kim II ren De Amerikanen en de Zuidkore- Soeng kwam na de bekendmaking anen weigerden dit, gezien de ernst van gisterochtend dat de Ameri- van het gebeurde. kaanse troepen in het gebied van de gedemilitarisseerde zone in staat van verhoogde paraatheid zijn ge bracht. De verloven van alle Ameri kaanse militairen in Zuid-Korea zijn ingetrokken. De Amerikanen heb ben scherp geprotesteerd tegen de actie van de Noordkoreanen waarbij de officieren omkwamen. De span ning langs de bestandslijn tussen beide Korea's steeg verder nadat de Noordkoreanen hadden geweigerd het incident te laten bespreken door de voltallige bestandscommissie. Zij Toch tegen gemengd huwelijk in Z.-Afrika door Aldert Schipper KAAPSTAD Nadat de afge vaardigden van de Nederduits gereformeerde' kerk deze week eerst door hun zwijgen inge- stemcThadden met een resolu tie die zei dat kerk en staat naar ras gemengde huwelijken niet mogen verhinderen, heeft dr. Koot Vorster in een opzien- artikel over de komende toetre- zuidelijk Europa tot de EG Pratt name <je politieke aspecten 's^n latijnse inbreng belichtte is "jt door een technische fout weg- ^wetn. In het artikel van gisteren :t. Onaar voren de belangrijke poli- v<ïlturele positie van Frankrijk in 3P ^ropa van de vijftien de huidi- gen plus Griekenland, Turkeije, Cyprus, Spanje en Portugal de „latijnse landen" qua aantal 'onersaantal in de meerderheid door BERT VAN PANHUIS ting lier het slot van dit artikel: echter de vraag of dit noorden 7 bijj levi olk; ;en. ïizej en si r hi evej ;elijj willig in een minderheidsrol ingen. West-Duitsland mag le betrekkingen nastreven Fransen en onder invloed van itandigheden zelfs het directo- lee minder verfoeilijk gaan dan nu het geval is, het is ichtig dat het weet op te bok- een Spaans-Italiaans- combine. En West-Duitsland in economische sterkte zeker idergeschikt willen maken aan k - culturele factoren. Als de komende vijftien jaar de landen van rond de Middellandse Zee net name Griekenland, Portugal, Spanje en ten slotte Turkije tot de gelederen van de Europese Gemeenschap zullen toetreden zijn naast de politieke consequenties ook de economische gevolgen groot. Er zal een flinke wissel worden getrokken op de wil van de rijke EG-landen om de klappen op te vangen. lieuwe krachtverhouding zou pdachtengang van enkele jaren weer leven kunnen inblazen, ontspon zich rond de rubriek aP* Dagen van publicist mr. J. L. ^eing (NRC-Handelsblad) een aK®ksie over de wenselijkheden- Mijkheden van een kleine noor- gemeenschap met West- in het middelpunt en daar a°lm heen de Beneluxlanden en pinavië. If b ruil rlanden •rgelijke ontwikkeling zou mo or# zijn door de gang van zaken n dn de EG. Daarin zal steeds ver- orfgenover elkaar komen te staan uitbreiding en uitdie- sté Met name in West-Duitsland vjje Benelux hecht men grote tefte aan uitdieping van de ge weischap middels versterking van r ^stellingen en de oprichting van en monetaire unie. fl die zich in de Latijnse landen averschilligheid en zelfs afkeer ikrijk) verheugen!?). Hetultblij- Van de politieke verdieping en Earmee verbonden democratise- linnen de gemeenschap leidt er lat er steeds meer sprake zal zijn intergouvernementele samen- Öng. het gaullistische ideaal van „Europa der Vaderlanden". Het voor de niet-Latijnse landen ot-Britannië waarschijnlijk uit- hderd) een bijna onverteerbare riming zijn in het streven naar Europese eenwording. Geen van de vier landen heeft een economie, die het niveau haalt van het gemiddelde EG-land. Zowel Griekenland als Portugal kunnen zich op het economische vlak meten met het armste lid van de Europese Gemeenschap Ierland. Alle drie de landen halen een bruto nationaal produkt per hoofd van de bevolking van ongeveer 5500 gulden. Portugal reikt slechts tot 3500 gulden en Tur kije komt niet verder dan ongeveer 2000 gulden. Ter vergelijking: het rijkste EG-land, West-Duitsland heeft een BNP van 21.700 gulden. Daarnaast is er de inflatie Grie kenland heeft een niet buitensporig hoog percentage van 14 procent (EG- gemiddelde 11 procent) maar voor Spanje wordt door het verlate door werken van'de economische achter uitgang een percentage van 20 ver wacht. Ook de handelsbalansen van de vier landen, van wie Griekenland en Tur kije een associatieverdrag met de EG hebben en Spanje en Portugal vrijhandelsakkoorden, stemmen weinig tot optimisme. Griek'>rj<tnd heeft een tekort van 800 miljoen gul den maar hoopt dit per 1977 terug te brengen tot 400 miljoe.i gulden. In Turkije echter neemt het tekort op de handelsbalans razendsnel toe; de uitvoer naar de EG is vijf maal zo klein als de invoer vanuit de ge meenschap. Spanje heeft een tekort van ongeveer tien miljard gulden en Portugal ongeveer drie miljard. Industrie De industriële kracht van de vier is over het algemeen erg gering. Zo kampt Portugal met de naweeën van veel nationalisaties (60 procent van de Portugese industrie werd afgelo pen twee jaar genaast) en Turkije heeft nauwelijks industrie van bete kenis. De Griekse industrie is nog nauwelijks van de grond gekomen. Spanje heeft een wat steviger basis, zeker ook gezien de aanwezigheid van energie (kolen) en wat zwaardere industrie dan de andere mediterrane landen, die zich hoofdzakelijk bewe gen op het terrein van de land- en tuinbouw en de textiel. De concurrentiepositie van de vier is bijzonder zwak; wat de land- en tuin- bouwprodukten betreft is er de con currentie onderling, met Italië en Frankrijk en met de landen van Noord-Afrika en Israël en wat de textiel betreft met bijvoorbeeld Zuid-Korea en Hongkong, die even eens handelsakkoorden hebben met de Europese Gemeenschap. Het zal met name op het landbouwfront zijn dat de mediter rane toetreding zich zal doen gelden. Van de beroepsbevolking in Grie kenland werkt 36,2 procent in de landbouw en visserij en in Turkije is dit getal zelfs 64,1 procent. In Portu gal en Spanje staan landbouw en visserij net onder de industrie. Italië en in mindere mate ook Ier land voelen zich bedreigd door het opdringend landbouwblok. Dit geldt wat Italië betreft zeker voor fruit en wijnen, maar ook voor bepaalde soorten groente als tomaten en kom kommers. Met de komst van Grie kenland zal ook de perzik zich op de Euromarkt gaan manifesteren en wel, zoals wordt verwacht in de vorm van een perzikberg. Griekenland voert momenteel ongeveer 160.000 ton perziken per jaar uit. Aan de andere kant is de komst van de an dere Zuldeuropese landen Italië niet onwelkom. De toenmalige minister van landbouw Giovanni Marcora ziet hierdoor de mogelijkheid ver groot om een vuist te maken tegen de landen van Noord-Afrika. Italië voelt zich de afgelopen jaren meer en meer „ingepakt" tussen de associa ties en handelsakkoorden van de landbouwconcurrenten. Het is ook daarom dat Rome bij de vernieu wing van verdragen een breekpunt maakt van de compensaties op het landbouwterrein. Onlangs gebeurde dat nog met de akkoorden tussen Turkije en de EG. De verwachting is dat het landbouwfonds van de ge meenschap aanzienlijk meer geld zal moeten gaan besteden bij de toetre ding van de zuid-Europeanen. Veel geld Het ontstaan van een perzikberg na de toetreding van de Grieken zal tot grote problemen I de huidige perzikleveranciers in de EG. Hier een vernietiging van perziken door Franse I protest tegen de invoer van de Spaanse concurrentie. Geld en verschrikkelijk veel zelfs zal er ook moeten komen uit de sociale fondsen en de regionale fondsen. Tot nu toe gaan de bijdragen uit het toch al niet bijster goed gevulde regionale fonds voornamelijk naar Ierland, Zuid-Italië en delen van Groot- Brittannië. maarlanden als Grieken land. Portugal, Turkije en Zuid- Spanje zijn ook op de regionale pot aangewezen. Ierland heeft bij de toe tredingsbehandeling van de Grieken onlangs al bedongen dat de bijdra gen aan Zuid-Europa niet ten koste zullen gaan van de huidige zwakke EG-landen. In hoeverre een en ander zal lukken hangt grotendeels al van de bereid heid van de rijken om het geld bijeen te brengen. De afgelopen jaren heeft vooral West-Duitsland als betaal meester voor de EG gefungeerd en daartegen is in Bonn groot verzet gerezen. West-Duitsland lijkt nauwe lijks bereid een extra duit in het Europese zakje te doen. In een der gelijke situatie doemt het idee op van het Europa van de twee snelhe den: de rijken hebben hun eigen ontr wikkelingsstrategie en de armen de mediterrane landen In gezelschap van Ierland en Groot-Brittannië de hunne, die beperkte mogelijkhe den kent. Het is niet zo verwonder lijk dat vooral de West-Duitsers dit Idee nastreven en met genoegen heb ben gemerkt dat de Belgische pre mier Leo Tindemans in zijn Europa rapport een zelfde ontwikkeling niet onmogelijk en misschien zelfs wen selijk acht. De zuidelijke toetreding tot de EG zou dan tot een econo mische en als gevolg daarvan een politieke opdeling van Europa gaan leiden. Dit is hel tweede artikel over de con sequentie» van toetreding van de Zuideuropese landen tot de EG). barende ontkenning zich nu weer aan dit standpunt ont trokken. In de gereformeerde oecumenische synode wordt op zijn Amerikaans gestemd met het uitspreken van de woorden „aai", als men vóór is. of „no" in het andere geval. Dat maakt controle lastig, maar in de stemming over de resolutie werd geen „no" gehoord. Iemand zei toen: Is dit met algemene stemmen aangenomen? Voorzitter Galbraith zei daarop: Ik heb geen tegenstem gehoord, maar dat is geen bewijs van unanimiteit bij dit soort stemmen. De zwarte afgevaardigden en ook de meeste anderen meenden echter dat de blanke nederduits gereformeerden omgezwaaid waren naar het zwarte standpunt. Irritatie Koot Vorster heeft nu echter bekend gemaakt dat hij nog steeds vasthoudt aan het beginsel van zijn kerk dat mensen van verschillend ras niet met elkaar kunnen trouwen, omdat de bijbel er tegen zou zijn. De handelswijze van dr. Vorster heeft irritatie gewekt bij verscheidene zwarte afgevaardigden. Dominee Sam Buti, de secretaris van de zwar te gereformeerde kerk zei dat vier jaar geleden bij de synode in Sydney iets dergelijks gebeurde, toen de blanke delegatie ook eerst leek in te stemmen met het gemengde huwe lijk en later weer terugtrok op het traditionele standpunt. De nederduitse gereformeerde afge vaardigde dr. Kosie Gericke eiste van de Kape Times, die hier ver schijnt, een rectificatie van het oor spronkelijke bericht dat hij met zijn collega Vorster niet hadden tegen gestemd. De krant plaatste deze ree tlficatie zodanig dat duidelijk werd hoe de nederduitse gereformeerden hadden gedraaid. Dr. Gericke be dreigde de journalist van de krant daarop met: „Ik zal Jou wel krijgen". Men moet hierbij niet vergeten dat de andere afgevaardigde van de ne derduitse gereformeerde kerk dr. Koot Vorster een broer van de pre mier van Zuid-Afrika is en een colle ga van de beschuldigde journalist werd vorige week gearresteerd door de speciale tak van de staatspolitie zonder dat tegen hem een omschre ven beschuldiging werd ingediend. Rand Daily Mail: Opnieuw Cubaanse troepen naar Angola JOHANNESBURG (DPA) Het Zuidafrikaanse blad Rand Daily Mail heeft van diplomaten In Loesa- ka in Zambia vernomen dat Cuba binnenkort 4.000 man zal sturen voor een nieuw offensief tegen de guerrillastrijders van Unita in Ango la. Het aantal Cubanen dat er nu al is wordt op 20.000 geschat Er zou den 25.000 man van Unita in het binnenland strijden en steeds meer steun van de bevolking krijgen Hun hoofddoel is voorlopig het afsnijden van verbindingswegei. en het plegen van aanslagen op de belangrijke Benguela-spoorlijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7